ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE8LA0 VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan! No. 10.370 MAANDAG 18 MEI 1942 82e Jaargang Buitenfand Bekendmaking Binnenland Waarschuwing. 'DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. De stad Kertsj in Duitsche harden ITALIAANSCK WEERMACHTSBERICHT Wanneer de beschilcbare arbeid juist verdeeld wordt, kan iedereen werk vinden. Het verwisselen van betrek king in de bedrijven heeft ten doel, dat werklooze arbeiders met veei kinderen en oudere Nederlanders in het arbeidsproces worden opge- nomen. Wanneer daartoe van jonge enkrafchtigemenscheneensgevergd wordt arbeid in Duitschland te ver- richten, is dat dan onrechtvaardig? Wees eerlijk, hoe denk je daarover? Oe zomerkampen vandenarbeidsdienst NEUZENSCHE COURANT V'ERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverfaooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverlieid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen /1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Xelefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels GO cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- #dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding -Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op, den dag van verscbijning. HoofdredacteurN. J. Harte, Terneuzen. Mislukte bolsjewistische aanvallen bij Charkow. Het oppeitoevel van de Duitsche weer/nacht maakte Zaterdag bekend: ,Na bet overwinnen van hardnekkig verzet zijn Zaterdag Duitsche troepen Kertsj binnen- gedrongen. Stad en haven bevinden zich in cnze handen. Het opperbevel der weermacht maakte Zon- dag bekend: Ten N.O. van de stad Kerstj werden de resten van de verslagen vijandelijke troepen op de oostpunt van het schiereiland in een zeer namv gebied samengedrongen. Over de Straat Van Kerstj vluchtende bolsjewistische strjjdkrachten leden door luchtaanvallen zware verliezen. Op Tamanskaja ontstonden groote branden en hevige ontploffingen. Duitsche jagers scho- ten hierbij in luchtgevechten zonder eigen ver liezen 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het gebied van Charkow mislukten nieu- we aanvallen der bolsjewisten onder zware bloedige verliezen voor den vijand. Het aantal der tot dusver in deze gevechten vemietigde pantserwagens is tot 240 gestegen. In de overige sect'oren van het oostelijke front artillerie- en verkenningsactie. In het gebied rond Moskou, alsmede ten oosten van het Ilmenmeer werden belangrijke spoorwegverbindingen van den tegenstander door de luchtmacht grondig vemield. Bij de gevechten in het oosten ruimde een sectie van de tweede compagnie van het pio- njerbataljon 132 bij een enkelen aanval 1800 -tankmijnen op. In Lapland en aan het Moermanfront had- den eigen aanvalsacties een geslaagd vefloop. Op het eiland Malta werden de vliegvelden ovepdag en des nachts gebombardeerd. rLichte gevechtsvliegtuigen brachten brj een vlucht overdag naar de zuidkust van Engeland in de haven van Plymouth door bomvoltreffers een vrj groot oorlogsvaartuig tot zinken en beschadigden bovendien een kanonneerboot en ©en vrachtschip. AMERfKAANSGHE KRUISER DOOR DUITSCIHE VEIEGTtJTGEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Vrijdagmiddag deeldA het opperbevel van de Duitsche weermacht in een extra toericht rrnee: In een gevectit tegen een Amerikaansch eskader heeft de Duitsche luchtmacht giste- ren tusschen de Noordkaap en Spitsbergen eem kniiser van de Pensacola-klasse van 9100 ton en een torpedobootjager tot zinken ge bracht. Voorts werden een ijsbreker van 3000 ton en een koopvaardijschip van 2000 ton vemietigd. Ben vrachtschip van. 10.000 ton word zoo ernstig getroffen, dat het van voor- steven tot acht erst even in brand stond. In