ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.366 VRIJDAG 8 MEI 1942 82® Jaargang Buitenland Binneniand f'DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Hyena's van onze samenleving. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT CORREGEDOR HEEFT GECAPITULEERD. DE DOOD VAN BR03ADE-GENERAAL GEORGE. WAAROM NIET? NEUZENSCHE COURANT VHBSCHI.INT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRUS: Binnen Terneuzen f 1,42 per 3 maanden; buiten Tertieuzen 173 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENPer mfn 10 cent, minimum per advertentie f 1,50. Rubtiek Kleine advertentien: 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. - Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Xn- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. HoofdredacteurN. J. Harte, Terneuzen. 138.000 RRT. TOT /IN KEN GEBRACHT. tHet opperibevel ran de weermaoht maakte gisteren in een extra bericht (bekend: In den strijd tegen de vijandelrjke ravitail- leeripgssciheetpvaart in bet Westelijke deel van den Atlantischen Oceaan belttben Duitsche dliffltibooten wederom groote sucoessen toe- hftafld. Zfj braehten voor de Oostkiust van Noord-AmerUta en in die Oarafbische Zee 22 koorpvaajdijaehepeii met een gezamenlijken rrfhoud van 138.000 tort, tot zinken en besciia- dagden nog- 2 Schepen van 17.000 fbrt. (ioor torpedotrefifers zWaar. WKIMG ACTIVITFIT EN HET OOSTEN. Ret cppenbeWl van de Duitsche weermaeht rleeMe gist-eren mede: Aan uitgestrekte deelen van het Oosteljjke front is het rustig. Slechts in de Noordelijke zone werdien piaatseirjke, maar hevige ge- vedhten geieverd, waarfoij de vijand zware verHezen leed. De Wurteanibergsche vijfde en de SilezAsche achtste divisie licbte infanterie hebben: zich ibijzonder onderscheiden bij zware aarrvalsgevechten onder de moeilijkste weers- en terretnsomstandSigheden. In Lapland en aan het front van Moermansk toleven onze tegenaaawaRen een geslaagd verl-oop houden. Niewve aanvaJlen van sterke vijandelijke strijdkraehten werden afgeslagen. Bij lucht- aanvalle# op het gebied van Sehastopol, wasuraan door Kroatisctie vliegers werd deel- genomen, werden foomtreffers in havens en op vliegveldinstaliaties waargemomen. In Nooird-Afrika hebben afdeelingen van de Duitsche luchtmaeht concentraties van Brit sche auto's verstrooid en toomtreffors ge- plaatst tousadhen op een woestijnvliegveld staande vliegtuigen. Op Malta werdien ves- langwerken en vliegvelden, voor het eiland Gazzo zeedoeJen met suoces gelbomtoardeerd1. Voor de Zuldkust van Engeland hobben iicihte gevechtsvliegtuigen overdag een vrachbsdhip van 2500 ton en een bewakings- vaartuig tot zinken gebraoht. Andere aan- vaUen waren gerteht op beJangrgke mUitaire doelen in een haven ten noonden van Dover. Na herbaling van hetigeen reeds in boven- sfcaand extra beridht is mecfegedeeM, vervolgt bet bericht: OSritsehe bommenwerpers hebiben in den af- gejoopen nacfet op het gdhied van West- en Zuid-West DUitiachland' stori ngsaanval len on- demomen, die geen mUitaire resultaat had- den. Door n&ehtjagers en luchbdoelgeschut wecd-en zeven der aanvaUende vliegtuigen rbeer-geschotennadat overdag reeds vijf vijan- l$ke vliegtuigen in ludhtigevechten Mj het Kanaalkust vemietigd waren. Bij de successen van Duitsche duikbooten heeft izich de dufklboot, weike onder- bevel van korvetkapitein Zapp staat, bijtzonder onder- .sctieiden. De eerste ludtenant Ostermann heeft gisteren zijn 95ste en 93s te overwinning in de lu-dht