ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.360 VRIJOAG 241APRIL 1942 82e Jaargang Buitentand Birmenland DU1TSCH WEERMACHTSBERICHT. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT NEDERLANDSCHE AMBTENAREN OP JAVA GEARRESTEERD. NEUZENSCHE COU RANT VERSOHUNT JEDEBEN MAANDAG-, VVOKNSDAG- EN VRUDAGAV ON3J. Prijsverhooging advertentien toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. \BONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden; buiten Terneuzen /I 73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling /6,60 per jaar. Uitfeeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 Giro 38150 Directeur: L v^n de Sande. ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine advertentien: 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; max. 8 regels. Dienstaanbie- dingeri en dienstaanvragen 15 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent. Met ver- melding Brieven of Adres Bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. In- zending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. LIXJHTAANV ALLEN OP STALINGRAD EN DE HAVEN VAN MOERMANSR. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte1 Donderdag bekend In bet Oosten leverden verscneidene eigen aanvalsoperaties succes op. In den centralen en hoordelijken sector van bet front misluk- ten plaatselijke aanvallen van den vijand. Formaties gevechtsvliegtuigen bebben Don derdagnacht een groote bewapeningsfabriek van de bolsjewisten in Stalingrad aangevallen en talrijke bomtreffers geplaatst, waarop branden en ontploffingen volgden. Een andere doeltreffende lucbtaanval was gericht op de baveninstallaties van Moermansk. Bn Karelie bebben Finscbe troepen na ge- veehten, die tien dagen hebben geduurd, aan het front van de Swir 150 vijandelijke aan vallen afgeslagen. Hierbij verloor de vijand behalve talrijke gevangenen en wapens meer dan 14.000 dooden. Ook de tegen een Duit sche fomiatie in dezen sector ondernomen aanval» van den vrjand mislukte met bloedige verliezen. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van verkenn ingstroepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen, duik- bammenwerpers en jachf vliegtuigen bebben overdag en des nacbts met succes de aanval len op de militaire installaties en vliegvelden op bet eiland Malta voortgezet. In luohtge- vechten boven Malta werden 9 Britsche vlieg tuigen neergesehoten. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij nachte- lijke aanvallen bomtreffers op een kruit- fabriek in iZuicMSngeland. In bet Kanaal ontstonden in den nacht van 21 -op 22 April tusschen Duitsche patrouille- formaties en Britsche motortorpedobooten verscbeidene gevechten, in het verloop waar- van een aantal vijandelijke motortorpedoboo ten beschadigd werd. In bet zeegebied ten Zuiden van Boulogne werden in denzelfden nacht bij een botsing van Duitsche mijnenvegers met een Britsche formatie motorforpedobooten een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracbt en twee andere zwaar beschadigd. De Britsche formatie trok zicb daarop onder de bescher- ming van een rookgordjjn terug. De eigen booten bepen zonder verliezen of bescbadigin- gen haar steunpunt binnen. Tijdens dit korte gevecbt zetten de Britten op een afgelegen plaats aan de kust een kleinen stoottroep aan land, die onmidctellijk in een vuurgevecht met eesn Duitsche kustwacht werd gewikkeld en zich ijlings met bloedige verliezen en met ach- terlating van de gebeele uitrusting terugtrok. Donderdagnacht wierpen Britsche vliegtui gen bommen beer in