Giro Winterhulp 5553 Kerknieuws Sport Gemengde Berichten VERVOERVERROD VAN RACHEL- EN GENERIATORBLOKJES TERNEUZEN, 22 APRIL 1942. AANGEHOUDEN. AXEL. Voedingsgewassen in eigen tuin. xni. RECHTSZAKEN. HOCKEY. ECHTPAAK DOOR GAS REDWIJLMD. galdt voor leden van h©t vrgwilligerslegioen Nederland. Voor andere Nederlandsche vrywiUigers bij Oe. wee rm acht bereids ondertoandelingen gaande. Bly'kens een. bekendmalung van den direc teur van het rijksibureau voor hout, in de Staatscourant van 20 dezer is met ingang van 21 April zonder zrjn vergunning veriboden bet venvoeren per spoor, schip of auto van kachel- iblokken en houtibldkjes bestemd voor gas- generatoren in boeveelheden van 1000 kg of meer. Voor vervoer van kachelblokken zullen tot eventueele nadere aankondiging geen yer- gnnningen worden verstrekt. SPECIALE VERGUNNINGEN VOOR GENERATOROOKES. De secretaris-generaal van het departement Van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bet voigende bekend intake de distributie van generator turfcokes. Tot op heden werd generator turfcokes ten behoeve van het wegverkeer door het rqks- hoofd)inspecteurs van het verkeer (namens oen directeur van het rijkskolenbureau) toe- gewezen op machtigingen generator anthra- raet. Hierin zal met ingang van 1 Mei 1942 wflziging worden gebracht in zooverre, dat bet rijkskolenbureau en genoemde rijks- hoofdinspecteurs, uitsluitend ten behoeve van het wegverkeer, speciale vergunningen voor het hetrfekken van generator turfcokes •alien verleenen, waarop zonder tusschen- "isomst van den distributiedienst, direct turf- cmkes kan worden betrokken van de daarvoor sangewezen wederverkoopers. Deze regeling maakt het noodig, dat hou- cl-ers van anthracietgas-generatoren, welke een rnengsel van anthraciet en turfcokes wenschen te stoken, deze brandstoffen ajjzonderlijk aan- vragen, evenals dit thans geschiedt door de bbuders van hout en tu rfgasgener ato ren welke turfcokes wenschen te stoken ter ver- vanging van houtskool. Op distributiebonnen gemerkt ..generator anthraciet" zal met ingang' van 1 Mei 1942 geen turfcokes meer afgeleverd, respectieve- kk betrokken mogen worden. WERK VOOR NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUrrSCHEAND. Van bevoeigde zrjde is schrijft de N. R. Crt. er nog eens weer op gewetzen, dat de te werk s talling niet alleen van belang is voor het Duitsche rijk, maar ook en wel in de eer ste plaats voor' Nederland zelf. Velen in Nederland schijnen dit nog steeds met in te zien, vandaar, dat er aver dit onder- werp tal van vehkeerde opvattirugen in om- J-oop zrjn. Zij vergeten, dat de situatie op de Nederlandsche arbeidamarkt ten zeerste wordt geflatteerd door de z.g. Auftrageverlagerung, cue aan een belangrijk gedeelte van het Neder- iiiandsctoe bedrijfsleven werk verschaft. Zon der dit zou de werkloosheid in Nederland veel en veel grobter zijn dan zij op het oogeniblik as. Het is voor een belangrijk deel aan de Duitsche opdradhten te danken, dat et Nederlandsche bedrijfsleven betrekkelijk nog gezond genoemd kan worden. Tengevolge van deze opdrachten hefbben vele patroons mag goed te doen, zij en hun anbeiders ver dienen er flink aan. Desondanks is er ir| Nederland een niet onaanzienlijke werkloos heid. In den loop van den langen en strenigen winter was het aantal geregistreerde werk- S'ooeen gestegen tot 225.000, waarin niet be- grepen de z.g. onzichtbare werkloosheid, met inlbegrip van de z.g. seizoenwerkloozen als- metde van de anbeiders in bedrijiven, die slectots ten deele of in het geheel niet werken, roaax niettemin hun personeel nog aangehou- den hebhen. Met het voorlbijgaan van de kou zijn er een 100.000 arbeiders weer aan den gang ge- R'Omen, even wel, blijven er aan ingeschrevenen bij de artoeidsfoureaux en aan personen, die op ©endgerlei wijze steun trekken nog 110.000 werklooizen over, plus een 60.000, die aan z.g. werkverruimingsObjecten te werk zijn gesteld. 