Giro Winterhulp Gemeente TERNEUZEN. Vorderingen voormalige Nederiandsche Weermacht NeemnAKKEtiTJE De Nederiandsche Pijnsfiller TERNEUZEN, 16 MAART 1942. Bronzen cent ingetrokken. JEUGDAPPEL NED. HERV. GEMEENTE. De derde en tevens taatste dienst vindt a« DOORBEREKENING MOLESTPR.EMI&N. Inwoners dezer gemeente, die vorderingen hebben op den Nederlandschen Staat terzake van inkwartieringen, leveranties, werkzaam- iieden e.d. ten behoeve van onderdeelen vdn de voormaldge Nederiandsche weermacht, welke nog niet in behandeling zijn genomen, kunnen zdch ter verkrijging van schadeloosstelling aisnog wenden tot den heer Oontroleur voor de Oorlogs- en Defensieschaden, Axelsche- straat 30, Temeuzen. Zij dienen hiertoe hun declaraties, voorzien van zooveel mogelijk bewijsstukken, ten spoe- digste bij vorengenoemden Controleur in te leveren. Temeuzen, 13 Maart 1942. De Burgemeester, C. VERLINDE, waarnemend. ieger geweest, die Europa, en dus ook ons land bewaard hebben voor den ondergang. Hoe heeft ons land zich echter v66r 1940 gedragen tegenover Duitschland? Was het niet als een vijand Dit Nederland stookte tegen het Duitsche volk en zijn leider. Heb ben wij Duitschland niet onze overtollige pro- ducten gewedgerd? En vernietigden wij lie- ver niet onze voedselvoorraden dan dat wij eenverhongerd volk aan onze Oostgrens tdelpen? En waarom hebben wij Engeland behandeld als een vriend? Heeft Engeland niet een deel van onze kolonien gestolen Hebben de Engelschen niet het stamverwante volk in Zuid-Afrika in concentratiekampen gegooid? En heeft het Engelsche rijk onzen handel en onze scheepvaart niet steeds ver- nederd? Wordt het dan nu niet tijd, dat wij de vriendschap van Duitschland, die wij on- danks alles toch hebben gekregen, nadat wij bezet gebied zijn geworden eens gaan beant- woorden met een wedervriendschap De Nederlanders van vdor 1940 hebben niet ge- luisterd naar Mussert, hoewel zij toch duide- lijk konden zien, dat de democratie in verval was. Is het dan wonder, dat wij thans onzen vroegeren regeerders verwijten, dat zij van ons zijn gevlucht en te Londen Engelsche ge- vangenen zyn geworden? Zij worden immers nu misbruikt tegen ons volk en ons vader- land. Nu het zoover met onze vroegere leiders is, wordt bet tijd, dat wjj een eenheid vormen om tezamen met Duitschland Europa te redden en moeten wij samen met het Duitsche leger aan het Ooetelijke front staan en als het moet aan het Westelijke front. Zooals het ons vergaan is in Mei 1940, zoo is het thans Indie vergaan. Engeland, noch Amerlka hebben ons taulp geboden en het eenige wat zij hebben gedaan is onzen Indi- schen leiders het bevel geven alles te vemieti- gen. Mussert heeft een vertrouwen kring van nationaal-socaiisten om zich heeh vergaard. Hjj is het geweest, die den Flihrer heeft be- wogen ons volk te zien als een levenskrachtig Germaansche volk. Wjj moeten nu alien medehelpen den nieuwen Nederlandschen staat te bouiwen, den staat die straks zal toe- treden in den Statenbond onder leiding van Adolf Hitler. Ih dien bond zal ons land een nieuwe en rijke toekomst vinden. Engeland verliest dezen oorlog, omdat het met het gezicht naar het verleden staat en omdat het geen leiders heeft, en Duitschland zal dezen oorlog winnen, omdat het de toe komst heeft en den geniaalsten leider van alle tijden; De waarn. commandant der W. A., oppei- heerbanleider van 't Hoff, deelt in Het Na- tionaal Dagblad mede: Aangezien wellieht uit de redevoering van kam. Voorhoeve, welke hij op 10 dezer te Utrecht heeft gehouden, de gevolgtrekking zou kunnen worden gemaakt^ dat het ver- wijderen of doen verwijderen van kruisjes op de kleeding van mannen zou zijn toegestaan, deel ik alien W.A.