Radio-rede van Ir. A. A. Mussert te Steenderen. lift -'J Plechtige Duitsche vaandelwijding. Na-urtreiking van brandstoffenkaarten voor kookdoeleinden. De v^nd Burgemeestcr van Terneuzen maakt bekend, dat degenen, die nog niet in het bezit zijn van brandstoffenkaarten voor kookdoeleinden (dit zijn voornamelijk alleenwonenden en zij, die hun aanvraag te laat hebben ingediend) deze kaarten op het Distributiekantoor kunnen afhalen op Vrijdag 22 Mei a.s. Terneuzen, 13 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE wnd. DE VERJAARDAG VAN IR. MUSSERT. leder offer, dat wij ons getroosten ;3> ten bate van het Winterhulpwerk, komt de scheppingskracht van het X Nederlandsche volk ten goedev X Gironummer Winterhulp 5553 TERNEUZEN, 13 MEI 1942. AXEL. w I «T aV Steenwijk. Eedsaflegging op den Fuhrer door 400 Ned. Arbeidsdienstmannen, r* welke zich vrijwillig voor het Oosten meldden. (VPR-H Heukels-m.y Ir. Mussert heeft te Steenderen een toe- spraak gehouden, die per radio werd uitge- zonden, waaraan w|j bet yolgende ontleenen. ..Het is met mijn bedoeling op dezen dag te spreken tot al m\jn volksgenooten die bereid zrj-n mij aan te booren, maar alleen tot die- genen, die behalve volksgenooten ook mijn kameraden zijn. Het is mij een plicbt en een voorrecbt u te danken voor al hetgeen gij in een jaar tijd voor de beweging hebt verricht en voor het- geen zoovelen op dezen dag voor mij hebben gedaan. Ik beboor tot die gelukkigen of ongelukki- gen, hoe gij het r.oemen wilt, die, als men hen naar faun verjaardagwenschen vraagt, tot u zeggen: ik kan u geen persoonlijke wensehen noemen. Dat is gemakkelijk, mail tegelijk moeilijk. De moeilijkheid is eenvoudig opge- lost, n.l. door geldinzameling ten beboeve van gezins- en jeugdzorg en ten behoeve van de kinderen van aan bet Oostfront gevallenen. Wij, Nationaal-iSocialisten, kunnen ons geld niet beter besteden dan daaraan. Spontaan is door duizenden gegeven. Konden wij bet vorig jaar slecbts 50 kinderen tegelijkertijd verzorgen, van r.u af aan kunnen wij 150 kin deren tegelijkertijd gedurende 5 weken aqhter- een in gezondheid en levensvreugde verster- ken, alzoo, in het a.s. jaar tcch tenminste 1500 in totaal. Dat begint al ivat te werden. Het gaat er niet om om den ouders de zorg voor de kinderen af te nemen, dat willen wij als Nationaal-iSocialisten niet, maar wei willen wij ouders, die dit noodig hebben biistaan om bun kinderen zoo gezond mogelijk door deze zware tijden been te helpen. Daarvoor willen wij klaar staan, omdat wij socialiscen willen zijn in den besten zin van net wooid d.w.z., dat wij gemeenschapszin bezitten eii offer- vaardigbeid ten behoeve van bet gansche volk de natie. Ik dank hierbij alien van ganscher harte die zich moeite gegeven hebben, die ge- offerd hebben voor dit goede doel en ik zal zorgdragen dat het geld goed besteed zal worden. Op dezen dag van groote 'saamhoorigheid gaan ons aller gedachten naar onze kgmera- den, die ver van ons zijn. In de eerste plaats onze jongens in de Waffen-SS, het Legioen, de N.SjK.K., de Nachrichtentmppen en de Am bulance. Eens zal het geheele Nederlandsche volk erkennen hun onvergankelijke verdiensten voor de herrijzenis van ons "-'oik uit de diepte, waarin het werd neergescort. Onverbrekelijk met hen verbonden blijven wij alien, die hun jong leven geofferd neboen. Ouders hebben hun dierbaar bezit verloren; weduwen van 21 jaar tellen wij in de beweging door hun dood. Deze tijden van de hergeboorte van Europa zijn hard voor den den, bitter smartelijk voor den ander. Ook onze kameraden, die nu twee jaren reeds in tropiscne concentratiekampen ver- toeven, eerst in Ned.