3h tenslotte zijn er eveneens 110.000 arbei ders in bedrijiven, die in het geheel niet wer ken of te weinig. Onder deze 110.000 zijn er op zijn miinst 50.000, die „nul uur" werken. A-lles te zamen genomen kan men zeggen, dat er 285.000 arbeiders zijn, die geen of wei nig werk hetofben. iDe pogingen van de Nederlandsche en Duit sche autoriteiten am dezdn aan het werk te- kjrijgen worden intensief voortgezet. De ge- sohetste toestand 'kan een jaar, desnoods twee jaar voortduren, maar het is duidelijk, dat het saciaal en oeconomdseh volstrekt ongewenscht ®au zijn, als hij min of meer permanent werd. De Duitsche opdrachten, die in Nederland wiM'den geplaatst toewijzen, dat het in begin- sel' van Duitsdhe zijde het streven is den ar- fbeid zooveel mogelijk naar de arbeiders te ibrengen en niet omgelkeerd. Dit stelsei heeft echter zijn grenzen, bijvoorlbeeld in de be- ■srihiWbare hoeveelheid machines en grond- stafifen (Ibijv. kolen) en voorts in de mage- irjkheden van het transport. Waar de grens is ,'bereikt kan men er niet aan ontkomen, dat Nederlandsche arbeiders elders waar de ge noemde moeilijklheden niet bestaan, te werk v.-orden gesteld. Hierbij ec'hter kan men er geen genoegen caee nemen, dat, zooals tot dusver ten aeele is geschieid, alleen werkloozen en personen, ■die in bepaalde opzichten (leeftijd, gezond- beid) als eenigszins minderwaardig moeten worden beschauiwd, zouden worden uitgezon- 'den, met andere woorden juist de minst ge- sacihiikte, maar integendeel moet men erop fvtaan, dat juist de meest geschikte ter be- schikkinig worden gesteld. Een factor van ge- schiktheid is ook of de te wetk te stellen ar- fheider al of niet geftiuwd is. Voor den niet- gelhuwde, die dus niet aan een gezin gebonden is, zal de uitzending, uit den aard der zaak rveel miinder bezwaarlijk zijn dan voor den ge- buwde. Andere factoren komen mede in aanmer- king. Men kan zich denken, dat een arbeider, 'die een slectote maag heeft en dientengevolge op een bepaald ddeet moet leven, beter thuis tiijft, zoowel voor hemzelf als voor den werk- 3iemer aver de grens. Het kamt echter veel- ■vuJdig voor, bij de medische keuring is dit aan den dag getreden, dlat audere Nederlandsche arbeiders aan maagibeizwaren lijden of een Bledht gebit' hebben. lEr is niets te'gen, dat bij de uitzending met itM alles rekening wordt gehouden. Het strerven moet dan ook zijn, dat uit de toedrijven dieigenen warden uitgezonden. die onigefnuiwtd en lic'hamelijk in alle deele geschikt zijn en dat anderen, die gehuwd en lichame- bjk minder geschikt geacht worden (hetgeen nog volstrelkt ndets wil zeggen ten aanzien van taun arbeidsprestatiehun plaats en innemen. Als voohbeeld werd een bedrijf van 50 man personeel genioemid, waanvan de helft onge- buwd. De 25 ongehuwden zouden naar Dultscb- iand kunnen gaan en door anderen vervan- gen worden, die minder geschikt zijn am uit gezonden te worden en tot hot leger van de werkloozen behooren. Mbchten zij onverhoopt weigeren zich vrrj- willdg ter besdhikking te stelien, dan zou er eventueel dwang opgelegd moeten woiden in- gevolge de bekende ailbeddsplicht. Over gewetensbezwaren. Van zekere zijde wordt de opmerking ge- majakt, dat men van den Nederlandscben aribeider niet kan verlamgen, dat hij voor Duitscihland en dus tegen Duitschlands vijan- den werkt. Dit zou in strijd met zijn geweten zijn. Maar zoo werd ons gezegd als men ap dit standpunt staat, moet men ook tegen eike opdracht van Dudtschland, die in Neder land wordt uitgevoerd, zijn, want wat er op econoxnistih gebied op het oogenblik in de Eu ropeesche gemeensdhap wordt gedaan, wordt gedaan ten bate van die gemeenschap, en dus tegen haar vrjanden. Gaat men zoover, dan zou er ten slotte geen koe meer gemolken mogen worden, omdat dit aan de Europeesche gemeenschap ten goede komt. Trouwens de bedoelde gewetensbezwaren vallen in bet niet tegenaver de groote econo- mische en-, sociaie voordeelen, die er aan de