behaald. Zwendelhandelaren in levensmiddelen- kaarten voor de reehtbank. In Den Haag is een proces gevoerd, dat wel een zeer schril licht werpt op het kwaad dat in steeds breeder lagen van ons volk is door- geiwoekerd; de zwendeihandel in bonnen. Een bonte ,rij van schuldigen verscheen in de be- klaagdenlbank, 2iware jongens uit de onder- were.ld, handwerkslieden, middenstanders en aetfs een advocaat. Di«ven en helers, kettinghandelaars en op- koopers van levensmiddelenbonnen stonden terecht. Een kiein gedeelte helaas van de groote schare, die zich, gedreven door het bruutste eigentoelang en de niets ontziende zueht naar geld, el ken dag opnieuw sehuldig tnaken aan de uitplundering van ons volk en zieh. verrijken ten koste van de minst draag- krachtigen onder ons. Naast den zwarten handal, naast de viucht in goederen is deze bonneniawendel een euvel, dat koste wat bet kost, uitgeroeid) moet worden. Wie goederen hamstert, (benadeelt ons volk. Wie in den zwarten handdl levenamiddelen koopt, bena deelt ons volk. Maar wie Ibonnen verbandelt, bonnen steelt of vervalscht, schaadt onze ge- meenschap het meest, want wie goederen hamstert en zich sehuldig maakt aan prijs- cpdrtjving maakt zich aan ontoelaatbare faan- delingen sehuldig, doch is nog niet een direct gevaar voor de voiksgemeenschap. Wie ech- ter levensmiddtelen onttrekt aan ons volk of door den handel in bonnen zich verrijkt ten koste van axtderen, pleegt meer dan diefstal. Hij torengt het leven en de gezondheid van duizenden in gevaar. Het voedsel voor mensch en dier is krap, steeds moeiig-ker wordt het am onize millioenentoevcdking van bet hoogst noodige te voorzien. Dag in, dag uit siaat de overheid met een bezorgd oog de aanwecSige voedselvoorraden gade. Dag in, dag uit wordt verfoitterd ge- streden am de voedselpositie van ons volk niet ongunstiger te laten woiden als zij al is. Zware offers -worden gevraagd van ons volk, van 'onze Iboeren, die vooraan staan in den strijd am ons dagelijksch brood en. van hen, op wiens schouders de taak ruat de beschik- bare voon-aden zoo eerl^jk magelijk te ver- deelen. En mi komen daze lieden, deze hye na's van onze maatsohaippij, die levensmidde- lehkaarten laten s-telen en verbandelen, die rnimt slaan uit den nood van de armsten on- zer voiksgenooten en die speculeeren op het grove egoisme van ben, die zich niet ontzien het voedsel dat h-un medemenschen is ont- stolen, tegen graf geld te koapen. De dief stal van bonnen is meer dan een diefstal van geldlswaaidige papieren. Het is het stelen van het brood- uit de monden van anderen, het is een directen aanslag op het leven en de ge zondheid van ons geheele volk. Wanneer vroeger aan boord van een schip of In een belegerd garniaoen de voedselvoorraden schaarscJh werden, en de kapitein of de gar- nizoenscommand'ant de rantsoenen vaststelde, dan rwerd degene, die zich aan de levensmid- delenvooiraa^l vergreep, zeer streng gestraft. Zoo moet het thans ook gaan. Wanneer de normale straffen niet helpen en ondanks de talrjjke waarschuwingen bepaalde individhen doorgaan met hun verderfelijke practijken, dan dient een afschrikwekkend voorbeeld te worden gesteJd. De winter is streng ge- weest, het voorjaar tot dusverre niet gunstig en bepaald hoopvol ziet het er met de voed- selvoorziening van ons land niet uit. Het zal van een nauwgezette en eerlijke verdeeling af- hangen of wij zondter ingrijpende rantsoenver- mindering verder kunnen leven. Maar dan zal het kwaad van