UITREIKING VITAMINETABLETTEN HET MYSTERIE "1 ACHTER DEN MUUR FEUILLETON GEEN VETHOUDENDE ARTIKELEN IN VLLDPOSTBRIEVEN VERZENDEN. TERNEUZEN, 2 MAART 1942. Distributie yan Rijwielen. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat de uitreiking van de Vitaminetabletten 3e periode, zal plaats hebben, b het Ziekenliuis (kom), op Donderdag 5 iVtaart, van half drie tot vier uur. In het Consuitatiehureau, WitGele Kruis, op Donderdag 12 iwiaart, van half drie tot visr uur. De tusschenuitreiking voor de Kinderen, die drie maanden ge- worden zijn.zalgeschieden.elken Donderdag, in het Ziekenhuis (kom), van half drie tot half vier, in het Consuitatiehureau Wit Gele Kruis, van vier tot vijf uur. De stamkaarten van de Kinderen mede- brengen Terneuzen, 2 Maart 1942.1 De wnd Burgemeester van Terneuzen voornoemd,- C. VERLINDE. Toen echter korten trj-d geleden ir. van der Vegte benoemd weed tot directeur-generaal der P.T.T., verzocht deze den heer de Kloet naar P.T.T. terug te keeren. De heer de Kloet zal thans o.m. tot taak hebben het belangrijke staatsbedrijf op te bouwen in nationaal-socialistischen zin. Daar- toe word een aparte afdeeling gevormd, welke de nog bestaande tegenstell'ingen zal trach- ten weg te nemen om de grondslagen te kun- nen leggen voor den nieuwen geest, welke in dit belangrrjke bedtrijf zal moeten heerschen. De leiding van deze afdeeling is in handen gelegd van den heer de Kloet. VOORZITTER DIERENARTSENKAMER BENOEMD. Het rrjkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissari.s voor#iet bfezette Ne- derlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zpn verordening no. 17-42 (zesde veror dening, waardoor de verordening nr. 108-40 wordt aangevuld) den directeur van den rijks- veterinairen dienst dr. B. J. C. te Hennepe te Rotterdam, benoemd tot voorzitter van de Nederlandsche dierenartsenkamer. Voorts heeft de Rflkscommissaris voor "let bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van zjjn verordening nr. 108-40 (vierde verordening omtrent bijzondere bestuursrech- teljjke maatregelen) den directeur van het rjjksseruminstituut dr. C. J. de Gier te Rot terdam, benoemd tot plaasvervangend voor zitter van de Nederlandsche Dierenartsen kamer. REDE VAN MUSSERT. „Sedert de dagen van De Ruyter zijn wij niet onafhankelijk meer geweest." In een zeer druk bezochte openbare bijeen- komst van de N.S.B. In het gebouw Musis Sacrum te Ambem heeft de leider der N.S.B. ir. Mussert, Donderdagavond het woord ge- voerd. Hij wees dp het dreigende verlies van Ned. Indid en legde er den nadruk op, dat niet Japan aan Ned. Indie den oorlog had ver- klaard, maar dat de gevluchte regeerders in Londen den oorlog aan Japan hadden ver- klaard. De dag, dat geheel Ned. Indie door Ja pan bezet-zal zijn, zal een der zwartste dagen in onze historie sinds 150 jaren zijn. Het ver- schrikkelijkste van alles is echter, dat dit niet noodig was, maar dat het anders had kun- nen ,zijn. Door "Europa en door de geheele wereld gaat thans een revolutie als nooit te voren. Twee werelden botsen tegen elkander en het gevolg daarvan is de huidige oorlog. Als En- geland dozen oorlog zou winnen, zou het bol- sjewisme de werkelijke winnaar zijn en dat zou bij Winterswijk geen halt houden. Wij zijn dan ook grooten dank verschuldigd aan de DuTsche Weermacht, die thans verhoedt, dat het communisme Europa overstroomt. Economisch zal het nieuwe Europa niet meer afhankelijk zijn van Engeland of van Amerika. En als men dan vraagt naar onze onafhankelijkheid, dan antwoordt spr.sedert de dagen van De Ruyter zijn wij niet meer on afhankelijk geweest, maar waren wij afhan kelijk van Erijeland. Die onafhankelijkheid, die een fictie was, zullen wij verliezen, maar wij zullen onze taal, onze zeden, korto-m onze geheele cultuur behouden. En als men vraagt hoe het in de toekomst met Indie