Bericht aan Adverteerders. Sluiting Gemesnte-Kantoren. Bekendmaking. ANNE Hare do<jen vindt het geluk Gemeente TERNEUZEN. KIEZERSLIJST FEUILLETON CONTROLS OP TABAK EN TABAKSPRODUCTEN. Uw evenmensch ook wat gegund Steunt Winterhulp waar ge kunt. Giro Winterhulp 5553. TERNEUZEN, 1 APRIL 1942. n Neem 'n AKKERTJE Uit hoofde van de beschikking van bet Persgilde der Nederlandsche Kultuurkamer d.d. 24 Maart 1942, in in verband met de papierschaarscbte en de beperking van den amvang der bladen, voor alle Nederlandscbe biaden een verhooging van de advertentie- prrizen verplichtend gesteld, waarbij tevens is bepaald, dat de prijs voortaan per mm hoogte, over den kolom gemeten, moet wor- den berekend. In vehband hiermede zullen onze adverten- tieprijzen vanJcf beden als volgt zijn Per mm 10 cent, min. per adv. 1,50. Rjubriek kleine advertenties (max. 8 regeLs van 15 regeLs 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Dienstaanjhedingen en disnstaanvragen 15 regeLs 52 cent; iedere regeL meer 10 ct. Brieven of adres* Bureau van dit Biad 10 cent meer. DIREOTIE TERNEUZENSCHE COURANT. Op Vrijdag en Zaterdag a.s. zijn de voigende kantoren gesioten: Gemeente-secretarie Kantoor Gemeente-ontvanger; Openbare werken en Steunverleening. Terneuzen, 1 ApriL 1942. De op 22 Februari L.L. vastgestelde kiezers- lijst, zooals deze thans Luidt, blrjft tot 1 April 1943 van kracbt, behoudens de wijzigingen daardn tengevolge van rechterLijke uitspraken, weike wijziging van de Lijst bevelen, te bren- gen. De kiezersbjst bLijft voor een leder op de gemeente-secretarie ter inzage nedengeiegd en etemdistrictsgewijze in uittreksel tegen beta- ling der kosten verkrtjgbaar. Temeuzen, 1 April 1942. C. VERLINDE, wnd. Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Sec retails. De Burgemeester van HOEK maakt bekend dat ouders, voogden of verzorgers, die bun kinderen op 1 Mei a.s. op de Openbare Lagere School wenscben geplaatst te zien, ziob daar- toe van 1430 April bij het hoofd der school kunnen aanmelden. De kinderen moeten voor 1 April zes jaar oud zijn. Hoek, 31 Maart 1942. F. J. DEES, wnd. Burgemeester. DREGMANS, Secretaris. in overeenstemming was met de doelstedlingen van de pobtieke organisatie. Evenals een ge- zond organisme zichzelf echter voortdurend reinigt, beeft de pobtieke organisatie zicbzelf van deze element en gezuiverd. (Men kan er van verzekerd zijn, dat de strijd voor de verheffing van Volk en Vaderland door de Nederlandsche pobtieke soldaten, de W.A. der N-SJB. alleen met legale middelen sevoerd zal worden, door het Nederlandscbe Volk te overtuigen, dat gebrdken moet wor den met bet oude laat-maar-waaien systeem. De zwarte uniform is hiertaij niet bet teeken, dat naar een gewelddadig ingrijpen gestreefd wordt, doch geeft slechts uitdirukking aan het militante karakter van deze organisatie. (VJP.B.) INSCHRIJVING EN OVERSCHRIJVING VAN LEERLINGEN. Bij bescbikking van den secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en. kultuurbe- scberming is tbans met ingang van 30 Maart het voigende bepaald ten aanzien van de in schrijving en oversellrijving van leerbngen: De mschrijving van leerbngen bij den aan- "vang van bet scbooljaar of van den scboolcur- sus aan scholen voor lager onderwijs, die reeds onderwijs hebben ontvangen, dat naar de onderscheiding, gemaakt in art. 3 der lager onderwijswet 1920, behoort tot dezelfde soort als dat, hetgeen gegeven wordt aan de school, waaraan* de inschrijving gevraagd wordt, mag slechts plaats vinden, indien bij het verzoek om inschrijving een verklaring wordt overgelegd van het hoofd der school, weike de leerling laatstelijk beeft bezocht, inhoudende, dat bij bet hoofd dier inrichting tegen