ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No, 10.371 WOENSDAG 20 MEI 1942 82® Jaargang Buiten land Binnenland BUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Straat van Kertsj over de geheele breedte bereikt. ftperaties op Kertsj naderen het einde ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Het hoofd koel. °o< OPROEP. Beeediging van de Nederlandsehe S.S. NEUZENSCHE COURANT VEKSGHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsvertoooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen fl .73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Per nam 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52' cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonn em ent tegen verminderd tarief, het we lk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht rnaakte gisteren in een extra-bericht bekend: Op de Krim hebben Duitsche en Roemeen- sche troepen onder het opperbevel van kol.- generaal von Manstein bij de aehtervpjging van den verslagen vijand de zeestiraat van Kertsj over ,de. geheele breedte bereikt. De .aatste, krachtig versterkte bruggehoofden aan vVeerskanten van de stad Kertsj Werden vandaag na verbitterden tegenstand bestormd. De aanvals- en achtervolgingsslag, die hier- mede zijn einde heeft gevonden, heeft geleid tot vernietiging van drie Sovjetlegers van 17 divisies infanterie, drie brigades infanterie, twee divisies cavalerie en vier brigades tanks. Afgezien van zijn zware, bloedige verlie- zen, liet de tegenstander bovendien 14 9".256 gevangenen, 1133 stukken geschut, 372 grg- naatwerpers, 258 tanks, 3814 auto's, vele dui- zenden paarden en onafzienbare lioeveelheden jichte wapenen en ander oorlogstuig in onze handen achter. Slechts aimzalige resten van den vijand konden de. kust aan de ovei-zijde van de zee- straat beieiken. Aan dit geweldig succes hebben sterke for- maties van de luchtmacht onder aanvoering van de kolonel-generaals Loehr en Freiherr von Richthefen een zeer groot aandeel. In1 onvermoeiden ^trijd hebben zij de gevechten van de troepen op den beganen grond ge- steund, den vijgno op de vlucht afbreuk ge- daan en de vijandelijke luchtmacht bestreden. in luchtgevechten verloor de tegenstander 323 vliegtuigen. In de wateren rondarn het schiereiland werden zestien schepen van 13.600 ton in totaal, een mijnenveger en 21 kleine kustvaar- tuigen in den grond geboord. Tien andere schepen van middelmatige groote werden door oorntreffers zwaax besc^iadigd. De vijand, die over de straat v&n Kertsj tnok, leed hierdoof opnieuw zware verliezen. Het opperbevel der Duitsche Weennacht maakte gisteren bekend: De vernietiging van de laatste resten van den vijand op het schiereiland Kertsj is bjjna voltooid. In het gebied van Charkof werden nieuwe massale aanvalle'n van den vijand afgeslagen, Hierbij werden gisteren wpder 80 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Verder werden nog 31 pantserwagens ep meer dan 550 voer- tuigen van allerlei slag door de luchtmacht buiten gevecht gesteld. Daarmede is het aan- tal door ddn vijand verloren pantserwagens sedert het begin van deze gevechten tot 447 gestegen. In den centralen en den Noordelijken Sec tor van het Oostelijke front 'hadden edgen plaatselijke aanvallen sucoes. In het achter het front gelegen gebied in den centralen sector werd een sterke bolsjewistische 'bende vemietigd. In Lapland maakten de Duitsche troepen in verbitterde boschgevechten goede vorde- ringen. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgesiagen. In de wateren mn het schier eiland Kola werd een groot -vrachtsehip door bomvoltreffers zoo zwaar besehadigd, dat aangenomen kan worden, dat het verloren is gegaan. Luchtaanvallen op Moermansk richtten aan- zienlijke verwoestingen in het havengebied aan. De bolsjewrsten verloren in luchtgevechten 46 vliegtuigen, .waaronder 13 Hurricanes. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechts- vjiegtuigen ten ten- en barakkenkampen der Britten in het gebied rond Tobroek, alsmede den woestijnapoorweg Igj Capuzza met succes asm. Boven Malta schoten Duitsche en ItaJiaan- sche jagers in luchtgevechten 5 Britsche vliegtuigen neer. Aan de Zuidkust van Elngeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag voor den oorlog belangrgke doelen der havensteden Brighton en Deal doel t reffend met boxmnen bestookt. Hierbrj werden treffers in spoor- weg- en falbrieksinsta.lla.ties waargenomen. werden in vrijheid gesteld, onze ambtenaren bleven op hun posten, er werd geen reken- schap gevraagd van daden, vdor den oorlog bedreven. Onder de dooi' Duitschland bezettb gebieden nam Nederland een bevoorrechte plaats in. Zeker, wij hebben onze lasten van den totalen oorlog te dragen gekregen, de blokkade deed onze voedselvoorraden slinken, de Engelsche bommen verwoestten onze ste- den en doodden onschuldige burgers, maar ons lot is nimmer zwaarder geweest dan dat van de overwinnaars. Duizenden hebben dit erkend en gewaardeerd. Duizenden zijn nog verder gegaan. Zij begrepen de beteekenis van dezen oorlog, zij begrepen welke revolu- tie zich bezig was. te voltrekken en zij heb ben zich daadwerkelijk ingezet voor de foe- vrijding van Europa van het dreigende bolsjewistische gevaar. Maar duizenden ande- ren hebben hun oogen gesloten voor alles, wat onvhen heen gebeurde. Zij weigerden de gevaren te zien, die Europa bedreigden, zij weigerden oak zich te onderwerpen aan het Internationale oorlogsrecht. Zij vefcgaten, dat zij een overwonnen volk waren, zij vergaten, dat zij behoordfen tot een leger, dat op eere- iwoord in vrijheid was gesteld. Zij zagen edel- moedigheid aan voor zwakte, zij hechtten ge- loof aan de dwaaste geruchten, zij meenden hun vaderland een dienst te kunnen bewijzen door een ondergrondseh verzet, dat bij voor- baat tot mislukking gedoemd vras. In plaats van een nuchtere erkemiing van de feiten, lie- ten zij zich het hoofd op hoi brengen en brach- ten anderen net hoofd op hoi. Zij speelden niet alleen met hun eigen leven, zij brac-hten het leven van duizenden anderen in gevaar. De gevolgen van deze_ handelwijze konden met uitblijven. Thans zijn ruirn twee duizend officieren opnieuw in krijgsgevangensehap gesteld. In de afgeloopen weken zijn bijpa honderd Nederlanders terechtgepteld. Hard is het Nederlandsehe volk getroffen, mqar het zal nog harder worden getroffen, wanneer ons volk niet ibijtjjds tot bezinning komt. Een groot aantal gijzelaars is dezer dagen door de bezettende overheid in verzekerde bewaring gesteld. Zij staan met hun hoofd borg voor die Nederlanders die het hoofd verloren hebben. Het hoofd koel is daarom voor ons geheele volk een klemmende eisch. (VjP.B.) YERKENNERS VERDREYTEN IN CYRENAICA. In* zijn weermachtbericht no. 717 rnaakt het Italiaaneche opperbevel het volgende bekend: In, Cyrenaica werden eenige groote vijande lijke verkenningsafdeelingen door voorui^e- schoven. gepantserde formaties verdreven. An dere vijandelijke verkenners werden op de vlucht gedreven door het vuur van onze