actieve deelnerning van de Nederlandsche ar beiders aan den anbeid v.oor het nieuwe Burapa verbonden zijn. Men houde alttjd bet einddoel in het oog; dit einHdoel is de bevrij- ding van het Nederlandsche bedrijfsleven van de plaag der werkloosheid. De vraag doet zich voor of men hij' een schitting als bavenhedoeld ten slotte in Nederland niet enkel minderge- scfadkte arbeiders zal averhouden. IJeze vrees is ongegronid. Het is als gezegd in de eerste plaats te doen am ongehuwde en jonge arbei ders1, die in lichamelrjk opzicht zoo fit moge- lijk zijn. Maar dit wil niet zeggen, dat dege- nen, die aehterblijven voor het werk, dat er in Nederland te doerf blijft mander geschikt zouden behoeven te wezen. Ook is de vrees ongegrond, dat het stelsei van schifting ertoe zou leiden, dat gaandeweg minder DuitSehe opdrachten in Nederland zouden worden ge plaatst. Het eenlge bezwaar, dat er voor de werk- gevers aan verbonden zou kunnen zrjn is, dat hun loontoosten vermoedelijk wat zullen stij- gen, aangezien oudere arbeiders in den regel meer verdienen dan jongere. Een verstandig werkgever zal hierover echter heenstappen, daar hij weet, dat hij op de oudere arbeiders beter kan rekenen dan op de jongere. Zij hech- ten meer aan het bedrijf en hebben in den arbeid ook meer overleg en ervarihg. Overigens zal het de zaak van de arbeids- bureaAix zijn erop toe te zien, dat er voor het Nederlandsche bedrijfsleven voldoende ge- schikte arbeiders over blijven. OIEFSTAL EN HELXNG. Door de gemeente-politie alhier is proces- verbaal opgemaakt tegen G. de V., verdacht van diefstal van een kip; D. R. en C. R., ver dacht van diefstal van jutezakken; en R. H., P. F. H. en I. M. de L., verdacht van diefstal van steenkolen. Van deze personen zijn D. R. en C. R. naar Mdddelburg overgelbracht en ter foeschikking gesteld van den officder van justitie. Alle verdachten zijn inwoners dezer ge- meente. Vender is proces-venbaa! opgemaakt tegen J. K., alhier, verdacht van heling van de zak- ken en de kolen. Door de gemeente-politie alhier is aange- houden en in arrest gesteld P. K. G., wonen- de alhter, verdacht van het plegen van ontuch- tige handelingen met personen beneden den leeftijd van 16 jaren. Verdachte iwordt avergebracht naar Mid- dellburg en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. G YMN ASTIEKUIT VOERING. J.l. Vrijdagavond gaf de Chr. Gymnastiek- vereeniging E. M. M., directeur de heer K. B. de Dreu, haar jaarlijksche uitvoering in het Concertgebouw. 4 De avond werd geopend door den voorzitter, de heer P. K. Dees, die een woord van welkom sprak en er zijn voldoening over pitte dat zoo- velen aanwezig waren (de zaal was geheel uitverkocht Na te zijn voorgegaan in gebed, werd een aanvang.gemaakt met het afwerken van de diverse nummers van het programma. Er werd over 't algemeen goed werk gele- verd, ook door de adspiranten. Inzonderheid het brugwerk van de heeren, de verlichte knotsoefening van de dames en de vrije oefe- ningen van de dames en heeren kunnen goed geslaagd genoemd worden. Met verschillende standen werd het programma besloten en werd de avond op de geforuikelijke wijze door den heer Dees beeindigd. E. Ml M. kan met voldoening op deze uit voering terugzien. Daar velen moesten teleurgesteld worden, overweegt het bestuur binnenkort nog een tweede uitvoering te geven. hetgeen tijdig in dit blad zal worden bekend gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent de voigende gevonden voonwerpen inlichtinigen zijn te bekomen aan de daarachter veWnelde adressen: Portemonnaie, J. Jansen, N. J. Hartestr. 20; blauw babywantje, J. Wisse, Chrysantstr. 25; hoomen armband, A. Stelling, Rosegracht 3; twee dozijn potlooden en modeboek, M. 'Harte, Dahlias.tr. 21; bel, P. Rinkhout, Hoogendijk 3; een paar lederen handschoenen, Kelderman, Axelschestr. 132; vulpen, J. v. d. Broetke, Korte Dijkstr. 2; rozenkrans in etui. F. v. d. Hemel, Burg. Geillstr. 