een haven aan de Zuidkust van Engeland hebben ldchbe gevechtsvliegtuigen bovendien vier 'Britsche koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van ;7500 ton vemietigd. PANTHERS VEKDREVEN IN CYBANAICA Het 715e weermachtsbericht luidt: Aan t front van Cyienaica zijn vijandelijke pantserwagens, die. onze voorhoeden waren genaderd door geschutvuur op de vlucht ge- dneven. Bij luchtgevechten zjjn twee Curtiss door Duitsche jagers neergeschoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigformaties hebben de vliegvelden van Malta gebombar deerd, Hevige gevechjen tusschen de begelei- dende jachtvliegtuigen en vijandelijke jagers. eindigden met een volledig succes voor onze jagers, die 9 Spitfires neerschoten zonder zelf eenig verlies te lijden, voorts werd hog een toestel door Duitsche jagers neergeschoten. CHURCHILL'S DREHiEIMENT MET DEN GEFGASOORLOG. Het A.N.P. mekit ult Beripn: De weerklank dign de jongste rede van den Britschen minis- terpresrdent gevonden heeft, is in meer dan 6£n opzicht kenmerkend. Zoo er nog meer commentaar noodig was op Churchill's illusies en gedwongen optimdsme, dan is dit commen- taar thans geleverd door een blad van een neutraal land, namelijk de Turksche „Tasviri Efkiar", dat onomwonden verklaard, dat zulke offrcdeele redevoeringen wehswaar ten doel hebben het opembare moreel te verhoo- gen, doch dat Churchill's argumenten niet steekhoudend zijn. Na de woorden van Ohms chiy in veriband met het ontangs door de Amerikaansche admiraldteit udtgegeven com munique, dat een „vemietiging van de Japan- sche vloot" meldt, zoo vervoigt het blad. zou die oorlog in Oost-Azie zijn einde moeten- nade- ren. Hetizelfde zou in het Westen het geval moeten zijn, wanneer Churchill verklaart, dat de Engelschen de heerschappij in de Iucht be- zitten. Wanneer alle offdcieele verklaringen van Churchill in overoenstemming met de waarheid waren, zoo besluit het blad, had de oorlog reeds lang geeindigd moeten zijn. Het was er echter- OhurchiM ook geenszins om te doen in zjjn terugblik een objectief e van de politleke respeetieveljjk militaire wereldsituatiete geven. Waarom het hem ging, xan afgeleaen worden ait de Britsche zoowiel als uit de Anrerikaansche pers n 1 het thema gasoorlog in het geding te brengen. In bevoegde Eerirjnscbe politieke kringen ziet men in zulke machinaties een poging tot het mleiden van. en het maken van stemming voor een .gemeene streek, die zich in haar uitwer- kang tegen de geheele Europeesche bescha- vmg ncht en die daarotm reeds in haar be- gmstadiium niet scherp geaoeg gebrandmeikt Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland maakt bekend: Den 15den Mei zijn ruim 2000 vroe- gere Nederlandsche beroepsofficieren en aspirant-officieren weer in Duitsche krijgsgevangenschap gebracht. Aan de betrokkenen is daarbij de volgende moti- veering bekend gemaakt: ,,De Piihrer van het Duitsche Rijk heeft, in aansluiting aan de capitula- tie van de Nederlandsche weermacht in Mei, 1940 bevolen, dat zij, die tot deze weermacht behooren, niet meer als krijgsgevangenen behandeld zou- den worden, doch vrijgelaten. Dit ge- schiedde in de veronderstelling, dat zij zich "t daarin liggende vertrouwen waardig zouden toonen. Misbruik makende van het loyale karakter van dezen maatregel, hebben leden van de voormalig'e Nederlandsche weermacht den laatsten trjd in belangrijke mate deelgenomen aan allerlei vijandige handelingen tegen Di^tschhmd. On der hen bevond zich een aanmerkelijk aantal vroegere officieren en aspirant- officieren. Deze hebben daarmede tegelijk, voor zoover zij destijds op eerewoord werden vrijgelaten, hun eerewoord gebroken. Het oppercomrnando van de Duit sche weermacht ziet zich daardoor gedwongen de vrijlating der