-Indie. nu waarschijnlijk ergens in Britsch-Indie, zij zijn zeker op dezen dag met hun gedachten bij ons zooals wij bij hen. Wij weten, dat de wereld door wraak- gierigheid geen stap nader komt. Maar dat beteekent niet, dat hetgeen hier is en wordt aangedaan ongestraft zal moeten blijven. Ik hoop, dat (men dit vermaan zal verstaan daar, waar men ooren heeft om te hooren. Onze verwanten zijn daar in hun macht, hun verwanten zullen wij zoo noodig hier kunnen vinden. Hopen wij, dat de te vereffenen reke- ning zoo klein mogelijk zal zijn, want niets is erger dan strijd van volksgenoot tegen volks- genoot. Mijn kameraden, ik heb de zekerheid, dat- ons volk een eervolle plaats zal kunnen in- nemen in het nieuwe Europa, dat het opge- nomen zal worden tot deelneming aan den opbouw daarvan als het bezield zal zijn door den geest van het nationaal-socialisme het- welk ons reeds jarenlang heeft bezield. Ik ben er volkomen van op de hoogte, dat er onder ons zijn, die wel het etiket Nationaal- Socialist dragen, doch in de practrjk geenszans daarnaar handelen. Zeker, zij doen afbreuk aan het ideaal, afbreuk aan het aanzien der beweging. Het eenige middel dat ik daartegen ken is er niet over spreken en zelf een beter voorbeeld te geven. Wjj verkeeren met ons nationaal-socialisme in het beginstadium. Het is niet billijk te verwachten, dat de volmaaktheid nabij is. Veei tekortkomingen, veel fouten, dat kan niet anders. Maar groeien zal het en de onvolmaaktheden zullen geleide- lijk kleiner worden als de goede geest bij ons folijft. De geest van trouw, van eenvoud, van moed en openhartigheid, moet ons bezielen en kracht moeten wij putten uit de drie bronnen van het Nationaal-iSocialisme: het Godsver- trouwen, de liefde voor volk en vaderland en de eerbied voor den arbeid. Wij hebben een groot doel voor oogen: ons volk voor te gaan in het nieuwe tijdperk dat aanbreekt, het den weg te wijzen naar een nieuwe toekomst. Vele van onze volksgenoo ten zien naar hetgeen achter ons ligt, houden zich bezig met verloren illujies; gelooven in wonderen en wachten af. Anderen gingen nog verder: zij waren miditairen in de Mei- dagen van 1940, trokken terug en gaven zich over toen er een Nederlandsch leger van hon- derdduizenden stond en nu er geen, leger meer is, willen zij vechten met een verzameling oude handwapens. Zij lieten hun leven zonder eenig nut voor ons volk te hebben kunnen doen. Wij nationaal-socialisten betreuren dit het diepst, want nutteloos vergoten bloed is vodksverzwakking. Tegen vele volksgenooten In moeten wij ons pionierswerk verrichten. Wij zullen dit blij ven doen naar eer en geweten. Wij zijn over- tuigd dat er maar een weg is uit het moeras naar den vasten grond. Die weg is tegen de vereeniging van het bolsjewisme, kapitalisme en Jodendom, voor het nieuwe Europa van nationaal-socialistische en fascistische volke- ren die ons werelddeel in Vrede met elkander ?ridlen opbouwen. Dit nieuwe Europa wordt evormd door Fiihrer en Duce, door hun vol- keren en door alien, die daarmede solidair zijn. Aan dit nieuwe Europa moet ons volk deel hebben of het moet ten onder gaan. Wij ►willen het niet zien ondergaan, wij willen het voorgan op den weg naar herrijzenis. Het is jammer, dat er nog zoovelen zijn, die dit niet begrijpen; het doet ons soms pijn om te bemerken, hoe wij worden miskend, maar het zal ons geen duimbreed doen wijken van den weg dien wij voor juist houden. Als wij dat wel deden waren wij geen kerels. In een tijd als de onze kan een volk alleen gered worden door een hecht verbond van mannen en vrouwen, die bereid zijn door een wil en bereid zijn dien door te drijven, zoo noo dig tegen alles in. Zij vragen niet om erken- ning, die komt later vanzelf. In meer dan 10 jaar van strijd en opoffering is dit verbond tot stand gekomen. Vandaag heb ik wederom ontelbare bewijzen ontvangen van de gehecht- heid aan den band, die ons bindt, gij hebt mij daardoor gesterkt. Vol moed en vertrouwen ga'an wij voorwaarts voor volk en vaderland. Het zal waarachtig wel gaan. Hou zee kame raden.