ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.368 WOENSDAG 131MEI 1942 82e Jaargang Tweede verplichte bijeenkomst ter contrdle van de v-m. Ned. weermacht Buitenland eken dm aking Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan! f Binnenland DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Duitsch offensief Ingezet op het schiereiland Kertsj. 1) Verplicht tot aanmelding zijn alle a) Beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Neder landsche Land- en Zeemacht, ~die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren. b) Beroepsofficieren van het voormalige Nederlandsche Kolomale Leger t/m den leeftijd van 55 jaar. 2) Op 15 Mei 1942 14 uur precies moet de tot aanmelding verplichte persoonlijk opkomen, overeenkomstig de volgende lijst Verplichte bijeenkomst te Assen Friesland-Kazerne (Wilhelmina-Kazerne) Drentsche Hoofdvaartstraat 153 Ede,Maurits-Kazerne (Infanterie-Kazerne, Stationsweg Bussum v. d. Palm-Kazerne, Amersfoortsche Straatweg Breda Chasse-Kazerne, Vier Windenstraat 4 Roermond Ernst Kasimir-Kazerne In de provincies Groningen Friesland Overijssel Drenthe Gelderland Utrecht N oord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg 3) Ieder tot aanmelding verplichte moet medebrengen a) Een wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zakboekje, militaire documenten enz.). b) Twee foto's van recenten datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen papier (formaat din), die met de volgende gegevens moeten worden ingevuld familienaam alle voornamen geboorteplaats geboortedatum gehuwd, ongehuwd, gescheiden laatste militaire rang laatste legerafdeeling tegenwoordig beroep arbeidsplaats en/of werkgever tegenwoordig adres woonplaats straat handteekening t 4) Niet verschijnen heeft onmiddellijk strafmaatregelen tengevolge. 9 Mei 1942. I Der' Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. invullen in blokletters of met schrijfmachine ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT f t t y 9 y y y y y Waar is er metterdaad socialisme? Wanneer een oudere Nederlandsche arbeider met vee! kinderen in Nederland een betrekking gaat innemen, die voordian door een ongehuwden arbeider werd inge- nomen, van wien nu verlangd wordt eons arbeid in het buitenland te verrichten. Is dat sociaal of on- sociaal f 1 W 1Ruin VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND PrijsvertLOOging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Npverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 94 YBONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; tauten Terneuzen 1 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uiteeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE - Telefoon 2073 - Giro 381o0 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. - Ru'oriek Kleine advertentien: 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met vep- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrngbaar is. n- zending van advertentien uiterlijk 10 uur _v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: „Op bet schiereiland Kertsj zijn Duitscbe en Roemeensche troepen, gesteund door sterke afdeelingen der luchtmacht, op 8 Mei tot den aanval overgegaan. Sindsdien is de slag in vollen gang. Bij den strijd tegen scheeps- doelen in de wateren van het schiereiland Kertsj en voor de Zuid-Oostkust van de Zee van Azow heeft de luchtmacht twee tians- portschepen met een gezamenlijken inhoud van 5000 ton en verscheidene kleine vaartuigen tot zinken gebracht. Voorts werd een koopvaar- dijschip beschadigd. Aan de rest van het Oostelijke front nns- lukten hier en daar ondemomen vi)andelijke aanvallen. Aanvallen en operaties van Duit sche, Kroatische en Roemeensche stormtroe- pen brachten succes. In Lapland en aan het front van Moermansk werden enkele aanval- len van zwakke vijandelijke strijdkrachten af- g-eslagen. Op Malta, hebben afdeelingen Duitsche ge- vechtsvliegtuigen in weerwil van het slechte Weer opnieuw