Kerknieuws Gemengde Berichten Net Radio-programma Burgeriijke Stand AXEL. Voedingsgewassen in eigen turn. RECHTSZAKEN. Winterhulp wil in dezen nood graag met beide handen helpen. Zorgf gij, dat die handen niet ledig zijn! DOOR KOKENDE MELK GEDOOD. DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. OUDE VROUW DOOR KOLENDAMP GEDOOD. INTERESSANTE GREPEN UIT HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. TOOP DER BEVOLKING. VERDUISTERING, iMibben bij de uitreiking van de bonkaarten voor voedingsmiddelen. Het is dus in dit ge val niet noodzakelijk, dat men zich hiertoe van te voren met den distributiedienst in ver- binding stelt. In de tweede plaats zullen personen, die een inlegvel K 1, K 2, K 3 of K 4 on vangen hebben, en in verband daarmede voortaan bij de uitreiking van de bonkaarten voor voe dingsmiddelen een boterkaart zullen ontvan- gen, bun inleigvel kunnen ruilen voor een in legvel L 1, L 2, L 3 of L 4, indien bun in k-omen zoo-clanig daalt, dat zij voor een vet- kaart in aanmerking komen. Omgekeerd dient het verstrekte inlegvel L 1, L 2, L 3 of -Li 4, op grond waarvan men een vetkaart ontvangt, geruild te worden voor een inleg- vel K 1, K 2, K 3 K 4, indien het inkomen zoodanig' is gestagen, dat men niet meer voor een vetkaart, doch voor een boterkaart in aanmerking komt. Tot het ruilen van inlegvellen op grond van daling of staging van het inkomen beneden of boven de voor de uitreiking van boter- en ve' kaarten gestelde grens bestaat geen ge- iegenheid bij de uitreiking der bonkaarten. Belangbebbenden kunnen zdch hiervoor dage- lijks tot den distributiedienst van hun woon- plaats wenden. Wie zijn inlegvel geruild heeft wegens verandering van inkomen, ontvangt daarna bij de eerstvolgende uitreiking van bonkaarten een vetkaart in plaa's van een boterkaart, of omgekeerd. Tot het ruilen der boter- en vetkaarten zelf zal, waar voortaan de bonkaarten slechts gedurende vier weken in gebruik bltjven, in den vervolge geen ge- legenheid meer bestaan. BESMETTELUKE ZIEKTEN. ®n de week van 15 tot en met 21 Februari Kwamen er in ons land 470 gevallen voor van besmettelijke ziekten, waarvan 269 van diph- theritis. In Z e e 1 a n d kwamen voor 3 gevallen van roodvonk, n.l. 66n in elk der gemeenten Baarland, Hulst en St. Jansteen en ebn geval van diphtheritis te Oud-Vosemeer. Benoemingen. De heer J. van den Berge, vodr 1 Maart concierge ten stadhuize en controleur steun- verleening, is met tngang van dien datum be- noemd tot bode-eoncierge ten stadhuize. In de daardoor ontstane vacature van con- trfileur der steunverleening is benoemd de beer F. N. de Block. Gemeenterekening 1940. De gemeenterekening voor den dienst 1940 la vastgesteld met 344.234,95 aan inkomsten en 349.577,89 aan uitgaven. Alzoo met een nadeelig slot van 534=2,94. Aan achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren is echter xtog te ontvangen 12.291,69. Groote toenamo van leden by de IJsclub. De laatste winders met langdurig ijsvermaak hebben het ledental der IJsclub geweldig doen toenemen. Het aantal leden bedraagt thans reeds ongeveer 300. ALSOHLID DS. F. PIJLMAN. Zondagmiddag nam Ds. F. Pijlman afscheld van de Geref. Kerk te Hoek, waarbij bij het Woord bediende uit Joh. 17 14a en 17b en Join 8 32b: Ik heb hun Uw Woord gegeven; CIw Woord is de waarheid, en de waarheid zal U vrtjmaken. Het tlfiema van de prediking was Christus' gebed voor de ambtsdragers Ztjner Kerk, waarbij nagegaan werd: 1. de gave van het Woord Gods; 2. het wezen van het Woord Gods; 3. de werking van het Woord Gods. Na de predlkatie richtte de scheidende pre- dik&nt woorden van dank tot den kerkeraad voor de hartelijke medewerking, die hij steeds ontvangen had, tot Ds. G. W. v. Houte van Temeuzen als consulent, tot de gemeente