artil- lerie. Ten Zuidoosten van Mechili werd een vipir,- delijk detachement onder bevel van een offi- cier gevangen genomen. Ons luchtdoelgeschut haalde. twee Engelsche vliegtuigen omlaag. Vijandelijke voertuigen werden doeltreffend door onze verkenningsvliegtuigen beschoten in het woestijngebied. Tijdens luchtgevechten, die .zich afspeelden boven Malta, vemietigden Duitsche jagers vier Spitfires. Een ander vijandelpk toestel van het type Bristol, waarmede een machine van de Italiaansche marine een verwoed gevecht leverde, viel ten Oosten van het eiland in zee. Van onze vliegtuigen is er 6en verloren ge gaan. De Nederlanders hebben eene den naam gehad van een nuchter volk. Wdj waren be kend am onze kaJmte, ons heider inzicht, ons geduld en ons verstand. Wij zijn zelfs td nuch ter genoeimd, te berekenend, te koel en tk zeifstandig. HeOaas schijnt op het oogenblik een deel van ons volk door volkomen tegen - gestclde gevoeiens bezield te zijn. Wanheer men het oor te luisteren tegt, wanneer men de stortvloed van geracbten vemeemt, die op het oogenblik de* ronde cloen, wanneer men de formidabele nonsems hoort, die fe pas en te onpas geuit worden, dan gaat men twijtfe- len aan het gezonde verstand van den gemid- delden Nederiander. En toch is beginning nleer dan ooit noodtzakelipk, bezinning en een nuchter verstand. Wij l^ven in een tijd, waar- in het noodzakedijk is, net hoofd koel te hou- «en. Rondom ons woedt een oorlog, waarvan het lot van Europa-afhangt.. In de geheele w«reld voltrekt zich een revoiutie, die haar atetmpel zal plaatsen op ontelbare geslachten, zuHesn komen. Ook in ons land vol trekt zich deze revoiutie, alle tegenwerking ten spijt. Dit zijn feiten, waahmede rekening gehouden moet worden. Er zijn echter meer dmgen waarmede wij rekening moeten hou- den. Nederland is .bezet ge.bied, ons leger is na een eervollen stryd verslagen en heeft ge- capituleerd: Wiij waren een overwonnen volk en direct na de capitulatie had de oude spreuk: ,,Wee den ovewyonnene'ook voor ons kunnen gelden. Dit is niet gebeurd. Wb hebben het harde lot van den overwonnene met behoeven te ondemgaan. Onze soldaten HET TWEEDE FRONT. Hier volge, schrrjft de N. R. Crt., opnieuw een weergave van den 'Stand der discussies in de Engelsch sprekende landen over het z.g. tweede front. Wij hebben dit onderwerp eenige weken geieden veriaten op een oogen blik, dat er eenige reactie te bespeuren was tegen de gespannen verwachtingen. Deze laat ste waren vooral in het leven geroepen door het bezoek van den Amerikaanschen stafchef Marshall en van Roosevelts eersten mede- werker Hopkins aan Londen. Ook' de verkla- ringen, die de heeren bjj verschillende gelegen- heden hadden afgelegd) hadden den indruk gegeven, alsof groote beslisstagen voor de' -deur stonden. In denzelfden tijd viel de merk- waardige rede van Lord Beaverbrook, die, hoe- wel nog formeel deel uitmaktend van de Eingel- sche regeering en als zoodanig voor een coordineerende missie in de Vereenigde Staten vertoevend, zich niet weerhouden had om een mm of meer gequalificeerde omschrijving te geven van hoe hjj zich een spoedig te vormen tweede front voorstelde. Het spreekt van zelf, dat er na zulk een vferstrekkende uitlating onzekerheid moest ontstaan, of Beaverbrook nam ens de regeering had gesproken, dan wel een persoonlijke meening had verkondigd, wel- licht met de bedoehng om mede het oorlogs- kabinet in eep bepaalde richting te leiden. Tijdens een later Lagerhuisdebat is gebleken, dat de