Bureau Voedselvoorziening Zeeland, U wordt nu toch ook collcctant voor de Winterhulp Nederland. Kerknieuws Gemengde Berichten AXEL. RECHTSZAKEN. EOONOMISCHE REGHTER TE MIDDELBURG. derde periode" gemerkte bonnen reclit geven oip het koopen van ddn hectoliter (rnax. 75 kg) anthracietnootjes- IV of V of 50 kg turfcokes. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met generator-turf derde periode" gemerkte bonnen reclit op het koopen van 50 stuks baggerturf. JUBILKUM. Voor den heer C. F. Lafort te Axel was het gisteren 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bo de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappp. Hit zilveren jubileum ontging zijn kennis- sen en vrienden niet. Den geheelen dag door hep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. De Directeur, vergezeld van den Admini- strateur, den Ingenieur en den Opzichter Trac- tje, betrad heden om half twaalf zijn woning, ora.iiem geluk te wenschen met zijn zilveren feest en sprak daarbp ook voor de toekomst het beste voor den jubilaris en zijn gezin uit. was daarbij voor den heer Lafort een aangename verrassing, toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen, ter- aan zijn echtgenoote een mooi bloemstuk w«rd uitgereikt. (De heer Lafort dankte harteiyk voor de hem gebraehte hulde eh voor het blpk van waatdeering. JNfamens het personeel der Maatschappi) ward hem een geschenk aangeboden. 't Was voor de familie Lafort dan ook een prachtige dag, die nog langen tijd in hare herinnering zal blijven voortleven. Hfe,- BEEEDIGD. Tier openbare terechtzitting van Woensdag 25 Februari 1942 der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, is beeedigd als Ambte naar van den Burgerlijken Stand der ge- mefente Philippine de heer E. F. A. Arbro- scheer, burgemeester dier gemeente. HULSTER- EN AXELER AMBAOHT. De waarnemende Commissaris der Provin cie heeft benoemd tot voorzitter van het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht den heer H. A. A. Collot d'Escury te Hontenisse en tot leden van het dagelijksch bestuur de heeren A. Haak te Zaamslag en P. W. M. Ver- oauteren te Clinge. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver- gadering van genoemd waterschap werden behoemd de heeren G. J. V. Vael te St. Jan- steen voor het waterschap Absdale c.a.; S. van Hoeve en W. A. den Boggende te Axel voor den polder Beoosten en Bewesten Blij; J. F. van Haelst te Westdorpe voor den Ganisvlietpolder; B. L. IJsebaert te Axel voor den CatharinapolderH. E. van Acker te Axel voor den Dekkerspolder; F. J. M. de Moor te Zaamslag voor den Grooten Huissen- polder; A. C. J. de Deckere te Clinge voor den Groot Kieldrechtpolder; W. G. van Fraaijenhove te Axel voor den Kapellepolder; J. P. Ch. Bum te Hulst voor den klein Cam- bronpolder; J. Verpoorte te Zaamslag voor den Krekepolder; C. Sol te Terneuzen voor den Lievenspolder; J. Tollenaar te Zaamslag voor den Margarethapolder; A. de Waele te Koe- wacht voor den Nieuw-beoosten-blij-bezuiden- polder; W. Dekker te Terneuzen voor den pol der Noord-bp-Neuzen; A, P. J. de Blieck te Koewacht voor den polder Oud-beoo3ten-blij- bezuiden; A, Dees te Terneuzen voor den Oude Zev en aarpolderJ. J. Huijssende Biurjne te Terneuzen voor den Ser Lippens- polder; Mr. G. P. J. M. de Kerf te Sas van Gent voor den St. Jansteenpolder; D. F. Die- ieman te Axel voor den Visscherspolder; K. L. de Kraker en A. Dekker te Zaamslag voor den Zaamslagpolder; A. F. M. Termote te Zuid dorpe .voor den Zuiddorpepolder-Noorddeel; A. Ch. van Waes te Zuiddorpe voor den Zuid- dorpepolder-Zuiddeel of Zijpe; L. Huijssen-de Feyter.te Terneuzen voor het waterschap Zuid c.a. en C. Bletjenberg te Clinge voor den Chngepolder. WEKJILOOZENKASUITKEERINGEN ZEEUWSCHE LANDARBEIDERS. De Zeeuwsche landarbeiders ontvingen in de afgekwpen twee winterperioden uit de werk- loozenkas uitkeeringen op grondslag van f 1,40 per dag. Thans zijn de gemeenten in de pro vincie Zeeland, te