*vr - r-"3 vindt het geluk feuilleton ANNE Landbouwberichten Dames, stop nu eens even, Leg een momentje neer Uw stoffer X Kijk eerst in Uw portemonnaie En breng voor Uw lahdgenoot een offer Gironummer Winterhulp 5553 X TERNEUZEN, 18 MEI 1942. i m AXEL. KLOOSTERZANDE. MIDDELBURG. grootste organisatie op het gebied van het Prot. Chr." onderwijs heeft, volgens de Prov. Z. Crt., een adres gezonden aan den secretaris- generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbeseherming in verhand met het departementale besluit waardoor naar de letter dezer beslissing een hezitter van de acte als onderwijzer uitsluitend als on derwijzer (of vakonderwijzer) in de scholen voor L.O. kunnen worden toegelaten en dus de actehezitters, tot zij een benoeming als on derwijzer ontvangen geheel buiten de school moeten blijven. Het hoofdbestuur acht dit noch in het belang van het onderwijs, noch in dat van den a.s. onderwijzer voor de klas, naar het nader uiteenzet. Reden waarom het den secretaris-generaal dringend verzoekt het daarheen te willen leiden dat ook na 1 Januari 1943 aan bezitters van de acte van bekwaam- heid %ls onderwijzer de gelegenheid worde ge- laten, als niet-zelfstandige leerkracht in de school werkzaam te zijn. y V C; WIND VAN MERKESTEYN. f Zaterdag bereikte ons de tijding, dat de heer C. Wind van Merkesteyn, algemeen directeur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat- scfaappij, in den ouderdom van.66 jaar te Oosterbeek is overleden. De heer Wind van Merkesteyn trad op 30 Mei van 1920 bij de Z.V.T.M. als algemeen directeur in dienst. Onder zijn leiding onder- ging het bedrijf een algeheele organisatie en werd ook de stoomtram HulstWalsoorden door het bedrijf overgenomen, terwijd de lijn der ZA.T.M. geheel werd voltooid door het aanleggen van landbouwlijnen' en het door- trekken der lijn van Pyramide via Biervliet en Hoofdplaat naar Breskens. Bijna zijn geheelen 1 diensttijd woonde de overledene te Terneuzen. De stichting van het kantoorgebouw met woning aan de Scheldekade geschiedde op zijn initiatief. De heer Wind van Merkesteyn toonde zich voor het puiblieke leven een medelevend burger, waaraan hij op verschillende wijze daadwer- kelijken steun verleende. Toen omstandig- heden hem korten tijd geleden aanleiding gaven zich elders te vestigen, liet hij alhier in dat opzicht een gevoelde ledige plaats achter. Hij was ook lid van de afd. Grootbedrijf der vroegere Kamer van Koophandel en Fatorie- ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de offlcieele plechtigheid der voltooiing van het tramnet der Z.V.T.M. tot Breskens werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl hij eerder bij de door- frek'king der lijn naar Moerbeke was benoemd tot ridder in de Kroonorde vdn Belgie. De crematie is bepaald op 20 dezer op Wes- terveld, na aankomst van trein 13.46. R.K. H.B.S. TE ROLDUC. Aan de R.K. H.B.S. te Rolduc zijn voor het eindexamen A geslaagd L. Duijm te Axel en W. v. d. Walle te Hulst. GIFTEN VOOR WINTERHULP. Voor Winterhulp werden over het tijdvak 4 Mei t.m. 9 Mei 1942 o.m. giften ontvangen van de Eerste Ned. Coop. Beetwortelsuiker- fabriek te Sas van Gent 800 en J. de la RuelleiSchervers kousenfabriek te Hulst 250. BEeEDIGD. Ter openbare terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg van Woens- dag j.l. is beeedigd als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Oostburg, de heer A. A. Corthals, notaris te IJzendijke. DISTRIBUTIE VAN 'HAVERMOUT. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende de distributieperiode van 17 Mei tot en met 13 Juni a.s. bon ,,307 Algemeen" naar keuze recht geeft op het koopen van 250 gram peulvruchten of 250 gram havermout. Zooals bekend, is gedurende eenigen tijd geen havermout meer gedistribueerd, doch zijn in plaats daarvan peulvruchten bescnik- baar gesteld. Hierir. is dus thans in zooverre wijziging gebracht, dat naast peulvruchten ook havermout verkrijgbaar zal zijn, zij het slechts in beperkte mate; Het betreft hier namelijk den verkoop van restantvoorraden. TABARSWAKEN, r Bonnen 26 en 27. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend', dat gedurende het tijdvak van Maan- dag 18 Mei 1942 tot en met Zaterdag 23 Mei 1942 elk der bonnen no. 26 en 27 van de tabakskaart recht geeft op het koopen van hetzij 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 ciganllos of Voorjaarswerk op het land. De zorg voor het opgroeiend gewas vereischt thans de voile aandacht van den boer. De kriebeleg fcewijst nu goede diensten voor de juiste lagging van den grond. Pax, Hollandde Haan-s. Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 15 (NaUruk verboden.) Blijkbaar had de notaris zooeven een grapje jremaakt, want Vera lachte smakelijk. Het was) echter een heel ander lachje dan Vera °-ewoonlijk liet hooren. Meisjesachtig be scheiden en hartelijk klonk het. Vera speelde haar rol voortreffelijk. Ik heb inmiddels al kenms gemaakt met uw dochter, mevrouw, zei Hamsen en in den toon, waarop hij dat zei, lag onmiskenbaar een tevredenheidsbetuigingAha, daar zqn de documenten, zonder welke een mensch met door dit gecompliceerde leven kan gaan: vacci- natiebewijs, een uittreksel van het geboorte- register enzoovoortPrachtig, u permit - teert wel, dat ik de papieren maar direct bij mij steek. Het wordt langzamerhand al weer mijn tijd. Wanneer mogen wij uw dochter op den Falk- burcht verwachten? Hot lijkt mij beter, dat jonkheer Falke dat zelf maar bepaalt, notaris. O, wat dat betreft, geloof ik, dat ik de 25 gram tabak, terwijl in hetzelfde tijdvak de bon no. 06 van de sigdfrettenkaart recht geeft op het koopen van 20 sigaretten. Cigarillos kunnen van sigaren worden on- derscheiden, doordat zij een paarse banderolle hebben, terwijl sigaren van een groerfe bande rolle voorzien zijn. Pakjes van 25 gram tabak eijn niet in den handel verkrijgbaar, zoo- dat degenen, die tabak wenschen te koopen, de ibonnen 26 en 27 tezamen, ter'.verkrijging van een pakje tabak a 50 gram, dienen in te leveren. Aangezien Zaterdag 23 Mei a.s. op- nieuw bonnen geldig zullen worden, kan men, door de bonnen 26 en 27 tot 23; Mei te bewaren en deze met de volgende bonnen te combinee- ren, ook een pakje tabak a 100 gram koopen. De eerstvolgende bon van de sigarettenkaart zal voor het tijdvak van Zaterdag 30 Mei tot en met Zaterdag 6 Juni a.s. worden aange- wezen. Ten behoeve van degenen, die in hotels, cafe's of restaurants tabaksartikelen wenschen te koopen, zijn wisselbonnen a 1/5 rantsoen ontworpen. De wisselbonnen hebben prac- tisch alleen beteekenis voor den aankoop van sigaren of cigarillos. Op iedere bon voor 1/5 rantsoen zijn een sigaar of twee cigarillos ver krijgbaar. Deze bonnen zijn, evenals de wis selbonnen voor boter, vleesch enz. uitsluitend geldig in hotels, cafe's, restaurants e.d., zoo- dat men hierop geen tabaksartikelen bij een winkelier mag koopen. Voorts wordt er nogmaals met nadruk de aandacht op gevestigd, dat men geheel vrij is in de keuze van welken winkelier men zijn tabaksartikelen wenscht te betrekken. Het is in het geheel niet noodig, dat men dit doet bij den winkelier, bij wien men indertijd zijn T-bon heeft ingeleverd. VERSNAPERIN GEN. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voorshands per periode van vier weken drie bonnen van de versnaperingskaart tege- lijk zullen worden aangewezen, waarvan een ter verkrijging van chocoladewerk, een ter verkrijging van suikerwerk en een ter verkrij ging van een dezer artikelen naar keuze. Onder chocoladewerk vallen alle artikelen, waarin of waarvan chocolade verwerkt is. Gedurende het tijdvak van 18 Mei tot en met 13 Juni a.s. zal de met „26" gemerkte bon der versnaperingenkaart recht geven op het koo pen van 100 gram chocoladewerk, de met ,,27" gemerkte bon op het koopen van 100 gram suikerwerk en de met ,.28" gemerkte bon op het koopen van hetzij 100 gram chocoladewerk, hetzij 100 gram suikerwerk. Voorts zal men naar keuze 100 gram cho coladewerk of 100 gram suikerwerk kunnen betrekken tegen inlevering van met ,,een rant soen versnaperingen" gemerkte bonnen. DISTRIBUTIE VERMICELLI. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat men met ingang van 17 Mei a.s. bij het koopen van pakjes ver- micellisoep den ter verkrijging van vermicelli aangewezen bon dient af te geven. Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram ver micelli is verwerkt, beschikbaar gesteld. In verband hiermede zal devermicellisoep ver- pakt worden in zakjes elk inhoudende ten hoogste vier pakjes, met dien verstande, dat de inhoud van ieder zakje overeenkomt met 100 gram vermicelli. EIER- EN YVILDPRIJZEN. Ten einde te voorkomen, dat in verband met de Pinksterdagen het aanibod van wild, pluimvee en eieren hier en daar tegen te hooge prijzen zal geschieden, laten wij ten be hoeve van het publiek en ter waarschuwing van de handelaren hieronder de maximaal toelaatbare prijzen voor deze goederen volgen. De prijzen voor versche kippeneieren van detaillist aan consument varieeren tusschen jongedame maar het best direct kon mee- nemen- lachte Hamsen. Maar dat zal uw goedkeuring toch waarschijnlijk wel niet kun nen wegdragen Nee, nee, ik zou eerst mama's huwelxjK nog graag -willen meemaken, nymgde Vera zich in het gesprek. Dat laat zich begrijpen. U wilt mrj den 1 juisten datum dan nog wel even schrijven, niet I waar? In ieder geval is juffrouw Falke elken 1 dag welkom. En nu moet ik tot mijn spijt a! weer afscheid nemen, mevrouw! Het doet mij bijzonder genoegen, dat ik mijn client den gunstigen afloop van onze besprekingen zal kunnen meedeelen. Overigens wat ik nog vragen wou, juffrouw Falke, bent u muzikaal? Uw grootvader is namelijk dol op muziek. Mijn dochter is zeer muzikaal en heeft een goede stem, antwoordde mevrouw Sta- niecki voor Vera. Dat is schitterend. Door de vrouw des huizes vergezeld, ging de notaris, nadat hij ook van Vera allerharte- lijkst afscheid had genomen, de trap af, Bij de deur hi eld mevrouw Staniecki hem nog even terug. Ik heb nog een verzoek aan u, notans. En dat is mevrouw? stelt u er jonkheer Falke vooral van in kennis, dat mijn dochter dat Anne een zeer levendig meisje is. Ze is niet aan een een- zaam leven gewend. Ze is levenslustig, be- drijvig, houdt van gezelligheid en Ik begrijp u volkomen, m'n beste me vrouw, trachUe de oude heer, die wellicht nog nooit