OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Predikbeurten. Sport Burgerlijke Stand Het Radio-programma VOETBAL. KORFBAL. HOCKEY. Voedingsgewassen in eigen tuin. Nederlandsche Boeren op een Letlandsche proefboerderij. LOOP DER BEVOLKING. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN AANBESTEDINGEN ENZ. VERDUISTERING. WOENSDAG 20 MEI 1042. Gerefornieerde Gcaneente. T3RNEUZEN. 2.30 u., Ds. J. van den Berg, van Krablbendijke, huwelijksinz. Be gister gespeelde promotiewedstrijd tus schen Terneuzen en Zeelandia is geeindigd in een verdiend-e overwinning voor onze stadge- nooEen. Daardoor hebben de drie deelnemende pioegen uit twee wedstrijden elk twee punten veroverd en moet de tweede fcelft van deze promotiecompetitie de beslissing ibrengen. Terneuzen, dat vooral in de eerste helft st-erk aanvallend optrad, nam na eenigen tijd de leading, om spoedig daarna den stand op 20 te brengen. Nog voor de rust gelukte het aajj Zeelandia om een tegenpunt te maken, 21, met welke verhouding ook de .rust aan- torak. In deze periode werd aan Terneuzen «en strafschop onthouden, toen een der ver- dedigers van Zeelandia zeer duidelijk den bal met de hand uit het doelgebied sloeg. dn de tweedd helft trad Zeelandia agressie- ver op en concentreerde zich geheel op den •aanval, maar toch was de agnvalslinie van Terneuzen veel gevaarlijker en menjge hoek- sefcop werd op het doel van Zeelandia gefor- ceerd. Doeipunten ibleven echter voorloopig uit en hoe meer de tijd verstreek, hoe span- ner.der de strijd werd. Eindelijk, in de laat- ste s'econden, werd de strijd ibeslechts, Toen Tf i neuzen voor de derde maal den bal in het Zeelandiadoel plaatste, waardoor de stand 31 was geworden. Niet zoodra was er afge- trapt, of de scheidsrechter kondigde het elude aan. (De stand is thans: RC8 Zeelandia Terneuzen 2 1 2 1 2 1 1 2 6—4 1 2 5—6 1 2 3—4 De wedstrijd tusschen Terneuzen 2 en De Zeeuwen 2 heeft geen door,gang gevonden. Terneuzen 3 speelde op eigen terrein tegen de reserves van Axdl. De - Axelaars hadden spoedig een 20 voorsprong. De Terneuzen- sche voorhoedespelers deden ook wel gevaar- lrjke aanvallen, maar voriden een doelman tegenover zich, die voorloopig geen pardon gatf. Met genoeonden voorsprong brak ook de ruet aan. In de tweede helft verhoogde Axel haar voorsprong tot 30. Toen toegon het ook aan Temeu'zen-zijde beter te gelukken en kortdft trjd later was het 32. Het was met dezen stand, dat ook het einde werd aangekondifd. Ook Terneuzen 4 speelde een thuiswed-strijd en haar tegenpartij Was eveneens een elftal van Axel, n.l. het derde. Axel wist de leiding te nemen, maar Terneuzen maakte onmlddel- lijk daarna gelijk, 11, met wel-ken stand ook de rust inging. Na de hervatting maakte Axel 3 nog' twee doeipunten, terwijl Terneu zen ggen enkele maal meer het net wist te vinden, zoodat het ook hier een Axelsche zege (13) werd. YOORZITTER NEDERL. VOETBALBOND. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van Dr. Van Prooye zal het bondsbestuur den vereenigingen de ge- legenheid hieden een candidatuur te stellen voor verkiezing van een voorzitter. Deze can- didaatstelKng zal voor 24 Mei, a.s. moeten plaats linden. Het N.V.B.