Giro Winterhulp 5553 Burgerlijke Stand Het Radio-programma ONDERNEMLNGSBEDASTING TEN BEHOEVE VAN DE GEMEENTEN. TERNEUZEM, 6 MEI 1942. AXEL. RECHTSZAKEN. Volledig eerherstel van Overste Mussert. LOOP DER BEVOLKING. De groote demonstratie van den Neder- landschen Arbeidsdienst op Houtrust, waaraan 1300 mannen en 130 vrouwen deelnamen. De officieele gasten op de eeretribune, v.Ln.r. de waarn. Comman dant van den N.A.D., Commandant De Bock, Rijkscommissaris Rij ksminister Dr. Seyss Inquart, de leider der N.S.B, It A. A. Mussert en Commissaris-Gene- raal Schmidt. (V.P.B.-Polygoon-Meyer-s.) opgericht, heeft besloten, de volgende on- derafdeelmigeii te vormen: volkslied, onder )«kilng van den heer H. Sweers, volksdans, onder leiding van mevrouw H. E. Knigge— Lamberts; kinderspelen, onder leiding van den heer B. Veunrrfan. In het Verordeningenblad van 4 Mei is op- ganomen een besluit van de secretarissen-ge- neraai van binnenlandsche zaken en van ■fbaancden toetreffewde het hetffen van een ondernemingsbelasting ten (behoove van de ge- (roeenten (foeslutt op de ondernemingsbelasting 1942) Hierin wordt o.m. foepaald: 'Onder den naam van ondernemingsbelas ting wordt ten (behoeve van de gemeenten van i'dkswege een dixecte .foelasting van de onder- »amin.gen gefoewen, voor zoover deze binnen bet rijk: haar toedlrijif uitoefenen. Als ondCrneming wordtbeschouwd elke op het maken van winst gerichte zelfstandige, dourzaaan foedbelde organisatie, w'elke aan het oeconomisch verkeer deelneemt, voor zoo ver dit niet foetreft het uitoefenen van een tandbouw- of boschfoedrijf of van een zelf- standig uitgeoefend Iberoep in den zin van de artikelen 18 en 24 van het besluit op de in- kfflttrtstenlbelastmg 1941. QOeze artikelen bepalen, dat landtoouwhedrijf is; elk bedrijf, dat gericht is op het met ibe- baip van natuurikrachten winnen van planten otf plantondeelen, dan wel op het fokken, telen «T houden van dieeen, indien daarfoij hoofd- Bakelijk voortbrengselen van het eigen land- hoowfoexirijf worden gebruikt, terwijl als land- foowwbedrijf mede wordt beschouwd: hinnen- vissoherp en vischteelt, nevenlbedrijven van den landlbouiw met infoegrip van de jadrt in dien in verband staande met het uitoefenen van het landboojfwibedrijf, en' het gebruik van de eigen iwonslng in reehtstreeksch v&rhaftd met deze uitoefening. Als zelfstandig uitge- oafend benoep wordt beschouwd elk iberoep, dat anders dan in dienstfbetrekking wordt uitgeoefend en niet als een bedrijf moet wor den aangemerkt, zooals in den regel het ge val is bij het beroep van notaris, deurwaar- der, collecteur der staatsloterij, advocaat, 'xrtrooilbezorger, accountant, foclastingconsu- isnt, arts, tandarts, dierenarts, vroedvrouw, masseur, architect, camponist, letterkundige en opleUder. indien een maatschap, een vennootschap ■owdier Anna of een commanditaire vennoot- Bdheip slechts gedeeltelijk een ondememing in daaen zin vormt, iwotrdt deze niettemin in vol- ■len omvang als ondememing aangemerkt. in vollen omvang worden geacfot een onder- neaning be vormen1: veanootschappen, weiker kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld (naarn- i'Kyzi' vennootsohappen en commanditaire ven- uioetsciiappen op aandeelen)cooperatieve eereenigingen en andere vereenigingen op •oobperatieven gi-ondslag; onderlinge verzeke- ringmrmtsehappjjeralsmede veieenigingen, wefflke op onderiingen grondslag als ver- zekeraar of krediettnstelling optreden. 