We3t-Duitschland. De burgerbevolking leed enkele verliezen. Geringe materieele schade werd vooral aangericht in woonwijken. Nachtjagers en luchtdoelartille- rie scboten vijf der aanvallende bommenwer- pers neer. Kapitein Bilefeldt behaalde Donderdag over dag aan "bet Oostelijke front zijn 98e tot lOle overwinning in de lucjit. Oberfeldwebel Gild- ber behaalde in den nacht van 22 op 23 April zijn 30e en Oberfeldwebel Beier zijn l<5e nach- telijke overwinnirig in de luoht. KRITSGHE TORPEDOBOOTJAGER GEZONKEN. Het Itaiiaanscbe weermacbtsbericht van Donderdag luidde: In de Cyrenaica de normale activiteit der patrouilles. Een vjjandelijk vliegtuig, dat door cms afweervuur werd getraffen, stortte bran- dend neer. De luehtbombardementen op de militaire installaties van Malta zijn voort gezet. De Duitsche jagers bebben tijdens ge vechten boven het eiland acht Spitfires en een Ourtiss neergesehoten. Talrijke andere toe- atellen werden op den grond vemield. Donderdagnacht hebben Engelsche vbegtui- gen eenige bonynen geworpen op Ragusa en nogmaals op Comiso; geen enkel slachtoffer onder de bevoiking, schade van weinig belang te Comiso. Volgens latere berichten is de Britsche tor- pedobootjager Havock, die in bet weermachts- bericbt nr. 675 genoemd is, getorpedeerd en tot zinken gebracht door onze duikboot Ara- dam onder bevel van luttenant ter zee Oscar Gran, die van den kruistocht terugkeerde, DE LANDINGSPOGING NABIJ BOULOGNE. Omtrer.t de mislukte landingspoging der Engelschen aan de Fransche Kanaal kust ten Zuiden van Boulogne vemeemt het D.N.B. van bet opperbevel der Duitsche weermacht de volgende bijzonderheden: Bij de poging om eesn prikkeldraadversper- rrng op het strand door te knippen werd de vijand opgemerkt. Hij opende daarop met automa'ische pistolen en geweren een zinloos vuur in den donkeren nacht. Uit het vuur uit de loopen kon worden opgemaakt, dat zich ongeveer 50 soldaten op bet strand bevonden. In weinige oogenblikken waren de bezettini- gen van de Duitsche kazematten gereed tot afweer. Zoeklich' en flitsten op en het vuur der machinegeweren bereidde den vjjand een bloedige ontvargst. De Engelschman sloeg zeer snel op de vlucht en bracht zicb in vei- ligbeid in twee op ongeveer-100 meter van het strand liggende motortorpedobooten. Ben kunstmatige nevel gaf den weg van de afge slagen vijanden aan. Korten tijd later kwa- men Duitsche motortorpedobooten in contact met den vijand, die zich naar zee terugtrok. Bij bet aanbreken van den dag werden door het prikkeldraad de achtergelaten Engelsche geweren en handgramaten, eenige mijnen, pio- niergereedschap en andere uitrustingstukken gevonden. Klaarblijkelijk waren er ook ge- wonden bij den tegenstander, zooals bleek uit de bloedige sporen, die naar het strand voer- den. De Engelschen bebben zich acht ininuten op Franschen bodem bevonden. Naar uit Londen wordt gemeld, aldus ver- neemt S.P.T., is de landing der Engelschen te Boulogne een ,,proef-invasie" geweest met de bedoeling de Engelsche troepen voor een eventueele landing op groote schaal in Europa op te leiden. Dit blijkt o.m. uit bet feit, dat de commando's", die de landing hebben on dernomen, waren samengesteid uit 58 regi- menten. Te Londen doet verder bet gerucht de ron- de, dat bij de landing der Engelschen op Bou logne ook Amerikaansche soldaten waren be- trokken. Dit bericht wordt van officieele zijde bevestigd nocb tegengesproken. In dit verband wekt de aankondiging van Donder dag in de Engelsche pers, dat ,"bxj de toekom- stige kleine landingen ook Amerikaansche