in zijn leven een mensch z6o vcrkeerd had begrepen, haar gerust te stellen. Dat is 0,07 en 0,11%. Den pluim4eehouder, die reehtstreeks aan den consument levert mag ten hoogste /0,08% rekenen. Kalkeieren en koelhuiseieren mogen respectievelijk ten hoog- #te 0,8% en /0,10 kosten. Versche eenden- eieren ten hoogste /0,09. Meer dan 0,11% mag de huisvrouw voor een ei dus niet foe- talen, ook niet voor een z.g. ,,vrij ei". Wat het wild betreft, herinneren wij er nogmaals aan, dat tarn konijn verkocht mag worden .panklaar voor /2,70 per kg. Voor het ge- vogelte kippen, hanen, kuikens, eenden, kalkoenen en ganzen geldt als prijs franco huis panklaar f 2,35 per kg. DISTRIBUTIE VAN BESOHUIT. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 17 Mei a.s. be- schuit uitsluitend verkrijgbaar zal .zijn voor kinderen vap 0 tot en met pl.m. 3 jaar. Op de bonkaarten voor voedingsmiddelen 6e periode 1942 K 403 en L 403 komen te dien einde bonnen voor met 't opschrift ,,beschuit". Voorts zal men beschuit kunnen verkrijgen op de met ,,een rantsoen beschuit" gemerkte rantsoenbonnen. Tegen afgifte van brood- en bloembonnen zal men met ingang van genoemden datum dus gfeen beschuit meer kunnen koopen. Wel kan men echter op de beschuitbonnen in plaats van 75 gram beschuit desgewenscht 100 gram brood of een rantsoen gebak betrekken. Toast, waaronder begrepen de z.g. ,,Weer- ter beschuit", en scheepsbeschuit vallen niet onder de beschuitdistributie en zullen derhalve verkrijgbaar blijven op brood- en bloembonnen. Gedurende de week van 17 tot en met 23 Mei a.s. geeft elke der met Beschuit 26" ge merkte bonnen recht op het koopen van 75 gram beschuit of 100 gram brood of een rant soen gebak. UITREIK1NG VAN NIEUWE BONKAARTEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat de distributiediensten der gemeen- ten, waar men in het bevolkingsregister is in- geschreven, tegen overlegging van de stam- kaart en inontvangstneming van een bon van het inlegvel, gedurende het tijdvak van 25 Mei tot en met 13 Juni a.s. op nader te bepalen tijdstippen de bonkaarten voor voedingsmid delen 7e periode 1942, benevens nieuwe aard- appelkaarten, welke gebruikt zullen worden van 28 Jpni tot en met 8 Augustus a.s.,, zullen uitreiken. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1, een bonkaart K 104 of Li 104, benevens een a'ardappelkaart EN, welke de nummers 33A, 34A, 36A tot en met 39A bevat, van elk num- mer twee bonnen; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 204 of; L 204, benevens een aard- appelkaart EP, welke drie bonnen met dezelf- de nummers als de EN-kaart bevat", aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 304 of L 304, benevens een aard- appelkaart EN aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 ben bonkaart K 404 of L 404, benevens een aard- appelkaart EQ, welke een bon van de op de EN-kaart voorkomende nummers bevat. Houders van L-inlegvellen zullen ditmaal geen toeslagkaarten voor aardappelen ontvan gen. Voorts zullen ditmaal aardappeltelers wel een aardappelkaart ontvangen, met uit- zondering van die telers, die vroege aard appelen verbouwen. De distributiediensten. zul len de brood-, respectievelijk vleeschkaarten van zelfverzorgers voor brood of vleesch in- houden, evenals de melkkaarten van kinderen van melkveehouders. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die geboren zijn in de maand Juli van. de jaren nu juist, wat mijn client zoo graag wenscht: jeugd, vroolijkheid en zonneschijn op den ouden Falkburcht. Maakt u ziAi maar niet ongerusc. Juffrouw Falke zal bij haar grootvader heuscb niet levend begraven worden". Toen mevrouw Staniecki in de woonkamer terugkeerde, vond zij Vera, die in dolte uitge- latenheid haar wltte schortje als een vlag door de lucht zwaai^e. Nou, hebben we daar die oude fhumn.ie even heerlijk te pakken gehad, mama? Zeg eens eerlijk: hoe heb ik m'n rol gespecld? ik hoop, dat je haar op den Falks'ourcht r.et zoo goed zult spelen, Vera! Reken daar maM- gerust op, mama. Ik zal daar wel wat leven in de brouwerij bren- g-en! En juffrouw Falke, wat ik nog vragen wou: bent u muzikaal? Ha, ha ha! Zou grootpapa ook van operette-schlager en hot jazz houden? Dat. is het eenige, waar .k siterk in ben. Ik denk, dat hij de vobrkeur geeft aan klassieke muziek. Dan zal ik het „Gebet einer Jungfrau nog eens moeten doorxgmen, mamuschka. Of dacht je, dat ,,Grootvader's klok" hem beter zou liggen? Houd' toch op met die grappen: Vera! Ik ben hlij, dat ik dit bezoek achter den rug heb. Ik ril nog als ik aan die comedie denk! Vera wierp haar moeder een verachtelijken blik toe. Jij bent een goeie voor een samenzwe- ring! lachte ze spottend. Eerst zet je het bedrog in elkaar en achteraf ben je bang! Vera, ik heb het voor jou gedaan! 't Is al goed. ik weet het wel. Maar je 1921, 1928 en 1938 hun inlegvellen moeten ruilep.. vo6r zij hun bonkaarten in ontvangst nemen. Voorts wordt er op gewezen, dat men bnmiddellijk bij de uitreiking der bescheiden dient te controleeren of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aangezien latere reclames niet in behandeling kunnen worden genomen. De distribiftie- diensten zullen voor deze controle de noodige gelegenheid geven. DE' TEXTTELDISTRIBUTIE. Wijzigingen. In de sedert 1 Nov. j.l. geldende bepalingen betreffende de distributie van textielproduc- ten, zijn onlangs enkele wijzigingen aange- bracht. Voor de tot 1 Mei 1942 puntenvrij verkrijg- bare koeliedekens en moltcndekens, de z.g. 'K.A.-dekens, dienen in het vervolg 12 punten te worden afgegeven, ongeacht de opper- vlakte. Verpleegsters moeten bij aankoop van verpleegsterslinnen de benoodigde V.V.A.- punten afstaan en tevens een ontvangstbe- wijs teekenen. Het blijkt, dat de aflevering van dames- kousen nog steeds te wenschen overlaat. Uit de productiecijfers volgt echter, dat de pro- ductie voldoende is om aan de vraag te vol- doen, indien tenminste zoowel standaard (on- geminderd, zonder naad, rondgebreid) als cot- ton- (geminderd met naad) kousen worden afgenomen. De handel is verplicht van zijn leveranciei's een kousenquotum in ontvangst te nemen, dat vpor de eene helft uit stan daard- en voor de andere helft uit cottonkou- sen bestaat. De koopsters dienen er dus rekening mede te houden, dat de detailhan- delaar verplicht is, bij elk paar cottonkousen een paar standaardkousen af te leveren. Wan- neer een koopster sledhts een paar kousen wenscht te koopen, zal haar slechts een paar standaardkousen kunnen worden afgeleverd. Lulers kunnen thans, behalve op de textiel- kaart voor babies, ook gekocht worden op de textielkaart voor kinderen van 13 jaar; voorts mogen thans alleen dan luiers op de V.V.A.