voor de groote vriendsctiap van haar onder- vonden en tot zijn catechisanten. Ds. Pijlman werd toegesproken namens de gemeente door ooderling J. P. Scheele, die hem dank braeht voor den toegewijden arbeid, welke hij in het midden der gemeente heeft verricht en door Ds, Van Houte namens de classis Axel. Staande zong de gemeente Ds. Pijlman Ps. "120 4 toe. (De Z.) !De belangstelling voor het telen van voe- cttagsgewassen In eigen tuin is mede. onder ■den invloed der huidige omstandigheden aterk toegenomen. Vele bezitters van een sier- tuln zouden -wel gaarne overgaan tot de teelt van aardappelen en groenten, maar weten Met. goecl hoe zij hierbij te werk moeten gaan. Gaan dergelijke voikomen ondeskundigen blertoe toch over, dan zal dit in vele gevallen op teleurstellingen uitloopen en bovendien gaan dan op onverantwoorde wijze zaden en planten ten gronde. Dergelijke tuinbezitters doen het verstan- digst, om teleurstelling te vermijden, de hulp van een vakkundig tuinman in te roepen. De Tuinbouwvoorlichtingsdienst van de Di rectie van den Landbou-w zal echter ten be- hoeve van hen, die zich b.v. om financieele redenen deze hulp niet kunnen verschaffen, regelmatig korte wenken voor particuliere twin bezit ters en volkstuinders publiceeren. fHierbij zullen de werkzaamheden in de ver- ♦ebillen-de maanden steeds tijdig worden be- feandeld. Als eerste der serie artikelen verschijnt het •wle.rstaan.de over het teeltplan. I. Het teeltplan. Wie voedingsgewassen wil verbouwen, waakt te voren een teeltplan. Een plan, dat allereerst antwocird geeft op de vraag: welke gewassen zal ik verbouwen?" Uit een oogpunt van krachtige voeding zijn aardappelen en peulvruchten, vooral bruine boonen, verreweg het belangrijkst, terwijl in den zomer als zoodanig het ailereerst tuin- boonen en doperwten kunnen worden ge- oogst. Daarnevens kan men voor gebruik als versche groente of voor den inmaak ook telen: slaboonen, sntjboonen, andijvie, witte en roode kool, uien, bieten, ramenas, tomaten of boerenkool. Aardappelen en peulvruchten blij'ven echter prlmair; de overige groenten kunnen worden geteeld naar ge-lang van de beschikbare oppervlakte. Op de tentoonstelling Voedingsgewassen tn eigen tuin", welke sinds half Januarl door den Tuinbouwvoorlichtingsdienst van de Directie van den Landbouiw wekelijks in een andere plaats wordt georganiseerd, wordt den bezoekers een drietal teeltplannen getoond voor een volkstuin van 225 m2. Het eerste en meest eenvcudige plan ver- deelt de beschikbare oppervlakte in twee ge- lijke deelen, n.l. 50 te betel-en met aard appelen en 50 met bruine boonen. In het tweede plan wordt eveneens 50 van de oppervlakte voor aardappelen gereserveerd overigens 25 voor bruine boonen, 12% voor atamslaboonen en de resteerende 12% voor diverse andere groenten. Het derde pcan is evenals het vorige voor 50 met aardappelen ingedeeld en verder voor 12 met stamslaboonen, 7% met pronkboonen, 7t% met tuinboonen, 5 met stamdoperwten en 17% met blad- groenten, knol- en wortelgewassen, enz. Voor den tuinamateur of volkstuinder is het in verschillende op-zichten een voordeel en ge- mak om jaarlijks het teeltplan in den vorm van een plattegrond van zijn moes- of volks tuin in teekening te brengen. Wil een dergelijk geteekend teeltplan vol- ledig zijn, dan moet daarin de bestemming van ieder stuk grond voor het geheele sei- zoen, dus ook de zoogenaamde nateelt, zijn aangegeven. Voor een ieder doet zdch bij het maken van zulk een plan tenslotte ook nog de belangrrjke vraag gel-den ,,wat zullen de verschillende ge- wassen per oppervlakte opbrengen?" Goede tuingrond kan per 10 m2 gemiddeld voortbrengen: aardappelen: 20 kilo; peu-vruchten24 kilo tuinboonen of 10 kilo doperwten of 28 kilo pronkboonen of 12 kilo slaboonen