Land bou wberichten TERNEUZEN, 25 FEBRUARI 1942. Propaganda vergadering der N.S.B. te Hulst. RECHTSZAKEN. Winterhulp Nederland in Zeeland. DAG r R DUITSCHE POLITIE WAS BEN SUCCES. Nafcr door den bevelhebber van de Ord- auntespolizei in Nederland, generaal-majoor der 'politie Schumann, wordt medegedeeld, heeft de „Dag der Duitsche politie" in Neder land een overweldigend succes opgeleverd. Dit jaar kon een bedrag van rond 258.364 Rjjksmark aan het Duitsche winterhulpwerk worden overgemaakt. Daarenboven v/erden m zes steden rulm 12000 ktnderen gespijziga met eetwaren, die de politiebeambten hadden over- gespaard. Hoe buitengewoon groot doze offer- vaardigheid is geweest, blijkt uit het fei dat het vorige jaar slechts rond 83.000 Rjjksmark kon worden overgemaakt. De opbrergst van dit jaar is dus 200 pet. hooger geweest. OOK AMUSEMENTSORKESTEN MOETEN HUN PBOGKAMMA'S INZENDEN. SHet departement van volksvoorlicnting en Jcunsten wijst erop, dat de programmas vooi muziekuitvoeringen ten minste drie weken wor de uitvoering plaats heeft, dienen te worden ingezonden. Dit geldt niet alleen voor de ernstige muziek, doch ook voor de lichte, zoodat amusementsvereenigingen even- eens aan deze bepaling zijn onderworpen. De beroeps-amusementsgezelschappen kunnen volstaan met het inzenden van het repertoire, waarbij er nog eens op wordt gewezen, dat het uitvoeren van muziek van Engelsche, Amerikaansche, Russische en Poolsche com- ponisten en/of bewerkers, uitgezonderd Cho pin, :onder de huidige omstandigheden niet is toegestaan. Voor Hawaii-ensembles geldt de bepaling, dat oorspronkelijke melodieen op het programma kunnen bljjven, mits het geen Engelsche en Amerikaansohe bewerklngen zijn, Hetzellde geldt voor Zuid-Afrikaansche tiedjes van Nederlandschen oorsprong. Ten slotte dient er de aandacht op te wor den gevestigd, dat in de programma's de namen der solisten en componisten of bewer kers moeten staan vermeld met voornamen of voorletters. Door het weglaten van deze gegevens kan vertraging in het nadeel van de uitvoering ontstaan. HET GIDDE VOOR THEATER EN DANS. De afdeelingg voorlichting van de Neder- landsche Kultuurkamer deelt mede, dat door dep president van de Nederlandsche Cultuur- kamer, prof. dr. T. Goedewaagen, de volgen- de benoemingen in het gilde voor theater en dans zjjn geschied. Tot 1 eider van de vakgroep kleinkunst, de heer W. Caron te Hilversum. Tot leider van de vakgroep gezelschaps- dansleeraar: de heer 'H. Kwekkeboom te Haarlem en tot bestuurder de heer W. J. N. van Dalen, Thomsonlaan 23 te 's Gravenhage. Tot leidec van de vakgroep tooneel de heer J. Koetsier-Muller te Hilversum en tot be stuurder de heer H. van der Werff te 's Gra venhage. Tot leider van de groep tooneelschrijvers die heer A. T. A. Heyting te 's-Gravenhage. Tot leider van de giroep Rederjjkerstponeel: de heer L. Thjjssen te Voorburg. Tot leidster van de vakgroep kunstdans mevr. P. C. Rochat te Bussum en tot be stuurder van deze groep de heer W. Bos boom te Amsterdam. NIEUWE STRAATNAMEN. Dezer dagen is gepubliceerd het besluit van den commissaris-generaal van bestuur en justitie, dat straten, pleinen, publiekrechtelijke Hchamen, openbare instellirgen, enz., die den unftm van een levend lid van het huis Oranje- Naseau dragen, moeten worden verdoopt. De Gemeentestem meldt thans, dat de com missaris-generaal op 21 Januari j.l. den secre- taris-generaal van de Nederlandsche departe- menten heeft geschreven, dat de nleuwe namen van straten, pleinen, bruggen, enz. niet mogen worden ontleend aan den tegen- woordigen tijd. DOEL. VAN DEN