-punten worden afgeleverd indien de kooper tevens een door het Rijksbureau afge geven machtiging overlegt. Zeiljoppers zijn zonder speciale vergunning op punten verkrijgbaar, maar tijk uitsluitend op leveringsvergunning. Mijnwerkershemden zijn in het vervolg slechts te verkrijgen op speciale vergunningen voor mijnwerkers. Wol- len ondei'klfeding voor kinderen benedten 15 jaar kan men zonder vergunning, dus alleen op punten van de textielkaart, koopen. Ver- volgens is het niet ondienstig er op te wijzen, dat na 11 Mei 1942 op den K-bon geen be- drukte kunstzijden stof of bedrukte kunst- zijden japonnen meer mogen worden afge leverd. Duitsche Moederdag. Ten stadhuize had Zondagmiddag alhier een bijizondere pilechtigheid plaats, n.l. de eerste viering van de Duitsche Moederdag, waaribij aan een viertal Duitsche vrouwen het Moeder- knuds werd uitgereikt op de raadszaal, die met bloemen en haRenkruisvlaggen versierd was, terwijl aan den wand het port ret van Adolf Hitler prij'kte. Vanaf den ingang aan de Markt tot op de raadszaal was een looper uitgelegd, fleurig met bloemen belegd, geheel in harmonie met dezen Meidag. Vanaf den toren van het stad- huis hing tevens de hakenkruisvlag uit. Op de raadszaal hadd'en zich de talrijke genoodig- den venzamedd, toen te rulrP 3 uur de Gevol- machtigde van den Rijkscommissaris in Zee- land, de heer W. Miinzer en diens echtgenoote werden binnengeleid. Alle aanwezigen ver- hieven zich van hun zetels. Onder de gasten merkten we o.a. ook op de Hoheitstrager Kreisamibtsleifer Korte, de burgemeester van Axel, de heer P. M. Smallegange, diens echt genoote en frau Pichler, ortsfrauenschafts- leiterin voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Op het podium was opgesteld een groep van de (Hitler Jugendi Nadat door Gefr. R. Lehn op de piano het Largo van Handel was gespeeld, zongen de kinderen onder leiding van B.d.M. madelfiihrerin Edith Schafer, ,,Und wenn wir marschieren, dan leuchtet ein Licht". Daarna wendde frl. Edith Schafer zich in dichtvonh in de Duitsche taal tot de moeders. Hierna nam de Hoheitstrager Kreisambts- leiter Korte, eveneens in de Duitsche taal, het woord. Hij schetste in kernachtige bewoor- ding het schoone en verhevene van dezen dag, de Duitsche Moederdag. Een grootsche en schoone taak va'lt te vervullen door de Duit sche vrouwen en moeders ten dienste van het vaderland in den strijd, die het geheele gan- eengesloten volk thans voert voor de uiteinde- lijke overwinriing. Een eervolle en verlheven taak is het hiervoor mede te strijden, nu de mannen aan het front staan en de vrouwen de opengevallen plaatsen fnnemen, hetzij in de fabrieken van ^lle'rlei aard of op het land, om te prodUceerert alles wat noodig en dien- stig is voor de komende overwinning. Heer lijk is hej; hiervoor te mogen werken en strij den. Spr. schetste oOk de, beteekenis van de moeder voor het gezin, iets heiligs, iets in- tiems. het a-llesomvahtende moeder, moeder van het J^ind, van het gezin. De .Duitsche Moederdag heeft dan ook groote beteekenis voor het vaderland. Spr. dacht in dit verband ook aan de moeder, die den Fiihrer Adolf Hitler geschonken heeft voor het geheele hebt het tenslotte ook voor jezelf gedaan. Geef 'net maar eerlijk toe, de consul is nu niet bepaald verliefd op je aanbiddelij'ke dochter en jij bent dan ook. au fond dolblij. dat je me kwijt 'bent. In den huize Eschental zou ik toch min of meer in den we-g hebben geloopen! Wiat beginnen we nu met Anne? trachtte mevfouw Staniecki het tgesprek een andere wending te geven. Je hebt, voor de notaris kwam, ergens op gezinspeeld, Vera. O, ja! Dat heb ik heelemaal vergeten. Ga maar mee, mama, dan