zal gaan, dan wjjst spr. op de verklaring van minister Tojo, dat de tradities van Ned. Indie geeerbiedigd zullen worden door Japan, mits Ned. Indie bereid is mede te werken aan de totstandkoming van de welvaartsruimte in Oost AzlS. Spr. besloot met een beroep op alien om vol vertrouwen mede te werken aan de komst van het nieuwe Europa. INTERVIEW MET VAN K DEEPENS. Waaxschuwing aan de Ver. Staten. De minister van buitenlandsche zaken in de Nederlandsche emigrantenregeering, van Kleffens, heeft, naar bet A.N.P. uit Washing ton meldt, de Amerikanen gewaarschuwd, dat zij den oorlog zoUden verliezen, wanneer de Ver. Staten niet terstond al hun strijdkrach- ten mobiliseerden. Van Kleffens legde deze verklaring af in een Een Nederlandsche speurdersgeschiedenis door PRANK VAN FALCKENOORT (Nadruk verboden) 16 'Half zes was Wagemans gemetamorpho- eeerd tot rechercheur Koks en hoorde tot zjjn groote voldoening, dat hij de vereischte toe- stemming van de bevoegde instanties had ver- kregen. ,,Dat neemt niet weg", besloot de eommi3- saris, „dat het een hoogst waaghalzig plan is. Als het een fiasco wordt, zal onze Justitie en in bet bijzonder ons corps op een geweldi- ge manier geblameerd worden. Maar dat moeten we er nu maar op wagen. Geluk, Koks an wees voorzichtig." Klokslag zes uur stonden twintig flinke Haarlemsche agenten in de kamer van den commissaris. Het meerendeel had een vrijen dag, maar was wegens bijzonderen dienst op- geroepen. Ook Brandsma, Koks' speciale vriend, was op het appel. „Heeren", zei Koks tot hen, ,,binnen een half uur wacht jullie een gevaarlijk karwei. We gaan in een huis in Aerdenhout een inval doen. Wij vermoeden, dat de ontvluchte ge- vangene en ook onze Bloemendaalsche col- Jega daar worden vastgehouden. Zorg, dat jullie je stok in de eene en de revolver in de belangrijk interview, waarin hij verder een saiutiivacting gat van zijn waarnemmgen tp- dens z.jn werk in de Ver. Staten. Hij zeide, dat het Amerikaansche volk een tragische fout zou maken, wanneer het de kracbt van de asmogendheden onderschatte, of wanneer het dacht, dat het nog tijd had om zijn voor- bereidingen voor een beslissenden slag te kun- nen beemdigen. Wanneer de zaken op de Stilie Zuidzee voortgaan als thans, zullen de Ver. Staten den oorlog verliezen. Het is thans geen tijd om de gebieden wel ke opgegeven zijn, te ontzien, want bet zal moeiicjk zijn verloren gebied te heroveren, wanneer de vijand zich daar eerst eenmaal heeft genesteld. Het zal veel menschenlevens kosten om het verlorene te heroveren. On- derschat den vijand niet. Wij moeten het on- aangename feit erkennen, dat wij alien het te licbt hebben opgevat. Wij hebben de fout gemaakt te denaen dat aangezien wij ons verheugen in een beschaafde levenswijze, die levenswijze ook eeuwig zou blijven." Van Kleffens sprak in zjjn eerste interview ook over de kwestie van een grootere poli- tieke vrijheid voor Nederlandsch-Indie na den oorlog. Hij zeide dat hij vooirstander is van een grootere autonomic der eilanden, maar niet van een volstrekte onafhankelijkheid. KOEPANG BEZET. Japansche marine-valschermtroepen, die op 20 en 21 Febr. in nauwe samenwerking met mariniers en land- en luchtstrijdkrachten bij verrassing op enkele kilometers ten Oosten van Koepang (Ned. Timor) waren geland, hebben Koepang volledig bezel. NED. INDIE HEEFT VERSTERKING NOODIG. De woordvoerder van de Nederlandsch- Indische strijdkrachten heeft, volgens een be- richt uit Batavia, verklaard: „Ned. Indie heeft dringend versterlcingen van de geallieec- den noodig, want de toestand is uiterst ern- stig." Hij wees er op, dat Java thans van alle kanten is ingesloten en de Ned. Indische weer macht te zwak is om een Japanschen aanval af te slaan. Luitenant-gouverneur-generaal van Mook heeft een radiorede gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat de geallieerde krac.hts- ontplooiing nog lang kan uitbljjven. DE GEVECHTEN OP DE NED. INDISOHE EILANDEN. Naar S.P.T. uit Batavia verneemt, meldt het legerbericht, dat op het oogenblik hevige gevechten woeden in midden Celebes, midden Sumatra en op Timor. Plaatsnamen worden in het communique niet genoemd. Naar Nya Dagligt Allebanda uit Washing ton bericht, heeft de vlucht van generaal Wa- vell uit Singapore, waarbij hij aan een rib werd gewond, een hefitige persdiscussie in de Ver. Staten veroorzaakt over de vraag of de Amerikaansche generaal Mac Arthur bij zijn troepen moet blijven of te rechter tijd de Phi- lippijnen verlaten. De New York Herald Tri- bun meent, dat bet een tragedie zou zijn, als Mac Arthur in gevangenschap zou geraken, daar zulk een beKwaam generaal met andere opdrachten belast zou moeten worden. Wen dell Willkie heeft zelfs voorgesteld dat gene raal Mac Arthur tot opperbevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten benoemd zou worden. De World Telegram daarentegen eischt dat Mac Arthur bij zijn troepen zal bljjven. Japansche bommenwerpers, die contact zochten, aldus meldt Domei uit Tokio, hebben op 27 Febr. ter hoogte van Batavia een Brit- sche vlootformatie waargenomen. Zij vielen een kruiser van de Exeter-klasse aan, die in brand vloog en niet meer kon manoeuvreeren, Een andere formatie Japansche marine- vliegtuigen nam op denzelfden dag op 30 mijl van Batavia drie vijandelijke oorlogsschepen waar. .Twee bommen troffen een kruiser van het type Exeter. Alle Japansche vliegtuigen keerden onbeschadigd op hun basis terug. De andere kruisers hadden de vlucht genomen. NEDERLANDSCHE TROEPEN NAAR INDIE. S.P.T. meldt uit Londen: Van Nederland sche zijde is bekend gemaakt, dat een deta- chement van het Nederlandsche legioen in Engeland naar Indie is vertrokken om deel te nemen aan de verdediging van het eiland Java. NEDERLANDSCHE MUNENLEGGER IN BRAND GESCHOTEN. In de wateren van het eiland Timor heb ben Japansche marinevliegtuigen, naar het Japansche faoofdkwartier meldt, een vijande- lijk schip van 20.000 ton tot zinken gebracht en een Nederlandschen mijnenlegger van 3000 ton in brand geschoten. Een ander vijande- lijk schip werd eveneens door de Japansche bommen getroffen en vloog in brand. PROGRAMMA-DIRECTEUR VAN DEN NED. OMROEP. De persdienst van den Nederlandschen Om- roep meldt: De directeur-generaal van den Nederland schen Omroep dr. ing. W. A. Herwijer, heeft met ingang van 1 Maart tot directeur van den programmadienst van den Nederland schen omroep den heer J. C. Plate benoemd. De heer Plate werd 25 April 1895 te Haar lem geboren en was na den wereldoorlog toen hij als reserver-officier bij de artillerie ge- ■diend had, op verschillende bankinstellingen werkzaam, waarna hij in 1929 naar Zuid- es mrnmrn aaEsavaaw** m andere hand hebt, wanneer je het huis binnen- dringt, want jullie zult met mannetjes te doen hebben, die waarschijnlijk voor niets zullen terugdeinzen. Schiet echter niet lichtvaardig, maar alleen wanneer het op zelfbehoud aan- komt, of wanneer iemand pogingen aanwendt om te ontvluchten. Laat niemand ontsnappen, ook geen vrouwen. We* zijn met een-en-twin- tig man en we verdeelen ons in twee groepen. Brandsma gaat met tien van jullie naar de voorzijde van de villa, hij weet den weg. Ik ga met de rest naar de achterzijde." Hp wachtte even en keek den kring scherp rond. Geen vrees of onwil was er op hun ge- zicht te lezen. Koks keek op zijn horloge. ,,'t Is nu even* over zessen. Over vijf mi- nuten vertrekken we naar den Overveensche- weg. Bij de Insulindelaan splitsen we. Jullie rijden onder Brandsma tot ongeveer een me ter of vijftig voor de villa en wachten tot ik het sein geef. Zoodra dat komt, gaan jullie onmiddellijk naar de villa. Is het hek op slot, dan kliin je er over. Is de deur op slot, dan sla je een