10; kinderhandtaschje,' H. v. Vuren, v. Steenbergenlaan 1; hlauwe ni.uts, A. Bakker, Grenulaan 7hlauw kinder- schoentje, W. Koevoets, v. Bovenstr. 21; por- tembnnaje met into., A. M. Verpoorte, Veld- straat 5, Siuiskil; idem, H. Lensen, Javastr. 5; hruine glace handsctooen, R. v. Damme, Korte Keirkstr. 17; idem. A". M. Moggre, Noordstraat 4; vulpotlood en kinderkarretje, J. Emmaneel, Steenkamplaan 63; sjaal, L. Sctoalk, Noordstr. 52; tabaksdoos, J. v. d. Peijl. Sctooolplein 2.1; lipssleutel, apotheek Klaassen, Noordstr.; gouden damesring; K. Oppeneer, Nieuiwediepstr. 27; duimstok en potlood, A. Rouw, Dekkerstr. 57; zakmesje, A. de Krij- ger, Veldstr. 7, Siuiskil; dameshandschoen, D. Helmendach, Mdddenstr. 30, Siuiskil; duim stok, C. Joosse, Donze-Visserstr. 69; twee sleutels aan veter, een bmin en een hlauw kinderwantje, doublet armtoandje, tabaksdoos. glac6 heerenhandschoen, gymnastiekschoen, sleutel, aipinomuts (iblauiw) en portemonnaie met inh., bureau van politie. EERVOL ONTSLAG. Aan den rijikstuinbouwconsulent ir. B. Bosma te Goes is met ingang van 1 Mei op zijn verzoek eervol ontslag als zoodandg ver- leend. VEASSERSSOHOOL TE KOEWACSHT. Deze school zal, meldt De Z., met 1 October a.s. worden geopend, behoudens goedkeuring van het betrokken Departement. Daar de tijdsQmstandigheden het onmcgelijk maken een nieuw gebouw op te richten, wordt de eerste cursus begonnen in de oude school van Koewacht. Wel zijn de plannen voor een nieuwe school goedgekeurd. Tot directeur en leeraar in roten werd benoemd de heer R. Martinet te Heikant, tot vlasmeester de heer V. d. Putte. tot leeraar in de Ned. taal en landbouwvakken de heer W. Blommaart. BOERENSC5HOOE TE RIJS. !De Boerenleider in Zealand wijst de Zeeuw- sche jeugd op de mogelrjkheid een cursus van drie weken te volgen op de Boerenschool te Rys. Wij verwijizen verder naar de in dit num- mer hierover voorkomende advertentie. DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van DanSbouw en Visscherij maakt be kend. dat gedurende het tijdvak van 21 tot en met 28 April a.s. de met „21" genummerde bon van de boterkaart recht geeft op het koo- pen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft voorts de met „21" genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter (zonder reductie) of 125 gram margarine, of, voor zoover voorradig, 100 gram bak- en braadvet. PREMIEKEURINGEN VAN STIEREN EN VROl VV EJ»T.IK UOKVEE IN ZEELAND. De provinciale eommissie ter toevordering van Rijkswege van de veefokkerij, besloot in 1941, omdat vervoer van stieren over een eenigszins grooten afstand niet mogelijk was, de premiekeuringen voor dekstieren dit jaar niet op central© keuringsplaatsen te houden, doch deze te comibineeren met de keuringen van vrouwelijk rundvee. De keuringen van stieren en vrouwelijk rundvee zrjn voor Zeeuwsch-Vlaanderen als volgt vastgesteld: (Dinsdag 12 Mei: Nieuwvliet, Zuidzande en Cadzand; Woensdag 13 Mei: Oostburg en Aardentourg; Zaterdag 16 Mei: Uzendijke en Biervliet; Dinsdag 9 Juni: Hoek, Axel en Zuiddorpe; Woensdag 10 Juni: Kloosterzande, Graauw en St. Jansteen; Donderdag 11 Juni. Zaamslag. EEN KIJEENKOMST TE MXDDELBURG MET DEN HEER VAN GEELKERKEN EN CONSUE-GEOVERAAX SCHMIDT AES SPREKERS. In den Scbouwburg te Middellburg kwamen Zaterdagxniddag op uitnoodiging van den- waamemenden commissaris der provincie, mede namens den gevolmaohtiigde voor Zee- land van den Rpkscommissari^, vele burge- meesters, leerkrachten hij het m.o. en andere vooraamstaande personen uit de verschillende deelen van Zeeland bijeen. Mr. P. Dieleman, de waarn. commissaris, begroette alien en dit speciaal de beide spre- kers, den gevolmachtigde en vooraanstaande personen der N.S.B. Allereerste sprak daarna de heer van Geel- kerken, die in verfband met het tot stand komen der partij herinnerde aan de periode 19181931, aan de groote politieke verdeeld- heid van ons volk. Zeker hadden de politieke partijen wel goede dingen, doch