of 2 h 2% kilo droge bruine boonen. andere gewassen; 35 kilo roode bieten of 40 kilo koolrapen of 30 kilo roode- of witte kool of 50 kilo late andijvie enz. Ongetwjjfeld zullen er wel verschillende particuliere tuinen zijn, waarvan de ojpbrengst wat lager is, doch er zullen ook tuinen zijn, waarvan de opbrengst hooger ligt. In ieder geval kunnen bovenstaande cijfers voor den particuiieren tuinbezitter of volkstuinder een aanwijzing zijn voor de afzonderlijke opper- vlakten, welke voor diverse voedingsgewas sen in hun teeltplannen dienen te worden ge- seresveerd. ABKONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Uitspraken van de Rechtbankzitting van Vrijdag 20 Februari 1942. Diefstal van 7 konijnen, gepleegd op het eind van het vorige jaar te St. Jansteen, was tenlaste gelegd aan L. B. V. Rotth-ier, een in Belgiii wonende 29-jarige landbouwer. Voor dit feit had de Officier tegen den gedetineer- den verdachte een gevangenisstraf van 3 maanden gevraagd. Uitspraak eveneens 3 maanden gevangenis straf, echter met aftrek voorarrest tot heden. A. R. Verminck, een 18-jarige landbou- wersknecht uit Watervliet (B.) had omstreeks 6 Januari j.l. ten nadeele van zijn patroon, den landbouwer De Regt uit Biervliet een aantal ledige zakken weggenomen en een tweetal dagen later hetzelfde gedaan bij een vroegere baas van hem. Leege zakken zijn momenteel aan en over de grens veel gevraagde voor- werpen. Diefstal hiervan komt den laa'sten tijd vrijveel voor. Daarom eischte de Officier ook een gevangenisstraf van 3 maanden. Verdachte, die gedetineerd is, wordt veroor- deeld tot 3 maanden gevangenisstraf met af trek tot heden. PODIT1ERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 3 Maart 1942. Behandeld zijn de volgende zaken: E. Frablewicz, oud 38 j., kunstschilder *te Zuiddorpe, moest zich verantwoorden wegens mishandeling van zijn vrouw, gepleegd in den avond van^ 2 Sept. j.l. Verd. verklaarde, dat zijn vrouw "een geheelen dag was weg geweest en de kinderen aan hun lot had overgelaten. Dit zou meerdere malen zijn gebeurd. Dien avond zijn vrouw weer niet thuis vindende en van zijn kinderen hoorende, dat zij reeds des morgens naar Sas van Gent was gegaan, had hij zich door het lange uitbljjven driftig ge- maakt en tengevolge daarvan had hij haar bij thudskomst opgewacht en geschopt en ge- slagen. Eisch en uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. E. Lansue, oud 56 j., veekoopman te Vo- gelwaarde, werd ten laste gelegd op 2 Sept. 1941 schooven gerst en tarwe, toebehoorende een enkele landbouwers te Vogelwaarde, van het land te hehben ontvreemd. Aanvankelijk ontkende hij alle schuld, maar toen bij een onderzoek door de marechaussee tarwe en gerst in zijn schuur werd aangetroffen, be- kende verd. het graan zich wederrechteljjk te hebben toegeeigend. Eisch en uitspraak 14 dagen gevangenis straf. B. J. M. Verdurmen, oud 39 j., bakker te St. Jansteen, moest zich verantwoorden wegens overtreding der verboden nederlage- wet, doordat hij op 12 Nov. 1941 een hoeveel- heid goederen in zijn woning aanwezig had, welke 'hoeveelheid grooter was dan redelijker- wijs geacht kon woiden noodig te zijn voor hucselijk gebruik of uitoefening van het be- drijf. De woning is gelegen op een afstand van ongeveer 20 meter van de grens. Op grond van vermoeden, dat alles voor den smokkelhandel bestemd was. werd de voor- raad in beslag genomen. Eis>ch f 150 boete of 75 dagen hechtenis, uitspraak 100 boete of 50 dagen hechtenis, met verbeurdverkl. C. Drabbe, oud 18 j., melkventer te Sluiskil, moest zich verantwoorden wegens diefstal van een handtaschje, inhoudende o.a. een gouden dameshorloge, een vulpen, een vulpotlood, een portemonnaie met 5,25, een stamkaart en persoonsbewijs, welk taschje was