Neem "AKKER'TJE Buiienland Bioneniand 1DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Een Volk, ten Rijk, een FUhrer. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT DE DUITSCHE PERS OVER DE REDE VAN HFTLER. TERNEUZEN, 29 APRIL 1942. I De Winter valt in. Toen ik voor de laatste maal tot u sprak, daalde over bet Oosten een winter, zooals in Europa en ook in deze gebieden in meer dan 140 jaar niet was beleefd. Bdnnen enkele da- gen zakte de thermometer van 0 graden en daanborve-n tot min 47 graden en daaronder. Daardoor vonden alle verdere operatiea vier waken vroeger dan te voorspellen viel een pJotseling einde. Het front dat in voorwaartsche beweging was, mocht niet terugvloeien en evenmin kon bet geiaten worden in de stellingen, waar bet zich op dat moment bevond. Der- halve werd het teruggetrokken over een al- gemeente lijn, die van Taganrog naar het Ladogaaneer loopt. Ik mag thans uitspreken, dat deze opera- tie oneindig moeilrjk uit te voeren was. Er waren oogenblikken, dat mensch en machine dreigden te verstifven. Wie de wijde vlakten van dit Oosten ziet, heeft daarbij rekenihg te houden met den psychisehen last, die in 1812 de Fransche legers vemietigde. De voomaamste last van den strijd drukte op het leger en de daarmede veribonden vreemde formaties. Ik helb het derhalve als mijn, eereplicht beschouiwd op dat oogenblik xriiin naam aan het lot van iiet leger te ver- binden. Ik voel my als soldaat zoozeer ver- antwoordelijk voor de aanvoering in dezen stryd, dat rk het ondraaglijk zou hebben ge- acfat, c*p dit zrwaarste uur met mijn persoon niet al datgene onder de oogen te zien wat de Voonzienigheid met ons scheen voor te heblben. Dat het nu gelukt is de ^reigende ramp volstrekt af te wenden, dank ik uitsluitend aah de dapperheid, de trouw en de boven- menschelijke bereidheid Jtot lijden van onze brave soldaten. Zij alleen helbben het mij mo- gelyk gemaakt een front staande te houden, waartegen de vijand n/u hecatomlben van men- schen begon op te zetten. Maandenliang hepen steeds nieuiwe, nauiwe- lijks opgeleide massa's uit de vlaktien van Centraal Aizie of uit den Kaukasus storm tegen onze linies, die vooral des nachts slechts by wijze van steunpunt konden worden ge- handhaafd. A'ls de Rus van zijn kant, tus- schen naiuwedijks versterkte plaatsen, in steeds nieuiwe aanvalsgolven doorbrak of doorsrjpelde, dan geschiedde dit met opoffe- ring van honderdduizenden en nog eens hon- derdduizenden menschen. De ravitailleering. Het vraagstuk evenwel, dat ons in dien tijd 'het meest kwelde, was dat van de ravitaillee ring. Want noch de Duitscher zelf, noch de Duitsche tank, maar evenmin ook helaas onze Duitsche locomotieven, waren berekend op de koude, zooals zij ons thans als het ware had overvallen en toch hing van de handhavtng van onze ravitailleering bestaan of ondergang der legers af. Gij zult derhalve begrijpen en stellig billy- ken, dat ik nu en dan meedoogenloos en hand helb moeten ingrijpen, orn met de grimmige vastlberadenheid een lot te overmeesteren, waaraan wij anders wel'licht hadden moeten bezwy-ken. Toen de Napoleontische legers in 1912 terugstroomden uit Moskou en ten slotte werden verpletterd, was de felste koude on- geveer 25 graden onder 0. Dit jaar evenwel bedroeg de laagste temperatuur, die wij aan het -Oostelij'k front hebtoen gemeten, precies 52 graden. Als ik nu ter samenvattin-g de prestaties der troepen zelf bespreek, kan ik slechts aeggen, dat zij alle hun hoogsten plicht heb- ben gedaan. Aan de spits staat echter zeker weer de Duitsche infanterie. Wij alien ken- nen de veriammende uitrwerking van de koude. Zij werkt slaapverwekkend op den mensch en doodt hem daardoor pynloos. Dat dit lot ons in de kritieke weken bespaard bieef, danken wij aan het bovenmenschelijke prestatievermogen en de wi'lskracht, niet slechts van deze soldaten, doch vooral ook van de onderofficieren en officieren, tot aan de generaals toe, die met begrip voor het dreigende gevaar