de Inschrijving geen bezwaar bestaat. Indien deze verklaring niet kan worden overgelegd, of indien de mspecteur van bet onderwijs in algemeenen dienst bezwaar tegen een inschrijving beeft kenbaar ge maakt, mag zij niet gescbieden dan na voor- afgaande goedkeuring. Ten aanzien van leerbngen, die bij den aan- vang van het scbool jaar of van den school- cursus een school voor lager, middelbaar nij - verheids- of voorbereidend booger onderWijs bezoeken, is overschrijVing in den loop van dit scbooljaar of dien schoolcursus naar een an- dere school, behoudens in geval van verhui- zing buiten de plaats van inwoning. alleen toegelaten na voorafgaande goedkeuring van den inspecteur van het onderwijs in algemee nen dienst. Indien de inschrijving of de overschrijving betrekking heeft op leerlingen, die laatstelijk buitengewoon lager onderwijs ontvingen, of waarvoor dit onderwijs verlangd wordt, be- sbst de inspecteur van bet buitengewoon lager onderwijs. JHR. MR. H. A. VAN KARNEBEEK. f De commissaris der provincie Zuid-Holland, minister van staat, Jbr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, is Zondagmiddag, 67 jaar oud, te 's GraVenbage overleden. De teraardebestel- ling is vastgesteld op heden 1 April, om half twee op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage. Jbr. Van Karnebeek was op 21 Augustus 1874 te 's Gravenhage geboren als zoon van den minister van staat jbr. mr. A. P. C. van Karnebeek. Na bet gymnasium te hebben doorloopen, heeft hij gestudeerd aan de Utrechtsche universiteit, waar hij in 1900 cum laude is gepromoveerd tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen op een proef- schrift, getiteldDe Costa Rica packet arbi trage. Tijdens de lustrumfeesten in 1896 be- kleedde hij het presidium van het studenten- corps, bij weike functie reeds zijn groote wel- sprekendheid opviel. Na zijn promotie bleef hij zich toeleggen op de studie vein bet vol- kenrecht en van zijn band verscbenen in dag- bladen en tijdschriften herhaaldelijk verhan- delingen. In 1902 trad hij in dienst van het rijk als adjunct-commies bij bet departement van kolonien. Hij maakte snel promotie, zoo- dat bij reeds in 1911 als referendaris aan dat departement werkzaam was. In 1907 wees de regeering hem aan om deel uit te maken van de Nederlandsche delegatie op de tweede vre- desconferentie (van de eerste is bij in 1899 secretaris geweest) in weike hoedanigheid bij zich o.a. door bet uitibrengen van een rapport over de wetten en gebruiken van den oorlog ter zee en door zijn levendige en invloedrijke deelneming aan de beraadslaging over %e ver- andering van handeisvaartuigen in oorlogs- sobepen onderscheidde. In 1908 werd bij chef van de afdeelingen justitie, onderwijs, eere- dienst en nijverheid van het departement van kolonien. Zijn juridische en diplomatieke be- kwaamheden had bij daarvoor reeds bewezen bij de moeilijkheden, die de regeering onder- vond bij den Japansch-Russischen oorlog in 1904. Als opvolger van baron Sweerts de Landas Wyborgh werd Jbr. Van Karnebeek in 1911 geroepen tot het ambt van burgemeester van Den Haag. In 1918 werd bij minister van buitenland- sche zaken in bet eerste ministerie-Ruys de Beerenbrouck. Dit geschiedde na de eerste verkiezingen volgens het stelsel vein even- redige vertegenwoordiging, na het aftreden van het extra-parlementaire kabinet-Cort van der Linden. In 1922 ging hij over in het tweede" ministerie Ruys, dat tot 1925 aan- bleef. Jbr. Van Karnebeek bleef ook de por- tefeuille van buitenlandscbe zaken beheeren in bet ministerie-Colijn, dat op 11 November van datzelfde jaar reeds aftrad. 