regeering zich van Beaverbrooks ver- klaring gedistantieerd hield, haar aaftmierken- de als een persoonlijke meening. Versehillende Engelsche bladen, de belangrijke Sunday Times vooraan, hebben Beaverbrook him cri- tiek niet onthouden; hun bezwaren kwamen ongeveer hiei op neer, dat een man met een gezag en een mogelijke kennis van de des- sous der zaken als de genoemde spreker, oii- vermijdelijke verwachtingen moest wekken, die het koel berekenen van het jufete tijdstip voor een .actie moesten bemoeilijken. Tegen den veel besproken offensieven geest zelf kon deze critiek zich onmogelijk rich ten; stemmen, die zelfs maar dezen indruk zouden geven, zouden zich zelf onmiddellijk uitechakelen, zoo is thans wel de atmosfeer in Ergeland en Amerika. Beaverbrook heeft intusscheu bij terugkomst in Engeland zijn meening nog eens bevestigd, zij, het ook in algemeener termen. Men neemt wel aan, dat trij, na tijdelijk op den achtergrond te zijn geraakt door zijn vervan- ging als productieminister door Lyttelton thans weer meer voor het-voetlicht zal komen. Zijn opvallende redevoeringen worden daar- van als een aanwijzing gezien en men zoekt ook verband met het feit, dat Cripps na de mislukte missie in Indie niet meer zoo voor aan in de publieke verbeelding staat als eenige maanden geieden. Zeker is, dat het evenwicht in de populariteit van de leidende figuren in de Engelsche politiek wat hersteld wordt; vergeleken met de aagen van Singa pore is bijv. Churchills leiderschap weer be- trekkelijk onaantastbaar geworden. Ook de premier heeft zich trouwens onder den druk van de bovengeschetste stemming niet aan een" openbare belijdenis kunnen ont- trekken. Men herinnere het zich: hij was het, die ten vorigen jare, toen een dergelijke, maai minder gefundeerde stemming oplaaide haar consequenties heeft voorkomen en ook nog begin van dit jaar in de ontwikkeling in het Verre Oosten gereede aanleiding heeft ge vonden om eraan te herinneren, hoe veel erger alles wel geweest zou zijn, wanneer men ook nog een tweede front in Europa had gehad. Intusschen, ondubbelzinnige symptomen wezen op de noodzaak om ook *eens een ander geluid te laten hooren. Drie Lagerhuiszetels al had de regeeringscoalitie geschapen door het afkondigen van een politieke godsvrede brj1 tusschentijdsche verkiezingen verloren aan onafhankelijk'e candidaten, die, los staande van de partijovereenkomsten, hun succes dank ten aan hun campagne voor het tweede front. Aan zulke tusschentijdsche verkiezingen wordt; als barometer van de openbare meening in Engeland reeds in normale tijden groote waar- de gehecht en zulks te meer in een tijd, dat het mandaat van een ruim overjarig parle ment in twijfel mag worden gesteld. Volledig- heidshalve moet worden vermeld, dat bij recente stemmingen weer regeeringscandida- ten in het Lagerhuis zijn teruggekeerd. Met belangstelling wordt de uitslag over de zes thans nog opengevallen zetels tegemoet,gezien. Het was dus duidelijk, dat Churchill in zijn laatste radiorede het brandende vraagstuk niet voorbij kon gaan en inderdaad heeft zijn parlementaire virtuositeit hem de formule in- gegeven, die zekere mogelijkheden in het vooruitzicht stelde en tegelijk toch geheel on- verbindend was. Wat kan Groot-Brittannie nog doen. buiten het reeds ondemomene om de Sovjetume te helpen, zoo vroeg de premier zich af. „Wij, kunnen' door invasie een tweede front in Europa scheppen" aldus het ant- woord, waaratm aanstonds werd toegevoegd, dat vanzelfsprekend geen