-bestuur heeft met algemeene stemimen ibesloten den heer K. J. J Lotsy hiervoor aan te bevelen. RapideR.I.D.E.K. 120. Jaterdagavond speelde te Axel twee dames- twaaliftallen van Rapide en R.I.D.E.K. (Kloos- terzande) een vriendschappelijke wedstrijd. Reeds voor de rust wisten de Axelsche dames een voorsprong te behalen van 40. In de tweede helft was het Axelsche overwicht nog gnooter, nog 8 maal werd gedoeld, waardoor de einduitslag 120 werd. Het hockey-tournooi, dat vorige week Don- cterdag alhier is gehouden, is in alie opzi^n- ten gesiaagd. (Hieronde-r volgen de uitslagen van de ge speelde wedstrijden: Goes mixedTerneuzen mixed 30 Maddel-burg heerenGoes heeren 32 Maddelburg mixedTerneuzen mixed 31 Maddelburg heeremTerneuzen heeren 10 Goes mixedMiddelfcurg mixed 71 Goes heerenTerneuzen heeren 40 4 Middelburg kwarn in het definitieve bezit van den wisselbe'ker, terwijl Goes voor de eerste maal beslag legde op de plaquette. KE BESTRIJI>ING VAN DE KOOLVLIEG. De kleine larvenvan de koolvlieg kunnen groote verwoestingen aan de wortels van Ibloemkool, roode kool en andere knolgewas- sea teweeg brengbn. Deze larven komen voort uit de eieren, welke van de maanden April en Mei af door dit Insect aan den voet dei- koolplanten worden geleg-d. In .Tuni ver- toont zich van deze zelfde koolvlieg> nog een tweede generatie en soms in he£ najaar nog een derde. De kleine larven boren zich door den wortelhals en fcelanden daarna in de wor tels, welke groot»ndeels of geheel kunnen worden uitgehold en weggevreten. De kool- plant groeit dan niet verder en gaat kwijnen. Trekt men zulk een mislukte plant uit den grond, dan steken dikwijte de 'witte rnaden hog uit den uitgeholden kalen wortelstronk. Br groeizaam, vochtig weer bezitten de kool planten tegen deze larven grooter wperstands- vermogen dan bij droogte en zonnehitte. De bestrijding kan geschieden door spoedig na d£ planting goed tegen ddn grond gedrukt, ciacht gesloten koolkragen rondom de Stengels aan te leggen. Daardoor kan de koolvlieg den wortelhals niet beredken. Ook kan men door het aanleggen van Caulinringen (geperste naphtaline) rondom den stengelvoet de insec- ten van de iplanten weghouden. Ten slotte beataat er nog een goed middel, dat men zelf, kan bereiden. Men mengt 20 deelen kalkmer- gei met 1 deel timimermanscarbolineum en stirooit dit in kleine hoeveelheden rondom den stengelvoet der planten. Veeteelt naar Hollands voorbeeld. (Van een special-en medewerker der V^P.B.) Zes kilometer buiten Riga staat de univer- siteitsproefboerderij van Letland. Deze boer- derij is het levenswerk van professor Ees- jinsch, een deskundige op veeteeltgebied, wiens haam ook in Nederlandsche vakkrin- gesn niet onibekend is. JProf. Lesjinsch heeft twee groote studiereizen naar Nederland ondemomen en hij heeft Letland vertegen- woordigd op het Internationale congres voor die veeteelt, eenlge jaren geleden in Nederland gehouden. Nederlandsche boeren zijn op dit bedfijf welkome gasten, de resultaten immers, die op -agrarisch gebied voor de Sovjet-bezetting in Letland behaald konden worden, zijn voor een ni® gering deel d-e vr-ucht van de studiereizen welke de professor in Nederland heeft ge'- maakt. Met een drietal boeren heb ik dit bedrij-f kunnen bezichtigpn. De gebouwen van de proefboerderij zijn omringd door hogg ge- boomte. Wit zijn de stallen, bruinrood de schuren. Het huis van den professor ligt op eenigen afstand van de proefboerderij. Wij werden hartelijk ontvangen en de professor was direct bereid een en ander over zijn werk- zaamheden te vertellen. De boerderij is des- tijds stopgezet om de oorzaak te kunnen vin- den van de lage melkproductie en het geringe vetgehalte. van het gemiddelde Letlandsche rund. De edrste vraag die opgelost moest worden, was de vraag of de lage melkproduc tie aan de kwaliteit van het vee of aan den boer lag. Het heeft aan den boer gelegen, de resul taten van het onderzoek wezen dit duidelijk uit. Vkr Letlctndsche koeien werden aange- kocht, aieren van gemiddelde kwaliteit, die reeds vier malen hadden gekalfd. Het resul- taat van goede voedering en goe^le behande- ling was verbluffend. Het resultaat van goede voe-dering en oordeelkundige behandeling. In vier jaren tijds steeg de melkproductie met 88 het vetgehalte ervan