soldaten zullen meedoen" te Londen belang- stelling. DE MILITAIRE POSITIE VAN HET SOVJET-LEGKR. Het Duitsche D.N.B. meldt uit Stockholm: Het militaire blad van bolsjewisten, Roode Ster, eischt in een der laatste edities zeer scherpe maatregelen tegen latfaards, paniek- zaaierg en defaitisten. Het blad schrijft: De jxjlitieke commissarissen moeten de eersten zijn, die een nieuwen geest van' strijdvaardig- heid inblazen aan bet Sovjet-leger. Blijkbaar om den gevreesden verpletteren- den indruk van dezen eisch te verzwakken, beweert bet blad in denzelfden oproep. dat nieuwe reserves met groote gevechtservaring naar het front zullen worden gestuurd. Het artikel van het militaire orgaan der bolsjewisten beeft in diplomatieke kringen van de Zweedscbe hoofdstad opzien verwekt. Men beschouwt het als een duidelijke illustra- tie van een bier bekend geworden uitspraak van Stalin, volgens wedke deze verklaard zou hebben, dat de Sovjetunie op den eersten ver- jaardag van haar oorlog met Duitschland de vijanden ofwel verslagen moet hebben, ofwel ten onder zal moeten gaan. AMERIKAANSCHE VLIEGEKS IN CHINA GEVANGEN GENOMEN. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai De aanvai van Amerikaansche vliegtuigen op Japan van j.l. Zaterdag was in ieder op- zicht een misluiteking, zoo zeide luitenarwt- kolonel Akijama, de woordvoerder van het Japanscihe lejger. Als gevolg van het feit, dat de Amerikaansche luchtmiacbt geringe schade in Tokio, Nagoja en Kobe heeft aangericht en hier/bij zware verliezen heeft geleden, is de vrees, welke eertijds in Japan werd gekoes- terd, dat Japansche huizen een gemakikelijke prooi voor de Ameiikaansche bommen zou- den kunnen zijn, weggevaagd. Voorts deelde de woordvoerdei' meae, dat in het geheel slechts ongeveer dertien Ameri kaansche vlietgtuigen zijn woargenomen en dat deze vliegtuigen in afconderiijke aanval len voor het grootste deel forandtoommen heb- iben neergeworpen, die dank zij de voortref- felijke arlbeid van de burgerbevolking geen noemenswaardige schade hebben aangericht. In Tokio zijn nauwelrjks twoaif huizen ver- nielld. iEen bewijs voor de mislukking van den Ainerikaanschen luchtaanval zag de spreker ook, in het feit, dat van Amei-iicaanscjie zijde geen officieele berichten hierover worden ge- publdceerd, doch alleen de berichten uit Tokio worden weergegeven. Tenslotte bevestigde luitenant-kolonel Akijama, dat enkele Ame rikaansche vHegtuigen na hun aanvai achter de Japansche linies in China zijn geland en dat de vliegers gevangen genomen zijn. Hij kondigde aan, dat deze Ameriitaansche vlie gers binnenkort in Sjanghai zullen aankomen, iwaarna dan verdere onthulling over den Ame- rikaanscben luchtaanval verv/acht kunnen worden. DE SITUATIE AAN HET OOSTELUK FRONT. Het DJMVB. meldt uit Geneve: In zrjn wekelijkschen commentaar op den militairen toestand schrjjft Cyril Falls in de Illustrated Londen News onder meer: als Hit ler verklaard heeft, dat bjj bet oostelijke front zou stabiliseeren, dan is hem dat ook gelukt, want van December tot beden zijn de Sowjets er niet in geslaagd het front zoo te hunnen gunste te wijzigen, dat men dat zonder moeite op een gewone kaart kan waamemen. Hitler is er ook in geslaagd, een groot deel van zrjn aan het front strjjdende troepen gedurende de wintermaanden rust te verschaffen en hen op- nieuw« uit te rusten. Nog slechts een maand •geleden had maar een deel der Duitsche troe pen in de vuuriinie gestaan. Daaraan kan ook niets veranderd worden door de Sowjet- beweringen over de vemie'iging van