*' Ten slotte sprak Ir, Huygen over den per- socn van Ir. Mussert. Hiji kent, volgens spr., slechts een doel en daarop zijn al zijn gedachten, al zijn daden gericht: Het welzijn vain het Nederlandsche volk. ,,Het is deze liefde die hem nu nog dag voor dag bezielt in zijn streven iederen Nederlan- der er van te overtuigen, dat wij een moeten zijn opdat wij in het nieuwe Europa de plaats kunnen innemen, die ons toekomt. Nederland zal niet worden een deel van Duitschland. Het Nederlandsche volk zal niet in knechtschap maar in vrijheid naast het Duitsche volk leven, gelijkberechtigd in den •bond der Genmansche volkeren, zooals de Fiihrer dat wil en zooals Mussert het ons im- mer voorhield." Dr. Ley en de Rij kscomm i,ssa ri s spraken te 's-Gravenhage. In een feestelijk-plechtige samenkomst van nationaal-socialisten, in hoofdzaak Duitsche mannen en vrouwen, leden van den Hitler- jugend en een aantal leden der N.S.B., in aaniwezigtieid van den Rijkscomini3saris, Rijksminister Seyss-lhquart, den bevelhebber der weermacht hier te lande, generaal Fr. Christiansen, de commissarissen-generaal Schmidt. Rauter en Wimmer, gezant Bene en Verscheidene hooge Duitsche officieren en leaders van geestverwante organisaties, waar- bij de N.S.B. was vertegeniwoordigd door haar plv. leider Van Geelkerken, heeft dr. Robert Ley Zonidagmiddag in de geheel gevulde groote zaal van den (Haagschen Dierentuin in zijn kwaliteit van rijksorganisatieleider de vaandels geiwijd, welke toebefaooren aan de hier te lande gevestigde Duitsche werkers- verbonden Dr. Ley, die met een geestdiiftig applaus werd begroet, hield een bezielende rede, waar in hij schetste wat de Duitsche volksgemeen- gchap Ibeteekent, die aan Hitler is te danken. Hij herinneirde aan de tijden rondom den vori- gen wereldoorlog, toen het Duitsche volk zich die eenheid nog niet beiwust was, ondanks de groote baproevingen, welke fact moast door- staan. Dr. Ley iging verder de geschiedenis van het Duitsdhe Rijk na, dat 300 jaren ge- leden zijn eenheid verloor en dat reeds als drager van de cult uur in Europa optrad, toen Engeland nog een onbekend eiland was. Eerst na den wereldoorlog is een eepvoudig soldaat uit de millioenen soldaten, een een- voudig arbeider uit de millioenen ar.beiders, opgestaan om het Duitsche volk bewust te maken van zijn saamhoorigheid: Adolf Hit ler, die met zijn ideaal dat volk aaneensmeed- de, ondanks heftige en felle bestrijdihg door alien, die van de verdeeldheid meenden te moeten leven. Dien strijd heeft Hitler ge- wonnen doordat hij zijn hart g£if aan het Duitsche volk. Dank zij den Fiihrer vormen thans de 85 millioen Dudtschers een onver- breCkbciar (bio*; als van beton. Het Duitsche volk, zoo riep dr. Ley met stemverheffing uit, behoort aan Adolf Hitler en aan geen ander. Ook herinnerde spr. aan den lOden Mei twee jaren geleden, toen de aanval op het westen in den aan Duitschland verklaarden en door Hitler niet gewilden oorlog begon. Spr. noemde dezen oorlog een strijd ^van Duitschland tegen Juda. van faet socialisme tegen het kapitalisme, van den arbeid tegen het geld. tWat het Nederlandsche volk hetreft, verklaarde spr. overtuigd te zijn, dat dit niet door de wapens, doch slechts door de nationafil-socialistische gedafehte kan wor den gewonnen en hij schetste daarbij de verbondenheid van het germaansche bloed van faet Duitsche en het Nederlandsche volk. De Fiihrer, aldus dr. Ley, is de trouwste kameraad van ons alien. Hoe groot Adolf Hitler moge zijn als staats- man, als volksleider, als soldaat, het groot- ste is hij als mensch en kameraad. Tenslotte