-mannen mede, dat zulks ten eenen male verboden. is. BEKENDMAR1NG. Het onder zich hebben van buitenboordmotoren is verboden. De commissarls-generaal voor de openbare vediigheid maakt bekend: Ingevolge afdeeling 2 der verordening van den Rijkscommissaris betreffende de kustver- dediging no. 100/41 behoeft het onder zich hebben van buitenboordmotoren mijn toe- stemming. Bij dezen noodig ik voor de- laatste maai alien, die buitenboordmotoren onder zich heb ben, uit, om hetzij hun buitenboordmotor ter- stond bij den burgemeester van de gemeente hunner inwoning of in de gemeenten Amster dam, Rotterdam- en 's-Gravenhage bij den hoofdcommisisaris van poiitie, in te leveren, hetzij een verzoek om verleening van een bij zondere toestemming om een buitenboord motor onder zich te hebben, voor 1 April 1942 in te dienen. Het verzoek moet worden inge- diend bij den ten aanzien van de woonplaats van den verzoeker bevcegden districtscom- mandant der marechausseein de gemeenten Amsterdam, Rotterdam e.u 's-Gravenhage bij de hoofdcommissarissen van poiitie. In geval van weigering der toesten ming zijn de ver- zoekers verplicht, den buitenboordmotor bin- nen veertien dagen na ontvangst van de be treffende mededeelingen bij bovengenoemde mstanties in te leveren. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op, dat de verplichting tot inlevering niet slechts betrekking heeft op het gebied, waar- voor de verbodsbepalingen van bovengenoemde- verordening gelden, doch op geheel Nederland. Hij, die in het bezet':e Nederiandsche ge bied na 1 April 1842 onbevoegd een buiten boordmotor onder zich heeft, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met een bcete van ten hoogste duizend gulden, voor zoover niet ingevolge andere be- palingen een hoogere straf kan Worden op- gelegd. Uit de bij gemeentelijke instanties mge- leverde voorraden buitenboordmotoren kunnen handelaren na verkregen toestemming moto- ren door koop verkrijgen en deze aan hen, die in het bezit zijn van een bijzondere toestem ming, verder vervreemden. De toestemming voor dezen handel moef bij de zelfde instan ties worden aangevraagd als de bijzondere toestemmingen. DE TOESTAND TE BATAVIA. Domei meldt uit Batavia: De correspondent van het Japansche persbureau Domei geeft een besdhrijving van den toestand te Batavia waar de rust is weergekeerd. De stad is vol- komen intact mi gespaard gebleven voor elke schade als gevolg van oorlogshandelingen. De publicatie van de Japansche overfaeid inzake het militaire bestuur zijn op alle belangrijke plaatsen van de stad aangeplakt. Politie- agenten regeden het verkeer en zorgen voor de orde in de straten, waar alle officieele ge- bouwen en militaire doelen onder controle van de Japansche militairen zijn geplaatst. Sinds den eersten avond van de bezetting is het licht weer ontstoken, daar de electrische installatie geen schade heeft opgeloopen. De tram, die tot twee dagen na de bezetting heeft stilgestaan, rydt weer als gewoon. De trein- dienst tusschen Buitenzorg en Batavia is op 7 Maart weer geopend. 80 procent van de win- kels is heropend, hoewel de meeste zaken nog de zakken zand voor den ingang hebben lig- gen. Vertrouwend op de scherpe discipline van de Japansche soldaten gaan de bewoners tegen den avond uit om him inkoopen te doen. Het radiostation van Bandoeng, dat uit den ether verdwenen is, toen de Japansche strijd- krachten de tijdelijke hoofdstad van Nederl. Indie naderden, heeft thans, naar Domei meldt, zijn uitzendingen hervat. De nieuws- berichten worden' omgeroepen in het Neder- landsch, het Maleisch, Japansch en in de In- donesische talen. MEDAN EN SABANG BEZET. De Japansche strijdkrachten, die geland zijn te Laboehynroekoe, in het Noorden van Su matra, hebben haar opmarsch zonder tegen- stand te ontmoeten voortgezet en Medan, de hoofdstad van Sumatra, zonder slag of stoot bezet. De