ARBEIDSDIENST: DE DIENST AAN HET VOLK. Ter gelegenheid van de gecombineerde ten- tOonstelling van den Nederlandschen Arbeids dienst en den Reichs-Arbeitsdienst, die in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht wordt gehou den, heeft General-ArbeitsfUhrer Bethmann voor een groot aantal Duitsctie en Nederland sche gasten een lezing gehouden over de ont- wikkeling en de doelstelling van den Reichs- Arbeitsdienst lp Duitschland. De Arbeidsdienst dwlngt jonge menschen onj eenmaal in hun leven lichameljjken ar- beld te verrlchten. Deze geeft aan -het leven van onze jonge menschen de hoogste waarde. Tpgenwoordig geldt de oude opvatting an het liberalistische stelsel, om den arbeid zoo duur mogelijk te verkoopen niet meer. Het ia duidelijk, dat de menschen, die deze oude opvatting nog huldigen, niets voor den Ar beidsdienst voelen. Voor onzen Arbeidsdienst nn is de arbeid beilig. Want voor dezen ar beid en uit dezen bodem, die door dien arbeid weed verkregen, Is het vaderland gegroeid. Spreker vatte de doelstelling van den Ar- beidsdienst in de vier volgende punten samen: le. Het opleiden van jonge menschen on- <3ter het devies: arbeid adelt. 2e. De erkenning, dat de arbeid den grond- siag voor het menschelijk geluk vormt. 6a Opvoeding voor een ware volksge- meenschap, die tot grondslag heeft, dat alge meen belang voor eigen belang gaat. 4e. Het aankweeken van plichtsbetrach- tlng, discipline, kracbt en de bevordering van de gezondheid Men moet den Arbeidsdienst beschouwen als een eeredienst aan het volk, evenals het dienen van het vaderland met de wapenen, zoowel in vredestijd als in oorlog een eece- dienst is, maar v66r alles is de Arbeidsdienst een opvoedingsapparaat. En met behulp hiervan kunnen groote dingen worden ge- wrocht. Want het is niet de bedoeling, dat er stompzinnige arbeid wordt verrictit. De arbeiders dienen.te weten, waarvoor en hoe zjj moeten werken. Na iederen arbeidstjjd worden er koi-te oefeningen gehouden, ten einde het stijf wor den der ledematen van de arbeiders te voor- komen. De werken, die door den R.A.D. worden uitgevoerd, bestaan uit objecten ten dienste van het algemeen belang, zooals het verzwa- ren en aanleggen van dijken en wegen, het wtnnen en verbeteren van grond, enz. Daar- naast kan de organisatie haar hulp verleenen bij ongelukken van catastrophalen omvang e.d. In Duitschland staat thans een gewel- dig arbeidsleger ter beschikking. feet is geen wonder, dat de R.A.D. vooral in het buitenland de aandacht heeft getrok- ken. In het bjjzonder bjj die volken, die van den liberalistlschen regeerlngsvorm zijn be- vrjjd. Ook in Nederland is dit het geval ge weest. Spreker kan uit eigen ervaring zeg gen, dat men in Nederland met den Arbeids dienst op den goeden weg is. Wij Duitschers willen ons natuurlijk niet met de leiding in Nederland bemoeien. De organisatie moet aelf groeien, maar wij zijn gaarne bereid te helpen, waar dit noodig mocht bljjken, Spre ker heeft geconstateerd, dat het Nederland sche volk wat voor den Arbeidsdienst gevoelt en dat de jeugd haar medewerking verleent. Daarom is het mogelijk hier een corps van duizenden en duizenden vrjjwilligers te vor- men. Dat is reeds bewezen door de duizen den, die zich voor den Arbeidsdienst' hebben opgegeven en dat bewjjzen ook de leiders van den N.A.D. Nu zijn er vele lieden, die een vooroordeel hebben tegen den Arbeidsdienst, door te zeg- gen, dat de N.AX). aan politiek doet. Maar spreker stelt de vraag, of dit dan ook niet met de vroegere in Nederland bestaande jeugdorganisaties het geval was. Voor ons menschen van den