Uitreiking Distributiekaarten. nAKKERTJE EXTRA ZEEP VOOR ARTS EM EH KAPPERS QELDIGE BONNEN VOOR VOEDfNGSMIDDELEN A vu Sport De wnd Burgemeester van Terncurcn maakt bekend, dat de a.s. uitreiking van algemeene Distributiekaarten zal plaats hebben in het Distributiekantoor, Heeren- gracht 10, des v m. van 9—12 uur en des n.m. van 1.30—4 uur, als volgt Aan hen, wier Dag van geslachtsnaam begint uitreiking: met de letters: Maandag 4 Mei, 9.12 uur en 1.30—4 uur, A t/m C Dansdag 5 Mei, 912 uur en 1.304 uur, D E Woensdag 6 Mei, 9—12 uur en 1.30—4 uur-, F G Donderdag 7 Mei, 912 uur en 1.304 uur, H J Vrijdag 8 Mei, 942 uur en 1.304 uur, K M Maandag 11 Mei 9—12 uur en 1.30—4 uur, N P Dinsdag 12 Mei, 9—12 uur en 1.30—4 uur, Q T Woensdag 13 Mei 912 uur en 1.30—4 uur, U V Vrijdag 15 Mei, 912 uur en 1.30—4 uur, W Z Uitreiking te SLUISKIL op Zaterdag 16 Mei, v.m. 9—12 uur, n.m. 1.30—4 uur. Houders van vetkaarten in de uitreikings- barak achter het kantoor, lste loket. Houders van boterkaarten in de uitrei- kingsbarak achter het kantoor, 2de loket. Hierbij dienen te worden overgelegd, de Distributiestamkaarten van de betrok- kenen met bijbehoorende inlegvellen. Tegelijkertijd zullen worden uitgereikt brandstoffenkaart D V" voor ver war mings- doeleinden gedurende het stookseizoen 1942/43. Hierbij dienen de volgende be- scheiden te worden overgelegd a. de met „Hoofd" gemerkte stamkaart, waarop bet codenummer van den brandstoffenhandelaar is ingevuld b. een der kaarten J, K of L van het stookseizoen 1941 42, waarop alle nog niet aangeWezen bonnen voorkomen, uitgezonderd die bonnen, welke ver- nietigd konden worden, n.l. de bonnen „21 CV" en „22 GV" van de L kaart. Daar aithans voorloopig geen rekening zal worden gehouden met het stoken van ..Centrale Verwarming" dan wel „Haarden en Kachels" en evenmin met het aantal vertrekken, waaruit een woning bestaat, ontvangt iedereen, die aan bovengenoemde voorwaarden voldoet, een kaart „DV". Terneuzen, 1 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. De wnd Burgemeester van Terneuzen deelt mede, dat gedurende de week van 4 Mei a.S. door den Distributiedienst aanvraagformulieren zullen worden uit gereikt aan arisen en kappers, ter ver- krijging van extra zeep. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE wnd. Paarden-T axatie- Mar kt Axel Onteigening- AXEL. Goedgekeurde en toegelaten Oekstieren. AXEL. Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 3 Mei tot en met 9 Mei 1942. 23A Brood 23B Brood 23A Vleesch 23B Vleesch 23A Aardap. 23B Aardap. Brood of gebak 4 rantsoen Yt rantsoen* 1 rantsoen 1 Vleesch of rantsoen j Vleeschwaren 1V« kg Aardappelen X kg Aardappelen 279 Algemeen 280 Algemeen 277, 281 A. 285, 289)A,gem- 4-09, 4-10 Reserve 283 Algemeen 284 Algemeen 287 Algemeen 100 gram Kaas 3'/2 liter Melk l»/« liter Melk 19 April tot en met IS Juni 1942. 288 Algemeen 250 gram Koffie-Surrogaat 30 April tot en met 8 Mei 1942. Y% rants. Boter Boter Vet Bijzondere rantsoenen. 19 April tot en met 16 Mei 1942. 