vermeerderde van 1.3 tot 2.9 En dit resultaat werd bereikt door de weilanden, waarin. de dieren graasden, goed te bemesten en door oordeel- kundig te voederen. De winterrantsoenen waren 10 tot 12 kg hooi, 20 kg mangel wortels, 8 kg aardappelen en 6 kg krachtvoer per beest. Vervolgens werden magere, verwaarloosde koeien opgekocht, waarmede eveneens zeer goede resultaten werden bereikt door goed voer en goede behandeling. Een dier, dat reeds voor de tweede maal had gekalfd, woog toen het werd aangekocht, evenveel als een kalf van 7 maandep. Vier jaa-r later was het een pracht van een koe. De melkproductie was gestegen met 303 het vetgehalte ver- hoogd van 0.8 tot -2.8 'De koe was de helft zwaarder geworden, de dagelijksche ^nelkgift, die-eerst 6 liter was gewe£st, be- droeg na Vier jaren 24.6 liter. De jaarlijksche melkgift bedijpeg 4500 liter. Deze cijfers zijn interessant. Het blijkt, dat de gemiddelde melkproductie in Letland met eenigen goeden wil verdubbeld kan wor den. En zooals het met de veeteelt is, is het ook met de opbrengst van de bouwboeren. Op de velden van de proefboerderij stond een nor- male Nederlandsche stoppel, maar op de ak- kers rdVidom Riga stond een stoppelgewas, niet dikker als buntgras. Het koren stond ook niet hooger als het gras in een goede Hol- landsche hooiweide. Als de- toestanden zoo in Letland zijn, hoe moet het dan wel in Sovjet- Rusland gesteld zijn? Steeds hracht de professor het gesprek op Nederland, op de veefljtapel aldaar en hij ver- zekerde ons telkens weer, dat hij blij was met ons bezoek. Een wandeling door de stallen. De stallen zijn naar Hollandsche voorbeelden gebouwd en voorzien van een gierkelder, wat bijna geen Letlandsche boer heeft. De t.b.c.^ koeien stonden gei^olee'rd en worden binnen- kort verkocht. De koeien zijn roodbont, zwart-bont, rood en bruin. Ook zagen we enkele exemplaren van het bijna uitge'storven blauwe ras. Veel vee is hier ongehgornd. Het bedrijf is geen fokbedrijf, slechts een proef- statiorf, vandaar de verscheidenheid van soor- ten. Kippen werden ook gehouden, de h.este soorten WitteinLeghorns. legden 220 eieren per jaar. Wij werden rondgeleid door een assistent van den professor, dr. Grim-berg, die ons uit- voerig over alles vgrtelde. De stallen hadden 'dubbele ramen en werden tot negen pur in den avond electrisch verlicht. In de moderne varkens-stallen troffen iwe prachtige zeugen aan, Yorkshire en veredelde Duitsche land- varkens, De paardenfokkerij had erg geleden onder- het schi'ikbewind van de'Sovjets. Voor de be- zetting door de Sovjet-Russische troepen wa ren op het proefibedrijf 40 paarden aanwezig. Nu waren er nog maar drie. Eveneens was in dientijd de veestapel gehalveerd: Slechts veertig koeien bl-even gespaard. Wij gingen naar Riga terug met de ge- dachte, dat er hier in Oost-Europa minstens de helft meer uit den bodem gehaald kan worden en dat de Nederlandsche boer hier geen slecht figuur-zal slaan. Langzaam wan- deld-en we terug. De weg voerde ons tusschen he-uvels, begroeid1 -met prachtige Italiaansche dennen en op den top van een dezer heuvels hadden we een schitterend gezicht op de oude stad Riga met de karakteristieke kerktorens en de gele en witte huizen langs de Duna. Het was een interessant bezoek en het was goed om te hooren, hoe men hier overal ach- ting e'n bewondermg heeft voor onze land- en veetee-ltproducten, voor onze boeren en voor ons dierbare vaderland. (V.P.B.) van Frangois Dekker en van Catharina Cor nelia de Ferjter. Sophia Hilda, d. van Pieter Hendrik Aamoudse en van Hilda -Rosa Antho- netta Gijael, (won. te Rotterdam). 13 Mei. Herman Alphonsius Johannes, z. van Johan nes Theophilus De Brauwer en van Agnes Mahilda de Koning (won. te Sas van Gent). Overlijden. 