10 Maart 1926 werd bij opgenomen in bet ministerie- De Geer, maar korten tijd daama trad hij af wegens de verwerping door de Eerste Kamer van bet bekende verdrag dat, behoudens goedkeuring door de Staten-Generaal, met Belgie was gesioten ter herziening van oude verdragsbepalingen. Deze verwerping ge schiedde ondanks een uatermate dringend en kundig betoog van den toenmaligen minister. In zijn ambt van minister van buitenlandscbe zaken heeft hij zich een zeer krachtig, be- kwaam en scherpzinnig bewindsman getoond. Na zijn aftreden werd hij benoemd tot minis ter van staat. Toen baron Sweerts de Landas Wyborgh in 1928 overleed, werd jhr. Van Karnebeek ten tweeden male zijn opvolger, thans als i commissaxis der provincie Zuid-Holland. In 1922 heeft hij de vergadering van den Volkenbond gepresideerd en in 1930 aan- vaardde hij het voorzitterschap, tevens lid- maatschap van de permanente verzoenings- commissie, voorzien in het verdrag van ver- zoening en arbitrage, geteekend tusschen Finland en Spanje en Spanje en Polen. Voorts was hij voorzitter van de Camegie- stichting en lid van het Parmanente Hof van Arbitrage. Ook in het sociale leven hesft hij zich ver- dienstelijk gemaakt. Van verscheidene ver- eenigingen en genootschappen heeft hij deel ultgemaakt. In 1937 werd jhr. Van Karnebeek, als am- bassadeur in buitengewone zending, belast met de functie van president van de handels- missie nahr Zuid-Amerika. Hij bezat vele onderscheidingen. O.a. was hij commandeur in de orde van den Neder- landschen Leeuw en drager van het groot- kruis van de orde van Leopold van Belgie. Het muziekkorps van het luchtwapen heeft den maaltjjd opgeluisterd met opwekkende nummers. t Te Amsterdam is in het Olymplsch stadion een sportfeest gehouden, georganiseerd door de marine. Er waren een gecostumeerde voet- balwedstrijd en een wedstrijd op tandems. HET ONDERWIJZERSPENSIOEN yAN VOOR 1922. Vele onderwijzers, die voortijdig gepension- neerd zijn, gendeten een inkomen, dat zeer laag is. Voor hen, die volgens de bepaiingen der Pensioenwet van v66r 1922 zijn gepen- sionneerd is dit zelfs 1180 per jaar, terwiji het weduwe-pensioen maximaal 1400 be- draagt. Aldus het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten in een adres aan de Secretaris-Generaal van de De een seherp strafmiddel ter bescbikking en wel schorsing van de inschrijving van een fabri- kant. Dat beteekeut practisch stopzetting van een bedrflf. Reeds is den bedrijf om deze reden voor twee jaar gesioten. Het zijn echter niet alleen de fabrikanten geweest, die zich aan c^vertreding der voor- sohriften schuldig hebben gemaakt, ook onder de grossiers kwamen vele zondaars voor-. Niet zelden werd dan de maatregel toegepast, dat de grossier van afleverdng aan een bepaalden/s afnemer uitgeschakeld en deze rechtstreeks aan een fabrikant opgedragen werd. Nauw- keurige voorschriften inzake de door grossiers te voeren administratie zijn in een vergevor- derd stadium van voonbereiding. Het Rijksbureau wensoht, dat de producten via den winkelier bij den consument komen. Winkeliers zijn er tienduizgnden in den lande en bier ligt een uitgestrekt terrein vol moei- partementen van Opvoeding en van Binnen- 1 iijkheden, waar de vrijheid met haar onge- Hrn.V(Ort)Uf A V* ATTAM t* AV^A aViIt M A a! a V* unn trrili nlTnuti DE DAG DER WEERMAOHT. Zondagmiddag is, in aansluiting op den dag der weermacht ten bate van het derde Win- terhulpwerk van het Duitsche volk, in de zalen van den Haagschen Dierentuin een een- pansmaaltijd gehouden, waarvoor buitenge woon veel belangstelling bestond, zoowel van Duitsche als van Nederlandsche zijde. Tot de deelnemers behoorde de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in Zuid-Holland, dr. Schwebel. landsche Zaken. Inmiddels is de aanzienlijke stijging