BLOEMEN en PLANTEN Aankondiging. ANNE vindt het geluk JOEDERDAG BLOEMENDAG" Wegen en Voetpaden mei de Kunstwerken. Plan van uitbreiding en bebouwingsvoorschriften. FEUILLETON V - 10 MEI Bloemenmagazijn G. J. WILL IN IEDERE PRIJS VERZEND1NG NAAR ALLE PLAATSEN VERHOOGING VERVOERSCAPACITEIT NEDERL. BINNENVLOOT. REVOLVERAANSLAG TE ROTTERDAM. STATIST! EK DRANSEWET. De Bup^emeester van TETUNEPKE3N, waar- nemende de taak van hot college van Burge meester en Wethouders, maakt bekend, dat de opgaven bedoeld in artikel 35 en 51 der Drankwet 1931 Stbl. no. 476 ter gemeente- secretarie vooi- een ieder ter inzage zijn gelegd en tegen betaling der kosten zijn verkrijgbaar gesteld: Temeuzen, 5 Mei 1942. De Bui'gemeester voornoemd, C. VEJRLINDE. Wnd. De Gemeente-Secretaris, B. I. ZONNETVIJLLE. De Burgemeester van ZAAMSLAG ibrengt ter algemeend kermis, dat te beginnen op Woemsdag 27 Mei 1942 vanwege de gemeente een algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 5 Mei 1942. De Burgemeester voomoemd. S. VAN HOEVE Jzn. >De Secretaris, J. W. -KUSEE. De Burgemeester van PHILIPPINE maakt bekend, dat hot door hem, ter uitvoering van de taak van den Gemeenteraad vastgestelde plan van udtJbreiding in uitvoerige kaarten uitgewerkt, met bebouwingsvoorschriften, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 7 Mei 1942 tot en met 23 Mei 1942. Belangheblbenden, die zich met bezwaren tot den Burgemeester hebben gewend, kun nen v6or 6 Juli 1942 bun bezwaren tegen het plan en de bebouwingsvoorschriften indienen bij den Ctommissaris der Provincie Zeeland. Philippine, den 5 Mei 1942. De Burgemeester voomoemd, E. ARBROSCHEER. i De Secretaris, P. J. L. VAN H'OEK. niet wil onderwerpen. Het kan dit niet eens, want het is nationaal-socialistisch. Ook wil het van den Nederlander geen Duitscher maken; de weg, welke heide landen zijn ge- gaan, is te verschillend geweest. Spr. besloot met den wensch, dat het natio- naal-socialisme niet alleen de Germaansche volkeren gelukkig zal maken, maar bovendien hem zal opvoeden tot een nieuwe Germaansche gemeenschap. Rede van ir. Mussert Ir. A. A. Mussert, die daama heeft gespro- ken, richtte allereerst den blik achterwaarts. De Nederlandsche nationaal-socialipter. zijn eerst in 1931 met hun werk begonnen, dat is twaalf jaren later dan Hitler en .Mussolini. Onze weg was zwaar. Er was in ons land geen oorlog geweest, wij hadden geen inflatie gehad, er was geen frontgemeenschap ge- groeid. Wij waren een uiteengeslagen volk. Wg begonnen als goede Nederlanders, die niet langer konden aanzien hoe dit'volk werd kapot geslagen. Spr. wees er op, welk een strijd moest wor den gevoerd en hoe in 1935 de Oxford-bewe- ging kwam, waarmee men trachtte demen- schen van de beweging af te houden. In de jaren 1937 tot 1940 werd Nederland meer en rneer het bruggehoofd van Europa om steeds doeltref fender de Engelsche politiek en de Britsche wereldbelangen te dienen. Het is moeilijk geweest, maar toch is de vesting van het nationaal-socialisme hier te lande staande gebleven. Na den'oorlog werd die vesting ont- zet en thans kan zij zich ontplooien. In het eerste oorlogsjaar bereikten wij de eerste hon- derdduizend leden, dat is bet dubbele van 1935. Daarmee, aldus spr., was de eerste phase van den strijd afgeloopen. Thans komt de tweede phase, waarin de beweging moet leer©n een volk te leiden. Daama zal de derde phase komen, dat wil zeggen, dat de nationaal-socia- listische