De Nederl. vrijwilligers aan het Oostfront. ANNE vindt het geSuk Bestrijding Coloradokever. GEEN STEUN VOOR PLUIMVEEHOUDERS GEDI KEVDE DEN ZOMER. FEUILLETON Laat men U niet moeten vragen, Geeft spontaan, dat is de wensch. <- Uw gift krijgt dan meer d're waarde Voor Uw armen medemensch. X Gironummer Wtnterhulp 5553 TERNEUZEN, 11 MEI 1942. De wnd. Burgemeester van TERNEIJZiEN: overwegende, dat volgens mededeeling van het hoofd van den Hanteimektanknndigen Dienst voor alle perceelen in deze gemeente, waarop aardappelen worden verbouwd, de aan- wezigheid van den Coleradoke^ter wordt ver- moed; gezien de door het hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst noodzakeltjk geachte bestrijding van den Coloradokever en de door hem aangegeven bestrijdingsmiddelen; gelet 'op de wet van 27 December 1934, Stbl. &SSS7, houdende bepalingen tot bestrijding van d.en Coloradokever; be\eelt iederen gebruiker van een perceel in de gemeente Terneuzen, waarop aardappe len worden verbouwd, dit gewas dit jaar drie maal te doen bespuiten met water, waaraan op 100 L. 400 gram calciumarsenaat is toege- voegd, in een hoeveelheid van 750 L. per H.A. gemiddeld. De bespuitingen moeten zoo worden uitge- voerd, dat alle bladeren van aardappelplanten gelijkmatig met de vloeistof worden bevoch- tigd en op zoodanig uur en bij zoodanige weersgesteldheid, dat zij denzedfden dag nog kunnen opdrogen. De giftige vloeistof mag uitsluitend op het aardappelloof terecht- komen. Als een gebruiker van een perceel nalatig blijft de voorgeschreven maatregelen pit te voeren, dan zal dit op zijn kosten ge- schieden, welke ingevorderd zullen worden, volgens artt. 291, 294 en 295 der Gemeentewet. De tjjdstippen voor het bespuiten worden nader bekend gemaakt, evenals die, waarop het calciumarsenaat kan worden afgehaald. Van gemeentewege wordt er niet gespoten. Art. 3 Coloradokeverbesluit luidt: „Een ieder, die te eeniger plaatse een of meer Colo- radokevers hieronder mede te verstaan eieren, larven en poppen daarvan vindt, is verplicht onverwijld de door hem gevonden Coloradokever te vangen en onschadelijk te maken en daarvan onverwijld kennis te geven aan den Burgemeester. Het niet nakomen van deze bepaling is strafbaar". Terneuzen, 11 Mei 1942. De wnd. Burgemeester van Terneuzen, C. VERLINDE. hebben, welke gewijd is aan de herdenking van dezen dag. De leider, die dien dag temid- den zijner kameraden zal vertoeven, spreekt omstreeks 20.10 een rede uit, welke door de genoemde zenders wordt opgenornen en uitge- zonden. (Voor en na deze rede wordt toepas- selijk muziek ten gehoore gebracht. De plaats waar ir. Mussert hedenavond ver- blrjf zal houden werd, zooals men weet, door het lot bepaald. Hiertoe waren een groot aantal loten onder de leden der NjS.B. ge- plaatst, waarvan de opbrengst, vermeerderd met een aantal extra giften, reeds nu op ruim f 100.000 mag worden geraamd. lit. IVIUSSERT'S VERJAARDAG. De secretaris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen, zal op heden, 11 Mei, van 18.00 tot 18.15 uur voor den Nederlandschen Omroep het woord vderen over den persoon van den leider. Voorts zullen dien avond o.m. reportages worden gegeven uit Werkendam, de plaats waar ir. Mussert in 1894 werd geboren, en uit het Kindertehuis Westerhelling, dat hem door de leden der N.S.B. op zijn verjaardag in 1941 werd geschonken. AANVRAGEN VOOR BRANDSTOFFENKAARTEN. De secretaris-generaal van handel, nijver- heid en scheepvaart maakt bekend dat zij, die geen brandstoffenkaart DV hebben ont- vangen, aangezien zij geen bonkaarc J, K of L, konden inleveren, gedurer.de het tijdvak van 18 tot en met 23 Mei a.s. een aanvraagfor- mulier MD 61 bij de plaatselijke distributie- d;elisten kunnen indienen ter verkrijging van een brandstoffenkaart DV, voor zoover zij dear recht op meenen te hebben. MUSSERT NAAR KRING STlJENDEREN. De loterij ten bate van de kinderen van aan het Oostfront gevallen