akkeryje Uitreiking toeslagkaarten zwaren arbeid Na-uitretking Distributiebescheiaen ANNE vindt het geiuk De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat op Dinsdag 24 en Woensdag 25 Maart a.s., des namiddags van 25 uur, op het Distributiekantoor uitgereikt zullen worden de toeslagkaarten zwaren arbeid voor de nieuwe periode. Hierbij dienen de Distributiestamkaarten te worden overgelegd. Dit geldt niet voor de arbeiders, werkzaam bij de vol- gende bedrijven N.V. „De Hoop", N.V. Scheepsbouwmij, Aannemer W. de Bruijn, Cokesfabriek en \Verkverruiming. Deze arbeiders dienen hun Distributiestamkaart zoo spoedig mogelijk bij hun werkgever in te leveren, die voor de verdere behan- deling met het Distributiekantpor zal zorgdragen. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat op Donderdagnamiddag 26 Maart a.s. van 2—5 uur, op het Distributiekantoor na-uitreiking zal ge schieden van de thans geldig verklaarde algemeene Distributiekaarten ten behoeve van^ degenen, die deze kaarten niet tjjdig hebben afgehaald. Dit is de laatste ge legenheid om deze kaarten af te halen. Terneuzen, 23 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE wnd. FEUILLETON f r v X Opent Uw beurs ten behoeve van Uw noodlijdende landgenooten Giro Winterhulp 5553 TERNEUZEN, 23 MAART 1942. emn De Nederlandsche PijnstiHer BEGRAFENIS VAN VVULEN DS. R. J. VAN DER VEEN TE GOES. hoogste. Strafvervolging kan nog voorkomen worden door de luisrtervergunning met alle be- wijzen van betaling voor 1 April a.s. op te zenden aan het hoofdbestuur van het Staats- bedrijf der P.T.T., afdeeling- 3 (Administratie der Luistervergunningen), Hooge Prima Wil- lemstraat 3<234, Schevexiingen. Aangezien het hier betreft de verzending van geldswaar- dig- papier, verdient het aanbeveling, dit aan- geteekend te doen geschieden, omdat in geval van verlonen raken het risico geheel voor den afzender is. INSPECTEUR-GENERAAL VAN HET LOODSWEZEN. Het Rijkscommissariaat deelt mede: I>e Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden heeft op grond van artikel 1 par. 2 van zijn verordening no. 108/40, vierde verordening over bijzondere bestuursrechte- lijke maatregelen, den gepensionneerden kapi- tern ter zee C. ter Poorten, benoemd tot in- Specteur-generaal van het loodswezen. REGELING VOOR DEN AANKOOP V.*N KROONKTJRKEN. De precaire situatie van plaatijzer heeft het noodzakelijk geroaakt over te gaan tot een regeling voor-den aankoop van kroonkurken, zoowel nieuwe als geregenereerde, door de kroonkurkgebruikende industrie. Thans kun nen kroonkurken door deze industrie slechts worden aangekocht op een aankoopvergunning, waarvoor een der voorwaarden zal zijn, dat gebruikte kroonkurken moeten zijn ingeleverd bij daartoe door het rijksbureau voor de voed- selvoorziening in oorlogstijd aangewezen rege- neratle-bedrijven. De toewijzing zal worden gebaseerd, eenerzijds op de hoeveelheid inge- leverde kroonkurken, anderzijds op de behoefte van den belanghebbende. De ingeleverde kroonkurken moeten droog worden opgeslagen, en zoo noodig na ont- vangst direct worden gereini-gd en gedroogd teneinde roestvorming te voorkomen. Alleen, wanneer door alle belanghebbenden, dus ook door het publiek hieraan de hand wordt gehouden, kan een regelmatige voor- ziening van kroonkurken verzekerd blijven. Voor nadere bijzonderheden wordt ver- wezen naar de desbetreffende officieele publi- catie. Mk, A. J. ZONDERVAN IN NEDERLAND. De commandant der W.A., mr. A. J. Zonder- van, die als UntersturmfUhrer zijn dienst ver- ncht. in het Nederlandsch Lejfioen, is Donder- dagavond Laat voor een kdrt verblijf in Neder- land aangekomen. Bij een bezoek, dat hij braeht aan Mussert, den leider der N.S.B., reikte deze