ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAB VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN i Hitler spreekt in den Duitschen Rijksdag. Arbeiders en fcantoorbedienden, schenkt bier aandachl aan! No. 10.362 WOENSDAG 29 APRIL 1942 82« Jaargang f 0s Filhrer geeft versiag van gebeurtenissen der afgeloopen maanden V t •I- t t T f V f V Nederlander^ Zorg voor vrouw en kind is voor den Nederiandschen man iets vanzeljfsprekends. Voor je gezin kan je het best zorgen, als je werkt. In Duitschland kan je te alien tijde door te werken goed verdienen en daardoor in het onderhoud van je gezin voorzien, Je kunt je aanmelden bij alie arbeidsbureaux. VERSCHIJNT EEREREN MA AND AG-, WOENSDAG- EN VKIJDAGAVOND. Prysverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen /1.73 per 3 maanden. Be vooruitbetaling /6,60 per jaar. TJitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver m-elding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. -HandeLsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanyraag verkrijgbaar is. Xn- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. HoofdredacteurN. J.- Harte, Terneuzen. Amerika, heeft dit continent gelbracht tot een econcmische en politieke beteekenis, die En- geland zelf nooit meer zal vermogen onge- daan te maken. Toen Engeland ging deel- nemen aan den wereldoorlog, streed het voor zijn twee-mogendhedenstandaard ter zee en was het niet bereid het Duitsche Rijk een sterkte van tvijf, laat statin zes tegen tien toe te staan. Toen Engeland den oorlog, naar het meende, zegevierend had beeindigd, was Japan in de plaats van Duitschland gekomen en Amerika in de plaats van Engeland zelf. Het Britsche wereldrijk nu, begon door dezen strijd in zijn voegen te kraken en als men in dien tijd van de zwaarste militaire crisis faulp vroeg met beloften, die men van meet af niet voornemens was naderhand in te lossen, dan was het duidelijk, dat daardoor wissels waren getrokken, die vroeg of laat zouden moeten worden voldaan. Noch de Voor-Indische noch de Arabische wereld zal de toezeggingen vergeten, waar- I door men haar eens tot offervaardigheid voor de insfandhouding van het Britsctie wereld rijk heeft verleid. Dat Engeland daarbij zelf economised ten zeerste geschokt, financieel belast en wat zijn volkskracht betjieft, uitgeput uit den oorlog te voorschijn kwam, kan als nieuw beiwijs dienen, dat reeds de eerste wereldoorlog een Pyrrhus-overwinning was, een succes dus, dat elechts de vader van latere nederlagen kon zijn. Nog een dergelijke oorlog tot hand- having van het Europeesche evemwicht en Engeland moest onontkoombaar binnen het wereldrrjk zijn noodzakelyke eigengewicht verliezen, met andere woorden, de kracht, verspild aan de verdediging van een onmoge- lijke Europeesche orde, goat verloren voor de pogingen het eigen imiperium toijeen te houden en te verdedigen. Derhalve kan en zal de nieuwe oorlog slechts eindigen met een ramp voor het Brit- sdhe wereldrijk. Met iwien Engeland zich ook verbindt, aan het eind van dezen oorlog zal het zijn bondgenoot sterker zien dan het zelf is en kan zijn. Zijn* aartska/pitalisten mogen nu de bols- jewistische staatslieden met nog zoo groote huichelachtige vriendschap begroeten, zijn aartslbisschoppen mogerf de bloedige beesten van het bolsjewistisdfe atheisme nog zoo in- nig cmarmen: hoe meer leugens, huichelarlj en bedrog moeten worden toegepast om tegennatuurlijke coalities van dit rijk moreel te dekken tegenover het eigen volk of de overige menschheid, des