ruit in en klimt door het raam. Twee man blijven bij de auto's. Met z'n zeven- tienen kunnen we het wel af. Het signaal is twee revolverschoten, kort achtec elkaar af- gevuurd. Alles goed begrepen? Nog iets te vragen?" ,,Vooruit dan, mannen, en denk om de eer van het Haarlemsche politiecorps." Een minuut later snorden er vier wagens, door Koks in de voorste g.eleid, in de richting van het Plein. Met een flinke gang glng net den Wagenweg op, de Zandvoorts rliel aan in, het spoor over naar Aerdenhout. Weldra was Duitschland vertrok om in dienst te treden van een Hollandsche onderneming, het Jod- und-Schwafelbad te Wiessee. In den zomer van 1933 werd hij de oprichter en groepsleider van de N.S.B. voor de in Beieren wonende Nederlanders. De heer Plate is thans verbindingsofficier tusschen het hoofdkwartiers van de N.S.B. te Utrecht eh het departement van volksvoor- lichting en kunsten. In October Van het vorige jaar ging hij over naar den Nederlandschen omroep, waar hij verbonden werd aan het bureau van den directeur-generaal. DOEL EN METHODE VAN DE PRIJSBEHEERSCHING. In een jaar pl.sn. 22.000 prjjs- overtredingen berccht. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden ledenverga&ering van de algemeene winke- liersvereeniging heeft de heer J. Koops, vol gens de N.R.Crt., van den dienst van den ge- machtigde voor de prijzen gesproken over doel en methode der prijsbeheeraching'. Spr. wees er op, dat de prijsbeheersching tweeerlei doel heeft: de prijzen te bepalen en daarnaast te handhaven, overtredingen op te sporen en te bestraffen. De prijspolitiek vormt een onder- deel van de algemeene oeconomische politiek en is als zoodanig ook in normale tijden reeds alom beoefend. Men denke bijv. aan de land- bouw-crisiswetten hier te lande na de jaren 1929/1930. Verhocgfde productie vOoral van levens- behoeften is noodzakelijk en om deze te bereiken zou men ook vrije prijsvorming kun nen toes'aan. Daartegenover staat echter een zeer groot nadeel, zooals in den vorigen wereldoorlog duidelijk is gebleken: de prijs- verhoc-ging gevolg van de vrije prijsvor ming leidt noodzakelijk tot loonsverhooging en zoo raakt men in een kringloop. Ook met beheerschte prijzen kan de prijspolitiek nog heel veel aan de productie doen, in het bijzon der op het gebied van productieverschuiving. Spr. noemde het een ideaal, wanneer ieder- een het noodige inkomen zou hebben maar ook nie1 meer dan hij noodig heeft om het beschikbare ,,distributie-pakket" te koopen en het noodzakelijke te sparen en te reserveeren. Er is echter veel geld over, dat men wil ge- bruiken om te koopen „zwevende koopkracht", die zich bij voorkeur op distributie-artikelen werpt en den z.g. „zwarten handel" in het leven roept. Na Mei 1940 moest voor het beheeren der prijzen alles nog worden optgebouwd en de eerste prijzenbeschikking bepaalde zich er daarom toe, een z.g. prijsstop in het leven te roepen, d.w.z. dat geen winstmarge in wel- ken vorm ook in geld uitgedrukt mocht stijgen boven het peil van 9 Mei 1940. Daar van was niet de bedoeling', de prijzen defini- tief op dat peil te houden, maar om geleide- lijk aan de prijzen te kunnen regelen. Dit is inmiddels grootendeels gebeurd, waarbij het vaak noodig was, oude besluiten door nieuwe te vervangen. Bij de prijsbeheersching zijn drie diensten betrokken; de productie-cenitrales, die een adviseerende s em hebben, de departementen en de gemachtigde voor de prijzen, die die be- slissingen nemen, waarbij de laatste tevens een codrdineerende taak heeft. De prijsbeheersching om vat twee soorten van prijsregeling: de prijsvoorschriften, waar- van er reeds meer dan honderd zijn uitgevaar- digd en die de betreffende prijzen voor het ge heele land regelen en daarnaast de inciden- teele goedkeuringen voor prijsverhooging in die gevallen, die niet op een algemeene rege- ling