rekenen vanaf 29 Sep ember 1041, in de nieuwe klasse B gerangsehikt met een uitkeering van /1,75 per dag. (Prov. Z. Crt.) NIEUWE GEMEENTE-SECRETARIS VAN OOSTBURG. Tot, gemeente-secretaris van Oostburg is met ingang van 1 Maart j.l. benoemd de heer P. A. Bril, thans eerste ambtenaar ter secre- tarie. Met ingang van denzelfden datum is benoemd tot eerste ambtenaar ter secretarie de heer J. A. van de Sande, thans 2e ambte naar. (Prov. Z. Crt.) HEDENNACHT TOTALE MAANSVERDUISTERING. In den nacht van 2 op 3 Maart is het voile maan. Op het oogenblik, dat de maan precies vol is, zal zjj geheel verduisterd zijn omdat de aarde zich dan tusschen de zon en de maan bevindt.' De aarde onderschept het zonlicht, dat de voile maan haar schijnsel zou moeten verleenen. De maan loopt om de aarde heen en ontmoet. op haar weg de schaduw van de aarde. Zoodra de maap zich geheel in den schaduwkegel be vindt zou zij geheel onzichtbaar moeten zijn. Dit is niet het geval. De geheel verduisterde maan bezit een zwak, rossig schijnsel. Helaas heeft de maan voor de verduistering een ietwat ongeschik uur gekozen. De tijd- stippen' zjjn de volgende: 2 Maart, 23 uur 28 min.: de maan treed t in de half schaduw; hiervan is weinig te bespeu- ren. 3 Maart, 0 uur 31 min.: de maan treedt in de kemschaduw; op dit oogenblik begint de gedeeltelijke verduistering. 3 Maart, 1 uur 33 min.: begin van de totale verduistering. 3 Maart, 3 uur 10 min.: einde van de totale verduistering; de maan zal tot 4 uur 12 min. gedeeltelyk verduisterd blijven. (H. Crt.) WEGEN JN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De polderwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, in het bijzonder het oostelijke gedeelte, o.a. in den Willemskerkepolder, den Nieuw'Neuzenpolder, den Zevenaarpolder, den Zuidlandpolder, den Bontepolder en den Van' Wuyckhuisepolder, verkeeren sedert vele jaren in een zeer slecht- ten toestand. In verband hiermede heeft de A.N.W.B. zich reeds m-eermalen voor verbetering tot de be trokken wegbesturen gewend, maar deze stel len zich in het algemeen op het standpunt, dat he geen, zij aan de wegen laten verrichten, meer dan voldoende moet worden geacht in verhouding tot de hierbij voor hen betrokken belangen. Een en ander heeft tot resultaat, dat slechts aan enkele wegen nog eenig onder- houdswerk wordt verricht, terwjjl de overige wegen in uiterst verwaarloosden toestand ver keeren. Bovendien geschiedt het onderhoud vaak op zoo onoordeelkundige wijze, dat het verkeer hiervan zeer emstige bezwaren onder- vindt, vooral in de natte jaargetijden en in de sneeuw- en vors' perioden. Naar de meening van den A.N.W.B. is de Provincie de eerstaangewezen instantie, wier bemiddeling tot verbetering kan leiden. In het eene geval door financieelen steun uit de Pro vincial kas, in het andere geval door de weg- beheerders te wijzen op hunne onderhouds- plichten. Deze tijd is zeer gunstig om een afdoende oplossing van dit vraags'uk voor te bereiden, zoodat verbetering direct zal kunnen ■worden ter hand genomen, zoodra de hiervoor be- noodigde materialen weder beschikbaar zullen zpn. Om deze redenen heeft de A.N.W.B. de medewerking ingeroepen van den Commissaris der Provincie Zeeland. ARBEIDSVOORWAARDEN LANDARBEIDERS IN ZEELAND. Voor 1941/42 kwam, zooals bekend, voor het geheele landbouwbedrijf in Zeeland een pro- vir.ciale collectieve arbeidsovereenkomst tot stand. Dat collectief contract werd later ver- bindend opgelegd aan alle niet bp de land- bouworganlsaties aangesloten landbouwers. In de practijk bleek echter, dat niet alle artikelen van het collectief contract voldoende duideljjk waren geformuleerd en tevens, dat de overeenkomst onvolkomenheden bevatten. Nieuwe verpliclPe arbitrage werd noodig geoordeeld. Prof. dr. G. Minderhoud te Wage- ningen werd bij besluit van het departement van Landbouw en Visseherjj van 26 Januari 1942 tot arbiter benoemd De heer Minder houd heeft nu o.m. de volgende besllsstng