en volkomen wegcijfering van hun eigen leven, de manschappen steeds weer meesleepten en vormden tot die hedhte gemeenschap, die thans wel het beste is, wat het Duitsche volk in militair opzicht ooit het zyne heeft kunnen noemen. ■De Fiihrer wees in dit verband echter op de steeds gelijke, voorbeeldige dapperheid der SS-dlvisies en -politieformaties der tank- bemanningen en pantserjagers, der pionlers en kanonniers, der mannen van den berichten- dienSt en der colonnechauffeurs, van de hichtmacht, jagers en gevechtsvliegers, ver- kenners, waarnemers en transporbvliegers, dei* bataljdns van luchtdoelartillerie en lucht macht, der bouwtroepen van de organisatie- Todt en der transportcolonnes-Speer, der mannen van den Arfbeidsdienst, der officieren en onderofficieren van gezondheid, der zie- kendragers, ziekenoppassers en vooral der zusters van het Duitsche Roode Kruis en der N.S.V., maar ook van de spoorwegpioniers en van het trein- en rangeerpersoneel. Voorbeeld der Finnen. Het zou een groot onrecht zijn, aldus de Fiihrer, als ik op den dag van heden ook niet diegenen zou gedenken, die met ons hetZetf- de leed heblben gedeeld. Over onze Finsche wapenmakkers te spreken is nauwelijk noo- dig; zij zyn zoo superieur en vooral ook zoo ervaren in dezen strijd, dat zij gewoonweg steeds als voorbeeld mogen gelden. Zij beza- ten vooral die groote rust tegenover doorge- ■broken of doorgesijpelde Russische formaties. Terwrji zij aan den voorkant hun gelederen sloten, begonnen zij met de vernietiging van de achter bun rug opereerende bolsjewisten. Al begin ik nu by het Noorden, voorts moet ik de soldaten noemen van een divisie, die uit het Zuiden vail Europa stamt en die aan het Ilmenmeer al datgene heeft doorge- maakt, wat van onze eigen mannen moest worden verlangd. Als de Spaansche divisie eens in haar vaderland terugkeert, zullen wij haar en haar dapperen generaal geen ander getuigschrift' kunnen uitreiken dan qle er-ken- ning van trouw en dapperheid tot in den dood. Deze waardeering komt echter ook alien anderen formaties toe, zoowel den Hongaar- schen als den Slovaakschen Kroatisc'nen bondgenoot. Zij helblben' met de grootste dap perheid en betrouiwlbaarheid hun taak ver- richt. De drie Italiaansche divisies zijn den ge- heeien winter door, ondanks de voor haar bijzonlder pijmlijke koude, gebleveii waar zij waren. Ook by hen is dank zy haar dapper heid elk Russisch binnendringen tot misluk- king gedoemd geweest. Hetizelfjje geldt voor de dappere soldaten van het verbonden Roe- meensche leger onder bevel van maarschalk Antonescu. Zooals over het geheele front een geleidelijike versnrlelting van de verschil- lende Europeesche volken tegenover den ge- meenschappelijken doodsvijand merklbaar is. Dit geldt niet slechts voor de Germaansche vrijiwilligers in de SS-formaties, -maar ook voor de Bel'gische en Fransche deelnemers aan dezen geimeenschapipelyken strijd. Maar ook Litaiuen, Letlanders en Estlanders, Oekraipers en Tartaren helbben deelgencwnen aan den strijd tegen den bolsjewistischen wereld- vyand. Ook de luchtmacht van onze bond- genooten heeft, te beginnen by de Finnen tot de Italiaansche jagers toe, den vijand zware verliezen berokkend. Bij dit geweldige historische sucees be- hoefde ik slechts in enkele afzonderlyke ge- vallen in te grypen. Slechts daar waar de zenuwen beztweken, .de gehoorzaamheid te kort schoot of gebrek aan phchtsbesef bij de vervulling van de taak aan den dag trad, heb iik harde beslissingen genoanen en wel krach- tens het souvereine recbt, dat ik meen van mijn Duitsche volk hiertoe te hebben ge- kregen. Dat my in dezen strijd het vaderland steunde, daarvoor dank ik hier niet slechts in mijn eigen naam, maar ook in dien van onze soldaten. Ons alien gemeensdhappelijk mag het trot- sche 'gevoel vervullen en dat spreek, ik op dit oogenblik in het bijzonder uit voor de soldaten in de voorste linies dat wij een lot te boven gekomen zijn, dat een ander hon- derddertig jaar