zwarten handel en dief stal van levensmiddelenrantsoenen onverbid- delijk uitgeroeid moeten worden. (V.P.B.) ENGELSGHE AANVAI. OP EEN EILAND BU KRETA AFGESLAGEN. IHet 705-de Italiaansche weermachtsibericht luidt Ten Oosten van Mekili werden vjjandeirjke pantserwagens door het geconoentreerde en doeltreffende vuur van onze artillerie ge- dwongen, tecug te keeren. Aanvallen van vliegtuigen van de spii op vei'sterkin gswerken en installaties op Malta veroorzaakten in het gebied der doelen felie hranden en hevige ontploffinigen. Een overval, dien Britscbe eiementen op het eiland Kufo, ten zuiden van Kreta, tracht- ten te ondememen, werd door ons garnizoen prompt afgeslagerr. Japansche troepen op het eiland geiand. Het D.N.B. meldt utt Stockholm: Naar de Britsohe berichtendienst meldt, heeft het Australische hoofdkwartier medege- deeld, dat Corregidor heeft gecapituieerd. "Vblgens een extra-bericht van den Brit- schen nieuwsdienst uit Washington, via Stock holm overgebracht, zouden de Japanners be- gonnen zijn met een landingsaanval op Corre gidor. Een woordvoerder van het Amerikaansche departement van oorlog heeft in verband met dit berioht verklaard, te vreezen, dat dit het einde van dien dapperen strijd wel zal betee- kenen. Overal in Washington, aldus de nieuwsdienst, kon men opmerken, dat men daar van hetzeltfde gevoelen is. Het vliegveld van Akyab door de Japanners bezet. Het Japansche hoofdkwartier heeft mede- gedeeld, dat in Birma opereerende Japansche troepen op 4 Mei het vliegveld van Akyab aan de golf van Bengalen bezet hebben. Daardoor ligt Calcutta, dat 500 km van Akyab verwij- derd is, binnen het bereik van de Japansche luchtmacht. DE BRITSOHE KRUISER EDINBURGH GEZONKEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt is de kruiser Edinburgh in de Noordelijke Uszee tot zinken gebracht. De Edinburgh had een waterverplaatsing van 10.000 ton en was be- wapend met 8 s ukken- luchtdoelgeschut en zes torpedo-lanceerbuizen. Het schip, dat in 1939 van stapel is geloopen, bereikte een snelheid van 32.5 knoopen. DE VAL VAN DIEGO SUAREZ EN ANTSIRANE BEVESTIGD. In bevoegde Fransche kringen heeft men Donderdagavond bevestigd, dat de vijandelijk- heden in. Diego Suarez zijn gestaakt. De ver- dedigers van de stad en van het vlootsteun- punt voeren met de Engelschen onderhande- lingen over de modaliteiten van den wapen- s.ilstand. Men legt er te Vichy echter den nadruk ap, dat dit staken der vijandelykheden alleen be- trekking heeft op Diego Suarez en dat de strijd in het achterland wordt voortgezet, waar de Fransche strijdkrachten nog steeds verzet bieden. De ler hoegte van Diego Suarez liggende Engelsche zeestrijdkrachten zijn, naar men verder in bevoegde Fransche kringen verklaart, Donderdagmiddag om 15^0 uur de haven van Diego Suarez binnenge- loopen. Ook de val van de stad Antsirane, een der belangrijkste steden in de baal van Diego Suarez, wordt bevestigd. Antsirane werd in den nacht van 6 op 7 Mei na een nachtelijken aanval door de Eng'elschen genomen. Churchill heeft volgens den Britschen be richtendienst in het Lagerhuis verklaard, dat ,,teneinde onnoodig bloedvergieten te vermij- den" met de uitrusting van de troepen en de voorbereidingen voor den aanval op Madagas car reeds drie maanden geleden is begonnen. Hij zeide het te betreuren, dat het tot bloed vergieten tusschen Engelschen en FranseheH is gekomen. S.P.T. meldt uit Londen: In Londensche militaire kringen rekent fcaen op wekenlange gevechten, voordat