hem het eereteeken ,,Strijd en Offer" dier beweging uit. Aan mr. Zondervan is het Uzeren Kruis tweede klasse verleend. VERSTREKKING VAN SOHHjDERSONNEN. Door het departement van volksvoorlich- ting en kunsten is, in samenwerking met het rijksbureau voor textieldistributie, een rege ling getroffen, teneinde de kunstschilders (schilderessen) die dezen naam op grond hun- nen scheppingen verdienen, schilderslinnen te doen verstrekken. Belanghebbenden dienen zrich tot het verkrijgen van inlichtingen te wenden tot de Nederlandsche Kultuurkamer, gilde voor beeldende kunsten, 2e v. d. Bosch- straat 44, 's-Gravenha-ge. De aandacht wordt er op gevestigd, dat Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verbpden) 2 Vera Staniecki, Anne's stiefzuster, nam achter .haar toilettafel plaats. De spiegel weerkaatste de geziohten der beide, wel zeer uiteenloopende zusters. Anne's smal, fijn gezichtje was in schcrpe tegenstel- ling met het Slavische type van Vera, bij wie het breede voorhoofd, de korte neus en de g'roote, roode mond domineerden. Anne verpersoonlijkte het teedere, lieftal- lige medsjestype; Vera was in sommige op- zichten leelrjk, maar pikant. Zij constateerde voor de zooveelste maal het verschil tusschen haar en haar zuster en voor de zooveelste maal ergerde zij zich ook, dat dit in haar na- deel uitviel. Anne echter had geen tijd om vergeiijkin- gen te maken. Zij onduleerde Vera met vaar- dige handen, deed haar de oorbellen aan en wilde juist den tulerf kraag van het Pierrette- costuum om den bruinen hals van haar stief zuster leggen, toen deze haar onwillig weg- duwde. Laat dat. Dat ding kafi je me omdoen, als ik het qpstuum aan heb. Waar heb ik slechts een beperkte hoeveelheid linnen be- schikbaar is gestehj en dat uitslui end be- middeling verleend zal worden aan die kunst schilders (schilderessen) die voor hun levens- onderhoud geheel of voor het grootste ge- deelte op den verkoop hunner werken zijn aangewezen. COMMISSIE van ad vies iamihtand. Vrijdagmiddag heeft in het Agrarisch Huis te Den Haa-g de plechtige installatie plaats gevonden van de Commissie van Advies van den Nederlandsehen Landstand. Door het hoofd van den Nederl. Landstand, Boerenleider E. J. Roskam, werd de Commissie geinstal- ■leerd en in bewoordingen, die recht tot het hart spraken, droeg de Boerenleider aan den Generaal-adviseur van den Landstand, dr. F. E. Pos'huma, de leiding op. Dr. Posthuma sprak op de kemachtige hem eigene wijze en zette duidelijk de taak van de Commissie van advies uiteen. In de Cbmmis- sie namen de volgende leden zitting: Joh. M. Stevenson, Den Helder, mej. Tini H. Smit, Exloo (Dr.), ir. J. H. C. Schroder, Utrecht, prof. C. F. van Oyen, Utrecht, E. J. Lank- warden, Hengelo (O.), prof. J. Jeswiet, Wage- ningen, ir. J. Heemstra, Groningen, dr. H. de Haan, Wagenirigen, mr. J. Feitsma, Amster dam, dr. ir. W. Feekes, Kampen, dr. ir. M. D. Dijt, Haarlem, Jac. Brouwer, Maastricht, prof. A. R. F. Boudet, Utrecht. UQUIDATIE MEDDENSTANDS- ORGANISATIES. Er is misverstand ontstaan, doordat het laatste gedeelte van de omschrijving van het besluit van de organisatiecommissie betref- fende de liquidatie der stands- en *korgani- saties van den middenstand minder duidelijk is geredigeerd. Dit laatste gedeelte der omschrijving dient n.l. niet te luiden: „alsmede haar afdeelingen en instellingen van niet-comercieelen aard", doch behalve haar afdeelingen en instellingen, welke in economischen zin een bedrijf uit- oefenen" (b.v. in- enverkoopvereenigingen), zoodat de geheele omschrijving als volgt zal worden geredigeerd: Alle stands- en vakorganisaties van onder- nemers in detailhandel, ambacht en kleine nijverheid, daaronder begrepen vereenigingen federaties