van de kosten voor levensonderhoud ook door de officieeje instanties erkend. Het Hoofdbestuur verzoekt daarom dringend te willen bevorderen, dat genoemde groepen ge- pensionneerden, die volgens het Bezoldigings- besluit met de gehuwden gelijk te stellen zijn, een tijdelijke toeslag op hun pensioen wordt toegekend. BENZINE EN AUTO'S. Er is bekend gemaakt, dat de geldigheids- duur van de thans loopende rijvergunningein voor auto's is verlengd tot 25 April. Van 1 April af zullen nieuwe rijvergunningen wor den uitgeredkt. Om misverstand te voor- komen, zij er op gewezen, dat deze maatregel niet geldt voor de oistributie van benzine of andere motorbrandlsitof. De distributieperiode van Maart wordt niet verlengd. De voor Maart verleende bonnen gelden slechts voor deze maand, voor April worden nieuwe bonnen uitgereikt. HET VOORZITTERSCHAP VAN DEN N.V.B. Na betgeen wij verleden week geschreven hebben over bet voorzitterschap van den Nederderlandschen Voetbalbond en in verband daarmede over den heer K. J. J. Lotsy, kan het oris slechts verheugen, dat tot nu toe geen andere candidaten genoemd worden en het tevens, dat het bestuur van den N.V.B. met algemeene stemmen besloten heeft de candi- datuur van den heer Lotsy emstig te steunen. Het blijft nochtans mogelijk andere candi daten te stellen, maar, practisch gesproken, kan men zeggen, dat Lotsy de opvolger zal worden van den betreurden van Prooye. (N. R. Crt.) Dat onze tabakspositie langzamerhand moeilijk geworden :s, is -schrijft De Z. aan rookend Nederland wel duidelijk gewor den, maar eveneens, dat de voorschriften om een rechtvaardige verdeeling van de beschik- bare hoeveelheden te verkrijgen niet zelden worden overtreden, niet alleen door fabrikan ten en grossiers, doch ook door de winkeliers. Het Rijksbureau voor Tabak heeft ge- tracht door een steeds intensiever toezicht en controle overtredingen te voorkomen en te achterhalen. Bij zijn streven heeft het tegen- woordig een krachtige steun in het Econo- misch Sanctiebesluit 1941 met zijn zware straffen. Doch ook toen dit besluit er nog niet was, werden langs administratieven weg- vaak gevoelige strafmaatregelen genomen. FaJorikanten konden, nadat het Rijksbureau op 28 Mei 1940 zijn taak was begonnen, een vergunning ontvangen voor de verwerking van een hoeveelheid ruwe tabak per maand. De daartoe benoodigde grondstoffen-,, werden hun ter bescbikking gesteld. Deze toewijzing was gebaseerd op de eigen opgaven der fabri kanten over 1939 omtrent grondstoffenver- bruik en productie. Onmiddellijk is begonnen met de toetsing van de ingezonden gegevens. In vele geval- len bleken de gedane opgaven te hoog. De basjs voor de verwerkingsvergunning werd dan verlaagd en teruggebracht tot het wer- kelijke cijfer van 1939. Tegelijkertijd werden de overschrijdingen vastgesteld van hetgeen als toegestane fabricage op grond van de ver- laagde basis diende te gelden. Dat ,,te veel" moest worden ingehaald. Bij groote overschrijdingen moest tot radi- cale maatregelen worden besloten. Ging de overschrijding in belangrijke mate boven de verwerkingsvergunning voor de toekomst uit, dan werd de vergunning ingetrokken voor een termrjn, dien de overtreder, op grond van het hem toegestane verwerkingsquotum, noodig zou hebben om een-hoeveelheid tabak te ver- werken, weike gelijk zou zijn aan de te veel verwerkte hoeveelheid. Door dit systeem van compensate zijn reeds enkele hondecden o'ver- treders getroffen. Er zijn er bij, wier vergunning voor drie maanden, voor vier maanden, een jaar en voor langer werd ingetrokken. Reeds meer dan 165 fabrieken werden om deze recen ge sioten. Bleek bij het doen van onjuiste opgaven op evidente wijze van kwade trouw, dan