geheele Duitsche divisies of regimenten, want met dergelijke mededeelingen en met de beweiing, dat bet Sowjet-offensdef .niet in de eerste plaats gericht was op terreinwinst, maar op vernietighig van den tegenstander, wil het Sowje1-commando het feit verbloemen, dat een noemenswaardige terretnwinst in het ge heel niet is behaald. Hoewel de Duitschers i nummeriek zwakker zijn, zrjn de kwaliteiten van hun soldaten en de strategische bekwaam- heid van hun generate staf verre superieur. A1 met al, zoo schrijft Fails, kan men een zekere vrees niet onderdrukken, wanneer men i nadenkt over de militaire dynamiek van het j modeme Duitschland en over zijn overweldi- gend vermogen tot het produeeeren van eersterangs-oorlogsmaterieel en bet uitvrnden van nieuwe strijdmiddeien. EEN WAARSCHUWtNG AAN HET JAPANSCHE VOl JL Het AN.P. vemeemt uit Tokio: I In een radiorede beeft de woordvoerder der regeering, Hori, het Japansche volk voor een lichtvaardig optimiscme gewaarschuwrd. Hoe gunstig ook de wereldtoestand voor Japan op het oogenlblik is; toch kan een verandering in de situatie ontstaan. Daarom mag Japan in geen geval van-uitwendige omstandigheden afhankelijk zijn. Bij de beoordeeling van de tot nu toe door Japan in den oorlog behaalde resultaten moet ook de onvoldoende strijd- kracht van Enigeland en Amerika in oogen- °chouw worden genomen. Het Japansche volk moet er echter op be- dacht zijn, dat de oorlogsvoorfbereidingen van den tegenstander voortdurend vorderingen maken. Ofschoon in Dngeland en de Ver- eenigde Staten hevige aarwallen op de regee ring zjjn gedaan, zijn tot nu toe nog geen stemmen opgegaan tegen een voortzetting van den oorlog. De missie van Japan bestaat in den opfoouw van een Oost-Aziatisch ge(I>ied. Hoe verder de operaties zich uitjbreiden, des te noodzake- lijker is het, dat het Japansche volk dagelrjks den wil faemieywt om met zelfverloochening al zrjn kraehten aan den beiligen oorlog te wijden. ENGELSCHE LANDINGSPOGING BIJ BOULOGNE MISLUKT. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld In de vnoege ochtenduren van 22 April heeft een sterke Britsche stoottroep aan de Fran sche kust ten Zuiden van Boulogne een ian- dingspoging gedaan. De poging mislukte door de waakzaamheid van de Duitsche kust- verdediging. Door onmiddellijk afweervuur van een kaizematlbeizetting werden de Engel schen tot den terugtocht gedwongen. De vijand trok zich met verliezen onder bescher- ming van een kunstmatigen nevel naar zee terug, zonder zijn voomemen te hebben kun nen uifvoeren. Britsche wapens en uitrus- tingsstukken bedeirten het Strand. HET TWEEDE FRONT. Woensdag hebben verscheidene Labour- afgevaardigden de regeering geinterpelleerd over het oprichten van een tweede front. Daar Qhurchill niet aanwezig was, verklaaide zijn plaatsvervanger, dat de Britsche minis ter-president hierover geen inlichtingen kon geven. Ook werd de« vraag gesteld, of de Sawjetunie over het Engelsche standpunt in- zake de kwestie van een tweede front inge- licht was en of een ontmoeting Churchill- Stalin opportuun was. Ook op deze beide vragen weigerde Attlee eenig antwoord te geven. PfiTAIN VANDAAG 86 JAAR. Het DjN.B. meldde uit Vichy: Maarschalk Pdtain viert vandaag zijn 86sten verjoordag. Op zijn wensoh zullen er geen officieele feestelijkheden worden gehouden en de* maarschalk zal den dag in intiemen kring doorbrengen. PRAATJE VAN DE WEEK. Het socialisme breekt baan! Maissert heeft reeds voor vele jaren in het prograanima der N.S.B. het voligende ge- schreven „Voor one, nationaal-socialisten, is