opgeborgen geweest in de fietstasch van mei. de Feiiter. Toen deze by haar zwager te Teirneuzen de fiets tegen de woning plaatste, had ze vergeten het taschje er uit te haien en er na 10 minuten aan denkende, was het reeds te laat. Het was gestolen. De eenigen, die in dien tijd op het erf was geweest, was verd. B(j zyn verhoor gaf hy dadelijk toe. Toen hy de melk bezorg-de, had hij de fiets zien staan en het handtaschje weggenomen. By zyn baas had hy het op het erf verstopt onder den grond. Hy wees de plaats aan en op 75 cm diepte kwam het voor den dag, in- gepakt in een ouden baalzak. Eisch 1 maand gevangenisstraf, uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. In het cald van de Vliegher te Absdale ontstond op Zondagavond 23 Nov. tusschen een tweetal daar aanwezige jongelui een woordenwisseling. De oorzaak van die woor- dentwist was de 18jarige dochter van den kastelein, daar beide biykbaar wel eens met haar hadden gefietst en eenige jalouzie tus schen hen bestond. De 22-jaidge vlasbewerker E. Th. Regen- mortel uit Koewacht zou opgdtreden zijn als de verdediger van 's meisjes eer, want vol- gens hem zou zijn concurrent eenige mindere mooie dingen over haar hebben verteld. Toen nu dien avond de bewuste jongen, du Bois, tegen 10 uur het cafd wilde verlaten, vertrok nog even voor hem de verd. R. Buiten werd hij opgewacht door dezen en ontstond weer een woordenstrijd en nadat eenige andere jongelui zich hij hen hadden gevoegd, diende d-e vlasbewerker zijn mededinger eenige flinke slagen toe tegen het hoofd, doch deze ziende, dat hy tegen minstens 4 man niet op zou kun nen, sloeg niet terug. Een vriend van R. meende nu ook nog een duit in het zakje te moeten doen en toen de eerste verd. ophield, nam hij het werk over en sloeg du Bois tegen den .grond, waarna hij hem nog verder sloeg en trapte, tot het de omstanders te bar werd en ze er een einde aan maakten. R. geeft toe een klap te hebben gegeven en zijn tegenstander flink door elkaar te hebben geschud, terwijl diens vriend, C. F. Herwegh, een 18-jarige landbouwersknecht uit St. Jan steen. spreekt van een flink pak slag, het- welk hij aan B. heeft toegediend. Hij was erg kwaad. Het meisje wil blijkbaar met beide partijen goede vrienden blijven, want ze zeide met bei- den niets uitstaande te hebben en liefst ver der geen meewerkend voorwerp te zijn. Eisch en uitspraak. beide f 15 boete of 10 dagen hechtenis. De rijwielhersteller Waelput te Zuid dorpe heeft altijd op zijn werkplaats in een openstaand kastje een heerenhorloge zonder ketting hangen. Op den 14 Nov. van het vorige jaar had hij de werkplaats verlaten om buitenshuis een karweitje op te knappen. 's Avonds thuis komende vermiste hij zijn klokje. De werkplaats had tydens zijn afwezfg- heid steeds open gestaan. De verdenking viel op een scharensiy'per uit Axel, die dien mid- dag de fietspomp had gebruikt en welke reeds eerder voor diefstal was verhoord. Bij een onderzoek te Axel werden de gebrs. de M. spoedig gevon-den en het viel den mare- chaussees dadeiyk op, dat een van hen in een horlogezakje een horlogg droeg. C. de Mun- ter, oud 28 j., scharenslijper, gaf dadeiyk toe in Zuiddorpe te zyn geweest dien dag en ook by W. de fietspomp te hebben gebruikt, doch van een horloge niets af te weten. Hij werd echter steeds zenuwachtiger. De marechaus see besloot #iu eerst eens zijn broer nader te hooren, doch toen zy den verdachte zagen, had hij plots geen horloge meer aan en zeide er ook nooit een te hebben gehad. Na een strong verhoor viel hij door den mand en gaf toe het horloge in den stal onder het stroo te hebben verborgen, waar het ook voor den dag kwam. Het kwam voikomen overeen met het signalement van het vermiste. Ontkennen hielp nu niets meer en C. de M. bekende het uit