zal ik die bedrieg- ster eens aan de kaak stellen. Je zult ver- baasd staan! Vera bracht haar moeder naar de zolder- verdieping. en in Anne's kamer. Verwonderd liet mevrouw Staniecki haar blik door het een- voudige. maar keurig onderhouden vertrek dwalen. Wat moet ik dan hier? Dat zal ik je direct laten, zien. Vera knielde voor de commode en begon een der laden leeg te halen. Eindelijk hief ze triomfantelijik een zilveren gewaad omhoog, dat mevrouw Staniecki een uitroep van ver- bazing ontlokte. In haar andere hand zwaaide Vera een met glinsferende steenen bezetter. hahdscdioen. Hier is de zilveren onbekende, waarvoor graaf Grundtvig zich sinds weken het vuur uit zijn sloffen loopt, zei ze snibbig. Onze beste, brave Anne is die sprookjesverschijning. Maar dat is eenvoudig niet te gelooven Hoe is dat kind aan die japon gekomen Dat geheim zul je haar wel nooit kunnen ontfutselen. al leg je haar op de pijnbank. mama. In zooverre zal je toch je eigen voor- land. Onder zijn leiding zal de oorlog tot een zegevierend einde gebracht worden. Na deze kernachtige en met groote aan dacht beluisterde toespraak volgde de uit reiking van de moederkruizeh aan de vol gende vier Duitsche moeders: frau Dietrich Sluiskil, frau Grasser te Kloosterzande, ■au Martino te Walsoorden en frau Laitmen Souburg. De omhanging hiervan geschied- door 'Hoheitstrager Kreisambtsleiter Korte met een hartelijke gelukwensch, mede door oen Gevolmachtigde van den Rijkscommissa ris Miinzer en den buhgemeester van Axel. Frau Pichler complimenfeerde de Duitsche moeders eveneens en bood haar ieder een fraai bouquet .bloemen aan. De Gevolmachtigde onderhield zich 00^ nog eenige oogenblikken minzaam met de meisjes en jongens van de Hitler jeugd. Tijdens de overfaandiging der eerekruizen werd het „Deutschland lied" gespeeld, terwijl daarna de kinderen zongen ,,Nun lasst die Fahnen Ellegen in das grOsse Morgenrot". De Hoheitstriiger Kreisambtsleiter Korte sprak ten slotte een woord van dank aan den Fiihrer van het Groot-Duitsche Rijk, Adolf Hitler, die de gelegeiiheid heeft gegeven om aan deze moeders een eerekruis te overhandi- gen en eindigde met een driewerf ,,Sieg Heil!" voor Adolf Hitler, waarmede de aanwezigen geestdriftig instemden. Daarna uitte de heer Korte nog een woord van dank aan den burgemeester van Axel, den heer Smallegange, die voor deze plechtigheid gastvrijheid heeft verleend in deze mooie raadszaal, en sloot de bijeenkomst. Groote coitsternatie door hollend paard In de Weststraat is Zaterdagavond een paard, gespannen voor een rijtuig, waarin 3 personen gezeten waren, nl. de landbouwer De K., diens vrouw en dochtertje, op bol gesla- gen. Het paard holde de Kerkdreef in'en nam verder zijn weg door de Noordstraat, waar het als gewoonlijk des Zaterdagsavonds zeer druk was. Hier werden de inzittenden uit het rijtuig op straat geslingerd, waarbij de heer De K. gewond werd. De twee andere in zittenden brachten het er beter af; het meisje bekwam enkele schrammen, terwijl de vrouw ongedeerd bleef. Het paard rende inmiddels met het leege rijtuig door de Zeestraat in de richting van den Kinderdijk. Wonder boven wonder veroorzaakte het in de straten geen ongelukken. Nabij de brug aan de Kinderdijk kon de arbeider v. E. het paard bij de leidsels grijpen, doch niet tot staan brengen. Hij hol de mee tot den watertoren, waar hij de lijn moest los laten. Het diet- rende hog door tot Drie Schouwen, waar het