het evenzeer een dwaasheid, socialist te willen zijn, zonder een sterk nationaal gevoel, als nationaal te wilien zijn, zonder een sterk socialistisch gevoel. Socialistisch, in den wa ren, den hoogeren zin van het woord, is de dirang tot bevordering van het welzijn van de geheele natie, het doen voorgaan van dit algemeen welzijn, van het nationale belang, boven ieder groeps- of klassebelang. Niet haat en nijd zijn daarbij de leidende factoren, maar het solidariteitsgevoel." We wilien niet beweren, dat het socialisme in zpn goede dagen geen gevoel had voor de belajigen van de gemeenschap, doch het zag die gemeenschap veel te eng begrensd: het streed voor de belangen van eCn bepaalde klasse, de arbeidersklasse. Daardoor verwaar- ioosde het het volksbelang in zijn geheel en vergat het, dat pas door de gezondmaking van het geheel de deelen weer goed zouden kunnen functioneeren. Daardoor ook bracht het socialisme ons den onheilzamen klassen- strijd, een bron van afgunst en nijd, waar- door het volk verscheurd werd en de kraeh ten van het volk verlamd. In het socialisme trrumfeerde de nijd over de liefde: het hoog- ste doel was het individueel welzijn der klasse- genooten. In de klassenstrijd kon derhalve het ideaal der gemeenschap het niet houden. Bovendien was het socialisme in den tijd voor den oorlog, en overal, waar het nog niet door den verszengenden gloed van de natio- naal-sociaiistische revolutie is aangetast, te zeer gebaseerd op materialistische grondstel- bngen om een werikelijik ideaal te vormen voor den mensch, die beliidt, dat men van brood' alleen niet leven kan. Het socialisme van het nationaal-socialisme, dat nu baan breekt, heeft rekening gehouden met den geheelen mensch, met zjjn lichaam en zijn zaeJ, met zijn geest en zrjn hart. Het kent niet aileen aribeiders en arbeidsklasse, maar het kent voliksgenooten en volk; het zorgt niet alleen arbeiders en arbeidersklasse, maar het will ook, dat iedereen geestelijik vrij ade- men kan in een verkwiltkende atmosfeer en dat iedereen zijn geesterijke energieen kan aanwenden in het hell van geheel ons volk. Het socialisme van den nieuwen tijd erkent, dat wrj als volksgenootcn alien op elkaar- aangeweizen zijn, dat er van schuttimgen en klassen geen sprake mag zrjn, omdat de hand de voet, het oor het oog noodig heeft. Het socialisme van den nieuwen tijd, het socialis me van de daad, heeft niets uit te staan met klassenstrijd en klassemvaan en het verfoeit den hang naar het gaud evenzeer als het streven naar een lui vadsig leventje zonder pldchten. Dit waarlijke socialisme, alleen te verwetzenlijken in en door een volk, is natio naal-socialisme, dat naar ons vast geloof en vertrouwen in ieder volk naar eigen aard en zeden zal worden verwezenlijkt. We leven in een trjd, waarin het achteraf ons bevreemden kan. dat we dit alles niet eerder gezien heb ben. Ais we de geschiedenis van het socialis me nagaan, zooals deze zich incameerde in de sociaal-democratic, vragen we ons af, waar de oorspronkelijke idealen gebleven zijn en waar het enthousiasme is, waarmede de eer ste idealistische socialisten hun werk aan- pakten. Door het feit, dat de werklngssfeer van het socialisme door alleriei onsocialisti- sche invloeden beperkt werd tot een materia- listasch-individualistisc'he opvatting van het arfbeidersvraagstuk zonder meer, heeft de be- weging, die het socialisme als leuze in haar vaandels schreef, aan elan en enengie inge- boet en is doodgeloopen in den klassenstrijd met zijn vele onheilen, waardoor ons volk als het