Gemengde Berichten Neem nAKKERTJE W Ktesp/jn tjj Tandpijn j DADERS VAN DE DUBBELE MOOKD TE AMSTERDAM ONTDEKT. TERNEUZEN, 18 MAART 1942. PERSONEEL R1JKS VVATERST A AT Voedingsgewassen in eigen tuin. RECHTSZAKEN. De Neder/andsche P/jnsfiller BRUTALE BONNENDIEFSTAL. ERNSTIG ONGELUK IN HET GEDRANG OM EEN AUTOBUS. Het horloge, dat op 24 Feoruari in een per- ceel aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam, waar in dien nacht een afschuwelrjke moord was gepleegd op een 38-jarigen man en zijn 63-jarige moeder, werd ontvreemd, heeft de daders aan, dit gruwelijke nt.isdrijf verraden en heeft tenslotte geleid tot de arrestatie van een 26-jarigen werkloozen bakker P., wonen- de te Amsterdam-West en zijn vriend, de eveneens werkloozen bakker V. V. uit de Fre- derfkstraat aldaar. Na een langdurig verhoor hebben beiden eindelijk bekend zich aan het bedoelde misdrijf te heb&en schuldig gemaakt. laerordening is aangewezen: ue heer C. J. A. BaxlewHet, hoofd van het prgzenbureau brj departement van binnenlandsche zaken, Arntogto.- Wilhelminalaan 489, Voorourg ,ai{ en tot adviseur plv. gemaehtigde: de beer P. J. Schijf, Badhuisweg 18, Schevenin- gnn. !De brugknecht brj den rjjkswaterstaat G. V-erbrugge te Sas van Gent is bevorderd tot s.'qhsknechf en overgepiaatst naar Terneuzen. !De kantonnier bij de kanalen P. J- Strij bos U Sas van Gent en de brugknecht J. Eotras, voorheen in tijdelrjken dienst, zijn thans be- noemd in vast en dienst. TUINBOUWCUiRSUS te zaamslag. BJii de eindles van de Rijks algemeene Tuin- hr/ow-cursus te Zaamslag werden de volgende cursisten bevorderd van de le naar de 2e jif j#&<896 Reinier C. Boeije Czn te Axel; Pieter Bare- man, Jan Fraaijenhove, Leendert Deij, Jan J. jplaas, Leendert Giljaam, Jan C. Hamelink, Jaanis Hamtelink, Aamoud Hamelink, Jan B. dera Hamer, Michiel de Pooter, Krijn Riemens en Jan J. van Sweeden te Zaamslag en Ber- sjardus Michielsen te Boschkapelle. men leerling werd niet bevorderd. DE UITKEERING AAN EEN O UD-B URGEMEESTER. Brj beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche asiken van 25 Maart 1941 zijn de gemeenten Aardenburg, St. Kruis en Eede samenge- v-oegd. Voor de ambtenaren, welke tengevolge van desse samenvoeging zouden worden ontslagen, werd, schrijft de Prov. Z. Grt., dgarbij een wachtgeldregeling getroffen. Onder deze regeling viel echter niet de burgemeester van Etede, die ook zijn ambt zou neerleggen. Aan- gezien als regel ook voor de burgemeesters in dergelijke gevallen de wachtgeldregeling van toepassing is, valt hier te denken aan een ver- gissing. Dit laatstete meer nu brj een wijzi- gmgsbeschikking van 7 Nov. 1941 voor ge- noemden burgemeester een regeling werd ge troffen in dien zin, dat aan hem ten laste van de nieuwe gemeente Aardenburg een door den commissaris der provtncie Zeeland te bepalen maandelrjksche uitkeering zou worden gedaan. Bedoelde uitkeering werd hierop door den ckartmissaris der provincie vastgesteld, echter dp een hooger bedrag dan dat het voor de gomeente-ambtenaren geregelde wachtgeld (de eerste drie maanden 100 procent, de vol gende drie maanden 85 procent en daama 70 procent van de jaarwedde. De burgemeester van Aardenburg teekende hiertegen beroep aan. Thans is .door den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken bepaald, dat de maandelijksche uitkee ring aan den oud-burgemeester van Eede moet worden verlaagd tot een bedrag, hetwelk ge- iijfc is aan ongeveer 70 procent van de door .dezen als burgemeester genoten bezoldiging. ifHOGESTEMPELDE EHEREN ZONDEK BON VERKRIJGBAYR. De secretaris-generaal van Landbouw en Viascherg maakt bekend, dat in alle gemeen ten bepaalde detaillisten zijn aangewezen, die zoodanig met eieren worden bevoorraad, dat zxj geregeld in de gelegenheid zijn te leveren tegen afgifte van rantsoenbonnen. De namen en adressen van deze detaillisten zijn ver krijgbaar bij de plaatselijke distributiediensten. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat eieren, welke niet van een door de Neder- landsche centrale voor eieren en pluimvee vastgesteld merkteeken (stempel) zijn voor zien, buiten de distributie vallen en derhalve zonder bon verkrijgbaar zijn. Hieronder val len kippen- en eendeneieren afkomsfig van pcroducenten, die geen kracbtvoer krijgen toe gewezen en een eventueel overschot aan kip- pen- en eendeneieren afkomstig van produ- eenten, die dit krachtvobr wel toegewezen krijgen. UNDUKING VAN SCHELDESCHORREN TE Z YNDVIJET. BEvSMETTELl.IKE ZIE34.TEN. Gedurende de week van 1 tot en met 7 Maart kwamen in de provincie 7 gevallen van roodvonk voor, n.l. 6 in Vlissingen en 1 in Tfestdorpe. Voorts kwam in Vlissinger# 1 ge- val van diphtherie voor. EXTRA KOUSPN IN BIJZONDERE GEVALLEN. (De secretaris-generaal van het departement - van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de distributiediensten aan perso-. nen, die^jn bijzondere gevallen in aanmerking komen voor de verstrekking van kousen boven aantal, dat op de teXtielkaart verkrijg baar is, op aanvrage speciale G-punten en kousenmachtigingen zullen uitreiken. Er worden twee soorten kousenmachtigingen verstrekt, 66n voor personen van drie jaar en louder (met zwarten opdruk) en een voor kin-- deren beneden den leeftijd van drie jaar (met rooden opdruk 1. Op deze kousenmachtiging staat het aantal kousen vermeld, dat op de macfatiging mag worden gekocht. De winkelier dient naast de noachtLging echter tevens het vereischte aan tal punten in ontvangst te nemen. Voor bijzonderheden betreffende de opzen- •dfing der kousenmachtigingen, worden hande- 'Jaren verwezen naar de in de bladen op te nemen desbetreffende officieele pubhcatie. IJITREIKING VAN ZEEPBONNEN VOOR BHZONDEREN ARBEID. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat bij de plaatselijke distributiediensten op nader te bepalen tijdstippen in het tijdvak van 20 tot en met 31 Maart 1942, de aanvr^ag- formulieren voor extra rantsoenen zeep kun- nen worden afgehaald. De formulieren moeten op een door den plaatselijken distributie- dienst" vast te stellen datum ingeleverd wor den. Er zullen extra rantsoenen verstrekt wor-_ den voor een periode van twee maanden, in- gaande 1 April 1942, aan melkers, aan per sonen, die zgn. „vuilen arbmd" verricfaten en aan bedrijven, waarin zgn. ,,Vuile arbeid" ver- richt wordt. Gediplomeerde bakers, kraamverzorgsters enz. zullen geen extra rantsoenen ontvamgen, voor zoover zij per 1 Februari j.l. voor een periode van 6 maanden extra rantsoenen. ont- vangen hebben. AANWIJZING VAN EEN BON VOOR AARDAPPELMEELVLOMtEN. De Secretaris-generaal van het Departe ment, van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat tot en met 21 Maart a.s. de met ,,226'' genummerde, voor gort aangewezen, bon van de bonkaalrt Algemeen, tevens recht geeft op het koopen van 250 gram aardappel- meelvlokken. Helzelfde geldt voor' de na 21 Maart a.s. voor gort e.d. aan te wijzen bonnen van genoemde kaart. Aangezien tot dusver aardappelmeelvlokken slechts verkrijgbaar waren op den havermout- bbn, was het, nu geen bon voor havermout is aangewezen, niet mogeljjk aardappelmeelvlok- kenken te koopen. Door de aanwijzing van den geldigeri gortbon voor dit doel, wordt men dus in de gelegenheid gesteld voomoemd artikel alsnog te hetrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hier betreft het uitverkoopen van nog bij den handel aanwezige voorraden. DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN. Zooals reeds in ons vorig nummer is mede- gedeeld, is Maandag j.l. een aanvang ge maakt met de distributie van rijwielen. Onder de distributie vallen tourrijwielen, sport- en racerijwielen, invalidewagens, trans- portrijwielen, carriers en onderstellen voor carriers, alsmede frames voor genoemde rijwielen, invalidewagens en carriers. Onder tourrijwielen worden in dit