te minder zuilen zij in staat zijn de„ ziende volken werkelijk te misleiden en den natuurlyken weg van een onontkoombare historische ontwikkeling te beletten. Er is een wijs spreekwoord van de antie- ken, dat zegt, dat de Goden wien zij willen verdenven met blindiheid slaan. Ik weet niet, of alle Engelschen het nog heden ten dage als een wijize daad zuilen beschouwen, dat zij de talrijke compromissen, die ik sedert 1933 ■heb voorgesteld, afgewezen hebben. Even- min of zij alien ook thans nog zoo vast over- tui*gd zijn, dat het zoo verstandig is geweest mijn aanbiedingen tot het sluiten van een bondgenootschaip, die ik nog 1 September 1939 had vernieuwd, van de hand te Wijzen en mjn vredesvoorstellen na den Poolschen en na den Fransdhen veldtocht te weigeren. Ik ken thans evenwel nog een ander ge- bod. Dit behelst, dat de mensch datgene, wat de goden ten ondergang hebben gedoemd, zelf nog moet aanpakken. Zoo zal dus ge- schiedeji, wat gesfhieden moet. De. britsche jood Disraeli heeft eens gezegd, dat het rassenvraagstuk de sleutel tot de \yereklgeschiedenis is. Wij, nationaal-soeia- listen, zijn door dit inziclht groot geworden. De verlborgen krachten, die Engeland reeds in 1914 in den eersten wereldoorlog hebben gedreven, zijn joden geweest. De kracht, die ons zelf destijds verlamde en ten siotte onder het motto, dat Duitschland zrjn vaandels niet meer zegevierend naar huis mooht brengen, tot de overgave dwong, was joodsch. De joden nu hebben sedert 1939 ook het Bribscfhe wereldrijk naar zijn gevaarlijkste crisis geloodst. Joden waren de dragers van de bolsjewis tische infectie, die eenmaal Europe dreigde te vernietigen. Zij waren echter ook tegelij- kertjd de oorlogscphitsersn ina-tJe* getederen der plutocratieCn. Door den invloed van de joden werden de Vereenigde Staten weer,. evenals in 1917, voetje voor voetje door den joodsoh-besmet- ten- president en zrjn* volkoauen joodsche om- geving zonder eenige reden en zonder eenlgen zin, in een oorlog gedreven tegen volken, die Amerika mummer iets hadden rmisdaan, tegen naties, waarvan Amerika nooit iets te winnen heeft. Zln van het conflict. Wlant waarin ligt de zin van een oorlog, dien een staat voert, welke een land zonder volk is, tegen volkeren zonder land? In dezen oorlog gaat het daarom, politick bescihouwd, in het geheel niet meer om de belangen van afzonderlijke volken, smaar het gaat om een conflict tusschen naties, die het leven op deze wereld voor de hunnen willen waahborgen en volkeren, die geworden zjn tot de willooze werktuigen van een intemationalen wereld- parasiet. Het werkelijk optreden van deze joodsch- mtemationale oorlogsophitsing hebben de Duitsche en verbonden soidaten het beste lee- ren kenmen in het land waar het jodendom ui'tisluitend zijn dictatmur oefent en als het staatkundige wereldideaal van een komende menschheid laat prediken. Op dit oogenfblik heft dit schijnbaar ver- ouderde Europa iweer, als steeds in de geschie- denis, de fakkel van zijn inizicht omhoog en zijn mannen treklken op, thans als de ver- tegenwoordigers van een nieuwe, betere orde. als de ware jeugd der soqiale en nationale yrijheid van de wereld. Ails ik vandaag naamens deze ware jeugd van Europa en daarmee van een jongere we reld tot u spreelc, dan doe ik dat met het ge- voel van een man, die den zwaarsten strijd van De Duitsche F.jksdag Zondagmiddag in de KrolJ Opera bijeengeroepen om een verkla- ring van de Rgksregeering aan te hooren heeft op veriamgen van den Fiihrer een door /•ijStsmaarschaik Gbi'ing opgestelde motie aangenomen, waarin de Rijfksdag Adolf Hitler het recht toekent alles te doen, wat dient of b^draagt tot het behalen van de overwinning. De Rjksdag gaf den Fiihrer de uitdrukkelij- ike bevestiging, het wettige recht te bezitten, e*ken Duitscher met alle middelen, die hem gepast voorkam-en, tot de vervu'lling van zijn plichten te nopen en hen, die bun plicht ver- waarloozen, uit hun functies te verwijdeien of host een gepaste straf op te leggen. In zijn groote rede zeide Hitler, zulks wel jotet daarom te wenschen, oondat het onder miBioenen slechts om emkelen gaat. ^tttler legde voor den Rijksdag rekenschap af van de oorlogvoering in de afgeloopen win- terunaanden, waartoj laaj* gewaagde van de bovenmenschelijke verrichtingen van z jn weerinacht en in het bijzonder was het weer de infant'erie, welke hy huldigde -en de inSpannihgen am in die rmoeilyke periode de ravitailleering, waarvan het bestaan of ondergang der legers afhaiikelijtk is, te hand- haven. De fiihrer constabeerde, dat de beproeving van den winter ook een leer geweest is en dat hj, zuiver organisatortsoh, die schikkin- gen getioffen heeft, welke noodzakelijk zijn orri a priori de moeilijkheden voor mensch en matei'iaal van de afgeloopen maanden te voorkounen. Voorts waarsetmnvde Hitler Engeland, dat van nu af aan eLke slag, door de Britsche lachtntacht aan het Duitsche volk toege- bracht, weer zal worden vergolden met een sfckg van het Duitche luchtwapen. Sprekende over de voortzetting van den dufkibootoorlog zeide de Fiihrer, dat de om- vang van het duikbootwapen thans reeds het hoogste aantal onderzeeers uit den wereldoor log ver aclrter zich heeft geiaten. DE REDE VAN HITLER. (DJSTJB.) In zyn Rijksdagrede begon de Fiihrer met er aan te herinneren, dat hy in de laatste zitting van den Rijtksdag van «1 Deceimiber j.l. rekensdhap had afgelegd over het verloop der gefbeurtenissen van het afge loopen jaar. Deze zijn, zoo verklaarde hy o.a., in haar triitorische grootheid en duurzame politieke ibeteekenis van een formaat, dat wellicht eerst eeuvwen later in geheel zyn omvang zal worden overzien. Na de verpiettering van den opstand te Belgrade, door Engeland en Moskou ge- meenschappelijk aangestlcht, begon Europa reeds erikele weken later, wellicht voor het eerst sinds eeuwen, de gemeenschappelrjke toedreiging uit het Oosten te beseffen. Van de suocesvolle afwending daarvan heeft bestaan of ondergaan van ons continent reeds zoo cfitov.'ijls afgehangen. Voor vele menschen traden mu de oorzaken van den bloedigen oorlog, die ons in Septem ber 1939 opgedrongen was, duidelijkeraan den dag. Wlant deze oorlog droeg niet meer de kenteekenen van de van oudsher bekende interne Europeesche conflicten. In toenemende mate won de indruk veld, dat deze histori sche worsteling een der elementaire conflic ten is, die veelal de wereld in duizenden jaren eenmaal aan het wankelen brengen en daardoor een nieurwe duizendjarige periode inleiden. Vele der daahby optredende historisdhe ver- schijnselen zijn zieh de diepste opdracht en zin van hun handelen even weinig bewust. als het een gewoon soldaatje wel gaat by een groote militaire operatie. Ook zyn de tydperken van dergelijke erup- tieve perioden zoo groot, dat de afzonderlijke rtensoh maar a! te gemakkeljk den samen- bang of ook de beteekenis van zijn optreden in verhouding tot hetverloop van het totaal miskent. Maar desondanks zijn ook daar weer profi- teurs, waar scbjTtbaar zin en nut van een dergeltjk proces, dat