Ditreiking toeslalkaarten zware arbeid. Ondanks den harteloozen praat..., Winterhulp stelt de daad! Gemeente PHILIPPINE. Binnenland ANNE vindt het geluk Neem 'ft "AKKER'TJE Dit geldt NIET voor de arbeiders, werk- zaam bij de volgende bedrijvenN.V. „De Hoop", N.V. Scheepsbouwmij, Aann. W. de Bruijn, Cokesfabriek en de Werk- verruiming. Hiervoor zal het afhalen der formulieren en de uitreiking der toeslag- kaarten ddor het bedrijf geschieden. Alle overige arbeiders dienen dus thans een aanvraagformulier in te dienen. Terneuzen, 15 April 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE wnd. Wegen en Voetpaderr'met de Kunstwerken. UITDEELING VAN SPEELGOED. „ln Holland^ staat een huis". FEUILLETON TERNEUZEN, 15 APRIL 1942. t De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat van 20 t/m 23 April a.s., des v.m. van 912 en des n.m. van 25 u., op het Distributiekantoor, Heeren- gracht 10, uitgereikt zullen worden de toeslagkaarten zwaren arbeid voor de nieuwe periode, volgens onderstaande regeling Maandag 20 April de letters A t/m D Dinsdag 21 E J Woensdag 22 K P Donderderdag 23 Q Z Op Vrijdag 24 April a.s., des v.m. van 9—12 u. en des n.m. van 2—5 u., af~ zonderlijke uitreiking te 3LUISKIL. Hiertij dienen te worden overgelegd de Distributiestamkaarten van *de be- trokkenen, alsmede voor iedere arbeider het behoorlijk ingevuld en door den werk~ gever onderteekend formulier MD 47 (aanvraagformulier zwaren arbeid). Deze formuiieren dienen ten Distributiekantore afgehaald te worden van 16 t/m 18 April a.s., loket A, bovenkantoor. De Burgemeester van PHILIPPINE brengt ter afligemeene kennis, dat op Donderdag 30 April 1942, vanwege de Geimeente een alge- meene opneming zal worden gehouden van de Philippine, 13 April 1942. E. ARBROSCHBERBurgemeester. P. J. L. VAN HOEK, Secretaris. De Nederland-Film" legt de laatste hand aan de documentaire speelfilm ,.In Holland staat een huis". De regie is in handen van den heer E. van Putten, de muziek is van Jan Xoetsier. Een repetitie van het oudhollandsche liedje ,.In Holland staat een huis". (Foto V.P.B.-Polygoon-Meijer-m.) DE WETH0UDERS VAN UTRECHT GAAN HEEN. Dezer dagen is beslist op het door de wet- houders van Utrecht reeds eenige maanden geleden ingediende verzoek om ontslag. Dit ontslag is hun thans verleend. Het speelgoed, diat de Deutsche politieman- nen in hun vrijen tijd hajdden vervaardigd en dat in het Deutsche Haus te Rotterdam ten- fcoorngesteld is geweest, is Zondagmiddag in het openlncbttheater Dij>kzigt onder een groot aantal kinderen vendeeM. Een muziekcorps van het ludhfwapen zorgde voor opgewekte miuziek en vele autoriteiten van staat, weer- maciht en partij gaven blijk van hun belang- steiling. De aagiwijzinig der kinderen was mede gesdhied door busschenkomst van buurt- sehapahoofden van den Nederlandschen Volkadienst. Als plaatsrveivangend leider van de N.S.V. I heette de heer Kocih de aamwezigen welkornj hij wees erop, dat deze speelgoedactie een prachtig bewijs van saarnihooirjgheid is ge weest. Hierna werden' de speelgoederen uit gereikt. Bij hun vertrek kregen de Neder landsche en Duitsdhe kinderen nog een zakj^ verenaperingen BURGEMEESTER VAN NAARDEN ONTSUAIGEN. In de staatsoourant is opgenomen een be- shi'it van den commissar is -genera a I voor be- sbunr en justitie van 4 April 1942, waarbij aan J. E. Bofidens Hosanig ontslag is ver- leend als burgemeester der gemeente Naar- den. ENGELSUHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. Tijdens het afigeloopen weekeinde hebben Engelsche