met goed gevolg de vliegvelden geboanbardeerd. Ten Zuiden van Kreta hebben gevechtsvlieg- tuigen in verscheidene golven een door ver- kenningsvliegtuigen ontdekt eskader van vier Britsche torpedobootjagers aangevaUen. Door bomtreffers brachten zij drie cfer vijandelijke oorlogsschepen tot zinken, terwijltwee Prit- sche vliegtuigen, die het eskader moesten be- schermen, werden neergeschoten. Bij. dezen aanval gingen geen Duitsche vliegtuigen ver- loren. Voor de Nederlandsche kust vielen drie Brit sche bommenwerpers van het type Hudson een Duitsch konvooi aan. Alle drie deze vijandelijke vliegtuigen werden, zonder_ tref- fers geplaatst te hebben, door de escortevaar- tuigen der marine neergeschoten. Van 1 tot 10 Mei heeft de Britsche lucht macht 161 vliegtuigen verloren, waarvan 32 ooven de Middellandsche Zee en in Noord- tfnka. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen En. gel and 42 Duitsche vliegtuigen verloren. DE BETEEKiENIS VAN DEN AANVAL OP DE KRIM. Nieuwe wapens. De correspondent van de N. R. Grit. tg Ber- lijn telefoneerde Dinsdagavond Het Duitsche legerbericht, waarin voor het eerst melding wordt gemaakt van den slag op het schiereiland van Kertsj, heeft hier door zijn formuleering groot opzien gebaard. Wie de terminologie van de Duitsche militaire in- stanties heeft leeren begrijpen, zal met groote aandacht den vorm hebhen waargenomen, waarin de buitengewoon belangrijke gevechten eerst op den vijfden dag van den slag ter ken- nis van het Duitsche volk zijn gebracht. In militaire kringen wordt ten aanzien van de gevechten verklaard, dat het hier niet het begin van een algemeen offensief betreft. An- derzijds echter valt toeh wel duidelijk op te maken, dat deze gevechten den omvang van een zuiver lokale militaire operatie verre ovex- treffen. Hierop duidt reeds de vermelding in het legerbericht, dat sedert 8 Mei een groote slag aan den gang is en dat sterke formaties van het luchtwapen aan den strijd deelnemen. Voorts is van militaire zijde .medegedeeld, dat bij deze gevechten voor het eerst van nieuwe wapens gebruik wordt gemaakt. m dit verband zal men zich herinneren, dat Hit ler in een van zijn laatste redevoeringen heeft aangekondigd, dat de Duitsche weermacht bij de komende gevechten van nieuwe en betere wapens zal zijn voorzien. Men heeft vandaag niet gezegd wat voor wapens het hier betreft. Alleen in negatieven zin werd duidelijk ge maakt/ dat het geen gasstrijdmiddelen zijn. De omstandigheid, dat het Duitsche opper- bevel pp den vijfden dag van den slag mede- deeling doet van de aan den gang zijnde ge vechten, laat concludeeren, dat de strijd reeds in gevorderd stadium is en dat het resultaat zich bereids begint af te teekenen. Men zal de gevechten op het schiereiland van Kertsj, welke voor het verdere veiioop van den oorlog tegen de Sowjetunie van zeer groot belang schijnen te zijn, wel cxngeveer van den volgen- den commentaar voorzien: 1. Zij dienen voor het in de praktijk op de proef stellen van de njeuwe strijdmiddelen. 2. Zij beteekenen een eerste poging na den wmterslag om de juist op dit punt sterk ge- concentreerde Sowjet-Russische strijdkrachten welke voor een deel uit in korten tijd opge- leide manschappen moeten bestaan, naar hun gevechts- en verdedigingswaarde te onder- zoeken. 3. Zij hebben ten doel aan dezen Zuidelijk- sten frontsector weliswaar niet het algemeen offensief tegen de Sowjetunie te beginnen, maar wel een slag tegen het Sowjet-front te voeren, welks resultaat van belangrijke^betee- kenis zal zijn voor het verdere verloop van den oorlog. Naar het D.N.B. meldt zou een overwinning van de Europeesche formates heteekenen, dat de Sowjet-Russen een reeds sinds lang zorg- vuldig versterkte springpiank voor groote operaties tot herovering van de Krim zouden verliezen. De vijand heeft in dit betrekkeljjk smalle gebied ongewoon zware versterkingen met een uitstekende grondorganisatie voor groote luchtvlooformaties aemgelegd en