verband verstaan alle soorten dames-, heeren- en kindertour- rijwielen, voor zoover de franiehoogt-e 16" of meer -bedfaagt. Onder invalidewagens wor den de zoogenaamde invalidedriewielers ver staan, welke door invaliden worden gebruikt om zich langs den openbaren weg te ver- plaatsen. Ziekenwagens, rolstoelen e.d. zijn hieronder niet begrepen en mogen dus, even eens als rijwielen, waarvan de framehoogte minder dan 16" bedraagt, zonder bon gekocht, verkocht of afgeleverd worden. Onder trans- portrijwielen in den zin van de distributie- regeling worden verstaan: rijwielen, welke voorzien zijn van twee wielen en al dan niet van transportdrager.? en welke speciaal ge- houwd zijn voor het vervoer van goederen, terwijl onder carriers alle rijwielen, welke voorzien zijn van meer dan twee wielen en welke speciaal gebouwd zijn voor het ver voer van goederen, worden begrepen. Zooals hierboven reeds werd medegedeeld, vallen ook frames voor de genoemde soorten rijwielen onder de distributiebepalingen. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat dit alleen geldt voor frames voor reparatie- doeleinden. Frames voor montagedoeleinden zullen uitsluitend kunnen wofden betrokken op een koopvergunning van het Bureau voor de Metalen-Verwerkende Industrie. Deze vergunning zal echter niet 'aan het publiek, doch slechts aan grossiers, die rijwielen samenstellen uit onderdeelen, welke zij van derden betrekken, worden gegeven. Er zijn voor deze distributie twee soorten bonnen ontworpen, namelijk een voor rijwie len en 56n voor frames, federe bon bestaat wederom uit twee gedeelten, n.l. een bestel- bon en een koopbon. Dit onderscheid is ge maakt, omdat het zal voorkomen, dat een rijwielhandelaar niet altijd het verlangde model in voorraad zal hebben, doch dit eerst bij de fabriek moet bestellen. In zoo'n ge- val dient men eerst den bestelbon aan den rijwielhandelaar af -te geven en den koopbon als bewijsstuk te bewaren. De rijwielhande laar kan dan dezen bestelbon aan zijn leveran- cier Zenden, die hem hierop het verlangde rrjwiel zal toezenden. Eerst bij de aflevering aan den verbruiker dient deze tevens den koopsom aan den rijwielihandelaar af te geven. De rijwielhandelaar moet dezen koopbon zorg- vuldig ter verantwoording van zijn voorraad bewaren. Indien de rijwielhandelaar wel het verlangde rijwiel in voorraad heeft, en afle vering dus terstond kan plaats vinden, kan men onmiddellijk zoowel den bestelbon als den koopbon afgeven. De rijwielhandelaar dient dan den koopbon te bewaren en kan op den bestelbon zijn voorraad aanvullen. De bonnen zijn geldig tot den op den bon vermelden datum. De aflevering van het rij wiel dient derhalve v6or dezen datum te heb ben plaats gevonden. Daar de detaillisten niet steeds het verlangde rijwiel in voorraad hebben, verdient het aanbeveling het rijwiel zoo spoedig mogelijk te bestellen. De detail- listen kunnen zich tot ten hoogste edn maand na den op den bon vermelden datum herbe- voorraden. ZOowel op den bestelbon als op den koop bon wordt het soort rrjwiel of frame, dat is toegewezen, vermeld. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat op den betrok ken bon uitsluitend een rijwiel of een frame, dat behoort tot de op den bon vermelde soort, mag worden - gekocht. Voor sport- en race rijwielen zullen geen bonnen worden afge- geven, zoodat men hiervoor ook geen aan- vragen bij den distributiedienst kan indienen. Als algemeen vereischte om voor een rijwielbon in aanmerking te komen is in de eerste plaats gesteld, dat de aanvrager niet over een bruikbaar rijwiel beschikt. Voorts is als algemeen vereischte gesteld, dat de aanvrager in het bezit is van de bdnoodigde buiten- en binnenbanden of van de bonnen om deze banden te kunn^j. aanschaffen. In ver band hiermede zijn dan ook voor het verkrij-, gen van rijwielen dezelfde voirwaarden ge- steld, als voor banden gelden. Zooals bekend, zijn deze