vliegtuigen zich verscheidene malen haven Nederlandsch grond'gebied vertoond. Er zijn talrijke brisant- en brandlbommen uit- gewooipen, die meerendeels zonder schfl.de aan te ridhten in het open veld zijn teredht ge komen. Op twee plaatsen in het Zuiden des lands werden edhtei- verscheidene woonjhui- zen verwoest en'andere woonhuizen deels ern- stdg, deels liciht beschajdilgd. Onder de burger- bevolking vallen acht dooden en een vrij groot aantal ernstig- en licfit -gewonden te be- treuiren. Nederlandsch interleur in den loop der eeuwen als ondefwerp voor een film. (V.P.B.T In Holland staat een huisHet huis staat er reeds vele eeuwen en in al die eeuwen is er van binnen heel wat veranderd. De heer, die in dat huis woonde, zoo omstreeks het begin van de zestiende eeuw, wist het op buitengewoon smaakvolle wijze in te richten, daarvan getuigen de uit. die periode stam- mende stfhilderijen en meuhelen. Er moet in die dagen in dat huis een rustige en statige pracht geheerscht hebben en het lijdt geen twijfel, of de eigenaar leefde met zijn vrouw zeer voomaam in dat huis Hoe gaat het oude kinderversje verder? ,,Maar de vrouw van dien heer nam een knechtEn die knecht nam een meld ,,Want we gaan van de zestiende eeuw over op de zeventiende en achttiende eeuw. En deze beide eeuwen zijn de tijden van barok en rococo en »het huis van dien heer raakt wel wat overladen. Vandaar de meid en de knecht! Wat zou er anders van de schoon- maak terecht komen? Het huis neemt sta tige meubelen op, vol krullen en bizarre orna- menten van allerlei exotische houtsoorten; de heer had de halve wereld als leverancier en was erg rijk geworder. Het was aan de in- richting van het huis te merken. Dan komt de Fransche revolutie. De leger- scharen van Napoleon overstroomen Europa, de negentiende eeuw breekt aan. Het huis bleef staair, de oude meubels echter verdwe- nen. Het tijdperk van de almachtige ma chine was aangebroken en het huis van den heer kreeg fabrieksmeubelen. Mooier werd het interieur van het huis er niet op, de woon- cultuur van de vorige eeuw was nu niet be- paald een voorbeeld van goeden smaak. Jn het oude kinderversje wordt ten slotte het huis in brand gestoken en iets dergelijks gebeurt ook thans. De oude woninginrichting heeft afge- daan en de meubelmakers en birmenbuisarchi- tecten trachten een nieuwen stijl te ontwik- kelen, die weer in waardigheid en nationaal karakter aansluit bij de pracht en de schoon- heid van de meubileering uit onze Gouden Eeuw. Een Nederland-film onder regie van Egbert fvan Putten. „De Hollandsche wooncultuur door, de eeuwen been" is het onderwerp van een film, welke onder regie van Egbert van Putten wordt vervaardigd. In deze film worden in een aantal tableaux de woonstijlen in ons land van de Gouden Eeuw tot op heden vertoond, terwijl door deze tafreelen als een soort ver- binding het dansen en zingen loopt van een kinderkoortje op het wijsje van ,,In Holland stoat een huis". In het atelier van Profilti in Den Haag worden thans de scenes met het kinderkoortje opgenomen. De regie van deze alleraardigste scenes berust bij Egbert van Putten, die met een eindeloos geduld de kin deren op hun plaats zet, in de war geraakte kleeding ordent en er voor zorgt, dat ieder het zijne krijgt. Met verrassende snelheid zorgt intusschen zijn staf voor de verwisseling der decors en voor de eigenlijke opnamen. Het draaiboek voor deze film schreef Henk Groe- nendijk. Hij is er in geslaagd de tamelijk moeilijke stof tot een boeiend en interessant geheel te verwerken. De muziek