2>e verzorgingsbedrijven en de openjbare verzekeringsbedr)jven worden geacht een on dememing te vormen. Als verzorgingsbedrij- vea worden beschouwd de bedrijven, welke de ("•emerging der (bevolSking met water, gas, elec- triciteit of fwarmte, dan wel het openbaar ver keer of het ftavenlbedrijf dieraen. ®3en ondememing wordt geacht binnen het rtfk en binnen een gemeente een foedrgf uit te oefenen, indien deze binnen het gebied daar van een >bedrtjfstnrichUnjg heeftIn de ge meente, waar de leiding der ondememing zich bevindt, wordt steeds een bedrijfsinrichting aanwetzig geacht. (Sen scheepvaartonderneming wordt geacht frteeds een bedrflfsinrichting te heifcfben in alle (gemeenten, dhar haar sohepen hun thuis- haven helbben. iBij ondememingear, welke binnen het rijk het bedrijf van venter, marktreizi'ger of an dere rondtrekkende bedrijven uitoefenen, zon der in eendge gemeente een bedrijfsinrichting te hiefbben, wordt een zoodanige inrichting aanwezig geacht in de getaeente, waar de on- dememer zjjn hoofdverblijf heeft. Bij geforek van een dergelijk hoofdvxmblrj'f wordt een ibe- drijfsinrichting geacht aamvezig te zijn in de (gemeente Js-Gravenhage. ^rygesiteikl j4jn: Van de belasting zijn vr-g,gesteld: 1. de ondernemingen, welke ingevolge wrtflcel 5 van het besluit op de yennoot- schapebelasting van de vennootschapsbelas- ttng zijn vrijgesteld 2. de ondernemingen, welke de zee of kust- 'dsscherij ibeoefenen, indien daarin gemiddeld to het kalemderjaar, voorafgaande aan het be- *astingjaar, niet meer dan tien personen werk- faam zijn. B&a&t worden bedrijfsopbrengst an -kapitaal. Het belasti n gjaar valt samen met het Stadenderjaar. De belasting wordt geheven ter zake van flet binnen een gesneente uitoefenen van een ibedrgf in het kalanderjaar, voorafgaande aan het 'belastin.gjaar. De belasting iwordt berekend naar de be- drrjfsopbrengst en naar het bedrtjfskapitaal. Voor het bepalen van de bedrijf sopb reng st komt in aanmerking: 1. voor de ondernemingen, onderworpen aan de vennootsoha^xsbelastingde overeen- komstig het besluit op de vennootschapsbe - lasting 1942 bepaalde belastbare winst van de ondernemingen over het kalenderjaar, voorafgaande aan het belastingjaar, of over de in dat kalenderjaar eindigende boekjaren, als ibedoeld in artikel 7, tweede lid, van dit besluit; 2. voor de overige ondernemingen de over- eenkomstig het besluit op de inkomsrtenbe- lasting 1941 bepaalde winst van de onder- neming over het kalenderjaar, voorafgaande aan het belastingjaar. De winst wordt vermeerderd met de bg het vaststellen daarvan in mindering gebrachte bedragen wegens: 1. renten van schulden, welke voor langer dan een half jaar zijn aangegaan of v6or aen aanvahg van het belastingjaar langer dan een half jaar bestaan heibben: 2. de aandeelen in het verlies van een an dere ondememing, benevens het verlies, het- welk geacht moet worden door bedrijfsu.it- oefening buiten het rijk te zpn geleden. Het berekende bedrag' wordt verminderd met: 1. drie ten honderd van de verkoopwaarde van de binnen het rijk gelegen onroerende zaken, iwelke bij het einde van het tijdvak, waarover de winst wordt berekend, tot het bedrijfsvennogen ibehooren; 2. de onder de winst begrepen aandeelen in de winst van andere ondernemingen, be nevens het onder de winst begrepen bedrag, hetwelk geacht moet worden buiten het rijk te zijn verkregen; 3. het negatieve bedrag, hetwelk de uit- komst vormde bij het bepalen van de bedrijfs- opbrengst voor de beide voorafgegane belas- tingjaren, voor zoover dit niet foij het bepa len van de bedrijfsopbrengst over het laatste dier jaren in mindering kon worden gebracht. De naar beneden tot een honderdtal van guldens afgeronde bedrijfsopbrengst dient'tot vaststelling van het grondioedrag naar de be drijfsopbrengst; dit bedraagt: 1. voor de ondernemingen, onderworpen aan de vennootschapsbelasting 5 ten honderd van de afgeronde bedrijfsopbrengst; 2) Voor de overige ondernemingen: 0 ten honderd van de eerste duizend gulden, 1 ten honderd van de volgende duizend gulden, 2 ten honderd van de volgende duizend gulden, 3 ten