ge nomen I. Als grondslag voor het berekenen der knechtsloonen, dienen de in het contract (resp. de arbitrale uitspraak van 31 Juli 1941) op- genomen werkuren, ook indien des morgens door de gewone arbeiders la'er mocht worden begonnen. II. Aan de knechts, die op een weekloon ztjn aangenomen, behoeven geen overuren be- taald te worden. III. De C.A.O. resp. arbitrale uitspraak geldt voor Schouwen en Duiveland van 1 April 1941 af. IV. Op de bonnen der knechts mag geen korting worden toegepast, indien deze met goedvinden van den werkgever gedurende en kele maanden des morgens later met het werk beginnen dan voor hen regel is. V. Het snijden van bietenzaad (zaadbie'en) behoort tot de oogstwerkzaamheden. VI. Indien als emolument voor de knechts een bepaalde hoeveeiheid kolen gebruikelijk was, zal, indien deze kolen niet of niet alle kunnen worden verstrekt, het verschil in geld moeten worden betaald; de kolen tegen de normale, in den winder 1941/42 geldende prij- zen berekend. VII. Aan de knechts moet de gebruikelijke hoe.veelheid aardappelland worden verstrekt. Is deze oppervlakte grooter dan 10 are, dan mag deswege niet op het loon gekort worden. KLAOHTEN VAN VERZEKERDEN BIJ ZIEKTE. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Uit alle deelen van het land bereiken het N.V.V. klachten van verzekerden, dat zij bij ziekte hun ziekengelduitkeering van de be trokken bedrijfsvereeniging niet ontvangen op den gewonen loonbetaaldag; die ligt in de eerstvolgende week na de week van ziekmel- ding. Soms zelfs ontvangen zij hun zieken- geld vele weken te laat. Daar de verzekerde arbeiders zrjn aange- wezen op deze uitkeeringen om in hun onder houd te kunnen voorzien, is spoediger uitbe- taling voor hen van veel belang. Het is het N.V.V. gebleken, dat bjj aan- drang om spoed te be rachten met de uitbe- taling, de directies en administrateurs van de bedrijfsvereenigingen altijd gaame bereid zijn al het mogeljjke te doen om bespoediging te bewerkstelligen. Niettemin wijzen wij de ar beiders erop, dat zij zich in geval van vertra- ging kunnen wenden tot den Dienst voor Rechtsbescherming van het N.V.V. of recht- streeks tot de betrokken bedrijfsvereeniging. Het verdient dringend aanbeveling om in de brieven hierover steeds ook den naam van den patroon te vermelden. Hiecdoor wordt on- noodige vertraging voorkomen. Op verzoek van he1: N.V.V. heeft de admi- nistrateur van een groot aantal bedrijfsver eenigingen, de Directie van Centraal Beheer, zich bereid verklaard in al die gevallen, waar- in het tegenwoordige stelsel van voorschieten van het ziekengeld door de werknemers ems- tige gebreken vertoont, over te gaan *ot recht- streeksche uitbetaling van ziekengeld aan de patienten. NOG EENS „UiIT DE TEXTIEI.INDUSTRIE" Geen onjuiste geschiedenls. Let artikel in ons blad van 6 dezer over een vergaderirg gehouden door de Zeeuwscn- Vlaamsdhe Vereeniging van Trieotagefabri- kanten te Hulst, is aanleidlng geweest, dat :n ons blad van 23 dezer van de zijde van de Bond van Arbeiders in de Textiel- en Kleedmg- industrie een artikel is geplaatst, waarin aan- merkingen worden gemaakt op he'geen in ons blad van 6 dezer was opgenomen. Van de zijde der Z.-Vl. Ver. v. Tricotage- fabrikanten wordt ons nu opgemerkt, dat er geen onjuiste geschiedenisbeschrijving heeft plaats gehad. Het is den heer L. de Jong, redacteur van de Textiel en Kleeding", toen hij zrjn artikel van 23 Febr. schreef blijkbaar niet bekend geweest, dat de vjjf fabrikantenvereenigingen In de tricotageindustrie hier te lande, na eenige voorafgaande bijeenkomsten reeds op 25 Sept. 1940 een Vakgroep hebben gesticht, zoodat, toen op 1 Oct. 1941, de vakgroep vor- ming voor de geheele textielindustrie en de aanmelding daarbij werd voorgeschreven, de Vakgroep der brei-industrie zonder meer in he1: kader van de Bedrijfsgroep Textielindus trie kon worden ingeschakeld, daar ze vol- deed aan de gestelde eischen. Daar de Vakgroep ultsluitend een economi- sche taak had, kon zij zich bijgevolg, als zoo- danig, niet op sociaal terrein begeven, reden waarom eenige leden uit haar midden wer den aangewezen, die in April 1941 een oom- missie vormden, om sociale kwesties te be- studeeren. Met de toenmalige vakbonden weiden daar- na besprekingen gevoerd, en daarop zijn alle moeilijkheden opgelost. Voor het z.g. mantelcon'ract was toen de taak van de C.A.O.