geleden heeft verbryzeld. Een leer. De beproeving, aldus de Fuhrer, die deze winter voor front en vaJderland heeft ge- ibracht, moet voor ons alien ook een leer zijn. Zuiver organisatorisch heb ik die schikkingen getrafifen, die noodzakelyk zyn om a priori een herhaling van dergelyke noodtoestanden te voorkomen. De Duitsbhe spoorwegen zul len in den koanenden winter, waar deze ons ook aantreft, hun taak beter vervullen dan den vorigen. Van de locomotieven tot de tanks, tractoren, locomobielen en vrabhtauto's toe zal het leger in het Oosten beter zijn uit- gerust. V Voor den afzonderlyken man zal echter, ook al mocht een dergelyke natuurramp zich her- halen, als gevolg van ervaring en krachts- inspanning niet meer een dergelyke toestand ontstaan als wij helbben beleefd. Daartoe verwacht ik overigens een en an der: dat de natie mij het recht geeft, overal, waar niet onvoorwaardelijk in dieust van de groote taak, waarfoij het gaat om bestaan of ondergaan, wordt gehoorzaamd en gehandeld, terstond in te grypen en zelf te mogen han- delen. Front en vaderland, transportwezen, bestuur en Justitie hebben slechts te gehoor- zaimen aan 66n enkele gedachte, namelijk het behalen van de overwinning. Ik verzodk derhalve den Duitschen Rijks- dag om de ultdrukkelyke bevestiging, dat ik het wettigje recht bezit, een ieder tot vervul ling van zyn plichten te noj)en, respectteve- lyk dengene, die zyn plichten naar myn con- sdentieuze meening niet vervult, te veroor- deelen tot gewoon ontslag of hem jnee- doogenloos uit ambt en functie te veiwijderen, wie hy ook zy1 of welke verworven rechten hy tooge bezitten. En wel juist daarom, om- dat het onder millioenen slechts om enkelin- gen gaat. (De Filhrer Ibetoogde, dat in dezen tijd, waarin hij in maanden niet in staat was ge weest het front als gefaeel verlof te geven, nieimand een zoogenaamd ,welgef undeerd recht" op verlof bezit. Hijzelf had sinds 1933 nog geen drie vrije dagen als verlof opge- eischt. Zoo verrwaehtte hij ook, dat de Duitsche Justitie begreep, dat de natie er niet was orn harentwil, maar (jlat zij er was ter wille van de natie. De Fiihrer noemde eenige voorbeel- den van onibegrijpelij'k milde vonnissen tegen de geaneenste misdadigers in een tijd, dat tienduizenden dappere Duitsche mannen moe ten sterven om aan het vaderland de vernie tiging door het bolsjewisme te besparen. Van nu af zal hij rechters, die kennelijk het gebod van dit tijdsgewricht niet inzien, van hun amibt ontheffen. Tot slot zeide de Fiihrer: Wij helbben een geweldigen winterveldslag achter ons. Het uur zal komen, dat de fronten zich weer uit hun verstarring zullen losmaken en dan moet de gesehiedenis beslissen, wie in dezen win ter heeft oyerwonnen: de aanvaildr, die zijn mensdhenmassa idiootweg opofferde, of" de verdediger, die zich eenvoudig in zijn stellin gen handhaafde. Ik lees deize weken voortdurend over de geweldige dreigementen van onze tegenstan- ders. De toekoahst zal leeren in hoeverre onze voorlbereidingen voor het overwinnen van de gevaren voldoende zyn. De groote veldheeren van Engeland en Aimerika jagen mrj vrees noch schrik aan. Waarschuwing. Mocht in Engeland de gedachte vasten voet krijgen, den* luchtoorlog tegen de bur- gerbevolking met nieuiwe middelen voort te zetten, dan zou ik reeds hans ten over- staan van de geheele wereld het volgende willen vaststellen: De heer Churchill is in Mei 1940 met dezen oorlog begonnen. Ik helb vier maan den lang geiwaarschuwd en gewacht. Toen kwam de tyd, dat ik gedwongen was te handelen. Degene, die alleen verant- woordelijk is voor dit soort strijd, begon toen te jammeren. Ook thans is mijn wacbten geen ziwakheid. Moge deze man niet weer klagen en jam meren, als ik mij nu gediwongen zal zien, een antwoord te geven, dat zeer veel leed over zyn eigen volk zal brengen. Ik zal van nu af aan weer slag om slag vergel- den tot deze misdadiger valt en zijn werk beawijkt. Als ik het oog richt op de wereld, die wij Ibelichamen, en