werd een strafvervolging ingesteld. Alle fabrikanten weten, dat ze zich hebben te houden aan de voor hen geldende distribu- tiebepalingen. In de eerste plaats, dat ze moe ten leveren aan hun normale afnemers naar evenredigheid van het geleverde in 1939. Wordt in strijd hiermede gehandeld, dan staat, behalve een strafrechtelijke vervolglng, - wenschte nevenverschijnselen van willekeur. prijsverhoogingen en allerlei meei' nog hoog- tij viert. Het middel 'om daaraan paal en perk te stellen en de billijkheid ten opzichte van de consumenten te verzekeren, was niet ge- makkelijk te vinden, doch thans staat vast, dat maatregelen op korten tertnijn zullen worden genomen om de ge wenschte orde ook op dit gebied te verkrijgen en er zorg voor te dragen, dat de in ons land beschikbare hoe veelheid tabaksartikelen rechtmatig onder de bevolking wordt verdeeld. VISSCHERS IN DEN LANDSTAND. De leider geinstalleerd. (A.N.P.) Vrijdagmiddag heeft de. boerenleider E. J. Roskam den heer N. Roskam tot leider van de afdeeling visscherij van den Ned. Landstand geinstalleerd. Uit de kringen van de visscherij waren vele bekende figuren naar Utrecht gekomen. Langs de wanden van de zaal waren visschersnetten gespannen. In zijn installatiereden wees de boerenlei der E. J. Roskam er op, dat de landbouwers, veehouders, tuinders, kweekers en visschers, hoewel te zamen gebracht in den Nederland- schen Landstand, niet alien precies dezelfda belangen hebben. Nog veel minder beteekent dit, dat er Sen schema gemaakt zal worden, waarnaar ai die bedrijfsgroepen moeten wor den geleid. De Landstand zal niet de bevol- kingsgroepen van bovenaf te zamen brengen tot een kunstmatige eenheid. Akkerbouwer, veehouder, tuinder en visschet- hebben de taak gezamenlijk ons volk van voedsel te voorzien als vrije boer en zelfstandige visscher. Het mag niet zoo zijn, dat wij artikelen voort- brengen om den handei aan winst te helpen. De handei zal er zijn om onze voortbrengse- len te verplaatsen voor een rechtvaardige be- looning. Daarop benoemde spr. tot leider van de af deeling Visscherij, N. Roskam uit Zwartsluis. Nadat nog eenige sprekers het woord had- den gevoerd, sprak de nieuwbenoemde leider. Hij herinnerde aan de groote rol, die de vis- schersstand in onze geschiedends gespeeld heeft. Het waren Zeeuwen, Friezen, Hollan ders en mannen uit de dorpen rond de Zuider zee, die een imperium veroverden en stichtten. Dat groote bouwwerk is nu verloren gegaan, maar de keerzijde van dit verlies is voor de massa van het volk en vooral voor de vis schers zeer belangrijk: zooals nu voor onze boeren een taak is weggelegd in het Oosten, gelooft spr., dat onze visschers een taak ge- kregen hebben in het Westen. Weer zal onze visschersbevolking als voorheen de mannen moeten leveren voor onze handelsvloot, want wanneer niet alle teekenen bedriegen, zullen we weer de vrachtvaarders van Europa wor den. zooals we dat van hem gewoon zgn, zeer ver- diensteltjk. De saxophoonsoli van Jasper Anthonisse vielen eveneens in den smaak, evenals die gespeeld door mej. Ccrrie Faas. De clou van den avond was evenwel het optreden van den harmonica-virtuoos Prud. van Hijfte. Hij heeft ons waarlijk verrast en hij gaf blijk in de door hem gespeelde en ge- componeerde nummers een geheel eigen stijl te volgen. Wij twijfelen er niet aan, Prud. van Hijfte zal zijn weg wel vinden, indien hij deze al niet gevonden heeft. De luide bijval die hem ten deel viel, was zeker verdiend. Voor de ondernemers een avond om met groot genoegen op terug te zien. Allen deel- den in het guile applaus. Wij zijn er zeker van namens velen der bezoekers te spreken, wanneer wij Jasper Anthonisse zijn band en verdere medewerkers