voor deze film wordt gecomponeerd door Jan Koetsier. In den loop van deze week komen de eigen lijke atelier-opnamen klaar, zoodat men deze alleszins belangrijke, film binnenkort in de theaters kan verwachten. Ben modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk veifcoderi) 8 De feeststpet had het park reeds bijna ver- laten. Anne en graaf Grmrdtvig war en wat aoh'ter gebleven. Zij stonden juist voor den in- gang van een dbnikere zijlaan, die zich in het park verloor. Op dat oogenibldk zette Anna het plotse- liiinig op een loopen; ze vloog de donkere laan in, als vludhtend voor een gevaar, dat haar bedajedgde. Het kwam zoo onverwactits, dat Grundtvig als aan den grond genageld bleetf staan. Hij staarde het meisje stom verbaasd nu en zag den zilverachtigien glans van haar gcwaad tusschen de boomen verdwijnen. Eerst op dat oageniblik drong het tot hem door, dat hij haar aebtema moest gaan. Zijn aarzeling had haai echter een geduchten voorsprong verschaft en als een kwelling drong- de gedachte zidh aan hem op, dat zij er in zou slagen te ont- konaen. Plotseling bemerkte Hij edhter, dat het meisje was blijven staan. De sdhuttang! ging het door zijn hoofd. Nu kan ze niet verder. FUNCTIONARISSEN VAN DE N.SJD.A.P. IN NEDERLAND BJJEEN. Rede van Dr. Seyss-Inquart. Zondag heeft het korps fun ctionarissen van het Anbeitsbereicth der N.S.D.A.P. in. Neder- land een hijeenkomsit gehouden om rekenschap af te leggien van zijn airbeid en tevens van den Rij'kscorntnassaris de ridhtlijnen te hooren voor zijn werk in de toekamst. Ails eerste sprelkeir heeft de leider van het Arbeitsbereicih, H auptdaenstledtet- Schmidt, het woord gevoeird. Sipr. berinnerde aan de woorden van den Rijksoomimissaris op de stichtingsivergadering van het Arbeitsbereicih te Utrecht, dat Duitsche pariijgenooten in de Nederlanden een voorbeeld moesten zijn van het nationaal-socialisme der Germaansche lievensruimte. Deze woorden zullen ook in de toekamst richtsnoer blijven. Verrvaigiens gaf spreker een overzicht van alles, wat door de partij en haar onderafdee- ling in het afgeioopan jaar tot stand is ge- bcaeht en hij spraik zijn dank uit voor het vele work, dat door de functionarissen is ver- ridht. In het bijzonder wees; hij hierbij op het groote resiultaat van het inleveren van metaal door* de Duitschers in Noderland, alsmede op het inleveren van bont en wol voor het Oost- front. Bij de bespreking van de betoogtngen en scholinigadagen van de partrj legde Haupt- dienstlciter Schmidt den nadruk op de kame- raadschap tusschen de Duitsche en de Neder- landscfne nationaal-socialisten, waarbij hij met name de groote betooging te Amsterdam in Juni 1941 noenade, waar de grondtslag werd gelegd voor het oprichten van het Nederland- sche vcijwilligerslegioen voor den strijd tegen het boLsjewienie. Ook het werk van de Duit sche vrouiwen werd niet vergeten en met trots werd erop gewezen, dat zij 1.613.000 uur heb ben geweukt voor de Duitsche soldaten. Hauptdienstleiter Schmidt besloot zfn rede met de cpwekikimg ook in de toekamst alile kracb- ten aan het thnilnfromt in te zetten voor den Fiihrer tot ondersteuninig van het front tegen den vijtand. Vervolgens verleende Hauptdienstleiter Schmidt de verschillende ranigteekenen aan de politieke leiders, waarbij de Rijkscommis- sairis van de gelegenheid gebrudk maakte, ieder van hen met een handdruk te danken. Hierna ram Rtjikscommissaris Seyss-Inquart Hij rende in de richting waar hij het slanke figuurtje ontwaarde, maar hij bleek buiten Anne's leniigheid te hebben