de volken of zelfs de continenten aan het wankelen brengt, niet zichtbaar is. Velen gelooven derhalve te stu- wen en zijn zelf slechts de gestujwden en an- deren willen slaan en zijn ten siotte de ver- slagenen. Engeiand en het Continent. Toen 3 September 1939 na eindelooze Duit sche vredespogingen aan het nieuwe Rijk de oorlogsverklaringen van Engeland en Frank- rijk waren overhandigd, nadat deze staten door de verstr*ekJdng van een bianco vol- macht om te toeginnen Polen als actieve kracht ten tooneele hadden gehracht, moest men wel wanhopen aan het verstand van een wereld, die schjjmbaar zonder eenige reden de catastrophe letterhjk naar zich toe haalde. tn plaats van het ongeJuk van een dergelyken wa.anzinnigen oorlog te raijden. N*u weten wy alien, dat Engeland zich. sedert de innerlijke staatkundige desorganisa- tie van het vasteland van EJuropa had vast- geklajnpt aan een politieke leerstelling, die meende in de versplinterlng van het vaste land de eerste voorwaarde te moeten zien voor de welvaart en de uitibreiding van het Britsche wereldrijk. Ongetwijtfeld had deze gedacbte, die de Britsche polltlek beheerscbte, veel overtui- gends. Terwijl Europa in tallooze Interne oor- logen doodbloedde, zag Groot-BrlttanniS kans met een minimaie opoffering van menschen- levens een iwereldcamvattend gebowv op te richten. Hleraan werd dfe titel ..Imperium" verleend, maar de aard van dit imperium vie! met het imperiaie Rome even weinig te ver- gelijken ails een intemationaal handeiscon- cem met een wereldondememing, die goede- ren produceert. Daarby zou men de Britsche staatmans- kunst zoowel als het eimpele politieke en mihtaire vermogen der Engelschen over- schatten, als men aannam, dat hun optreden de oonzaak zou zijn van het destructieve ver- yal.van Europa. Dat zou beteefkenen, dat men het ontstaan van een toestand verwlsselde met het ^profiteeren er van. Want het verval van Europa vloeit deels voort uit natuurlrjke veroudering van de con tinental mogendheld, die na de ineenstorting van het Romeinsche wereldrrjk de leiding had, deels uit de ondermijiring van de ele- menten, die aan dit voormalige centrum van het avondland zijn ethnischen en politieken grondslag hadden verleend. In de tweespalt tusschen de antieke Romeinsche staatsidee eenerzijds en de niet 'minder imperiaie eischen steliende Roomsohe kerk anderzijds, werden de fundamenten der centrale staats- vorming in Europa langzamerhand vernield. Daarlbij kwam nog de diepe emst, waarmee de toenmalige wereld opging in vraagstu'k'ken die aanleiding gaven Europa in eindelooze in terne godsdienstige conflicten te venwikkelen, terwijl diezelfde problemen thans als politiek volkomen zonder beteekenis worden be- schouwd en diendvereenkomstig getaxeerd. Zoo is de ineenstorting van het oude Duit sche rijk en daarmee van het middelpunt van een interne Europeeis-cide organisatie, die in dezen tijd bestond, even weinig veroorzaakt door de Engelschen als destijds de ineenstor ting van Rome door de Germanen. Zoo heeft Engeland zelf ook niet primair het continent kunnen versplinteren, maar wel is het er in geslaagd in zooverre profijt te trekken uit de ontstane versplintering van Europa, dat het dank zij zijn 4nsulaire positie nog slechts een minimum aan' kracht, zij* het dan ook gecom- bineerd met een maximum aan sluwheid, noodig had om de Europeesche onmacht in stand te houden en met de resteer&ide eigen kracht een andere wereld te veroveren, die ten deele nog niet doorvorscht of althans cultured