vroegere Nederlandsche beroepsofficieren en aspirant-officieren ongedaan te maken en hen weer in verzekerde bewaring te stellen. Deze maatregel treedt on- middellijk in werking. Daardoor worden zij weer in vollen omvang onder de voor krijgsgevange nen geldende bevelen en voorschriften gesteld en in het bijzonder onder de voor krijgsgevangenen gebruikelpke beperkingen der persoonlijke vrijheid". Deze redenen voor de getroffen maat- regelen worden bij dezen ter algemeene kennis van het Nederlandsche volk ge bracht. Bovendien gebruikt de bevelhebber der weermacht in Nederland dezen noodzp.- kelijk geworde# maatregel als aanleidirig om er opnieuwen met nadruk op te wij,- zen, dat elke poging tot verzet tegen de bezettende macht meedoogenloos onder- drukt wordt. Indien in de toekomst mocht blijken, dat leden van de voorma- lige Nederlandsche weermacht deel heb ben aan vijandelijke handelingen tegen Duitschland, dan zou de thans getroffen maatregel uitgebreid moeten worden tot de vroegere reserve-officieren en beroeps- onderofficieren van de voormalige Neder landsche weermacht. kan worden. Niet in de laatkte plaats ook in bet belang van het door de Churchill-clique bedrogen en mislleide Engelsche volk. In ibedoelde politieke kringen stelt men zich ten aarazien hiervan op het volgende stand- punt: Een blik in de Amerikaansche bladen onthult het plan van de nieuwe misdaad, die Churchill in het besefdat zijn catas t rofepoli- titek in een kriti-ek stadium is gekomen, in uiterste vertiwijfeling tegen de, volken wil ple- gen. Wanneer de commentator van radio Boston, Volney Hurd, met betrekking tot de zinsnede in de rede van Churcbill over den gifgasoorlog het duivelsche gezegde mag bezigenHet gebruik van gas in plaats van brandibommen opent ongek^nde perspectieven. Men kan geheel Duitschland met gas besto- ken", dan is dit niets meer en niets minder dan de duidelijke formuleering van het duivel sche vemietigangsplan, dat de Britsche ministerpresident", wel te verstaan het verant- woordelijlke hoofd van een tot de beschaafde volken befaooi'ende ipgeeririg, in aijn jongste rede tot uitdmklking heeft gebracht. Deze formuieering is thans eens en voot- altijd vastgelegd. Men kent, zooals dikwrjls genoeg onderstreept en met werkelijk weten- schappelrjke grondigiiedd bevsezen is. de methode van argumenteeren van den Brit- schen oorlogsopihitser. Hjj heeft steeds leu- genachtige voonwendsesls brj de hand gehad, wanneer het er om ging, een van zijn nieuwe misdaden in, te leiden. Te beginnen met den veldtocht in Polen tot den huidigen dag heeft hij het nooit aan uitvluchten voor zijn wan- daden laten ontbreken. Toen Churchill in Griekenland zicla reeds zeer vrdegtijdig in de militaire gebeurtenissen inschakelde, geschiedde dit met den leugen van een z.g. .Duitsche invasieHij heeft, toen hij Irak overviel, een ,,vijfde colonne" ge- construeerd. Hij heeft, toen hij den Fran- schen Syrie ontstal, in cymische leugenachtig- heid beweerd, dat daar Duitsche valscherm- jagers waren. Hij heeft zijn overval op he't vreedzame Iran „gemotiveerd" met den leu gen, dat de Duitschers daar v66r hem vasten voet hadden willen krij'gen. En, zooals hij voor iedqre wandaad een nieuwen leugen ge- reed had, zoo beiweerde hij nog dezer dagen brj de actie tegen Madagascar, <jat Japan dit eiland bedreigt, ofschoon hij vrrjwel in ddn adem verrassenderwijze toqgaf, dat deze acjtie reeds langen tijd geleden op touw gezet was. Deze methode verschaft een inzicht van vdr- strekkende beteekenis, dat de wereld niet ver- geten mag. En nu seinde Globe-Reuter in den nacht van Maandag op Dinsdag het volgende be- i*icht de wereld in: ,,Tot laat ii^ den avond van Maandag was het Duitsche volk nog niet op de hoogte gebracht van