kwam te vallen en gewond werd. Het rijtuig was tijdens deze holpartij die wonder boven wonder op den drukken Zaterdagavond geen verdere persoon- lijke ongelukken tengevolge had, leelijk ge- havend. Benoemd De ambtenaar, sedert' 16 Mei 1941 belast met de steunverleening en werkloozenzorg in de' gemeente Hontenisse, de heer A. van Waterschoot te Groenendijk, is met ingartg van .16 Mei a.s. benoemd als assistent land- bouwbemiddelaar op het gewestelijk arbeids- bureau te Bergen op' Zoom. De concertzaal in gemeente-expLoifcatie. In de Zaterdagmiddag gehouden vergade- ring van de N.V. Concert- en geboorzaal te Middelburg was aan de orde een schrijven van den burgemeester met het voorstel de zaal voor de gemeente over te nemen, die haar dan als zoodanig zai exploiteeren. De gemeente zal alle lasten overnemen' en aan de aandeelhou- ders voor de aandeelen, die nominaal 250 bedragen 35 uitkeeren, zijnde de waarde, die er de laatste jaren aan toegeikend was. Dit voorstel werd na toelichting z.h.s. aange- nomen. Als nu de gemeente goedkeuring van het be sluit van hoogerhand heeft ontvangen, ^zal tot overname worden oveigegaan. De gemeente zal bet gebouw, dat door den oorlog schade bekwam en waarvan"o.a. het elders geborgen meubilair te niet ging, geheel in orde laten brengen o.a. door het er inleggen van centrale verwarming e.d. Voor het cultureele leven van Middelburg is een en ander een groote verbetering. ROGGE EN HAVER IN DEN NOORD-OOSTPOLDER. Nu Mei verschillende zonnige dagen heeft gebracht, valt duidelijk te constateeren, dat het met de gewassen op de drooggevallen ge- deellten van den Noocdoostpolder goed gaat. Bij Lemmer bijv. kleurt het jonge groen van kleine roggeplanten reeds de voor eenigen tijd ingezaaide perceelen. Als het weer mee- werkt, dan zal men toinnen afzienbaren tijd den eersten oogst van deze gronden kunnen verwachten. Ook tusschen Blankenham. en Kuinre in de richting van Blokzijl staat het gewas er thans goed voor. Haver en rogge komen al aardig boven den grond. be^ldige dochter wel kennen. Maar als dat geen reden en geen uitgezochte gelegenheid is om die leugen'achtige bedelprinses uit huis te jagen, dan weet ik het niet! Ze heeft ons in een woord schandelijk bedrogen. Als ik er aan denk, hoe Grundtvig mij op dat bal het hof maak'te voor Anne in dat idiote opzichtige ding daar kwam opdagen, loopt me de gal over. Zes maal heeft hij met me gedanst en iedereen heeft het gezien. Ik kreeg de mooi- ste kans van m'n leven, mama! En daar ver- •schijnt me plotseling dat mirakel en troggelt hem van me af. Als ik dat alles dien avond geweten had, zou ze nog niet gelukkig zsijn geweest Hoe heb je die jurk eigenlijk ontdekt onderbrak mevrouw Staniecki den vvoorden- stroom van haar woedende dochter. Ik ben nu eenmaal van huis uit nieuws- gierig. Zooals je ziet, kan dat ook zijn goede zijde hebben. Hoor, daar' komen ze juist thuis, Ursel en de voorbeeldige Anne. Hoor je ze op de trap! Ik zal direct,v Vera kon niet meer vertellen, wat ze direct zou doen, want de deur werd geopend en Anne gevolgd door de oude dienstbode. trad de kamer binnen. Al het bloed week uit Anne's gezicht. toen zij haar moedef en zuster en de verdachte bal- japon zag. VeVa echter stoof als een furie op haar af. Jij was in dat ding daar op het bal, jij huichelaarster! Je hebt ons allemaal s-tuk voor stuk bedrogen. gemeene bedriegster, die je bent! (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2