zij waren tocto ook oonzaak van allerlei verschijnselen, ons land onwaardig. Het was verkeebd te denken, dat de revo- luties i,n Duitschland en Italie ons land onbe- roerd zouden Iaten, de N.S.B. werd juist ge- inspireerd door hetgeen In die landen voorviel en vond een aandrang tot daden in de be doelde verschijnselen, die uit de partij-politiek voort'kwamen. Het is de bedoeling aan het Nederlandsche volk zijn zelfrespect terug te geven en van het volk weer een eenheid te maken. Daarbij heeft de N.S.B. zeker groote fouten gemaakt. maar dat komt voor bij' elke revolutionaire beweging. Zij trok in het begin vele niet goede elementen, losgeslagenen en niet in het leven geslaagden. Men mag de N.S.B. deze fouten niet al te zwaar aan rekenen en daar- om afzijdig blijven. Men moet liever denken waarvoor de N.S.B. thans werkt en dat zij alle laster ten spijt, nooit iets heeft gedaan tegen het belang van het vaderland. Betreffende de samenwerking van de N.S.B. met de bezettende m^cht, zeide spr. o.a., dat het voor deze beweging makkelijker zou zijn geweest in ruste te gaan totdat de oorlog was afgeloopen, maar dan zou ons land zijn toekomst hebben verspeeld. De verantwoor- delij'ktoeid, die de beweging draagt, is zeer groot, nu zij de eenige politieke partij is. Zij doet thans een hartstochtelijk beroep op den steun van alle Nederlanders en spr. verzoekt daarom de aanwezigen zich aaarop eens rus- tig te bezinnen. De tweede spreker was de commissaris- generaal Sctomidt, die uitvoerig de oorzaken van den huidigen oorlog naging en herinnerde aan de pogingen van Duitschland am met Engeland in vrede te werken en zeide dat de Duitschers niet naar Nederland zijn gekomen om het te veroveren. maar om erger te voorkomen, n.l. den ondergang van het avond- land. Spr. zeide, dat het niet de bedoeling is van de Nederlanders Duitschers te maken, maar alleen om een groote Germaansche een heid te vormen, waarin het niet mogelijk zal zijn, dat Germaansche broedervolken elkaar bestrijden. Spr. roemde verschillende eigen- schappen van het Nederlandsche volk en be- greep volkomen hoe zwaar het valt de jaren- lan'g zoo goed beheerde kolonlen te verliczen, doch daartegenover staat het ontsluiten van Europeesch Rusland, waarheen het Neder landsche volk den hlik moet slaan. Dat zal daar geen paradijs zijn, doch men kan er samen Ibo.uiwen aan iets grootsch. Over de samenwerking me^ de N.S.B. zeide dr. Schmidt dat men niet kon samen gaan met partijen of groepeeringen, die niet ten voile te ver- trouwen waren. De N.S.B. heeft bij den Futorer de belangen van Ne'derland zoo goed behartigd. als geen andere partij het had kun nen dRen. Men verwacht geenszins, dat de Nederlanders de Duitschers jubelend tegemoet trederi, maar men mag niet vergeten, dat de bezettende macht de plicht heeft hier de rust en orde te handhaven om erger te voorkomen. Tot nu toe heeft de Rijikscomanissaris al het mogelijke geduld gebruikt. Tegen verstoring der orde is vele malen alleen maar gewaar- schuwd. Dit heeft niet het noodige resultaat getoad en daarom zal van nu af aan, zij het ook met een bloedend hart, met alle scherpte worden opgetreden tegen iedereen, die de rust en de orde in Nederland belaagt. Vervolgens spralk nog de heer Miinzer, de g'evolmachtigde, die herinnerde aan de groote rol, die Zeeland in de geschicdenis voor de grootwording van Nederland meermalen heeft venvuld. Zeeland stond daarbij dikwijls voor- aan en gaf leiding, als de andere provinces achterbleven. Spr. hoopte vurig, dat Zeeland zieh ihans ook zal inzetten teneinde Neder land in het nieuwe Europa de plaats te hel- pen verzekeren, waarop het door zijn kennis en kunde zeker alle recht heeft. Mr. Dieleman dankte beide sprekers en hoopte dat de samenkomst goede resultaten zal afwerpen. In een tweede bijeenkamst met leden van de NJS.B. en de N.S.D.A.