op alle mannen, met wie ik het geluk helb in vriendschap of bondgenoot- schap te verkeeren, als ik voorts bilk op de schare van mijn politieke leiders in het Rijk, op mijn Rijksmaarschalk, de veldmaarschal- ken en admiraals en kolonel-generaals en de talryke andere aanvoerders aan de fronten, dan zie ik met het grootste vertrouiwen een toekomst tegemoet, waarin geen potsen- makers, doch mannen gesehiedenis zullen maken. Tie duikbooten. De strijd in het Oosten zal worden voort- gezet. De bolsjewistische kolos zal door ons zoolang worden geslagen, tot hij ver- bryzeld is. Tegen Engeland zelf echter komt voor alles in de eerste plaats het Duitsche onderzeebootwapen steeds meer in het geiweer. De heer Churchill heeft reeds in den herfst van 19S9 het Engel- sche volk vei*zekerd, dat hij het duikboot- gevaar meester* geworden was. Nu wil ik hem vandaag verzekeren, dat dit gevaar nog eerder hem meester zal worden. Al bazelt de Britsch-Ameriljaansche pers ook elke week oyer nieuiwe uitvindingen, die zullen. leiden tot de reddelooze vernietiging van de duikbooten, dan is dit evenmin nieuw als het omgekeerd ook niet nieuw is, dat de Duitschers en onze bondgenooten hun duik booten en haar bewapening van jaar tot jaar verfbeteren. Wat de Duitsche marine ondanks haar nuimeriek geringen omvang heeft gedaan, overtreft verre wat onze zoovee) grootere marine in den1 wereldoorlog in staat was te presteeren. In antwoord op de dronkemansfoewering van Churchill in den herfst van 1939 over, het einde der Duitsche duikbooten, kan ik hem slechts verzekeren, dat haar aantal in vast tempo van maand tot maand toeneemt en dat dit thans reeds het hoogste aantal onder- eeeers uit den wereldoorlog ver achter zich heeft gelateh. Als de Italiaanseh-Duitsche samenwerking in de Middellandsche Zee heeft geleid tot een steeds nauiwere kameraadschap en tot steeds grooter succes, dan zal de samenwerking van Duitschland met Italie en de overige bond genooten ook op >andere oorlogstooneelen niet minder grooteresultaten aan den dag leggen. Dat de provocatie van Japan tot deelneming aan dezen oorlog overigens wel de stomp- zinnigste, domste daad van onze tegenstan- ders is geweest, is reeds in weinig maanden bewezen door den helfdhaftigen strijd van dit volk. Wij, Duitschers, hebben in deze vvorsteling om bestaan of ondergang alleen maar alles te winnen, want het verliezen van dezen oor log zou in ieder geval ons einde zijn. (Het ibarbarendom uit Midden-Aizie zou over Europa komen als in den tijd der Hunnen of der Mon- golentochten. Nieimand weet dit beter dan de Duitsche soldaat en de met hem veribonden naties, die aan het front het wezen der bolsjewistische bevrijding van de menschheid hebben leeren kennen. Engeland kan echter in dezen oorlog niets winnen. Het zal verliezen en zal dan wel- lioht eens in zijn gesehiedenis tot het inzioht komen, dat men het lot van volkeren en staten niet moet toevertrouwen aan cynische drin kers of aan geesteszieken. In dezen oorlog zal de waarheid over winnen. Zy nu staat aan onze zijde. Dat de Voonzienigheid mij heeft uitverkoren om in zulk een grooten tijd het Duitsche volk te mogen leiden, is mijn eenige trots. Mijn naam en mijn leven wil ik onvoor waardelijk veribinden aan zijn lot. Ik heb tot den Almachtige geen andere bede te richten dan ons in de toekomst evenzeer te zegenen als in het verleden en mij zoo lang het leven te laten als in Zijn oogen noodig is voor den strijd om het lot van het Duitsche volk. VKI.J KRAOHTIGE AANVALLEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT AFGESLAGEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: In den centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijke front leverden eigen aan- valsacties plaatselijke suceessen op. Op enkele punten1 werden vrij krachtige aanvallen van den vijand onder zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Hierbij werden op een punt 13 vijandelyke pantserwagens ver- ndetigd. GevechtsvMegtuiigen