voorwaarden als volgt a. de aanvrager moet om zich naar zijn werk of de school te begevep, dagelijks van zijn rijwiel gebruik maken, terwijl de afstand van de woning tot het werk of de school of, indien van een openbaar middel van vervoer gebruik kan worden gemaakt, de som van de afstanden van de woning tot de dichtstbij- zijnde tram-, bus- of treinhalte en van den afstand van de tram-, bus- of treinhalte, waar uitgestapt wordt, tot het werk of de school ten minste 5 km (voor kinderen beneden 10 jaar ten minste drie kilometer)'bedraagt; b. indien het rijwiel ten behoeve van de uitoefening van het beroep of bedrijf van aan vrager wordt gebruikt, moet de dagelijks op dit rijwiel af te leggen afstand ten minste 20 kilometer bedragen, terwijl het voorts moet vaststaan, dat de aanvrager niet van een openbaar vervoermiddel gebruik kan maken. Als algemeene norm geidt voorts, dat bij aankoop van een rijwiel, carrier of invalide- wagen, het oude rijwiel of de te vervangen carrier of invalidewagen uiteraard zonder banden bij den leverancier van het nieuwe moeteh worden ingeleverd. In verband hier mede kunnen ook personen, die niet aan de onder a. of b. omschreven voorwaarden vol- doen, doch die over een onbruikbaar gewor- den rijwiel beschikken, waarvan de banden nog bruikbaar zgn, een rijwielbon verkrijgen, mits zij het oude rijwiel bij den leverancier van het nieuwe inleveren. Het voorschrift, dat het oude rijwiel brj den leverancier van bet nieuwe moet worden ingeleverd, is even- wel ook van toepassing, indien personen, die over een oud rrjwiel beschikken, in aanmer king komen voor een bon, omdctt zij aan de hierboven onder a. en b. genoemde voorwaar- ■den voldoen. Slechts dan is de verplichting tot inleverihg niet van toepassing, indien de distributiedienst op den bon een aanteekening heeft gesteld, dat geen oud rijwiel behoeft te worden ingeleverd. De distributiedienst zal deze aanteekening steeds aanbrengen, wan- neer de aanvrager voldoet aan de onder a. pf b. gestelde voorwaarden, doch niet in het be zit is v£ln een oud rijwiel. Er kunnen zich dus de volgende gevallen voordoen 1. Aanvrager is, niet in het bezit van ban den en ook niet van een rijwiel; hij komt in aanmerking voor een rijwielbon voor het aan- koopen van een rijwiel ten eigen behoeve, in dien hij vcfldoet aan de voorwaarden, gesteld onder a. (zie hier boven) of voor het koopen van een rijwiel ten behoeve van zijn beroep of bedrijf, indien hij voldoet aan de voorwaar den, gesteld ander b. (zie hier boven). 2. Aanvrager is in het bezit van een on bruikbaar rijwiel zonder banden; hij komt al leen voor een rijwielbon in aanmerking, als hij voldoet aan de .yoorwaarden, gesteld onder a. of b. 3. Aanvrager is in het bezit van banden, doch niet van een rijwiel; hij komt alleen in aanmerking voor een rijwielbon, indien hij voldoet aan de voorwaarden, gesteld onder a of-.b. 4. Aanvrager is in hot bezit van een on bruikbaar rijwiel met bruikbare banden; hij komt in aanmerking voor een rijwielbon, mits hij Zijn oude rijwiel bij de'n leverancier van het nieuwe inlevert. Voor invalidewagens is de j/verlegging van een doktersverklaring vereischt, waaruit blijkt, dat de aanvrager de invalidewagen noodig heeft om zihh langs den openbaren weg te verplaatsen. Bonnen Voor frames zullen alleen worden afgegeven, indien het aan te schaffen frame voor reparatiedoeleinden is bestenid. In alle gevallen moet het oude frame hij den leveran cier van het nieuwe worden ingeleverd. Indien men op grond van het bovenstaande voor een rijwiel in aanmerking wenscht te komen, -dient men -zich tot den plaatselijken distributiedienst te Wenden ter verkrijging van een aanvraagformulier. Na invulling di'ent dit wederom bij dezen dienst te worden inge leverd. Aanvraagformulieren voor transport- rijwielen en carriers moeten echter niet bjj den plaatselijken distributiedienst worden in geleverd, doch