wijzend op de symbolieke bgtee- kends van het vaandel der nationaal-socialis- tisehe volksgemeenschap ging dr. Ley tot de i eigenlajke wijding van de op het podium op- gestelde vaandels over, waarbij het muziek- korps van de Duitsche ordepolitie in plecbtig langzaam tempo het Horst-Wessellied deed weerklinken. Dr. Ley herdacht hierop de gevallen kame raden, waarbij de muziek het lied „Ik had een kameraad" ten gehoore bracht. Rede van den Rjjkscommissaris. Rijksminister Seyss-lnquart dankte den rijksorganisatieleider in hartelijke bewoordin- gen namens de in Nederlandi wonende of ver- blijf houdende Duitsche volksgenooten en gaf opndeuiw uiting aan de gevoelens van lotSver- bondenheid van alien die van Germaansche n bloede zijn en 'boVenal van de trouw van alle Duitschers aan den Fuhrer. De taak van de in het buit^nland. wonende Duitschers, aldus spr., is verre van gemakkelijk, doch zij wor den gedragen door de gedachte van de Duit sche eenheidr, die zij veel eerder en veel in- tensiever nog dan de in Duitschland wonen- den moeten hebben aangevoeld. Namens hem zegde spr. aan dr. Ley volledigen steun toe. Juist vandiaag, aldus de Rijkscommissaris, op den tweeden verjaardag van de Duitsche troepen in Nederland, is er alle aanleiding voor een plechtigheid als deze, die wederom getuigt van onze beginseltrouw aan volk en Fuhrer. De taak, iwaarvoor Duitschland onder Hitlers leiding is gesteld, is grootsch als geen ander, want het gaat thans om het x ibestaan of niet-bestaan van het avondland, van de cultuur in Europa. De Duitschers hierte lande hebben hun bijizondere taak. Zij blijven onwankeltoaar staan op den post, waar de iFubrer hen heeft gesteld. Spr. bracht tenslotte hulde aan de soldaten, die aan de fronten strijden en die hebben ge- toond' den sinds anderhalve eeuv/ meest bar ren winter in het Sovjetrussische gebied te doorstaan, hetgeen hun mogelijk was, omdat het hart van den Fiihrer hun daartoe den noodigen gloed verschafte. De samenkomst eindigde als gebruikelijk met het Duitsehlandlied en het Horst Wessel- lied. De vlag van de N.S.B. waait van den Domtoren. Geheel overeenkomstig den wensch van den leider der N.S.B.ir. Mussert, droeg, j.l. Maan- dag, de viering van zijn 48sten verjaardag, meldt de H. Crt., een zeer sober karakter. Doch, al was de viering dan gespeend van uiterlijk vertoon, in de hoofdstad der bewe ging was wel degelijk te bemerken, dat er iets bijzonders gaande was. Niet alleen de drie- kleur en de vlaggen der beweging wapperden fier in den wind van den Domtoren, ook uit vele huizen van le'den der NJS.B. zag men de vlag. De eerste feestelijkheden hadden plaats in den Stadsscfiouwburg, waar de leider precies 10 uur arriveerde. JJij was in gezelschap van zijn beide ad.juda.nten, mr. dr. Kessler en van de Arent. In de koffiekamer van den schouw- burg werd de leider met zijn staf met een har- telijk houzee-geroep verwelkomd door het daar verzamelde personeel en hooger kader van het hoofdkwartier, stafkwartier der W.A., Neder landsche SjS. en Jeugdstorm. Alle leidende functionarissen der Beweging waren daarbij tegenwoordig. De secretaris-generaal van het hoofdkwar tier, ir. Huygen, sprak er zijn groote vreugde over uit, als eerste namens het personeel van het hoofdkwartier ir. Mussert de beste wen sehen te kunnen aanbieden. Spr. zeide o.m., herinnerend aan het verlies van Indie: „Wij staan thans met volkomen leege handen en de eenige, van wien ons volk nog iets te verwach ten heeft, zijt gij. De 14de December van het vorige jaar is geworden tot een hoogtepunt in de beweging. Toen werden alle politieke par- tijen in Nederland weggevaagd, behalve wij, omdat wij de dragers zijn van de nationaal- socialistische gedachte. Wij weten het: er rust nog een zware verplichting