het eiland Madagascar definitief in Engelsche handen zal zijn overgegaan. De Evening Standaard, zoo woidt uit Lon den gemeld, publiceert bijzondertieden om- trent den plotselingen doo-d van den opper- bevelhebber van het Amerikaansche lucht- wapen in Australia, brigade-generaal George en den oorlogscorrespondent van de Ameri kaansche tijdschriften Life en Time, Jakcby. George en Jakoby zijn niet, zooais eerst was gemeld, met een vliegtuig verongelukt. Beide mannen stonden in een kring -yan personen „op een voo-iuirgeschoven vliegveidin Australie op een vliegtuig te wachten, waar- mede zij verder zouden reizen. In-tusschen echter deed' een beschadigd gevechtsvliegt-uig een landing en maaide (hen neer met zijn propeller. DE STRMD OP DE PHILIPPIJNEN. Volgens- een bericht van den Britschen be richtendienst uit Washington heeft het depar tement van marine bekend gemaakt, dat bij Corregidor drie mijnenvegers en twee kanon- neerbooten verloren zijn gegaan. Volgens een bericht van Domei van een steunpunt op de Philippijnen hebben de op Mindanao opereerende Japansche strijdkrach ten Woensdagmiddag Tamparan, op 20 km ten Zuiden van Dannalan, ingenomen. Den- zelfden middag is ook Boeboeng, op 7 km ten Zuid-Oosten van Dansalan, door de Japanneis bereikt. BRITSOHE BOMMENWERPERS BOVEN ZUID-DUITSCHLAND. Britsche bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. vemeemt, in den nacht van 6 op 7 Mei lukraak stoiingsvluchten naar Zuid- en Zuid-West-Duitschland uitgevoerd. Door neer- gewoipen brandbommen ontstond in woon- wijken van een -kleine stad en in landelijke gemeenten materieele sckade. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden vier der aan-vallende bommenwerpers neergesc-hoten. DE BEZETTING VAN AKYAB. Van het front in Binrna meldt Domei: De Japansche strijdkrachten, die het foerg- .achitige gebied van Arakan zijn doorgetrok- ken, -hebben Maandag de vlag van de rijzende zon geheschen te Akyab, de laatste vijande lijke luchtbasis in Birma. De opmarsch werd begunstigd door de volledige Japansche supe- rioriteit in de lucht sinds de bezetting van Bassein. Naar de Britsche berichtendienst meldt, trekken de Britsche troepen in Birma lang- zaam terug. Bij hun terugtocht zullen zij waarschijnlijk een deel van de zware uiti-us- ting moeten achterlaten. WANTIEN OMSINGELD. Een communique uit Tsjoengking meldt, aldus seinde Radio New York Woensdag- avondi, dat de uit Birma oprukkende Japan sche troepen de stad Wan-tien hebben omsin- geld. Andere Japansche troepen trekken in Noordiwesteiijke richting China bixmen. WEEKPRAATJE. Een golf van ontzetting is er door ons volk gegaan, toen het vernam, dat de Duitsche overheid in de droeve noodzakelijkheid ver- keerde, 72 Nederlanders, meerendeels offieie- ren, reserve-officieren en intellectueelen, terecht te stellen wegens sabotage, breuk van het eerewoord en tegenwerking tegen de Duitsche weermaeht. Wij zijn zoo langzamer- hand gewend geraakt aan de zeer toegevende houding van de bezettende macht, doch het zou toch goed zijn, weer eens opnieuw vast te stellen met welk een lankmoedigheid de Duitsche overheid in ons land opgetreden is. Tegenover zulk een verregaande' tegemoet- komendheid wordt elke sabotage, elk heulen met de machten tegen weike Duitschland om- wille van zichzelf maar ook omwille van Europa veeht op leven en dood, een onvergeef- lijke misdaad. Iedereen kan bij eenig naden- ken begrijpen, dat de Dui'.sche Overheid abso- luut geen ondergrondsche