de waarsehuwing van Churchill, dat Groot-Brittannie tot den gasoorlog in Duitschland zou oveirgaan. wan neer de nazd's gas tegen Rusland zouden gebruik en". Men vergist zich te Londen: Het Puitsche volk is van de misdadige methoden van den gewetenloozen misdadiger Churchill op de hoogte, zooals alle andere jonge volken, die zich op het oogeniblik in den strijd tegen de systemen van den dikken oorlogswinstmaker Churchill en den ynet hem verbonden bolsje- wistischen massamoordenaar Stalin bevinden. Doch deze jonge volken zijn soldatenvolken. Zij kletsen niet, zij laten oor hun strijd voor de vrijheid eri|tegelijkertijd voor hun program- ma van vrede en vrijheid daden spreken. Deze volken zullen echter ook op deze nieuwe misdaad van Churchill, die het ook in dezen oorlog vergoten bloed van zijn volk voor de bevrediging van zijn persoonlijke perverst ambities noodig heeft op de juiste wijze we ten te reageeren. Churchill heeft indertijd het eerst bevel gegeven, dat zijn luchtmacht zich uit vrees voor het eerlijke tweegevecht met den militairen tegenstander liever aan de ter- roriseering van de burgerbevol king moest wijden. In het bloed van de weerlooze vrou- wen en kinderen, niet slechts op het continent, doch ook in het Engelsche eilandenrijk, heeft deze ontaarde sadist gezwolgen. Hij weet met welke vreeselijke slagen de Duitsche lucht macht deze misdaad in de Britsche steden vergolden heeft. Hij weet dit weliswaar al- leen maar, omdat hij de ruines en bomkraters heeft gezien, omdat deze lafaard natuurlijk persoonlijk met de wfaiskyflesch .in de hand, in zijn geriefelijken schuilkelder zat, dagr het Jijden en de nooden van zijn eigen volk hem immers koud laten. Zou Churchill het wagen bevfcl tot den gasoorlog te geven, zooals zijn plan is, dan dient men te weten, dat dit min- derwaardige creatuur, dat door schelmen- streken aan het roer blijft, zelf aan den lijve alle gruwelen zal ondervinden, die deze erbar- melijke lafaard van de veilige schuilkelders, waarvan hij er alleen te Londen 4 luxueus voor zich heeft laten' inriohten, thans over de volken uit te storten, denkt. De wereld weet, dat Duitschland en zijn legecs tot dusver dezen oorlog gevoerd heb ben met een ridderlijltheid, zooals het een sol- daat betaamt, hoewel dit juist aan het Ooste lijke front, in verband met de slinksche moordtactdek van den bolsjewistischen tegen stander, een extra zware moreele belasting proef beteekende. Zou Churchill zijn plan verwezenlijken, dan kan hij er zeker van zijn, dat ook deze nieuwe gangsterstreek Duitsch land niet onvoorbereid zal vinden. PAUSELIJKE BOODSCtHAP. Pans Pius heeft naar aanleiding van zijn bisschopsjuibileum op den vooravond van het Hemelvaartsfeest per radio.een boodschap tot de wereld gericht, waarin hij de huidige posi- tie van de kerk op een lijn stelde met die van de kerk uit den eersten tijd van het Christen dom. Ook thans, zoo verklaarde hij, zijn de Chris- tenen zeker van hun overwinning. Voorts wees de Paus op de eeu/wige jeugd van de kerk en noemde hij het streven der K'ijanden van de kerk, n.l. atheisme, godsdienstige on- verschilligheid enz., nutteloos. Daarop behandelde de Paus de beteekenis van het gezin, dat hij de kiemcel van den staat noemide. Ook gaf hij uiting aan zijn innig meegevoel met alien, die door den oor log in leed zrjn gedompeid. Tot besluit deed hij een beroep op de staatslieden der oorlog- voerende landen om zich bij het eindigen van den oorlog in te spannen voor een rechtvaar- digen, duurzamen vrede. NIEUWE ZEESLAG BIJ AUSTRALIA VERW'ACHT. In Australie neemt men aan, aidus Radio- Schenestady. dat de Japansche hoofdmacht bij den slag op de Koraalzee intact is geble- ven. De zender meldt voorts, dat de Japan sche vloot haar