-P., woonachtig in Zeeland, die in het Sdhuttershof plaats vond, spraken de heeren Geelkerken en Schmidt opnieuw; eerstgenoemde werd ingeledd door den kreisleider der N.S.D.A.P., Referent Korte, en laatsfcgenoemde door den leider der N.S.B. voor Zeeland, den heer Jan Dekker uit Goes. Beide sprekers oogstten in deze bijeenkamst herhaalde insteimming. Met het Duitsche Volkslied, het Hors t-Wess el -li ed en het 6e couplet van het Wjlhelmus werd de bijeenkomst, welke opgeluisterd werd door een kapel van het luchtwapen, besloten. De zaal was met vlaggen en bloemen keu- rig versierd, voor den ingang van het gebouw stonden voor de vergaderinig de W.A. en de jeuigdstorm in formatie cpgesteld. Drukte op het land. Dagelijks profiteeren de kooien nu van het gunstiige voorjaarsweer om behulpzaam te zijn Ibij het plant en en zaaien. Groot is dan ook de toedrijvigheid overal in de polders waar thans de jeugdiige ,,kooigasten" in hun element zrjn. Voor vele gezinnen beteekent het Zaterdags ook een (buitenkansje, wanneer een heele week -door gewerkt kan worden door de kooien, voorai als daar meerdere gezinsleden deel van uitonaken. AANBEVOLEN RASSEN VOOR - DEN INMAAK. Een belanigfijk deel van de groenten van een volks- of moestuin wordt gebruikt voor inmaak of voor bewaren gedurende den win ter. In de huidiige tijdsomstandigheden is het voor iederen tuinibezitter van het grootste be lang om op die manier voor gezinsgeibruik een wintenvoorraad te vormen. Het succes van den komenden inanaak is niet alleen een kwes- tie van goede eonserveering, doch evenzeer. van juiste keu'ze van de daarvoor geschikte rassen. Ten gerieve van de vele duizenden be- ginnelingen geven wij ter zake nog een korte a an wij zing. Voor den inmaak komen in aanmerking slaboonen, snijiboonen, doperwten, capucijners, tudruboonen, wortelen, spinazie, andijvie, witte- en savoye kool. Voor den inmaak van snijboonen kan zoo wel de stoksnijboon ..Vroege Veensche" als de ♦."itbloeiende „Pronk(boon" worden gebruikt. Van laatstgenoemde, die een veel hooger op- brenigst heeft dan de stoksnijboon en ook weerstandkracfatiger is, verdient het ras ,,Elrecta" bijzondere aantoeveling. Zeer ge schikt voor den jnrnaak van slaboonen zijn: de stamslatooon ,,Dubbele witte zonder draad" en de stokslahoonen,,Du!bhele zonder draad" en de dunne ,,Voorburger zonder draad" (Rentegever zonder draad). Van de doperw ten verdienen voor het doel vermeldyig: de lage Wonder van Wjitham en Stamkrombek en de klimmende Vlijmsche Kromhek. Voorts noemen we nag de klimmende Buscapucijner, de tuintooonen: WStkiem en Driemaal Wit, de wortelen: Amsterdamsche Bak, de spinazie: breedtolad-sc:herpzaad en de andijvie: breed- bladvolhart. Zouden de zaden van sommige van de ge noemde rassen niet meer verkrijgbaar zijn, dan vrage men zijn zaadleveraneier in plaats daarvan zaden van eveneens voor den inmaak geschikte rassen, welke hij nog wel in voor- raad heeft. AFSCHEID VAN DS. J. TOLSMA TE ZAAMSLAG. Na een arbeid van ruim 17% jaar nam Ds. J. Tolsma Zondag 19 April j.l. afscheid van de Chr. Geref. Gemeente te Zaamslag met een predikatie uit 1 Thessalonicenzen 5 vers 28, de gemeente bepalende bij:- „Paulus Zegen- bede". le. De noodzakelijkheid dezer zegen- bede. 2e. De inhoud dezer zegenbede. Na de predikatie richtte de scheidende Leeraar zich in ^hartelijke bewoordingen tot den kerkeraad, waaruit sprak de hartelijke liefde en de trouwe banden die gelegd zijn in de ruim ll'i-jarige arbeid alhier. Daarna richtte Ds. Tolsma zich tot de ge meente en tot den edelachtbaren heer Burge- meester der gemeente Zaamslag. Op verzoek van Ds. Tolsma werd de ge meente toegezongen Psalm 122 3. Daarna sprak breeder M. Dekker namens kerkeraad en gemeente den scheidenden Leeraar in gevoelvolle woorden toe, hem in rijke mate den Zegen des Heeren toewen- schende, waarna Ds. Tolsma staande werd toegezongne Psalm 121 4. Bij den uit-gang was nog gelegenheid om den' scheidenden Leeraar met echtgenoote en kinderen een laatste groet te brengen. Bijifa de