ANNE vindt het geiuk Predikbeurten. Kerknieuws VACCINATIE. Inkwartieringen en leveringen ten behoeve van de Duitsche Weermacht. y y V y y y y y y Offervaardigheid is een der deugden, welke een volk voor zijn bestaan noodig heeft. Giro Winterhulp 5553. FEUILLETON HET EERSTE ARBEIDSAPP6L IN ZEELAND TE GOES. AXEL. DE KEKKGESCHILLEN IN DE GEREF. KEKKEN. veem nJiKKEIl'TJIE De Nederlandsche Pijnsti/ler Voedingsgewassen in eigen tuin. Op IWnsdag 14 April 1942 zal door de ge- meentegeneesheeren gelegeniieid worden ge- geven tot kostelooze waccinatie en revaccina- tie, n.l. te Temeuzen in het ziekenhuis om drie uur des namdddags, te Sluiskii ten huize van dokter Wecbgblaar des namiddags 2 uur. Temeuzen, 8 April 1942. De Burgeme-ester van Terneuzen, waar- nemende de taak van Burgemeester en Wethouders, C. VHRLINDE, waarnemend. B. I. ZONN35VULLE, Secretaris. In verband met de afsluiting van het reke- ningsjaar 1941/1942 voor de Duitsche Weer macht dienen alle inkwartieringshiljetten, zoowel van particulieren als van hotelhouderg, over de inaand Maart 1942 uiterlijk 10 April a-s. ter Secretarie te worden ingeleverd. Zij, die vorderingen hebben op de Duitsche Weermacht terzake van leveringen, werk- zaamheden e.d. dienen hun rekeningen ten spoedigste bij de betreffende legerafdeelingen ter betaling in te zenden. Temeuzen, 7 April 1942. De Burgemeester van Terneuzen, C. VERLINDE, waarnemend. die. welke uitgegeven zijn voor de 4de pe.riode, met dit verschil, dat aardappelkaart en met meer op de nieuwe kaarten voorkomen. Er worden afzonderlijke aar'dappelkaarten uit- gereikt, bestemd om gedurende een tijdvak van 10 weken gebruikt te worden. De distri- butiediensten zullen ech£7r geen aardappel- kaarten verstrekken aan hen, die daarvoor- opi dezelfde reden als vorige keer, niet in aanmerking komen, met dien verstande, dat zij. die thans weV in aanmerking wenschen te komen voor een aardappelkaart, een verkla- ring moeten onderteekenen, dat zij. ten tijde van de uitreiking der kaarten per gezinslid over minder dan 50 kilogram aardappelen beschikken, zulks in verband met de periode van 10 weken, gedurende welke deze kaarten gebruikt zullen worden. In den loop van bovengenoemd tijdvak wor den derfhalve uitgereikt aan personen van 21 jaar en ouder, die in het bezit zijn van een K 1-inlegvel, een bonkaart K 102 en den aardappelkaart EB, bevattende bonnen, ge- nummerd „21A" tot en met „24A", „26A" tot en met ,,29A", ,,31A" en „32A"; van elk num- mer twee bonnen. Houders van een inlegvel K 2, dus personen van 14 tot en met 20 jaar, omtvangen een bonkaart K 202 en een aard appelkaart EC, die dezelfde nummers bevat als de kaart EB, doch van ieder nummer drie bonnen. Zij, die in het bezit zijn van een inlegvel K 3, dus kinderen van 4 tot en met 13 jaar, zullen een bonkaart K 302 ontvan- gen, benevens een aardappelkaart EB, dus eenzelfde aardappelkaartals aan volwassenen wordt uitgereikt. Aan kinderen van 0 tot en met 3 jaar, die* in het bezit zijn van een inleg vel K 4, zal een bonkaart K 402 worden vfer- strekt, en een aardappelkaart ED, waarop eveneens de nummers van de kaart EB voor komen, doch van ieder nummer Sen bon. Het bovenstaande is eveneens van toepas- sing op houders van L-inlegvellen, met dien verstande, dat deze onderscheidenlijk een bon kaart L 102, D 202, L 302 of L 402 ontvan- gen, met de daarbij behoorende aardappel kaart. Bovendien ontvangen houders van L-inlegvellen nog een aardappelkaart EE, be vattende de nummers ,,21B" tot en met ,,24B", „260B" tot en met „29B", „31B" en „32B"; van elk nummer een bon. De plaatselijke distributiedierasten reiken de kaarten uitsluitend uit op vertoon der stam- kaart en tegen in ontvahgstneming