bedrijvigheid in de Australi- sche wateren hervat heeft. Op grond van Australische berichten meent Radio-Schenec- tady te kunnen concludeeren, dat een nieuwe Japansche aanval voor de deur staat. ENKrEILSCtHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSOH EN DEENSOH GEBIED. Zwalkke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht zijn Zaterdag naar de Duitsche Hoctit. en de Westkust van Denemarken ge- vlogen. Er zijn berichten binnengekomen over veroorzaakte schade door het uitwerpen van bommien. Daarentegen werden, volgens de voorloopige berichten, twee Britsche bommen- werpers neergeschoten. (D.N.B.) W'ERK VOOR JONGE VKOUWEN IN OUTTSOHEAND. Talrijke jonge vrouwen uit Nederland wer- ken thans in Duitschland. Zij verdienen daar in de fabrieken en ook in de huishoudelrjke beroepen een goed loon, Uit hun brieven blijkt hun tevredenheid. „Ik ben blij u te kunnen melden, dat mijn buitenlandsche betrekking beslist naar mijn zin is. Daarbij. is Dusseldorp een zeer mooie stad, zoodat ik in mijn vrijen tijd ook nog naar behooren genieten kan." Aldus schrrjft een Hollandsch meisje, dat in Dusseldorp werkt. Een meisje, dat in een kleine stad in Noord Duitschland arbeid vond, vertelt: „Wij heb ben het goed getroffen. Het eten is best en wij zijn niet minder dan 12 pond aangekomen. Het loon is ook goed en de menschbn zijn heel aardtg in den omgang. Wij willen beslist niet terug." Ziedaar eenige stemmen uit de practijk, die overtuigend aantoonen, dat het huidige Duitschland ook voor de werkende vrouw goede mogelijkheden biedt, hetzrj in de fabrie- ken, op de icantoren of in de huishouding. Ligt hier niet een goede kans, ook voor u? Vraagt eens inlichtingen bij de gewestelijke arbeidsburea.ux. Aanmelding" nog mogelijk. Buiten het groote aantal kampen van den Nederlandschen arbeisdicnst, dus waarin op Maandag 1 Juni de diensttijd van vrjf en een halve rrufancl voor vele jonge Nederlanders aanvangt, zal de N.A.D. nog een tiental andere nieuwe kampen in bedrijf stellen en wel op 1 Juld. Van Woensdag 1 J,uli t.m. Zaterdag 12 De cember 1942 zullen ook in deze ,,zomerkam pen" arbeidsdienst-afdeelingen worden ge- legerd, waarvan de leden gezamenlijk den eeredienst aan hun land en volk zullen ver- richten en onderling een kameraadschap vor- men. Ten aanzien van deze tien kampen is de aanmelding nog tun. 2 Juni mogelijk voor die ongehuwde Nederlanders, die den lieeftijd van 17, doch nog niet dien van 24 jaar hebben be reikt. Bovendien wordt een beperkt aantal plaat- sen bescbikbaar gehouden voor hen, die in aanmerkimg wenschen te liomen voor een aansteliing in openibaren ddenst of bij het bij zonder onderwijs en die na 31 Dec. 1919 zijn geboren, terwijl zij de minimumieeftijdgrens voor arbeidsmarmen (17 jaar) hebben beredkt. iDaiai- krachtens het op 1 April 1942 in de Staatscourant gepubldceerde Arbeidsdienst- plichtbeshnt aan de bbvenbedoelde sollicitan- ten, voor zoover zij den leeftijd van achttien jaar hebben ibereikt, van overheidswege de eisch wordt gesteld, dat zij hun arbeidsdienst- piicht hebben vervuld. De aanmelding tot vrijwillige dienstneming in den Nederlandschen arbeidsdienst kan ge- se hied en bij de aarumelddngsbureaux te Am sterdam, ApeMoom, 's Gravenhage, Gronin- gen, 's Hertogenbosdh en Utrecht, bij de ge- meentehuizen of bij' de arbeidsbureaux. DE W INTEEHULPLOTERU 1942. Op iedere drie loten een prijs. Zes premietrekkingen. Bvenals Vorig jaar zal Winterhulp Neder land ook dit jaar een groote loterij organi- seeren. On dailies de tegenwerking van ibe- paalde zijd^ en ondanks het feit, dat Winter hulp nog. geen ervaring had met het organi- seeren van een loterij is de eerste toch een groot succes geweest. 