in tweevoud hij'de plaatselijke afdeeling van de Rijksverkeersinspectie. Zaaien en planten in het vroege voorjaar. I. Wanneer de grond is omgespit, bemest en ingedeeld in afzonderlijke valtken en bidden, wordt een aanvang gemaakt met het zaaien en planten. -In geval -van langdurige vorst kunnen deze werkzaamheden belangrrjk wor den vertraagd en er is dan reden te meer om den tuin zoo spoedig mogelijk voor het zaaien en planten in gereedheid te brengen. De harde kluiten van pas gescheurd grasland of zware kleigronden worden voordien met de spade naar behooren fijn gemaakt. In Maart of in de eerste helft van April worden gezaaid: tuinboonen, doperwten, ca- pucijners en peulen. Voorts kan men in Maart of in de geheele maand April zaaien: spina- zie, raapstelen, kropsla,- snijsla, snijbiet, tuin- kerS, zomerbieten, zomerwortelen, radijs, uien, peterselie en selderij. Sj^lotten, pootuien en de zgn. weeuwplanten van bloemkool en kropsla, kunnen naar vbr- kiezing in Maart of April worden geplant. Aardappelen worden in April geplant; daar- op komen we binnenkort terug. Zooals bekend worden bruine boonen, sla- en snijboonen pas in Mei gezaaid. Het uitzaaien van zaden kan breedwerpig of op rijen geschieden. De eerste methode, waarbij het zaad uit de hand over het zaai- bed of veld wordt uitgestrooid, wordt o.a. toe- gepast bij Wortelen, spinazie, radijs en raap stelen. De oppervlakte wordt dan het meest volledig benut, doch men bedenke, dat het een geoefende hand vraagt om het zaad breedwerpig goed uit te strooien. 'Het uitzaaien van de laatstverrpelde pro- ducten kan echter zonder bezwaar ook op rijen geschieden. Dit verdient om verschillende redenen zelfs de vborkeur, vooral ook voor den beginneling. Bovdndien laat rrjenteelt zich veel gemakkelijker met andere gewassen combineeren, b.v. op rijen gezaaide spinazie tusschen erwten, tuinboonen of bloemkool. Tenslotte heeft men bij het uitzaaien op rijen minder zaad noodig dan volgens de breed- werpige methode. Dat is thans een zeer be- langrijke factor. De benoodigde hoeveelheden zaad werden reeds in een vroeger artikel vermeld. Zaden, welke zich moeilijk regelma- tig laten uitza^en, omdat ze zeer fijn zijn, zooalu posteleB, of pluizig. zooals wortel- zaad, kunnen eerst met wat zand worden vermengd, waardoor eeri grootere hoeveelheid wordt verkregep, weke zich gemakkelijker verdeelt. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 17 Maart 1942. Behandeld zijn de volgende zaken: Door den landbouwer Dekker te Terneu zen werden op 12 Januari j.l. een zestal spoof- biels vermist, welke hij altijd 'gebruikte om in een droge sloot te leggen en er met paard 'en wagen over te rijden naar zijn land. Op IJet erf van C. L. v. d. Velde, een 45- jarige transportarbeider uit Terneuzen, ont"- dekte de politie aldra opgestapeld tegen den achtergevel van het perceel een zestal spoor- biels, gelijk aan die, welke door den land bouwer werden vermist. Hij zag ze liggen, toen hij daar in de buurt bezdg was met laden van 'buizen op een vrachtauto. Hij dacht, dat hij die best als brandhout kon gebruiken en de daad bij de- gedachte voegende, werden de biels boven op de volgeladen auto gegooid en thuis bij hem door den chauffeur van de wagen weer afgeladen. Verder zei verdachte nog, niet geweten te hebben aan wien die biels toebehoorden. Een medearbeider en de chauffeur van de auto bevestigden, dat de biels door verdachte met de auto wapen meegegeven en brj hem thuis bezorgd., •Eiscb en uitspraak: 30 boete of 15 dagen hechtenis. i Tergend borende pijn zonder ophouden, morgen naar den Door een 10-jarigen sch#lier werd bij de marechaussee te Nieuw-Namen aangifte ge daan, dat hij in den morgen van 18 December j.l. zou zijn geslagen door den landbouwer R. de M., die met een tweetal paarden de weg versperde, waarover de jongen naar school fietste en op zijn bellen niet naar den kant van den weg ging. Toen