-Commissie geeindigd en moest haar secretaris verder overleg plegen met de fabrikantenvereenigingen te Tilburg eni Twente, opdat de regeling der brei-industrie met die, voor de geheele Industrie, zou over- eenstemmen. Daar deze fabrikantenvereenigingen ook met de vakbonden onderhandelden is bij dat alles natuurlijk van werknemerszijde even- zeer alles gedaan om tot een algemeene rege ling te komen. In het artikel van 6 dezer staat nergens, dat de Z.-Vlaamsche Ver. van Tricotage- fahrikanten de initiatiefneemster is geweest. Dat destijds de werknemersorganisaties een regeling van arbeidsvoorwaarden wilden is vanzelfsprekend, en om tot een C.A.O. te komen waren er zelfs al voor den oorlog be sprekingen gehouden. In den vorm van een C.A.O. is de regeling der algemeene arbeidsvoorwaarden niet door- gegaan, daar maanden nadien, d.w.z. in Jan. 1942, het College van Rijksbemiddelaars een algemeene regeling vaststelde voor de geheele industrie. Het in Aug. 1941 door de C.A.O.-Commis sie vastgestelde mantelcontract kwam met die bindende algemeene regeling, behoudens enkele ondergeschlkte bepalingen, geheel overeen. Bij de slotvergadering voor het mantelcon tract in Aug. 1941 had in de commissie ook de Z.-Vl. Ver. van Tricotagefabrikanten de eisch gesteld, dat aan het College van Rijks bemiddelaars een bindend verklaring zou wor den gevraagd. Daar kan den heer De Jong zoo noodig bij den secretaris der C.A.O.-Commissie, Oude Gracht 71, Weesp, navraag naar doen. Het is dus niet julst, dat om de opvattingen van de Z.-Vl. Ver. van Tricotagefabrikan en een bindende oplegging tot stand moest komen. In de jaarvergadering van Januari 1.1. waar- over op 6 Febr. bet artikel verscheen, heeft de Z.-Vl. Ver. v. Fabrikanten zich niet beroemd op wat tot stand is gekomen, doch slechts hare voldoening geuit over de ordening in arbeidsvoorwaarden. Werkloozensteun In deze gemeente werd gedurende de week van 15 tot en met 21 Februari een bedrag van 1058,09 aan werkloozensteun ui' gekeerd. Onderwijs hervat. Aan de openbare lagere school, die door omstandigheden een tiental dagen gesloten is geweest, zijn de lessen weer hervat. Ned, Herv. Kerk weer verwannd. Gedurende een tweetal Zondagen kon het kerkgebouw niet worden verwannd. Voor de maand Maart is echter weer een nieuw rant- soen gas toegewezen, zoodat de kerk dan weer verwarmd zal zijn. Mantel verniist, Dat het gevaarlijk is om op de jjsbaan klee- dings'ukken langs den kant neer te leggen of zonder toezicht te laten, ondervond een dame, die na het schaatsenrijden haar mantel tever- geefs zocht. Of het kleedlngstuk gestolen of bij vergissing meegenomen of verwisseld is, moet afgewacht worden. Gratis bioscoopbezosk. De directie van het concert- en bioscoop- gebouw ,,Het Centrum" heeft gedurende de maand Maart een aantal plaatsen ter beschik- king gesteld van Winterhulp Nederland. Voor de ondersteunden zijn iedere vo&retelling 5 plaatsen 2e rang gratis beschikbaar en voor de vaste vrijwillige medewerkers eveneens 5 plaatsen balcon tegen halven prijs. De plaats- bewijzen kunnen worden aangevraagd aan het Bureau Winterhulp ten stadhuize. TOEWIJZING TEELTVERGUNNING ZAAIUIEN 1942. Namens de Nederlandsche Groenten- en Fruitcer.tirale wordt medegedeeld, dat de ge heele aangevraagde oppervlakte teeltvergun- nlng voor zaaiuien wordt toegewezen. De teeltvergunning, waarop de oppervlakte is vermeld die in 1942 met zaaiuien mag wor den beteeld, zal binnenkort aan hen die een aanvraagformulier hebben ingevuld, worden toegezonden. Zonder een voor