beweging tot taak krijgt een natio- naal-socialistischen staat te vormen en te- zamen met dezen de vorming van een natio naal-socialistisch volk ter hand te nemen. Vervolgens ontwikkelde spr. een schema van de nationaal-socialistische beweging, zoo- als die zal worden gevormd. Bovenaan staat het Nederlandsche volk van negen millioen zielen. Het kloppend hart van dat volk is de Nationaal- Social istische Beweging. Vandaar uit worden zes groote nationaal-socialistische arbeidsgemeenschappen gevormd, te we ten: 1. de arbeidsgemeenschap van de voedselvoor- ziening, zooals deze thans is georganiseerd in den Landstand; 2. de oeconomische groep van het Arbeidsfront; 3. de medische dienst; 4. opvoeding en onderv.hjs; 5. de cultureele wer- kers; 6. de dienaren van staat en gemeente. Spr. deelde vervolgens mede, dat Nederland straks zal worden verdeeld in 70 grondgebie- den, die ieder een logisch afgerond geheel zul len vormen. Volgens dit principe zal de Natio- naal-Bocialistische Beweging straks uit 70 Op 'Houtrust te 's-Gravenliage werd Zondagmiddag de groote demonstratie van den Nederlandschen Arfbeidsdienst gehouden, waaraan 1300 mannen en 130 vrouwen deebiamen. De adbeidsmeisjeg voeren een Meidans uit. Polygoon-iMeyer-Pax Holland-c. Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) 13 Permitteert u, dat ik het eerst het woord voer? Ga je gang, antwoordde mevrouw Sta- niecki gelaten, terwijl ze in een doosje siga- retten grabbelde en er met geforceerde kalmte een opstak. Juist die oogenschijnlijke gemoedsmst prik- kelde Vera nog meer. Zij liep met gebaide vuisten op baar moeder toe en riep, buiten zich zelf van woede: Mama, over een week of vier is ons leven hier ten einde. Je kunt met Escbental trou- wen, dat laat me volkomen koud, maar je zult er mlj niet toe krijgen indiens villa te trekken om daar de brave dochter des huizes te spe- len. Ik ben jor.g, ik wil gezelligheid hebben ik wil van mijn leven genie "en, ik wil Ik weet wel, wat je wilt, viel mevrouw Stanieoki haar koeltjes in de rede. Doe me een genoegen en sbheeuw niet zoo, Vera. In de villa van Escbental zul je gezelligheid ge- noeg vinden. Hij is niet iemand, die zich bij voorkeur van wereld afzondert. - Nee, nee, maar bij zoekt wel bij voorkeur het gezelscbap van dat stel zure dorpsnota- belen hier en ik bedank er voor om me hier in dat nest te verkniezen. Je hebt me beloofd - den consul te bewegen, dat we't winterseizoen kringen bestaan. Een zeifde verdeeling in dis- tricten zal worden doorgezet in organisaties als Winterhulp en Arbeidsfront. Voortgaande betoogde ir. Mussert, dat de staat ook zijn vervorming zal ondergaan. Langzaam worden de leidende posities aan nationaal-socialisten gegeven. Vooral de Engelsche radio geeft zich veel moeite spr. voor te stellen als iemand, die af en toe een bedelreisje doet, om aan de macht te komen, doch dit is niet geheel juist. Wanneer ons land een nationaal-socialistische regeering zal krijgen, is niet aan ons ter. beoordeeling. Zij zal er komen wanneer de Fuhrer daar- toe de tijd acht gekomen en misschien wel eerder, dan den Engelschen lief zal zijn. Het is nu onze taak ons volk te leeren zien hoe Europa bezig is te veranderen. Wij Nederlanders hebben voor de vorming van het nieuwe EUropa groote offers te brengen. Wij maken ons geen iilusie, wanneer kapitalisme en bolsjewisme dezen oorlog zouden winnen, wat dan ons lot zou zijn, want dan zou er