de jongen de paar den daarop toch bewoog op zij te gaan, ont- ving hij van den begeleider een klap recht in het gezicht. Deze man ontkende echter den jongen te hebben geslagen, doch wel de l>edoeling te hebben gehad hem een draai om de ooren te geven, daar hij* door dien knaap op allerlei werd onthaald, hetgeen meermalen gebeurde. Verder bewijs was hier niet aanwezig, doch bij zijn verhoor hierover deed M. zelf efchter aangifte van mishandeling. Terwijl hij dien- zelfden dag met de paarden op het land bezig was, was de vader van bovenbedoelden jon gen op hem, afgekomen, die hem met een schop een hevigen slag op den rechterarm gaf. Eerst scheen het nogal mee te vallen, doch na eenigen tijd begon «het zoo'n pijn te doen, dat hij op moest houden met werken en zich onder dokters behandeling stellen. De vader, Th. A. Verbist, uit Clinge, een 39-jarige polderwerker, ontkende te hebben geslagen, doch een arbeider, die eveneens op het land werkzaam was, had wel degelijk ge- zien, dat M. door verd. met den schop was geslagen, zoodat het bewijs is geleverd. ^De benadeelde stelt zich civiele partij voor de doktersrekening tot een bedrag van 7,50. Eisch en uitspraak f 15 boete en toewijzing der civiele vcrdering. Op 30 Dec. 1941 werd in deft Klein-Kiel- drechtpolder onder de gemeente Clinge een drijfjacht gehouden. Het geschoten wild, een 17-tal hazen en een aantal patrijzen werden een tijdlang achter gelaten onder de hoede van een der drijvers, terwijl de jagers zich naar een ander gedeelte van den polder ver- wijderden. Dit wild behoorde toe aan Mr. Seijdlitz uit Hulst. Toen deze eenigen tijd later ter plaatse terug kwam, deelde de drij- ver mede, dat de 28-jarige wielrenner Th. Mlddelkamp uit Kieldrecht (B.) bij hem was gekomen en op brutale wijze een haas en een patrijs had meegenomen, terwijl de driver wel had, getracht hem daarvan te Weerhou- den, hetgeen echter geen succes had. Kracht- dadig optreden had de drijver niet gedurfd, daar de wielrenner veel sterker is. Een getuige had het geheele geval gezien en had ook duidelijk gehoord, dat de drijver getracht had M. te bewegen het wild te laten liggen, welke echter voor geeh i eden vatbaar was. M. zou* 50 francs fooi beloofd hebben aan den drijver, als deze eens in Kieldrecht kwam. Eisch 50 boete of 30 dagen hechtenis, uit spraak f 50 boete of-. 20 dagen hechtenis. A. Robijn, oud 26 j„ vlasbewerker te St. Jansteen, is ten laste gelegd, dat hij op ver-> schillende tijdstippen nabij St. Jansteen heeft weggenomen 6en of meer 'palen, toebehooren- de aan den landbouwer Ringoot, aldaar. Dat men zondef brandstof zit is heel erg, doch nog erger wordt het, wanneer men dat groo- tendeels aan zich zelf heeft te wijten en dan maar de brandstof gaat stelen. De moeder van deze verd. had in Nov. van het vorige jaar de haar toegewezen kolenbons verkocht en nu ze zonder brandstof zaten ging de zoon er 's avonds op uit crm hout te stelen. Eisch en uitspraak f 30 boete of 15 dagen hechtenis. P. Breijaart, oud 27 j., te Koewacht, werd ten laste gelegd, <op 4 Januari van dit jaar haar school?zuster M. Theews te hebben mishandeld. De schoonzusters hadden oneenig- heid gekregen over een paar zwarte kousen, welke ongeveer twee jaar geleden door verd. zouden zijn uitgeleend. Eisch en uitspraak /20 boete of 10 dagen hechtenis. W. Schouten, oud 39 j. en zijn echtg. J. J. Ekkebus, oud 35 j., beiden te Breskens, werden diefstkl van een hoeveelheid turf ten laste gelegd, toebehoorende aan de Bataaf- sche Import Mij. N.V. te Breskens. iBeiden verklaarden de turven te hebben weggenomen, omdat ze onder brandstof zaten en geen bonnen qf geld hadden om an dere brandstof te koopen. Het waren in totaal een 100-tal turven, ter waarde van f 2. Eisch en uitspraak tegen beiden 10 boete of 5 dagen hechtenis. tj-; G. Bakker, oud 25 j., te Breskens, werd eveneens diefstal ten laste gelegd van een zakje turf en