de werkplaats van den rijwielhandelaar te hebben weggenomen, toen daar niemand te zien was. Op aandrang van zijn broer, L. F. de Munter, oud 29 j., had hij het hem ge geven, er by zeggende, hoe hy er aan was ge- komeh, waardoor deze zich dus aan heling had schuldig gemaakt. Tegen den dief was de eisch en de uitspr aak 2 weken gevangenisstraf, terwyi zijn broer L. F. de M., de heler, wordt veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis, terwijl de eisch was f 25 boete of 10 dagen hechtenis. HOOGER BEKOEP. Door M. G. Broekhoven, oud 51 jaar, vee koopman, wonende te Terneuzen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Economischen-reehter te Middelburg van 26 Februari 1942, waarbij bij wegens .overtre ding Slaohtverbod" is veroordeeld tot 6 weken hechtenis. i v MOORDAANSLAG OP VROUW. In den nacht van Za^erdag op Zondag heeft de 46-jarige koopman D. een moordaanslag- gepleegd op de 26-jar>ge geseheiden vrouw van R., die, evenals hij, in een logement in de Hofstraat te Haarlem verbiyf hield. Er had tusschen beiden een liefdesverhouding be staan, welke echter enkele weken geleden door de vrouw was verbroken. De koopman was hierover zeer ontstemd en probeerde her- haaideiyk de vrouw tot andere gedachten te brengen, evenwel zonder resultaat. Zondag- nacht wilde hy opnieuw een poging wagen en omstreeks twee uur ging hij naar de kamer van de vrouw, die reeds te bed lag. Er ont stond een woordenwisseling waarbij de koop man zoo driftig werd, dat hij een zakmes te voorschijn haalde en daarmede de vrouw in het wilde weg steken in hoofd, armen en schouders toebracht. De logementhouder, die door het rumoer ontwaakte, waarschuwde de poli'ie. Deze was weldr# ter plaatse en arres- teerde den dader, die geen poging had gedaan om te ontvluchten. Hij bekende en verklaar de in een opwelling van drift gehandeld te hebben. De vrouw werd naar een der zleken- huizen overgebracht. Haar toestand is zeer emstig. zo-odat zy nog niet door de politie ge- hoord kon worden. Er bestaat echter geen gevaar voor haar leven. DE MOORD TE AMSTERDAM. Man gearresfeerd, die het vermiste rijwiel in bezit had. De Amsterdamsche recherche is erin ge- siaagd, een spoor te ontdekken in de moord- zaak in de van Hilligaertstraat, waar drie weken geleden een alleen wonende man om het leven was gebracht. Zij heeft n.l. een 28- jarigen arbeider, wonende in Zuid, in het bezit gevonden van de fiets, gemerkt Discus, welke aan bet slachtoffer *oebehoorde en na het misdrijf verdwenen bleek te zyn. De man wordt ervan verdacht, ook den moord te heb ben gepleegd, doch heeft dit tot nu toe nog halsstarrig ontkend. In een onbewaakt oogenblik trok het twee- jarig kindje van de fam. P. te Sprangf-Capelle een pan kokende melk om. Het kreeg den in- houd over het hoofdje. Nadat het in het zie- kenhuis was opgenomen, is het overleden. Nabij het kruispunt St. Willebrord, wilden drie kinderen den rijksweg RoosendaalBreda oversteken, toen juist een auto naderde. Een der kinderen, het zesjarig zoontje van den h-eer v. d. M., werd doer de auto gegrepen en op slag gedood. TOT DE HUID UITGEKLEED. Een Hagenaar, die Zondag van een der zwemba-d-en e-ebruik maakte, kwam, naar de Courant meldt, toen hy weer in zijn cabine terugkwam, tot -de verrassend-e ontdekking, dat al zijn kleeren verdwenen waren. Niet alleen zyn costuum, ook zijn schoenen, porte monnaie, gouden horloge en zijn distributiebe- scEieiden waren weg. De directie der zwem- inrichting was genoodzaakt, om voor den be- stolene inderhaast 'nieuwe kleeren uit zyn woning te laten komen. Aangifte bij de poli tie is gevolgd. NACHTELWKE JACHT OP VLEESOH. Een inspecteur van politie te Ede en een rechercheur, belast met de opsporing van economiscfae misdrijven, hadden er, volgens het