voor ons en onze gezinnen geen toekomst meer zijn. Alles staat bij deze worsteling op het spel. Spr. gaf zijn gehoor echter de verzekering, dat het nationaal-socialisme het zal winnen van bolsjewisme en kapitalisme, omdat tenslotte het goed het kwaad altijd overwint. Wij heb ben dezen gang van zaken te danken aan het feit, dat God ons den Duce en den Fiihrer schonk. Wij als Nederlanders zrjn er tenslotte dankbaar oor, dat er is een Duitsche Fiihrer, die, naar wij hopen. binnenkort zal zijn Fuhrer van de Germanen. Rede scholingsleider Kuhlmann. In de middagvergadering heeft gesproken de plaatsvervangend scholingsleider der N.S. D.A.P., Kuhlmann, die betoogde, dat door de nationaal-socialistische overtuiging het Duit sche volk zich heeft bezonnen op de verstrek- kende opgaven, welke het te vervullen heeft gekregen. De wereldvrjanden vermoeden thans nog niet tot welke krachtsprestaties het Duitsche volk in staat zal zijn. Spr. zette uiteen hoe de beste bedoelingen van het nationaal-socialisme steeds weer werden ver- stoord door de vijandelijke grootmachten, waarvan het internationale Jodendom een der eerste krachten is. Spr.'s verblijf in Nederland had hem ge- leerd, dat de Nederlanders afwijkend staan tegenover het politieke denken. Het hulde zich daarentegen gaame in internationale gedach- teupchema's. Wij, aldus spr., denken in volk en in generaties. Dit denken heeft ons ge- bracht tot een aanvaarding van deze groote verplichting: het leven, dat wij van onze voor- ouders ontvingen, zoo gezond mogelgk te be- waren en over te dragen aan de generaties, die na ons komen. Spr. achtte het de taak van de N.S.B., het Nederlandsche volk te verlos- sen van deze internationale gedachtensche- ma's en het individu rijp te maken voor het inzicht, dat zijn toekomst ligt in zijn eigen volk. Rede prof. Van Genechtem Tenslotte sprak de vormingsleider van de N.S.B., prof. dr. R. van Genechten, die begon met vast te stellen, dat het lot van het Neder landsche volk de laatste jaren tragisch en aangrrjpend is als een antieke Grieksche tra- gedie. In tenkele jaren tijds is ons volk van het hoogtepunt naar beneden gestort. Spr. zeide, dat wanneer Nederland is ineen- gestort, dit niet daaraan heeft gelegen, dat het Nederlandsche volk was vermolmd. maar hieraan: dat de leiding van het volk door en door was vermolmd. Spr. trad in een nadere beschouwing van de dagen, die onmiddellijk voorafgingen aan het uitbreken van den oorlog en schilderde de schuld van een aantal verantwoordelijke man nen als den opperbevelhebber en de ministers rmmmao mnrm in Kopenhagen zouden doorbnengen en ik ver- lang van je, dat je je belofte houdt. De consul wil daar niets van weten. Een paar toespelingen in die richting heeft hij on middellijk van de hand! gewezen. Hg is een man, die zijn leven lang hard heeft gewerkt en nu naar rust verlangt. Ook ik. Vera, verlang naar rust. Maar ik ben nog lang niet rustbehoevend. Daarvoor ben ik gelukkig nog niet oud ge- noeg', was het onhebbelijke antwoord. Ik wil lets beteekenen. Ik denk er niet aan om daar in de villa te blijven rondhangen en stof af te nemen, of mijn braven stiefvader de krant voor te lezen. Als je zelf niet openlijk met hem durft te spreken, dan zal ik het doen. Hij moet begrijpeA dat hg tegenover zijn toekom- stige dochter verplichtingen heeft, dat hij lets voor haar toekomst moet doen. Ik verbied je om met Escbental ook maar een enkel woord over