kameraden, georgani- seerd door de NjS.B., welke een bedrag van 50.000 gulden heeft opgeleverd, heeft uitge- wezen, dat ir. Mussert zijn verjaardag heden zou doorbrengen in den kring Steenderen. De 10 prijswinners van de loterij werden Vf-rjdag te Utrecht door ir. Mussert ontvan- gen en hartelijk toegesproken. Hij sprak er zijn. vreugde over uit, dat hi] op zijn verjaar dag deze prijswinnaars tot zijn gasten zou mogen rekenen. In de Dietsche Taveerne bood de leider der N.S.B. den gasten een maaltrjd aan. DE TABAKSDISTRIBUTIE. Naar aanleiding van een bericht; da1 reeds op 16 Mei op de bonnen van de tabakskaart zou kunnen worden gekocht, deelt men van bevoegde zijde mede, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Deze bericbten zijn niet van officieele zijde afkomstig. Zij moeten als voorbarig worden beschouwd. RECHT SBJJSTAND VOOR LEDEN VAN HET ARBEIDSFRONT. De Centrale Persdienst van het N.A.F. pchrijtft: Alle leden van bet Nederlandsche Arbeids- front, werkgevers zoowel als werknemers, kunnen aanspraak maken op hulp en voor- lichting in alle rechtskwesties, die betrekking hebben op de uitvoering van de sociale ver- zekeringswetten, de naleving van de collec- tieve contracten en de arbeidsvoorwaarden in het algemeen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat deze rechtsbescherming niet wordt verleend aan hen, die geen lid van het N.A.F. zijn. In vertoand met de toenemende werkzaam- heden in den landbouw wordt de hulpverlee- ning aan door de inkrimpingsmaatregelen in nood geraakte pluimveehouders behalve voor de op eigen bedrijf tev/erkgestelde kleine grondgebruikers gedurende de maanden Juni, Juli, Aug. en Sept. stopgezet. BENOEMINGEN BIJ DE N.S.B. De leider der N.S.B., ir. A. Mussert, heeft benoemd tot gemachtigde voor opvoeding en onderwijs, prof. mr. dr. R. van Genechten en tot gemachtigde in bijzonderen dienst den beer E. J. Roskam Hzn. DE EXTRA UITKEERING AAN ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft de extra uitkeering aan ondersteunde werkloozen opnieuw verlengd. Ditmaai tot en met de week welke op 23 Mei a.s. eindigt. De uitkeering bedraagt 10 pet. voor deel- nemers aan de centrale keuikens en 15 pet. voor niet-deelnemers. Deze verlenging geldt eveneens voor ondersteunde kleine grondge bruikers. AANMELDING ARBEIDSDIENST. In verband met de omstandigheid, dat op 1 Juli a.s. een tiental nieuwe kampen in be drijf zullen worden gesteld, blijft tot 2 Juni a.s. de mogelijkheid geopend tot vrijwillige toetreding bij den N.A.D. voor de zom^pkam- pen van 1 Juli tot en met 15 December. Jongelieden in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar, mits ongehuwd, kunnen zich voor vrijwillige dienstneming voor de Juli- kampen bij de aanmeldingsbureaux, gemeente- huizen en arbeidsbureaux voor dienstneming aanmelden, terwijl nog een beperkt aantal plaatsen bschikbaar zal worden gesteld, ten einde jongelieden, die in aanmenking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, gelegen- heid te geven den voorgeschreven arbeids- dienstplicht te vervullen. I Deze laatste personen moeten bij indienst- treding op 1 Juli a.s. den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 21% jaar. Opgemerkt wordt nog, dat vrijwillige dienst- vervulling vrijstelling van den arbeidsdienst- plicht geeft. DR. LEV, DE LEIDER VAN HET DUITSCHE ARBEIDSFRONT IN NEDEKLAND. Werner Scheunemann schrijft: De rijksorganisatieleider der N.'S.D.A.P., en leider van bet Duitsche Arbeidsfront, dr. Robert Ley, is in Nederland aangekomen, waar bij enkele dagen zal verblijven voor het bespreken van sociaal-politieke kwesties. De tegenwoordigheid van dr. Ley in Nederland is een aanwijzing, dat belangrijke ontwikke- lingen op sociaal-politiek gebied gaande zijn, die door zijn invloed nog belangrijk bevorderd en ondersteund worden. Met de oprichting van het Nederlandsche Arbeidsfront is het sociale leven in Nederland in een nieuw stadium