en militair inferieur was, gedeelte- lijk zichzelf in eeuwigen tnnerlyken strijd uitputte. Slechts een dwaas kan daafbij over het hoofd zien of bestrijden, dat ook dit evenal*s elk ander politiek ordeningsproces nut heeft gefoad voor de menschheid. Maar even dwaas zou het zijn aan te nemen, dat het Britsche imperium dit zgn. evenwicht der krachten itt Europa eeuwig zou kunnen handhaven. Alle oorlogen, die Engeland sedert eeuwen onafgetbroken tegen het continent heeft ge- voerd, konden in wezen slechts zoolang suc- cesvol verloopen als het ging om de bestrij- ding van zuiver staatkundige bouwsels van dynastiek kara'kter door andere, dergelijke lichamen. Op het oogentolik evenwel, waar- op de volkeren begonnen te ontwaken, afge- zien dus van dynastieke belangen, moesten de middelen van de tot dusver gevolgde Brit sche politiek in Europa schipbreuk lrjden. On'danks talrijke oorlogen was het Enge land op den duur niet mogelijk d4h nationa- len Franschen staat te verrfietigen, ondanks alle pogingen zag het geen kans de aaneen- sluiting der Itallanen te beletten. En ondartks alle inmenging is het Duitsche Rijk uit zyn puinhoopen van weleer door den wil der Duit sche stammen en dank zij het optreden van 'groote helden ontstaan. Het Engelsche denkbeeld op den duur met wat sla.ppe argumenten de Europeesche naties verdeeld of in onderling conflict te kunnen houden, moest schipbreuk lrjden. Daardoor was Engeland gedworrgen in plaats van op zijn gemak profijt te kunnen trekken van een bepaalden toestand dezen toestand te verde digen of zelfs voortdurend in stand te hou den. Daardoor nu kwam een einde aan de tounst van het intrigeeren en in plaats daar van kwam de noodzaak zelf te strijden en niet alleen de bereidheid daartoe, maar «ook het vermogen. Maar evenals Engeland werd gedworrgen in Europa zelf zyn bloed te vergieten, zoo moet pok eenmaal het oogenblik komen, waarop de handhaving van de Europeesche verdeeld-. held van Engeland meer kracht eischt dan het kan missen voor het in stand houden van zijn eigen wereldrijk. Afgezien echter daarvan, was de meening, dat het Britsche wereldryk als bestaansvoor- waarde een in onmacht versplinterd Europa r.oodig heeft, slechts zoolang geldig als aan de peripheric van dit wereldrijk zelf geer. equivalente staten bestonden, die het bedreig- den. 0 Priucipicel gewijzigd. Op fact moment, dat de Russische kolos zich al strydende een weg tot in Oost4Azie baande, de Amerikaansche Unle eep, van, En geland even onafihankelijk als volkodbeh vodr aanvallen gavrijwaard lichaam werd en voor- al toen het Japansche keizerryk evenals ItaliS en Duitschland uit zijn siaap ont- waakte en de oppeiheerschappij in Oost-Azie verwierf, waren de voorwaarden voor het voortbestaan van het Britsche wereldrrjk prin- cipieel gewijzigd. Niet tegen EurApa kon dit lichaam op den duur in stand gehouden worden, maar hoog- stens met Europa. Toen Engeland derhalve in 1914, ondanks langdurige Duitsche vredes pogingen, wederom in den geest van zijn oude leerstelling het toenmalige Rijk met een ster- kere coalltie van mogendheden den ooilog verklaarde, had het Duitschland zelf wei tijdelrik in Europa verawakt, en uit de rest van de wereld verdreven, maar twee feiten moest ieder, die niet volkomen verblind was, aan het slot van deze tot dusver bioedigste worsteling in de wereWgeschiedenis inzien en erkennen: 1. Dat het slechts een kwestie van tijd was, alvorens Duitschland zich van zijn ban- den zou ontdoen; 2. .De door Engeland in den loop van