deze zaak te spreken. Wht je toekomst betreft, heb ik zelf al de noodige maatregelen getroffen. Het komt alleen maar op je zelf aan. Als je wilt, is je toekomstige positie verzekerd. Nu maak je me toch werkelijk nieuws- gierig, hoonde Vera. Moet ik soms den pro- visor van den apotheek trouwen. Dat is de eenige vrggezel in dit nest, sinds de schllders- kolonie is weggetrokken. Ik heb in't geheel geen huwelijk voor ]e op het oog. Maar? Vera verkeerde inderdaad in spanning. Haar moeder keek haar zoo eigenaardig aan. Ik ben van plan je tot de kleindocbter en eenige erfgename van jonkbeer Remus Falke te promoveeren, zei mevrouw Staniecki beescb Je zult op den Falkburcht wonen, V loos wij kstraat 27 - Telef. 2092 TERNEUZEN HEEFT HIERVOOR Gerbrandy, De Geer en van Kleffens. Drie wegen, zoo vervolgde spr., staan voor Europa open, n.l. het verstarde kapitalisme, het communisme en het nationaal-socialisme. Deze oorlog is een opstaan van volkeren, die zich zelf willen zijn tegen de machten, die zich hebben verbonden zulks te verhinderen. Het nationaal-socialisme is de eenige uitweg, het geloof, dat d© mensch op lich zelf niets is, doch alleen iets kan zgn als onderdeel van het groote, levende geheel. Spr. verwaehtte van zijn kameraden, dat zij ook in eigen ♦boezem zullen strijden tegen den geest van kapitalisme en Jodendom, en met name den smokkelhandel zullen afwgzen. Weest hard, oiwerbiddelijk hard tegen hen, die zich vergrijpen aan de goederen der volks- gemeenschap, aldus spr. Ook den strijd in eigen gelederen moet men niet schuwen; wat niet deugt in de beweging, dat moet onverbid- delijk worden bestreden en uitgeworpen. Spr. besloot zijn rede met vast te stellen, dat er voor Europa geen toekomst mogelijk is zon- der het nationaal-socialisme. Daarom dienen de* Nederlandsche nationaal-socialisten in nauwe broederschap met de Duitsche natio naal-socialisten te zijn verbonden in den strijd voor Europa's toekomst en voor de mensche- lijke beschaving. NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT. De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront meldt: In aansluiting op de becichten over het generaal pardon kunnen wij nog mededeelen, dat het behoud van rechten niet geldt voor de werkloozen-kasuitkeering, maar wel voor alle andere fondsen en instellingen. Zij, die vdor 15 Juli 1940 lid waren van een erkende vakorganisatie en nadien voor hun vakbond hebben bedankt, zullen indien zij vodr 1 Juli 1942 zich melden als lid van het N.A.F. eerst de reglementaire wachttijd moe- ten doormaken, alvorens zij recht kunnen doen gelden op kasuitkeering. EKIJEZEN AAN NEDERLANDSCHE SOHEEPSRUIMTE. Uit Londen wordt gemeld, dat van de 2.6 millioen ton scheepsruimte, welke de naar Londen gevluchte Nederlandsche regeering in Mei 1940 ter beschikking heeft gesteld van de Britsche regeering, tot einde 1941 420.000 ton tot zinken werden gebracht. Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gemaakt, dat een klein Neder- landsch koopvaardgschip voor de kust van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd is. HKT I /TDTVfAATSCHAP VAN HET N.A.F. De persdienst van het N.A.F. sctarijft ons: Daar er nog eenige onzekerheid blijkt te bestaan omtrent de wijze waarop het lidmaat- geld en bedienden tot je beschikking hebben en het vertroetelde kleindochtertje van een bud man zijn. Vera liet zich op een, stoel vallen en keek haar moeder met groove oogen aan. Ik begrijp