291 Algemeen 250 gram Peulvruchten 3-12 of 4-12 Reserve 400 gram Sinaasappelen Beschikbaar per persoon 4 t/m 13jaar 2Y Y X 2H X X GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van J Petroleum K.F. Brandstof Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) 2 Liter Petroleum 1 eenheid Brandstoffen 1 rantsoen Zeep 75 Gram Toiletzeep 80 o/o 50 Gram Scheerzeep Van 1 April 1942 1 Wei 1942 De Nederlandsche PijnsfiHer RECHTSZAKEN. Volledig eerherstel van Overste Mussert. Onzuiver Bloed - oorzaak van nameloos lijdsn en lead... VOETBAL. De Burgemeester der gemeente AXEL brengt ter algemeene kermis, dat een Paarden- Taxatie-Markt te Axel zal worden gehou den op Zaterdag 9 Mei 1942, des voormiddags ten 10 ure, op de Markt aldlaar. Axel, 1 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, P. M. SMALLEGANGE. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat de stulkken, betrekking hetofcende op de onteigening ten name der gemeente Axel, ten behoeve van den wederopbouw, van een aan tal perceelen, gelegen aan de Oostzijde van de Da Jan Seharpstraat te Axel, waartoe door den Algemeen Gemachtigde is overgegaan, met ingang van 1 Mei 1942 gedurende drie weken ter secretarie dozer gemeente voor een ieder kosteloos ter inzage zullen worden neder- gdegd. Axel, 30 April 1942. De Burgemeester voornoemd, P. M. SMALLEGANGE. Het hoofd van plaatselijke politie te AXEL maakt bekend, dat naar den toestand op 1 April 1942 de volgende stieren in deze ge meente zijn goedgekeurd of toegelaten: Jan, eiig. D. Dekker, Axel M 32 (goedgek,) Sjoerd I v. Rudolf, eig. J. dc Feijter Lzn, Axel O 79 (goedgek.); Sjoerd II v. Rudolf, eig. alsvoren (goedg.) Bram 288697 R. v. J., eig. S. van Hoeve, Axel K 40 (goedgek.); Jaap Fokv. 240, eig. Jac. de Kraker. Axel M 53 (goedgek.) Tommie Fokv. 307, eig. P. J. de Waal. Axel Drieschouiwen 14 (goedgek.); Pol, eig. Gebr. IJseibaert, Axel Q 27 (goedg.). Axel, 25 April 1942. Het hoofd van plaatselijke politie voorn., P. M. SMALLEGANGE BONTE AVOND. Naar wp vememen, zal op 4 Mei a.s., in Het Centrum te Axel, een Bonte Avond ge- geven worden door de Ooncordia Band, het bekende Zeeuwsch-Vlaamsch ensemble. Mede- werkers zijn de confdrencier Adri van Oo> sohot, met zijn sprekende pop, terwijl br tevens bekende artisten zal imiteeren. Pru dent van Hrjfte, de accordeonvirtuoos, bekend door radio en grammofoonplaa*Jasper Anthonisse, de leider van de Band, zal piano- en saxophoonsoli spelen, terwijl Adri Kaan cabaretliedjes bij de guitaar ten gehoore zal A 19 April tot en met 16 Mei 1942. 278, 282, 286 290, 294 A ge 21A t/m 24 A Melk 21B t/m 24 B Melk m. 1 kg Suiker 500 gram Jam 1 rantsoen Brood, Bloem, Gebak 250 gram 250 gram 250 gram Rijst Peulvruchten Gort Ot/m 3 jaar 14 t/m 20 jaar Vol- was- senen Eenheid In tijdvak van ^^n week 9 18 22 18 rants. 1V4 2X rants. 2Y 3% kg kg In tijdvak van vier weken 1 500 1 500 1 500 1 500 kg gram 4 4 4 4 rants. 500 250 250 100 250 250 100 250 250 100 250 250 100 gram gram gram gram 500 500 500 500 gram 28 14 7 7 liter liter In tijdvak van acht weken 250 250 250 250 gram In tijdvak van 9 dagen 1 IW- 1 1 rants. 250 400 250 400 250 250 gram gram 1 16 01 293 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 Tot en met 13 Juni 1942 30 April 1943 31 Mei 1942 31 Mei 1942 31 Aug. 1942 Op bon 01 K.F. Brandstof is geen Anthraciet verkrijgbaar. In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bfj de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pjjnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. brengen. De Concordia Band beeft met haar Bonte Avonden in andere plaatsen reeds veel succes gehad. Dat ook bet Axelsche publiek zich niet onbetuigd moge laten. „Het Centrum". Kellnerin Anna Tegen den wil