bombairdieerden ovejr- dag vijandelyke schepen in Leningrad en aan de kust van de zee van Azow. Aan het IJs- zeefront werden vijf bolsjewistische bommen- werpers, die een Duitsch vliegveld aanvielen alle vernietigd; ook werden drie jacbtvlieg- tuigen van het type Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika sloegen Duitsch-Italiaan- sche troepen Britsche verkenningsuitvallen af. Sterke formaties van de luchtmacht zet ten, de aanvallen op mititaire werken op het eiland Malta voort. Te La Valetta werden in kazemes en ravitaiUeeringsinstallaties op- nieuw verwoestingen aamgericht. Boven de kust van de bezette gebiedeA in het Westen verloor de Britsche luchtmacht Maandag in luchtgevechten, door luchtdoel- en marine-artillerie 19 vliegtuigen. Formaties gevechtsvliegtmgen ondemamen in den nacht van 27 op 28 April een vergel- dingsaanval op de stad Norwich, die met tal ryke brisant- en brandbommen werd bestookt. Britsche bommenwerpers .vielen in den nacht van Maandag op Dinsdag uitsluitend niet-militaare doelen in Keulen aan. De bur- gerbevolktng leed verliezen aan dooden en ge- wonden. Talryke woonhuizen, kerken en lief- dadigheidsinstellingen werden verwoest of be- schadigd. Een enkel Britsch vliegtuig onder- nam een storingsvlucht naar Zuid-Duitschland en het protectoraat. Nachtjagers en afweer- geschut sohoten 12 der aanvallende vHegtui- gen neer. Verscheidene Britsche bommenwer pers werden bij een nachtelijken aanval op de Noorsche kust neergehaald. De Britsche lucht macht verloor daarmede Maandag overdag en in den nacht van Maandag op Dinsdag bij haar vluchten boven de bezette gebieden, en het Duitsche ryksgebied tenmins'e 38 vlieg tuigen. De eer-ste luitenant iSchdnert behaalde zijn 15de nachtelijke overwinning in de lucht. DUITSGHE LUCHTMACHT IN ACTIE BOVEN ENGELAND, IN O. EUROPA, IN N. AFRIKA. Naar het opperbevel van* de Duitsche weer macht meedeelt, hebben lichte Duitsche ge vechtsvliegtmgen Zondagmiddag een aanval gedaan op een Britsch radiostation aan de Zuidkust van Engeland, ten Westen van Brighton. De inrichtingen van het station werden met brisantbommen en boordwapens bestookt. Van geringe hoogte lieten de Duit sche vliegers hun bommen vallen en troffen huif doelen vemietigend. Een radiomast stort- te na voile treffers omlaag en een groot ge- bouw van het radiostation werd verwoest. Aan het Oostelyke front hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Zondag overdag schepen te Leningrad en aan de kust van de Zee van Azow gebombardeerd. Aan het front van de Uszee werden vijf Sowjetbommenwerpers, die een Duitsch vliegveld wilden aanvallen, neer geschoten. (Verder hebben Duitscbe duikbommenwer- pers Dinsdagnacht herhaalde aanvallen onder- nomen op Britsche opslagplaatsen van mate- rieel aan de Westelijke grens van Egypte, zoo deelt het opperbevel van de Duitscbe weer macht mede. Verscheidene voile treffers wer den geplaatst op goederentreinen aan bet eindpunt van de Britsche spoorlijn door de woestyn. De aanvallen werden uitgevoerd bij helder uitzicht en leverden goede resultaten op.. Er ontstonden Ibranden in de tentenkampen en opslagplaatsen van Britsche troepen. In een tahkstation by Solloem brak een groote brand uit. Een andere aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen Dinsdagnacht op de havenwerken van Tobroek veroorzaakte hevige branden in bet havengebied. De Ehgelsche en de bolsjewistische lucht macht hebben de laatste 48 uur 13© vliegtui gen verloren volgens de gegevens, waarover het Duitsche opperbevel vooralsnog beschikt. Daarvan komen voor rekening van de Britsche luchtmacht 87 toestellen en voor die der bols- jewieken 52. Daartegenover zijn slechts 20 Duitsche vliegtuigen niet_ op hun basis terug- gekeerd. VERGELDINGSAANVAL OP BATH VOORTGEZET. Het opperibevel van de Duitsche weermacht deelt mede, dat' Zaterdagnacht sterke afdee- lingen Duitsche gevechtsvliegtuigen In opeen- volgende golven vergeldlngsaanvallen op de stad Bath, ten