gerekend. Met een vlugigen sprong zat zij baven op de vrtj lage schuttinig, waarna zij' zich aan dten anderen kant weer handdg omlaag liet glrjden. Er rit- selde iets een geluid alsof er iets sc'heur- de, maar daa«- bekommerde Anne zich niet om. Zonder op te zien, vloog zij de straat over. Bijna geheel buiten adem bereiikte Grundt vig de plaats, waar hij Anne het laatst ge- zien had. Hij boog zich over de schutting en tuiurde de straat af, die door een enkele gas- lantaarn sleohts spaarzaam verlicht was. Zij was geheel verlaten. Van het meisje in het zilveren gewaad was nergens meer iets te zien. Slechts aan een splinter haven op de schutting hing iets glinstesrends. Mechanisch greep hij er naar. Het was een der ragfijne, met fonkelende steenen bezette handsohoenen, die het vre-emde meisje had gedragen. Geheel temeergestagen staaxde Grundtvig naar het glinsterende ding. In het fijne weef- sel gaapte een groote scheur. Asschepoester laat den prins een... hand- scihoen na, mompelde hij. Langzaam liep hij terug naar de oprijlaar, waar hij midden tussbhen de uitgelaten gas- ten verzeild raakte. Grotbkau keek zijn vriend verwonderd aan, toen 'hij diens beteuterde gezicht omtdekte dat wel zeer scherp contraisteerde met dat van het overige gezelsehap. Anne Falike kwam eerst tot stilstand, toen het woord. Hij gaf een overzicht van de geestehjike sLroomimgen van onzen tijd en wees hierfoij op de groote moeilij.kheden, welke het Arbeitshereich der N.S.D.A.P. in Neder- land heeft op te lessen. Niet alleen moet de achterstand worden ingehaald, welke is ont- staan door de rnoeilijkheden, welke de vroe- gere Nederlandsche regeerin'g aan de buiten- landsche organisatie'der Duitschers in Neder- land in den weg heeft gelegd, doch ook moet het tempo van het steeds krachtiger leven der Duitsche natie worden toijgehouden. Spr. dankte alien die hun werkkracht hier- aan gegeven hebben en spraik de verwachting uit, ook in de toekamst op alle partij genooten te kiunnen rekenen. In groote trekken scfaetste spr. de politieke sitroamingen, welke thans de wereld beheer- schen, teneinde het poiitieice leiderskoips de ridhtlijnen te toonen, volgens welke 'het moet hamdelen. Beginnend met het geestelijke leven der Nederlanden toonde hij de krachten, welke vroeger in dit land de ontvriWkeling heb ben geleid en die ook thans nog aan het werk zijn. Deze krachten hebben e£n ding gemeen en wel, dat zij de gebondenheid aan het bOoed van het volk loodhienen. Voor een deel waren deze krachten van intemationalen aaid, zoo- als liberalisme, jodendom, vrijmetselarij en Marxisme. Het is het noodilot geweest van het Duitsche volk, dat het in den wereldoorlog het werfcen van deze machten niet heeft geizien. De Fiihrer heeft ons getoond waarom het ging en het Duitscthe volk weet thans, dat het om zijn bestaan strijdt tegen deze Internationale krachten. Nu door het uitbreken van den strijd in het Oosten de vraag cm het be staan van Europa is gereaen, moet ook het Neder landsche volk een strijdvaardige houding aan- nemen, wanneer het tenminste niet wil, dat zijn rol uitgespeeld is. Daarom moeten de vol'ksche krachten in den Nederlandschen mens'ch-tot nieuiw leven gebracht worden om- dat hij anders niet in staat is, de taak te ver- vuMen, waiarvoor hij is gesteld. Nader tredende in de taak, voor welke de NjS.B., nadat zij verklaaird is tot de eenige partij, waarin de politieke wiilsryorming tot uiting kan komen, is gesteld, wees de Rijks- commisoaris op de gemeenschappelrjike idee, welke verplicht tot