en organen .van samenwerking van deze stands- en vakorganisaties behalve haar afdeelingen en instellingen welke in economi schen zin een bedrijf uitoefenen". KERMIS MET PASCHEN. Toewijzingen voor suiker-, koek- en wafelkramen Haar van welingelichte zijde wordt mede- gedeeld, zullen a.s. Paschen, voor den eersten keer na den oorlog, wederom in grooteren om- vang kermissen in ons land wordenvgehouden en wel in de plaatsen Breda, TUburg en Tree- beek. Naar wij verder vememen ligt het tevens in de bedoeling hinnenkort de kermis ook weer doorgang te doen vinden in Amers- foort, Woerden, Apeldoom, Baam, Soest, Scheveningen, Zandvoort, Katwijk, Culemborg en tal van andere plaatsen. Door de gemeentebesturen van de meeste dezer gemeenten is intusscben de grootst mogelijke medewerking toegezegd en o.a. zal gezorgd worden voor voldoende krachtstrooin om de verschillende kermisattracties, zooals zweefmolen, rutschbaan, electrische auto'tjes e.d. te kunnen laten draaien. Voorzoover be kend zullen verder de suikerkramen, die im- mers een onmisbaar onderdeel van de kermis uitmaken, een extra toewijzing krijgen. Tevens worden stappen ondemomen bij het bureau voor de voedselvoorziening om gedaan te krijgen, dat ook de koek- en wafelkramen een extra-toewijzing ontvangen. Naar van deze zijde werd opgemerkt zullen de kerm>s- exploitanten er goed aan doen zooveel moge lijk in te schrijven voor de kermissen, weike in hun rayon liggen. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan kunnen degenen, die niet over het noodige bevrachtingsmaterieelbeschikken of zich geen houtgasgeneratoren voor him vracnt- auto's hebben kunnen aanschaffen, zich wen den tot den algemeenen bevrachtingsdienst. Deze dienst wijst dan een vrachtrijder aan, bepaalt de prijzen en is verder in alle opzicb ten behulpzaam bij het verkrijgen van een ver- voermiddel. Wat de verduistermg betreft zul len de kermisexploitanten zich ten strengste moeten houden aan de aanwijzingen* weike te dren aanzien door de betreffende gemeente besturen zullen v/orden gegeven. DE STABILISATIE VAN- HET RENTEPEXL. Eerste phase bereikt op een 3'/2 pctv basis. De waamemende secretaris-generaal van financien, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft, zooals bekend, geen goedkeuring ge- hecht aan het aanbod van de Nationale Hypotheekbank aan de pandbriefhouders, waarbij deze in de gelegenheid werden ge- steld de uitgelote Sy2 pet. pandbrieven om te zetten in 33% pet. pandbrieven tot 99 pet. Even een s Iheeft de FrieschHolland- sche Hypotheekbank moeten afzien van de uitgifte van 3 pet. stukked tegen 98 pet., waama thans de aangekondigde uitgifte van 33>'/2 pet. pandbrieven door de Utrechtsche Hypotheekbank is ingetrokken. Naar aanleiding hiervan heeft een redac- teur van het A.N.P. een onderhoud gehad m'n masker nu weer gel^ten Zoek het tocn op en treuzel niet zoo! Anne vond het masker. Zij hielp Vera in het costuum en maakte haar schoenen vast. - Au, die spang knelt! Wat heb je daar nu weer mee uitgevoerd? Kijk eens, of de naden van m'n kous wel recht zitten! Anne knielde op den grond, maakte de spang in orde en controleerde de kousen. Niets op aan te merken, Vera. Nou, dan ben ik zoowat klaar. Geef mij de eau de cologne nog even. Hopenlqk is mama ook al zoo ver. Ze heeft vreeselijk lang werk om zich te kleeden, sinds Eschen- tal haar het hof maakt. Als de wagen nu maar qj tijd komt! Op het zelfde oogenblik klonk het klappen van een zweep: Anne boog zich uit 't raam. De wagen is er al! Alleen mama nog niet! riep Vera woe- dend. - Ik wou dat die Eschental nu eindelijk maar eens met jsijn aanzoek voor den dag kwam, dan bestaat er ten minste een kleine kans, dat ze haar gemoedsrust weer