honderd van de volgende duizend gul den, 4 ten honderd van de volgende duizend gulden, 5 ten honderd van alle volgende be dragen van de afgeronde bedrijfsopbrengst. Het naar (beneden tot een duizendtal van guldens afgeronde bedrijfskapitgal dient tot vaststelling van het grondbedrag naar het be- drijfskapitaal; dit grondbedrag bedraagt twee ten duizend van het afgeronde bedrijfs- kapitaal. Bedraagt het bedrjjfskapitaal minder dan drie duizend gulden, dan is ter zake geen belasting verschuldigd. Door samenvoeging van het grondbedrag naar de bedrijfsopbrengst en dat naar het be- drijfskapitaal, wordt verkregen het grondbe drag van de ondernemingsbelasting, hiema te noemen samenigesteld grondbedrag. Indeeling t.o.v. de gemeenten. Had de ondememing in het tijdvak, het welk voor het bepalen van de winst in aan merking komt, slechts edn gemeente bdn of meer bedrijfsinrichtingen, dan is de belasting uitsluitend ten behoeve van deze gemeente verschuldigd. Indien een ondememing in het tijdvak, be- doeld in het eerste lid, in meer dan een ge meente bedrijfsinriehtingen had, wordt het samengestelde grondbedrag over de verschii- lende gemeent en omgeslagen 1. bij ondernemingen, welke het verzeke- ringsbedrijf uitoefenen en bij credietinstellin- gen naar verhouding 'van-de bedrijfskosten der bedrijfsinrichtingen in elke gemeente. 2. foij de andere ondernemingen naar ver- houdiing van de anbeddsloonen, welke aan de werknemers, werkzaam in de bedrijfsinrich tingen in elke gemeente uitbetaald zijn. Indien de gemeente, waar de werknemers eener ondememing wonen hiema te noe men woongemeente een ander is dan die, waar zich de bedrijfsinrichting foevindt, waar- toe hun werkzaamheid overwegend behoort hierna te noemen foedrijfsgemcente wordt. het aan laatstgenoemde gemeente toevallende samengestelde grondbedrag of gedeelte daar van over beide gemeenten omgeslagen. Strekt zich een bedrijfsinrichting over meer dan een gemeente uit, dan wijst de inspecteur der belastingen in den betrokken dienst'kring de gemeente aan, waar de bedrijfsinrichting geacht wordt uitsluitend te zijn gelegen. De ten behoeve van elke gemeente verschul- digde belasting wordt bepaald door het samen- gesteld grondbedrag of het gedeelte daarvan, hetwelk aan de gemeente is toegewezen, te vermendgvuldigen met het voor de gemeente vastgestelde vermenigvuIdigingscrjferDe ge meente stelt 1 October van het kalenderjaar, voorafgaande aan net belastingjaar, het ver- menigvuldigingscijfer vast. Is voor dit tijd- stip geen verordening tot stand gekomen, dan geldt het vermenigvuldigingscijfer van het voorafgaande belastingjaar. Het vermenigvuldigingscijfer is voor alle ondernemingen in dezelfde gemeente gelijk. Vaststelling van de aanslag. De ondernemingsbelasting wordt voor elke ondememing in een aanslag vastgesteld, onvprschillig of het samengestelde grondbe drag aan een gemeente wordt tocgescheiden of over verschillende gemeenten wordt om geslagen. Indiien een ondememing in den loop van een kalenderjaar wordt gestaakt, .wordt de aanslag voor het op de staking volgende be lastingjaar onveriwijld vactgesteld. Heeft een der*. daacdoor ih aanmerking komende gemeente op het tijdstip van staking het vermenigvuldiginigscijfer voor bet volgen de belastingjaar toegepast. De secretaris-generaal van financden kan voorschriften uitvaardigen, volgens welke de belastingplichtigen gehouden zijn tot het doen van voorultbetalingeoi in den loop van het be lastingjaar op rekening van de op te leggen aanslagen. Het vooruit te betalen bedrag wordt als vocrloopige aanslag vastgesteld. De secretaris-generaal van financien is foe- voegd voor bepaalde gevallen of groepen van gevallen tegemoet te komen aan onbillijk- heden van overwegenden aard, welke zich bij de toepassing van dit