samengaan. De weg in de Germaansche gemeenscihappelijke levensruimte welke door den Fiihrer ten doel is gesteld, maakt het noodzakelijk, dat de Germaansche volken en dus ook net Nederlandsche volk, zich hun gemeenischappelijk lot bewust wor den. Dit is niet te bereiken door commandee- ren, doch alleen door overtuigen. Spr. hecht zeer veel waarde aan de opvoedende taak van de NjSJB. en hij waarschuWde ervoor, alles van staatsstandpunt te bezien. Zooals de Ne- derlander zijn Nederlandsche belanigen achter moet stellen. zoo moet de Duitscher leeren, in de Germaansche levensruimte te schrijden. „Wij mogen geen Duitsche imperialisten zijn en de Nederlanders mogen geen Nederland sche separatasben zijn", aldus de rijkscommis- saris. Spi-. besloot zijn rede met een overzicht van den mdlitairen toestand, waarbij hij hulde faracht aan de militaire prestaties in den win- terveld'tocht, welke een schitterende getuige- nis vormen voor het militaire genie van den Fiihrer en de dapperheid van den Duitschen soidaat. De toijeenkomst werd door Kredsins{>ektor dr. Schuon gesloten met een groet aan den Fiihrer. zij naar adem snakkend, het huis van haar moetder bereikte. Alle ramen waren don-ker; alleen op de bovenvercUeiping brandde nog licht. Natuuiiijk, dat was de kamer van Senta Bratt, die beloofd had op haar te zullen wach- ten en nieuwsgierig was naar haar avontuur met den prins! Het hart -bonsde Anne in de keel, toen zij lanigzaam de trap op ging en de deur van Senta Bratt's kamer, die op een kier stond, opende. In plaats vap de schdlderes zag zij zich ech ter tegenover Ursel geplaatst, die bezig was de verlaten kamer wat op> te ruimen. De oude gedienstige- slaakte een kreet van bewondering, toen zij het jonge meisje ont waarde. O, juffrouw Anne, wat ziet u er schitte- rend uit! Waar is juffrouiw Bratt, Ursel? De juffiouw is plotseling vei-tiokken. Er kwam een telegram voor haar, waardoor ze onmlddellijk weg moest. Ze heeft me ver- zoch't haar groeten over te brengen en die japon mag u beihouden. Ik had niet kunnen droomen, diat die jurk zoo mooi was. Ze zweeg plotseling verschrikt, want Anne was in snikken uitgeibarsten. Haastig wierp de goede vrouw haar stofdoek weg, om het meisje met een (moederlijik gefcaar in haar armen be sluiiten. K!nd, kind1, wat is er gebeurd Heeft je moodier je herkend Neen, Ursel. Was het dan niet mooi op het feest 't Was er praehtig, Ursel, maar... DESKUNUIGEN" EINDEXAMEN RUKS H. B. S. TE TERNEUZEN. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Opvoeding, Wetenschap en Kultuur- bgscherming heeft aangewezen als deskundi- geh bij het eindexamen aan de R.H.B.S. te Terneuzen op 18, 19, 20, 21 en 22 Mei a.s. de heeren: Ir. H. J. Mathlenex Loderus, inge- nieur bij het Rijkstoezicht op het Stoomwezen te Naarden, Dr. D. de Lange, directeur van het Embryologisch Instituute Utrecht en J. N. Pattist, oud-inspecteur van het lager onderwijs te 's-Gravenhage. Die kanU elk oogenblik over- vallen. Zorgt steeds AKKER- TJES in huis te hebben. Laat U dus niet noodeloos kwellen. De Nederlandsche Pi/ns'fiHer t Een krampacihJbig sinikken belette Anne verder te spreken. Zij klemde zich vast aan de oude vrouw, die haar zacht over het blonde haar streelde. Ursel kniikte begrijpend. Zij was een eenvou- dige ziel, maar ze voelde met de menschien mee en instinctief vermoed'd'e ze, wat er ge beurd was. Het versc'hil tussehen het leven dat zij leiddie en dat, waarop zij in werkelijk- heid recbt had, was Anne dezen avond wel op krasse wijze onder het oog gebracht. Dat* besefte ze