je niet mama. Hoe bedoel je dat? Mevrouw Staniecki's sigaret was uitgegaan. Zij wiei-p haar in den aschbak en zocht haar zakdoekje, waarmee ze haar klam voorhoofd bette. Haar gezich was'bleek, maar er lag een vastberaden trek op. Met een abrup ge- baar greep zij naar de papieren op haar schrijftafel. Hier is Anne's geboortebewijs, doop- briefje, vaccinatiebewijs en wat verder tot de noodige identiteitspaperassen behoort. En Anne Falke, mijn dochter uit het eerste huwe lijk, ben jrj. .Heb je me begrepen? Eerlijk gezegd: neen, mama. Over een half uur komt hier een heer, wien ik deze papieren zal overhandigen en aan wien ik jou als Anne Falke zal voorstellen. Je bent niet wgs, mama. Mevrouw Staniecki deed, of ze deze grof heid niet hoorde. Die meneer is notaris Hamsen, ging ze votirt. Hij komt in opdracht van jonkbeer Falke, die irniig naar zijn kleindocbter ver langt en niets liever wenscht dan baar tot zich te nemen. "Hij wil haar geheel als zijn eigen kind beschouwen en al zijn rijkdommen, zijn huis en zijn bediendenschaar tot haar be- beschikking stellen. - Hoe weet je dat, mama? i Ik s a al sinds eenigen tijd met den notaris in briefwisseling. Als rechtskundig adviseur van jbr. Falke heeft, bij zich tot mi} gewertd met het verzoek, of ik bereid zou zijn schap van ihet Nederlandsch Arbeidsfront ver- kregen wordt, declen wjj thans mede dat hier- toe de volgende wegen openstaan: •le. AUen, die lid zijn van een vakbond, worden automatisc'h lid van het N.A.F. Zij hoeven zich dus niet als lid op te geven. Wel moeten zij de ben toegezonden vragenformu- lieren invullen. Dit is noodzakelijk omdat op grond hiervan moet worden vast gesteld, op welke rechten het lid aanspraak kan maken. Wie geen invulformulier ontvangen mocht hebben, kan het krijgen b'j de kantoren en bureaux van het N.A.F. 2e. Individueel lid kan ieder werkend Nederlander worden, die aan de daartoe ge steld© eischen voldoet. Aanvraagfonmulieren voor lidmaatsdhap kunnen verkregen worden tog de kantoren en bureaux van het N.A.F. 3e. Pu'bliekrechtelijke lichamen kunnen, na gepleegd overleg met den leider van Ihet N.A.F., als geheel tot het Nederlandsch Ar beidsfront toetreden, waardoor dus een col- lectief lidmaatschap ontstaat. CIRCULATIE VAN PASMUNT. De wnd. secretaris-generaal van het depar tement van financien deelt mede, dat in ver- band met het feit, dat in den laatsten tijd vol- doende pasmunt van de nieuwe modellen is gereed gekomen ter voorziening in de beboef- te aan dit ruilmiddel, een tekort aan klein geld zich niet behoeft voor te doen. Indien op sommige plaatsen een tekort aan pasmunt mocht worden geconstateerd, kunnen klachten daaromtrent worden gericht tot den waamemend thesaurier-generaal bij het depar tement van financien, Kneuterdijk 22, 's-Gra- venhage. DE VERPLICHTING TOT VERRICHTING VAN DIENSTEN. In het verordeningenblad is verschenen een verordening van den Rijkscomrnissariswaar- bij de verordening betreffende de verplichting tot het verrichten van diensten, wordt aange- vuld, in dier voege dat, behalve zooals tot dusver het gewestelijke arbeidsbureau ook een door den Rijkscommiasaris (commissaris- generaal voor ibijzondere aangelegenheden gemaehtigde instantie bewoners van het be- zette Nederlandisohe gebied kan verplichten Voor een ibepaalden tijd op een bun aange- wezen plaats diensten te verrichten. EEN VENNOOTSCHAPSBELASTING. Het "Verordeningenblad van 4 dezer bevat een