Japansche strijdkrachten die Vrijdag- morgen vroeg geland zijn op een punt van Su matra's Noordkust hebben Koetaradja, het sleutelpunt van den Noordwestelijken top van het eiland bezet. Een deel der Japansche troe- pen trok verder op en veroverde het vliegveld van Lhoknga, dat gelegen is ten Westen van Koetaradja. Inmiddels heeft een andere Ja pansche afdeeling zonder tegenstand te ont moeten, een landing verricht op het eiland We, gelegen aan de noordpunt van Sumatra, en de stad Sabang bezet. Ook hebben Japansche troepen Idi veroverd, gelegen op 200 km ten noorwesten van Medan. NA DEN STKIJD OP JIAVA. Uit betrouwbare bron te Londen wordt ge- meld, aldus het A.N.P., dat geen Amerikaan- sche krijgsgevangenen op Java gemaakt zijn. Er bevpnden zich slechts een paar honderd Amerlkanen op Java, die voor de ineenstor- ting dienst deden b\j de luchtmacht. Voor le capitulatie hebben zij het tooneel van den strijd verlaten. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, aldus meldt SJP.T., dat bijna de geheele Japansche kolonie op Java, ongeveer 1000 man, door de Ned.-Indische autoriteiten naar Australie is overgebracht. ACHT ENGELSCjHE VLIEGERS TER A.ARDE RESTELD. Op de begraafplaats Heidehof te Ugchelen, gemeente Apeldoom, zijn Vrijdagmorgen acht Engelsche vliegers, die nabij Apeldoom den dood vonden, met Duitsche militaire eer ter aarde besteld. Behalve leden van de Duitsche weermacht waren aanwezig burgemeester C. den Besten en de commissaris van poiitie de heer J. Meijer en de heer J. Gerritsen, direc- teur van gemeentediensten, alien uit Apel doom. Acht kisten met de stoffelrjke resten van de Engelsche militairen waren naast elkaar voor afzonderljjke graven gezet. Ieder overdekt met een zwart kleed. Een vuurpeleton stelde zich terzijde op. Vele belangstellende hadden zich rond de graven geschaard, een Duitsche veld- prediker hield een toespraak, waarin hij het als den waren Duitschen aard en overeen- komstig den geschreven geest schetste, den eerlijken tegenstander achting toe te dragen 'en te hetuigen, ook bij zijn dood. Bij deze laatste rustplaats zullen geen vijandelijke woorden gesproken worden, maar de handen tot God worden opgeheven, in wiens naam spreker de zielen van deze gestorvenen aan- beval. v Spr. wees op het voorbeeld, dat deze En gelsche militairen met de vervulling vans hun plicht ook aan de Duitsche militairen hebben gegeven. Duitsche soldaten zullefl voortaan waken, dat de eer van deze Engelsche solda ten niet wordt aangetast. De veldprediker bad ten slotte het Onze Vader. Vervolgens werd een krans op de graven neergelegd. waarna de pleehtige beaarding ge3chiedde. "Ten slotte loste het vuurpeleton drie salvo's. BEURTVAARTTARIEF 1942. Maximumpryzen voor binnenlandsch beurtvaartvervoer Voor een van de belangrijkste takken van vervoer in ons land, de binnenlandsche beurt- vaart, worden blijkens een in de Staatscou- rant verschenen beschikKing vervoerprijzen en vervoersvoorwaarden geregeld. A1 zijn de door de verschillende beurtvaart- ondernemingen tot nu toe berekende tarieven door de afkondiging van het Vervoerprijsbe- sluit van 13 December 1940 binnen de perken gehouden en gebonden aan het prijspeil van 9 Mei 1940, toch bleek een algemeene regeling voor alle beurtvaarttarieven noodzakelijk te zijn. Het Vervoerprijsbesluit liet n.l. de mo- gelijkheid open voor ontheffing van het voor- schrift den vrachtprijs op het 9 Mei-peil te houden en stond toe, dat goedkeuringen van vrachtprijsverhoogingen, verleend vo6r het in werking tceden van het besluit, van kracht bleven. Deze individueele behandeling van vrachtprijsverhoogingen zou echter op den duur tot verwarring aanleidjing geven, waar- door weer andere ongewenschte gevolgen, zooals een vervoersverschuiving, zouden kun nen