de2en oorlog zelf aangezocht helpers waren er nu eenmaal, ci.w.z. het ber-oep, dat de Engelsche regeering in ultersten nood had gedaan op zijn leven voor een heilige zaak achter zich heeft. Voorts spreek ik tot u als de aanvoer- der van legers, die een lot hebben overmees- terd, dat als zwaarste beproeving der Voor- zienigheid slechts kan worden opgelegd aan degenen, die tot het hoogste zijn geroepen. WereJdstrijd. In dezen winter is een wereldstrijd beslist, die in zijn proibleemstelling ver uitsteekt boven wat in normale oorlogen moet en kan worden opgelost. Wij kennen het theoretische begin- sel en de gruwelijke werkeiykheid der oog- lperken van de joodsch-bolsjewistische we- reldipers. Heerschapprj van het proletariaat heet het en dictatuur van het jodendom is het. Uitroeiing van de nationale leiding en intel ligentsia der volken en heheersching van het proletariaat, dat dan zonder leiding en daar door tevens door eigen schuld, weerloos is geworden, uitsluitend door de joodsch-inter- nationale misdadigers. Wat zich in Rusland in zoo afschuwelyken omvang had voltrokken, de uitroeiing van tallooze millioenen leidende geesten, moest in Duitschland worden voortgezet. Wij hebben in enkele deelen van ons Rijk de inliiding tot dezep toestand beleefd en met opoffering van het bloed vap talrijke idealisten, weer opge- heven. Ziwaarder drukte de vloek van dit sa- tansiwerk op Hongarije. Oolc daar slaagde men er slechts in, met inspanning van alle nationale krachten, de macht der joodsche heerschappij te breken. De naam van den man, die als aanvoerder in den strijd tegen deze snoodheid de redder van Hongarije werd, leeft nog thans onder ons voort als een der eerste vertegenwoordigers der beginnende Europeesche verheffing. Het zwaarste conflict evenwel met d§ drei- gende vemietiging van volk en staat werd in Italie uitgevochten. In een heroieken opstand zonder weerga, hebben Italiaansche deelne- mers aan den oorlog en Italiaansche jeugd, onder aanvoering van een uniek begenadigde, het compromls van democratische lafheid en bolsjewistische heerschappij in een bloedige worsteling verpletterd en in de plaats daar van een nieuwe, positieve volks- en staatsidee gesteld. Eerst na de overwinning van het fascisms kon men spreken van een beginnende redding van Europa. Wlant nu was op de plaats van een conglomeraat van gedacfaten van destruc- tieven, ontbindenden aard, niet louter de macht der bajonetten gekomen, doch een waarlijk eonstruetieve, nieuwe idee. Voor de eerste maal werden de bolsjewieken in een staat niet slechts verslagen, doch vooral de marxisten gewonnen. Gewonnen voor den pieuwen opbouw vap eep betere. gezopdere maatschappelijke ordering, die in den staat niet ziet de belichaming der protectie van een bepaalde klasse der maatschappij, doch de bestaansvoorwaarden voor alien. Ten tyde dat deize historische gebeurtenis sen zich voltrokken, groeide de nationaal- socialistische beiweging naar de vervulling van haar roeping onder ons eigen volk. Ook hier sloeg het uur, waarop in het conflict tus schen joodsch internationaiisme en nationaal- socialistische volks-- en staatsgedachte de ge- zonde natuur doortorak. Wij alien herinneren ons voorts nog den volgenden grooten, beslissenden stryd in Spanje, waar ook onder leiding van een en- kelen man een duidelijke, definitieve beslis- sing werd afgedwongen en ©veneens na een bloedigen burgeroorlog, de nationale revohi- tie den bolsjewistischen aartsvijond ter nper wierp. Naarmate het inzieht groeide, dat