8 Mei. Eugenia Maria Coppie- ters, oud 56 j., echtg. van Josephus Kindt (won. te Overslag). 10 Mei. Janna Scheer- ders, oud 70 j.,- echtg. van Jan Pladdet. 13 Mei. Maria Theresia Verp^ancke. oud 62 j., echtg. van Johannes Cornells 't Gilde. TERNEUZEN. Huwelijks-aangiften. 15 .Mei. Iman de Zwa^'te, oud 41 j., weduwn. en Jacomina Fran- cina Cathalina Harte, oud 30 j., jd. Jozias den Beer (van Axel), oud 25 j., jm. en Janna deiZeeuw, oud 27 j., jd. Huwelijks«-voltrekkingen,f 13 Mei. Adriaan Wisse, oud 24 j., jm. en Adriana de Blaaij, oud 23 j., jd. Abraham Klaassen, oud 20' j., jm. en Catharina Die-leman (van Hoek), oud 23 j., jd. Jan Verhelst (van Hoek), oud 33 j., weduwn. en Sara Drabbe. oud 22 j., jd. Geboorten. 8 Mei. Maria Levina, d. van Joseph Johannes Leonardus de Smet en van Anna Koole (won. te Hoek). 10 Mei. Maatje, d. van Johannes Jacobus de Bruijne en van Elisabeth Pietemella van der Eijk. Maatje Jozina Adriana en Jozina Maatje Geertruida, dochters van Marinus Duinkerke en van Cor nelia - Wilhelmus. 11 Mei. Pieter Cornell Josephus, z. van Pieter Leunis en van Corne lia Margaretha de Hond. 12 Mei. Pieter. z. TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: W. Westerhof, natuurkundige, Van Steen- bergenlaan 12, van Renkum. P. M. Lecluijze, onderwijzeres, Vlooswijk- straat 20, van Oostburg. M. R. de Lavoir, dienstbode, Bovenweg 79, van Vlissingen. L. Pladdet, dienstbode, Axelschestraat 59, van Zaamslag. A. S. F. Lafort, dienstbode, Landstraat 4, van Breda. J. van Maaren, controleur, Amaliastraat 14, van Tholen. C. J. Verloo, dienstbode, Dijkstraat 69, van Zierikzee. L. M. Baart, dienstbode, Axelschestraat 58, van Vogelwaarde. J. de Fouw, electricien,Dijkstraat 77. van Zaamslag. Q. A. van de Linde, opz. Prov. Waterstaat, Burg. Geillstraat 9. van Nieuwvliet. C. H. A. M. Stokvis, zonder, Hondiusstraat 2, van Leiden. v Vertrokken: D. Vaardingerbroek, verpeegster, Axelsche straat 58, naar Vlaardingen. Th. M. van den Akker, zonder, Westkolk- straat 4, naar Dordrecht. M. J. Gulden, zonder, Ver'l. van Steenbergen- laan 2, naar Axel. J. J. Willemsen, ijzervlechter, Dijkstraat 75, naar Hoek. M. W. de Loos, zonder, Grenulaan 7a, naar Amsterdam. P. J. Krpger, zonder, Scheldeftade 12, naar Alkmaar. L. van Eijck, comm. loodsw^zen, Schelde- kade 58, naar Delfzijl. H. J. de Vlieger, hotelhouder, Markt 6, naar Sliedrecht. H. H. Dock}?, landbouwersknecht, P 122. naar Beveren-Waas. 19 Mei. AXEL. Algemeene vergadering van inge- landen van den polder Noord in het Hotel ,,Het Gulden Vlies". HOEK. Vergadering van stembevoegde in- gelan-den van den Van Wuyckhuisepolder, in het Cafe van den heer P. Huissen. 20 Mei. TERNEUZEN. Algemeene vergadering van de Tennis-club ,,Animo" in het Hotel Rot terdam". 21 Mei. AXEL. Vergadering van Ingelanden van den polder Beoosteii Blij Benoorden, in het Hotel ,.Het Gulden Vlies". ZAAMSLAG. Vergadering van stembevoeg de ingelanden van den polder Kleine Huissens in het logement Van de Wied. C. P. de R.egt. TERNEUZEN. .Vergadering van stembe voegde Ingelanden van den polder Nieuw- Neuz-en, in het Hotel ,,Centraal'\ TERNEUIZEN. Vergadering van stembe voegde ingelandefi van den polder Zeven- Triniteit in het Hotel ,,'s Lands Welvaren". PHILIFTTN-E. Vergadering van Stembe voegde ingelanden van den Kanaalpolder bij den heer A. Wiskerke, 22 Mei. TERNEUZEN. Jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de Coop. Boerenleen- bank Terneuzen", in het hotel ,,Du Com merce", Markt. KLOOSTERZANDE. Aanbesteding door het bestuur der waterkeeri-ng van het calamiteuze watefschap Watsoorden in het hotel ,,De Linde" bij den heer A. Raes, van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs-_ en glooiingwerken aan bovengenoemd waterschap. 