op ons maar wij beloven u, dat wij, zoo mogelijk, onze krach- ten zullen verdubbelen en plichtsgetrouw en blijmoedig voor u een ruggesteun te zijn op den weg, die voor ons volk ligt en die eens zal leiden tot de grootheid van het Nederlandsche volk". Dankwoord van ir. Mussert. In zijn dankwoord heeft ir. Mussert den ijver en de discipline van de werkers van het hoofd kwartier geprezen en vervolgens in het kort gewezen op het jaar, dat thans verstreken is. ,,In de beweging hier te lande" aldus spre- ker, „valt een groote opgang te bespeuren." Spreker wees op het lot van de Indische ka meraden, die nu al twe£ jgar lang in tropische concentratiekampen moeten verblijven. Wat ons volk in Nederland betreft: nog steeds heeft het meerendeel niet de flauwste notie van hetgeen er thans op de wereld gebeurt. Honderdduizenden weten niet, hoe diep zij in de put zitten. Zij hopen op een wonder, dat echter niet zal komen. En mocht onverhoopt het bolsjewistische monster overwinnen, dan begrijpen deze domme men'schen niet, dat voor ons volk de laatste levensmogelijkheid is ver- keken. Er zijn, bij alles wat reeds is geschied, nog twee rampen mogelijk, namelijk honger- snood en bombardementen van onze „vrien- den" aan' den overkant. Laten wij evenwel hopen, dat ons volk voor deze rampen be- spaard zal filijven". Het gesohenk. Hierna sprak de gemachtigde voor finan- cien, de heer van Bilderbeek. Hij bracht in het kort de tien verjaardagen in herinnering, welke de leider in de beweging heeft gevierd. „Wat zou er van de beweging terecht zijn gekomen, als u niet gespaard was gebleven in 1940? Het vorige jaar heeft de beweging u een geschenk aangeboden van 45.000 gulden. Thans kan ik u, dank zij de Loterij en door de persoonlijke verjaarsgiften, een bedrag van 111.000 gulden overhdhdigen. En nog is niet alles binnen. Vermoedelijk halen wij nog wel de 130.000 gulden". Ir. Mussert heeft met een enkel woord voor dit geschenk dank gezegd en er aan toege- voegd, dat niet alleen voor de achterblrjvende kinderen van gevallen kameraden een spaar- bankboekje zaj worden aangeschaft, doch dat tevens voor het overblijvende geld het aantal N.S.B.-kindertehuizen zal worden uitgebreid. De Rijksorganisatieleider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Robert Ley, arriveerde Zondag te 's Gravenhage voor een bezoek aan Nederland. Dr. Ley inspecteerde na aankomst een eerewacht van leden der N. S. D. A. P. Links Hauptdienstleiter SchmidtPolygoon-Meyer-Pax'Holland-s Om elf uur kwamen de leiders der hoofd- afdeelingen en hoofden van afdeelingen op het hoofdkwartier aan de Maliebaan bijeen, waar de leider van de hoofdafdeeling sociale zaken, de heer W. A. O. Koster, den leider heeft toe- gesproken. Nad^t mevrouw Mussert hloemen waren aangeboden, heeft de heer Koster het woord gevoerd, waama hij' den leider een boekwerk aanbood, getiteld ,,Opdracht uitgevoerd". Onder de aanwezigen bij de laatste plech tigheid bevonden zich ook de tien prijswin- naars van de loterij,, gebouden ten bate van de nagelaten betreftkingeri van de gevallen kameraden aan het Oostelijke front. VERPLICHTE DIENSTEN VOOR VOERLIEDEN. In de Staatscourant van 11 dezer is opge- nomen een besiuit van den secretaris-generaal van waterstaat betreffende het vervoer van goederen met paarden en wagens. Hierin wordt o.a. het volgende bepaald: Houders van paarden en voertuigen, ge- bruikt of ibestemd om te worden gebruikt bij ihet vervoer van goederen langs den weg door middel van paarden, kunnen door of namens een Rijks(hoofdjinspecteur van het Verkeer (Goederenvervoer) worden aangewezen om met hun paarden en voertuigen bepaald ver voer te verrichten, Voor het vervoer, bedoeld in faet voorgaan* de lid, (worden de vrachtprijzen en de ver- voersvoorwaarden