terug vindt en niet meer uren voor haar toilet noo dig heeft. Dat eeuwige in angst en vrees leven, dat de consul niet zal toehappen, is eenvoudig onuitstaanbaar. Ook ik hoop, dat mama's liefste wensch spoedig in vervulling zal gaan, zei Anne rustig. Vera keerde. zich met een ruk om en staar- de haar zuster aan. Nou, of je hebt visschenbloed in' je ade- ren, of je bent een scbaap van goedheid en bescheidenheid. Vermoedelijk belde. Uit jou kan men nu eenmaal toch nooit wijs worden. Als het werkeljjk zoover komt, stapt mama met mr. M. M. Rost van Tonningen over de motieven, die hem tot dit besluit hebben ge- leid en over de consequenties, welke bier uit voortvloeien y.-oor de toekomst. ,>Van het eerste oogenblik af, dat ik in functie trad, heb ik er stelselmatig- najir ge- streefd, aldus de waarnemende secretaris- generaal, om een goedkoope rentepolitiek te volgen (in dit verband mag o/a. verwezen worden naar een uitlating in het jongste jaar- verslag van de Nederlandsche Bank, waarin mr. Rost van Tonningen in zijn boedanigheid als president van deze instelling een 3jj. pet. rentebasis ten sterkste heeft gepropageerd). Met het bereiken van het 3% pet. rente- type was de eerste phase afgesloten. De laat ste 3 y2 pet. staatsleening is uitgegeven tegen Pet-, zoodat hierop het tietto I'end^nent nog nooger was dan 3y2 pet. Ongetwijfeld zal deze leenlng iyinnen niet al te langen tijd den parikoers bereiken, zoodat hiermede een renteniveau van procent voor de staats- leeningen definitief een feit zal zijn gewor- den. Provincien, gemeenten en hypotheekbanken werden in de afgeloopen periode vrijgelaten om voor hun schUldbrieven een Sy2 pet. basis te bereiken. De waarnemende secretaris- generaal van financien heeft aan binnenland- sche Zaken hierbij echter als voorwaarde gd- steld, dat de looptijd van deze 3% pet. leenin- gen van openbare licbamen ten minste 20 jaren moet zijn. Wat de pandbrieven betreft, bevinden wij ons reeds op een rente-niveau, dat een half pet. onder het niveau ligt, dat in Duitsch- land is toegestaan. Men wil namelijk ook in Duitschland niet een zoodanigen diepen val van den rentevoet, dat de spaarzin van de bevolking daardoor zou worden tegengegaan. Bovendien wil men geen al te groote schom- melingen in den rentevoet in het algemeen. 'Het is immers te verwachten, dat bij een sterken opbloei van het bedrijfsleven na het sluiten van den vrede een zeer groote vraag naar kapitaal in Europa zich zal voordoen. Wil men in dat geval, dat de rentevoet niet te zeer stijgt, dan dient men er ook voor te waken, dat de rente thans niet te sterk daalt. Het voornaamste motief waarom men den rentevoet op een 3y2 procent basis wil band- haven, is den spaarzin van de bevolking niet tegen te gaan. Dezer dagen is ook met de rijksfondsen oveirleg gepleegd teneinde deze instellingen in het kader van de algemeene rentepolitiek te betrekken. Opgemerkt moet worden, dat op het gebied van de hypotheekverleening natuurlijk ook aan particulieren heperkingen inzake het renteniveau zullen worden opgelegd. Er zal derhalve voor worden gezorgd, dat verzeke- ringsmaatschappijen en andere instellingen, alsmede particulieren aan de hypotheekban ken geen ongewenschte concurrentie zullen kunnen aandoen. Hierover zgn thans bespre- kingen in voorbereiding. Het ligt dus in de bedoeling de hypofcheek- rente eveneens te stabiliseeren. Over de des betreffende tarieven worden thans nog be- spreklngen gevoerd.