ware zicibzelf vernietigde en tot krachte- loosheid doemde. Daarmede kwam er zelfs voor de arbeiders niets geen goed uit voort. Pas door den welstand van het volk komen de arbeiders tot meerderen welstand. Meer nog: pas door de eenheid van Europa zal ons volk tot \velvaurt komen en zal voor elken arbeider den tjjd van het ware socialisme ge- komen zijn: de tijd van welvaart in geestelijk en stoffelijk opzicht. WAARSCHUWING. De commissaris van politie, chef van den justitieelen dienst b. 1 te 's Gravenhage, raad aan groote voorzichtigheid te betracb- ten bij het in relatie treden met het Algemeen administiratiekaintoor van binnen- en buiten- landsche waarden, .onder welke benaming zaken worden gedaan door Johannes Huber- tus Molenaar, geboren te Rotterdam, 14 Oct. 1890, kantoor boudende Laan van Meerder- voort 271 en wonende Papwenlaan 101 te 's Gravenhage. Laatstelijk heeft hij door ver- tegenwoofrdigers schuldbrieven groot f 300, f 500 en 1000 ten laste van genoemde onder- neming doen plaatsen. DE STRIJD TEGEN DEN RUNDERHORZEL De Staatscourant van 22 dezer bevat een besluit van den secretaris-generaal van land- toouw en visscherij, waanbij voorschriften wor den gegeven ter bestrijdin/g van den runder- horzel. Bike veehouder is verplicht om jaarljjks v66r 1 Juna alle larven van runderhorzeilvlie- gen, die gedurende de maanden Februari tot en met Mei voorkomen brj zijn of bij onder zijn hoede staande runderen en van welke de aanwezigheid door buiten of andere uiterlijke kenteekenen blijkt, te dooden. In de maanden Februari tot en met Mei moeten alle larven van runderhorzelvliegen, die voorkomen bij zijn of bij onder zijn hoede staande runderen en van welke de aanwezig heid door buiten of andere uiterlijke kenteeke nen blijkt, onmiddellijk worden gedood voor- dat deze runderen in de weide worden ge bracht. Het is gedurende de maanden Februari tot en met Mei verboden runderen in het weiland te brengen of toe te laten, indien deze runde ren buiten of andere uiterlijke kenteekenen vertoonen, die op de aanwezigheid van larven van runderhorzelvliegen duiden. Een ieder, die runderen aaruvoert of doet aanvoeren op een veemarkt, een veekeuring, een tentoonstelkng van vee, een openbare veeverkooping of op een andere plaats, waar vee op dergelijke wijze wordt bijeengebracht, is verplicht zorg te dragen, dat alle larven van runderhorzelvliegen, die voorkomen bij deze runderen en van welke de aanwezigheid door buiten of andere uiterlijke kenteekenen blijkt, zjjn gedood. Hij, die in strijd handelt met deze bepalin- gen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 66n jaar of boete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Domei meldt uit Soerabaja: De Japansche militaire autoriteiten op Oost-Java deelen. mede, dat een niet genoemd aantal vroegere Nederlandsche ambtenaren zijn gearresteehd, die een ondermijnende actie voerden, wellce ten doel bad de orde en rust in de door de Japanners ibezette gebieden te verstoren. VOOR DE WEERBAARHEID VAN ONS VOLK. ,,Gy weet dat ons volk in vele opzichten zjjn pUcht heeft gedaan. Op 66n gebied ech ter was er een ontzaglijik teikort: op het ge- bied van^e mannelrjke hardhedd, de iichame- lijke opvOTding, de militaire opleiding. Aldus sprak, volgens de N. R. Crt., onge veer de Leider van de N.S.B. ir. Mussert tot de ikaderleden van den Nationalen Jeugd- storm, die in de kaderschool Avegoor tijdens een cursus van vier weken onder leiding van officieren der SS een speciale opleiding krij- gen. Bij dat bezoek. dat ir. Mussert dezer dagen