ontstaan. Deze laatste overweging is de reden geweest, dat er een beurtvaarttarief werd ontworpen, dat algemeen geldend moest zijn en de hoogst toelaatbare prijzen bevatten. •^Thans zijn, naar de Gemachtigde voor de Prijzen mededeeit, ingevolge art. 1 der Tarief- beschikking ,rBinnenlandsche Beurtvaart 1942" met ingang van heden voor alle Ne deriandsche beurtvaartondememingen de ver- voerprijzen en vervoersvoorv/aarden van kracht geworden die zijn opgenomen in het .Beurtvaarttarief 1942". De vervoerpifjzen voor het zgn. wal-wal- vervoer, die in dit tarief zijn opgenomen, zijn maximumprijzen, die niet mogen worden overschreden. Degenen, die een hoogeren prijs bedingen of betalen zijn dus strafbaar volgens het Prijsbeheerschingsbesluat 1941. Naast deze maximumprijzen zijn voor de brjkomende kos- ten, zooals aanteekengeld, kennisgevingen van aankomst en remboursprovisie, prijzen vastgesteld, die berekend moeten worden op den voet als in'het tarief vermeld. Het tarief- boek bevat een opsomming van de ongeveer 1150 beurtvaarttrajecten in Nederland, met vermelding van de tariefgroepnummers. De tarieftabellen geven onmlddellijk aan hoeveel voor ieder traject de hoogst toelaatbare wal- wal-vracht voor zendingen tot 100 kg in „eens- gevend geld" bedraagt, tei-wijl voorts de Vrachtsom is vastgesteld voor zendingen van 100 tot 1000 kg en van in tonnen uitgedrukt gewicht. Voor goederen, die veel plaats in- nemen of een bijzondere verzorging noodig hebben mag een toeslag op het gewicht wor den toegepast. Bbvendien is in het tanef een aantal goederen genoemd, waarvoor een reductie van 10 pet. op de vrachtbedragen moet worden toegepast, terwijl voor het ver voer van meel en bloem en van vee" en paar- den afzonderlijke tarieven zijn opgenomen. Voor bezorgen en afhalen zijn tensotte even- eens afzonderlijke maximumtarieven vastge steld. Tegelijk met het in werking treden van het Beurtvaarttarief 1942 zijn alle beschikkingen betreffende reeds in afzonderlijke gevallen vastgestelde tarieven, voor zoover die tot be- rekening van hoogere dan de thans vastge stelde maximumprijzen aanleiding zouden kunnen geven, ingetrokken, terwijl beschik kingen, waarbij vervoerprijzen beneden het maximumtarief - werden vastgesteld, van kracht blijven. Exemplaren van het tarief zijn verkrijgbaar bij het Nederlandsch Binnenvaartbureau, Koninginnegracht 98, Den Haag. NIEUWE SOCIALE VOORZIENINGEN BIJ HEU P.T.T.-BEDRUF. De directeur-generaal der P.T.T. heeft, zooals werd gemeld, aan den heer J. de Kloet de opdracht verleend om dit op te bouwen in nationaal-socialistischen zin. Een redacteur van het A.N.P. heeft den heer De Kloet gevraagd, op welke wijze deze zich voorstelt het beoogde doel te benaderen. De heer De Kloet antwoordde, dat in de eerste plaats sociale voorzieningen en maat- regelen zullen worden voorbereid. In de eerste plaats zal worden gezien, wat kan worden gedaem voor de meest misdeelde personeelsgroepen; dat zijn inzonderheid de lagere beambten, de arbeidscontractanten en het verdere losse personeel. Men moet de sociale maatregelen, welke moeten worden getroffen splitsen in twee groepen. De eene groep omvat die maatrege len, welke in groot, landehjk verband tot stand moeten komen en op welker uitvoering dient te worden gewacht, totdat zij mogelijk is. Onder de tweede groep valt alles wat alleen de P.T.T. betreft en waaraan dus de invoe-, ring in dit kleinere r/doch altijd nog zeer belangrijke verband tot stand kan worden gebracht. Eenige dezer kleinere maatregelen verkeeren reeds in een staat van voorberei- ding. Het is spr. bekend, dat op sommige plaat sen het nationaal-socialistisch gezinde perso neel minder aangenaam bejegend wordt en derhalve zal spr. zich bezig houden met het scheppen van een betere onderlinge verhou- ding in de hier bedoelde omgevingen. Voorts is het opgevallen, dat in de laatste jaren bij de aanstelling van P.T.T. personeel stelselma- tig diegenen werden geweerd, die nationaal- socialistisch gezind waren. Verscheidene postautoriteiten hebben aan de handhaving van dien toestand medegewerkt en hierin zal nu een radicale verandering moeten worden gebracht. Het dragen van het N.S.B.