treedt hier met strijdkrachten op, die reeds zuiver numeriek verre superieur beschouwd kunnen worden aan de Duitsche en Roemeensche troe pen. De ^Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft over den strijd in dit gebied, dat de, bolsjewis- ten in dit gebied over den steun van de Zwarte Zee-vloot beschikken, in het bezit zijn van steunrpunten voor de ravitailleering overzee en ook op het schiereiland zelf hun versterkingen in den winter hebben uitgebreid en na het smelten van de sneeuw nog verder hebben kunnen uitbreiden. Het is dus, zoo verklaart genoemd blad, te verwachten, dat zeer aan- zienlijke tegenstand zal worden geboden, zoo- wel om militaire als om psychologische rede- nen, daar de bolsjewjsten het overgaan van het initiatief in handen van den vijand in den sector van het front wel zullen willen ont- kennen. Naar het opperbevel van de weermacht mee- deelt, is een door Reuter verspreid bericht uit Moskou, dat Duitsche troepen bij de gevechten op de Krim gifgas hebben gebruikt, valsch. S ENGELSCHE TORPEDOBOOTJAGERS TOT ZINKEN GEBRAOHT. Het 710e communique van het Italiaansche hoofdkwartier Juidt: ,,Levendige bedrijvigheid in de lucht boven Noord-Afrika en de Middellandsche Zee. Elr zijn bcmaanvallen ondemomen op de achter- waartsche verbindingen van den vijand en op doelen op Malta. Jagers van de mogendheden van de spil hebben vier vliegtuigen neerge schoten. Een onzer vliegtuigen is niet terug- gekeerd van een kruistocht boven zee. In het Oosten der Middellandsche Zee, ten Noorden van de Golf van Soiloem, hebben Duitsche gevech'svliegtuigen in opeenvolgen- de golven een eskader van vier Britsche tor- pedobootjagers aangevallen en drie er van tot zinken gebracht. Van de vliegtuigen, die deze schepen bege- leidden, werden er twee neergeschoten. De verliezen, door de Britsche luchtmacht op de Italiaansche operatjptooneelen in de laatste vier dagen geleden, zijn daardoor tot 48 toe- stellen gestegen. Daarbij moeten talrijke andere vliegtuigen worden gevoegd, die zeker op den grond zijn vernietigd of emstig be schadigd. De drie Britsche torpedobootjagers, die ten Zuiden van Kreta tot zinken zijn gebracht, zijn naar het D.NJ3. vemeemt, de Lively-(1920 ton), d)e Kipidnig en de Jackal (beide 690 ton). Te Londen is het verlies van deze sche pen toegegeven. REDE VAN MINISTER GmjRCMUUL. Het A.N J3, meldt uit Lissabon: In een radionede heeft Churchill de paroble- men van verleden en heden behandeld. Hij erkende, dat de voorafgaande periode vol zor- gen en moeilijkheden is geweest en-dat de Engelschen imenige teleursteUing hebben moe ten slikken. Siechts met moeite en zonder wapens, aldus vervolgde Churchill, hebben de Engelschen hun troepen uit Duinkerken in veiligheid ge bracht en zij zagen rich gesteld tegenovef de zegevierende Duitschers en Italianen. De Britsche premier behandelde vervolgens de gevechten in Etlhopie, Palestina, Iran, Syrie en Irak, benevens Griekenland en be- toogde dat de Engelschen in deze geheele Het bureau van den Ibevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: Het in de bekendmaking van 4 Mei 1942 vemielde pcoces tegen de leiders van een geheime organisatde is geein- digd. Rewezen is, dat zich opnieuw 27 Nederlanders hebben schuldig gemaakt aan spionnage, begunstiging van den vijand en venboden wapentoezit. Vijf en twin tig hiunner zijn ter dood veroor- deeld, twee tot levenslange tuchthuis- straf. Een der doodvonnissen is door gratie gewijirigd in levenslange tucht- huisstraf. De andere 24 doodvonnissen zijn door fusilleering voltrokken. periode zedelijk werden gesteund door Roose velt. Omtrent het heden verklaarde Churchill, dat de Engelschen evenals in den wereldoorlog weer vele nederlagen en ontberingen moeten doormaken. Overigens staan zij thans niet meer alleen zooals twee jaar geleden. Rusland heeft onder Stalin verliezen ge leden, zooals nimmer tevoren een land in zulk een korten tijd. Van den eersten ^dag van den veldtocht