gekomen: bet beteekent de opheffing van den klassestrijd. Hierin komt de wil tot uiting om het leven in de bedrijven op een nieuwe basis te plaatsen. Dr. Ley beeft een woord gevormd, dat voor de werkende menschon in Duitschland sedert jaren een begrip is geworden: bedrijfsgemeen- schap. Het beteekent, dat in een bedrijf de ondememer niet meer de uitbuiter van den arbeider is en de arbeider zicb niet meer be- schouiwt als de gefooren vijand van den onder- nemer, beiden tezamen veeleer de bedrijfsge- meenschap vormen. Hun welzrjn, geluk en toekomst hangen gemeenschappelijk af van een succesrijk functioneeren van een bedrijf. Daartoe is noodig, dat de menschen in een bedrijf elkaar niet dagelijks en ieder uur ver- beten bestrijden, doch aaneengesloten zijn en met elkaar samen werken. Naast het gezin als eel van den staat komt de bedrijfsgemeen- schap als eel van de volksbuishouding. Dr. Ley is een der intiemste medewerkers van Adolf Hitler. Hem heeft de Fiihrer een geweldige taak op de schouders gelegd, n.l. de zorg voor alle werkende menschen in de Duit sche bedrijven. Toen dr. Ley op 2 Mei 1933 deze taak op zich nam, trof hij ook in de' meeste bedrijven verwarde toestanden aan. De meest verschil- lende partijen, vakvereenigingen en bonden bestredeh elkaar. Door een onvermoeiden en prachtigen zuiveringsarbeid en le'iding heeft dr. Ley sindsdien een totaal nieuwen geest in de Duitsche bedrijven doen ontstaan. De on- dernemers trachten den socialen wenschen van hun arbeiders recht te doen wedervaren. De arbeiders van hun kant vonden door den heropbouw van het Duitsche oeconomische leven voortdurend werk, zij hebben hun oeco- nomisch lot met dat van hun bedrijf verbonden en dragen door hun arbeid er toe bij, hun werkgelegenheid ook in hun eigen voordeel in stand te houden. Het zal ook in Nederland zaak zijn de thans nieuw opgerichte organisatie van werkende Nederlanders met den juisten geest te bezie- len. Hiertoe is een zorgzame en doelbewuste leiding der menschen noodig, om hen te stu- ren in de richting van de wereld van nieuwe opvattingen. Het kan den afzonderlijken Nederlander niet goed gaan, indien het het geheele volk niet goed gaat. Op den duur kan het ook den individueelen ondememer niet goed gaan, indien het niet tegelijkertijd zijn arbeiders goed gaat.. Het dehkbeeld van soli- dariteit van gemeenschappelrjkheid aller be- langen, kortom de lotsverbondenheid van alle in de bedrijven werkzatne menschen, moet zich baanbreken, over alle partijen, vakvereenigin gen en, religies heen moet het Nederlandsche! Arbeidsfront de menschen verbinden, sti- muleeren tot gemeenschappelijk werken in het belang van hun bedrijf en daarmede van het geheele volk. Dit is uiteindelijk het doel van het Nederlandsche Arbeidsfront, dat voor alle arbeidskameraden op dezelfde wiize zal zorgeil en hun beroepsibelangen zal bevdrderen. Dr. Ley een vriend van Nederland. Het Nederlandsche Arbeidsfront is geen copie van het Duitsche, Duitschland is niet voornemens zijn eigen staats- en sociale in-' stellingen aan andere volken op te dringen. Wel echter stelt het desgewenscht gaarne zijn l-aad en steun ter beschikking. In dr. Ley be- groet Nederland op het oogenblik een hoogen gast, die als geen tweede Europeesche ar- beidsleider ervaring heeft in de zorg voor de werkende menschen. ,rDoorervaring wordt meh wrjs", zegt een spreekwoord. Wanneer dr. Ley zich bereid heeft ver- klaard zijn ervaringen ter beschikking te stel- len, dan bewijst hij hiermede ook een vriend van Nederland te zijn. Dr. Ley heeft Neder land en zijn menschen steeds hoog geacht. Het hooge peil van de Nederlandsche cultuur heeft hij dr. Ley, evenals iiberhaupt in Duitschland, even groote bewondering gewekt als de leven- dige, wereldomvattende koopmansgeest van de Nederlanders. De wereldgebeurtenissen eischen thans van alle volken een nieuwe hou- ding, vaak ook het afzien van geliefde ge- woonten. Hoe eerder zich de volken op de nieuwe feiten instellen, des te beter is*het voor hen zelf. Ieder volk van Europa, dat aan den opbouw wil medewerken, heeft thans gelegen- heid een gewaardeerde en eervolle plaats in den kring der Europeesche volken te verove- ren. Europa is, wat zijn lot foetreft, nauwer aaneengesloten. Een geweldig hervormings- proces voltrekt zicb in onze dagen. Dit blijft vanzelfsprekend op het sociale leven niet zon- der uitwerking. Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) 14 Vera spoedde 'zich naar boven en mevrouw Staniecki zonk in haar stoel terug. Ze slaakte een zucht van verlichting. Vera g'ing er mee accoord en alles zou dus prachtig m orde k°Daar klonken stemmen en onmiddelhjk daarop diende de oude, half doove tuinman, die bij tijd en wijle voor mevrouw Stamecki werk- zaam was, der. bezoeker aan. Notaris Hansen trad de kamer hinnen. Hij was een klein, oud heertje met spierwit haar maar van een zeldzame vitaliteit. Achter zijn dikke tarillegla?en glinsterden een paar levendige, verstandige oogen, waarmee hij mevrouw iStanieoki onderzoekend opnam. Heb ik de eer mevrouw Olga Staniecki te spreken? vroeg hij met ouderwetsehe hoffe- lijkheid, waarbij zijn korte buiging zich vol- komen aanpaste. De vrouw des huizes kon slechts kmkken. Ze zag er nog steeds wat bleek en geagiteerd uit. Het gevaarlijke plan, het gesprek met Vera en het vooruitzicht van het onderhoud Het weekblad der Nederlandsche S.S., Storm, publiceerde in een zijner laatste num- mers onder den titel „Germaansche overtui- ging" een artikel, dat op treffende wijze ge- tuigt van den levensmoed der Nederlandsche vrijwilligers, die onder de vanen der iSjS. den strijd aan het Oostelijke front meemaken. Hieruit spreekt duidelijk,, welk een belangrijke fundamenteele wijziging deze inzet in de har- ten en den geest van deze jonge Nederlandsche mannen gebracht heeft. Mogen zij, die hier te lande in vergeiijking met den strijd aan het front voor heel wat gemakkelijker problemen gesteld zijn, zich aan dezen frisschen en dur- venden geest der Nederlandsche pionieren voor het nieuwe Europa spiegelen. Het- artikel luidt als volgt: De Germaansche vrijwilliger, die de Duit sche uniform draagt is voor velen een vraag- teeken. Waarom strijden deze mannen eigen- lijk, het moet toch veel gemakkelijker zijn ergens in Nederland, in Denemarken, in Vlaan- deren of in Noorwegen het een of andere on- gevaarlijke beroep uit te oefenen Zoo vraagt de Duitsche wapenbroeder, maar in het vader- land stelt men een andere vraag: wat krijgt hij er voor, wat kan hij er bij winnen? Hun, die dit voelen, heeft men hierop eigen- lijk geen antwoord te geven, want zij hebben een mannedijke inhorst en het gevoel voor het geschiedkundig verband der feiten en voor noodzakelijkheden. En hun, die deze vraag stellen, behoeft men niet eens te antwoorden, zijn kunnen toch nooit begrijpen, dat een leven, f een man waardig, een ander zijn moet dan dat, wat slechts heil ziet in een goede zakenbalans. De hierachter afgedrukte brief van een Neder landschen vrijwilliger echter, bevat Ineer dan een antwoord ,op de gebruikelijke vragen. Brief van den S.S. Schiitze Smits. ,,Na zeven maanden aan het Oostfront heeft men zijn kameraden leeren kennen. Wat in de eerste maand niet direct te begrijpen was, helderde zicb reeds op in de tweede, in de derde maand begreep men bet reeds volkomen en in de vierde werd dit weten omtrent karak- ter, zwakheden en bekwaamheden, niet slecbts van anderen, maar in de eerste plaats van zicbzelf, bevestigd. Een ding moet men altijd weer constateerende soldatenopleidmg is hard, grijpt de leerschool in de kazerne iemand reeds flink aan, dan doet de oorlog de rest ten slotte is men een andere geworden. Dit „andere" is het, wat de Duitsche man nen van die der Noordwestelijke democratieen onderscheidt, ofschoon zij toch alien als Ger- manen denzelfden erfelijken aanleg hebben. Destijds