heel goed. En wie weet, wat er nog meer was gebeurd. Ik heh direct tegen juffrouw Bi-att ge- zegd: alls dat divaze plan maar goed afloopt, bromide ze. Zij noem.de het ,,een sprookje ens- ceneeren". Maar" van sprookjes moet de mensch zijn handen afhouden. Anne hief haar hoofd op. Nu lachte ze zelfs door haar tranen heen. - En toch zou ik mijn sprookje niet graag willen missen, Ursel! Dan is 't goed, Annekind. Verbeig het dan maar goed in je hart, zoodat de men- schen er niet aan kunnen komen en 'net be- zoedelen, zooals dat nu eenmaal in hun aard 'ligt. Nu zullen we die prachtige japon maar eens uittrekken en haar zoo goed verstoppen, dat niemamd haar ziet. Heh je al wat gegeten, Anne? Dat heb ik heelemaal vergeten. Eten moet een mensch, zelfs al belceft hij sipiooikje®. Ga nu maar naar je kamer en naar bed, Anne. Ik zal thee zetten en dan breing ilk je meteen een paar boterhammen. Anne lag reeds in haar smal meisjesbed. KAMER VAN KOOFHANDEL EN FABRJEKEN VOOR ZEELAND. In het bestuur der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland zijn benoemd: tot voorzitter de heer G. F. P. van der Peijl te Terneuzen, en tot plaatsveivangend voorzit- ters de heeren- G. Alberts Jr. te Middelburg en M. Doeleman H.Jz. te Zierikzee. BIJKANTOOR ARBEIDSBIiREAU TE SAS VAN GENT. Bij beschikking van den c re talis-Gene - raal van het Departement van iSociale Zafceti van 6 Fobiuari 1942 is, te rekenen van 1 Men 1941, bij het bijkantoor Sas van Gent van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Terneuzen be- noemd tot ciftnmies in vasten dienst d» heer J. C. Stouthamer. AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON TE MIDDELBURG. Gisteren zijn de automatische telefoonappa- raten voor het net te Middelburg in dienst gesteld. Dit net omvat met de stad Middel burg tevens Domburg, Koudekerke, Nieuw en St. Joosland, Oost-Souburg, Serooskerke, Veere, Westkapelle en Zoutelande. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 29 Maart tot en met 4 April 1942 kwamen er in ons land -457 gevallen van besmettelrjke ziekten voor, waarvan vier in onze provincie, n.l. een geval van roodvonk. in elk der gemeenten Kortgene, O. en W. Sou- burg en Vlissingen en een geval van diphtheric in Wemeldinge. HET REDERUKERSTOONEEL. De inzending van programma s. Het departement van volksvoorlichting en kunsten, afdeeling theater en dans, deelt mede: Er wordt nogmaals de aandacht van bestu- ren van i-ederijkers (dilettanten)-vereenigingeii op gevestigd, dat de tekst van op te voeren tooneelstukken, revue's, cabaretschetsen e.d. ten minste acht weken voor den datum van opvoering bij de gemeentelijke autoriteiten (burgemeester of politie der betreffende ge meente moet worden ingediend. Bij niet- inachtneming van deze termijn kan niet tot keuring van den voorgelegden tekst wotden overgegaan. Tevens wordt men verzocht den tekst in tweevoud in te sturen. Voorts wordt belanghebbenden er nogmaals op gewezen zich niet persoonlijk (hetzij schrif- telijk, hetzij telefonisch) met het departement in verbinding te stellen, daar dit in geen ge val bespoediging van de behandeling tot ge- volg zal hebben. Alle inlichtingen kunnen wor den ingewonnen bij de plaatseljjke autoriteiten HET BEVOLK1NGSVRAAGSTUK IN ZEELAND. Zaterdagmiddag hield het Zeeuwsch Ge- nootschap zpi maandelijksche winterbijeen- komst, met als spreker Jhr. Mr. J. Schuur- beque Boeye burgemeester van Zierikzee. over: ,,Het bevolkingsvraagstuk ir. verleden, heden en toekomst in Zeeland. Spr. wees het eerst op de dichtheid der