besluit mochten voor- doen. Krachtens dit besluit' wordt voor het eerst belasting geheven voor het belastingjaar 1942, het vermenigvuldigingscrjfer wordt voor dit jaar voor alle gemeenten op 2.4 gesteld. Voor het belastingjaar 194-3 kan het ver menigvuldigingscijfer uiterlijk op 28 Feforuari 1943 wordfem vastgesteld. Van de ondernemingen, welke in het kalen derjaar 1941 zjjn gestaalrt, wordt geen onder nemingsbelasting geheven. Dit besluit treedt in werking op den dag zrjner afkondiging. Het wordt aangehaald als „besluit op de ondernemingstoeilastlng 1942". VERKIEZING NOTABELEN NED. HERV. KERK. In de gisteren gehouden verkiezing van een lid van het College van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier, wegelfs bedanken van den heer J. Deij C.Dzn, werd gekozen de heer Dr. D. Dorrepaal. R.K. I A NRKOUWWI TEKSCHOOI. TE HUEST. Bij de op 4 Mei j.l. gehouden eindexamens werden de volgende 22 leerlingen gediplo- meerd: Jos. van Acker, A. Pieters en P. van Re- mortel te St. Jans teen; Alph. de Beleir te Westdorpe; Joh. Borm en Jos. Burm te Nieuw Namen; Eug. van Damme en Frans van Dam me te Kruispolder; Jan den Hamer te Koe- iwacht; A. de Nijs te W&lsoocdenEug. van Remortel te Kuitaart; R. Verbist en R. Ver- eecken te Stoppeldijik; H. van Wesemael te Hengstdij'kJoh. Kindt te Hoek; Abr. Dees, H. Dieleman Hzn, W. Dieleman Hzn, C. Maris, D. de Regt en A. Verpoorte te Zaamslag; Hon. Freijser te Meerdonck. Met twee leerlingen, welke door ziekte ver- hinderd waren, wordt het examen nog vooct- gezet. Twee leerlingen werden afgewezen. .Bevorderd werden van den eersten naar den tweeden cursus de volgende 28 leerlingen: B. van Acker, E. Mangnus en G. Mangnus te St. JansteenH. Bruggeman, Jos. Maermgn en Fr. Steijaert te Graauw; E. Cammaert te Kruispolder; F. Dotobelaar te Schuddebeurs A If. van Esbroeck en Edm. van Esbroeck te Hengstdij'k; A. Hermans te Stoppeldijk; Joz. Rijk te Ossenisse; Jos. Smet te Clinge; R. Ver- helst te Westdorpe; A. de Brurjne, P. Dekker en Jan Moes te Terneuzen; W. David en A. Tollenaar te Hoek; D. J. Dekker, H. W. Dek ker en P. de Kraker te Zaamslag; W. Dekker en P. de Putter te Axel; G. Buijsse te IJzen- dijke; Jos. Govaert te Groede; G. de Milliano te Oostlburg en G. Bral te Meerdonck. Vier leerlingen konden niet bevorderd wor den. BINNENKORT ALLEEN BESCHUIT VOOR ZIEHEN EN KINDEREN. De geringe hoeveelheid besohuit, die foe- schikbaar is, heeft er toe geleid, dat niet alien, die in de eerste plaats voor dit bijzon- dere gebak in aanmerking komen, zich dit kunnen verschaffen. De verdeeling geschiedt door den handel niet altijd op regelmatige wijze. Bijvoorbeeld^wordt meermalen niet zoo- zeer het normale veribruik van den kooper in aanmerking genomen als wel andere ornstan- digheden. Geen wonder, dat van verschillende zijden over dezen onifoevredigenden gang van zaken is geklaagd. Naar het rijksbureau voor de voedselvoor- ziening in oorlogstijd mededeelt, heeft men in den bovengemoemden onbevredigenden toe- stand aanleiding gevonden am een afzonder- lijke regeling voor de venstrekking van be- schuit, dat als licht verteenfoaar voed'sel in het bijzonder van foelang is voor zieken en kleine ■klnderen. Deze regeling, die eerlang in wer king zal treden, beoogt de voorziening van beide genoemde groepen met beschuit te ver- zekeren. Het ligt in de foedoeling dat voor kinderen, voorloopig voor die onder den leeftijd van vier jaar, op speciaal daartoe aangewetzen bonnen beschuit zal kunnen worden verkregen, waar- tegenover de beschikbaarstelling van brood tot de overeenkomstige voedingswaarde zal worden verminderd. Voorts wordt nagegaan of, en eventueel op welke wijze voor zieken, waarvoor een foeschuitvoeding wenschelijk is, eveneens een distributieregeling kan worden getroffen. Op