reeds, in „Mei 1940", toen de Duitsche troepen in Nederland binnentrokken, begreep men reeds iets van dat „andere", van de nog niet onder woorden te brengen ge- schiedenisvormende I kracht. Maar nu eerst, na de lange-maanden van strijd in het Oosten, waarin veronderstellingen tot ervaringen kon den worden, nu eerst is de tijd aangebroken om te probeeren eenige van mijn gedachten onder woorden te brengen. Het was geen toevalligheid, dat in het neu- trale Westen het boek „Homo Ludens" uit- kwam, een boek, dat al het menschelijke doen en laten als een spel beschouwde, zij het dan oek bij tijd en wijle als een verheven. Bij een dergelijke denkwijze die jammer genoeg niet slechts die van den schrijver is, maar ook de handelingen van velen in het Westen, zij het dan ook onbewust, bepaalt zal men nooit den noodzakelijken emst kunnen vinden om zicbzelf tot den dood toe in te zetten. Want, hoe fanatiek men ook spelen kan, toch blijft altijd het bewustzijn bestaan, dat het gaat om willekeurigheden en niet om het essentieele; daarom ontbreekt dan ook de totale inzet, het laatste offer en zoodoende ook de geschiedenismakende daad. Dat was de kern van onze levenshouding in het Westen niet in nood opgevoed zag ten minste de jeugd het leven als met maskers gespeeld ons ontbrak de ernst, welke het geloof aan de onv'eranderlijke juistheid van onze idealen, met zich brengt. Daaiom wilden wij in de diepste beteekenis van bet met den notaris- waren allermdnst in staat haar zenuwen te kalmeeren. Zij boette daardoor wel iets van haar ijdel- heid en haar zelfbewust optreden in en daar zij bovendien haar toilet voor dit speciale be- zoek met bijzondere zorg had gekozen, maakte zij den indruk van een rustige, bescheiden dame. De notaris, die zich de voormalige operette- zangeres geheel anders had voorgesteld, zag zich dan ook in zijn verwachtingen bedrogen, hetgeen tot gevolg bad, dat hij zijn gereser- veerdheid althans ten deele aflegde. Het spijt me mevrouw, dat ik u in uw huiseiijkheid moet komen storen. maar het leek mi] gewenscht het slot van onze, langs schriftelijke weg gevoerde *onderhandelingen mondeling af te doen en,de reis naar Elms- horn te ondernemen. Dat leek ook mij verreweg het beste meneer Hamsen. Wanneer u niet eigener beweging daartoe bad besloten, zou ik u zekei hebben voorgesteld mij persoonlijk te komen bezoeken. Dat klonk bescheiden en wekte vertrouwen Ik zal u in ieder geval niet lang ophou den. Nadat we reeds in principe tot overeen- stemmmg Zijn gekomen. zuilen we wel spoe- di°- een bevredigend accoord kunnen treffen, Indien eenigszins mogelijk, zou ik graag weer met den eerstvolgenden trein terug willen. £k hoop, dat u tenminste een kop thee met ons zult willen drinken. Mijn dochter Anne z>al wel direct verschijnen. De notaris wierp een vluc'ntigen blik op d verleidelijke theetafel. Zeer vriendelijk van u, mevrouw. Ik woord jfben daden doen en zijn er zoodoen de slechts in geslaagd oppervlakkigheden voort te brengen. Ons leven was leeg, ofschoon met duizend kleinigbeden gevuld, geen ideaal scheen ons groot genoeg om het te kunnen of willen wa- gen in zijn dienst het netwerk van tallooze overwegingen en bezwaren, waarin wij zoo stevig verstrikt waren, te verscheuren. En dus voegden wij ons naar het systeem. lieten ons dt-ijven en leefden het leven, zooals het ons geboden werd, neutraal zonder risico, be- schaafd, verfijnd, hoffelijk-huichelachtig en oneindig laf. ,,-Uit den toon vallen" was het ergste wat men doen kon en uit den toon viel zonder meer al het ware, groote, oorspronkelijke. Wie het leven speelt, wie zich niet hoeft in te spannen, verliest het contact met de schep- pende kracht; hij geniet het ges-chapene zon der nieuws te scheppen en dat zoowel in ma- terieele als ideeele beteekenis. De jeugd ver- toonde zich aan ons jammer genoeg slechts als genietend, vadsig, onpolitiek en zonder problemen, onverschillig tegenover