kunnen wachten of waarin een dusdanige regeling niet tot stand kan worden gebracht. Het ,,detailprijzenbesluit", dat voorschrijft, dat de winst op een ar'ikel in geld uitgedrukt niet hooger mag zijn dan op 9 Mei 1940, is langzamerhand uitgehold, doordat er voor tal van artikelen gespecificeerde prijsvoorschriften zijn gegeven. De groote moeilijkheid vormden daarbij de niet te vervangen en de volkomen nieuwe artikelen, doch ook deze is langzamer hand weggenomen. i Het antwoord op de vraag of kortingen ge- handhaafd moeten worden, luidt: dit hangt af van de prijsvoorschriften, welke voor het be trokken artikel gelden. De prijsbeheersching kent n.l. drie groepen van prijsvoorschriften: a. vast-gestelde prijzen; b. maximum prij zen; c. maximum en minimumprijzen. In groeD a. vervallen alle kor ingen. Voor groep b. vervallen zij eveneens, tenzij in het prijs- voorschrift vermeld staat, dat de vroegere leveringsvoorwaarden moeten worden gehand- haafd. Groep c. behoudt de korting, behalve wanneer en voor zoover de prijs daardoor onder het vastgestelde minimumbedrag zou komen. Dit alles geldt dus ook voor kassa- bons. Deze mag een winkelier behoudens de genoemde ui zonderingen niet laten ver vallen, daar zulks prijsverhooging zou be- teekenen. Wat het prijsaanduidingsvoorschrift betreft, deelde spr. mede, dat tegen de talrijke over- treders hiervan in de toekomst streng zal worden opgetreden. Voor een ar ikel, dat onder dit voorschrift valt geldt zulks ook als bijv. in een etalage ledige verpakking wordt uitgestald. Ook deze moet dan geprijsd wor den. Ook het prijsvormingsbesluit noemde spre- ker van bijzonder belang voor den winkelier. Dit schrijft voor, dat de prijzen zoodanig ge vormd moeten worden, dat zij in overeenstem- ming zijn met het maatschappelijk belang. Dit besluit behelst ook. de bepalingen i. z. ,ver- koopweigering en koppelverkoop. Wanneer bij dit laatste de bedoeling voorzit om ongewilde men bij den Bergweg, welke Koks inreed met den tweeden wagen. De andere twee reden door, de Insulindelaan in. Biniien een paar mi- nuten was men op de voor ingewijden lapg- zaam beiucht geworden plek gekomen. Vlug stapten alien uit. Jullie blijven hier", beval Koks tot de chauffeur-agenten, ,,erf kjjk goed uit, want ze hebben Je voor je het weet'. Wapehs ge- reed?" m De revolvers kwamen voor den dag. Vlug gaf Koks het afgesproken teeken. Twee scho- ten, onmiddetliik arhter elkaar afgevuurd, verscheurden de stllte. ,,En nu, voorwaarts!" Achter Koks liepen de zeven agenten snel naar den bewusten muur. Daar aangekomen, haalde Koks een korte, vlijmscherpe' bijl te voorschijn en sloeg daarmede in den bast van een grooten boom, die een paar meter van den muur afstond. Na een paar forsche sla- gen rukte Koks den bast weg en... daar ver- toonde zich een wijde ingang. De boom was hoi bij den grond. De agenten hadden geen tijd om verbaasd te zijn, want Koks was al in de nauwe ruimte gegaan en liep nu langs een soort touwladder naar beneden, gevolgd door de agenten. Na een paar meter gedaald te zijn, kwam men in een kleine hal. Koks tiaalde een zaklantaam uit den zak en be- scheen de ruimte. Hij zag een deur, doch deze bleek op slot te zijn. Hij rammelde er aan, doch zonder resultaat. Reeds had hij zijn bijl oogeheven, toen er vOetstappen weerklonken. Koks legde een vinger op de lippen en keek de anderen veelbeteekenend aan. artikelen te verkoopen met gewilde goederen, is het strafbaar, evenals ver.koopweigering met de klaarblijkelrjke bedoeling, de goederen later of langs ongeoorloofde wegen tegen hocgeren prijs te verkoopen. Voor het handhaven der prijzen is het noo dig, de over' reders op te sporen en te vervol- gen. Ook hiervoor moest het geheele apparaat worden opgebouwd. In totaal zijn thans hier te lande 700 a 800 opsporingsambtenaren met dit werk belast. Daarnaast