niet een vaarwel, maar tot ziens toeroepen! M. P. H. DE NIEUWE KAMERS VAN KOOPHA N'DFJ,. Ter uitvoering van het besluit op de kamers van koophandel en fabrieken heeft de secre taris-generaal van handei, nijverheid en scheepvaart bepaald, dat er in elke provincie een kamer is welker gebied samenvalt met dat van de provincie. De kamers hebben haar zetel te Leeuwarden. Groningen, Meppel, Hen- gelo, Arnhem, Maastricht, Tilbung, Middel- burg, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. Er zullen plaatselijke kantoren zijn te Veen- dam, Deventer, Zwolle, Harderwijk, Nijmegen Tiel, Zutphen, Heerlen, Roermond, Venlo, Bre da, Eindhoven, 's Hertogenbosch, Waalwijk, Temeuzen, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gra- venhage, Leiden, Vlaardingen.j Amersfioort Alkmaar, Haarlem, Hilversum, Hbom en Zaandam. DE VERPUCHTE OPENSTELLING VAN WINKELS. In vet-band met de op 1 April in werkurg tredende regeling, waarbij de verplichting tot openstelling van winkels, weike tot dusverre slechts voor een zevent&i groepen van winkels gold, tot nagenoeg alle winkels wordt uitge- breid, wordt er voor de goede orde de aan- dacht op gevestigd, dat deze verplichting niet geldt op de navolgende dagen: Goeden Vrijdag. tweeden Paaschdag, Hemelvaants- dag, tweeden Pinksterdag, eersten en tweeden Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Op deze dagen is de winkelier derhalve geheel. vrij inzake het openstellen van zijn winkel. Onveranderd is voorts gebleven de be- voegdheid van den burgemeester om in be- paalde gevallen van vorenbedoelde verplich ting ontheffing te verleenen. DE ZEEPBONNEN VERLENGD. De secretaris-generaal van handei, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de ter verkrijging van zeep aangewezen bonnen, t.w. 211 algemeen, 228 algemeen, g-zeep, h-zeep, g-toiletzeep en h-toiletzeep, is verlengd tot 30 April a.s. i V DIPLOMA MACjHINESOHRIJVEN Te Oudenbosch behaalde het diploma voor stenografie en voor machineschrijven de heer Frans Bracke te Sluiskil. RIJKSW AT ERSTAAT. Qp 1 Aug. 1942 wordt de hoofdingenieur Ir. P. Stelling overgeplaatst naar Dordrecht en wordt de ingenieur Ir. P. T. 'Hoolsema, thans te Groningen, belast met den dienst" in het arrondissement Terneuzen. BONTE AVOND CONCORDLABAND. De zeer goed gevulde zaal van het Luxor- theater heeft zich Maandagavond uitstekend geamuseerd met het door de Concordiaband, onder leiding van den heer Jasper Anthonisse, gebodene. De band opende den avond en al dadelijk had deze den goeden toon te pakken. Adri van Oorschot toonde zich een goed humorist, imitator en buikspreker. Hij heeft zeker Vbel tot het succes bijgedragen. Adri Kaan is voor de stadgenooten geen onbekende, hij zong en speelde zijn liedjes, Een "modern sprookje van MARIA SAW'ER'SKY. rib 5 vNadruk verboden) Senta Bratt rommelde wat in een lade en diepte daar een kanten doekje uit op. Bin nen enkele seonden had zij er een paar oog- gaten ingeknipt en Anne het doekje voor ge- bonden. L Zoo, daar heb je een zeer apart maskei, kind. En maak nu, dat je wegkomt! Vergeei niet oqn me straks, alles eerlijk op te biechten. Amuseer je! Daarmee duwde Sentra Bratt het jonge meisje de deur uit. Anne's satijnen schoentjes met de hooge hakken klapperden op de trap. De schilderes liep naar het raam en boog zich naar buiten. Ze zag een zilverachtig glanzen- de gestalte baastig de straat oversteken en ladhte vergenoegd. Dat meisje zal de koningin van het bal zijn en de Staniecki's, moeder en dochter, zullen zich blauw ergeren over de aanwezig- heid van die onbekende straiende schoonheid. Dat is werkelijk een goed idee van me ge weest. Op dit oogenblik werd er geklopt; de oude Ursel trad de kamer binnen. Br