Zuid-Oosten van Bristol ge daan heiblben. Bath is de standplaats van hoo- ge Britsche staven. De levendige bedrijvigheid der Engelsche nachtjagers kon niet verhin- verdwijnt als sneeuw voor W de zon, na 't gebruik vaa een AKKER'TJE. Geen sche- V*W lehoofdpijn (migraine) meer met AKKERTJES in huis. De Nederlandsche PUnsiillcf deren, dat de Duitsche vliegtuigen hun doel bereikten. Bij helder zicht werden duizenden brisarvt- en forandlbommen op Bath geworpen, soms van geringe hoogte. Er braken talryke van verre zichtbare branden uit, vooral in het centrum. De aanval bereikte volkomen het doel en vergold den Engelschen hun misdadige verwoesting van woonwijken, cultuurmonu- menten en inrichtingen van cpenbaar wel- zijn in de oude Duitsche steden. (D.N.B. Omtrent de Duitsche luchtaanvallen op het Britsche eiland in den nacht van 25 op 26 April meldt het Britsche ministerie van lucht- vaart, dat de aanvallen grootendeels gericht waren op twee steden, waarbij de verliezen aan menschenlevens en de matterieele schade ,,vrij ernstig" geweest zrjn. In een andere stad van West-Engeland is „eenige schade aange- richt en zijn d'ooden en geiwonden gevallen. De bommen, die in Noord-Oost-Schotland werden uitgeiworpen, heib/ben in een stad schade aarigericht. Rots vast vertrouwen in de toekomst. Voor den zesden maal in dezen oorlog beeft de Fiihrer in den Rrjksdag gesprbken. Tel- kens by het begin van nieuwegebeurtenissen en bij het einde van een periode heeft Adolf, Hitler voof het forum van het Duitsche volk rekening en verantiwoording afgelegd. Thans is opnieuw een periode ten einde, een tijdvak, dat eens in de gesehiedenis van het Duitsche volk een van de glorierykste bladzijden van «ezen oorlog zal worden genoemd. Een epos an heldenmoed, van grimmigen strijd tegen de elementen, die zich vereenigd schenen te hebben met de millioenenlegers van Sovjet- Rusland, die tevergeefs storm liepen tegen de onwriktoare Duitsche linies. Nieuwe gebeurte nissen zijn op komst en nieuwe moeilijkheden waohten het Duitsche leger en het Duitsche volk. Weer heeft Hitler gespi'oken voor den Rijksdag. Onverbloemd, zonder de moeilijk heden te verkieinen, waarmede de Duitsche soldaat in den versehrikkelijken winter in Rus- land heeft te kampen gehad en in de toe komst nog te kamipen zal hebben. Hier sprak een legerleider, die van dag tot dag met zijr. soldaten heeft medegeleefd, die onversehrok- ken de grimmigste berichten in zijn hoofd- kwartier ontving, die steeds weer nieuwe uit- wegen wist te vinden en die elke moeilijk'heid heeft opgelosh 'Hier sprak een man, die geen oogeniblik heeft getwijfeld aan den "einduitslag en vol vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien. De motie, die den Rijksdag dan ook aan- genoimeri heeft, waailby den Fiihrer nog ver- strekkender volmachteri worden gegeven dan tot dusverre het geval is geweest, is meer dan een motie van vertrouwen, het is een waarlrjk document humaine, een sober, maar daarom des te indrukwekkender getuigenis van het onw'rikbaar vertrouiwen da't leger en volk in den oppersten leider hebben gesteld en van een rotsvast geloof in de eipdoverwin- ning. Hoe zou het ook anders kunnen? Ter- wijl het Duitsche leger oniwrikbaar de elemen ten trotseerde, de onophoudelij'ke aanvallen afsloeg en succes op succes wist te behalen, hebben Engeland en Amerika dezen winter slechts nederlaag op nederlaag geleden. Hong kong, Singapore, Malakka en Birana zijp even- veel symptomen van de komende ineenstorting van het Engelsche imperium. Reeds eerder heeft Adolf Hitler deze ineen storting voorspeld, stuk voor stuk heibben de door hem voorspelde gebeurtenissen zich .vol- trokken. Is het wonder, dat het vertrouwen van het leger en het geheele volk, dat de FUhrer altijti heeft gehad, thans nog grooter geworden is? Is het ook een wonder, dat het geheele Duitsche volk en een groot deel van Europa vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien? Van kracht spreekt deze Ryksdagrade, van