tegenwerking kan dulden, want daarmede zou zij den vijand bin- nenhalen op haar eigen terrein. De opmerking wordt gemaakt, dat de be- trokkenen gemeend hebben te handelen in het belang van het Vaderland, dat de liefde voor het Vaderland hen bij hun daden geleid heeft. En die opmerkingen worden meestal gemaakt om de veroordeelden te verontschuldigen. Daaxtegenover kan gezegd worden, dat zij vaak genoeg gewaarschuwd zijn en dat men nooit in het belang van het Vaderland een eerewoord mag breken. Wie zijn woord als officier breekt, in wat voor omstandigheden ook, is onbetrouwbaar en kan door de bezet tende autori eiten niet geduld worden. Boven- dien en dat is een factor die ook zwaar weegt de betrokkenen hebben twee jaar lang kunnen nagaan, dat hun zoogenaamde liefde voor het Vaderland zelfbedrog was. Het was geen liefde voor het Vaderland, die hen leidde, maar het was den hang naar het oude en traditioneele, het was den angsi. voor den nieuwen tijd, den angst voor het verlies van positie en aanzien. Zij hebben nu al twee jaar lang kunnen zi£n, dat het Vaderland aller- minst gediend wordt met' kuiperijen tegen de Duitsche Overheid, die hier nu het we tige gezag bekleedt, maar door mede te bouwen aan de berrijzenis van Europa uit de knechting van Eurcpa in kapitalisme, liberalisme en bolsjewisme. De liefde voor het Vadefland bij deze lieden bestond- in een blinde vereering van het angel-saksendom, Zij likten als een. hond de hand van den meester die hen sloeg want Engeland heeft ons nu toch genoeg zijn ware gedaan e geopenbaard. Liefde voor het Vaderland? Een goed- be- grip van liefde voor het Vaderland hebben de Jongens die in de onmogelijkst-e omstandighe den aan het Oostfront met man en macht den bolsjewistischen beer bevechten en'zouden dan een paar heertjes-van-goed-leven inmid- dels acbter de ruggen van die jongens om on- derhandelingen mogen aanknoopen met- of opdrachten mogen ui voeren van de beren- kmderen aan den anderen kant van de zee InmiddeLs vergete ons Volk deze waarschu- win-g niet. Zij Is hard en meedoogenloos ge- weest, doch de waardigheid van het nationaal- socialisme heeft haar geeischt. Want indien het nationaal-socialisme niet als triumpha-'or uit dezen strijd op leven en dood te voorschijn zou kemen, zou het met de rust, mdt de Euro- peesche beschaving gedaan zijn. Om dat in te zien behoeft men geen oft'icier of intellec- tueel te zijn en waar dit inzicht ontbreekt daar is SCiJULD, daar is geen verontsciiul- diging meer aan te voeren. Op 1 Mei j.l. beeft de Rijkscommissaris bij decreet het Nederlandsche Arbeidsfront opge- richt, waardoor opnieuw een orgaan ontstond, waardoor het nationaal-socialisme zjjn levens- sappen kan overbren-gen in het volkslichaam. Het N.A.F. wil den nationalen arbeid in alle opzichten beschermen en bevorderen. Het wil elken volksgenoot zijn plaats in het bedrrjfs- ieven garandeeren, waken voor de eer en de vreugde van den. arbeid, dus zoowel in stof- felijk als in geestelijk opzicht de .arbeiders steunen. Het N.A.F. is het bewijs, dat het UIT is met den klassestrijd, die de voiksge nooten als vreemden, neen, als vijanden tegen over elkaar in de loopgraven deed liggen, waardoor de eene arbeider het licht niet gunde in de oogen van den andere. In het N.A.F. trekken alle arbeiders gezamenlijk op ten strijde voor een betere wereld, waarin voor iedereen, van hoog tot laag, plaats is. Het is een wonderlijk verschijnsel, dat mid den in den oorlog reeds het licht