aan zijn mannen bracht, beeft ook de pers tegeniwoordig mogen zijn, .waarbij zij ge- legenheid kreeg omtrent de doelstellingen van de school te worden voorgelicht door den leider SS Obersturmflibrer dr. Brendl. Deze Duitsche school, zoo deelde hij mede, is in Mei van bet vorige jaar begonnen. Zij was in eer- sbe instantie bedoeld voor het opbouwen van de NederlandscHe SS, doch daarna hebben er ook leidende functionarissen van de N.S.B.. de W.A. en den Jeugdstorm een korte oplei ding genoten. In totaal zijn er reeds een 700 man opgeleld en over het algemeen was Ober- sturmfuhrer Brendl zeer tevreden over de resultaten. De opleiding dient, am de woor- den van Untersturmfiihrer Rauck, die de joumalisten rondleidde, te gebruiken, om de menschen een ibeetje ,,mdlithrisch aus zu bil- den", waarnaast de politieke vorming niet onfbreekt. EJen nieuwe jeugd en een nieuwe geest worden hier gekweekt met behuip van sport, van oefening in velddienst, schieten, gra- naatwerpen, het gehruik van kaart en kom- pas en door politieke scholing. Wat het laat ste betreft, geven de hoogste autoriteiten in den lande voorlichting; zoo deelde men ons mede dat de Rij'kscom.missaris zelf onlangs voor de oursisten het woord heeft gevoerd. Bij dit alles moet men voor oogen houden, dat na het einde van een cursus geen soldaten worden afgeleverd:; dat is geenszins de be doeling en daar zou, om maar een ding te noemen, de tijdsduur b.v. veel te gerinig voor zijn. Het gaat hier am de verhooging van de weerfoaarheid van het volik, om versterking van het moreel, om aankweeken van manne- lijke eigenschappen als moed, trouw, kame- raadscbap, om voorbereiding tot den militai ren dienst. De kaderleden van den Jeugdstorm, wier opleiding een dag na het bezoek van ir. Mus sert voltooid was en die dan naar hun taak in de organisatie zouden terugkeeren, zullen v daar als instructeurs voor het overige kader optreden, volgens de beginselen, welke te Avegoor gelden. Zij zullen bun collega's eeni ge maanden op de weekeinden verzamelen, teneinde hen te onderrichten in velddienst en sfhieten en daarnaast zal een reeks kader- leergangen van veertien dagen in de ejgen kaderscbolen van den N.J.S. te Onanen en Wlijk aan Zee worden gehouden. Dan is het oogenlblik aangebroken dat met de Opleiding van alle stormers van zestien tot aehttien jaar kan worden begonnen, waarmede de grondslag voor de weerbaarheid van het volk wordt gelegd, want de jeugd van thans is het volk van morgen. Op den dag van het bezoek van ir. Mussert stonden de cursisten om tien uur 's morgens aangetreden op het ruime gazon voor de school. Toen de leider der N.S.B. aankwam scbalden de bevelen en stonden de mannen in volmaakte houding te wachten op het oogenblik dat deze hen zou inspecteeren. Hou zee, mijne kameraden... Hou zee, leider, da- verde het terug, toen_ir. Mussert hen begroet- te. Nadat de troep was geschouwd klonk het bevel inrukken en splitsten de formaties zich in kleinere groepen voor de demonstraties, waarbij ir. Mussert door den leider van het kamp werd voorgelicht. Achtereenvol ge ns werden het exeroeeren, het granaatwerpen, de oefeningen met het geweer van klein kali- ber en de sportieve verrichtingen in oogen- schouw genomen. Daarna hdeld de leider der N.S.B. in de zaal van het brjgebouw "een toespraak. Ik ben hier gekomen, aldus ir. Mussert, am te zien wat ge doet voor ons vol'k. Nederland is thans be- zet gebied. Suriname, Curasao en Indie even- zoo. Moeilijkheden, stofffelijke en geestelijke, zijn er zonder tal. Gij rweet dat bet volk