- Men mag-echter wel aannemen, dat deze zullen zijn gebaseerd op een tarief van 3% a 4 procent. Tenslotte ligt het in dit verband ook in de bedoeling, het vaststellen van een marge tus schen de hypotheekrente en de pandbrief- rente aan een onderzoek te "onderwerpen. Over het percentage hiervan kon mr. Rost van Tonningen echter nog niets in het voor- uitzicht stellen. Het folijkt dus, dat men zal streven naar een handhaving van de 3% pet. rente en naar het vermijden van te groote schommelingen in het renteniveau in de'toekomst. DE RIJKS-MESSE IN LEIPZIG. Verschenen is de officieele catalogus van de Leipziger Voorjaars-Messe 1942. Tenge- volge van het op 10 Februari j.l. door de be- voegde autoriteiten genomen besluit, waarbij alle Duitsche jaarbeurzen voor 1942 zijn af- gelast, heeft ook de genoemde Messe -1 welke zou zijn gehouden van 1 tot 5 Maart geen voortgang kunnen hebben. De catalogus, be- vattend de overzichtelijk gegroepeerde adres- sen van Duitsche en buitenlandsche deel- nemers, is nu een geschikte handleiding voor alien, die in contact wenschen te komen met leveranciers van voor hen in aanmerking komende goederen. Een beperkt aantal is beschikhaar. De be- stelling kan geschieden door tusschenkomst van het Bureau van het Reichsmesseamt voor# Nederland, Singel 98, Amsterdam-C. i i V V JEUGDAPPEL NED. HERFV. GEMEENTE. In het kader van bovengenoemd Jeugdappel, had gisteravor.d in de Ned. Herv. Kerk alhier op eep goeien dag bij je binnen en zegt kort- weg: Eschental heeft me na de vele atten- ties, die hij me bewezen heeft, eindelijk ten huwelijk gevraagd. Ik zal dit aanzoek natuur lijk aannemen. De consul kent me alleen als de weduwe Staniecki. Ik voel er niets voor oip hem te vertellen, dat ik voor het huwelijk met Staniecki al eens getrouwd ben geweest en ook uit dat huwelijk een dochter is ge- boren. Het is voldoende, dat hij Vera kent. Geen man is er trotsch op echtgenoct num- mer drie te worden. Ik heb het daarom doen voorkomen, alsof je hulp in de huishouding bent. Ik hoop, dat je daar geen bezwaar tegen zult hebben, aannemende, dat mp ge iuk op het spel staat. Ik zou er ook gesn bezwaar tegen heb ben, antwoordde Anne gelaten. Sinds we hier wonen, vervul ik toch al de rol van hulp in de huishouding. V Waarmede je volkomen tevreden schijnt te zijn. Je onderdanige houding tegenover mama heeft in ieder geval tot gevolg gehad. dat je nergens wordt gevraagd. Met mij moesten ze zooiets niet probeeren, m'n waar- de. Ik zou een gelegenheid om te dansen niet ter wille van mama voorbij laten gaan. Ik geef daar nu eenmaal niets om. Dat schijnt zoo! Ik ga eens zien, of mama eindelijk klaar is. Vera trok de deur open en botste daarbij tegen een forsche, maar, ondanks haar leef- tijd, nog knap en interessant uitziende vrouw op, in wie men onmiddellijk de moeder van Vera herkende. Zij had hetzelfde Slavische gezicht en de donkere, onrustige oogen. De trekken van Anne zocht men in dit opzicht echter tevergeefs. Mevrouw Olga Staniecki droeg een rood, de oe en tevens laatste bijzondere kerkdienst plaats. Evenals de beide vorige malen, was ook thans de' kerk weer geheel gevuld, en moesten velen zich met een staanplaats tevreden stel len. Naar schatting waren weer c.a. 1300 per- sonen aanwezig. Voorganger in dezen dienst was Dr. L. J. Cazemieg, plaatselijk predikant, die sprak over het onderwerp: ,/Wat beteekent Christus in ons leven?" Ook de moderne mensch, al dus spr., kan nigt zonder Christus door het J leven gaan. De aloude vraag: ,,Wat dunkt U van den Christus?" vraagt van ieder een per- soonlijk antwoord. Christus vraagt geen be- wondering, doch een totalitaire overgaye. Na de toespraak zong het Ned. Herv. Kerkkoor, o.l.v. den heer C. A. van Fraaijen- hoven, op voortreffelijke wijze het „Rust mijn ziel, Uw God is Koning", waarna de dienst werd beeindigd met het gemeenschappelijk zingen van Gez. 166 1 en 4. Het appel is nu gehouden. De moeilijkheid om niet-kerkelijke ouderen en jongjeren den weg naar