is een telegram voor u gekomen, juffrouw. Bratt. Haastig scheurde de schilderes het formu- lier open en vloog den inhoud door, terwiji de oude gedienstige zoekend om zich heen keek. Sentra Bratt legde het telegram op tafel. Ik moet direct weg, Ursel. Een belang- ijke mededeeling roept me naar Kopenhagen terug. Hoe laat gaat de eerstvolgende trein? om tien uur, antwoordde Ursel, die nog steeds haar blik door het vertrek liet dwalen. Dien trein neem ik. Ach. Ursel, zou jij me even bij het inpakken willen helpen? Natuunlijk, juffrouw Bratt. Jammer, dat u weg moet. Waar is juffrouw Anne? De schilderes lachte. Die heb ik naar het bal gestuurd. Naar het tuinfeest bij den consul, m'n beste Ursel! De oude gedienstige staarde Senta Bratt stom verbaasd aan. Haastig vertelde deze haar streek, maar Ursel sehudde bedenkelrjk het hoofd, Als dat maar goed afloopt, juffrouw. Ik vind het maar een gek idee! Maak je nu maar geen zorgen, Ursel! Wees liever blij, dat juffrouw Anne nu ten- minste ook eens een pretje heeft. Dat is haar hier in huis waarlijk niet te vaak beschoren. En kom nu mee, we moeten pakken! Een uur later stonden de koffers van me- vrouw Staniecki's betalende log5e gereed, ter wiji de schilderes zicbzelf reeds in reiscoe- tuum had gestoken. Uit haar handtaschje nam ze wat geld. Hier is de rest van den pensionprijs voor mevrouw Staniecki. Jij wilt het haar wel ter hand stellen. En hier is og een kleinigheid voor je zelf. De kleinigheid bleek zoo rijkelijk toegeme- ten te zijn, dat Ursel haar wilde teruggeven. Geen kwestie van, wees do schilderes het protest energiek van do hand, terwiji zij een vluchtigen blik op de klok wierp. Je behoudt dat geld. Ursel. Ik heb nog een 'oogenblik tijd en wil nog eens een ernstig woordje met je spreken. Hier heb ik voor jou m'n adres opgeschreven. Bewaar dat papier- tje goed. Aan juffrouw Anne wil je wel m'n hartelijke groeten overbrengen. Het costuum mag ze als aandenken behouden. En als juf frouw Falke vroeg of laat eens een toevlucht zoekt, dan moet ze zich maar tot mij wen- den. Ze zal steeds van harte welkom zrjn. Ik ben niet rijk, maar vqor Anne zal er bij mij altrjd een plaatsje te vinden zijn. De oude dienstbode, had moeite haar tranen te bedwingen. U bent zoo goed, juffrouw Bratt. Nou. daar ben ik zelf niet zoo van over- tuigd, maar ik mag Anne nu eenmaal graag. Het kan zijn, dat de omstandigheden hier in huis binnenkort zoo veranderen, dat Anne hier niet meer kan blijven. U bedoelt, dat de consul mevrouw Sta niecki zal trouwen? Juist, ja! Ik ken meneer Eschental. Hij is een zeer correct man. Van hem zal Anne niets te vreezen hebben. Maar op den duur zal ze hier toch niet als hulp in de huishou- ding kunnen.fungeeren, zonder dat hij de zaak doopziet. Mevrouw Staniecki zal stellig niet de risico willen loopen, dat haar aanstaande haar op een dergelijke grove bedriegerrj be- Die kunnen voor vrouwen ge- paard gaan met pijnen, die echter met AKKERTJES da delijk kunnen worden gestild. De Nederlandsche Punstiller trapt. Zoover ik haar ken, zal ze wel probee- ren om Anne zoo gauw moge'lijk op de een of andere manier kwijt te raken. Dat moet ze maar naar mij toekomen. En nu moet ik gaan, Ursel. Houd je maar flink en beloof me, dat je Anne met raad en daad terzijde zult staan. Grottkau! Grottljau Een slanke jongeman in een wit marine- uniform stond, opgewonden wenkend, in de zaal. Daarop wendde hij zich verlegen tot Vera Staniecki: U wilt me w'el excuseeren, juffrouw Sta niecki; ik zie daar mijn vriend Jens Grottkau. Ik moet hem dringend een oogenblik spreken. Vera keek den zich haastig verwijderenden jongeman na. Er lag een hooghartig lachje om haar smalle lippen, terwiji ze kwasi on- verschillig