in vele opzichten zijn plicht beeft gedaan en als Germaanscb volk voohbeeldig beeft geleefd; het was een der weinige met een behoorlijk bevolkingsoverschot. Doch op 66n gebied was er een ontzaggelijik tekort; het ontbrak aan mannelijlke hardheid, aan lichamelijike opvoe- ding, aan militaire opleiding. Op dit gefoied kunnen wij alles leerbn van ons Duitsche broedervolk, dat thans voorgaat in den strijd om Europa te beveiligen. Twintig jaar lang zijn wij echter opgevoed, niet om naast het nationaal-socialisme te staan doch aan den overkant. Wij zijn er niet in geslaagd ons volk aan den goeden kant te krijgen. Zoo gaarne had ilk den bruinhemden van Hitler en den zwairthemden van Mussolini gezegd: ziet, wij strijden aan uw zijde. Het heeft niet zoo mo gen zijn. Nu ons volk in de put zit, moeten wij ons het lichtende voorbeeld van het Duit sche broedervolk voor oogen stellen, dat in 1918 ook in den put zat, doch nu onbestreden de leidende natie van ons continent is. Het is de wil van den Flihrer dat de Germaansche volkeren met het Duitsche mee marcheeren. Al zal ons volk dan geen leidende rol meer kunnen' "spelen, kirachtens den wil van den Fiihrer zal het als Germaansch volk toch deel kunnen hebben aan het geven van leiding bin nen de Europeesche levensruimte. Beseft, dat indien Europa niet spoedig solidair wordt, de tijd zal komen, dat het onder den voet zal worden geloopen, nu de contlnenten zich ont- plooien in Oost-Azie, in Amerika. En wafmeer er geen Flihrer en geen Duce geweest waren, zouden wij thans onder Rusland hebben ge^ zucht. Wanneer men ons dan tegenwerpt, dat hetot ge van uw nationaal-socialisme. Nederland bezet en overal schaarschte kunnen wij antwoorden: maar we hebben tenminste Europa nog. Nu de worsteling in vollen gang is, zouden wrj als eerlijke menschen den Fiihrer wilien zeggen: daar staat oak het weerbare deel van bet Nederlandsche volk. Dit jaar ver- wacht ilk een vollediig terugwerpen der Sov iets in het Oosten. Er dreigt echter ook ge- vaar uit het Westen: van de zijde van omen eifvijand. Hij heeft rijlkelijk keuze voor een aanvai: van Hamanerfest tot Biarritz. Deze kan oak gericht zijn op het hart van het Ger maansche rijk, op het land gelegen aan de monding van den Rijn. In dat geval zou ik tot het Duitsche volk wilien zeggen: maakt u niet ongerust, wij Nederlanders staan ge reed. Gij weet echter, dat als die aanvai nu .komt, Duitschers hier de wacht moeten be- trekken, dat gevoel vervult u met schaamte. Leven wrj echter uit de hoop, dat wij in de toekomst Gemianie zullen kunnen verdedigen. Want het zal zoo zijn, dat wij Germanen thebzij Scanddnaaf of Nederlandei' ons tegen den gemeenschappel^jken vjjand zullen ver- weren. Daartoe zult gg straks de jeugd moe ten halen uit het moeras van slapte en ver- wekelrj'king. Daarom vraag ik u pioniers te wilien zijn voor het .fiouden" van den Ger- maanden mensch en van de Germaansche levensruimte. Daarvoor zult gij ongetwijfeld igder uur besteden. Ir. Mussert bracht vervolgens dank aan den leider van het kamp Obersturmfiihrer dr. Brendl. Dat gij hier zijt gekomen ot> brvel van Himmler, om ons te belpen, zullen wij nooit vergeten en wij danken tenslotte den Fiihrer aller Germanen. Tot weerziens, mijne kameraden. Nadat ir. Mussert daarna het gebouw foe- zichtigd had vertrok hjj, echter niet dan na eerwoudig in den kring zijner- mannen staan de, hen vertrouwelrjk van man tot man te hebben toegesproken. Een donderend Hou Zee vergezelde hem bij zijn vertrek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1