23 Mei. SAS VAN GENT. Vergadering van- stembe voegde ingelanden van den Poelpolder, in het Hotel Rotterdam". SAS VAN GENT. Vergadering van stem bevoegde ingelanden van den St. Anthony- polder. in het Hotel .Rotterdam". 26 Mei. PHILIPPINE. Vergadering van stembe voegde ingelanden van den Dijckmeesterpolder in het Cafe van Gez. Van Hijfte. WESTDORFE. Vergadering van stembe voegde ingejjpiden van den Canisvlietpolder ten fauiz# van Mevr. Wed._ R. Kerckhaert-de Cooker. 2:7 Mei. (j TERNEUZENVergadering van stembe voegde ingelanden van den Goesschepolder in het Hotel ,,Centraal". TERNEUZEN. Vergadering van stembe voegde ingelanden van het waterschap Zuid- Kats, .St. Anna en Sparks in het Hotel ,,Cen- traal". 28 Mei. ZAAMSLAG. Vergadering van stembevoeg de ingelanden van den Zaamslagpolder. in het logement van 'den heer R. J. v. d. Veke. OVERS-LAG. Publieke verkooping van een woonhuis met aanbehooren, erf en tuin, in het Cafe van den heer Plasschaert. Notaris Fanoy. ZAAMSLAG. Vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Willem III in het Hotel ,,De Appel". Luisterspel: Over Hilv. I valt om 21.15 uur ,,-Het Goede Stuk", een luisterspel door A. B. M. Lanboo, onder regie van Ed. Palmers te beluisteren. Voor de jeugd:,Onder het motto'" ,,De wind in de zeilen" wordt om 16.45 uur via Hilv. I de derde zeilles voor de jeugd uitgezonden. 4"oor de v rouR Deze uitzending draagt tot titel ..Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten". Via Hilv. II »kunt u er naar luiteren, hoe mevr. van Straten inlich- tingen over de Prijsbeheersching vraagt. Om 18.00 uur via Hilv. I spreekt mevr. de 'Haan- Bosker over ,.Hoe denkdn wij over den Land- stand?" Godsdienstige uitzendingen10.0010.15 uur Hilv. II, morgenwijding; 16.00-16.20 uur Hilv. I, ..Ziekentroost", door den heer J. J. Stoltenhof te Den Haag; 22.0522.10 uur Hilv. II, avondwijding. Woensdag 20 Mei. Emstige muziek: Om 14.30 uur (Hilv. II) hoort u een uitvoering van het Groot Omroep- or-kest o.l,v. Leo Ruygrok. So-list is de violist Harry Wiggelaar met het concert in G. gr. t. van Dittersdorf. Voorjs worden orkestwerken van Handel, v. Reznicek, Thomas en Gounod uitgevoerd. Land en volk: Om 13.00 uur hoort u een reportage over het fokken van vol-bloed Ara- bieren. ;Onze verslaggever brengt een bezoek aan den bekenden Arabierenfokker T. J. Bar- lagen te Reiderwolderpolder (Hilv. I). Voor de vrouw: Via den zender Hilv. I ver- telt mevr. Hoekstra om 15.00 uur over onze afsfamming. VolkshuishoudingTijdens de uitzending van 18.00 uur over Hilv. I over het onder- werp ,,De toekomst van de Nederl. zeevaart" hoort u een gesprek tusschen een reeder, een k-a,pitein en een aantal sche-pelingen over de toekomst van de groote vaart na den oorlog en over de sociale positie van den zeemari in het algemeen. Voor de jeugd: Om 17.30 uur over Hilv. I vertelt Frits Koolhov-en aan de Jeugdstor- mers over de vele vliegtuigen, die hij gebouwd heeft. Over Hilv. II hooren we om 21.00 uur menschen, die ve-rre en interessante reizen gemaakt hebben in de streken, die voor den gewonen toerist niet bekend zijn. In deze rubriek hooren jullde menschen, die meestal -heel buitenissige avonturen beleefden. Godsdienstige uitzendingen: 10.0010.15 uur Hilv. H, morgenwijding; 16.0016.20 uur Hilv. I, bij-bellezing door ds. H- K. Quere te Numansdorp; 22.0522.10 uur Hilv. II, avondwijding. Zonsopgang 19 Mei, 5 uur 41 min. Zonsondergang 19 Mei, 21 uur 33 min. Zonsopgang 20 Mei, 5 uur 40 min. Zonsondergang 20 Mei, 21 uur 34 min. Zonsopkomst 21 Mei, 5 uur 38* min. Zonsondergang 21 jVIei, 21 uur 36 min. 23 Mei: Eerste Kwartier. Rijwielen en voertuigen moeten licht op hebben vanaf een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang. DISTRIBUTIE VAN HAVERMOUT. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat de pl'aatselijke distributiekantoren bij inlevering van bonnen ,,283 Algemeen" en van restantbonnen ,,264 Algemeen" gedurende het tijdvak van 18 Mei t/m 2^ Mei a.s. voor de helft der ingeleverde bonnen havermout- toewijzingen en voor de andere helft peul- vruchtentoewijzingen zullen verstretken'. Deze maatregel houdt verband met de aanwflzing van bon ,,307 Algemeen" (periode 17 Mei t/m 13 Juni a.s.) voor havermout of peulvruchten, naar keuze, De aandacht der winkeliers wordt er voorts op gevestigd. dat zij gedurende de periode van 18 t/m 22 Mei tevens de voor het -koopen van peulvruchten aangewezen bonnen ,,291 Alge meen", tezamen met restantbonnen ,,271 Algemeen", bij den distributiedienst moeten inleveren. Voor deze bonnen zullen uitsluitend peulvruchtentoewijfcittgen worden verstrekt. De inlevering van de bonnen 283 met restantbonnen 264 eenerzijds en die van de bonnen 291 met restantbonnen 271 anderzijds dienen geheel van elkaar gescheiden td wor den gehouden en -moeten derhalve geschieden op afzonderlijke opplakvellen en met een afzonderlijk ontvangstbewijg. DISTRIBUTIE VAN KAARSEN. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Handel, Nij.verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat detaillisten de door hen ontvangen bonnen ,,22" der petroleumkaarten ,,S" en ,,T", welke aangewezen zijn ter ver- krijglng van een rantsoen kaarsen, geplakt o-p afzonderlijke' opplakvellen bij de plaatselijke distributiediehsten dienen in te leveren, ter verkrijging van toewijzingen voor kaarsen. De inlevering dieht te geschieden in veelvou- den- van 10 stuks met een minimum van 40 stuks, met een ontvangstbewijs MD 201. Inr dien een detaillist het minimum van 40 stuks niet kan bereiken, kan hij maximaaj 39 bon nen bij zijn grossier inleveren. Grossiers dienen de ontvangen toewijzingen voor kaarsen elken Maandag b\j de plaatse lijke distributiediensten in te leveren. De in levering dient te geschieden in een envelo-ppe MD.258 met een ontvangstbewijs MD 257. De van detaillisten ontvangen consumentenbon- nen kunnen zij iederen Vrijdag bij de distribu tiediensten inwisselen -in veelvouden van 100 stuks en met een minimum van 100 stuks. INTERESSANTE GREI'EN UIT HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. Dinsdag 19 Mei. Ernstige muziek: De Groninger Orkestver. concerteert om 14.00 uur m.m.v. Catharina 'Hopster (-piano), die Mozarts concert K.V. 459 in F. gr. t. zal voordragen. Kor Kuiler dirigeert voorts ook o.a. werken van Gluck, Haydn, Chabrier en Louis Somer (Hilv. I). Over den zender Hilv. H hoort u om 16.45 uur de cellist Albert Loerkens en Theo van der Pas met de cello-sonate in a kl. t. (Op. 36) van Edv. Grieg. Eveneens over Hilv. II geeft om" 29.15 uur de sopraanzangeres Corrie Bijs- ter een zangvoordracht met Pierre Palla aan den vleugel. Er worden liede'ren gezongen van Loerwe, Jansen, Brahms en Armin Knab. Gesprokeu noordMej. v. d. Velde be- spreekt de zevende jaargang van de Storm- meeuw (Hilv. II. 18.15 uur). ..Zonnestralen in ziekenzalen" -t- een half uur voor de zieken, wordt weei vsan 15.3016.00 uur verzorgd door Frans Vertaan (Hilv. II). DISTRIBUTIE VAN BESCHUIT. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Visscljerij maakt be kend, dat bakkers en detaillisten de doon hen ontvangen beschuitbonnen, voor zoover deze bestemd zijn voor herbevoorrading met be- schuit, ggplakt op afzonderlijke opplakvellen met een afzonderlijk ontvangstbewijs bij de distributiediensten moeten inleveren, ter ver krijging van toewijzingen voor beschuit. Ten einde de winkeliers in staat te stellen zich naar behoefte te voorzien van beschuit, zullen zij gedurende -het tijdvak van 17 Mei tot en met 6 Juni a.s. nog beschuit kunnen betrek- ken op toewijzingen voor gebak. Na 6 Juni a.s. zal beschuit uitsluitend verkrijgbaar zijn op toewijzingen voor beschuit. Bakkers- en detaillisten, die een gedeelte van de door hen ontvangen beschuitbonnen in verband met de wenschen van hun .klanten willen gebruiken voor herbevoorrading met bloem of gebak, dienen zich ter verkrijging van inlichtingen betreffende de wijze van inlevering van dat gedeelte te wenden tot de plaatselijke distri butiediensten. DISTRIBUTIE VAN TABAK. De Secretaris-Generaal van het Departe-- ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het 'volgende bekend inzake de distri- butie van tabaksproducten. 1- De detaillisten zullen in afwijking van de reeds verstrekte mededeelmgen in de ge- legenheid worden gesteld wekelijks in plaats van eens in de vier weiken de door hen ontvan gen bonnen tegen toewijzingen in te wisselen. In verband hiermede dienen zij de door hen in de week van 1724 Mei ontvangen bonnen van de tabakskaart en vam de sigarettenkaart op afzonderijke opplakvellen MD 18 te plak- ken. Per vel moeten honderd bonnen worden geplakt. Een eventueel restant moet in een veelvoud van 10 stuks op een afzonderlijk op- plakvel worden geplakt. Het aantal overblij- vende bonnen van de tabakskaart, dat ten hoogste negen stuks mag bedragen, kan nog in de week van 31 Mei6 Juni worden inge- leverd. Indien een detaillist geen veelvoud van 10 bonnen van de sigarettenkaart ont- vangt, mag hij het restant, dat ten hoogste negen stuks mag bedragen, in de week na afloop van den geldigheidsduur, tezamen mec de bonnen van.de tabakskaart inleveren. Be- halve in dit geval mogen geen bonnen van de sigarettenkaart tezamen met bonnen van de tabakskaart worden ingeleverd. De detaillist mbet deze opplakvellen tezamen met twee ontvangstbewijzen, namelrjk een voor de bon nen van de tabakskaart en een voor de "bon nen van de sigarettenkaart bij den plaatse- lijken distributiedienst inleveren op den voor hem vastgestelden inleveringsdag. De detail- listen, wier inleveringsdag op Maandag, 2den Pinksterdag valt, dienen de door den plaatse- lijken distributiedienst hieromtrent uit te geven publicatie te raadplegen. 2°. Ten gevolge van de thans ingevoerde regeling, dat de bonnen wekelijks in plaat9 van, zooals vroeger werd medegedeeld, eens in de vier weken, tegen toewijzingen kunnen worden ingewisseld, wordt een veel snellere bevoorrading verkregen. In verband hiermede zal het tweede voorschot, dat in de week van 1724 Mei aan detaillisten zou worden uit- ge/eikt, niet worden verstrekt, daar de detaillisten dit twede voorschot in het geheel niet noodig hebben. Ten behoeve van de detaillisten, die belangrijk minder T-bonnen hebben ontvangen, dan het aantal normale af- nemers bedraagt, is een regeling getroffen, waardoor aan hun bezwaren tegemoet wordt gekomen. De plaatselijke distributiekantoren zullen met deze omstandigheid bij het uitrei- ken van toewijzingen in de week van 24$0 Mei rekening houden, zoodat het geen zin heeft ter zake nog brieven te schrijven' of k-lachteh in te dienen. In het algemeen zijn echter de aan detail- listen verstrekte voorscho{ten ruim voldoende, om aan de vraag van hun afnemers te kunnen voldoen. 3°. De detaillisten, die minder dan 20 T.- bonnen hebben ontvangen en die dientenge- volge niet als detaillist zijn ingeschreven, ter wijl het aant-al van hun geregelde afnemers hen wel voor inschrijving in aanmerking doet iiomen, zullen alsmog worden ingeschreven en een voorschot ontvangen, indien zij in de week van 2430 Mei ten minste 40 bonnen van de tabakskaart bij den distributiedienst kunnen inleveren. 