van een bon van het inlegvel. Men kan de kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkings- register staat ingeschreven. Op dit laatste voorschrift wordt, evenals bij de vorige uit reiking, een uitzondering gemaakt voor be- paalde categorieen van personen (schippers e.d.). Ten slotte wordt de aandacht er op geves- tigd, dat zij, die geboren zijn in de maand Mei, van het jaar 1921, 1928 of 1938 hun in legvel moeten ruilen alvorens zij hun bon- kaarten in ontvangst nemen. Zelfverzorgers voor aardappelen zullen geen aardappelkaart ontvangen, terwijl van zelf verzorgers voor brood en vleesch de brood- of vleeschkaart zal worden ingehouden. Van kinderen van melkveehouders zal de distributiedienst de melkkaarten inhouden. DISTRIBUTIE VAN SERVIEZEN. De secretaris-generaal van handel, nijver- heid en scheepvaart maakt bekend, dat ter voorbereiding van een desbetreffende distri- butieregeling het koopen, verkoopen en af- lerveren van thee-, tafel- en ontbijtservie^en van aardewerk en porselein of onderdeelen daarvan, gedurende het tijdvak van Vrijdag 3 April tot en met Donderdag 23 April 1942 verboden is, tenzij hiertoe door den directeur van de sectie ceramische industrie van het rrjksbureau voor verwerkende industrieen (Juliana van Stolberglaan 2729, Den Haag) schriftelrjk vergunning is verleend. Dit verbod geldt voor een ieder, dus even eens voor die ondernemingen, die momenteel besehikken over een vergunning tot verkoop en aflevering vain laatstgenoemde instantie. t Een modem sprookje van 4 - MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden.) Haar dochter is in elk geval een ver- schrikkelijk exemplaar, antwoordde Grundt- vig met niet te miskennen afkeer in zijn stem. Ze heeft me brjna geen oogenblik los gelaten en me daarbij zooveel akelige complimenten over mijn dansen gemaakt, dat ik er draaierig van werd. En dat wil wat zeggen voor een ouwen zee rob, nietwaar? Maar je meet me nu bij die juffrouw Staniecki eens aflossen, Jens. Wat vertel je me nou? Vrienden moeten eerlijk samen deelen, wat zij hebben, zooals je zelf altijd beweert, wanneer je m'n mooiste butterfly bij je bur ger colbertje uitzoekt. Jij bent voor die jongedame nu het eerst aan de beurt. Hier is het buffet; je kunt. haar meteen wat te eten brengen. Laat haar vooral niet verhonge- ren, Jens! •- Maar Ernst, kerel... Zwrjg en dans met 'r. Den heel en avond! Begrepen? Ik spreek nu als je superieur. Als je ook maar een enkele maal toestaat, dat ze opnieuw beslag op me legt, laat ik me van je scheiden en dan moet je maar zien, PROV. BONDSDAG GEREF. JONiGELINGS- VEREENIGIN GEN. Maandag werd naar „De Zeeuw" meldt te Middelburg de druk bezoehte Bondsdag van de afd. Zeeland van den Bond van Jongelings- vereenigingen op Geref. Grondslag gehouden. In de middagvergadering sprak Ds. W. H. v. d. Vegt te Goes over het onderwerp: ,,Kerk en tjeugd". In dezen tijd, aldus spr., heeft de Kerk een nieuwe belangstelling verkregen. Meer dan tevoren heeft men ontdekt, dat daar het leven nog bloeit al wordt de wereld een woestijn. Eerst werd de vraag behandeld: wat is de Kerk Achtereenvol'gens werd uiteengezet hoe ze 't huis Gods is, waar God den mensch niet op een afstand houdt maar in een onver- brekelijk verbond met hem samenwoont. Deze gemeenschap wordt onderhouden door het Woord. In de Kerk wordt maar niet over God gesproken door een mensch, God spreekt tot den mensch, luidop. In zoover als de Kerk God laat sprdken is ze ware Kerk. Dit spreken van de Kerk is met macht. De Heere oefent daar Zijn heerschappij, niet ge- welddadig maar weldadig. Daardoor veilig ge- steld tegen alle nood. Als woning van den Allerhoogsten kail de Kerk niet verbroken