-insigne op de ambtskleeding is, zooals men weet, toege- staan, evenalS het gekieed gaan in de uni form eener N.:S.B. organisatie voor zoover dit een enkelen keer noodig is; dit laatste na- tuurlijk met uitzondering van b.v. bestellers der P.T.T. in de uitoefening van hun dienst. Toegestaan is verder het collecteeren voor de Winterhulp op de kantoren der P.T.T., indien dit zonder storing van den dienst kan ge- schieden. Reeds werd tweemaal in de kantoren ge- collecteerd. Het is. wel jammer hierbij te moe ten vaststellen, dat de uitkomsten teleurstel- lend waren. Dubbel teleurstellend daarbij Is, dat vooral de hoogere en middelbare ambte- naren zoo weinig gul met hun giften waren, de meesten hielden zich og afzijdig. Naar vanzelf spreekt zullen geteidelijk aller- lei veranderingen in nationaal-socialistischen zin worden doorgevoerd op personeelsgebied (aanneming van personeel, bevordering, on derlinge verhoudingen, hulp bij ziekte en on- gevallen, brj gezinsvermeerdering, arbeids- overeenkomsten enz.) Het is niet uitgesloten, dat ook voordrach- ten en cursussen zullen worden gehouden, waarop de vragen van den nieuwen tijd wor den behandeld. Het organiseeren van bedrijfsmiddagen en kameraadschapsavonden zal terhand worden genomen, evenals een krachtiger bevordering van de sport en lichamelijke oefening onder het personeel. Ten slotte zal werk worden gemaakt van het organiseeren van kunstavonden. DUITSCHERS GEUEVEN HIERVAN KENNIS TE NEMEN. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid maakt bekend: Op grond van de verordening van den .rijks commissaris voor het bezette Nederiandsche gebied betreffende de registratie van Duit- schers, waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij de voor hun woonplaats bevoegde registratiebureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal rijks-Duit- schers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze verplichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hiermede onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, uitgenoodigd, zich schrif- telijk of mondeling by de bureaux van de po- li.tie-officieren bij de gevolmachtigden van den rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle gevallen waarin per- sonen, die tot het Duitsche volk behooren of van Duitsche afstamming zijn, in twijfel ver keeren met betrekking tot hun nationaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ontvan- gen bericht van een officieele instantie, vol gens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heeft verloren, bevrijdt niet van de pliO|ht tot aanmelding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sude ten-Duitsche rs en voor volks-Duit- schers uit de Oostgebieden. De aanmelding dient aisnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden. Bij min- derjarigen is de opvoeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aanmeldingstermijn ver- antwoordelijk. Gez. RAUTER. SS-Gruppenfiihrer und Generalleutnant der PolizeL DE P.K. VAN HET NEDERLANDSCHE LEGIOEN. De beeediging te Berlijn. Het is Zaterdagochtend. Evenals andere dagen, klonk ook vanmorgen om zes i#ir het signaal „opstaan". En enkele minuten later zijn wij reeds van onze stroozakken omlaag gesprongen. De stemming is vandaag anders dan gewooniyk op Zaterdagochtend. Het is dan ook een bijzondere dag voor de P.K.