besluit van den secretaris-generaal van financien krachtens hetwelk een vennoot- schapsbelasting zal worden geheven op naam- looze vennootschappen en commanditaire ven- nootschappen op aandeelen, op codperatieve vereenigingen er? andere vereenigingen op cooperatieven grondslag, op onderlinge ver- zekeringsmaatschappijen, alsmede op vereeni gingen welke op onderlingen grondslag als verzekeraar of credietinstelling optreden, op stichtingen, vereenigingen en rechtspersonen voor zoover zij een bedrijf uitoefenen en op bedrgven van openbare lichamen, geen land- bouwbedrijf zijnde. Voorts op bepaalde groepen buitenlandscbe belastingplichtigen. In het Verordeningenblad van 4 dezer is op- genomen een besluit van den secretaris-gene raal van waterstaat tot verhooging van de vervoerscapaciteit van de in Nederland thuis- behoorende binnenvloot met betrekking tot de internationale scheepvaart. Hierbij wordt bepaald, dat de secretaris- generaal van waterstaat den eigenaar van een in Nederland thuisbehoorend binnenschip dobr middel van de Stichting Nederlandsche parti- culiere Rijnvaart-centrale .ter bevordering van de internationale scheepvaart kan verplichten, dat schip met volledige hemanning en inven- taris aan een bepaalde. reederij in gebruik af te staan. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging met terugwerkende kracht tot 10 Maart 1942. Naar aanleiding van een Maandagavond omstreeks half elf plaats gehad hebbenden revolveraanslag in de Beatrijsstraat te Rotter dam, waarbij de dader door zelfverdediging van den aangevallene vermoedelijk door een schot werd getroffen, verzoekt de commis- saris van politie (justitieele dienst, Centraal bureau van politie aldaar) een ieder, die hier- over eenige inlicbting kan verstrekken zich ten spoedigste te vervoegen aan het Centraal bureau van politie, kamer 21, 2de etage, tele- foon 35010, toestel 137 en 188. Een belooning van f 5000 word: in uitzicht gesteld. PLUKIIEN VAN BLADEREN VERIiODEN. Grondstoffen vooi theesurrogaat. In de Staatscourant van 5 dezer is opgeno- men een beschikking van den secretaris-gene raal van landbouw en visseherij, waarbij het plukken en verzamelen van bladeren van ber- ken, bosebbessenstruiken, bramenstruiken, zcomede van in bet wild groeiende fram- bozen-, en rozenstruiken, alsmede bladeren van andere boomen er. slruiken, voor zoover deze bladeren geschikt zijn voor het bereiden van theesurrogaten w? rat verboden. Dit verbod ge.it niet na een nader door de Meelcentrale aan te vvijzeh datum: mgn dochter de dochter van diens zoon Egon af te staan. Ik heb in bevestigenden zin geantwoord en daarmee jouw toekomst verzekerd, Vera. Je behoeft slechts je hand uit te steken. En Anne? fluisterde Vera. Weet jonkheer Falke niets van het bestaan van Ann©? Heeft de notaris niet naar haar ge vraagd Beiden hebben steeds en uitsluitend naar Anne Falke gevraagd, was het ongedul- dige antwoord. Begrgp het dan toch einde- lijk eens, 'Vera. Ze bedoelen natuurlijk alleen Anne Falke. Noeh de notaris, ndch mijn hm„ schoonvader, weten ook maar iets van jouw bestaan af. Dat is ook geenszins verwonder lijk, omdat ik met Staniecki in Polen ben ge- trouwd, waar jij ook geboren bent. Zij weten alleen, dat er een dochter van Egon Falke bestaat. Maar zelfs al zouden ze vememen dat ik ook nog een tweede dochter heb, dan zullen ze toch nooit op de gedachte komen, dat jij dat bent. Deze officieele documenten hier en mijn