de laatste vraagstukken van het leven. Wel is waar doet men met dit te beweren hun onrecht aan, die als jonge visschers, zee- lieden of boeren een hard leven leiden. Maar voor de jeugd als geheel is dit toch wel juist. Te midden van dit onbekommerde leven viel de oorlog, hij zette achter alle alledaagsche gebeurtenissen de mogelijkheid van den dood. Hij,, die uit onze gedachten verbannen was, hij leerde ons, dat er waarden zijn waarvoor men dapper ook den laatsten ademstoot offert. Waar hij is, spreken niet langer holle pathe- tische woorden, maar moedige daden over die dingen die boven leven of dood staan. Dit eerste gaf aan een aantal van ons het vas'te geloof, dat alle twijfel en zelfspot over- wint, die anders aan de wieg der daden staan. Wij wilden niet slechts met den mond zeggen, dat wij nationaal-socialisten zijn^ wij meldden ons als vrijwilligers bij de Waffen S.S., bij de N.S.K.K., bij de verbindingsafdeelingen, enz. Wij wilden den oorlog meemaken, wilden er bij geweest zijn, wij wilden niet, dat men later tot ons zou kunnen zeggen: de jeugd van Europa heeft de Duitsche alleen laten strijden. De recrutentijd kwam en daarmee ook bit- tere teleurstellingen. Wij geloofden reeds iets te zijn en iets te kunnen, maar ons ontbrak het allernoodzakelijkstehet geheele wezen j te kunnen richten op den totalen inzet. Wij hadden medelijden met onszelf, in plaats van vol vreugde midden er in te springen en eerst langzamerhand begrepen wij, dat ook de beste uitvluchten niet konden worden geduld. „Voor den Duitschen soldaat is niets onmogelijk," dat werd dan slechts tot waarheid wanneer men in omstandigheden, waarin alle anderen het zouden opgeven, toch stand hield. Zoo groeit een ander mensch op, hij doet niet als of hij aanvalt, hij valt aan, in het beslissende moment trekt hij zich niet terug, maar geeft zonder dralen alles, zijn wil is be- vrijd van de duizend bezwaren, hij Handelt zonder omwegen, recht op het doel af. Het was een Joodsche gedachte alles met takt en slimmigheid en langs listige omwe gen te kunnen bereiken, alsof de wereld met trues te regeeren is. Wij zag;en en beleefden plotseling in verbluffende duidelijkheid, dat een deel van het Duitsche succes op het een- voudige feit berust, dat men zonder hokus- pokus direct op het doel afgaat en op deze wijze met den kleinsten, maar volkomen juis ten inzet van krachten dat kan bereiken, wat men tot nu toe voor onmogelijk gehouden heeft. Leven zonder masker. Wel is waar moet inen daarvoor de uiterste nauwkeurigheid betrachten kunnen, maar wie eens een appel, afgenomen door een Duitschen onder-officier heeft meegemaakt, die weet alles af van deze nauwkeurigheid, welk ieder stofje op den loop aangrrjpt, om iemand het Zondagsverlof in te houden. Daden te volbrengen in het geloof aan din gen, die boven leven en dood staan, leeren zal er dankfoaar gebrui-k van maken. En nu zullen we dan eerst even de zakelijke kwesties afhandelen. U kunt er u dus volkomen mee vereenigen, dat juffrouw Falke bij haai grootvader intrekt Ik heb u mijn principieele bereidverkla- ring al schriftelij'k gegeven, notaris, maar u zult het me wel nfet kiwalijk nemen, dat ik graag nog een paar woorden als moeder. tot u zou willen spreken. Notaris Hamsen boog toestemmend het hoofd en mevrouw Staniecki, die zich nu wat meer op haar gemak begon te voelen, ver- volgde: Jonkheer Fatke beeft mijn huwelijk met zijn zoon steeds met Scheie oogen aangezien, Twintig jaar lang heeft hij zich niet om zijn k'leindochter bekommerd. U zult daarom kun nen begrijpen, dat ik van den zoo plotseling bij hem opgekomen wensch om zijn kleindoch- ter tot zich te nemen, met eenig wantrouwen kennis hefo genomen. Wat is de oorzaak van dezeveranderde houding Meneer Remus Falke behoort niet meer tot de jongsten, mevrouw. De jaren hebben hem wat milder gestemd en hem ten opzichte van vele dingen wat toegeeflijker gemaakt. Bovendien is hij lijdend