deze wijze kan men verwaciiten, dat de binnenkort beschikbare beschuit inderdaad tereohtkomt brj hen, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen. Volledigheidshalve dient er nog op gewezen te worden, dat de beschikbaarstelling beperkt moet blijven, omdat de foeschuitfa'brieage spe- ciale grondstoffen vraagt. die zeer schaarsch" zijn, reden ook, waarom niet kan worden over- gegaan tot een verstrekking aan ouden van dagen, behoudens dan via een eventueele regeling voor zieken. De Concordia Band. Het was Maandagavond druk. zeer druk zelfs in Het Centrum, toen de bekende Con cordia Band hier optrad voor het geven van een bonte avond. Geen plaatsje was onbezet. Wel een bewijs, dat er van dit gezelschap een goeden roep uitgaat en- deze zal ongetwijfeld nog versterkt zijn, na het optreden hier ter plaatse. Er was een groote verscheidenheid van kunst en humor in het programma en alle medewerkenden hebben in de uitvoering hiervan hun beste beentje voorgezet. Dat alles zeer in den smaak viel bewees wel. het langdurige applaus na elk mummer. Niet het minst kwam dit tot uiting na de individueele prestaties en solo's der medewerkenden. Het was een mooie avond van kunstgenot die de Concordia Band hier aan een zeer talrijk publiek geboden heeft, een avond, die onge- 'wijfeld, btj ieder die er van getuige was en genoten heeft, in aangename herinnering zal blrjven voortleven. VREDESGERECHTSHOF. (Slot.) Gescihiktheid. In dit verband wil het Hof nog woordeljik aanhalen de verklaring van den getuige, den reserve-luitenant-generaal Van Andel, com mandant der vesting Holland, dat „de wijze, waarop de overste Mussert in den beginne m :t zeer weinig geoefende troepen Dordrecht heeft verdedigd ,,loffelijk was", terwijl deze gezaghebbende ge'uige bovendien verklaard heeft de overtpiging te hebben gehad, dat de luitenant-kolonei Mussert te Dordrecht tot den laatsten man zou standhouden. Het is aan het Hof gebleken, dat eenige getuigen hebben verklaard, dat de luitenant-kolonei Mussert eigenschappen bezat en andere miste waardoor aan zjjn militaire geschiktheid om in oorlcgstijd onder de moeilljkste omstandig- heden als commandant van Dordrecht op te treden, werd getwijfeld. Het Hof is echter van meening, dat het oordeel daaromtren". uitsluitend aan de legerleiding toekomt, die getoond heeft den luitenant-kolonei Mussert door zijn plaatsing in het door hem gevoerde commando daarvoor geschikt te achten, ter wijl de door den commandant der vesting. Holland getroffen maatregelen als bovenbe- doeld eveneens daarop duidden. In elk geval acht het Hof volstrekt ontoe- laatbaar, dat lagere commandanten zich een beoordeeling dier geschiktheid zouden aan- matigen en door den luitenant-kolonei Mussert gegeven bevelen op eigen gezag niet zouden opvolgen, voor zoover deze bevelen hun on- juist zouden voorkomen. Het Hof stelt mitsdien vast, dat voor ge- rechtvaardigd wantrouwen in den persoon van den luitenant-kolonei Mussert, uit hoofde van diens gezindheid, geenerlei grond, hoe ook ge- naamd, aanwezig is geweest en dat zijn ge schiktheid, om in oorlogstijd als commandant van Dordrecht op te treden, vaststaat door zijn aanwijzing als zoodanig door den com mandant der vesting Holland. Het Hof stelt vocrts vast, dat verschillende lagere comman danten, waarvan het Hof een aantal als getui gen heeft gehoord, die op grond van tyvijfel, hetzij aan de gezindheid, hetzij aan de ge schiktheid als vorenbedbeld, van den luite nant-kolonei Mussert, tot eigenmachtige ver- breking der militaire gezagsverhoudingen zijn overgegaan, zich aan een der ernstigste ver- grijpen, inzonderheid in oorlogstijd, hebben schuldig gemaakt, terwijl deze commandanten door van him persoonlijke opvatting met be- trekking tot den luitenant-kolonei Mussert