in Rusland hebben de Engelschen evenwel met de Russen broederschap gesloten. Churchill sprak vei-volgens over het bom- bardement van Duitsche steden. Hij spoorde de -bevolking der Duitsche steden aan rich naar het vrije veld te begeven en daar him brandende woonsteden gade te slaan. Thans wachten de Engelsctien tot de hel weer losbreekt in de Sowjetunie. Wanneer dat zal zijn, weet men evenwel niet. Churchill verklaarde. dat hij. ervan overtuigd was, dat het Britsche volk zich een trouwe kameraad van de bolsjewisten zou betoonen en ook be- reid was de noodige offers te brengen. Het is Engelands plicht konvooien naar de Sowjet unie te brengen ondanks het gevaar, dat hen van de zijde van Duitsche duikbooten en jagers bedreigt. Churchill wierp vei-volgens de vraag op wat Engeland nog kan doen om de Sowjetunie te heipen. Hij noemde de mogelijkheid van vor- ming van een tweede front in Europh, maar hi} iweigerde de Engelsche plannen bekend te maken. Omtrent Madagascar merkte hij op, dat de geallieerden ten koste van alles wilden voor- kcmesn, dat dit eiland den vijand in handen zou vallen. Dit hesluit was drie maanden ge leden genomen. Als de haven Diego Suarez in het bezit der Japanners was geraakt, zou Engelands verbinding met voor-Indie en het Midden-Oosten zeer in gevaar zijn gekomen. Churchill deelde vervolgens den. oorlog in vier hoofdstukken in. Het eerste eindigde hij de bezetting van Wiest-Europa door de Duit schers en de ineenstorting van Frankrijk. Het tweede begon met de isoleering van Engeland en eindigde met Hitlers aanval" op Rusland. Het derde wilde Churchill Rutland's roemruchte daad" noemen. Het vierde begon^ met Pearl Harbor en den overval van Japan op de Ver. Staten. De deelneming van Italie aan den oorlog in 1940 bracht dezen oorlog van Europa over naar Afrika. De deelneming van Japan bracht den -oorlog over naar Azie, betrok de Ver. Staten erbij en zou volgens Churchill ook ge- heel Zuid-Amerika er biji betrekken. Zoo is deze oorlog tot een waren wereld oorlog geworden. De Britsche bewindsman stelde zich daarbij op het standpunt, dat de schaal is doorgeslagen ten gunste van de ge- aliieerden. Het is waar, zoo zei hij, dat de Japanners gem'akkelijker hun ..rooftocht" in den Indischen archipel konden volvoeren door gebruik te maken van de omstandigheid, dat wij elders werden bezig gehouden. Thans evenwel staan zij tegenover steeds krachtiger verweer. Zij kunnen zich niet ver- oorlooven nogmaals ,,zulke verliezen te lijden als in den slag in de Koraalzee". Churchill er kende overigens, dat de bijzonderheden daar- omtrent hem nog niet bekend waren. De militaire kracht der Ver. Staten. aldus Churchill, is alleen al grooter dan die van Japan en ook Engeland zal bijdragen tot de ,,Verplettering" van deze heb- en eerzuchtige natie". Hij wilde weliswaar geen voorspellfn- gen doen, maar hij was overtuigd, dat de Ame- rikaansche zeemacht de Japanners ,,geheel in de hand heeft en dat de Amerikaapsche lucht macht groote superioriteit bezit". De „verplettering van Japan" zal natuur lijk te snelier zich voltrekken, als Duitschland in Europa tegenslagen ondervindt. Totv slot zei Churchill, dat de geallieerden, wat er ook nog moge gebeuren, op de eindoverwinning af- koersen. DE SLAG IN DE KORAALZEE. Alleen strijd tusschen luchtstrijdkrachten (V.P.B.) De correspondent van de Deutsche Allgemeine Zeitung te Tokio zegt in een na- beschouwing over den zeeslag in de Koraal zee, dat als dte twee AJmerikaansche vlieg- kampschepen, die tot zinken werden gebracht en het Anaerikaansche slagschip, dat werd be schadigd, getroffen waren door granaten of torpedo's van Japansche oorlogsschepen, zulks vermoedelijik wel' tot lifting zou gekomen zijn in de communique's van het keizerlijk Japan- sche hoofdkiwartier. Hit het feit, dat zulks niet het gevai is, mag men misschien aflei- den, dat deze zeeslag uitsluitend heeft be- staan uit een aanval der wederzijdsche luchtj machten, of aan