worden, ook al zal de wereld verbroken moe ten worden. Wat is de verhouding van de Kerk tot de jeugd? Opgemerkt werd hoe hier wel twee geheel ongelijksoortige grootheden verbonden worden. De Kerk is aan geen tijd gebonden, het kenmerk vail de jeugd is, dat ze juist door een bepaalden tijd wordt begrensd. Toch hoo- ren ze onafscheidelijk bij elkander: God wil de Kerk door de jeugd geregeld vemieuwen en de jeugd wordt niet anders vernieuwd dan in de Kerk. Deze peugd ziet zich van haar prilst begin, haar plaats door God aangewezen'in de Kerk. Zonder Kerk is de jeugd als een onbescherm- de vondeling. In de Kerk wordt het huis Gods haar tehuis. Daar voelt ze zich oojc saam- verbonden met alien, die van Zijn huis zijn. Dat geeft de jeugd vaster gestalte: wij heb ben in de Kerk alles in gemeenschap met elkander. De jeugd is in een beweging opge- nomen die van het verloren parachjs voort- gezet wordt tot het herwonnen paradijs. Deze gemeenschap wist en weet zich in de Kerk samen toegesprojken. Het ontnuchteren- de daarvan is, dat de jeugd, die zoo gemak- kelrjk kritisch staat, in de Kerk zoo kritisch wordt toegesproken, dat ze heel een lever, noodig heeft om dit yemietigend vonnis te verwerken. Dat geschiedt' door den doop, waar zij geteekend wordt als onrein. Maar dit- zelfde teeken spreekt van haar reinheid. Al- leen wanneer ze een mishagen aan zichzelf heeft, heeft God in haar een behagen. De "Hoop is het teeken Gods van haar vemieuwing. Deze herboren jeugd vindt haar weg door het leven onder leiding van de Kerk. De Kerk is meer dan een moeder, die troost. Ook een vader, die leiding geeft. Haar zwakheid waar- van ze door den doop wordt genezen vindt bovendien nieuwe kracht in het avondmaal, dat de jeugd verzekert van de eindoverwin- niiyg van Christus wederkomst. Bij de behandeling van de vraag aangaande de houding, die de jeugd moet aannemen tegenover de Kerk, wordt er allereerst op ge- wezen, dat de jeugd der Kerk haar levensbe- slissing alleen zuiver, kan nemen, wanneer ze aanvaardt wat God voor haar heeft uitver- koren. Zij kiest niet souverein; vrijwillig maar niet eigenwillig. God heeft voor haar gekozen. Daarbij zal ze de band aan de Kerk hebben te belijden. Haar. houding zij daarbij afhanke- lijkheid in aanhankelijkheid. De belijdenis- uitspraak: buiten de Kerk geen zalagheid zegt,. dat in den regel de zaligheid niet verkregen wordt buiten den dienst en het ambt der Kerk om. Hier is de prediking primair. De J. V. mag geen instituut zijn om zelfstandig de waarbeid uit te zoeken. De Kerk ds pilaar en vastigheid der waarheid. Men late de J. V. ook geen slachtoffer worden van een. strijd om meeningsverschillen. Hier heeft de Kerk een taak. Zoo moet de J. V. ook niet aan liturgie doen. Die is voor den eeredienst en de JjV. late elk pogen na om kerkje te spelen. Tenslotte wordt gewezen op het discipel zijn van den J/VAer in eigen kerkelijk leven. Geen zelfopvoeding of zelfregeering. Laat hij ook leven uit den vollen schat der Kerk. Dari staat hij sterk ook al zou de strijdende Kerk' lijdende Kerk worden. In alien nood gaat de Kerk haar bovenal: O, Jeruzalem, eer ik u vergete, zoo vergefe mijn rechterhand zichzelf. Het eerste arbeidsappel in Zeeland, meldt de Prov. Zeeuwsche Cel., werd vorige week' te waar je voortaan je dassen leent, Ik heb gezegd. Maar Ernst, juist nu ik zoo'n alleiiiefst kind ontdekt heb... Hpud je mond, zeg ik! Hier heb je een kreeftensla'tje, mayonaise, paling in gelei, zalm, een half piepkuiken, gebak, fruit en een champagnecobler! Dat kan ik toch allemaal niet dragen, jammerde de ongelukkige Grottkau. Zwaarder dan de ankerspil, die je op het schoolschip moest hanteeren, is het toch warempel