ook aan hun onderhebbenden te doen blijken, ten zeerste tot het groeiend wantrouwen jegens dien hoofdofficier hebben bijgedragen. Daarrnede hebben zij niet alleen een behoor- lijk verloop der krijgsverrichtingen benadeeld, maar stellig ook het feitelijk vergrijp^n aan den persoon van luitenant-kolonei Mussert bevorderd. Verzachtende factor. Deze laatste overweging meent het Hof, in verband met de bepaling van de aan verdach- ten op te leggen straf niet buiten beschouwing te kunnen laten. Waren de verdachten, de reserve-kapitein Bom en de reserve-eerste luitenant Kruithof, niet door bet voorbeeld en de gedragingen van hun meerderen, waarvan de luitenant-kolonei Mijsberg en de majoor De Bie, tot het be- roepskader behoorden, mede opgezweept tot een stemming van wantrouwen jegens den luitenant-kolonei Mussert en hadden zij onaf- hankelijk daarvan bun daad gepleegd, dan zou hep Hof zeker niet geaarzeld hebben de zwaarste straf, welke de^wet toelaat, op hen toe te passen. De omstandigheden, waaronder de verdach ten tot hun vergrijp jegens den persoon van den luitenant-kolonei Mussert zijn gekomen, zijn echter naar het oordeel van het Hof van dien aard, dat het in strijd met de rechtvaar- digheid zou zijn op deze beide verdachten, die toch slechts een schakel vormden in den keten van sehuldoorzaken, welke ten slotte tot het misdrijf, waarvoor de verdachten terecht- staan, hebben geleid, de gevolgen der s'.raf- wet in voile zwaarte hoezeer op zichzelf verdiend i tedoen neerkornen. Voorts acht het Hof uit een oogpunt van strafwaardigheid geboden tusschen beide ver dachten te onderscheiden. Verdachte Bom, hoewel meerdere in rang, heeft zich door den verdachte Kruithof laten overtuigen, dat het belang van de landsverdediging de onschade- lijkmaking van den luitenant-kolonei Mussert zou eischen, in verband waarmede verdachte Bom tot arrestatie van dien hoofdofficier be- sloot, en voor zoover hem betrof, aan dit'voor- nemen uitvoering heeft gegeven. Uit de ver- klaringen van getuigen is gebleken, dat ver dachte Bom bepaaldelijk niet beoogd beeft den luitenant-kolonei Mussert te dooden, daar hij hem alleen in arrest wilde stellen. De ver dachte Kruithof daarentegen is- niet alleen hetzij onmiddellrjk, hetzij middellrjk,. de aan leiding geweest tot het optreden van den ver dachte Bom tegen den luitenant-kolonei Mus sert, maar is ook' zonder daartoe eenige op- dracht van verdachte Bom te he) ben gekre- gen bij diens poging tot vrijhei sberooving van gemelden luitenant-kolonei tu schenbeide gekomen en heeft daarbij op hem de doodelijke schoten gelost op een wijze immers in borst en onderlijf van het slachtoffer welke blijk geeft van misdadige acbteloosheid voor den persoon, dien hij onschadelijk wilde maken. Mitsdien is het Hof vgn oordeel, dat met betrekking tot het aan de beide, verdachten ten laste gelegde misdrijf de strafwaardigheid van den verdachte Kruithof aanzienlijk hoo- ger moet worden geacht te zijn dan die van den verdachte Bom. Overwegende, dat het voor beide verdachten bewezen verklaarde voor ieder der verdachten oplevert het misdrijf van: ,,feitelijke yisubor- dinatie in tijd van oorlog", strafbaar gesteld bij artikel 120 van bet' Wetboek van Militair Strafrecht, verklaart verdachten deswege strafbaar en veroordeelt deswege verdachte Adriaan Jacobus Cornelis Bom tot gevange- nisstraf voor den tijd van tien jaar, en den verdachte Albertus Johan Kruithof tot een gevangenisstraf voor den tijd van twintig jaar (A.N.P.) SEORDIGHEID MET DfSTRIBUTIE- BESCHEIDEN. Voor den oeeonomischen rechter te Rotter dam was gedagvaard de 35-jarige koopman N. J. de Groot, koopman te Rotterdam, omdat deze zijn distributiebescheiden niet met de noodige zorgvuldigheid had bewaard. De G. heeft eenigen tijd geleden aangifte