zelfvertrouiwen en van geloof in de eindover- winning. Vol vertrouiwen wacht Europa daar om de komende gebeurtenissen, die ongetwij- feld beslissend zullen zijn voor den duur van den oorlog af. (V.P.B.) j> AANVAL VAN ENGELSCHE PANTSER WAGENS AFGfcSLAGEN. Het 696ste Italiaansche weermachtsbericht luidt:» In Cyrenaica werden aanvallen van vijande lyke pantserwagens afgeslagen door het wel- onderhouden vuur van onze artillerie, terwijl de activiteit van verkenningsvliegtuigenieven- eens groot was. De Engelsche luchtmacht ver loor bij een luchtgevecht een Curtiss-jager. Vliegtuigformaties ondemamen krachtige bombardementsacties tegen het eiland Malta, waarbij milifaire werken en installaties van de luchtmacht en marine getroffen werden. Een Spitfire werd neergehaald. In het Oostelyke deel van de Middellandsche Zee werd by een door onze torpedovliegtuigen ondemomen aanval een schip van gemiiddelde tonnage getroffen, dat deel uitmaakte van een konvooi, dat door vliegtuigen en oorlr^sehe- pen begeleid werd. GENERAAL GIRAUO IN ZWITSERLAND AAN GEKOMEN Het D.N.B. verneemt uit Bern: Naar officieel wordt gemeld, is de Fran sche generaal Giraud, die eerst onlangs was ontsnapt uit de krij'gsgevangenschap op den Konigstein, op 21 April onder een aange- nomen naam in Zwitseriand gekomen. Zoo- dra zyn identiteit was vastge^teld, werd hem vergund zyn r^is voort te- zetten en Zaterdag heeft hij Zwitseriand verlaten. BRITSCHE TORPEDOJAGEK TOT' Z1NKEN GEBRACHT. (A.N.P.De Britsche admiraliteit heeft Zondagavond meegedeeld, dat de Britsche forpedojager Soutbiwold tot zinken is ge- bracht. Southwold behooide tot de Hunter-klasse. Het schip is in 1939 op stapel geset en was in 1940 klaar. De schepen van dezfi klasse hebben een waterverplaatsing van 904 ton. De Engelsche nieuwsdienst publiceert een communique van de Britsche admiraliteit, volgens hetwelk het patrouillevaartuig Stella Capella over tijd is en als verloiren moet wor den beschouwd. Naar van Duitsche bevoegde militaire zijde wordt meegedeeld, heeft een Duitsch ge- vechtsvltegtutg by gewapende verkenning boven bet Noordelyk deel van den Atlanti- schen Oceaan ten zuiden van IJsland twee vijandelyke patrouillevaartuigen waargenomen en een hiervan vernietigd. DE DUXKBOOTACTIE IN AMERIKAANSOHE WATEREN. Volgens berichten uit Washington bedroe- gen de verliezen der geallieerde vloot Vrifdag en Zaterdag zeven koopvaarders, die door duikbooten van de Spil in den Atlantischen Oceaan en de Caraibische Zee tot zinken ge- bracht werden. De in aantal toenemende tor- pedeeringen hebtoen tot gevolg, dat er dage- lijks aan de Amerikaansche kust geredde leden van bemanningen aan land gebraaht worden, zoo meldt het DN.B uit Madrid. Uit Washington wordt gemeM, dat volgens een mededeeling van het ministerie van ma rine, twee koopvaardyschepen van middel- bare grootte aan de kust van den Atlantischen Oceaan zijn getorpedeerd. De geredden wer den in een haven aan de Oosfkust aan land gebracht. De Mexicaansche regeering bevestigde de torpedeering van de Mexicaansche tankfxKk Taniaulipas, van 7500 brt. De tankboot voer- de de Amerikaansche vlag en zy had een Noord-Amerikaansche bemanning. Het DN.B. meldt uit Beriyn: De rede van Hitler vindt in de Duitsche I>ers een geestdrfitige weerklank. De Vdlki- scher Beotoachter schryft: zeker is, dat deze Zondagzitting van 26 April historisch zonder voorbeeld zal zijn, daar zij gehoudCn werd aan het einde van een winter, welks streng- heid gevaarlijk en naar- wy thans uit den mond van den hoogsten autoriteit hebben ge- hoord, soma zeer gevaarlijk was. Het gevaar ligt achter ohs. De vreeselyke nabyheid van dit gevaar bereikte nog eenma&l haar- voUen omvang, tot danktoaarheid, trouw en niet ver- zakende plichtsvervuiling vermanend, toen Adolf Hitler zijn dapperen soldaten de lau- werkt-ans van onvergankelijken roem over- handigde. Voorts schryft het blad: de winter, die mensehenmassa's yan de vyand,, de vyand, de heldenroem van onze