met haar zijden masker speelde, dat ze zoo juist had afgenomen. Vera was volkomen over zichzelf tevreden. Ze had het klaar gespeeld zes maal met graaf Grundtvig Baggesen te dansen, hetgeen daarvan was zij stellig overtuigd in niet geringe mate de afgunst der andere aanwezi- ge dames had opgewekt en dit te weten schonk haar groote voldoening. Ernst Grundtvig Bagessen haatte zich naar een blonden, zeer vergenoegd uitzienden jon geman, die eveneens een wit marine-uniform droeg. Een zijden masker bdngelde op ietwat zonderlinge wijze over zijn schouder. Grottkau Grundtvig pakte zijn vriend. bij den arm en trok hem met zich mee. f T •I" v RONAANWIJZIN'G ZEEP. De secretaris-generaal van het departement van handei, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 April tot en met 30 April a.s. bon 272 Algemeen en I Zeep recht geven op het koopen van een rantsoen zeep. Verder geeft de met I Toilet- zeep gemerkte bon recht op het koopen van 75 gram toiletzeep oude samenstelling. OOK VOOR KINDEREN VAN 4 TOT 13 JAAR SINAASAPPELEN. De secretaris-generaal van lanclbouw en visscherij maakt bekend, dat alsnog een hoe veelheid sinaasappelen voor verbruik in Neder land beschikbaar is gesteld, weike het moge lijk maakt ook kinderen van den leeftijd van vier tot dertien jaar in de distributie vain sinaasappelen te betrekken. In verband hier- mee is bepaald, dat de met ,,304 reserve gemerkte bon gedurende het tijdvak van 31 Maart tot en met 18 April a.s. recht geeft op het koopen van 400 gram sinaasappelen. Evenals reeds eerder bekend is gemaakt met betrekking tot deze distributie zullen met het oog op de bederfelrjkheid de sinaasappelen voorshands uitsluitend in bepaalde sftreker. verkrijgbaar zijn. Het publiek zal zich tot bet verkrijgen van inlichtingen hieromtrent in verbinding dienen te stellen met den fruit- handei. Zoo noodig zal de geldigheidsduur van bon ,,3-04 reserve" t.z.t. worden verlengd. AANVRAGEN VAN SCHIPPERS VOOR KOOKDOELEINDEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ten behoeve van schippers en schippersknechten, die werkzaam zijn in de riviervaart, binnenvaart, met uitzondering van woonschepen, veerponten of daarmee ge lijk te stellen vaaxtuigen, de sleepvaart, met uitzondering van de zeesleepvaart of op drij- vend materieel, een aanvrage kunnen indie- nen voor de verstreklting van extra brand - Bewaar me, kerel,, schreeuw niet zoo. Laat m'n arm toch los! Je stelt je aan als een drenkeling* bij een oefening van de reddirags- brigade. Grottkau, wie is dat meisje daar aan die tafel Jens Grottkau ioerde onopvallende in de richting van Vera. Dat is juffrquw Vera Staniecki. Dat weet Ik, want de consul heeft me aan haar voorgesteld. Ik bedoel, wat is ze Een klit, constateerde Grottkau, niet be paald hoffelijk. Ze kleeft als een vliegenvan- ger. Ze is de dochter van die dame daar. Die vrouw in het rood met*dlen ramme- lenden gouden ketting, die de consul nu naar de tafel geleidt? Hij zal haar wel zeer binnenkort naar het altaar geleiden. Heilige bimbamEnfin, over smaak valt niet te twisten. De liefde is blind, waarde heer. Overi- gens vind ik de keuze van den consul nog zoo gek niet. Hij is niet jong meer en veel gelegenheid can met het zwakke geslacht in aanraking te komen, schijnt hij niet te heb ben gehad. Mevrouw" Staniecki heeft welis- waar lets avontuurlqks aan zich, maar ze kan soms brjzondeT amUsant zijn. Eschenta; zal zich bij haar stellig rdet vervelen. Je moet maar eens booren, boe ze operetteschla.gers zingt. Ze heeft een uitstekende voordracht. Sporen van vroegere schoonheid zijn eveneena nog waar te nemen. Mijn liefje, wat wil je nog meer (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2