-man- nen van het vrijwinigerslegioen Nederland, die in de kazeme van de Leibstandarte S.S, In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds by de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. Adolf Hitler te Berlijn hun opleiding hebben voltooid en vandaag zullen worden beeedigd. Evenals in het leven van iederen soldaat, is het vandaag ook voor ons, mannen van de P.K., een belangrijke dag. Op dezen dag, in den loop van den ochtend, zullen wij alien de gelofte van trouw aan den Fiihrer, dien wij erkennen als den leider van alle Germaansche volkeren, afleggen, een ge lofte, welke wij met den inzet van ons'leven gestand zullen doen. Dan zal een deel van onze mannen naar het front vertrekken en wanneer deze regels in de Nederiandsche kranten verschrjnen, zit- ten wij reeds aan het Oostfront, waar het Nederiandsche legioen is ingezet. Voor de laatste maal zijn wij dezen dag nog alien by- eon en voor de laatste maaPmareheeren wij voltallig. De laatste marsch gaat naar Zeh- lendorf, een der vele Berlijnsche voorsteden, waar het bureau van de oorlogsverslaggevers- afdeeling van de Waffe-S.S. is gevestigd. Daar zetelt de commandant, S.S.-Sturmbannfuhrer Gunter d'Alquen met zijn staf. Dagen dang sneeuwt het reeds en ook dezen ochtend valt een witte vacht uit een grauwen hemel omlaag. Op het kleine voorplein voor het bureau te Zehlendorf wordt onze groep, 70 man sterk, in drie gelederen opgesteld. Achter ons waait aan een l»ogen vlaggemast de zwarte vlag met de SS-rune aan de eene en het mo nogram L.A.H. aan de andere zijde. Voor de trap van den hoofdingang is een klein podium opgetrokken, waaryan de voor- zijde is bedekt met onze driekleur, het oranje- wit-blauw. Daarvoor staan geweren aan rot ten en een machinegeweer opgesteld, de in- fanteriewapens waarop we worden beeedigd. iRechts van den hoofdingang staat een radio- reportagewagen, want, de plechtigheid zal ook naar het vaderland worden uitgezonden. Klokslag 10 uur klinkt het commando „in de houding". Er gaat een rilling door de ge lederen, die op hetzelfde oogenblik verstarren. Zeventig Nederiandsche mannen staan op het zelfde moment, als uit graniet gehouwen, on- bewegelyk. Voor hen, met getrokken degen, staat hun chef. Elk geluid is nu verstorven. Doodsche stilte hangt er over* het kleine plein, waarop de kleine groep staat opgesteld, met op den rechtervleugel -de twee Nederiandsche com- mandanten. De commandant en zijn adjudant zijn naar buiten getreden. Het groote oogenblik is daar. Met heldere stem leest de commandant de eedsformule, zooals deze voor de legionairs is vastgesteld, voor. Wij alien zeggen hem, met opgeheven rechterhand, de eedsformule na: „Ik zweer bij God dezen heiligen eed, dat ik in den strijd tegen het bolsjewisme den opper- bevelhebber der Duitsche weermacht, Adolf Hitler, onvoorwaardelrjk zal gehoorzamen en als dapper soldaat bereid zal zijn, te alien tijde voor dezen eed mijn leven in te zetten." - Twee man houden tijdens de eedsaflegging de vingers van hun linkerhand op den degen van onzen chef tijdens de opleiding. Dan houdt de commandant een toespraak. Het zijn woor den van soldaat tot soldaten. In een korte, kernachtige toespraak wrjst hij op de lotsver- bondenheid van alle Germaansche volkeren, welker strijd om het al of niet zijn thans in de eindphase is getreden. Hulde brengt hij aan die mannen, die de stem van het bloed hebben gevolgd en thans, zij aan zij met hun Duitsche wapenbroeders, de wapens tegen den wereldvrjand, het bolsjewisme, zullen op- nemen. Want ook de -P.K. is een strydende formatie,- die bovendien de verantwoordelyke en zware taak heeft, de schakel te vormen tusschen hen die aan het front zijn en hen die achterbleven. ,,Duizenden uwer strijden reeds aan het Oostfront", zegt de commandant, „en hebben zich als dappere soldaten onderschei- den. Volgt