vastgesteld door den Rijks- (hoofd)inspecteur van het Verkeer, met in- adhtneming van door den secretaris-generaal van Waterstaat in overeenstemming met den gemachtigde voor de prijzen vastgestelde of vast te stellen tarieven en voorschriften. Overtrading van de voorschriften, bij of krachtens dit ibesluit gegeven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of een fooete van ten hoogste f 10.000. Het besiuit is Maandag in werking ge- treden. OPENSTEELING SIGARENWINKELS. In de Staatscourant van Dinsdag is opge- namen een beschikking van den secretaris- generaal van Handel, Nijverheid en Scheep- vaart, waarbij wijziging wordt gebracht in de regeling inzake de verplichte openstelling der sigarenwinkels op de werkdagen. Deze wijzi ging houdt verband met de nieuwe regeling aangaande de distributie van tabaksartikelen, Van 18 Mei a.s. af moeten bedoelde winkels voor het .publiek geopend zijn: op Maandga des namiddags van 2.30 tot 6 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 1 en van 2.30 tot 6 uur. V GEVONDEN VOORWERPEN De inspecteur van politie albier maakt be kend, dat omitrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Groen koralen collier, F. S. Goqdhard, Westsluis P 10; witte kinder direetoir, N. Regeling, Dr. Buijzestr. 5; gele ceintuur, A. Leunis, Vlooswijkstr; 46; bru4n geblokt kin- derjasje, A. Kolrjn, Koedijk 42; gumma snel- bir.der, J. de Doelder, Steenkamplaan 58; twee rijtwielslotsleutelsJ. Marsilje, Dablia- str. 7blauwe alpinomuts, J. Kolijn, Donze- Visserstr. 88; bril met hoorn montuur, M. Jansen, Baandijk 43; ijZeren duimstok, J. de Jonge, Zaamslag D 52; autostep, D. Harte, Thdlensstr. 141; manteljeintuur, van Riet, 2e Verlbindingstr. 5; glacC heerenhandschoen, J. 1 A. v. d. Linde, v. Sfeenibergenl. 20; heeren- portemonnaie met inh., J. v. d. Bent, Markt 1; groene wollen das, M. A. Hage, Willem de Zwijgerpl. 14; etui met kinderfoto, C. J. Eek- man, Kenkhoflaan 26; bril, H. C. de Vrieze, Markt 2; heerenrijwiel, J. Laurens, Steen- i kamplaan; idem, J. Olleibek, Steenkamplaan 32; kinderportemonnaie met inh., N. de Doel der, De Doelderstr. 18; huissleutel, C. Scfaeele, Middenstr. 93, Sluiskil; twee autobanden, no- titieboekje, padvindersriem, wollen das, bril met hoorn montuur, lipssleutel no. 6118, ring met drie sleutels, twee huissleutels, bureau van jxilitie. UIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand April 1942 werd op spaarbankboekjes te Terneuzen ingelegd f 42.09|2I40 en terugbetaald f 27.393,07. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 17. I EXAMEN j V AKiKEN NIS »I EI J4I) 1ST K I B IAN'T E N Van het door de Melkfederatie in Zeeland ingestelde examen ter verkrijging van het vakdiploma van de melkwinning en den han- del in consumptiemelk werd het schriftelijk gedeelte afgenomen te Goes en Middelburg, resp. op 1 en 2 April 1942. Het mondeling gedeelte werd o.m. afgenomen te Breskens en Terneuzen op 30 April. Voor het examen in Zeeland hadden zich ,81 candidaten aangeiAeld. Hiervan hebben er 79 aan het examen deelgenomen. 45 candidaten zijn geslaagd en 34 afgewezen. De geslaagden zijn in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen: A. C. Joos en A. Weesepoel, Kloosterzande; J. Michielsen, Hoek; L. P. G. Smits, Hengstdijk; P. L. Vercouteren, Ter neuzen. Westelijk Zeeuwsch-VlaanderenA. J. van Hoeve, Biervliet; Mej. M. S. de Ligny, Groe- de; P. J. Jansen, Waterlandkerkje; J. A. Leenhouts, Oostburg. DOODELIJK ONGELUK. In de Appelstraat te St. KrulS (gemeente Aardenburg) heeft Maandagmiddag een doo- delijk ongeva-1 plaats gehad. Reeds eenigen tijd zijn daar arbeiders uit Terneuzen aafi het boomen rooien. Even voor rusttijd had men Maandagmiddag een boom gedeeltelijk geveld. Men schatte, dat deze nog. volddende