de kerk te doen vinden of terug- vinden, en hen met de boodschap der kerk-in contact te brengen, doet zich uiteraard niet alleen in de groote steden gelden, doch geldt ook zeker voor een plaats als Terneuzen. ,,Kerk" is afgeleid van ,,Ecclesia", d.i. ,,Ik roep de schare", en inderdaad, de scharen zijn gekomen. Met groote voldoening kan op de actie die door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is ondemomen, worden teruggezien. Voor iedereen heeft het ook in Terneuzen door middel van de Kerk geklonken: ..Land, hoort des Heeren woord!" Het overweldigend drukke bezoek is zonder twijfel voor een niet gering deel te danken aan de intensief gevoerde propaganda door de Hervormde Jeugdvereenigingen, zooals huis bezoek, het verspreiden van fofcers, enz. Het appbl is gehouden; dat beteekent, dat voor de Hervormde Gemeente van Terneuzen thans een bijzondere arbeid wacht UITREIKING VAN RONKAARTEN VOOR ZEEP EN TOILETiteEP VOOR KINDEREN. De Secretaris-jGeneraal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 Maart tot en met 18 April 1942 de plaat- selijke distributiediensten op nader door deze diensten bekend te, maken dagen nieuwe bon- kaarten voor zeep en toiletzeep voor kinderen zullen uitreiken. Deze bonkaarten zullen gel- dig zijn gedurende een periode van drie maan- den. Aan kinderen, die geboren zijn na 1 Mei 1940 zal een bonkaart E. G. 0507, bevattende drie bonnen vodr toiletzeep. worden uitgereikt als mede een bonkaart E. F. 0506. bevattende drie bonnen voor zeep. Aan kinderen, die geboren zijn na 1 Mei 1934, doch voor 2 Mei 1940. zal alleen een bonkaart E. F. 0506 worden verstrekl, bevat tende drie bonnen voor zeep. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij het afhalen van de bovengenoemde bonkaar ten bij de plaatselijke distrfoutiediensten de stamkaart van het betrokken kind moet wor den meegebracht. GIFTIGE COGNAC IN OMLOOP. Den laatsten tijd wordt, schr. het Dagbl. v. Z. en N.-Br., heviger dan ooit jacht gemaakt op de smokkelaars en de parasieten van den zwarten handel. En daartegen zal niemand bezwaren opperen, omdat zulks tenslotte alleen de voedselvoorziening ten goede kan komen. Maar er is nog een andere reden, waarom een onverbiddelijk optreden tegen de sluikhandelaren zoo bitter noodzakelijk is. Er zijn gevallen bekend, niet alleen van en<4me prijsopdrijving, maar erger nog: van een scbandelijk bedrog. Zoo is er steengruis voor caeaopoeder verkocht en krijt voor meel. Daarbij zijn nu weer nieuwe feiten gevoegd, die hog veel emstiger zijn, omdat zij reeds erristige ziekten hebben veroorzaakt. Momen- teel wordt in den zwarten handel cognac ver kocht, die grootendeels uit zwaarvergiftige stoffen bestaat. Deze ..cognac" bevat o.m. spiritus. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt deze cognac blijkbaar nogal vrij grif verkocht, want het product dat uit Frankrijk afkomstig heet te zijn, schijnt in betamelijke hoeveel- heden de grens over gesmokkeld te worden. Wij (hebben reeds van ernstige ziektever- schijnselen vernomen als blindheid, keelge- zwellen e.d. dat ailes tengevolge van het ge- In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bij de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. laag uitgesneden fantasiecostuum. Ze bad zich getooid met alle sieraden, die ze bezat en wuifde zich met een omvangrijken waaier op gracieuze wijze koelte, toe. Wel, kinderen, hoe vinden jullie me Anne zei niets; maar Vera wist geen woorden genoeg te vinden om haar bewonde- ring te uiten. Zij wist, dat haar moeder complimenten hij het pond kon verdragen. De zeldzaam ijdele vrouw schreed als een pau\t op en neer. Daarbij kwam ze bijna in bot- sing met Senta Bratt, die beladen met haar