be- volking, de numerieke verhouding tusscher. het aantal mannen en vrouwen en den leef- tijdsopbouw. In tegenstelling tot wat men bv. in Zuid-Holland ziet, is de bevolking in Zeeland dun gezaaid en valt er een toenemend. tekort aan vrouwen waar te nemen, terwijl Zeeland zich kenmerkt door een relatief minder sterke bezetting van jeugdige leeftijden en een ster- kere bezetting van de oudere leeftijden dan over geheel Nederland en verschillende deelen daarvan als gemiddelde gevonden is. Tot 1940 werd <het vertrek saldo uit Zeeland gecompen- seerd door een overschot aan geboorten, doch thans is het Zeeuwsche geboortecijfer het laagste van alle provinciale cijfers. Vroeger was dit anders en was het hooger dan het Rij ksgemiddelde Deze dating vindt haar oorsprong o.m. in den leeftijdsopbouw der bevolking en in den overwegend agTarischen inslag van de ge- westelijke bevolking. Het sterftecijfer in Zee- land is thans hooger dan het Rijkscrjfer. De bevolking in Walcheren, Zuid-Beveland en O. Z.-Vlaanderen heeft een sterke toename der bevolking, doch de andere deelep, met name Schouwen en Duiveland, slechts een matige, soms zeer matige achter den rug. De gemeenten met meer dan 5000 inwoners heb ben een krachtige stijging medegemaakt. wat van andere, het eigenlijke platteland, nauwe- lijks gezegd kan worden. Over geheel het land geven de jaren 1939 en 1940 ingrijpende verandering, doch ahn Zee- land is de stijging van het aantal huwebjken en geboorten vrijwel voorbijgegaan en de reactie in 1940 is relatief gesproken in deze provincie grooter geweest dan elders. Alleen het aantal sterfgevallen is er veel hooger ge weest als gevolg van den oorlog en den kou- den winter 1940. Tot ongeveer 1880 was Nederland overwegend een agrarisch geori&i- teerd land, maar daama is de Industrie met bijbehoorend handels- en verkeersapparaat sterk tot ontwikkeling gekomen. De trek van het platteland naar elders is vooral te verklaren uit de wet der verminder- de meer-opbrengsten van den landbouw, waar tegenover theoretisch lijnrecht staat de wet van de vermeerderende meer-opbrengst in de nijverheid. Tegenover de zeer sterke aanwas an de bevolking in het algemeen staat een toen Ursel met het theeblad binnen kwam. Ursel, zei ze, mama heeft zich vanavomd met den consul verloofd. Zoo, dan heeft ze haar doel toch weten te bereiken! was het laconieke antwoord en innerlijk voegde de oude gedienstdge er aan toe: Het is maar goed, dat juffrouw Bratt haar ad-res heeft aehtergelaten. Binnenkort zal wel blijken, wat er uit dat arme kind hier zal worden. Hefo je ook een fleschje voor mij in den koeler iaten zetten, hoogheid? De aangesprokene schrok uit zijn oveipeon- zingen op en keek in het vergenoegde ge- zicht van zijn vriend. Daar stond Grottkau zijn oogen glinsterden van pleizier en in zdjr. reohterhand zwaaide hij een atuikje papier, dat vol stond1 met namen. 't Is alles keurig in orde gekomen! be- antwoordde hij den vragenden blik van kijn vriend. Ik heib me met Waldemar, den onden huisknecht van den consul in verbinding ge steld. De goeie man heeft om anibegrijpeUjke redenen een zwak voor me. Hij, was direct be- reid mij de lijst van genoodlgden ter inzage te geven. Het is heel vriendelijk van je, dat je zoo- veel moeite hebt gedaan, Jens. Niet zoo plechtstatig, alsjeblieft, bree der. Het heeft me niet de minsfe moedte ge- kost. Grottkau wierp de donkeie cape, welke hij over zijn watte uniform droeg, op een. stoe> en nam zelf naast zijn vriend plaats. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2