getuigenis zijn meer dan voldoen- de om je als Anne Falke te legittmeeren. Daarom heb je dus Anne en Ui-sel van- daag naar de stad gestuurd? Mevrouw Staniecki knikte. Ik wilde geen getuigen in huis hebben. En wat denk je met Anne te doen mama? Er trok een w.olk over mevrouw S' aniecki s gezicht. Nerveus trommelde ze met haar slanke vingers op het blad van de schrgftafel. Dat medsje is voor mij een voortdurende bron vain zorg en last een levende herin lering aan den ongelukkigsten tgd van mijn leven, mijn huwelijk met Falke, die absoluu! i niet bij mij paste. De consul kent haar alleen a. voor den eigenaar der boomen of strui- ken, genoemd in artikel 1, onder c, of den- gene, die krachtens eenig ander zaktltjk of eenig persoonlijk recht daarover de feitelijke macht uitoefent; b. voor personen, aan wie tot het plukken en verzamelen- van bladeren door de Meelcen trale een schriftelijke vergunmng is uit- gereikt. Deze vergunning is slechts geldig op de dagen. welke daarop uitdrukkelijk staan aeui- gegeven. De datum kan verschillend worden vastge- steld voor de verschillende soorten van bla deren. Vrije toegamg voor geautoriseer«4e piukkers. IHgs die de genoemde .boomen of struiken voorhanden heeft, hetzij dat deze hem in feigendom toebehooren, hetzg dat hij daarover krachtens eenig ander zakelgk of eenig per soonlijk recht de feitelijke macht uitoefent, is verplicht toe te staan, dat piukkers, die een geldige vergunning, als bedoeld in artikel 2 kunnen toonen, de bladeren dezer boomen en struiken plukken en verzamelen. De verplichting geldt niet voor hem, die ten genoegen van de Meelcentrale aantoont dat hij de bladeren zelf plukt en verzamelt. Hij, die er bezwaar tegen heeft aan bepaal de personen voor het plukken toegang te ver- leenen, kan van zijn bezwaren kermis geven aan de Meelcentrale; indien de Meelcentrale de bezwaren gegrond acht, behoeft aan de desbetreffende personen geen toegang te worden verleend. Dit besluit is vandaag in werking getreder. COLLECMEVE ARBEIDSOVEREENKCWVISTEN MTV EN VAN KRACSHT. Het Maandag verschenen verorderungen - blad Ibevat een besluit van den secretaris-ge neraal van sociale zaken betreffende het van kracht blijven van colleetieve arbeidsovereer- komsten, waarbij o.m. bet volgende wordt be paald: Een loopende colleetieve arbeidsovereen- komst wordt voor zoover zij loonen, salaris- sen en andere arfbeidsvoorwaarden regelt, tot nader order aangemerkt als regeling in den zin van artikl 5 der verordening no. 217/1940 betreffende de totstandikoming van regeling inzake loonen, salarissen en andere arbeids- voonwaarden, indien een der .partijen, weSke dezelve hebben gesloten, ophoudt. te bestaan. (Volgens art. 5 van de verordening 217-1940 kan, indien een c.a.o. niet tot stand komt, de secretaris-genenaal van sociale zaken, of een door hem aangewezen instantie, loonen, sala rissen of andere anbeidsvoorwaarden bindend vaststellen.l Indien de colleetieve arbeidsovereenkomst algemeen verbindend verklaard was, is het geldingsgebied der regeling hetzelfde als dat hetwelk de algemeen verbindend verklaard© arbeidsovereenkomst had. Dit besluit treedt in werking op den dag' zijner afkondiging. DE REWAARPUGHT VOOR BESGHEIDEN In .het Prgsvormingsbesluit art. 6 lid 3, wordt de verplichting opgelegd aan de daar voor in aanmerkimg komende bedrijven (dit zijn dus fabritkanten, groothandelaren, mtts- gaders ambachtslieden en kleinliandelaren, voorzoover