van zijn stiefvader wil de j jonge Burgstaller musicus worden en het komt z65 ver, dat de jonge man zijn pleeg- vader verlaat en geheel "onbemiddeld zich aan dte muziekstudie wijdt aan het conservatorium te Salzburg. Zrjn muzikaa talent blijkt zoo groot te zijn, dat faij in aanmericing komt voor een studiebeurs, maar daanmpde zijn zijn zor- gen niet geheel opgeheven en nemen eenige vriendinnen op zich hem ongemerkt hij te staan. Onder deze zorgzamen neemt de kell- nerin Anna, uit het artistencafe „Contrahas" de eerste plaats in en zorgt er o.m. voor, dat de eigenaar van het cafd aan Burgstaller de verzorging van de "boekhouding opdraagt. Als j blijkt, dat er 'onregelmatigheden in de kas van het cafe zijn voorgevallen, wordt Stefan Burgstaller hiervan verdacht, doch de kellne rin neemt alle schuld op zich, hoewel de nog onbekende schuldige een geheel andere is. Niettemin wordt Stefan ontslagen en dreigt daardoor ten onder te guan. Dan gaat Anna naar Stefan's stiefvader out hem zrjn houdlng ten opzichte van zijn zoon te verwijten. Hier- door wordt het Stefan duidelrjk, dat Anna zijn overleden gewaande moeder is, doch de kellnerin blijkt plots te zrjn verdwenen. Ste fan wordt nu door zijn vadr in staat gesteld zrjn studie te vervolgen en op den dag dat hij voor het eersf in het openibaar zal optreden bemerkt hij achterin de zaal zrjn moeder, die nog traoht te vluchten, doch onder- de groot- ste geestdrift der bezoekers omhelst hij zijn moeder, Anna de kellnerin. Gevonden voorwerpen. Zilverbon, W. A. den Boggende, Nieuw- straat 24. Ledig beursje met sleutels, veldw. Griep. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. De rechfibank heeft de volgende vonnissen uitgesproken C. v. C., oud 22 j., vlasbewerker te Clfnge wegens dlefstal van 12 rijwieleh tot 8 maun- den gevangenisstraf, met aftrek van voor- arrest tot den dag der uitspraak. M. C. B., oud 21 j. en E. B., oud 16 j., te G.raauw, wegens diefstal van erwten tot resp. f 15 boete of 15 dagen hechtenis en 15 boete of 2 weken tuchtschool. I. C. du B., oud 56 j. en J. R., oud 56 j„ heiden paardenhandelaar te Breskens, be- klaagd van overtreding Paardenbesluit 1940 H, zijn, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, Ycijgesproken. DE DOODSTRAF OElilSC-IIT WEGENS DISTRIBUTIEMISDRIJVEN. Staatsanwalt aeht afsehrtkwekkeml voorbeeld noodig als laatste, emstige waarschuiwing. In zrjn Woensdagmiddag gehouden requisi- toir heeft de Staatsanwalt van het Oberge- richt te 's-Gravenhage de doodstraf geeischt tegen 8 van de 23 verdachten, die t erecht staan in" het proces betreffende de inbraak, op 13 Juni van het vorige jaar gepleegd in het ge- meentelijk distributiekantoor te Amsterdam en den daarop volgende bonnenhandel, De doodstraf werd geeiscbt tegen: A. Thu- ring, boekhouder van het kantoor te Amster dam; L. Kesseler, A. v. Ba um, C. de Vries, A. Pots, P. A. van Dieren, K. de Voogt en J. L. Boomheim. Tefe-en-mr. M. H. Huygens, advocaat en pro- cureur te Den Haag, werd wegens begunsti ging van een der daders der inbraak een jaar tuchthuis geeischt. Voorts trok de Staatsanwalt zijn klacht tegen A. Brilleslijper in en vroeg voor dezen vrijspraak. De Staatsanwalt wees op de mogelijkheid, op grond eener Verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, deze zaak, waarbij de voedselvoorzie- ning van het Nederlandsche volk zoo nauw betrokken