houdt de rijks- accountan'sdienst speciaal controle over de prijzen van de groote bedrjjven. Ook eenige honderden politieambtenaren hebben korte- lings een specialen scholingscursus gevolgd. Zij alien brengen hun rapporten uit bij een der vijf inspecteurs voor de prijsbeheersching, die eventueel straffen opleggen. Van dit vonnis kunnen de veroordeelden in hooger beroep komen hij den gemachtigde voor de prijzen. In een jaar tijds Februari 1941 t/m Januari 1942 zijn bijna 22.000 gevallen van prijsover reding berecht (met nagenoeg altijd veroordeelend vonnis). Rekent men de maand Januari 1942 niet mee, dan werden er in dien tijd ongerveer 4.500.000 aan boeten opgelegd. Na zijn uiteenzetting gaf spr. gelegenheid tot het stellen van vragen. Aan hetgeen daar bij werd medegedeeld wordt nog het volgende on'leend: Voor brood en bo ter gelden vaste prijzen, daarbij mogen dus geen kassabons worden gegeven. Luxe artikelen worden in het algemeen vrij gelaten, hetgeen natuurlijk niet implieeert, dat daarvoor willekeurige prij zen mogen worden gerekend. Indien men bijv. "kaas of peulvruchten ver- koopt en, zijn Warden slechts half om half wil verkoopen, bijv. groene erwten en capueijners of kaas 20 plus met volve' te kaas, is, dit vol komen geoorloofd. Het gaat slechts om de be doeling en den winkelier is een billijke distri- butie van zijn goederen onder zijn clienten toe- gestaari. Ook mag hij den verkoop van een bepaald artikel weigeren bijv. aan iemand, ciie hi) nooit tevoren in zijn winkel heeft gezien, ten einde zijn goederen voor zijn vase klanten te bewaren. Slechts het maken van meer winst dan geoorloofd is, is liem verboden. PROF. GERBRANDY THANS MINISTER VAN KOLONIEN. Naar de Deutsche Zeitung i. d. Niederlan- den meldt, heeft prof. Gerbrandy, minister- president in de naar Londen uitgeweken Nederlandsche regeering, zich belast met de portefeuille van kolonien. Sedert het van kracht worden van de ge- wichtsbeperking voor veldpostzendingen naar het front tot 50 gram komen bij de veldpost- kantoren in toenemende mate brieven met vettigen inhoud bin»en. De zendingen komen wegens de ontoereikende verpakking vaak volkomen van vet doordrenkt en met onlees- baar adres aan, zoodat zij voor een deel niet bezorgd kunnen worden. Aangezien door der- gelijke zendingen ook andere zendingen be- schadigd worden, wordt dringend verzocht, van het verzenden van vet of ve'houdende voorwerpen in veldpostbrieven af tp zien. IllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllHII POSTGIRONUMMERS VAN DE VVINTERHFLP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in velei' leven. IllillllllllllfllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllliitlill Verkoop en .aflevering van 215 Maart verboden. De secretaris-generaal van handel, nijver- heid en scheepvaart maakt bekend, dat ter voorberelding van de distributie van rijwielen het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten tourrijwielen, sport- en racerijwielen, invalidewagens, transportrijwielen, carriers, onderstellen van carriers, alsmede van frames voor genoemde soorten rijwielen, invalide wagens en carriers gedurende het tijdvak van Maandag 2 Maart 1942 tot en met Zondag 15 Maart 1942 is verboden. EXTRA BRANDSTOFFEN. Voor huisgezinnen met zuigeltngen van zes maanden en jonger. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend inzSke de distributie van vaste brandstoffen. Om de meest emstige gevolgen van de nui- dige brandstoffennood te voor komen, is, in overleg met den geneeskundigen hoofd-inspec- teur van de volksgezondheid, besloten, ten behoeve van huisgezinnen met een zuigeling van zes maanden of jonger 6en eenheid brand stoffen ex ra ter beschikking te stellen. De zeer zorgelijke kolenpositie maakt het helaas onmogelijk, ook voor andere groepen der be- volking extra honnen ter beschikking te stel len of thans bonnen geldig te verklaren, daar de daarvoor henoodigde kolen niet aanwezig zjjn. De bovengenoemde leeftijdsgrens van zes maanden is dan ook met het oog op de be schikbare hoeveelheden bepaald. ,,Ben jij 't, Daan?" vroeg zacht een man- nenstem. „Ja, natuurlijk", aiitwoordde Koks gedempt. •Hierop klonk het geluid van wegschuiven- de grendels en even daama draaide een zware deur open. Koks, die z'n bpl aan een agent had overgegeven, legde z'n revolver op tret voorhoofd van den totaal verbluften man en zei: ,,Als je 66n kik geeft, hen je er geweest". Doch de man was te verbouwereerd om maar lets te zeggen. „Den man meenemen", beval Koks, .ach ter ons aan." Vlug liep men nu den gang door, die met electrische lampen verlicht werd, tot men weer op een deur stultte. „Hoe moet die deur open?" vroeg Koks fluisterend aan den verrasten portier, doch voor deze kon antwoorden, klonk er boven hun hoofd een verwoed geschreeuw, gevolgd door een geluid, alsof iemand vlug den trap afliep. Sleutels rammelden en na weinige se-, conden werd de zware, ijzersn deur wijd open gesmetendaar stonden, met groote oogen verbaasd te kijken: de Spanjaard en zijn huis- knecht. De agenten rlchtten hun wapens op het tweetal en Koks zei met korte stem: „Om- hoog je handen,^Senor, het spel is uit; wees verstandig en bied geen tegenstand, want mijn mannen hebben het consigne bij het min- ste te scbieten." De huiseigenaar keek met van woede ver trokken gezicht den rechercheur aan, doch binnen enkele oogenblikken beheerschte hij zich en stak zijn handen op. Om de In aanmerking komende gezinnftM zoo spoedig mogeltjk in het bezat van kolen te stellen, kan op 2 en 3 Maart a.s. op ver toon van de distributie stamkaart „hoofd" en de stamkaart van de zuigeling, die na 31 Augus tus 1941 geboren is, een bon voor 66n eenheid vaste brandstoffen bij den plaatselijken dis'ii- buLicdienst worden afgefaaald. Tevens zal dien dienst dan een bewijs van voorrangslevering afgeven. Ieder handelaar is, indien hrj over voorraad beschikt, verplicht, om, tegen in neming van den bon en dit bewijs, bij voor- rang te leveren, ook al is de klant niet bij hem ingeschreven, DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in verband met de huidige seizoenomstaridig- heden de volgende maatregelen z(jn genomen met betrekking tot de distributie van boter, margarine en bak- en braadvet. In plaats van 66n bon voor de distributie periode van 28 Februari tot en met 7 Maart a.s. en e&i bon van de distributieperlode van 8 Maart tot en met 16 Maart a.s., worden dit'- maal voor het tijdvak van 28 Februari fot en met 16 Maart a.s. twee bonnen van de boter- en vetkaart tegelrjk aangewezen. Gedurende genoemd tijdvak van 28 Februstri tot en met Maandag 16 Maart a.a geeft bon 11 zoowel van de boterkaarl als van de vet2 kaart naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter, zonder reductie, t>f margarine of vet. Gedurende genoemd '4jd- vak geeft voorts bon 12 zoowel van de botef - kaart als van de vetkaart naar keuze recht1 op het koopen van het normale rantsoen mar'*- garine of vet. Boter is derhalve,- voor wat todb 12 betreft, noch op de boterkaart- noch opYk!-' vetkaart verkrjjgbaar. De bonnen 08 en 09 van de boterkaart m van de vetkaart, welker geldigheidsduur wordt verlengd tot en met 16 Maart, geven met in gang van Zaterdag 28 Februari naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter- zonder reductie, of margarine, of vet,; De aandacht wordt er op gevestigd, dat het naar keuze beschikbaar stellen van meer arti kelen op bovengenoemde bonnen niet betee- kent, dat men nu ook op alle bonnen, vvaar- over men beschikt, het artikel zal kunnen ver- krijgen, waaraan men eventueel de voorkeur geeft. De bovenbedoelde omstandigheden zijn oorzaak, dat men voorshands genoegen zal moeten nemen met dat