plannen konden worden prjjsgegeven. Afgezien daarvan prees spreker zich gelukkig, dat in de dertigste maand van den oorlog het Britsche volk ,,acties wenschte te zien" en ,,in zoo nauw mogelijke aanraking met den vijand wenschte te komen". Wanneer te Londen op Trafalgar Square duizenden Britsche onderdanen een actieve en energieke oorlogvoering eischten, dan was dit hem, Churchill, slechts wielkom. ,,Wrj mogen dit volk -niet bedriegen, noch in te geringen durf, noch in wijsheid", aldus het slot van deze passage, die blijkbaar door het beroep op de wijsheid voorbarigeverwachtin gen wilde bezweren. De volledigheid eischt nog te vermelden, dat de discussie over dit onderwerp den laateten tijd nog een variant heeft gekregen; zij kwam voor het eerst tot uiting in de woorden van. admiraa! Stark, de te Londen zetelende opper- bevelhebber van de Amerikaansche vlootstrijd- krachten in de Buropeesche wateren, die des- gevraagd in een persconferentie meedeelde een principieel voorstander niet alleen - van een tweede, maar zelfs van een derde, vierde en vijfde front te zijn, zoodra de kradhten hier- voor beschikbaar waren. Van Duitsche zijde ziet men hierin in s'ede van een uitbreiding, veeleer een verzwakking van het oorspronke- Irjke standpunt. 'Zeker is, dat oak van Ame rikaanschen kant geen gelegenheid ongebruikt wordt gelaten om de publieke opinie te acti- veeren. In dier voege kan men de bekend- making van het Amerikaansche produetie- ministerie, dat alle contracten voor den bouw van fabrieken, die eerst in 1943 zouden gereed komen werden ontbonden, evengoed beschou- wen als het verhaasrten van een militaire be- slissing, als waarde te hechten aan de moti- veering, die zich bezig houdt met de noodza- kelijke verdeeling van de beschikbare grond- s toff en. In den strijd van de vereenigde Britsch- Aimerikaansche vloot met de Japansche strijdkrachten,stelde de Britsche kruiser Warspite ons teleur, aldus de officieren, daar hij zich in de achterhoede plaatste en niet de voorste plaats innam. Door deze onjuiste op- stelling werden een Amerikaansche kruiser en twee Amerikaansche vliegtuigmoedersche- pen getroffen. De kruiser Warspite nam even- wel de vlucht, zonder ook maar een poging te doen tot redding van de schepelingen der zinkende Amerikaansche vaartuigen. Dit feit, aldus verklaarde men verder, mag niet verborgen blijven voor het Amerikaan sche volk. De officieren verklaarden, dat En geland voomemens is, van de Ver. Staten een tweede Tsjoengking-China of een tweede Ne- derlandsch-Indie te rpaken. REDE VAN MUSSOLINI. Het nationale directorium van de fascisti- sche partij is onder voorzitterschap van den Duce in het Palazzo Venezia te Rome bijeen gekomen. Mussolini legde dasrbij "de volgende verklaringen af: In den laatsten tijd hebben drie gefoeurtenis- sen den geestestoestand van het Italiaansche volk aan het eind van het tweede oorlogsjaar doen blijken. De eerste is het resultaat van de leening, die zonder budtengewone propa- gandistische inspanning het totaal van de vorige leening met vier milliard overtrof. Nog belangrijker in moreel opzicht was het woloffer, dat door zijn algemeenheid en spon- taniteit beschouwd m'oet worden als een soort plechtiige volksstemming en een bewijs van de trotsche liefde voor onze gewhpende macht. Zooals de trouwringen, die in Dec. 1935 midden onder het economisch beleg werden geschonken, den volgenden zomer dienden als betaling voor 750.000 ton geimporteerd bui- tenlandsch graan, aangezien onze