sehildersgereedschappen de trap opkwam. Beval ik u, juffrouw Bratt? Een lof- uiting uit den mond van een kunstenares zou ik brjzonder op prijs stellen. Zie ik er goed uit U fonkelt als een Kerstboom op 25 December, bromde de sdhilderes. Mevrouw Staniecki liet den spot genadig- lijk over zich been gaan, maar luohtte haar verborgen ergernis op Anne. Alleen m'n lieve Annetje heeft geen woord van lof voor haar moeder, zei ze hate- lijk. - Vermoedelijk kan ik haar even een- voudigen als verfijnden aristocratischen smaak niet bevredigen. Vermoedelijk is Anne te moe om zich aan bijvalsbetuigingen te buiten te gaan, viel Senta Bratt haar sdherp in de rede. Ze heeft den heelen dag gewerkt. Mevrouw Staniecki maakte een grootmoe- dig gebaar. Daarvoor kan ze dan nu ook uitrusten. Anne, je hebt den gebeelen avond voor jezelf. Alleen moet je nog even mijn slaapkamer op- (■uimen en kijk dan meteen even mijn zijden kousen na. Er ~zrjn' er een paa/r bij met een laddertje. Missehien vind je ook nog even bruik van deze „cognac". Men beweei-t zelfe dat de wo plotseiinge dood van verscheidene per son en hat gevolg is van het gebrulk van dit geestnjke vocht. Een ernstige waarscfauwing tegen het koo- pen an den zwarten handel is. niet overbodfe want er blijken altrjd nog personen te vinden te zijn, die groote sommen gelds ervoor over hebben om zidh te laten bedriegen of den dood op de hals te halen.' ONTSLAG GENOMEN. De heer J. de Clercq te Slqis Iheeft ontslas fchTeHetav h™fdi^-de van het wS scnap ,,Het Vrqe van Sluis". h"^nrXla"m0rfen had te teraarxte- bestenmg plaats van het stoffelqk overschot n,.,w 1J CT1, J- v- d- Veen, emeritus- predikant der Geref. Kerk aldaar, die ot> T6- jarigen leeftijd te Bussum was overleden Eerst had in de Geref. Kerk een samen- komst van de gemeente met de familie en verdere belangstellenden plaats, die were* ge- l«id door Ds. W. H. v. d. Vegt, predikant der Geref. Kerk te Goes en die tevens door ver- schillende predikanten viit de omgeving- werd bijgewoond. De kist stond voor den 'kansei opgebaard. Nadat Gez. 23 2 was gezongien, gaf Ds. v. d. Vegt uiting aan den rouw, waarin de gemeente een is met de familie. De familie v eiliest een vader, maar de gemeente zag in anderen zin een vader heengaan. Ruim 34 jaar mocht Ds. v. d. Veen te Goes arbeaUe*i Vele kinderen Gods heeft hrj tot het leven in Christus mogen verwekken en bij dat leven mogen onderhouden. Hij heeft de gemeente Gods gebouwd en God heeft dien arbeid niet ongezegend gelaten. Als herder verzorgde hij de gemeente maar ook als leeraar zag hq zioti omringd door een kring van dankbare leer- lingen. Maar de intiemste verhouding is toch die tusschen vader en kinderen. Zoo willen wij hem alle eer, liefde en trouw bewijzen. Naar aanleiding van Openbaring 1 1220 wees spr. vervolgensr op de groote beteekenis en het verheven karakter van den dienst des Woords. In het beeld van de zeven sterren en de zeven kandelaren wordt ons iets ge- toond van de verborgenheid van dezen dienst. Door Jezus Christus valt er licht over onze graven. Daarom vreezen wij niet en treuren wij als getroosten. Onze opstanding is er, want de opstanding van Jezus Christus is er.' Nadat Gez. 26 2, 3 en 5 was gezongen, voerde Ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge het woord. 