gegeven wordt aan een vredesorgaan, want het N.A.F. is vredesorgaan bij uitnemendheid. Steeds en overal heeft het nationaal-socialisme terwijl het nog met het geweer in de hand stond achter de fronten hel^ leven weer dragelijk gemaakt en werken des vredes gesticht voor de burgers. Dat is een bewijs voor zijn on- verzettelijke kracht en zijn machtige organi- satie. Ook een bewijs voor zijn enorme innerlijke waarde. En tenslotte is dit het sterkste bewijs, dat het nooit in de bedoeling van het natjonaal-socialisme KAN gelegen hebben den oorlog te zoeken en dat moeten a! diegenen maar eens bedenken, die in Enge land nog steeds een soort grooten broer zien die het opneemt voor de kleintjes. Maar nu onverantwoordelrjke geld- en jodenmachten het nationaal-socialisme tot den oorlog ge- dwongen hebben, is het onverbiddelijk tegen alien, die den vijand op de een of andere ma- nier in de kaart spelen, want het is HUN schuld, dat de rustige ontwikkehng van een nieuw Europa verstoord werd. Het waarachtige socialisme breekt baan die zijn Vaderland lief heeft sluite zich aan! VERMOGENSBELASTING. Asm het besluit tot heffing van een ver- mogensbelasting is ontleend: Als binnenlandsche belastingplichtigen zijn aan de belasting onderworpen de binnen net rijk gevestigde rechtspersonen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, vereenigingen zonder rechtspersoonlijkheid en kredie bedrij- ven van openbare lichamen, weike aan de ven- nootschapsbelasting zijn onderworpen. Voorwerp van de vermogensbelasting is bij de binnenlandsche belastingpliehtigen het zui- vere bedrijfsvermcgen bij het begin van het jaar. Het geheele vermogen wordt als bedrijfs- vermogen beschouwd met betrekking tot ven nootschappen, welker kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld, cooperatieve vereenigingen en andere vereenigingen op c4)opera*ieven grondslag, onderlinge verzeke- ringsmaatschappijen en vereenigingen, weike op onderlingen grondslag als verzekeraar of kredietinstelling optreden. Het voor de vermogensbelasting in aanmei> king te nemen zuivere bedrijfsvermogen wordt gesteld op hetzelfde bedrag, waarop het voor de heffing van de vennootschapsbelasting wordt bepaald. behoudens enkele uitzonderin- gen. Voorwerp van de belasting is bij de buiten- -landsche belastingpliehtigen het binnenland sche zuiver vermogen bij het begin van het jaar. De belasting bedraagt 5 voor elk geheel bedrag van 1000, dat in het zuiver vermogen is begrepen. Voor binnenlandsche vennootschappen, wel ker kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld, bedraagt de belasting echter niet minder dan 120.Aan hieronder niet val- lende binnenlandsche belastingpliehtigen, wordt slech's dan een aanslag opgelegd, in dien het zuiver vermogen meer dan f 7500 be draagt. De genoemde bedragen van 5,en 120, gelden per jaar van twaalf maanden. De belasting wordt voor het eerst geheven voor het boekjaar, waartoe de lste Januari 1941 behoort. Haar bedrag wordt voor dat jaar verminderd met zooveel twaalfde gedeel- ten. als het aantal geheele. maanden bedraagt, weike van dat jaar in het kalenderjaar 1940 vallen. Met afwijking hiervan wordt de belasting ten laste van buitenlandsche belastingpliehti gen voor het eerst geheven voor het jaar, waartoe de lste Mei 1941 behoort. Het besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. VRIJWILLIGERS ARBEIDSDIENST NAAR HET OOSTFRONT. In het kamp van den Ned. Arbeidsdienst te Eeze, gelegen temidden der' fraaie bossehen