oogst on- voldoende was, zoo zal ook de thans geschon ken wol dienen om onze soldaten te bescher- men tegen de winterkoude. Tensl'otte kon ik tijdens mijn reis door Sar dinie na een afwezigheid van zeven jaar con- stateeren, dat op alle getoied reeds veel voort gang is gemaakt, maar dat er nog veel te doen overblijft, hetgeen tijdens en na den oor log gedaan moet worden. „LEVENDE DUITSCHE WAL IN HET OOSTEZN". Gouwl eider Kreiger over de Warthegouw (VPJ3.) Op uitnoodlging .van R^jksleider Baldur «von Schirach heeft gouwleider Rredger van de Warthegouw voor het nationaal-socia- listische leiderscorps te Weenen een rede ge houden. Hij sprak over de resultaten van het werk, dat reeds in de'Warthegouw is ver- riclit en over de^taak, die de jongste gouw van het Derde Rijk in de toekomst heeft te vervuilen. Hij herinnerde er aan, dat de Volks-Duitschers, die men van overal naar Duitschland heeft teruggebracht, zich voor een belangi'ijk deel in de Wai*thegouw hebben ge vestige. Dit is de meest positieve daad in het kader van de verduitsching der Oost- Europeesche gebieden. Ook voor duizenden frontsoldaten is er bouwland beschikbaar.. Er zijn boerenhoeven, winkels en talrijke werk- plaatsen, die er op wachten, totdat iemand hen betrekt. Ook talrijke posten in het be- stuurswezen wachten op gegadigden. Op deze wrjze zal in de eerste plaats de Warthegouw den dank van Duitschland en het Duitsche volk tot uiting brengen tegenover de mannen, die hun leven in de waagschaal hebben ge steld voor het behoud en de toekomst van het Rijk. Gouwleider Kreisei- zeide tenslotte, dat men in de Warthegouw een gemeenschap moet vormen van kameraden, die gestaald zijn in den strijd en met hartstochtelijke lief de aan hun volk verbonden zijn. De arbeid, die van deize mannen wordt geeischt, zal hard zijn en zwaar, maai% hij is tegelijkertijd op- bouwend' en veredelend. Het doel van dezen arbeid zal zgn. de oprichting en bescherrhing van een „levenden Duitschen wal in het Oosten." REDE VAN EVATT Dr. EJvatt, de Australische minister van bui- tenlahdsdhe zaken, die te Londen verblijft, heesft Zondagavond een toespraak gehouden. Hij zeide door zijn regeering naar Washing ton en Landen te zijn gezonden, om hier de aandaeht te vestigen op bet groote gevaar, dat Australie bedneigt. Het Japansche ge vaar is te laat begrepen. Japan /heeft in vijf maanden een geheel rijk veroverd, vaai Sin gapore tot Birrna. Wij mogen. aldus Evatt. niets meer verliezen, indien wij een kans op de overwinning willen .behouden. De Japan- ners hebben zich verzekeird. van belangrijke steunpunten op en bij Nieuw-Guinea. hetgeen voor Australie beteekent wat de bezetting van Calais en Duinkerken voor Engeland is. Australie is de basis welke behouden moet worden, ihdien men aan een hereyering van het verloren gebied wil denken. Evatt zreide thans slechts van steun jjoor de Ver. Staten te kunneh spreken. Hij gaf den Bngelschen te beden&en, dat zij bij, een Japan- scihen inval Australie natuurlijk met alle mid- delen te hulp zouden komen", Hij betoogde, dat het eehter beter zou zijn, wanneer "thans hulp werd geboden. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE CRITIEK OP DE BRITSCHE MARINE. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar- Domei uit betr'ouwbare bion yeraeemt is na de hederlaag van de gecomWieerde Britsch-Amerikaansche vloot in de Koyaalze" een rjzige stemming ontstaan tusschen Ahie- rikanen en Engelsehen. Dit blijkt uit m^de- deelingen \-ari marine-officieren van liet Afrne- rikaansche vliegtuigmoederscliin Saratoga1; dat ternSuwemood naar Australia kon ont- komen. DE LUOHT AANYAL OP DE ,.1'RINZ EUGEN". Naar het opperbevel der Duitsche weer macht met betrekking tot de vruchtelooze aan-valspoging op deh kruiser „prinz Eugen" nog meedeelt, aldus het D.N.B., vlogen de Engelsehen in verschedddne golveri met onge- ve?r 40 tot 50 vliegtuigen tegen 19.30 uur uit Westeltjke richting komehd op het gebied van Stavanger aan. Nog Boven zee werd de Britsche- formatie door Duitsche jagers tot den strijd genoopt. In deh uiterst verbitter den luchtslag schoten de Duitsche jagers 18 Britsche vliegtuigen neer. De weinige Britsche vliegtuigen, die er in geslaagd waren, de Duitsche jachtversperring te doorbt-eken, kwamen terecht in fhet gecom centreerde vuur van de Duitsche Ipchtdoel- en marine-artillerie. Met korte tusschenpoozen viel de eerste Britsche bommenwerper na den andere aan het goedgerichte Duitsche afweer- vuur ten offer, zoodat binnen korten tijd het mchtdoelgeschut vier en de marine zeven Engelsche vliegtuigen vemietigden. In nau- weljjk* een uur tijds werd zoodoende meer dan de helft van de Britsche bommenwerpers neergeschoten. Onder de vemietigde Engelsche vliegtuigen bevonden zich meerendeels bommenwerpers van het type Blenheim, Beaufightes-' en Hud son. Na een verlies van 29 vliegtuigen te heb ben geieden, waren de Engelsehen genood- zaakt tepug te keeren. SHINWELL EISCHT T.YI. VAN FRO.NTEN. 3>e Labour-afgevaardigde Shinwell heeft, volgens den Engelsehen nieuwsdlenst, in een rede te Brighton de vorming van talrijke 11 on ten geeischt, daar het thans tijd is voor een dergelijke actie, zooals hij het uitdrukte. Al kan men dan de overwinning in 1942 nog Modderpoelen. Na een winter zonder weerga strijdt de Duitsche soldaat nu met wegen, die veran- derd zijn in modderpoelen, maar... de soldaten van Europa kennen geen terug. Zij zullen niet rusten voordat het bolsje- wisme vernietigd is, voordat Europa weer vrij kan ademen en zich aan den opbouw wijden. Voor de bevrijding en den opbouw, daarvoor strijdt de Duitsche soldaat. Daarvoor hebben ook de Nederlandsehe vrijwilligers in het Oosten zich ingezet en strijden daar met de- zelfde doodsverachting tegen het bolsjewisti sche monster. Voor den opbouw van Europa en Nederland voor een gelukkige toekomst van ons volk strijden, dat is een doel, dubbel en dwars waard eryoor mede op te rukken met de legers van den Fiihrer, de overwinning tege moet. jLandgenoot meldt u aan bij het vrijwilli- gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. betering van de situatie in Oost-Azie woiden verwacht, aldus spreker, volgens het A.N.P. 'Op deze vergiadering werd ten slotte een brief voorgelezen van den Sowjet-ambassa- deur, Maisky, waarin deze o.m. een zoo groot mogelijke samenwerking tusschen Elngeland en de Sowjetunie volstrekt noodig noemde. De oorlog is thans in een stadium gekomen, waarin aanzienlijk grooter krachtsinspanning van beide landen noodzakelijlk is om succes te behalen. Toespraken van Hiiiunler en Ir. Mussert. I» de feestelijk versierde zaal van den Die- ren tuin te 's-Gravenhage zijn Zondagochtend in tegenwoordigheid van den Reichsfiihrer S.S. Himmler en van den Reichscommissaris, Rrjksminister Seyss-Inquart, ongeveer 800 Nederlandsehe SjS.-mannen op den Fiihrer beeedigd. De voorman van de Nederlandsehe S.S., Feldmeyer, zeide tot den Reichsfiihrer. dat het voor de Nederlandsehe SJ3.-mannen een trotsche vreugde is, aangetreden te staan, om in zijn aanwezigheid den 'S.S.