de gemaehtigde voor de prgzen de verplichting van art. 3 tot hen heeft uitge- breidl alle Ibesdheiden gedurende 2 jaar zoo- damig te bewaren, dlat de hoogte en het tot stand komen der prijizen op eenvoudige wijze kan worden gecontroleerd. Daar voor vele geldende prijzen nog steeds de prijs van 9 Mei 1940 den grondslag vormt, wijst de gemaehtigde voor de prijzen erop, dat bovengenoemd voorschrift niet beteekent, dlat na 2 jaar deze ibescheiden zouden kunnen -wor den vemietigd. Immei-s blijft de verplichting en bestaan, neergelegd in het wettooek van koop- handel, om alle ibescheiden 30 jaar te bewaren. Het ontibreken van deze ibescheiden zou de be oordeeling van de juistheid van den prgs zeer moeilrjk maJken en d©rhalve uiterst bezwarend zijn voor het aan een onderzoek onderworpen bedrijf. DE JEUGDHERBERGCDLLEOTE. Scholieren krijgen er yriji v»or. De secretaris-generaal van opvoeding, we- tensehap en kultuurtobeschei'ming heeft goed gevonden, dat aan scholieren, die als collec- tanten deelnemen aan de collect e, welke 9 Mei a.s. wordt gehouden ten bate van het jeugdhedbergwerk, op dien dag vrij wordt ge- geven van school. Zij moeten echter een be- wijs kunnen overleggen dat zij inderdaad aan deze inzasnelihg hebben deelgenomen. In een oproep aan alle Nederlandsche scho lieren vraagt de Jeugdherbefgcentrale aan de kinderen, aan de collecte een bijdTage tg schenken, hoe klein deze ook moge z\jn. In ons land zijn 1.700.000 schoolgaande jongens en meisjes. Als die alien temminste een cent geven op 9 Mei voor het jeugdhertoergwerk dan brengen zij tezamen een Sbedrag bij een van. zeventienduizenid gulden. Met dit geld kan dan weer een jeugdherfberg worden ingericht. VOLKSLIED EN DANS. De arbeidsgemeenschap voor- volkshed, dans en spe!, welke als onderdeel van de Volksche werkgemeensehap reeds eenigen tgd geleden als huip in de huishouding. Het is me tot dusver gelukt haar tijdens ztj-n bezoeken op den achtergrond te houden en door haar pas- sieven aard is mij dat al bijzonder gemakke- lrjk gevallen, maar innerlijk heb ik steeds in duizend angsten geleefd, dat alles nog eens aan het licht zou komen. Dat zou dan zeker een breuk met Eschental hebben beteekend want dat zou hij me natuurljjk nooit hebben vergeven. Zoowel bij hem, als overal elders in Elmshorn zou mijn rol ten einde zjjn ge weest.. Ik moet nu probeeren Anne op een behoorlijke manier kwrjt te raken. Naar de woning van d'en consul kan ik baar natuurlijk niet meenemen en eerlijk gezegd, breek ik mij dan ook al sinds weken het hoofd over de vraag, wat er met haar moet gebeuren. Vera lachte sluw. Daar kan ik je misschien wel bij helpen mama! Jij, Vera? Ja, mama'tje; nu jij zoo netjes voor mijn toekomst hebt gezorgd, zal ik hetzelfde voor jou doen. Zoo wascht de eene hand de andere. Je gaat dus met mijn piannen aocoona Dat spreekt vanzelf Leve Anne Falke op den Falkburcht! Een dergelijke kans zal jc dochter Vera zich heusch niet laten on.t- gaan. Daar is ze niet dom genoeg voor. En nu wil je me zeker wel excuseeren. Ik moet me nog voor het bezoek van meneer den nota ris kieeden. Als je me had verteld voor -wien ik de theetafel zoo netjes moest dekken, zou ik me zeker wat meer moeite hebben gegever.. Tot straks, mama! Ik hoor daar een wagen aan komen. Dat zal de hooge gas wel zijn. (k haasf me, om me in een waardiger toi.et. te kunnen presenteeren. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2