de jood de parasitaire verwekker van deize ziekten was, werd nu in de afgeloopen jaren vrijwel iedere staat in Euxopa gedwongen, zijn stan<f- punt te hepalen in deze levenskwestie der vol ken, Als gevolg van den drang tot zeifbehoud moesten zij de maatregelen nemen, waardoor de eigen volken definitlief konden worden be- schermd tegen deze internationale vergifti- gmg. Al is nu ook het bolsjewistische Rusland het plastische product van deze joodsche be- smetting, toch mag men niet vergeten, dat het democratische kapitalisme de voorwaarden daarvoor scheipt. Hier bereiden de joden voor, wat dezelfde joden in het tweede deel van dit proces voltooien. Het jonge, ontwakende Europa heeft nu' den oorlog verMaard aan dittproces. dat vol- gens Mo-mmsen bestaat in ontleding van vol ken en staten door de joden. Met dit Europa hebben zich trotsdhe volken met eerfbesef ook in andere werelddeelen verbonden en bij hen zuilen zich nog honderden miliioenen men schen voegen, onderdrukten, die hoe huh leiders van het oogenblik het 'ook mogen be- zien op zekeren dag hun ketenen zuilen vertorijzelen. Het einde der leugenaars zal komen, die vcorgeven. de wereld te beschermen tegen vreemde overheersching, die haar zoogenaamd bedreSgt-, maar in waarheid slechts probeeren hun eigen wereldheerschappij te redden. In deze geiweldige, waarlijk historische be- weging der volken, bevinden wij ons nu alien, ten deele als leidende, handelende of uitvoe- rende menschen. Aan den eenen kant staan de mannen der democratic, dat wil zeggen van het joodsche kapitalisme en aan hun zijde de bolsjewistische staat, d.w.z. de massa van een verdierlijkte menschheid, waarover de jood, als in Sovjet-Rusland, zyn bloedigen gee- sel zwaait. Aan den anderen kant staan de volken die vechten voor hun vrijheid en on- afhankelijkheid en die voora'l strijden om het dagelijksche brood van hun menschen te waar/borgen. Het Oosteiijke strydtooneel. In het Oosten van Europa riu ligt het strydtooneel, waar de beslissing zal val- len. Over de oorlogshandelingen van het afgeloopen jaar heb ik 11 December j.l; voor dte' laatste maal gesproken. Ik zou er hier in het bijzonder op willen wijzen, dat deze redevoerlngen in de eerste plaats steeds zijn bestemd voor het Duitsche yolk en zijn vrienden. Ik spreek niet om men schen van iets te overtuigen, die, hetzij t t uit domheid of met boos opzet, de waar heid opzettelijk niet kunnen zien of wil len hooren. Want als ik nu om maar een voorbeeld te noemen den werkehjken loop der din- gen vergelijk met de conclusies, die mr. Churchill daaruit trekt, dan treedt hier een zoo gapende tweespalt t&sschen de gebeurte nissen en haar uitleg aan den dag, dat elke poging tot overforugging van deze wederzijd- sche opvattingen vergeefsch moet zijn. Sedert het begin toen het nationaal-socia- lisme aan de macht kwaim, is er geen stadium waaraan de heer Churchill niet het karakter van een „bemo<£liging" heeft toegekend, en waarschijnlijk ook wel tot de laatste minuut zal toekennen. Dat Engeland ons eens den oorlog heeft verklaard, was voor hem een he- moedigend teeken. Dat er anderen 2yjn verschenen om zicii voor het Britsche egoisme naar de slachtbank te laten brengen, was niet minder bemoedi- gend. De, besprekingen tusschen twee of meer geallieerde generaals zijn even bemoedigend als een praatje by den haard van den zieken man in het Witte Huis. Toen de beer Cripps voor de eerste maal naar Moskou vloog, was dat niet minder be moedigend dan zijn terugkeer uit Indie. Dat