steenkolen. Het betrof hier in totaal 30 kg. Ook deze verd. verklaarde uit nood te hebben gehandeld. Zij had nog wel een kolenbon, maar hierop was geen brand stof te krijgen. Eisch en uitspraak .10 boete of 5 dagen faeohtenis. P. A. Drumont, oud 38 j., winkelier te Clinge, moest zich verantwoorden wegens overtreding der Verboden Nederlagewet. In een pand, een kolenmagazijn, bij. hem in ge bruik, werden op 4 April 1941 aangetroffen 5 kisten met ieder 800 eenden-eieren. Deze waren volgens verd. het eigendom van een eierhandelaar uit Beveren (B.), die een deel van zgn kolenmagazijn zou hebben gehuurd. Hij kon hiervan echter geen bewijs toonen en zoodoende bleef hij in ieder'geval aansprake- lijk. Aan de.eiscih om de eieren weg te voe- ren, wilde hij niet voldoen, daar deZe niet van hem zouden zijn. Ze zijn toen in beslag geno- men. Zoowel D. als de Belgiscfae, door hem genoemde bandeiaar, staan bekend als frau- deur, zoodat zeker mag worden aangenomen, dat de eieren voor uitvoer naar Belgie be- stemd waren en niet om ze in Holland in te kalken, zooals verd. nog beweerde. Eisch 75 boete of 50 dagen, uitspraak 75 boete of 25 dagen met verbeurdverkl. M. Ph. M. Herman, oud 25 j., echtg. van C. Hemelsoet te Zuiddorpe, werd ten laste ge legd, dat zg aldaar op 1 Aug. j.l. opzettelijk de huisvrouw van C. de Wolf heeft beleedigd. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis, uit spraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. WEER EEN MOORD TE AMSTERDAM. Weder heeft zich in de boofdstad een dra ma afgespeeld, waarvan ditmaal een 44-jarige vrouw het slaohtoffer is geworden. De man, met wien het slachtoffer samen- leefde, kwam des nachts tegen half twaalf thuis, trof de buitendeur open en vorid in de achterkamer de vrouw dcod op den grond, met een niessteek in den rug. Van den dader ontbrak elk spoor. Het blijkt, dat een bedrag vein 30 en de levensmiddelenbonnen zijn gestolen, zoodat vermoed wordt, dat roof ook hier de drgfveer van de afschuwelijke misdaad is geweest. EEN METEOOR. INBREKER DOODGESCHOTEN. Te Utrecht is door een rechercheur van politie een inbreker doodgesehoten, die zich schuil had gehouden in een pakhuis met levensmiddelen aan den Vleutenscfaeweg. De rechercheur, die het pakhuis doorzocht, sprong op een gegeven oogemblik van den houtstapel, waar de twee inbrekers zich achter verbor- gen hadden. Een hunner wilde hem besprin- gen, waarop de rechercheur zijn revolver af schoot en zijn belager, een 26jarige jongeman, recht in den buik trof. Tijdens het overbren- gen naar het ziekenhuis overleed de getrof- fene. De andere inbreker is gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Aan het -station te Venlo heeft Zaterdag- middag in het gedrang om een aankomende autobus door een groot aantal passagiers, die, voordat de bus stilstond, re^ds trachtten zich een goed plaatsje te veroveren, een em- stig ongeluk plaatsgevonden. Tegen ruim 3 uur verscheen de autobus van de onder- neming Vitesse uit Horst, die den dienst Venlo-Venray onderhoudt op het Stations- pleiri. De wachtenden, ten getale van 40 a 50 personen, stormden bij de nadeiing van de autobus op het voertuig af. Voordat de bus stilstond, verdrongen zg zicb om het voertuig, met het noodlottig gevolg, dat de 15-jarige jongen L. Volleberg uit Venlo onder de bus werd geduwd. Hg kreeg het achterwiel over het hoofd en was onmiddelijk dood. De onge veer 25-jarige J. Vullings uit Venray kwam eveneens in het gedrang: Hij klemde zich vast aan de gasleiding van de autobus, welke af- knapte. Er volgde een ontploffing, die echter geen emstige gevolgen met zich meebraoht. Door het afbreken van de gasleiding kwam Vulltngs eveneens <*ider de autobus en voor de achterwielen terecht. Hij heeft zware in- wendige kneuzingen opgeloopen en is in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis ver- voerd. Het lrjk van het slachtoffer en de auto bus zijn in beslag