gedaan, dat hij zijn distributiebescheiden was kwijt geraakt. Ze waren in een actetasch gebor- gen, die hij had meegenomen op reis, doch bij het verlaten van den trein vergat uit het hagagenet te nemen. De tasch bleek later spoorloos verdwenen. De verdachte was niet verschenen. De officier merkte op, dat hij de G. had gedagvaard,. omdat er gereede aanleiding was dit geval niet zoo te laten passeeren. Er wor den veel distributiebescheiden zoogenaamd verloren, maar meest is het er om te doen een extrastel binnen te krijgen. Het verhaal van den verdachte klonk niet geloofwaardig, aan het station wist men niets van het vergeten. of verliezen van een actetasch. Eisch: 1 week gevangenisstraf. Vonnis conform. PRLTSOPDRMVING VAN SIGAREN. De Tilburgsche grossier en kleinhandelaar in tabaksproducten C. J. Verhagen, Molen- bochstraat, is wegens prijsopdrijving in hooger beroep veroordeeld tot f 5000 boete, terwijl hem tevens voor den duur van een jaar ver- boden is op eenigerlei wijze in tabak of tabaks producten handel te drrjven. De vertegenwoordiger J. C. Verhagen eveneens te Tilburg, Oeleschestraat, verkocht. hoewel hij in het geheel geen sigaren mocht verhandelen, 3500 ongebanderolleerde sigaren van 7 cent voor 20 cent en een andere partij van 14.000 sigaren van 8 cent voor 14 cent. Hem is in hooger beroep ,f 750 boete opgelegd. Een partij sigaren is verbeurd verklaard. Ook hem is voor een jaar den handel in tabak en tabaksproducten verboden. TERNEUZEN. Huwelrjks-aangiften. 30 April. Johannes Leonardus Caessens (van Axel), oud' 27,j., jm. en Charlotte Hubertina Johanna Neve, oud 25 j., jd. Adriaan Scheele (van Zaamslag), oud 27 j., jm. en Lidewij Dieleman, oud 25 j., jd. Abraham Klaassen, oud 20 j., jm. en Catharina Dieleman (van Hoek), oud 23 j., jd. Jan Ver- helst (van Hoek), oud 33 j., gesch., en Sara Drabbe, oud 22 j., jd. 1 Mei. Jacob Jansen, oud 35 j., jm. en Adriana .Simons, oud 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 April. Jan Johannes Molewijk (van 's-Gravenmoer)oud 21 j., jm. en Johanna Elisabeth Vermeulen, oud 20 j., jd. Karel Wilhelm Fedeimann, oud 26 j., jm. en Neeltje Snap, oud 25 j., jd. Geboorten. 25 April. Sara Jacomina Pieter- nella, d. van Pieter de Kraker en van Eliza beth Neeltje de Pooter. 26 April. Pieter Jaco bus, z. van Adriaan Hamelink en van Suzanna Haak. 27 April. Joseph Camiel Julie, z, van Rene Joseph Audenaerd en van Anna Maria Casteels (won. te Overslag28 April. Pieter- nella Susanna Maria, d. van Rene Laureijs en van Trijntje Everhardus. 29 April. Thomas Josephus Marie, z. van Cornelius Martinus Ghislain Cappendijk en van Prudentia Ida Buijsrogge. 30 April. Sophia Cornelia, d. van Karel Scheele en van Cornelia Sophia Kroon. 1 Mei. Jansje Dudovica Maria, d. van Petrus Johannes de Theije en van Pietertje Nieuw- burg. HOEK. Huwelrjks-aangiften. 2 April. Pieter Aar- nout Verplanke (van Scboondijkeoud 29 j., jm. en Jozina van Tatenhove, oud 22 j., jd. 9 April. Jan Herrebout (van Terneuzen), oud 41 j., jm. en. Helena Meertens, oud 26 j., jd. Huwelflks-voltrekkingen: 15 April. Gerard Tollenaar, oud 26 j., jm. en Tanneke Esther Tollenaar, oud 24 j., jd. 16 April. Pieter Aar- nout Verplanke (van Scboondijke), oud 29 j., jm. en Jozina van Tatenhove, oud 22 j., jd. Geboorten. 7 April. Lein Simon, z. van Albrecht Meeusen en van Jacoba Moennan. Overtijden. 7 April. Jacobus Cornelis de Jonge, oud 69 j., z. van Leendert Will em en van Janna Dieleman. 8 April. Neeltje de Feijter, oud 71 j., wed. van Jan Schieman. 11 April. Wilhelmina Dieleman, oud 89 j., wed. van Job V^olfert. SAS VA?f GENT. Huwelijks-aangiften. 