Handelsblad, reeds eenigen tyd -geleden lucht van gekregen, dat versch«idene newo- ners van de Kampstraat aldaar zich in lie ten met den clandestienen handel. Zaterdagnacht is een inval gedaan in een willekeurige wo ning aan deze straat. Het resultaat was poo- ver: men vond slechts een stukje vleesch van een Mliogram. Daarna stelde men by den buur- man een onderzoek in; daar von-d men een flinke lap in een fomuis, de potkachel was geheel gevuld met vleescfii, waarover een laag asch was gestrooid. Op een kabinet lager, ribben van een koe. Het onderzoek in de derde woning leverde tot resultaat op, dat er voor een waarde van f 250 in beslag werd genomen. In de vierde woning ontdekte men de slachtplaats; uit de aanwezigheid van dar- men en bloed eonstateerde men, dat hier de koe moest zijn geslaeht. Intusschen was de inspectie der huizen als een loopend vuuirtje door de straat gegaan; de politie zag dat buurvrouwen in nachtgewaad over de straat wilden gaan, biykbaar om iets in veiligheid te brengen. Natuurlijk belette de politie dat en tevens vroeg zy nadere assistentie aan (het bureau, die ook weldra arriveerde, waar na de straat geheel werd afgezet. Het onder zoek werd voortgezet. In het geheel zyn zes personen gearresteerd, onder wie de slachter en de leverancier van de koe, beiden uit Ede. Ook een veehouder uit Lunteren werd aangehouden. Voorts is nog een geheele partij vleesch in beslag ge nomen en verder een stapel bankbiljetten, afkomstig van den verkoop. ZAND VOOR BOTER! Een Haagsclhe was in contact gekomen met een jongeman, die de levering van boter, buiten de distributie om en tegen f 10 per kg in uitzicht stelde. De telefoniseh gevoerde onderhandelingen hadden tot resultaat, dat 25 kg werden taesteld; de jongeman kreeg 250 in handen. En inderdaad werd een vaatje afgeleverd, waarvan de inhoud bij op- pervlakkige besehouwing, de goedkeuring van de cliente in alle opzichten kon wegdragen. Maar men deed den lepel eens dieper in de boter verdwijnen en toen bleek, dat de boter- laag slechts van een minimale dikte was;-het vaatje was verder gevuld met... zand. Aan de politie nu de taak om uit te zoeken, wie de op boter beluste Haagsche die in feite ook niet straffeloos is by den neus heeft genomen. Een electricien, die te BerkelEnsehot bij het echtpaar Pynenburg-Hopmans den elec- ticiteitsmeter moest opnemen, kreeg geen gehoor. Door het raam ziende, zag hy het echtpaar op bed liggen. Onraad vermoedend, waarschuwde hij den gemeenteveldwaclhter. Deze verschafte zich via de achterzijde toe- gang tot de woning, welke vol kolendamp hing. In het slaapvertrek vond hij de echte- lieden, van wie de 69-jarige vrouw reeds bleek te zijn overleden. De man kon gered worden. KOLENDAMPVERGIFTEGING Het bejaarde echtpaar A. Z. P. te Egmond aan Zee, was sedert vorige week Maandag niet meer gezien, zoodat de buren van mee- ning waren, dat zy op familiebezoek waren. Toen men echter de geheele week niets van hen hoorde, werd de politie gewaarsctmwd. Deze heeft zich Zondagmorgen toegang tot de woning verschaft. Men vond het echtpaar dood in zyn slaapvertrek. Vermoed wordt, dat zij door gas- of kole ndampvergiftiging om het leven zyn gekomen. GROOTE PARTIJ SIGAREN EN TABAK GESTOLEN. Toen (het personeel van de sigarenfabriek ,,Albatros" (de firma R. H. Koning) te Nieuwe Pekela in de fabriek kwam, bleek dat er des nachts bezoek was geweest. Bij onderzoek kwam vast te staan, dat een groote party sigaren. n.l. 41.000 stuks en een groote party tabak, welke voor verzending gereed stonden, waren ontvreemd. KOLENDAMP IN EEN KERK. In de werk van de baptrstengemeente te Hoogezand zijn Zondagmorgen tydens de godsdienstoefening enkele kerkbezoekers on- wel geworden. Ook de leider van den dienst, de evangelist R. W. uit