is, volgens het Duitsche recht te berechten. Deze zaak is de grootste, ooit door het Obergericht behandeld. De daders hebben hun handelingen op geraffineerde wijze voorbereid. Met groote koelblbedigbeid zijn ze te werk gegaan, vooral zij die de inbraak eigenlijk hebben gepleegd. De meeste verdachten heb ben er in korten tijd mime inkomsten door genotenmet milde hand kochten ze zwijg- zaamheid in kringen der onderwereld. GCld speelde bij hen geen rol. Onbegrrjpelijkerwijs heeft een advocaat den hoofdmisdadiger een man toegezonden, die de schuld op zich zou nemen. Zooiets had spr. in Chicago, niet in Nederland verwacht. Daar de Nederlandsche politie de zaak niet volledig tot opheldering kon brengen, kon de Nederlandsche rechter zich slechts met een deel van het gebetirde bezigh^uden. De Neder landsche rech'er overzag het geheel niet. Het is de verdienste van de Duitsche politie, onder leiding van een beproefden Kriminal-Kommis- sar, de zaak volledig tot klaarheid te hebben gebracbt. Aan de Duitsche politie komt dank toe voor haar doortastend en bekwaam op treden. Na vervolgens de rol van alle verdachten persoonlrjk te hebben besproken, waarbij op felle wijze het optreden van mr, Huygens werd gehekeld, kwam spr. tot de bepaling van de strafmaat. Het gebod van dit uur: rust en orde achter het front. Wat de strafmaat betreft, aldus vervolgde de Staatsanwalt, staat een ding op den voor- grond. Wij leven in een oorlog en in het Oos- ten strijdt de Duitsche soldaat voor het wel en wee van geheel Europa. Hij kan dat alleen wanneer, in het binnenlandsche front achter zijn rug rust en orde heerschen. Daden als deze verdachten hebben gesteld, zijn echter bijzonder in staat deze rust en orde te ver- storen. Het gebod van dit uur is dan ook: met de meeste s5herpte op te treden tegen menschen als deze verdachten, opdat uiteinde- lijk de overwinning zal kunnen worden ge- boekt op het bolsjewisme. In het Oosten valt de Duitsche soldaat en wij kunnen niet toe- laten, dat deze offers zinloos worden gemaakt of in gevaar gebracbt. Iedere rustverstoorder zal smadelijk moeteji vallen. Het is de wet van den oorlog en zij is hard. Vaak zal zij onze neiging tot mildheid moeten overstem- men. Het gebod van dit uur is: het front in stand te houden en zijn rug te sterken. Ten tweode moeten voorbeeldlge straffen worden gesteld ter afschrikklng van hen, die het voorbeeld van verdachten zouden willen volgen. Nog thSlis komen nilj geregeld ge- vallen ter oore waarln beambten fraudeeren, formulleren "worden ver\alscht en door ge- wetenlooze elementen voor veel geld worden opgekocht en verkocht. A1 dezen, mogen, naar ik hoop, na dit proces tot de conclusle komen, dat de Duitsche instanties dergelijke vergrijpen emstig weten te straffen. Hiermede wil ik echter niet zeggen, dat voor een gereclite straf slechts dit en niets anders in aanmerking zou mogen worden ge bracbt. Het ligt in mijn voomemen, zoo o.m. rekening te houden met de persoonlijkheid, het karakter en de omstandigheden der ver- schillende verdachten. Daamevens echter wil ik wijzen op de verklaringen van den getuige- deskundige, den dimcteur van het centraal distributiekantoor, den heer de Hoo.. die er o.m. op heeft gewezen, dat in: enkele weken tijds tengevolge van deze affaire alleen al in Den Haag en Amsterdam 300.000 rantsoenen bo*:er dat heteekent 75.000 kg boven het