4 Tevens zijn maatregelen genomen, waardoor het voorschot van die detaillisten. die een te hoog voorschot hebben ontvangen, doordat zij -meer T-bonnen inleverden, dan het aantal normale afnemers bedraagt, binnenkort op een normale basis zal worden terugge- bracht. 5 De grossiers dienen zich op Maandag 18 Mei tot den plaatselijken distributiedienst te wenden voor het ontvangen van een tweede voorschot. Dit voorschot zal het dubbele be dragen van hetgeen hun als voorschot bij de inwisseling van toewijzingen tegen verzamel- toewrjzingcji in het tijdvak van 21 April tot 15 Mei is verstrekt. De grossiers moeten hiertoe alle in hun bezit zijnde ontvangstbewij zen MD 257, die zij in het tijdvak van 20 April tot en met 15 Mei 1942 van den distributie dienst hebben terugontvangen, overleggen. 6 Grossiers kunnen de van hun afnemers ontvangen toewijzingen op de voor hen vast gestelden inleveringsdag tegen verzameltoe- wijzingen inwisselen. ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. Aanmeldingsplicht bij de Bedrijfsgroep Koopvaardij. Bij beschikking van de Organisatie-commis- sie voor het Bedrijfsleven van 19 Februari 1942, Ned. Staatscourant van 25. Februari 1942, No. 39, is ingesteld de Bedrijfsgroep Koopvaardij" met de vakgroepen ,,Zeescheep- vaart'i en ..Kustvaart". Hierbij zijn verplicht zich aan te melden alle in Nederland geves- tigde ondernemingen (natuurlijke en rechts- persfonen), welke zich bezighouden met het zeescheepvaartbedrijf en het kustvaartbe- drijf. Aan de ondernemingen, welke bij de Be drijfsgroep bekend zijn. worden aanmeldings- formulieren toegezonden. Ondernemingen, welke geen formu-lieren mochten ontvangen hebben, gelieven zich eigener beweging tot het Secretariaat van de Bedrijfsgroep ..Koopvaardij", Stationsweg 135 fe 's-Gravenhage, te wenden. LEVERING NUGHTERE KAJLYEREN. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met ingang van Vrijdag 15 Mei nuchtere kalveren niet meer geleverd kun nen worden aan de firma Zendrjk te Olst, maar dat dit met ingang van bovenbedoelden datum kan geschieden 'aan Bakhuis Olba N.V. te Olst. DISTRIBUTIE VAN VERSNAPERINGEN. De Secretaris-GeneraaV van het Departe- ment van Landbouw en Visscherij maakt in verband met de distributie van versnaperin- gen bekend, dat detaillisten de van consu- menten ontvangen bonnen in de tweede week van iedere distributieperiode en in de week na afloop van de distributieperiode bij de plaatse lijke distributiediensten dienen in te leveren ter verkrijging van toewijzingen voor choco- ladewerk en toewijzingen voor suikerwerk. Zij dienen de bonnen voor chocoladewer-k en die voor suikerwerk in veelvouden van 10 stuks, met een minimum van 20 stuks op afzonder lijke opplakvellen MD 18 geplakt en met af zonderlijke ontvangstbewijzen MD 201, in te leveren. De bonnen waarop naar keuze choco- ladewerk of suikerwerk verkrijgbaar is, kun nen naar keuze van den detaillist tezamen met een van beide andere bonnen opgeplakt worden. Restantbonnen kunnen, tot een maximuift van 9 stuks in de eerste week na de volgendf distributieperiode worden ingeleverd, tezamen met de bonnen, welke gedurende die periode geldig waren. Detaillisten, die in verhouding tot hun om- zet een te gering voorschot hebben ontvangen, zullen een aanvu-llend voorschot ontvangen op basis van het aantal bonnen. dat zij in het tijdvak van 26 tot en met 29 Mei a.s. zullen inleveren. Grossiers kunnen in het tijdvak van 26 tot en met 29 Mei a.s. een voorschot ontvangen. dat gelijk is aan dat, hetwelk zij ontvangen hebben in het tijdvak van 20- April tot en met 15 Mei, tegen overiegging van de gedurende laatstgenoemd tijdvak van de distributie diensten terugontvangen ontvangstbewijzen MD 257.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3