gij hun voorbeeld." Hiermede was de sobere plechtigheid op dezen grauwen wintermorgen ten einde. Ononderbroken valt nog de sneeuw Grauw is de hemel, doch achter dat wolken- dek schijnt de zon. Op een goeden dag zal haar warmte sneeuw en ijs doen smelten en de aarde weer verwarmen. Dan zal het groote oogenblik daar zijn! Dan zal de beslissende slag vallen, de slag die zal eindigen rnet de totale vemietiging van het roode monster, welks schaduw eens Europa bedreigde. Eerst volgende generaties zullen beseffen, hoe groot het offer was, dat velen, onder wie ook onze zonen, hdbben gebracht. C. VAN DER HEYDBN, P.K. Ned. Legioen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financien is met ingang van Vrrjdag de bronzen cent ingetrokken en buiten omloop gesteld. De nog in omloop zijnde bronzen center; kunnen tot en met 11 April a.s. worden inge- wisseld by de kantoren van de Ned. Bank en bij de postkantoren, de bijkantoren en hulp- kantoren der posterijen en de poststations in Nederland. In het kader van bovengenoemd Jeugd- appel, had gisteravond in de Ned. Herv. kerk alhier de tweede bijzondere kerkdienst plaats. Bestond er voor den eersten dienst vorigen Zondag groote belangstelling, thans werd deze «og overtroffen. De kerk was stampvol en circa 1300 personen hebben dezen dienst bijgewoond, terwijl wegens plaatsgebrek velen moesten terugkeeren. Voorganger was Ds. G. W. Korevaar, van Goes, die sprak over het onderwerp: „Wat beteekent de bybel voor ons leven?", waarbij spreker wees op de groote beteekenis die de bybel altijd gehad heeft en vooral in den tegen- woordigen tijd voor velen weer krijgt. Met het zingen van Gezang 33 11 werd de dienst waaraan ook ditmaal weer medewerking werd verleend door het kerkkoor, beeindigd. Zondagavond plaats, waarin zal voorgaan Dr. L. J. Cazemier, die zal spreken over: ,,Wat beteekent Christus in ons leven?" In verband *net de overgroote belangstel ling voor deze diensten, zal aan den mini- mumleeftijd van 16 jaar de hand moeten wor den gehouden en aan kinderen geen toegang meer kunnen worden verleend. NIEUWE BRANDSTOFFENBONNEN AANGEWEZEN. Voor de periode 15 Maart—14 April a-s. zijn nieuwe hrandstoffenbonnen aangewezen. Voor haarden en kachels is dit bon 9. Het betreft hier de Laatste bonaamvijzing voor dit stookseizoen. Van 15 Maart tot en met 14 April geeft bon 99 H.K. van de bonkaarten J en K (haar den en kachels), de bonnen 29 C.V., 30 C.V.. 31 C V. en 32 C.V. van de bonkaart L (cen- tnale verwarming) alsmede de met brand- stoffen ddn eenheid negende periode" ge- fberkte bonnen van de z.g. periodebonstellen rechtop het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Met ingang van dien datum zullen de distributiediensten bovendien aan de grootverbruikers B. C en D tegen afkrui- sing van het 9e vakje van hun ,,identiteits- kaart vaste brandstoffen", de toewijzingen voor dfe periode uitreiken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hierna geen nieuwe bonnen meer voor het stookseizoen 1941-1942 zullen worden aange- wezen. Het is hiertoe echter noodzakelijk, dat alle verbruikers alle nog ih hun bezit zijnde geldi- ge bonnen uiterlijk 14 April a.s. bij den leve- rancier bij wien zij zijn ingeschreven, inleve- ren. Na '14 April zijn deze bonnen niet meer geldig. Dit houdt dus in, dat de geldig- heidsduur der bonnen, welke oorspronkelijk tot 30 April liep, is ingekort tot 15 April. Nog- maals wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit slechts beteekent, dat den handel verbo den is, na 14 April deze bonnen nog in ont vangst te nemen. In ieder geval zullen op de bonnen, welke op of voor 14 April by den han- delaar zijn ingeleverd, vast brandstoffen wor den geleverd. De bovenomschreven garantie, dat in iediei geval op de voor 15 April