gebruikelijke kwantum in den handel werden gebracht en 100.000 kg meel. We mogen aannemen, dat er in andere pro- vincies er. steden evenzeer groote hoeveel- heden zijn ondergebracht. De heer de Hoo heeft ons verteld, dat men toewijzingen en bonnen toen nog uit beschikbaren voorraad beeft kunnen dekker, zoodat er geer sprake is geweest van een emstige s* ooms. Ik ben van meening, dat de stoomis dezen winter op het gebied der botervoorziening is terug te voeren tot dezen clandestienen han del en ten deele hetzelfde gezegd kan worden van den kolenr.ood. D« schaar'schte in kole-r is niet alleen een gevolg van den s rengen winter, maar volgens mij mede te danken ge weest aan gewetenlooze daden als deze hler, door verdachten en hun soortgeriooten gesteld: Deze daden z(jn bijzonder gemeen en zft zijn in de eerste plaats gerlcht tegen het Neder landsche volk en zijn voedselvoorziening De eisch. Aan het einde gekomen der schuldvraag zeide de Staatsanwalt ten slotte na gewetens- vol wikken, de volgende straffen te willen eischen tegen: A. Thuring, boekhouder te Amsterdam, oud 46 jaar, de doodstraf. P. Dingenouts, lasser te Amsterdam, oud 34 jaar, 12 jaax tuchthuis. L. Kesseler, bankwerker te Amsterdam, oud 42 jaar, de doodstraf. A. van Batum, monteur te Amsterdam, oud 42 jaar, de doodstraf. C. de IVries, metaalarbeider te Amsterdam, oud 45 jaar, de doodstraf. H. G. Meyer, electrotechnicus te Amster dam, 28 jaar, 15 jaar tuchthuis. Ch. F. J. Bakker, schilder te Amsterdam, 29 jaar, 15 jaar tuchthuis. J. D. Kesseler, stoker te Amsterdam, 38 jaar, 12 jaar tuchthuis. A. Pots, koopman te Amsterdam, oud 44 jaar, de doodstraf. S. Brilleslijper, kellner te Amsterdam, 43 jaar. 4 jaar tuchthuis. P. A. van Dieren, pensionhouder te 's-Gra venhage, 55 jaar, de doodstraf. J. Petersen, koopman te 's-Gravenhage, 36 jaar, 15 jaar tuchthuis. J. Sehouten, veehandelaar te Oostzaan, 38 jaar, 9 jaar tuchthuis. K. de Voogt, kok te 's-Gravenhage, 30 jaar, de doodstraf. J. L. Doorxtheim, koopman te 's-Gravenhage, oud 43 jaar, de doodstraf. W. Kila, koopman te 's-Gravenhage, 53 jaar, 5 jaar tuchthuis. A. J. Bronk, machinist-teekenaar te 's-Gra venhage, 20 jaar, 3 jaar tuchthuis. J. D. Daudey, koopman te 's-Gravenhage, 42 jaar, 5 jaar tuchthuis. S. Turfreyer, koopman te 's-Gravenhage, 46 jaar, 4 jaar tuchthuis. F. J. de Bie, monteur te 's-Gravenhage, oud1 33 jaar, 3 jaar tuchthuis. A. van Es, teekenaar te 's-Gravenliage, 27 jaar, 3 jaar tuchthuis. Mr. M. H. Huygens. advocaat to 'jS-Graven- hage, 44 jaar, 1 jaar gevangenisstraf. Allen met aftrek van voorloopige hechtenis en verbeurdverklaring der in be si aggen omen goederen. Voor A. Brilleslijper vroeg de Staatsanwalt vrijspraak. Nadat het hof zich even had teruggetrokken deelde de president mede, dat A. Brilleslijper onmiddellijk in vrijheid kon worden gesteld. Woensdagmiddag om half vijf zijn de verdedi- gers met hun pleidooien aangevangen. DE MOORD TE RIJSBERGEN. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft vervroegd arrest gewezen in de strafzaak tegen den 24-jarigen bedrijfsleider F. J. Goyarts uit Ginneken. Hij was er van beschuldigd op 12 Juni 1941 te Rijsbergen den landbouwer J. A. Geerts uit Ulecoten te hebben vermoord na hem van* een bedrag van f 1205 te hebben be- roofd. De rechtbank te Breda had hem tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het ge rechtshof achtte het rechtsgeldige bewijs niet geleverd en heeft Goyarts vrijgesproken. De procureur-generaal had Zaterdag j.l. vijftien jaar gevangenisstraf geeischt. HIJT V REDESGERECHTSHOF. A.N.P. Het Vredesgerechtshof heeft, zooals in 't kori reeds gomeld, arrest gewezen in de zaak tegen den reserve-kapitein A. J. C. Bom en den reserve-eerste-luitenant A. J. Kruithof, wien ten laste was gelegd feitelijke insulbordinatie in tijd van oorlog, den dood van luitenant-kolonel Mussert ten gevolge helbbend. Kapitein Bom werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, luitenant Kruithof tot twintig jaax. Aan het arrest is het volgende ontleend' Naar aanleiding van de voor het Hof afge- legde verklaringen van getuigen en de op- gaven der verdachten overweegt het Hof het volgende Uiri.de verklaringen van de getuigen Den Boer, Van der Flier, Van der Mark, De Roon, Van Ingen Schenau, zoomede nit de bekente- nis van den verdachte is komen vast te staan, dat op 14 Met 1940 omstreekS 4 uur des namiddags de verdachte Kruithof eenige malen met zjjn dienstpistool heeft geschoten op den luitenant-kolonel Mussert, ten gevolge waarvan deze zoodanig is gewond, dat hij aan de bekomen verwondingen is overleden, ge- Hjk door de getuigen-deskundigen Bauer en Folmef wordt bevestigd. Uit de verklarin gen van eerstbedoelde getuigen, zoomede uit de bekentenis van den verdachte Bom, is ge- bleken, dat deze te zelfder plaatse en tijd ge- noemden luitenant-kolonel Mussert onder be- dreiging met zijn dienstpistool heeft gesom- meerd de hapden omhoog te houden en zich als arrestant aan hem, verdachte, over te geven. Verdachten hebben ter rechtvaardi- ging van hun daad aangevoerd, dat zij zich gerechtigd achtten den luitenant-kolonel Mussert, hoewel hun meerdere in rang, te arresteeren, vei-mits zij overtuigd waren in het belang der landsverdediging daartoe ver- plicht te zijn. Bovendien heeft de verdachte Kruithof er zich op beroepen uit zelfverdedi- ging te heibiben gehandeld. toen hij de doode- lijke schoten loste, omdat hij in de meening verkeerde, dat de luitenant-kolonel Mussert bij verzet tegen zijn arrestatie van zijn vuur- wapens gebruik wilde maken. Voorzoover bet klaarblijkclijk beroep op noodweer, door verdachte Kruithof gedaan, afhan'kelrjk is van de vraag naar de recht- matigheid der arrestatie van den luitenant- kolonel Mussert door ibeide verdachten, stelt het Hof in d<3 eer3te plaats dienaangaande het volgende vast: Verdachten, zijnde de reserve-kapitein Bom en de reserve-eerste-luitenant Kruithof, heb ben zich vergrepen aan de waardigheid en de vrijheid van den luitenant-kolonel Mussert, hun meerdere in rang, zonder dat zij persoon lrjk en uit eigen ervaring volgens de uit- drukkelijke yerklaring van de taeide verdach ten eenige handelwijze va,-n dien luitenant- kolonel hadden vastgesteld, waaruit zij rede- lijkerrwijze de overtuiging konden hekomen omtrent landsverraderlijke bedoelingen zijner- zrjds. Onder deze omstandigheden is het Hof van oordeel, dat de arrestatie door de ver dachten van den luitenant-kolonel Mussert op eigen gazag, zonder daartoe bekomen op- dracht of aanwijzing, in den meest volstrek- ten zin als onrechtmatig moet worden aan- gemerkt*, waarbij nog als bijzonder verzwa- rende omstandigheid komt, dat verdachten deze daad hebben gepleegd in tijd van oorlog. wanneer de militaire verhoudingen