het jaar 1942 geldige teelt vergunning mogen geen zaai- of pootiiien wor den geteeld. KERKERAAD OF KIESOOLLEGE, Bij de Zaterdag onder de leden der Ned. Herv. Kerk te Axel, gehouden 10-jaarlijksche stemming is besloten het beroepen van predi- kanten en benoemingen van den kerkeraad, evenals voorheen te doen geschleden door den kerkeraad. Er werden 85 stemmen ui ge- bracht waarvan 80 voor den kerkeraad en 5 voor het kiescollege. GEREF, KERKEN. De classis Axel der Geref. Kerken heeft in zijn vergadering van Maandag j.l. besloten tot het moderamen der Geref. Synode het verzoek te richten de beslissing over de z.g. meenings- verschillen uit te stellen om verschillende rede nen, welke nader in de missive der classis wor den genoemd. (De Z.) Zitting van 26 Februari 1942. Behandeld zjjn de volgende zaken: Geknoei met graneiu Op 19 Nov. van het vorige jaar zag een wachtmeester der marechaussee, dat onder de gemeente Schoondijke door een in de "uniform van de Duitsche weermacbt gekleede peirsoon bezig was reparaties te verrichten aan een motorrjjtuig, waarbij deze werd bijgestaan door een in burger gekleed persoon. De mare- chaussee vei-moedde, dat met dien auto smok- kelwaar werd vervoerd. Er bleek in dien auto een groote hoeveeiheid graan aanwezig te z^jn en bij een door de Duitsche Feldgendar- merie ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat hier inderdaad van smokkelart), waarbij een Duitsch militair was betrokken, sprake was. Aanvankelijk werd de zaak in behandeling genomen door de Duitsche autoriteiten, docti nadien werd de verdere afdoening der zaak overgegeven aan de Nederlandsche justitie. Twee verdachten moeten zich nu verant- woorden. De verdachte R. H. Baecke, een 42-jarige landbouwer uit Bjervliet, is ten iaste gelegd, dat hrj op 18 November 1941 als teler van granen, opzetteljjk in strijd met het Voed- selvoorzieningsbesluit circa 2000 kg tarwe en 300 kg gerst heeft vervreemd, hierin bestaan- de, dat hij die producten beeft verkocht en af- geleverd aan E. Tournois. Op 18 November zou men, zoo verklaarde B., bg hem zijn gekomen en hem hebben ge vraagd of hij wat graan had te missen voor de Duitsche Weermacht. Dit zou dan door een Duitsch militair worden gehaald. Ze kwamen toen overeen, dat tiij 2000 kg tarwe en 350 kg gerst zou leveren voor f 400. Den volgenden dag was toen een Duitsche auto o.m het graan gekomen, waarbij ook een bur ger was. Volgens verdachte waren de tarwe en gerst op zijn bedrijf geteeld en onder con- trole gedorscht en de opbrengst gewoon op het dorschbriefje ingevuld. Er zou niets zijn achtergehouden. Alles was van den oogai 1941. Door een controleur der L.C.W. is echter een nauwgezet onderzoek ingesteld en uit diens gegevens moet worden geconcludeerd, dat een deel van de door B. afgeleverde tarwe van fraude afkomstig is, hetzij door fraude bij bet dorschen, hetzij bjj frauduleuze aan- koop en wel een hoeveeiheid van 1300 kg. Uit de gegevens verkregen bij de bedrijfscentrale kon met stelligheid worden aangenomen, wat de 350 kg gerst betreft, die zeker door B. op frauduleuze wijze was verkregen, want de hoeveeiheid, vermeld op het dorschbriefje, was geheei gelpk met hetgeen door B. was afge- leverd aan de P.I.C.A., zoodat hij dus geen gerst meer voorradig moclat hebben. De ge heele hoeveeiheid graan was reeds dadelijk in beslag genomen en het geld gestort bij den Inspecteur der Domeinen te Goes. De landbouwer kon Echter niet ontkennen, dat hij niet bevoegd was dat graan buiten de P.I.C.A. om te verkoopen en het op die manier aan onze voedselvoorziening had wil- len onttrekken. Tegen dezen verdachte, die geheel hij zijn verklaring bleef, wordt ook zijn medever- dachte, E. Tournois, een 28-jarige landarbei- der, als getuige gehoord. Deze T. is n.l. het verhandelen en wel het koopen van B. van bedoelde hoeveelheden graan, hetwelk in strijd is met het Voedsel- voorzienlngsbesluit, ten laste gelegd. Hij had hooren vertellen, dat