4»e zes miihoen loten zijn bijna alle verkocht. In groote trekken komt de Winterhulploterij 1942 overeen met die van 1941. Ieder lot bestaat weer uit twee gedeelten: een premielot en een stamlot. De prijs, die op het stamlot staat vermeld, wordt direct uitibetaald. Op het premielot staat een nummer vermeld, dat recht geeft mede te doen a,an de premietrekkingen. De prijs van een lot bedraagt wees- f 0,50. Zij worden verkocht door de Winterhulpagenten, die zich met doozen van 200 stuks op straat begeven, en door middel van raderen, zooals met de fersTe loterij ook gebeurd is. Naast een groote overeenkomst bestaan er echter ook vele verschillen tusschen de komen- de loteiij en de eerste. De zes millioen loten zijn verdeeld in zes series van een millioen, genummerd A., B., C. onz. Nadat een serie uitverkocht is, wordt een premietrekking ge- organiseerd, zoodat er in totaai zes premie trekkingen zijn. De eerste loterij kende slechts een trekking. De verhAuding tusschen het aantal prrjs- houdende stamloten en het aantal nieten is ten gunste van de eerste categorie aanmer kelijk gunstiger geworden. De vehhouding is thans 1 3, d.w.z. op iedere drie loten een prijs. - De prijzen. De prijzeij in iedere serie van 1 millioen loten zijn de volgende: een van 5000, 3 van f 1000, 4 van-f 50O, 8 van 100, 9 van 50, 20 van f 25, 100 van f 10, 350 van f 5, 4500 van 2, 63.000 van 1, 100.000 van /0.50 en 160.000 van 0,25. Voorts zijn aan iedere serie verbonden een hoofdpremie van 10.000 en 70 premies van /100. In iedere serie zit- ten dus bijna f 200.000 aan prijzen. Het uiterlijk van de loten van de loterij 1942 is geheel anders dan. die van 1941. Zij zijn niet meer geenveloppeerd en aanmerkelijk kleiner van formaat, waardoor een papierbe- sparing van ruim 30 pet. is verkregen. Het bovendeel van het lot wordt gevormd door het stamlot, het onderste deel door het premielot. De loten zijn door middel van een sluitdraad vast aan de doozen bevestigd; zelfs met be- hulp van de sterkste belichting kan men er niet doorheen kijken, hetgeen de kans op fraude aanzienlrjk vermindert. Zij zijn geslo- ten met een groot rood sluitzegel. De firma Joh. Bnschede te Haarlem, die ook de distri- bu tieboim.cn en de bankibiljetten vervaardigt, is wederom belast imet de technische uitvoe- Officieel wordt medegedeeld: De doodvonnissen, die de Duitsche Kriegsgerichte dezer dagen tegen een groep samenzweerders tegen de veilig- heid van de bezettende macht hebben moeten uitspreken en die intusschen vol- trokken zijn, hebben een taal gesproken. die niet misverstaan kan worden. Het verloop van het proces leverde de ondub- belzinnige bewijzen op, dat de onverant- woordelijke ophitsende leuzen van de overzijde van Het Kanaal in een bepaalde minderheid van de bevolking steeds nog gewillige werktuigen vinden, die in hun grenzenlooze verbiinding niet terug- schrikken voor kuiperijen, waardoor zij logischerwijze in conflict moeten komen met de bezettingsautoriteiten. iDaar alle vermaningen en waar- schuwingen blijkbaar niet geholpen heb ben, heeft de bezettende macht zich thans •gedwongen gezien de noodzakelijke voor- zorgsmaatregelen tegen eem-herhaling van soortgelijke complotten te nemen. 460 personen, die vroeger in het open- bare leven stonden en Van wie aan te nemen is, dat zij met de aanstichters van tie tegen de bezettende macht gerichte kuiperijen sympathiseeren, zijn als gijze- laars in arrest gesteld. Er gaat nauwelijks een dag voorbij. waarop niet in scheldkanonnades van den Londenschen zender taedreigingen met den dood aan het adres van Nederlanders en Duitschers in de bezette Nederland sche' gebieden worden gericht. Elemen- ten, die het zouden wagen zich in ver- blinde onbezonnenheid tot handlangers te maken van deze zelf op veiligen afstand levende volksvrjandige