niet. Vooruit, verdwijn en zorg er voor, dat die schoonheid de heele scheeps- lading consumeert. Zoolang ze eet. danst ze niet. En als ze niet danst, heb" jij tenminste rust. Maar wat moet ik nou met m'n zilvei - meisje beginnen? Maak je daar maar niet ongerust over; daar zal ik wel voor zorgen. Aangenomen tenminste, dat dat zilvermeisje geen product is van je rijke fantasie. Hoe kom je.er bij! protesteerde Grott kau verontwaardigd. Daar is ze al! Als de luitenant ter zee Grottkau niet zoo beladen was geweest met alle mogelijke ververschin- gen, zou hij waarschijnlijk zijn goede opvoe- ding hebben verloochend en met zijn vingei' naar een. meisje hebben gewezen, dat bij den ingang van de zaal stond. Het was een slanke, "elegante verschijning in een zalverkleurig gewaad, dat onmiddellijk opviel. 'Het goudblonde haar was getooid met een flonkerende diadeem en het gezicht ging bijna geheel schuil achter een kanten masker, dat slechts een kleine, welgevormde kin vrij liet. - Is ze niet allerliefst? fluisterde Grott- Goes gehouden in de Fabriek van Gynmas- tiekwerktuigen „De Schelde". In een afdee- ling der fabriek waren zitplaatsen voor het personeel ingericht en onder orgelspel wachtte men daar op de komende dingen. Toen de commissaris van het N.V.V., de heer Wouden- berg" en referent Korte gearriveerd waren, sprak de oudste der directeuren, de heer C. J. Dekker, een kort inleidend woord, waarna de heer M. feartelse, de verzorger van het Zeeuw sche radio-praatje, een aantal korte voor- drachten in Zeeuwsch dialect ten beste gaf. Referent Korte, hierop het woord verkrij- gende, zeide, dat men zoo in Duitschland in alle bedrijven regelmatig bijeen komt. Daar bij behandelen leiders en personeel tezamen hun zorgen. Zoo smeedde men een arbeids- gemeenschap, waarin men voor elkaar leeft, want de moeilijkheden dient men allereerst in de bedrijfsgemeenschappen op te lossen. Spr. zette hierop nader uiteen, hoe men zoo in Duitschland de sociale vragen behandeld en kwam tot ouderdorruszorg, ziekenzorg, enz. Zoo bouwde het Duitsche arbeidsfront een krachtige volksgemeenschap op. De commissaris van het N.V.V., de, heer Woudenberg, nu het' woord nemende, wees o.a. op de moeilijke omstandigheden, waarin Nederland verkeert. Op een klein stukje grond moet men trachtende sociale omstan digheden voor de arbeiders te scheppen, waar op deze recht hebben. Dit groote probleem kan men thans niet overlaten aan een behan deling in de Tweede Kamer, maar dit moet de arbeidersmasa zelf oplossen. Dit probleem heeft ook niets te maken met politiek of godsdienst. t 'Spr. schetste daarpa den klassenstrijd, die afbrak, en de arbeiders tot ontevreden men- schen maakte. Het N.V.V. van thans echter omvat alle arbeiders en leert hen meer aan de gemeenschap te willen geven dan er van te yerlangen. Dat is het zuivere, sociale ge- voelen. Het bedrijf moet niet geleid worden om er zooveel mogelijk winst uit te persen, en de arbeider moet het niet alleen zien als een middel om zooveel mogelijk te verdienen. Van beide zijden moet men het zien als deel en van belang voor de gemeenschap. In Nederland zal hard gewerkt moeten worden. Wij staan hier met deri rug tegen den muur, kunnen alleen kiezen voor een nieuw Europd en moeten uit de werkgemeenschappen een nieuw Nederland opbouwen. Het cement, dat de volken zal binden, is het voor dit nieuwe Europa gemeenschappelijk vergoten bloed. Wij zijn geen proletaries, aldus spr., maar bezitters van een kostelijk erfgoed, dat een roemrijk voorgeslacht ons naliet. En ook- thans zullen wij niet achterblijven, maar straks schitteren als een parel in- de kroon van Europa. De heer Dekljer d-eelde hierna mede, dat dit eerste appel door andere gevolgd zou wor den, ook in den ge'est van een kameraad- schappelijk tezamen zijn. We kunnen dan zaken'' bespreken, die voor ons alien van be lang zijn, gldus spr. We hebben van beide kanten op deze appels te leeren. Spr. beslbo L met de mededeeling dat de arbeiders, ter ge- legenheid van dit appel, een extra weekloon zouden ontvangen. Met nog eenige nummers orgelspel werd het appel gesloten. i NEDERL. JONGEXINGS-VERBOND. Provinciale Bondsdag op Tweeden Paaschdag te Kapelle (Z.) Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Prov. Oomihi3Sie werd de Bondsdag in Kapelle gehouden. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle stond het kerkgebouw met alle he re idwilligheid hiertoe af voorde te houden mongendienst, welke om 9.30 uur aanving en waarin als voorganger op trad Dr. J. D. Schmidt, de pastor loci, me.t woord der Hei- lige Schrift uit 1 Cor. 15 25. Medewerking voor dezen dienst werd verleend door de zangvereeniging ,,Zanglust" te Kapelle", directeur de heer A. Kousemaker te Goes. Het wgs een prachtige aanblik om zooveel jonge menschen in het zoo ruime kerkgebouw b\jeen te zien. Reeds vroeg waren ze aange- togen "van uit Schouwen, Zeeuwsch-Vlaande- ren en Walcheren, terwijl Zuid-Beveland z^lf ook flink vertegenwoordigd was. Na dezen kerkdienst spoedde men zich naar het Veilingsgebouw; ook dit gebouw werd be- reidwillig hiervoor afgestaan. Alle lof voor de Regelingscommissie, welke op zoo uit- nemende, smaakvolle wijze dit gebouw voor vergaderzaal en koffietafel wist in te richten. Om 11.30 uur kon de voorzitter, de heer K. L. W. van der Maden, de te houden huis- houdelijke vergadering openen met gebed en een toepasselijk opening'swoord, waarna de verslagen van secretaris en Prov. Jongens- werkcommissie volgderl, verder eenige mede- deelingen over den kastoestand en den Natlo- len Bondsdag te Zwolle. Nu volgde de gezamenlijke koffiemaaltijd waaraan de meeste zorg was besteed. De middagvergadering ving aan om 14.15 uur. Na een kort openingswoord van den voorzitter, werd het woord verleend aan Ds. Schoch, Ned. Herv. predikant te Veere, "welke spr.ak over ,,Persoonlijk Geloofsleven". Zijn eerwaarde begon met te zeggen, dat we Raschen beluisteren in het licht der opstan- ding. De Hemhutters te Zeist gaan op Paaschmorgen met de fanfare's naar het kerkhof, om daar de muziek tc laten schal- kau, terwijl hij wanhopige pogingen aan- wendde om de paling in gelei voor een ontijdig yinde in de eharppa^jecobler te bewaren. Allerliefst verlegen is ze ook. Graaf Grundtvig Bagessen staarde ver- bluft naar het meisje in het zilveren gewaad. Er ging iets betooverends"van deze lieftallige verschijning uit, zoo dat hij zijn blik er slechts met moeite van kon los maken. Wie is dat? fluisterde hij haastig. Jeps Grottkau kee1< zijn adelijken vriend spottbnd van terzijde aan. Ik heb niet het genoegen... O je, daar kiept het gebak in de mayonnaise... Ik kan haar werkelijk niet htuis brengen en dat ver- wondert me zelf, want ik ken 'alle Elmshorn- sche ingezetenen, ondank's masker en costuum. Misschien is ze uit' de stad overge- komen Nee! De stadsmensehen' komen per auto, of nemen aan het station een wagen. Het zilvermeisje kwim te voet; dat heb ik met eigen 'oogen gezien, toen ik even in het park een sigaret rookte. Ze dwaalde zoo'n beetje door de oprijlaan en was kennelijk te verlegen om naar binnen te gaan. Toen heb ik haar maar aangesproken. Hopenlijk ben je niet onhebbelijk ge weest, zei Gruntvig geeergerd. De studenti-' koze manier van doen van zijn vriend was hem voldoende bekend. Ik -ben nooit oruhebbfelijk! protesteerde Grottkau, de hand, waarmee hij het schaaltje met het piepkuiken vasthield, op