van het landgoed te Steenwijk, zijn Dinsdag- morgen drie afdeelingen van den N.A.D., be- staande uit ongeveer 400 manschappen, be- eedigd in verband met him aan-staand vertrek naar het Oostfront. Deze plechtigheid droeg het karakter eener bij-zonder-8 gebeurtenis. Na den Nederland- schen soldaat, die reeds aan het Oostfront strijdt en den Nederlandschen boer, daarheen vertrokken om mede te arbeiden aan den opbouw van het nieuwe Europa, maakt thans de Nederlandsche arbeidsman zich gereed om er zich m«fc zijn Duitschen arbeidskameraad te vereenigen en met hem zijn jonge kracht in te zetten voor aller gemeenschappelijk lot. Het zijn jonge mannen, uit alle afdeelingen afkomstig, die zich daarvoor vrijwillig en met de volledige toestemming himner ouders heb ben aangelheld. Sedert half Maart hebben zij zich voor die moeilijke taak op de Eeze voor- bei-eid; ter gelegenheid van de beeedigirg stonden zij in carre aangetred8n, reeds in den uniform van Duitschen arbeidsman gekleed. uegen elr uur kwamen de aur.oriteaen aan het kamp aan. Waj noemen van hen den ReichsarbeitsfUhrer Konstantin Hierl, die Duitschland heeft zich als touristenland een intemationale faam verworven. Schoone land- schappen en een gastvrije bevolking oefenden een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op vreemdelingen uit aller heeren landen. Het nieuwe sociale Duitschland van dezen tijd is even rijk aan landschapssehoon en even gastvrij als het oude, waar de bevoorre-chten der aarde hun vacanties plachten door te brengen. Alleen, het heeft een ander maat- schappelijk aangezicht gekregen. Meer dan ooit is het een land van den arbeid. De tijd van luxe voor de weinigen en nood voor de velen is voorbij. Er is overvloed van arbeid voor alien en iedere werker krtjgt de waardeering. waarop hij recht heeft. Zijn sociale rechten zijn in de nieuwe arbeidsarde veilig verankerd. Waarom zoudt gij dit nieuwe Duitschland niet leeren kennen? Het biedt u werk op gunstige arbeidsvoorwaarden en., het zorgt er voor, dat iedere werker in een sfeer van goede kameraadschap wordt opgenomen. Vraagt eens inlichtingen bij de gewebtelijke arbeidsbureaux of him bijkantoren. vergezeld van den generaal Arbeitsftihrer Bethmann, Korvettenkapitein Bommers, aan- wezig namens de Duitsche Weermaeht, dr. Schroder, Beauftragte van den Rijkscon saris in Overrjsel en diens vertegenwoor ministerialrat dr. Ross, Beauftragte van Gro- ningen, den waarnemend commandant van den NA.D. Generaal arbeidsleider L. F. C. de Bock. Oberkreisleiter der N.S.'D.A.P. Sell- mer en Kreisinspektor Jaher. Terstond na aankomst en terwijl het staf- muziekkorps van den N.A.D., de Prasetitier- marsch speelde, heeft Reichsarbeitsfiihrer Hierl de afdeelingen- gelnspecteerd. Daama, terwijl bij autoritelten zich bij het podium, dat geflankeerd werd door een Duitsche en een Nederlandsche vlag, opstelden, werden de vlaggen opgedragen, langs weerskanten vier, door manschappen van den Duitschen Ar beidsdienst, die de dundoeken in paradepas tot voor het podium droegen. Daarop nam de generaal arbeidsleider De Bock plaats. Ge staat thans aangetreden, zoo zeide hij tot de manschappen van den NAD., voor de zeer belangrrjke gebeurtenis, der eedsafleg- ging, het afleggen van den eed van trouw n.l. aan den Fiihrer van het Groot-Duitsche Rgk. Vrijwillig gaat gij naar het Oostfront, om daar te worden ingezet voor den Rijks- arbeidsdienst. Gij zult u daar geven met uw gansche persoonlijkheid en voile energie, voor