geheele gemeente en ook de vele vrienden en bekenden die hij had verworven, welke in groote getale waren opgekomen om getuige te zijn van zijn afscheid, nam hiervan een dankbaar gebruik tot* het geven van een laatsten handdruk. OVERSTE MIJSBERG VEROORDEELD TOT 12 JAAR GEVANGENISSTRAF. Eerherstel der gebr. van Dijk. In de strafzaak tegen den luitenant-kolonel H. Mijsiberg heeft het Vredegerechtshof uit- spraak gedaan en den verdachte tot 12 jaren gevangenisstraf veroordee'l'd met aftrek van den tijd, in voorloopige liiechtenis doorge- bracht. Aan dit arrest is het voigende ontleend: Alvorens de aan den verd. terzake van zijn misdrijf op te leggen straf te overwegen wenscht het hof de getuigenverklaringen be treffende de redenen, die tot de aanhouding der gefor. van Dijk hetofben geleid, na te gaan, opdat kome vast te staan, dat vcrd. niet alleen een onderzoek naar de schuld van deze onge- lukkigen achterwege heeft gelaten, maar dat van eenige schuld hoe ook genaamd hunner- zijds geen spra'ke kan zijn geweest. 'Het Hof acht zich daartoe verplicht tegen- over de nagedachtenis van de beide slacht- offers, waarvan de eene tot de leden der NjS.B., de andere tot haar tegenstanders be- hoorde. Het hof stelt vast, dat ledere verdenking van schuld van de gebr. van Dijk is gebleken van elken grond te zyn onttoloot. Wat de aan den verdachte op te leggen straf bet reft overweegt het hof het voigende: Verd. heeft zonder zich op eenigerlei wijze van de schuld van de van Dijks te hebben vergewist en derhalve zonder redelijkerwijs de overtui'ging van hun schuld te kunnen heb ben gehad, bevel gegeven hen neer te schie- ten. Daarbij kunnen de oorlagsomstandigheden nauiweltj'ks als verzachtende omstandigheid in aanmerking worden genomen, vermits verd., naar hij izelf heeft verk'la4rd, zonder eenige opwinddng of ove rhaasting, doch in kalm over- leg heeft gehandeld. Dat verd. bovendien zich niet heeft ontzien ter zitting van het hof te trachten, de nagedachtenis van zijn slacht- offers te fbezoedelen door hoewel zulks voor de aanleiding tot zijn bevel de gebr. van Dijk neer te schieten niet de minste rol heeft gespeeld, daar verd. deze overweging toen- maals niet kende den indruk te willen wek- ken, dat de van Dijks lichtkogeis in hun bezit zouden hebben gehad en hun onschuld zelfs trjdens de toehandeling voor het hof geenszins zou zijn gebleken, acht hfet hof in 'bijzondere mate ten nadeele Van verd. pleiten. De eenige omstandigheid, welke het hof dan ook in aan merking kan nemen om op den verd. niet de hoogste straf toe te passen, is zijn 58-jarige leeftijd. GOES—MJLO. OLYMPIA 0—2. Zaterdag j.l. toracht de Terneuzensche Hockeyclub ,,01yimpia" een hezoek aan Goes, voor het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd tegen de gelijknamige club. Olympda moest met eenige invaders spelen, waaronder 1 dame. Direct is Olyimpia in den aanval en ondanks de weinige oefening speelden alle leden vrij goed. Toch konden zij er niet in Slagen vddr de rust het doel te doorboren. Na de rust werd de strijd door beide partijen flink aangepakt en in een van de aanvallen van Oiympia lcwam. de link^binnen A. Hack vrrj voor het doel en schoot schitterend in, 0-1. Daarna volgde weer een aanval van Olympia en wederom was het dezelfde speler die doel- punt, 02. Na hevige aanvallen van Goes volgde een strafslag vddr het Terneuzensche doel, die echter geen resultaat oplevert voor de- Goesenaren. Van biede partijen werden nog aanvallen gedaan, doch alle zonder resul taat. Jammer dat door Olympia de hoek- slagen niet Ibenut konden worden, want in dezen wedstrijd kreeg zij er vele toegewezfen. Dank zij echter het groot enthousiasme van Olympda helblben zij een zwaar bevochten over- winndng betoaald. OVERVAL MET ROOF BIJ RIJSBERGEN. Zondagavond ongeveer half tien zijn drie gemaskerde mannen, aan de stemmen te hoo- ren Belgen, de boerderij binnengedrongen van den landbouwer C. Peemen in het