zijn hart leggend. Schoon masker, ik ken u, heb ik gezegd. En van de'ze origineele manier om iemand aan te spreken, is ze geschrokken Eigenaardig, niet len, Paasch- en opstandingsliederen te doen weerklinken. De Diaconessen gaan op Paaschmorgen vroeg naar buiten om Paasch- liederen te laten hooren, ze kondigen de zie- ken aan: Jezus is opgestaan, de dood wist Hem niet te houden. Jezus leeft.en wij met Hem. Dood, waar is uw schrik gebleven? Spreker wees op Patmos' Ziener, die ons pre- dikt de Opstanding uit de dooden. Aldus voortgaande wees spreker op de ontwrichting oneerlijkheid On dnverschilligheid onzer dagen, vooral onder de jeugd. Spreker vraagt: zijn wij- beter, zijn we werkelijk het zout der aarde Sprekende over ons persoonlijk geloofs leven, wees hij ons op de noodzakelijkheid als het moet op de knieen om contact, innig con tact, te krijgen met Christus, welke de Koning moet worden van ons hart. Met aandacht werd dit wpord gevolgd, waarna Ds. Matzer van Bloois, uit Oudelande, optrad met enkele verzen voor tei houden van dichters, om te eindigen met die van Willem de Merode: Stilte en gebed. De voorzitter zegde elk der sprekers dank en wijdde verder een algeheel dankwoord aan alien en alles dat zoo spontaan medewerkte, vooral de1 Regelingscommissie verdiende dit op bijzondere wijze.' Na de sluitinggliturgie eindigde de voorzit ter met dank aan God, waarna alien dank' baar huiswaarts keerden. t De landelijke rijvereeniging. In ,,Het Centrum" alhier werd Vrijdagavond een algemeene vergadering gehouden van de landelijke rijvereeniging, welke goed bezocht was. Als voorna'amste punten stonden op de agenda: bestuursverkiezing wegens bedanken als bestuurslid der heer.en A. J. Schieman en J. C. den Hamer, benevens bespreking voor een te houden ruiterdag op 2en Pinksterdag. Met het oog op een te houden ruiterdag was ook een verzoek ingekomen van de plaatse lijke V.V.V., dat in handen gesteld werd van het bestuur, dat hieromtrent een beslissing zal nemen, met dien verstande dat de ruiter dag in samenwerking met V.V.V. of afzonder- lijk georganiseerd zal worden voor eigen risico. In het bestuur werden gekozen 'de heeren P. Dekker Fzn te Axel en A. den Extcr te Sluiskii. De heer Dekker werd tevens ge kozen als voorzitter. Er vojgde hierna nog een bespreking over den te houden ruiterdag, waarvoor ook mede werking is gevraagd aan de vereeniging Je Dreischor. Verschillende plannen en onder deelen voor een programma werden naar voren gebracht, die ten slotte ook voor vast- stelling in handen gesteld werden van het bestuur. Kalme Paaschdagen. De beide Paaschdagen hadden alhier een kalm verloop en van eenige bijzondere drukte was niet veel te bespeuren. Het z.g. halve dagje van Paschen werd door velen benut voor werkzaamheden.in de»-hofjes en tuintjes, waar thans groote bedrijvigheid heerscht met plantep en zaaien. NEDERDUITSOH GEREF. GEMEENTE TERNEUZEN. Woensdag- en. Donderdagavond 7 u., Ds. C. Kramp, van Grafhorst. De kerkeraad der Geref. Kerk van Leiden heeft besloten nu de classis aan haar voorstel om de Gen. Synode te verzoeken de leerge- schillen niet in behandeling te nemen, geen •gevolg wilde geven, het destijds genomen be- sluit uit te voeren en zich rechtstreeks ter zake tot de Gen. Synode, te wenden. De classis Utrecht sprak uit zich gedrongen te gevoelen de Gen. Synode de vraag voor -te leggen of het wel wenschelijk is de zaak der z.g. meeningsverschillen" onde^ de huidige omstandigheden vgrder te behandelen? De classes Grootegast en Kollum besloten In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bij de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. De jonge graaf Gruntvig gaf geen ant- woord. Zijn