den. eenen kant een geallieem en aan den anderen kant een Japansch vloot- eskader. Temeer, omdat het tweede en laat ste Japansohe communique uitdrukkelijk zegt dat 31 Japansohe vliegtuigen niet zijn terugj gekeerd en dat er van 89 vijandelijke vlieg tuigen tweederden boven de vijandelijke vloot en een derde (boven de eigen vloot in luqhtgeveehten of door afweergeschut werden neergejiaald, is men onwillekeurig geneigd eerder aan luchtaanvallen dan aan een zee- slag in ouden stijil te denken. Zijn deze concip- sies juist, dan zouden beide vijandelijke vlo- ten op een zoo grooten afstand van elkander geopereerd hebben, dat het geen zin had de scheepsartiUerie in actie te doen treden. Dit zal tevens het feit verklaanbaar maken, dat de zeeslag in de Koraalzee buitengewoon lang, n.l. meer dan 3 dagen, heeft geduurd. DE JODEN EN PALESTINA. Naar de Britsche berichtendienst volgens D.N.B. meldt, is op een Joodsche confereijtie, welke was bijeengeroepen door de Amerikaan- sche commissie voor Zionistische aangelegen- heden, een motie aangenomen, waarin de stichting van een Joodsche republiek en een Joodsch leger onder eigen vlag in Palestina wordt geeischt. Deze motie werd eenstemmig goedgekeurd door 600 afgevaardigden uit 40 staten en 17 landen. Bovendien werd verlangd, dat Palestina voor de Joodsche immigratie wordt openges^eld en dat de industrie bevor- derd wordt onder toezicht van het Joodsche comite. T V 9 V V V t t y y socialistische vol ksgemeen schapdie alles verfbimdt en alles bijeenbrengt, het vaderland en het iftmt aaneensmeedt. Het derde feit is de superieure leiding van Adolf Hitler, tlie het Duitsche volk sedert 1933 geleid heeft naar een grootheid, welke toen door niemand mogelijk geacht werd. Daarom, Duitsche volksgenooten, zoo be- sloot die minister, moeten wij overwlnnen en .zullen wij overwinnen. DE DUITSCHE OFFENS1EV E GEEST ZAL SPOEDIG OPNIEUW TOT ONTPLOOIING KOMEN. Rijksminister Frick heeft, volgens D.N.B., te Aussig verklaard, dat thans het tijdstip niet lang meer op rich zal laten wachten, waarop de Duitsche geest van het offensief opnieuw tot ontplooiing komt. Dan zal blrjken, wat er over toiijft van alle leugens, die de vijanden dezen winter over het Oostelij'ke front hebben verbteid. NaUiurlijk eischt zoo'n strijd zware offers van alien, maar Duitschland heeft siechts de eene keuae: overwinning of onder- ganig. Wanneer .wij niet een nieuwen stroorn van Hunnen over Duitschland en Europa wil len laten losbreken, moeten wij het bolsjewis- me op de kndeen diwingen en wij zullen het zoolang slaan, tot het: venpletterd ter aarde ligt. Dan resteeren nog Engeland en de Ver. Staten." Engeland heeft in ieder geval reeds thans den oorlog verloren, want zijn wereld- rijk kraakt in allte voegen en zijn beweerde bondgenooten zijn voor een deel zijn lachende erfgenamen geiworden, aldus de minister. De blokkade, waarmede Engeland Duitschland wilde bediwingen, gi'oeit meer en meer tot zijn eigen schade. Thans zijn reeds ruim zeven- tien miliioen ton aan vijandelijke scheeps- ruimte in den gronid geboord. Dat blijft niet zonder effect op de ravitailleering van Enge land. Het Duitsche vaderland:, zoo ging Frick voort, kan met vertrouwen het nieuwe ge- vechtsjaar binnentreden en rustig de komende dingen tegemoet rien. Door hun bomaanvallen op vreedzame ste den, waarbij kunstwerken en oude monumen- ten vemield worden, zullen de Engelschen precies het tegenovergestelde bereiken van wat zij willen. Hoe langer de oorlog duurt, des te harder en onverbiiddelijiker zal de wil tot overwinning van het Duitsche volk zijn. Drie feiten, zoo zeide dr. Frick, waarbor- gen de overwinning. Ten eerste onze natio- naal-socialistische wereldbeschouwing, die een nieuw Euiopa in het leven wil roepen, waarin ieder volk naar zijn prestaties rijn levens- ruimte zal hebhen. Het tweede feit, dat ons de overwinning garandeert, is onze nationaal- DE AANMELDING VAN BEROEPSOFFICIEREN, ENZ. Het commissariaat