B. graan te koop had. Hi) wilde echter niet alleen tarwe verkoopen, maar dan ook gerst. De regeeringsprijs was 13 ct. de kg voor tarwe en 12 ct. voor gerst, zoodat het bedrag van 400 boven de regee ringsprijs lag. De landarbeider bad niet ge- zegd, dat het graan voor BelgiS bestemd was, doch volgens dezen had B. dit goed kunnen kegrijpen uit den prijs. B. had ook nog ge- v i aagd het graan op den middag te komen halen, want dan was het niet zoo druk. Tournois had bij zich zelf thuis ook nog 7 zakken tarwe, welk hij eerst zelf had ge- kocht, op de auto geladen. Met de D. militair had T. een afspraak gemaakt, dat deze het voor hem zou vervoeren om meer safe te zijn. De pairtij was van te voren nog niet aan iemand verkocht, maar hij wilde het in Ede gaan verkoopen. Zou wel zien het daar kwijt te raken. Zoover kwam het echter niet, want tusschen Schoondijke en Oostburg kregen ze een lekke hand en toen de Marechaussee naderde was hij op de vlucht gegaan, doch later door de Feldgendarmerie thuis aange- houden. De beide verdachten zitten reeds al van half December preventief. Baecke gehoord op de zitting zegt onge- veer f 400 te hebben ontvangen, hetgeen ge- middeld 17 ct. per kg was en de normale prijs was 12 ct. De Officier zegt, dat verdachte bezield is door den geldduivel, voor geld doet hij alles, heeft nimmer genoeg en iaat zich gemakkejjjk verleiden tegen abnormalen prijs te verkoo pen. 'Hij vraagt 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Kuipers treedt voor verdachte op. Hij zegt, dat verdachte door Tournois in den waan is gebracht, dat het bestemd was voor de Duitsche Weermacht. Wanneer men 4 of 5 ct. per kg meer krijgt, zijn dat toch geen facy-prijzen. Volgens pleiter is het absoluut onmogelijk, dat men voor zoo'n kleine extra winst zoo'n gc-oot risico zou nemen. Immers prijzen van 40 en 50 ct. waren in de smok- kelhandel normaal. Naar sprekers meening is van opzet tot knoeien geen sprake, doch mocht opzet wel worden aangenomen, dan vindt verdediger de overtreding van zoo'n geringen omvang, dat zeker niet boven de minimurnstraf van 3 maanden behoeft te wor den uitgegaan. Iedere dag dat verd. langer wordt vastgehouden betoogt hij, beteekent groote schade voor de oedselvoorziening, daar het bedrijf dan zon er behoorlijke lei- ding is. De geheele winst z ju maar./100 zijn geweest. Concludeert in iouer geval de mini murnstraf niet te boven te gaan. Uitspiaak 3 maanden gevangenisstraf met aftrek tot heden en 250 boete of 50 dagen hechtenis. Tournois blijft bij zijn afgelegde verkla- ringen. De Officier acht het bewijs geleverd en eischt de voorgeschreven minimurnstraf van 3 maanden gevangenisstraf. Mr. v. d. Weel zegt, dat hij weinig aan deze zaak kan doen, dan zich refereeren, want de feiten staan vast. De uitspraak luidt overeenkomstig den eisch .3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tot heden. Verboden vervoer. Een agent van polltie te Terneuzen zag op 16 September j.l. de hem bekende verdachte J. L. Scheele, een 27-jarige opkooper aldaar, loopen met op zijn rug een gebruikte rubber- auto-buitenband. Bij onderzoek bleek, dat dit vervoer niet ge- dekt was door een door of namens den directeur van het rijksbureau voor rubber af- gegeven vervoerbewijs. Verd. gaf toe niet ingeschreven te zijn by het ryksbureau voor rubber en zeide er ook het nut niet van in te zien. De hand had hy al eenigen tyd voordien gekocht. Meende, dat er geen vervoerbewys voor noodig was, om- reden de band voor 40 pet. was versleten. De band werd inbeslaggenomen. Eisch en uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis, doch met bevel tot teruggave van den band. Achtergehouden. L. Audenaert, oud 69 j., landbouwer te Zuiddorpe, moet terecht staan terzake dat hy naby Zuiddorpe op 27 Juni van het vorige jaar 75 kg tarwe en 176 kg gerst, welke pro ducten bestemd waren, althans deel uitmaak- ten van zy'n landbouwbedrijf, heeft voorhan- den gehad, Deze tarwe en gerst