artikel, waarover de winkelier beschikt. Ten slotte wordt medegedeeld, dat bon 10 van de boterkaart en van de vetkaart niet zal worden geldig verklaard en derhalve kan wor den vernietigd. UITREIKING TOESLAGKAARTEN VOOR BIJZONDEREN Alt It FII) EN VAN MELKKAARTEN VOOR PERSONEN BOVEN 14 JAAR IN DE ZGN. VOLLE MELKGEBEEDEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in het tijdvak van 9 tot en met 21 Maart. a.s. de toeslagkaarten der volgende dlstribu- tieperiode voor bijzonderen arbeid zullen wor den uitgereikt. Aan hen, die zeer zware;T arbeid verrichten zal worden uitgereikt een bonkaart M 101, aan hen, die zwaren arbeid verrichten een bonkaart M 201 en aan hen, die langdurigen of hachtarbeid verrichten een bonkaart M 301 De uitreiking zal gesehieden door den dia- tributiedienst der gemeenten, waar de be- tro^kenen ziin werkzaamheden verricht. De bonkaarten M 101 en M 201 zullen wor den verstrekt aan hen, die bij de voTige uit reiking overeenkomstlge kaarten hebben ont- vangen en thans nog dezelfde soort arbeid verrichten, tenzij de Inspectie der distributie heeft beslist, dat bepaalde arbeiders niet meer in aanmerking komen voor een toeslag- kaart. Voor hen, die thans in het bezit ztjn vsin een toeslagkaart voor langdurigen of nacht- arbeid moet opnieuw een aanvraag worden ingediend. Ten behoeve van hen, die nog geen toeslagkaart voor den hierbedoelden arbeid bezaten, docih in de plaats hiervan rantsoen- bonnen hebben ontvangen, zal slechts een toe slagkaart worden uitgereikt, indien sedert het. tijdstip der uitreiking van deze rantsoenbem- nen dertien weken zjjn verloopen. Belanghebbenden dienen hun distributie- stamkaart aan den uitreikenden ambtenaar te toonen. Zelfverzorgers kunnen geen aan- spraak maken op een toeslagkaart. Voorts zullen in het tftdvak van 2 tot en met 21 Maart a.s. in die gemeenten, waar de verkoop van voile melk is toegestaan, nieuwe melkkaarten worden uitgereikt. De nieuwe kaarten zjjn bestemd om te worden gebruikt gedurende drie distributieperioden van vier weken en zijn daarom samengesteid uit drie groepen van bonnummers. Voor de hierdedoelde kaarten komen in aanmerking personen van veertien jaar en ouder. Belanghebbenden worden verwezen naar de bekendmaking van den dlstributiedienst in de gemeente hunner inwoning. BON VOOR GENERATORANTHBAODBT EN -TURF VOOR DE MAAND MAART AANGEWEZEN. De Secrearis-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zondag 1 Maart 1942 tot en met Dinsdag 81 Maart 1942 de met „genera jor-anthraciet. „Mag ik weten", begon hjj, ..met welk recht u..." i „Dat zult U gauw genoeg weten", abeed Koks af, ,het is nu geen ttjd voor praatjee Twee man bewaken deze drie menschen en blijven hier wachten, De rest gaat met mij mee naar boven." Nu liep men snel den trap op, doch stultte alweer op een deur, die stevig op slot bleek te zijn. Koks aaraelde niet, maar sloeg met z'n bijl binnen een minuut het zware masaleve slot er finaal uit. Hij trok de deur open en stultte weer tegen een tweede. Aan de andere zljde was men blijkbaar bezig met een sleu tel pogingen aan te wenden om deze deur^Jfc- openen. Men hoorde een dergeljjk geluid en Koks meende bekende stemmen te onder- scheiden. Hallo!" schreeuwde hjj, „ben jij het Brands ma?" „Ja". klonk 't van den anderen kant terug ,,en we hebben al zeven man van de bende!" „Prachtig", antwoordde Koks, „kun je die deur openkrqgen?" ,,Een hebben we er al open", was de re- pliek, „maar er is er nog ten; we probeeren de sleutels al op het slot." „Ga maar opzij." schreeuwde de recher cheur, „dan zal ik het slot er wel uitfxak- ken." Na een paar minuten was ook deze belem- mering uit den weg geruimd en daar stdnd Koks met zijn mannen tegenover Brandsma: de eene helft aan de voorzijde, de andere aan de achterzijde binnengekomen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2