voor de belangen van de voermalige Nederlandsche weermacht deelt mede, dat de beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlandsche land- en zeemacht, die 10 Mei 1940 in actieven dienst waren en die hun aanmeldingsplicht moeten Vervullen, een declaratie (in twee- v.oud) tot iiet ontvangen van vergoeding voor reis- en verblijfkosten van huin woonplaats naar de aanmeldingsplaats en terug, overeen komstig het reisbesluit 1916 kunnen indienen bij genoemd commissariaat. DR. LEY EN DE RIJKSCOMMISSARIS TE VUGHT. Reichsorganisationsleiter dr. Roh. Ley en de Rijkscomimissaris Seyse Inquart hebben Maandag een kort bezoek aan Vuight ge bracht, waar zij werden hegroet door den ge- volmachtigde van den Rij'kscommissaris in de provincie Noord-BrabantHauptbeceichsleiter Thiel. Aan. den Tilburgscheiniweg stonden forma ties opgesteld van de N.S.D.A.P., Hitlerjugend en B.D.M., onder leiding van Ortsgruppenlei- ter Goenhing. De heer Goerbing begroette de -bezoekers, die zich eenigen tijd onderhielden met leden der formaties. Na t'e Vught het middagmaal te hebhen gebruikt. werd de reis voort gezet. GESCHENK VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS AAN IR. MUSSERT. In den loop van Maandagmiddag heeft Ir. Mussert in zijn werkkamer op het hoofdkwar tier bezoek ontvangen van commissaris-gene- raal Schmidt en den S.S.-Gruppenftihrei' Rau- ter, die, mede namens den Rijksccmmissaris, Rijksminister Seyss Inquart, den leider der N.S.B. met zijn 48sten verjaardag kwamen gelukwenschen. Bij deze Duitsche gasten had rich ook de plaatsvervangende gevolmachtig- de in de provincie, de heer A. Brandes, ge voegd. De Duitsche gasten wenschter. den leider geluk, waarna commissaris-generaal Schmidt ir. Mussert een boekwerk overhan- digde van buitengewoon groote afmetmg, af- komstig uit de stad Munster in Westfalen. en waarvan de inhoud de geschiedenis van Neder land behandelt, gezien van de Nederlandsch Duitsche verhoudingen uit. De archivaris van de stad Munster was persoonlijk aanwerig om een toelichting te geven op dit inderdaad vorstelrjke geschenk, dat de Rijkscoanmissaris den leider der NjS.B. aaaibood. Het is een boekwerk in leeren band, met zeldzame gra- Vures, die voor het meerendeel origineel zijn. Voor dit fraiaie geschenk heeft ir. Mussert hartelrjk dank gezegd. De receptie op Paushuize was zeer druk bezocht en vrijwel alle leidende functionnaris- sen in de beweging waren daarbij aanwezig. Den avond" heeft ir. Mussert doorgebracht in den kring Steenderen. In het feestelijk ver- sierde cafd te Zelhem heeft de leider der N.S.B. een rede gehouden. Na deze rede, die door de radio is uitgezon- den, heeft ir. Mussert zijn kamerac^n nog lan- gen tijd gemoedelijk toegesproken. Spr. ver- heugde zich er over, dat juist de kleinste kring in de N.S.B. het lot had aangetrokken, waar hij op den avond van zijn verjaardag zou spreken. Na te hebben gewezen op de moei- lrjke jaren, welke thans voorbij zijn, merkte spr. op, dat de beweging met de week groeit, §n dit als een lawine. De s room wordt steeds grooter en grooter en straks jftillen wij het geheele Nederlandsche volk in dien stroorn meenemen, en dat is goed ook. want het Ne derlandsche volk moet weer behoorlijk op de been worden gezet. Aan het einde van zijn toespraak memoreerde spr. nog den tragischen toestand, waarin de Indische kameraden nu al twee jaren verkeeren. Hij besloot met dpn oproep om van nu af aan krachtiger dan ooit mee te werken aan den opbouw van een nieuw Europa en dus van een nieuw Nederland. De winnaar van den hoofdprijs, de land- bouwer EVers uit Hummelo en kringleider Schriever hebben hiema ir. Mussert taege- suroken. Na de pauze heeft de heer Evens den leider der N.S.B. namens den kring Steenderen een fraai schilderrj overhandigd. Aan mevrouw Mussert bood hij een bouquet aan. Voorts waren er bloemen van den Jeugd- storm en van de groep Doetinchem van de N-S.D.A.P.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1