ingeleverde bon nen zal worden geleverd, is echter niet van toepassing ten aanzien van de aflevering van turf op bon 08 H.K. van de kaart K (haarden en kachels). Aflevering van turf op genoexn- den bon is met ingang van 15 April a..s. ver boden. BOTER- EN VETDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdivak van 17 tot en met 25 Maart elke met ,,13" genummerde bon van de boterkaart zoowel als, van de vetkaart recht zal geven op het koopen van 125 gram bo ter zonder reductie of margarine, of 100 gram vet. Ook voor deze periode wordt dus geen onderscheid gemaakt tusschen de bon nen van de boterkaart en die van de vet- kaart. Men zal er evenwel rekening mee moe ten houden, dat het niet steeds mogelyk zal zijn juist datgene van zijn leverancier te be- trekken, hetgeen men wenscht, maar men ge- noegen zal moeten nemen met wat de leveran cier in voorraad heeft. Voorts kunnen zij, die bon „13" van de boterkaart voor 28 Febr. hun slager heb ben ingeleverd, gedurende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart per bon 100 gram ge- smolten rundvet betrekken. IJ STOESL AG VOOR KOLENBEZORGING INGETROKKEN. Met ingang van heden is de ijstoeslag van 10 cent per hi bij het aan huis bezorgen van kolen ingetrokken. Thans zyn weer de offi cieel vastgestelde maximiim-detailhuisbrand- prijzen van kracht. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat hij het afhalen van kolen door particulieren by den brands toffenhande - volgens voorschrift een korting van minstens 10 cent per hi moet worden gegeven. Naar de gemachtigde voor de prjjzen mede deeit. is het weer toegestaan de kosten van de werkelijk betaalde molestpremien by goe- derenvervoer in de prijzen door te berekenen. BONNEN VOOR RIJWIELEN. Op dezeifde voorwaarden, als voor handen. gelden. De secretaris-generaal van handel, nijver- heid en scheepvaart maakt bekend, dat van heden af een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van rijwielen, welke dan slechts tegen inlevering van een bon mogen worden afgeleverd. Slechts zy, die niet over een bruikbaar rijwiel be3cfaikken, komen voor een bon in aanmerking. De aanvrager moet voorts in het bezit zyn van de benoodigde banden, of bonnen voor banden. In verband hiermede zijn voor het verkrijgen van rijwie len dezeifde voorwaarden gesteld als voor banden gelden. Wanneer men over een onbruikbaar rijwiel beschikt kan men echter, zonder dat men aan de andere voorwaarde behoeft te voldoen, tegen inlevering van het oude rijwiel een bon krijgen, indien men over banden beschikt. DE V ERGO EDI NG VAN OORLOGSSCHADE IN ZEELAND. Na de Meidagen van 1940 is in Zeeland op- gericM het Provinciaal Zeeuwscb Hulpcomite ressorteerend onder het Nationaal Fonds, dat velen h^eft gesteund. Het rijk bepaalde ech ter, dat de door het Fonds verieende bijdra- gen zouden worden gekort op de uitkeering van het Rijk. Naar het Nat. Dagblad meldt, heeft de gemachtigde voor de oorlogs- en de- fensieschade thans bepaald, dat de door bet Fonds verstrekte steun niet behoeft te wor den af getrokken van de rijksbijdrage. LOONEN IN DEN TUINBOUW. Voor verhooging is vergonniag noodig De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken schrijft: Het komt bij herhaling voor, dat in den tuinbouw hoogere dan bij collectieve arbeids overeenkomst of Van overheidswege vastge stelde loonen worden betaald. De aandacht zjj er daarom op gevestigd, dat ter zake het verbod geldt van de verordening 217-19^0 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche gebied betreffende de totstandkoming van regelingen inzake loonen. salarissen en andere arbeidsvoorwaarden en dat het toekennen van loons verhooging zon der vergunning van het college van rtjkBbe- mlddelaars strafbaar Is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2