stevig stond en dat er geen enkel gevaar bestond, om den arbeid tijdelijk te sta- ken. De berekening was echter verkeerd ge- weest. Onder het eten werden de arbeiders verrast door den vallenden boom. Twee vlucht- ten naar de eene, de derde naar de andere zijde. D&ar kwam juist de boom neer en deze man, de 32-jarige P. de Blaaij, tfauis behooren- de te Othene, werd doodelijk getroffen. DAMESSCHOENEN MET BIEZEN ZOEEN. Schoenen met biezen zolen zullen, naar ge- meld wordt, binnenkort in de betere schoe- nenzaken verkrijgbaar zijn en bonvrij worden verkocbt. Het betreft hier een nieuwe vinding, die voomamelijk voor damesschoenen zal woirden toegepast. Het is mogelijk gebleken, gevlocli- ten biezen matten zoodanig te beiwerken, dat een compacte massa ontstaat, die een vrij groote mate van duurzaamheid heeft. Het aantal schoenen, dat van de nieuwe biezen zolen voorzien iwordt, »al echter (beperkt moe ten blijven, meldt de Tel. DR. H. REILINGH. f Te Haarlem is op 78-jarigen leeftijd over- leden dr. H. Reillngh, die gedurende een lange reeks van jaren oogarts te Middelburg is ge- weest. (Van 1927 tot 1931 bad de overledene zitting in de Provinciale Staten van Zeeland voor den Vrijheidsbond. De erematie heeft heden (Woensdagt in alle stilte te Westerveld plaats gehad. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST IN DEN LANDBOUVV. Dinsdag hadden ten kantore van den Land- stand te Goes onderhandelingen pliaats betref fende de C.A.O. in het land- en tuinbouw- bedrijf in Zeeland voor het jaar 19421943. De onderhandelingen werden gevoerd tusschen de looncommissie uit den Landstand en ver- tegeniwoordigers van het N. A. F. Algemeene overeenstemming kon worden verkregen over de na te noemen arbeidsvoorwaarden. Voor volslagen arbeiders van 22 jaar en odder zal het uurloon 36 ct. bedragen voor het geheele jaar, tegen in 19411942 voor de 6 zomermaanden 32 en voor de 6 wintermaan- den 30 oent per uur. Boven het uurloon wordt een bedrag van 3 cent per uur voor hooi- en oogstwerkzaamheden betaald en voor dorschen. met eigen gamituur en ten beboeve van edgen ondememing zal 5 cent extra worden uitge- keerd. Dit bedrag wordt per 100 kg kunst- meststrooierf ook extra betaald. Voor de ar beiders beneden 22 jaar wordt een afloopende loonschaal ingesteld. Voor het eerst zullen de landarbeiders in 1942 een vaCitiitie van 6 dagen genieten. Naar verhouding van den duur van het werk zijn de loonen der paarden- knechts bepaald op if 21, 22 of f 23 per week. In den C.A.O. zullen verschillende verbeterin- gen op sociaal gebied worden opgenomen en correcties aangebracht van vroeger ondervon- den moeilijkheden. De tarieven voor aecoord- werk zullen minstens 15 van' het nieuwe uqrloon bedragen, dit alles bij handhaving van de bestaande werktijden. De leiding van de onderhandelingen was in handen van den heer Van Gorsel, boerenleider voor Zeeland, Er was een wederzijds begrip van den toe- stand en de moeilijkheden en mede daardooc kwam men tot zeer bevredigende resultaten voor de arbeiders, die jarenlang het laaigst bezol&igd y/erden. De nieuwe regeling zal 15 Mei ingaan. Kalxue paardentaxatie Op de Zaterdag alhier gehouden paa.rden- taxatiemarkt was het minder druk dan ge- woonlijk. Niet alleen was het aantal ter taxatie aangevoerde paarden zeer gering, doch ook was er weinig publieke belangstelling. Ongeval bij de iutreiking vm distributaekaa-rteii. Zaterdagochtend had alhier voor het R. K. Gezellenhuis bij de uitreiking van distributie.- kaar^en een ongeval plaats, dat betrekkelijk (goed is afgeloopen. Het gedrang van ne- publiek was op een gegeven moment zoo vroot, dat een stukje muur met een gedeelte van het ijzeren hek hieraan geen weerstand

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2