gehucht Oekel onder Rijsbergen, waar op dat oogen blik de boerin alleen thuis was. Twee der kerels grepen haar aan en eischten dat zij de plaats zou wijzen waar haar geld was gebor- gen. Toen de vrouw dit weigerde is zij door haar belagers op emstige wijze mishandeld. doch niettemin weigerde zij opnieuw de plaats aan te wijzen. Inmiddels had de derde indrin- ger het huis doorzocht en daarbij in een kast een portefeuille met ruim f 5000 in contanten gevonden. De boerin is daarop gekneveld, waarop de mannen het hazenpad kozen. Eerst een half uur later kwam de boer thuis en kon hij zijn vrouw uit haar benarde positie bevrij- den. Naar het oordeel van burgemeester Raay- makers, die het onderzoek leidt, zullen de oveivallen met roof in deze streek blijven voortduren. zoolang de boeren uit het Belgi- sche grensgebied de Belgische smokkelaars niet uit hun boerderijen houden, doch dezen integendeel ter verkrijging van een extra winst binnenlaten om hun smokkelwaar te verkoopen. De smokkelaars hebhen daardoor volop gelegenheid de situatie ter plaatse op te nemen en hun overvallen voor te bereiden. Want ook in dit geval is het wel zeker, aldus de burgemeester, dat de overval is gepleegd door Belgen, die met de situatie ter plaatse volkomen op de hoogte waren. GEVAABLUK SPEL. Zaterdagmiddag waren acht kinderen in den omtrekt van Hoog-Baarlo, gem. Ede, aan het spelen toen hun aandacht werd getrokken door een grijze substantie, die op den grond lag. Terwijl de kinderen er nieuwsgierig om heen geschaard stonden, gooide de 12-jarige J. R. een brandenden lucifer in het goedje, dat onmiddellijk een hevige vlam ontwikkelde, die de kinderen trof. Zeven van hen, alien wonen- de te Hoenderloo, liepen ernstige br^idwonden op. Allen zijn naar het gemeentelijke zieken- huis te Apeldoorn vervoerd. Hun toestand is zorgwekkend. Alleen de jongen, die het on- geluk heeft veroorzaakt, kreeg geen letsel. Een bewoner van den la Reyweg te 's-Gra- venhage hoorde Zondagochtend omstreeks kwart over vijf verdacht gestommel in het huis van zijn buren. Hij hoorde het geluid van iemand die viel. De man achtte het raad- zaam om d.e politie te waarschuwen. Twee ■f^enten verschaften zich door een ruit aan de achterzijde toegang tot de woning. In de keuken werd een sterke gaslucht waarge- nomen. De slang van het gasstel bleek defect te zijn, terwijl het kraantje half open stond. De bewoners, het echtpaar M. G., 62 en, 60 jaar oud, werden bedwelmd in een der vertrek- ken aangetroffen. Door den geneeskundigen dienst zijn man en vrouw naar het R.K. zie- kenhuis aan het Westeinde overgebracht. De toestand van beiden was Maandag gunstig. MOORD TE BOEKEL. Zondagmorgen is te Boekel het lijk gevon den van den 72-jarigen alleen wonenden Van Dalen. De huren hadden, daar de man zich niet liet zien; een onderzoek ingesteld en von- den hem vermoord op bed liggen. In verband met deze zaak zijn reeds eenige arrestaties verricht. BIJ DE VLUCHT IN HET WATER GEV ALLEN. De politie te Amsterdam heeft in een per- ceel aan de Oostenburgervoorstraat, waar een sigarenmakerswerkplaats gevesti|gd isj, een verdacht lichtschijnsel was waargenomen, een onderzoek ingesteld. Bij hun komst zagen zij twee jeugdige inbrekers, die zich naar boven spoedden en over het dak trachtten te ont komen. Bij zijn vlucht struikelde een van de inbre kers en viel van het dak in het water van de Wittenburgervaart; hij is op het droge ge bracht en opgesloten. Ook zijn collega-inbre- ker was inmiddels gegrepen. Op het dak werd nog een doos met ruim 260 sigaren aange troffen. GERTRUDE VANDERBILT OVERLEDEN. (D.N.B.) Volgens een bericht uit New- York is Gertrude Payne Whitney Vanderbdlt op 56-jarigen leeftijd in een New-Yorksch zie- kenhuis overleden. Gertrude, die getrouwd was met Harry Payne Whitney, was in ge heel Europa bekend door haar verzamelingen zeldzame kunstschatten. Haar huis in de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3