waren op verschillende plaatsen op den zolder van zyn woning en op de kafzolders gevonden, o.a. achter beddegoed en onder een circa 2 meter dikke laag kaf. Uit gehouden controle bleek onder meer ook nog, dat verd. nog aanwezig zou moeten hebben om te leveren aan de Pica plan. 1200 kg tarwe, welke er echter niet meer was en waarvan hy opgaf ze aan de paarden te hebben gevoederd. Zoo had verd. wel aanwezig wat hy niet mocht hebben en ontbrak hetgeen er moest zijn. Ook kwam nog uit, dat hy den vorigen dag ongeveer 90 kg tarwe naar de grens met bestemming Bel- gie heeft doen vervoeren. Wat de bedoelde gerst en tarwe betreft, geeft hy toe, die aan de levering voor de regeering te hebben ont- trokken. Hy dacht de tarwe voor gezinsge- bruik noodig te hebben en de gerst voor de kippen, Gezien al deze feiten vraagt de Officier zyn veroordeeling tot een geldboete van 300 of 30 dagen hechtenis, met verbeurdverkl. De Rechter verlaagt dit tot 200 boete of 50 dagen hechtenis, doch ook met verbeurdverkl. Frauduleuze handel. Omstreeks 1 uur in den nacht van 24 Mei 1941 zagen de marechaussee's dat er nog licht brande In de woning van den bakker-cafd- houder A. Molders, oud 30 j„ te Graauw. Ze vonden dit vreemd en gingen posten. Na on geveer 5 minuten hoorden zy eenige personen achter de woing praten en hoorden dat er met zakken werd gewerkt. Ze zagen even later de deur van de bakkery open staan, terwyi de achterdeur eenige malen open en dicht gtng. De marechaussees begaven zich naar de plaats van het gesprek en zagen bij de ach terdeur op verdachte's erf 4 zakken liggen waar twee fnannen by stonden. Op de keu- kentafel zagen ze een vijftal fleschjes en gla- zen bier staan. Even later verscheen M. in dageiyksche kleeding en niet in nachtgewaad. Hp verklaarde, dat hy door gestommel was wakker geworden, uit bed gegaan om te zien wat er gaande was. Wist van de zakken aard- appelen niets af en beweerde de personen ook niet te kennen. By nader onderzoek bleek, dat er nog 3 personen in het cafd aanwezig waren. E6n lag tegen den muur gedrukt, eon in de buffetlade en de derde stond tegen den muur. Deze personen waren A. L. Peckstadt, oud 29 j., sohilder te Antwerpen, F. Hollan ders, oud 26 j., en A. A. Vonck, oud 27 j., bei- den arbeiders te Melsele (B:). Allen ver- klaarden dien middag by M. te zyn geweest om te vragen of ze wat erwten konden koopen en toen had deze gezegd te zorgen tegen 12 uur 's nachts terug te zyn, dan zou er wel wat klaar staan. Zoo gezegd, zoo gedaan. De bakker had aan de eerste twee ieder verkocht 35 kg aardappelen en aan nummer drie 35 kg tairwemeel. Bonnen waren niet afgegeven. De belde eerst aangetroffen personen wa ren net aangekomen en hadden nog geen zaken kunnen doen, De eisch tegen hen luidt 40 boete of 20 dagen hechtenis, met verbeurdverkl. Uit spraak idem. De cafdhouder-bakker ontkende alles. De personen zouden blnnengekomen zyn zonder dat hij het wist. Had ze nog nooit gezien en nog veel minder aan hen verkocht. Zeide lie- ver zelf meel te willen koopen. Gezien de verklaringen van de koopers, achtte de Officier het bewps tegen M. ge leverd en vroeg bp verstek 60 boete of 30 dagen hechtenis, met verbeurdverkl, Uit spraak idem. Oifertes aan het bultenlaud. Kommiezen der Invoerreehten constateer- den, dat de hen bekende P. Ploegaert, oud 50 j., vischhandelaar te Philippine, op 16 Juni van het vorige jaar onder de gemeente Philippine kwam aangereden met een driewielige bak- fiets uit de richting IJzendijke en op 450 m van de grens bleef staan, terwpl geiykertijd de hen eveneens bekende Q. uit Bouchaute (B.) zich bp hem voegde, waarop deze haas- tig zpn bakfiets opende en er twee gevulde jute zakken uithaalde en op de fiets van den Belg wierp, waarop beiden zich haastig in. tegenovergestelde richting verwpderden. Ze werden beiden aangemaand te blpven staan, waaraan ze voldeden. De Belg bekende zoo juist 2 zakken garnalen van P. te hebben overgenomen met het