troepen, tot lijden bereid, <Te vraag naar de overwinning van die onmenschelyke aanvallen of dit standhouden, werden tegen elkaar afgewro- gen en de schaal der gereehtigheid sloeg (Hep door naar Duitsche zyde, toen de onverganike- lyke deugden van ons leger haar vulden. Het blad schryft verder: het gevaar, waarmede in het Oosten de vijand zyn massa's vertoomd met de doodelijkheid van een nauwelijks ooit beleefden winter, is voorby. Wij zijn weer veilig. De Montag verklaart: de Fiihrer heeft met deze rede voor den Duitschen Rijksdag het laatste appel tot de Duitsche natie voor de beslissende gevechten van 1942 gericht. Hij heeft een uiteenzetting van den ooriogstoe- stand gegeven, waarbij alle troeven en moge- lijkheden in de handen van Duitschland en zyn bondgenooten liggen, doch de -vijanden van een waren vrede en een nieuwe ordening van Europa en de wereld slechts de ineenstorting van al haar verwachtingen bevat. N. ZANDVERSTUIVINGEN IN DEN NOORlDOOSTPOLDER. Teiigevolge van den'harden wind hebben er in dyn drooggevallen Noordoostrfiolder groote zandverstuivingen plaats. Vooral .de arbeiders die bij de ontginninig werkzaam zjjn, onder- vinden daarvan veel last. Ook in de dicht bij den polder staande dienstwoningen en in het barakkenkamp ondervindt men van de zand- verstuivingen vele onaangename gevolgen. In vexband hienmede zyn Maandagrnixidag de ontginningswerken by Lemmer voorloopie gestaakt. INVOERING ZOMERDIENSTREGEILING. In dit nummer is opgenomen de zomer- dienstregeling der Zeeuwsch-TVlaamsche Tramweg Maatschappij en van die Spoorweg-- maatschappy MechelenTemeuzen, die op Maandag a,s. ingaat. De directie der Spoorv.-egmaatschappij MechelenTemeuzen verzodht ons de aah- dacht van het reizend publiek er op te vesti- gen, dat de vertrekuren der treinen te Ter- neuzen 5 'minuten zrjm vervroegd. EACH OM ALLES is de titel van een cabaret-revue die Maandag en Dinsdag voor de goed gevulde zaal van het Luxor-Theater door Jan de Braal en diverse medewerkers werd uitgevoerd. Deze jongelui blijken een uitstekenden kijk te heblben op den smaak van het publiek. Het ten gehoore geibrachte en vertoonde viel biy- kens het applaus by het publiek zeer in den smaak. Als het best geslaagd in deze vertoo- ning zouden wy- willen noemen de seCne van de drie straatzangers en .Hawaii-Droompara- drjs" ten gehoore gebracht door de ,,Kaimua- Hawailans", che met medewerking van mej. Malefason een waar succes werd. Muzikaal heeft ons veel doen genie ten de harmonica-virtuoos Emiel Eeckhout, terwyi verder de zang van mej. Eeckhout zeer vol- deed. Kan men er in slagen bet tempo der ver- tooning nog wat op te voeren en enkele met de microfoon begane fouten te verm^den (vooral Dooms moet hiervoor oppassen) dan zal men van deze revue ook In andere plaat sen veel pleizier kunnen beleven. Voor de leiders Jan de Braal en Piet Meeu- sen waren deze avonden een waar succes, waarin ook bet optreden van den Vieer Van Duij-se veel toe brjdroeg. M. P. 'Harte. DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET. De secretaris-generaal van het departe- ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat gedurende bet tydvak van 30 April tot en met 8 Med a.s. de met 23 genummerde bon van de boterkaart recbt geeft op het koo- pen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tydvak geeft voorts de met 23 genummerde bon van de vetkaart recht op het koop^n van 125 gram boter (zonder reductie) of 125 gram margarine of, voor zoover nog voorradig, 100 gram bak- en braadvet. I'l NKSTEKCO.VCG<IRS TE GOES GAAT NIET DOOR In verband met de bijzo-ndere omstandig- heden heeft het bestuur van de muziekvereeni- ging- ,,Ons Genoegen" te Kapelle besloten van de organdsatie van het Pinksterooncours te Goes af te zien. (Prov. Z. Crt. BESMETTELMiKE XIEKTEN. Gedurende de week van 12 tot en met 18 April 1942 kwamen in de provincie Zeeland vier g-evaHen van paratyphus (den in Hulst en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2