en zou hij zijn klein- dochter graag voor venpleging om zich heen hebben. Om haar weer weg te sturen, als hij ge- zond is? vroeg mevrouw Staniecki scherp. Neen, oan haar voor goed bij zich te hou den in haar voile rechten als kleindochter. Hij wil' het meisje ten voile als zoodanig er- kennen. Juffrouw Falke zal, zoodra zij op den Falkburcht haar intrek heeft genomen, een zicbzelf tot daden te dwingen, dat is een deel van dat andere". Het tweede echter is het leven zonder mas ker. Alle pose, alle schijn viel weg en slechts de naakte mensch bleef over of een dappere en goede kameraad, of een stuk ellende. Hier kon men noch met goochelkunsten noch met branie den dappere spelen, terwijl slechts de angst regeerde, geen omkooperij met kleinig beden uit pakjes van thuis of met opgespaarue sigaretten was in staat een niet aanwezig kameraadschappelijk gevoel te maskeeren. Nog iets leerde ons deze strijd in het Oos ten: Wij hebben gebrek aan alles, wat een beschaafd mensch noodig heeft, te beginnen met een vlekkelooze enveloppe tot aan onder- goed zonder luizen toe. Wanneer de keuken en de fouragewagen een paar dagen wegblij- ven, dan blijven slechts twee naogelijkheden lui zijn en hongerlijden of zich inspannen en zoo lang zoeken, totdat men de noodzakelijk heden voor een maaltijd bij elkaar heeft. An deren voor zich te laten werken, dat gaat op zijn hoogst een- of tweemaal. Voor de rest is men op zichzelf aangewezen Wie niet mee wil doen kan hoogstens met een voorgewende rheumatiek naar een ziekenhuis verdwijnen. of men jammert over het sleehte eten, over weinig post, over koude, winderige wachten, waarbij de ooren en voeten bevrie- zen, over luizen en vlooien, over de valschheid der Russen, of men slaat zich door alles heen, mannelijk en zonder gemekker. Zoo was het waarschijnlijk ook in den wereldoorlog. Ook hij, die langen tijd in de tropische rimboe geleefd heeft, weet dat: van uit de verre verten leert men eerst de kultuur en de beschaving op haar werkelijke waaxde taxeeren; dingen, die heel gewoon zijn, zooals een schoon bed of een goed boek. worden tot oogenblikken uit een beter leven. Kort en goed, men zou de verwende ,,jeu- nesse blasee" van de democratie een soldaten- tijd toewenschen. Maar niet slecbts dat, men weet, dat dat de eenige redding voor hen be teekent. De oorlog is niet de vemietiger van het leven, zooals onze humanistisch-pacifis- tische opvoeding ons dat altijd voor oogen ge houden heeft, integendeel, eerst in het veld wordt ons de waarde van dit leven helder bewust, eerst daar kan men het nationaal- socilisme als levensleer ten voile leereh be grijpen. Bron der kracht In het vaderland kan men veel schrijven over ,,De nieuwe orde", over ,,Het ware socia- lisme", over de nieuwe wereldbeschouwing" wij willen dit ijiverig werken daar niet met een laebje beschouwen en ons daar ver boven verheven gevoelen. Wij weten echter, dat eerst dan in ons vaderland het juiste begrip voor de nieuwe Wereld zal komen, wan neer een groot getal van jonge mannen aan wezig zal zijn, die met de ijzeren taal van den oorlog bekend zijn. Zonder voorwaarden te stellen, ons gevend in vol vertrouwen, zijn wij Adolf Hitler als Fiihrer tot op de slagvelden van het Oosten gevolgd en menig goed kame raad rust uit van den strijd onder de zwarte Russische aarde. In het vaderland hebben echter velen het hart vastgehoudenzullen deze Jonge avon- turiers" niet door den afgrond verslonden worden, zij die zonder garantie en zonder be- loften een Fiihrer van een ander volk als sol- daten volgen? Wij antwoorden: Wij hebben noch beloften noch garanties van noode, hier in het Oosten vonden wij in ons zeli de bron van onze scheppende kracht, wij weten dat een nieuw, een door den FUhret vereenigd Europa ons initiatief en ons werk noodig heeft en dat is ons voldoende. Wan- neer wij eens terugkeeren in het vaderland, dan zullen wij -u toonen, wat wij gewonnen hebben: „dat andere", dat geschiedenisma kende zal in ons leven. Wij danken er den Fiihrer voor, dat hij ons een plaats tusschen zijn soldaten inruimde. f Y Y 5 Y Y Y Y if een zeer rijkelijk toegemeten maandgeld en daarnaast nog een eigen bankrekening ont- vangen, zoodat zij zich in pecuniair opzicht niet van haar grootvader afhankelijk be hoeft te gevoelen. Zij zal ten voile de plaats kunnen innemen, die haar, uit hoofde van Viaav bloedverwantschap, toekomt. Dienaan- gaande he!b ik met jonkheer Falke reeds een schriftelijke overeenkomst samengestela. Hier is ze. Zooals u ziet, heeft mijn client het do cument reeds onderteekend. Ik ben hierheen gekomen om u om uw handteekening te ver- zoeken. Leest u de overeenkomst maar eens nauwkeurig door en let u daarbij in het bij zonder op de passage aan het slot. Jonkheer Falke staat er persb op, dat deze in de over eenkomst wordt opgenornen. Ik hoop dan ook, dat ook u daar geen bezwaar tegen zult hetblben, mefvrouiw. Mevrouw Staniecki veirdiepte zich geheel in het document, dat de notaris haar overhan- digde en zij kon daanbij niet voorkomen, dat een folos van vreugde haar wangen kleurde. Zij was werkelijk verrast door het royale ge- baar van Anne's grootvader. Vera stapte daar inerdaad in een opgemaakt bed. De clausule aan-bet eind bepaalde, dat me vrouw Olga Staniecki haardochter niet op den Falkburcht mocht bezoeken, maar dat het haar noch'ans volkomen vrij stond haar doch ter elders te ontmoet'en. Notaris Hamsen schreef het blozen van zijn gastvrouw aan deze vcorwaarde toe, maar da.arin vergiste hij zich. Zoo fijngevoelig was mevrouw Staniecki niet. U zult het kunnen billijken. mevrouw, dat jonkheer Falke dezen eisch stelt. Hopenlijk R.K. MTTLO-EXAMEN. Bij het op Dinsdag en Woensdag 19 en 20 Mei e.k. te Hulsit te houden schriftelijk ge- deelte van het R.K. Mulo-examen zijn resp. als voorzitter en lid benoemd de beeren J. J. M. M. Volders en J. M. van Mossevelde. EERSTE H. COMMENCE. A.s. Oonderdag, Hemelvaartsdag. zal in onze parochie onder de vroegmis de eerste Hk Communie der kleintjes plaats hebben. ZILVEREN PRIESTERFEEST. Op Dinsdag 2 Juni e.,k. zal de herder dezer parochie, de zeereerw. heer Pastoor J. de Meulemeester, zijn zilveren priesterfeest vieren. DE VIJF EERSTE KOLENBONNEN GELDIG-. De secrbtaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 11 Mei 1942 tot en met 31 December 1942 ieder der kunt u er zich mee vereenigen. Ik wil de zaak geen moeilijkheden in den weg leggen, notaris. Het gaat hier tenslotte om de toekomst van mrjn kind. Ik zal nu even Anne's legitimatiebewijzen halen. Een oogen blik alstutalieft. SJevrouw Staniecki was blij. dat zij de kamer een oogenblik kon verlaten. Zij leunde vermoeid tegen haar schrijftafel en slaakte een zucht van verlichting. Zij was erg blij, dat die list was gelukt en daarmee Vera's toe komst verzekerd. Hopenlijk zou zij zich weten te beheerschen, zoodat zij op den notaiis een gunstigen indruk maakte. Het kind kon soms zoo onhebbelijk en hoogmoedi-g zijn. Enfin. in ieder geval was de zaak tot dus ver vlot ver- loopen en het zag er naar uit, dat er ook vet - der geen kink in den kabel zou komen. Het was, of haar een zware last van de schouders was o-enomen. Dwaasbeid om zich tegenover dien ouden notaris zoo klein te gevoelen. Er was immers geenVuiltje aan de lucht, als ze het maar handig aanpakte. Plotseling werd ze uit haar gepeins opge- schrikt. In de aangrenzende kamer klonk de vroolijke lach van een meisje. Haastig raapte ze de paperassen, die op haar schrijftafel lagen, bijeen en spoedde zich naar de woonkamer terug. Op den drempel bjecf ze verbaasd staan Een oogenblik dacht ze haar oogen n:et te kunnen gelooven. Daar stond Vera en schonk den ouden heer een kopje thee in. Zij droeg een eenvoudig zwart jurkje en daaroverheen een wit schortje - Anne's uniform als. „hulp in de huishouding". (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2