'Aan Ds. v. d. Veen, aldus spr, is bewaarheid, dat God genade en cere geeft. Hij schonk hem een fijnen geest, een helder in- zicht. De overledene was een knap dogma- ticus eh brjzonder op de hoogte niet het be- stuur en de regeering der kerk. Hij was niet iemand die veel sprak, maar wat bij zei maak te indruk. Tal van adviezen gaf hij, voorai des Dinsdags in.de pastorie. Hij was een lei- dend figuur in de classis Goes en was <jooi zijn prediking velen tot een zegen. Zijn in- vloed strekte zich over geheel Zee land uit,. want gedurende een lange reeks van jaren werd hij afgevaardigd naar de Prov. Synode. Hij was een geboren voorzitt^r. Vele depu- taatschappen bekleedde hij met tact en wtjs- heid. Ook zijn arbeid op de Generale Synode was van groote beteekenis, terwijl hij ate curator der Theol. Hoogeschool te Kampen 25 jaar- heeft gearbeid. Voor dat ailes zijn de Geref, Kerken hem dankbaar. Nadat Ds. v. d. Vegt in gebed was voor- gegaan, begaf de rouwstoet, die gevormc werd door de familie, den kerkeraad der Geref. kerk en de gemeente zich naar de algemeene begraafplaats, waar Ds. v. d. Vegt Open- baring 7 vanaf vs. 9 en vraag en antwoord 1 van den Catechismus las. De oudste zoon, de heer J. H. v. d. Veen te Amsterdam, sprak daama woorden van dank voor het vele dat de familie in den overledene zoolang had mogen ontvangen en voor de laatste eer, die zoovelen hem hadden bewezen, alsmede voorde zoo hartelrjke woorden, nu gesproken. Met het gezamenlijk zingen van Ps. 68 2, werd de droeve plechtigheid bealoten. Gemeld zij nog, dat de baar door den ker keraad der Geref. kerk te Goes grafwaarts werd gedragen. DE TEELT VAN TABAR. Reeds eenige malen hebben wij een en an- der gepubliceerd over de teelt van tabak, een onderwerp, dat in dezen tijd actualiteit heeft. Aan de teelt van tabak zit' echter nog al een en ander vast. Het is daarom zeker een goede gedachte geweest van het Departement van Landbouw en Visscherij, te besluiten tot de uitgaaf van een brochure van Ir. H. J. A. Slits ,,De teelt van tabak", die verschenen is als no. 28 van de Mededeelingen van den Tuin- bouwvoorlichtingsdienst en verkrqgbaar ge- steld bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage. Door de oorlogsomstandigheden is de be- langstelling voor de binnenlandsche tabaks- teelt weer sterk naar voren getreden, aange zien het rooken voor velen een levensbehoefte is geworden en de uitheemsche grondstoffen thans niet-in voldoende mate kunnen worden aangevoerd. Voorai trekt die teelt ook veler belangstelling, nu reeds gewaagd werd van goede resultaten, diedoor sommige telers waren verkregen. tijd om het menu voor morgen samen te stel len; ik ben van plan den consul te eten te vragen. Vergeet niet met Ursel het zilver te poetsen. Wat zullen we voor bijzonder scho- teltje geven? Eiercreme Of Califoinisohe salade? Enfln, oveirleg dat maar eens met Ursel, maar denk er aan, dat het iets extra bijzonders moet zijn. De consul weet een goeden maaltijd te waardeeren. En bq de koffie wat klein gebak. Dat kan je vandaag alvast maken. De consul is dol op zoetig- heden o daar klapt de koetsier alweer met zijn zweep. Vlug Vera, viug. Ja Anne, je moet dat mooie taken voor de koffietafel nog even wasschen en spannen. En zorg dan meteen voor sigaren en sigaretten. De con- sul^ rookt bij voorkeur gelmporteerde Egyp- tische, die in die blauwe doosjes en als je straks naar de eetkamer gaat, kijk dan even. Vera had haar moeder b(j baar pols gepakt en rende nu met haar de trap af. Een mimmt later hoorde men het rijtuig wegrtjden. Senta Bratt leunde lachend tegen de poet van de deur. 'Het programma voor je ,,rustigen" avond lijkt me min of meer overladen, m'n beste Anne. - Ik vrees, dat er niet veel tijd zal over- blijven om bij u te komen, juffrouw Bratt. Missehien een anderen keer. De sohilderes sloeg geergerd met het schety- boek op haar vlakke hand. Anne, die toegeeflijkheid van jou maakt me razend. Je lijkt wel niet wijs om je die tyrannie te la-ten welgevallen. Je moet je daartegen verzetten .en behoorlijk van je #.f- bijten. Je moet eenvoudig... (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2