van gezag en tucht op de nauwgezet.ste wijze in acht ge- namcr. ibehooren te worden. Wel is waar is door den raadsman der verdachten aange voerd, dat in verhand met het bepaalde in artjkel 67, sub 3, van het Wetboelc van Mili- tair Strafrecht de kapitein Bom krachtens zjjn hoedanigheid van vakcommandant binnen het betrokken vak de meerdere zou zijn ge weest van den luitenant-kolonel Mussert, die in het bedoelde gebied zelf geen commando zou helbben gehad, zoodat de kapitein Bom, optredend tegen den luitenant-kolonel Mus sert, gelijk hij deed, in deze omstandigheden niet geacht kon worden tegen zijn meerdere te zijn opgetreden. Naar het oordeel van het Hof vindt deze opvatting echter in zooverre geen steun in de aangehaalde bepaling, als de luitenant-kolonel Mussert voor en ten t(jde zijner arrestatie niet alleen op geenerlei w(jee bij de verdediging van bedoeld vak betrbklcen was, maar zich evenmin gemengd had in de bevelsverhoudingen binnen bedoeld vak en daartoe ook geenszins het voomemen te ken- nen had gegeven, zoodat te zijnen opzichte er geen sprake van kon zijn, dat hij onder de bevelen van verdachte Bom ate vakeomnian- dant zou hetlben gestaan. Voorts is door verdachten ter rechtvaardi- ging van hun handelwijze een beroep gedaan op een samenloop van omstandigheden, welke ate overmacht op hen zou hebben gewerkt. ten gevolge waarvan zrj er toe zouden zijn overgegaan tegen hun meerdere op te treden, gelijk zij deden. Bedoelde omstandigheden :zouden hebben bestaan in de geruchten, welke zich, in den oorlog rondom den persoon van den luitenant- kolonel Mussert hadden gevormd en de strek- king hajdden aan de eerlijkheid zijner bedoe lingen met betrekking tot de belangen der landsverdediging te twijfelen, zoomede in de noodzakelijkheid voor de veiligheid en het toe- hould van de vesting Holland er voor te waken, dat delultenant-kolone!Mussert geen nadeeligen invloed zou kimrien uitoefenen op de krijgsverrichtingen in het vak, welks ver deidigirrg aan den verdachte Born was opge- dragen. Ook dit verweer acht het Hof niet aan- nemelijk, vermits de ibeoordeeling van de be- trouwbaarheid en militaire geschiktheid ran den luitenant-kolonel Mussert onder geener lei omstandigheid aan de verdachten toe- kwarn, wier eerste plicht het was een meer dere, van wien hun persoonltjk geenertei landsverraderlijk gedrag was gebleken en flie door hoogere commandanten in zijn militaire v/aardigheid werd gehandhaafd, als zoodanig te eerbiedigen. Deze plicht van verdachten Is naar het oor deel van het Hof va.n dien aafd, dat van hen redelijkerwijs geeischt had kunnen worden, dat zij, welke geruchten en vermoedens ook, aan dezen plicht ondergeschikt zouden heb ben gemaakt, te meer daar zij moesten weten dat ook de belangen derlandsverdediging waarvoor zij wilden opkomen, door niets meer konden worden geschaad, dan door aan tasting der militaire verhoudingen van gezag en tucht. Verdachten hadden dethalve naar het oordeel van het Hof aan den drang der om standigheden, waarop zij zich iberoepen, rede- lijkerwjjs weerstand moeten bieden. Het Hof stelt mitsdien vast, dat de ver dachten Bom en Kruithof de hun respectleve- lijk ten laste gelegde misdrijven hebben ge pleegd, terwijl van geen gronden is gebleken, welke hun strafbaarheid zouden kunnen op- heffen. De strafbepaHng Met het oog op de bepaling' van de mate van