blik hing als- geboeid aan Anne Falke. Daarna heb ik haar naar de veranda gebracht en haar om een .dans verzocht, ver- telde Grottkau verder, maar dat zat me niet glad. Ze weigerde vriendelijk, maar beslist. Dan heb je gekregen, wat je toekwam. Ga hu maar met je etenswaren naar Vera Stahiecki. Dat zilvermeisje baart opzien. Anne Falke bemerkte - zelf ook, dat zij op viel. De blikken der^ heeren waren onafge- broken op haar gevestigd en de dames fluis- terden. Anne liet haar oogen schuchter over de bonte menigte dwalen en herkende haar moeder, die haar door een lorgnon obser- veerde. Anne voelde, hoe haar, vooral bij de belangstelling van deze zijde voor ha,ar per- soontje het bloed naar de wangen steeg. Haar eerste gedachte was: zoo gauw mogelijk weg van hier! Daar stond plotseling een slanke jongeman in een wit marine uniform voor haar. Hij maakte een beleefde bulging, terwijl hij haar met zijn donkere oogen ernstig aankeek. U bent hier blijkbaar alleen... Schenkt u mij de gunst uw ridder te mogen zijn. De warme klank in zijn stem <Jeed haar goed en wekte vertrouwen. Schier onbewust legde Anne haar hand op den arm, die haar geboden werd en liet zich wegleiden. Vera Staniecki ontving Grottkau zeer uit de hoogte. Het spijt me te moeten constateeren, dat uw vriend, graaf Grundtvig Baggesen, "niet bepaald goede manieren heeft, snibde ze. Hij laat mij hier eenvoudig zitten om er met een vreemde dame vandoor te gaan- 't Is ongehoord de Gen. Synode te verzoeken de behandeling uit te stellen, resp. van haar agendum af te voeren, terwijl de kerkeraden der Geref. Ker- ken te 's Hertogenbosch, Honselersdijk en Woerden een besluit in dergelijken geest nam en. (De Z.) Ds. A. VERHAGEN, GAAT MIDDELBURG VERLATEN. Na voor 53 beroepem te hebhen bedankt, waaronder 3 uit Amerika, heeft meidt de Prov. Zeeuwsche Crt. Ds. A. Verhagen, piedikant der Geref. gemeente te Middelburg. tbans een beroep naar Lisse aangenomen, zoodat hij binnen afzienbaren tijd de Zeeuw sche hoofdstad, waar bij 21 jaar heeft ge- arbeid, gaat verlaten. Ik Verhagen werd 3 Maart 1887 te Vlaar- dingen geboren. Na aanvankelijk het schoen- makersbedrijf te hebhen uitgeoefend voelde hij zich later geroepen tot het predikambt. Op 21-jarigen leeftijd werd hij daarop in 1908 in zijn eerste gemeente, Westzaan, bevestdgd. Zes jaar later kwam hij naar Meliskerke, waarna hij in 1916 een beroep naarLeiden aannam. Deze gemeente verwisselde hij in 1919 met die van Dirksland, waarna hij in 1921 naar Middelburg kwam. In de jaren, die Ds. Verhagen daar gewerkt 'heeft, is veel tot stand gekomen, zoowel in Middelburg als elders in Zeeland. Het kerkgebouw aan de Segeerstraat werd tot tweemaal toe vergroot in verband met den aanmerkelijken groei der gemeente. Voorts heeft de Geref. gemeente in dien tijd een eigen school en nieisjes- en jongelingsvereeni- ging in Middelburg gekregen. Ds. Verhagen heeft verder veel bijgedragen tot den groei der Geref. gemeente op Wal cheren en overig Zeeland. Een half jaar verzorgde hij alleen 32 ge- meenten in Zeeland en acht jaar lang was hij consulent van alle gemeenten op Wajcheren. Thans is hij nog consulent der gemeenten van Vlissingen, Meliskerke, Temeuzen en Axel. Verscijjllende gemeenten in Zeeland werden door hem ge'institueesd, terwijl vrijwel in iedere gemeente nieuwe kerkgebouwen zijn verrezen. Ds. Verhagen bekleedde voorts verschillen de bestuursfuncties. Vrijwel altijd was hij afgevaardigde naar de classis,' particuliere en g.enerale synode, waarvan hij ook meermalen voorzitter is geweest. Voorts is hij penning- meester van de Inwendige zending, uitgaande van de classis Walcheren en deputaat van de kas ter verzorging der emer. predikanten