Foxhol, zag zich ge- noodzaakt zijn preek af te broken. Een spoe dig ontboden geneesheer eonstateerde by alien kolendampvergiftiging. Allen zijn naar hun woning overgebracht, terwyi de diensl moest worden afgelast. GROOTE KAASDIEFSTALLEN. Binnen een tydshestek van tien dagen kwa men, volgen het Handelsblad, bij de politie te Bodegraven aangiften binnen van belangrijke kaasdiefstallen uit een aan de Spoorstraat al daar gelegen pakhuis. De eerste maal werd 250 kg ontvreemd, de tweede maal 670 kg. Het gestolene had een gezamenlijke waarde van 1500. Hoewel er slechts weinig aanwy- zingen waren is de politie er zeer spoedig in geslaagd, de daders van deze diefstallen te ontdekken. In een schuur acht-er een woning van drie broers aan de Nleuwstraat, op slechts circa 100 meter afstand van het geplunderde kaaspakhuis, werd een karpet gevonden, waarop de politie sporen van kaarsvet en aniline, dat voor het merken der kaas werd gebruikt, ontdekte. By een huiszoeking in de woning der drie gebroeders, die naar 's Gra- venhage bleken te zijn, werden 57 van de ver miste kazen gevonden in een muurkast, waar- voor een zware linnenkast was geplaatst, waarboven nog een schildery hing. Een poli- tieman vertrok naar de residentie, waar dee nachts half twee een der drie gebroeders in een hotel van zyn bed werd gelicht. Van de reeds verkochte kazen scheen hy goeden sier te hebben gemaakt. enkele momenten uit bet leven van een „hy" en een „zij". yeor de vrouw. Over Hilv. H hoort u van 10.4011.00 uur een causesrie getiteld: E.'H.B.O. op de boerderij. Van 15.0015.30 uur geeft mevr. M. Olff van Boven over Hilv. II haar dertiende naailes. Land en volk. Over Hilv. I hoort u van 13.0013.15 uur een vraaggesprek met ir. Gerritsen, rijkstuinbouwconsulent te Gelder- malsen, die een toelichting geeft op ,,Het onderwijs aan de fruit-teeftschool". Voor de jeugd. Van 16.4517.15 uur zingt het kinderkoor van den Nederlandschen Omroep o.l.v, Piet Jakma. Gesproken woord. De lezing ,,-Het mu- sisch element en zijn beteekenis voor ons geestesleven", welke Zaterdag 21 Febr. door mevr. Emner van Lennep gehouden zou wor den, doch uitgesteld werd, zal zy hedenavond van 20.1520.30 uur over Hilv. I houden. Sport. ,,Nederland op de moderne Olym- pische spelen".. In het sportkwartiertje van 18.1518.30 uur vcrtelt Gerard Oberlnk over Hilv. I iets over de rol van Nederland, dat op de moderne Olympische spelen altijd een graag geziene gast was en vooral in de laatste jaren met behooriyke prestaties voor den dag kwam. Godsdienstige uitzendingen. 10.0010.15 uur Hilv. H, morgenwyding; 16.0016^0 uui Hilv. I, Zondag H van den Heidelbergschen Cathechismus, door Ds. D. Louwerse te grissekerke (Z.); 22.10—22.15 uur Hilv. U, avondwijding. Vrijdag 6 Maart. Emstige muziek. Over Hilv. H wordt om 10.15 uur een Friesch ptx>gramma uttgezon- den, waaraan medewerkt de Friesche aitzan- geres Akke de Vries. Zij wordt aan den vleu- gel begeleid door Ant Bouter. Om 11.00 uur hoort u over Hilv. H piano-sonates van de Nederlandsche componjsten Jan M.ul en Henk Badings, welke vertolkt worden door Jan Huckrlede. Des avonds geeft 't Rotterdamsch pianokwartet om 20.15 uur over Hilv. II een uitvoering van Schubert's Forellen quintet Op. 114 in A gr. t. De violiste Louise Wyngaarde zal tusschen 14.00 en 16.00 uur over Hilv. I te hooren zyn in de fantasie voor viool en orkest van Jan Suk en het Pofeme van Chaus- son, dat uitgevoerd wordt door hei Residen tie Orkest. <9 Voor de vrouw. Mej. Hania van Weidum houdt van 15.0015.20 uur over Hilv. H een lezing over een doopfeest in de 17de ecuw. Van 15.3015.45 uur spreekt mevr. L. Kesa- ler van Twist over ,,Met Anna de werkster op stap". Letter en. Dr. Jan Hendrik Schuurman Stekhoven wijdt hedenavond van 21.0021.15 uur over Hilv. II een bespreking over het boek van Olga Polmann, Natur Forscher und Artzt. Land en volk. Om 13.00 uur hoort u over Hilv. I een uitzending in het kader van den productieslag 1942. 