3 April. Cornelis Petrus Antonius Manders (van Amsterdam), oud 28 j., en Madelena Coleta Vemaeve, oud 31 j. Francois Daniel Haak (van Biervliet), oud 25 j. en Andriezina Cornelia Jacoba van Hoeve, oud 25 j. Petrus Albert Meeusen, oud 18 j. en Maria Elisabeth Overdulve (van Groede), oud 19 j, Huwelijks-voltrekkingen. 23 April. Eugfene Martinus Andriessen, oud 24 j. en Madeleine Helena Wauters, oud 24 j. Overlijden. 1 April. Jozef Engelen, oud 63 j., echtg. van Josephina Paulina Bertolotti (overl. te Terneuzen). 20 April. Seraphina de Beule, oud 47 j., echtg. van Philemena de Cahrwh (over!, te Terneuzen). TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zicb in deze gemeente gevestigd: C. A. Platteeuw, zonder, Dokweg 21, van Axel. J. W. Sijpesteijn, marecbaussee, Nieuwstraat 41, van Bergen op Zoom. J. Lugtig, marechaussee, Nieuwstraat 41, van Hulst. Vertrokken: P. P. P. Vaal, kantoorbediende. Axelsche- straat 175, naar Li esse (tFr.). p. Kuil, ass., arts, Markt 25, naar Renkum. A. A. A, Dieleman, leerares Landbouwhuish. school, Stationsweg 66, naar Middelharnis. G. C. T. M. Adriaansens, zonder, Burg. Geillstraat 58, naar Hulst. P. A. E. M. van den Bruele, zonder. Noord- straat 45, naar Voorhout. M. Valckx, dienstbode, Burg. Geillstraat 58, naar Vogelwaarde. R. R. A. de Maat, schrijver Dir. Bel., West- kolkstraat 54, naar St. Jansteen. B. op 't Hof, voorwerker Heide Mij., Louiea- straat 11, naar 's-Heer Arendskerke. J. E. Vermeulen, zonder, Van Bovenstraat 5, naar 's-Gravenmoer. INTERESSANTE GREPEN UIT HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. Donderdag 7 Mei. Ernstige muziek: Te 19.10 uur geeft het Omroep Symphonie Orkest o.l.v. Pierre Rei- nards een concert met medewerking van George van Renesse als solist in het piano- concert in f. kl. t. van Max Reger Op. 114. Lichte muze: Van 17.3018.00 uur zendt Hilv. I een afwisselend programma uit, dat venzorgd wordt door de Drie Adlers, mond- accordeon-virtuozen, het vocaal ensemble Klaver Drie en Herbert Perquin met vroo- lijke liedjes. Frans van Capelle treedt op als solist bij het Amusementsorkestdat het orkestrale gedeelte verzorgt. Land en volk: Over Hilv. I heeft van 17.15 17.30 uur <jen herhaling plaats van de uit- zending „Familie de Boer". Van 13.00—13.15 uur hooren we over Hilv. I een lezing over „De Landstand aan het werk". Voor de vrouw: Van 15.0015.30 uur Hilv. I geeft mevr. Olff-van Boven de Iste lea in den cursus stofversieren. Juist bij het ver- anderen van onze zomerkleeding is het zoo practisch ,,open zoornen" te maken. Gesproken woord: Van 20.40—21.00 uur dragen Julia de Gruijter en Rien van Noppen Vlaamsche humor voor, n.1. fragmenten uit ..Kabeke" door Ernest Claes ((Hilv. H). Over denzelfden zender zingt van 16.4517.15 uur het kinderkoor van den Ned. Omroep o.l.v. P. Jakma. Golsdienstige uitzendingen: 10.0010.15 uur Hilv n, morgenwijding; 16.0016.20 uur Hilv. I, Zondag van den Heidelbergschen catechismus door ds. G. van Doom te Vol- lenhove22.05—22.10 uur Hilv. II, avond- w(jding. Vrijdag 8 Mei. Ernstige muziek: Jan Mul geeft te 10.15 uur over Hilv. II een orgeJfoespeling voor de microfoon met werken van J. S. Bach, Otear Franck en Eric Satie. Te 14.00 uur geeft het Sted. Orkest van Maastricht o.l.v. H. Her mans over- Hilv. H een concert, waaraan de sopraanzangeres Irma Tmunerman medewer king verleent met werken van Beethoven en Strauss. Lichte muze: Van 13.0015.00 uur wordt over Hilv. H een gevarieerd middagpro- gramma uitgezonden, dat den titel draagt ..Tusschen de bedrijven". Land en volk: Van 10.40—11.00 uur wordt op veler verzoek een herhaling gegeven van het programma „Zoo is Katwjjk", dat werd samengesteld door H. P. Wbuwenaar. Van 13.0013.15 uur beluisteren we over Hilv. I een uitzending in het kader van den produc- tieslag 1942, ReportageIn de reeks ,,Het gordgn gaat open' geeft K. van Heusden van 18.30

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3