genomen. VECHTENDE NEVEN. GEjHEIME DISTIULEERDERU. Jn een perceel aan de VTierstraat te En- schede, bewoond door J. K., Is een geheime distilleerderij ontdekt. In het achterhuis trof- fen ambtenaren van de acegnzen een op mk - v kundige wijze uit rood koper vervaardigd ge- heel compleet distilleertoestel aan, dat ge- stookt werd met gas, dat buiten den meter om Werd betrokken. Een hoeveelheid eigen gestookt gedistilleerd en het toestel zgn in Oeslag genomen. Ten huize van zekeren K. D. die met K. samenwerkte, is ook een huisaoe- king verricht. Hier is eveneens een hoeveel heid gedistilleerd, dat uit de geheime stokerg afkomstig was, in beslag genomen. EXAMEN EOONOMIE. De heer R. A. Wilking te Hulst slaagde aa» de R.K. Economische Hooge school te 7'Sburg voor het propaedeutisch examen e.*«nomie. EERVOL ONTSLAG. .Aan den heer J. Ldppens, gemeente-veld- wadhter te Clinge, is op zijn verzoek door den w-aam. commissaris der provincie met ingang van 16 Maart j.l. eervol ontslag verleend. Te Zandvliet, op den rechteroever van de Sreeschelde, dicht bij de Nederlandsche grens zal, zoo meldt de correspondent der IsT. R. Crt., te Brussel, brj het intieden van een gunstiger weersgesteldheid, met het in- dfken, van een deel der schorren van de Sehelde, welke rivier aldaax een'breedte heeft van ruim 1200 meter, een begin worden ge maakt. Hierdoor boopt men ongeveer 800 ha vmchtbaren grond te winnen. Het werk wordt -uitgovoerd door den Vlaamschen Vrijwilligen A rbeidsdienst die reeds de volgende maand eon begin zal maken met het aanleggen van ean dijk van een paar kilometer lengte. Eerst wordt echter, in de nabgheid van den ontwor- pdn polder, een groot arbeidskamp gebouwd. Vrgdagavond ongeveer tien minuten voor elf uur werd te Den Haag een meteoor waar- genomen, die komende uit het sterrenbeeld de Groote Beer, zich in Zuidelijke richting be woog 'en een helder licht verspreidde. Het imposante hemelverschijnsel duurde slechts enkele seconden. HAZENSCHADE. In de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden is in de boomgaarden groote scbade aange- richt door de hazen. In hA bijzonder in de omgeving van Lexmond zijn hier en daar tientallen jonge boomen tot ondergang ge- doemd, doordat de langooren de stammen aan de onderzijde hebben geschild. OUDSTE INWOONSTER VAN liEN HAAG overuedUn. Enkele weken na het overlijden van den oudsten inwoner van Den Haag, den 101-jari- gen heer van Dorsen, is thans overleden de oudste inwoonster, mevr. de wed. M. Nelok- de Rooy. De 103-jarige heeft haar verjaardag sechts kort overleefd. Zij was slechts eenige maanden jonger dan de oudste inwoner van Nederland. Zondagavond is in de omgeving van Roer-, mond een hevige vechtpartij ontstaan tusschen vgf familieleden. Toen de twee gebroeders F. zich per rijwiel huiswaarts begaven, werden zrj brj de kapel In 't Zand onverwachts in het donker aangevallen door drie personen, die met knuppels waren gewapend. De aange- vallenen trokken hun messen, waarop een hevige vechtpartij ontstond. De komst van. de politie maakte er een eind aan. De vecfatenden bleken neven te zijn. De oorzaak is vermoede- lijk een oude veete. Een der getroffenen liep steken in de borst op en moest in het zieken huis worden opgenomen. Twee anderen moes- ten eveneens naar het ziekenhuis worden overgebracht. De beide anderen werden voor- loopig opgesloten. (De Courant.) De winkeljuffrouw van een toakkerg aan den Hartveldscheweg te Diemen hoorde de bel van de winkeldeur gaan ten teeken, dat er „volk" was. Voor zij evenwel in den winkel was ging de bel ten tweede male. In die korte spanne tijds bad iemand kans gezien ongeveer 300 broodbonnen uit de winkellade te nemen en er mee vandoor te gaan. Hoewel de politie van Diemen dadelijk- uitgebreide maatregelen nam om den brutalen bonnendief te achter- halen, mocht haar dit niet gelukken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3