het goede doel, dat u voor oogen staat. De leiding van den N.A.D. waardeert dit in hooge mate, uw kameraden zullen u ingedach'en vol- gen. Zorgt er voor, dat de goede geest, disci pline en kameraadschap van den N.A.D. ge- hand-haafd blijven. Spr. wenschte den arbeids- mannen veivolgens bet beste en een behouden teiaigkomst. Ten teeken van afscheid aan alien reikte hij den korpscommandant en de afdeelingscommandanten de hand. Hierop wendde de generaal arbeidsleider zich in het Duitsch tot den Reichsarbeitsfiihrer en zeide: ,,Ik geef u hierbij de troep Nederland van den Rijksarbeidsdienst over, in vol vertrouwen, dat alle mannen, hun plicht zullen doeru Tot de manschappen zeide spr. verder: Gij staat gereed om den eed van gehoorzaamheid te zweren aan den Fiihrer aller Germanen. Dat beteekent dat gij, met inzet van alle krachten, "gehoorzaam en trouw zult medewerken aan de verwpzenlijking van het plan van den Fiih rer, inzake een jong, sterk Europa. Het be- teekent echter ook, dat. gij, als jonge Neder landers, den moed der groote voorvaderen. waardig zult toonen, dat gij eohte arbeics- maimen zult zijn, wien het niet in de eerste plaats gaat om verdierien, doch om dienen. Hierna vond de beeed-iging plaats. Terwijl de vlaggen en spaden werden gepresenteerd. werd het vaandel tot voor den troep gedra- gen. Mannen traden naar voren en de troep zegde arbeidsleider Hekman, die den troep ook had gemeld, de eedsformule na. Na dit indrukwekkend oogenblik nam Reichsarbeitsfiihrer Hierl het woord. Kame raden van het Nederlandsche Arbeidsdienst- corps, zoo zeide hij, gij hebt u vrijwillig voor den oorlogsinzet aan het Oostfront in- het ver band van den Rijksarbeidsdienst gemeld, Gtj wilt in dezen groo en tijd, waarin het lot van Europa voor eeuwen wordt beslist, met uw jonge kracht niet werkloos thuis zitt&n, gi.i wilt daaibij zijn. Gij volgt den roep van uw bloed en van uw gezonde inzicht, door u aan onze zijde als volgelingen van den groo ten Germaanschen Fiihrer, Adolf Hitler, te steilen. Dit vrijwiliige besluit strek u tot eer. Gij dient daarmede oqk in het bijzonder uw Nederlandsche volk, want het aanzien en de piaats der verschillende volkeren in de Germaansche volkeren-gemeenscfhap zuile.c be- siissend beinvloed worden door de houding en de prestaties in dezen strijd om ons gemeen schappelijk lot. Wij vormen een bloeds- ea lotsgeme-enschap. Nooit zullen Nederlanders er. Duitschers meer tegen elkander in mogen gaan. Wij behooren tezamen en gemeen- scbappeiijk willen wij naar de toekoms: nar- cheeren. Voor dezen gemeenschappelijken- weg willen ivij mannen van den Arbeidsdienst als dragers der ideeen van een nieuwen tijd de baan.brekers zijn. Gij voegt u voor den oorlogsinzet in de gemeenschap van den Rijks arbeidsdienst en verplicht u tot de levenswet van onze gemeenschap, die van een ieder trouw, gehoorzaamheid en kameraadschap eischt. Ik vertrouw er op, dat gij in uw hou ding en uw prestatie den Nederlandsohen naam eer zult aandoen. Ik begroet u als kameraden- en wensch ieder van u toe, dat hij gezond en trots naar het vaderland terugkeert en zeggen kan: ook ik ben daarbij geweest en heb door mijn vrijwilligen inzet mijn volk eer aargedaan en Adolf Hitler geholpen, om ons naai- een nieuwen, beteren tijd te leiden. Hier- mede was deze indrukwekkende plechtigheid teneinde. Tot slot hebben de aanwezigen zich aan een gemeenschappelijken koffiemaaltijd vereenigd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1