en weduwen. IX. AARDAPPELEN. In tienduizenden volkstuinen vormen de aardappelen met peulvruchten het belangrijk- ste dedl van het teeltplan. Het officieele advies is minstens de heft van die tuinen met aardappelen te betelen. Hiervoor komen zoowel de vroege Eerste- ling, en Bintje als de middelvroege Eigen- heimer en'de latere Bevelander, Noordeling, Roode Star en Furore in aanmerking. Evenals andere knolgewasgen verlangeh aardappelen veel kali; daarnevens wordt ook nog "wat stikstof toegediend. Natuuriijk^kan men als bemesting ook organische mest ge- bruiken, Nioch in aansluiting daarop ook wat kunstmest. Als stikstofmest konit zoowel zwavelzure ammoniak als kalkammonsalpetei in aanmerking; als kalimest, patentkali. Aan late aardappelen geeft men ceij matige stik- stofbemesting, aan vroege wat meer. De hoeveelheid pootaardappelen, welke men per 100 m'2 noodig heeft, is zoowel afhanke- lijk van den afstand, waarop deze gepoot wor den als van de afmetirig van de knollen. Vele heginnelingen maken de fout, dat ze hun aardappelen veel te dicht op elkaar plan- ten. De afstand tusschen de rijen bedragen niet minder dan 50 cm. Vroege aardappelen kan men op 40 a 45 cm op rij zetten; late soorten het liefst niet minder dan 50' cm. Omtrent de benoodigde hoeveelheden poot aardappelen, welke voor bepaalde onderlinge afstanden per 100 m2 noodig zijn, wordt ver- wezen naar het volgende overzicht: aantal Benoodigde knollen kilo's per maat per kilo afstanden 100 m2 28/35 mm 40 50 bij 40 cm 12% kilo 28/35 'mm 40 50 bij 45 cm 11 kilo 28/35 mm 40 50 bij 50 cm 10 kilo 35/45 mm 21 50 bij 40 cm 24 kilo 35/45 mm 21 50 bij 45 cm 21 kilo 35/45 mm 21 50 bij 50 cm 19 kilo In verband met de beperkte voorraden van pootaardappelen is het mogelijk, dat men soms iets minder dan de benoodigde hoeveel heden ontvangt. Voor zoover het aardappe len betreft van groote afmeting, kan men deze in t we een snijden en aldus aan het tekort tegemoet komen. D.it doorsnijden geschiedt uiterlijk eenige dagen voor het poten en gaat van den top af tot aan het naveleinde van de knol. Op de snijvakken vormt zich dan 'n kurklaagje. Men pleegt de helften wel met een klein stukje onder aan de knol aan elkaar te laten zitten; vlak vo<5r het ppten worden deze dan van elkaar ge-broken. Gesneden poters plante men bij droog weer.. Jens Grottkau trok zijn vroolijk jongens- gezicht in een bedenkelijke plooi. M'n beste juffrouw Staniecki, de graaf laat u vriendelijk verzoeken hem te willen excuseeren. Hij heeft deze ververschingen voor u uitgezooht en smeekt u mij als zijn plaatsvervanger te willen accepteeren. Die dame is namelijk hm Wat is er met die dame? Wie is zij Die heeft namelijk die is ja, hoe moet ik dat .nu zeggen u begrijpt me zeker wel Aha, oudere verplichtingen van den graaf... Ja, ja, ik begrrjp het al. Desondanks vind ik zijn gedrag niet correct. Maar juffrouw Staniecki, dat moet u toch inzien, daar is toch niets aan te doen. Als een prinses beveelt, heeft graaf Grundt vig slechts te gehoorzamen, verzekerde Grott kau met een dood ernstig gezicht. Een prinses 'Wat bedoelt u Nou ja, een betooverde prinses zoo te zeggen. Grottkau was hard bezig zich danig in een impasse te werken. Vera Staniecki bar3tte in een gemaakt lachen uit. Doet u maar geen moeite, waarde heer Grottkau! Ik wil u niet tot indiscreties ver- leiden. We zullen het graaf Grundtvig maar niet kwalijk nemen. Zet u die schaaltjes maar neer en laat u eens zien, wat u voor me hebt meegebracht. Hm, heel weinig kreeftensla. Ik vrees, dat ik u nog eens naar het buffet zal moeten sturen. Brrr, gulzig is ze ook al, constateerde Grottkau in stijte. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2