's Morgens hoort u over Hilv. H van 10.4011.00 uur in de serie ,,Streekcultuur" een programma onder den titel „Het oude land spreekt". Per microfoon brengen de luisteraars een bezoek aan Pur- merend, het middelpunt van de ryke zeevang- streek gelegen aan den rand van het Nieu we land". Godsdienstige uitzendingen. 10.0010.15 uur Hilv. H, morgenwijding; 16.0016.20 uur Hilv. I, cyclus ,,De zeven kruiswoorden". ,,Het derde kruiswoord", door Ds. P. de Haas te Utrecht; 22.1022.15» uur Hilv. H, avond- wyddng. Donderdag 5 Maart. Emstige muziek. O.Lv. prof. dr. Willem Mengelberg brengt het Concertgebouw Or kest werken van Mozart en Beethoven (derde symphonie) ten gehoore. De aansluiting met het Concertgebouw in Amsterdam begint te 20.10 uur. Het concert wordt uitgezon-den over Hilv. I. Lichte muze. ,,Hij, zij en een orgel" is de titel van een licht muziekptrogramma, dat samengesteld werd door Anton Beuving en dat van 21.0021.45 uur over Hilv. II wordt uitgezonden. Met Cora May en Dries Krijn, gechaperonneerd door Jch. Jong aan het orgel beleven wij in een aantal aardige liedjes SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 4 Febr. Eugene Mar- tinus Andriessen, oud 24 j., en Madeleine He lena Wauters, oud 24 j. 9 Febr. Jozef Oscar Willems, oud 21 j. en Anna Rosalia Henrion, oud 19 j. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Febr. Johan Leendert Meeusen, oud 23 j. en Germaine Pieternella Vermeulen, oud 21 j. 11 Febr. Frans Reinier Jonkman (van Temeuzen), oud 34 j. en Johanna de Vos, oud 20 j. 28 Febr. Jozef Oscar Willems, oud 21 j. en Anna Rosa lia Henrion, oud 19 j. Geboorten. 1 Febr. Sonja, d. van Johan August Acke en van Anna Klein. 11 Febr. Svlvia Emerence, d. van Johan Leendert Meeusen en van Germaine Pieternella Ver meulen. 12 Febr. Edward Hendrikus Ludo- vicus, z. van Johannes Hermanus Aloysius te Beek en van Jeanne Melania Maria Gpsei. 15 Febr. Rosalia Janneke, d. van Joseph Jo hannes van Hulle en van Florentina Maria Hamelink. 20 Febr. Tjitze Harmen, z. van Jacob Heida en van Hiltje Vogel. 24 Febr. Emiel Marie Louis, z. van Adolf Seraphien Maenhout en van Irma Leonie de Neve. Overlijden. 4 Febr. Franciscus Josephus Wijffels, oud 79 j., echtg. van Leonie Marie van Hyfte. 5 Febr. Ddkiderius Josephus Ver- schraegen, oud 78 j., wedn. van Maria J. C. Dysserinck. SAS VAN GENT. In deze gemeente hehben zich gevestigd: P. J. Acke en gezin, kantoorbediende, van Temeuzen. I. M. de Mul, dienstbode, van Philioplne. A. M. Dumez, dienstbode, van Westdorpe. J. Maat en gezin, tijd. hulpkommies I. en A., van Mfdre^ht. C. van Heusden, assistent dir. bel inr. acc., van Herwen en Aerdt. L. M. de Bruyne, dienstbode. van Kb* - wacht. Vertrokken A. Vervaet, dienstbode, naar Westdorpe. W. van Ryssel, ambtenaar ryksburea* V.V.O., naar Den Haag. IR. Ph. M. Andriessen, zonder beroep, naar De Bilt. A. J. Maes, zonder beroep, naar Hulst. B. M. de Vos, dienstbode, naar Westdorpe. A. G. Hamelink, zonder beroep, naar Ter neuzen. ■T. W. Holleman en gezin, chemicus, naar Rhenen. J. P. Ramondt, landbouwbemiddelaar, naar Wieringermeer. M. P. Dieleman, kantoorbediende, naar Ter neuzen. C. J. Klaassen, zonder beroep, naar Brea kers. J. de Vos, zonder beroep, naar Temeuzen. Zonsopg-ang 5 Maart, 8 unr 19 min. Zoiisondergang 5 Maart, 19 uur 25 min. Zonsopgang 6 Maart, 8 uur 17 min. Zonsondergang 6 Maart, 19 uur 27 min. Zonsopgang 7 Maart, 8 uur 15 min. Zonsondergang 7 Maart, 19 nur 29 min. Laatste Kwartier: 9 Maart. Rijwielen en voertuigen moeten licht op hebben vanaf een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3