elementen, moeten weten,jdat zij niet alleen met him eigen leven, doch ook met het leven van deze gijzelaars 'n roekeloos spel spelen, waar van de afloop voor iedereen met eenig inzicht niet twijfelachtig kan zijn. Wan neer het door de kuiperijen van de emi- grantenclique te Londen tot gewelddadi- ge handelingen tegen Nederlanders, en Duitschers in de bezette' Nederlandsche gebieden zou ikomen en de rust en orde verstoord zou worden, dan staan deze gijzelaars met hun leven hiervoor borg. ring van de loterij. Dat dit een reusachtig werk is, blijkt wel uit het feit, dat 100 man er gedurende 6 maanden aan werken. De loterij zal naar alle waarschijnlijkheid beginnen in den loop van de volgende maand. STEUN A1AN TALENTVOELE NEDERLANDSCHE KUNSTENAARS. De Rijfcscommissaris heeft de afdeeling beeldende kunst van het departement van volksvoorlichtdng en kunsten een bedrag van 50.000 ter beschikking gesteld, dat bestemd moet worden voor steunverleening aan talent- volie Nederlandsche kunstenaars. NED. S.S. BEFIEEERT VOOR HUVEVILER. Plechtigheid te Den Haag. De Nederlandsche S.S. heeft iZondagmiddag gedefileerd voor den Reichsfiihrer der S.S. en chef der Deutsche Polizei, Heinrich Himmier. In de omgeving vari de plaats, waar het defile zou worden afgenomen, hadden, meldt De Courant, reeds lang van te voren dichte rijen toeschouwers zich cpgesteld om de plech tigheid bij te wonen. De rijwegen langs Kneuterdijk^ Plaats en Buitenhof waren afge- zet. Het publiek bad gelegenheid zich langs de trottoirs te plaatsen. VIak voor het standbeeld van Johan de Witt was een groote open tribune verrezen, waar tegen een uur zich vele Duitsche en Neder- andsche autoriteiten hadden verzameld. Om- streeks kwart voor twee arriveerde een auto, waarin gezeten waren de Reichsfuhrer der £>-S., Himmier en den Rij kscommissaj-i s Rijksminister dr. Seyss-Inquart. Kort daar- voor waren reeds per auto aangekomen com- missaris-generaal Rauter in gezelschap van den leider der NJ5.B. in Nederland, Mussert, die met een luid ,,Hou-zee"-geroep werd ver- welkomd. Commissaris-generaal Fr. Schmidt en de generaal der Polizei Schumann bevonden zich al eerder op de gereserveerde tribune, waar verder nog werden opgemerkt vertegenwoor- digers van de Duitsche weermacht, Staat en SjS. en van Nederlandsche zijde verder luite- nant-generaai Seyffardt, commandant van het Nederl. Legioen, de plaatsvervangend lei der der N.S.B., Van Geelkerken, en vele an dere kopstukken der N.S.B., o.w. mr. Rost van Tomiingen. graaf Marchant d'Ansembourg, Woudenberg, leider van het Arbeidsfront. Een gedeelte van de tribune was verder ge heel ingenomen door Duitsche officieren van de S. S. De Reichsfuhrer der S.S., Himmier, met rechts den Rijkscommissaris en links de_% lei der der N.S.B., Mussert, plaatste zich nu op het voorste gedeelte van het plankier, waarna het defile een aanvang nam. Het muziekkorps der S.S. was opgemarcheerd tot voor de tri bune en bracht marschen ten gehoore toen de Nederlandsche S.S., met aan het hoofd den voorman der Nederlandsche SjS., Feldmeyer, kwasn aangiemarcheerd De troepen kwamen van de richting Kneuterdijk en marcheerden langs den Vijverdom naar het Buitenhof. De voorman. Feldmeyer, meldde zich brj den Reichsfuhrer, Himmier, waama hij zich in de nabijheid van dezen plaatsfe op de tribune. Correct en stram defileerde de Nederland sche S.S. voorbij de hocge autoriteiten over de Plaats naar bet Buitenhof, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. DE PC SIT IE VAN DEN KWEEKELING MET ACTE NA 1 JANUARI 1948. Het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. onderwrjzers en onderwijzeressen in Nederland en de Ovexzeesche gewesten de oudste en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1