stra fwaatdigheid der verdachten, acht het Hof het noodzakelrjk de overige voor toet Hof afgelegde getuigenverklaringen aan een nader onderzoek te onderwerpen. Het Hof stelt daarbij op den voorgrond, dat de verdachten tzoowel persoonlrjk ate bi( monde van hun verdediger niet in gebreke zijn ge- bleven zond'er eenig Voorbehoud, hun dwaltng met betrekking tot den persoon Van den luite nant-kolonel Mussert te erkennen en hun overtuiging uit te spreken, dat aan zijn on- gerepte krijgsmanseer op geenerlei wijze meer kan woi*den getwjjfeld, Overweging van de bedoelde getuigenver klaringen heeft het Hof de overtuiging ge- schonke'n, d^t zij, die aan de goede trouw van den luitenant-kolonel Mussert hebben ge- twijfeld, veelal niet alleen van aan misdadig- heid grenzende lichtvaardigheid hebben bljjk gegeven, maar zelf grootendeel? mede oor- zaa'k van het te zijnen opzichte gewekte wmi - trouwen zijn geweest en in de hoogste mate zelf schuldig staan aan het origunstige ver- loop der krijgsverrichtingen, het wellc ten on- reehte den luitenant-kolonel Mussert werd aangerekend. Daarbij is mede uit verschillende verklarin gen van getuigen komen vast te staan, faoe- zeer de hoogste militaire berichtgeving om trent de beweerde aanwezigheid van binnen landsche vijanden en verraad er toe heeft i>$- gedragen de geestkracht der Nederlandsche troepen te ondermrjnen en een algemeene stemming van wantrouwen te wekken, waar- door alleen reeds de krijgsverrichtingen tot mislukking gedoemd waren. Het Hof wijst in dit verband in het bijzon der op de desbetreffende verklaringen van den reserve-luitenant-generaal Van Andel, com mandant der vesting Holland, en den kolonel Van der Bijl, commandant der lichte divisie. Het Hof stelt vast, dat de beruchte land- verraadlegende eenejzijds onopzettelijk de oorzaa'k is geweest van den diep teleuistellen- den gang der krijgsverrichtingen, terwyl zij anderzijds opzettelgk getoeziigd is om de schuld van dozen gang van zaken te bemante- lenf (Wordt vervolgd.) Ook Rheumatiek is daar een gevqlg van - rheumatiek die sloopende pijn, die onlstaat omdat schadelijka zuren zich ophoopen On vastzetten in spieren en spierweefsels. Rheumatiek uit zich in vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen heftige pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen en U weer krachtig te rtiaken, dat is de taat van Kruschen. Begin daarom vandaag nog de beroemdeKruschenkuur Bij Apoth. en Drog. 1.47 - 0.76 0.41, - uits!ui*end - in de bekende gele verpakKing. Wij verwachten dat er voor de komende gasten van het tweede elftal van remeuzer: groote belangstelling zal bestaan, want Ter neuzen 2 krijgt de kampioeneclub Zeelantffla uit Middelburg op Ibezoek, welke ploeg tier- halve eerlang zal moeten uitkomen in de pro- motiecompetitie tegen Terneuzen 1. Een mooie gelegenheid dus om kennte te nemen van de krachten van deze cluib, die onze reserves te Middelburg met 92 klopten. Thans zullen de roodzwarte reserves wel uit een ander vaatje tappen, maar dat zij haar opeenvolgende overwinnlngen ook nu zullen bestendigen, te te betwijfelen. Deze wedstrijd vangt reeds om half 2 aan. Na afloop hiervan komt het vierde in het veld tegen Clinge 2, dat reeds eerder door onze jtmiors met 14 werd goklopt, zoodat tiei ook nu wel tot een tweede overwinning ssal komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2