-eed op den Fiihrer af te leggen. Tot Ir. Mussert zeide Feldmeyer: ,,Het vervult ons met groote dankbaarheid, dat gij ons hebt opgeroepen, als nieuw bewijs van uw innige verbondenheid met den EHihrer, om in uw hand ook den esd van trouw aan den Fiihrer af te leggen". Tot de S.S.-mannen zeide Feldmeyer vervol- gens: ,,Wij staan aangetreden om den ied af te leggen op den Germaanschen Fiihrer. Niemand heeft ons hiertoe gedwongen. Wij staan hier als vrije mannen van zuiver bloed, die bet besluit hebben genomen, den Fiihrer trouw te zijn tot den dood". Hierna betrad Ir. Mussert, de leider van de N.S.B. het spreekgestoelte. Hij zeide o.a.: „Ik heb u als actief dienende leden der S.S. opgeroepen, vom in mijn handen den eed af te leggen. „Honderden jaren lang zei spr. t hebben wij, Nederlanders en Duitschers met de' rug- gen naar elkaar toegestaan, elkaar^iiet ken- nende en nu zoeken wij eikander weder uit vrijen wil, wetende. dat een onverbiddelijke noodzakelijkheid daartoe bestaat. De Fiihrer vertrouwt op den geest, die ons jarenlang reeds heeft gedragen, die noodig is om dit volk zijn historische roeping te doen vervuilen". ..Mrjnerzijds ging spr. voort erken ik den Fiihrer als den van God gegevene, wiens taak en roeping het is de Germaansche val- keren te redden van den ondergang, tot samenwerking te brengen en een schoone lots- verbonden toekomst te openen. Nu is aan de orde de beeediging van de Nederlandsehe S.S. Zij is niet alleen een for matie der NjS.B., zij is tevens een deel van de Germaansche orde der SB. yVls formatie der beweging", zei Spr_ lrzult gij uw taak. hebben binnen 's lands pwraen, wolgens de aanwijzingen die g\j van mij zjjlt ottrri-angeai. Als deel der Germaansche orde znlt gii bereid zijn te dienen buiten deze gren- zen, indien gij daartoe wordt opgeroepen. Ir. Mussert ging daarna over tot het afre- men van den eed. Commando's weerklonken. De S.S.-riiannen stonden met omhoog geheven rechterhand en ontbloot hoofd en zeiden den eed, welken Ir. Mussert voorzeide, na: .Adolf Hitler, Germaansche Fiihrer, u zweer ik hou en trouw en aan de door u over mij gestelde gehoorzaamheid tot in den dood. Zoo waarlrjk helpe mij God". Van nu af aan, aldiis vervolgde Ir. Mussert. zijt gij opgenomen in de groote orde der Ger maansche S.S, Houdt in de Germaansche S.S. de Nederlandsehe vlag hoog, denkt er om, qlat alleen samenwerking tusschen Germaansche volken mogelijk is op de basis van wedtrzijdseh respect. Zorgt, dat de- Nederlandsehe S.S. gerespec- teerd wordt door uw houding en gedrag, door uw Nederlandsehe wezen. Spr. wendde zich vervolgens in het Duitsch tot den Reichsfiihrer SjS. en gaf hem de ver- zekering, dat het Nederlandsehe yolk niet slechts in het verleden tot, iets groots in staat was, doch ook nog heden over gveslelijke en lichamelijke eigenschappen beschikt, waardoor het onder goede leiding in korten tijd tot veel hi staat zal zijn. Hij zeide verder: ,,Voor zooverre het voor de vervuihug uwer Germaansche taak noodzakelijk is, draag ik de Nederlandsehe S.S. hierbij aan u over. Ik geloof en vertrouw, dat mijn maiLim liun plicht als Germanen in^ de rijen der S.S. even niet verwachten, dan moet men toch probee- goed zullen doen als zij hun phent als Neder- ren de Duitsche militaire machine in; het on- lander in de N.S.B. hebben gedaan". gereede te...brengen. Daarvan kari ook ver- Tenslotte nam de Reichsfuhrer der S.S.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1