doel ze naar Belgie te smokkelen, hetgeen de vischhandelaar wist. De Belg kreeg een verbaal wegens poging tot uitvoer, terwijl P. zich nu moet verantwoor- den wegens het doen van offertes aan# het buitenland, n.l. in dit geval 60 kg garnalen aan een ander met bestemming naar het bui tenland. Gaf toe ze aan Q. te hebben overgegeven en bekende reeds meerdere malen op dezelfde wijze garnalen aan hem te hebben vertiandeld en heel goed te weten, dat deze ze naar Bel gie smokkelt. Eisch 40 boete of 10 dagen hechtenis, uit spraak 30 boete of 15 dagen hechtenis. Schaap geslacht. M. G. Broekhoven, oud 41 j., veekoopman te Terneuzen, werd op 27 Nov. j.l. aldaar door een agent van politie staande gehouden, toen hij op zijn rpwiel een zak vervoerde, welke bleek te bevatten een stuk versch ongestem- peld schapenvleesch van 17 kg. Hp gaf dade lijk toe dit schaap clandestien te hebben g- slacht. Hij vertelde daar nader over, dat toen hp in den morgen van 27 Nov. in zpn schuur- tje kwam, zou gezien hebben, dat het dier zich bpna had opgehangen, het stond ten- minste naar adem te gapen en hp was bang, dat het dood zou gaan en sneed het toen den nek maar af. Hy gaf het echter niet op als noodslachting, daar het dan naar zyn be- rekening te weinig zou opbrengen en wilde bet daarom maar buiten de vrpbank om verkoopen. Was met dat stuk onderweg naar een magazpn te Terneuzen, waar hy kort te voren ook reeds zoo'n stuk had gebracht. Het betrof hierdus noch een noodslachting, noch een huisslachting, want verdachte had geen vergunning, maar een frauduleuze slachting. Al het vleesdi werd inbeslag ge nomen. Verdachte zegt nog nader, dat hp 100 voor het dier had betaald en nu nog wilde redden, wat er t£ redden viel. De Officier vindt het vry emstig en vraagt 3 maanden hechtenis, met verbeurdverkl. van het vleesch. Mr. Tichelman is raadsman. Naar verd. hem had medegedeeld, had het dier zich zelf al half geworgd. Zelf kan pleiter daarover na- tuurlpk niet oordeelen. Hy acht echter de ge- vorderde straf van 3 maanden voor een sctiaap wel heel erg. De man heeft een gunstig ver- leden en vraagt ten slotte de hand nog eeas over het hart te strpken voor dit ,,arme schaap". De Rechter voelt daar nog wel wat voor en halveert de straf tot 6 weken hechtenis, met verbeurdverkl. HOOGE BOETEN VOOR S03AREN- FABRIKANTEN EN -HANDELAREN. Nadat reeds in November j.l. een 5-tal siga- ren- en sigarettenfabrikanten wegens heir overtreden der prijsvoorachriften tot groote boeten, in totaal ruim 150.000 heloopend, waren veroordeeld, hebben de prpsbeheer- sohingsautoriteiten ook op dit terrein niet stll- gezeten. Teneinde ook de kleinere beurzen van tijd tot tpd nog eens in de gelegenheid te stellen wat rookgerij te bemachtigen, is een voordurende contrfile op de productie van en den 'handel in tabakswaren uitgeoefend. Met name het prpsklasevoorschrift, dat de fabrikanten verplictit naast de duurdere soor- ten ook bepaalde hoeveelheden van lageren Prijs te fabriceeren, werd herhaaldeiyk over treden. Een groote sigarenfabriek in het Zuiden van het land zag zich wegens het niet naleven dezer voorschriften door den inspec teur voor de prijsbeheersching tot 15.000 boete veroordeeld. Kleinere boeten van 4500, 1000 en 500 werden nog opgelegd aan fabrikanten, die hetzelfde voorschrift hadden overtreden. Dat ook tegen knoeiery en prpsopdryving in den handel krachtig wordt opgetreden, be- wpzen 2 vonnissen tegen een ijrossier-klein- handelaar en een vertegenwoordiger, beiden. te Tilburg. De eerste werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching tot een boete van 10.000, de tweede tot f 750 boete veroordeeld. Van den vertegenwoordiger werd tevens een groote partij sigaren, ter waarde van ca. 3000 verbeurd verklaard. Be'den werd ten- slotte verboden gedurende den jaar voor e'gen rekening of voor rekening van anderen handel te drijven in tabak of tabaksproducten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3