generaal MacArthur kans heeft gezien nog juist op tijd van de Philippijnen te ontkomen was eveneens een bemoedigende factor. Even als het bemoedigend is, als 20 Engelschen er in slagen, met zwartgemaakte gezichten en guorumizolen, met een Britsch vlot hier of daar aan de door ons bezette kust* aan land te gaan, om by de verschijning van een Duit sche patrouille weer uit te knypen. Als een emigrantenregeering, een verzame- ling van nullen dus, een verklaring tegen Duitschland aflegt, werkt dit bemoedigend, evenals wanneer de heer Churchill de vernie- tiging van de Duitsche duildbooten verkon- digt of spreekt van een nieuiwe uitvinding, een nieuw offensief, een tweede front enz. Daaraan valt niets te doen. Ieder volk heeft zijn eigen soort bemoediging. rIk heb het b.v. destyds als bemoedigend beschouwd, dat wij er in slaagden binnen 18 dagen den Poolschen staat in een aantal van de geweldigste ver- nietigingsslagen weg te vagen, dat in dien heelen tijd noch Frankrrjk, noch ook Engeland het waagde den Wtestwall ook slechts te na- deren. Ik geloof, dat, het ook bemoedigend was, dat wij in Noorwegen konden landen en wel niet des nachts met zwartgemaakte gezich ten en op gummizolen, maar op klaarlichten dag en op bergschoCnen met spijkers en dat wy dit Noorwegen in amper zes weken vol komen in ornze macht kregen. Het was evenzeer voor ons alien zeer be moedigend te beleven, hoe het Britsche expe- ditieleger in weinige weken uit Nooi-wegen werd verdreven. Eveneens meen ik, dat wij alle aanleiding hebben het bemoedigend te achten, dat het ons mogelijk was in amper zes weken de Fransch-Britsche legers volkomen vemieti- gend te verslaan, in nog geen week Nederland en in amper drie wejken ook Belgie in oriZe macht te krijgen-,, de Britsche strydkrachben te verpletteren, gevangen te nesneh of bij Duinkerken in zee te jagen. Ikizelf achtte het een bijeondere bemoedi ging, dat wij te zamen met Italie niet slechts in Frankryk, maar ook in Noord-Afrika groote successen konden behalen. Even be moedigend was het in mijn oogen, dat wij kans zagen den Servischen opstand met onze bondgenooten in enkele weken kapot te slaan. Voorts was het voor ons bemoedigend te be leven, hoe de Britsche expeditie ook daar in zeer snel tempo eerst naar den Peloponnesus en daarna via Kreta ten siotte in de richting van de zee» verxJween, voorzoover zij niet door ons eveneens werd vemietigd. Niet minder bemoedigend was het* overi- gens voor het Duitsche volk, dat wy sedert 22 J*uni van het vorige jaar met onze bondge nooten in slagen, die uriiek waren in de we- reldgeschiedenis, het bolsjewistische gevaar meer dan 1000 km van onze grenzen konden terugslaan en dat in dezelfde periode reeds meer dan 16.000.000 ton vijandelrjke koop- vaardijscheepsruimte tot zinlien gebracht werd, hetgeen thans nog steeds voortduurt. Ik beschouw het als een bemoediging, -dat wij daarby kans hebben gezien in de wijde luimte van het Oosten een spoonwegnet op de Europeesche spoorbreedte te brengen en in dienstte stellen, zoo uitgestrekt, dat het thans grooter is dan dat fan het gefleeje En gelsche moederland. Ook omtrent de Japansche heMendaden dien unieken zegetocht, kan ik niet anders zeg gen, dan dat zy in onze oogen eveneens bui- tengeiwoon bemoedigend zijn. Het bemoedigendste, dat ik voor Duitsch land en zijn bondgenooten zie, is evenwel mlsschien wel, d.at mr. Churchill en Roosevelt te Londen en te Washington optreden en piet te Berlyn of Rome.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1