Arbeidsdienst is onze poli tiek de dienst aan het volk. Het is, zoover spreker het beoordeelen kan, geen zonde, dat jonge menschen in zon en wind hun krachten geven voor, en zich dienstbaar maken aan hun vaderland. Spr. hoopte daarom, dat ook Nederland thans zjjn gezonde instinct zal volgen. Nadat prof. Nieschulz den spreker dank had gebracht voor diens helder betoog, werd de bijeenkomst gesloten met een driewerf „Sieg Heil" op Adolf Hitler, den FUhrer aller Germanen. ALEE WERKGEVERS EN WERKNEMERS IN fifiN VERBAND. Na diens terugkeer van zijn bezoek aan Duitschland, heeft het Nationale Dagblad een vraaggesprek gehad met den heer H. J. Wou- denberg, commissaris van het N.V.V. De heer Woudenbeng heeft hieiin ojn, ge- zegd, dat de kracht, welke tot het oplossen van het sociale vraagstuk heeft geleid, ligt geborgen in den nieuwen geest, welke niet alleen in arbeiderskringen, maar in alle lagen van de bevolking is doorgedionigen, de geest, die de menschen bewust maakt van het feit, dat het volksbelang gaat boven bet persoon- ijjk belang. De heer Woudenberg roemde de goede verstandhouding tusschen werkgever en -nemer en zeide, dat hierdoor de vroegere tegenstelling-en zijn opgehaven. De uitwerking van dien nieuwen geest is ook vooral te bespeucen in de sociale verhou- dingen, welke niet bepaald worden door be- sprekingen tusschen werkgevers en werk- nemersorganisaties. maar direct in de bedrjj- ven zelf, waar de bedrijfsie'der (ondernemer) verantwoordelrjk is v>or het wel en wee van alien, die in het bedrijf werkzaam zrjn. Opmerkelijk is hierorj, dafMe bedrijfsleider, zelfs in de grootste fabrieken, geen vreem- den zijn voor de arbeiders. Wij vinden, aldus de commissaris van het N.V.V., in het bedrijf de houding terug, welke aan bet front tusschen officier en soldaat heersch' beiden op leven en dood aan elkaar verbonden, met slechts den doei voor oogen: de overwinning. Hij was vol lof van het systeem van de be- drijfsgemeenscbappen en zeide, dat de arbei- der zich volwaardig lid van de volksgemeen- schap voelt. Dit is het wonder van de idee, welke de Ftihrer door middel van het arbeidsfront in den werkenden menseh heeft gebracht, met het prachtlge gevolg, dat het individu zich er gelukkig onder voelt, de persoonlijkheid zich sterk kan ontwikkelen, de volkskracht er aan- zieniijk door stijgt en de volksgemeenschap ermede gediend is. Zonder fiet arbeidsfc-ont zou het Duitsche volk niet tot een dergelijke kracbtsontplooiing gekomen zijn en den oor log niet op deze grootsche wijze kunnen voe- ren, aldus de heer Woudenberg. Acht u de oplossimg, die men in Duitsch land, dank zij het arbeidsfront heeft verkre- gen, ook voor Nederland van belang? Vanzelfsprekend. Het Nederlandsche volk heeft ongeveer dezelfde problemen als het Duitsche, hetgeen in het kort hier op neer- komt, da* de Nederlandsche arbeidsprestatie, wil het Nederlandsche volk zelfstandig en ge- lijkberecjitigd onder de Europeesche volken bestaan, enorm zal moeten worden opgevoerd, temeer, daar het Europeesche vraagstuk ook een Nederlandsch vraagstuk is geworden. Alle ongebruikte krachten moeten worden mgeschakeld en alle arbeidskracht, verloren gegaan door demoralisatle of werkloosheid, moet worden opgewekt en opgevoerd, om de ongeveer 250 menschen, die in Nederland per km2 wonen te kunnen voeden en de sociale hooigte, waarop de Nederlandsche mensch leeft te kunnen handhavem en te verhoogen. Ik zie daartoe geen anderen weg dan dien door de bedrijfsgemeenschappen, welke in Duitschland tot het gewenschte resultaat heeft geleid. Ook in Nederland zal het noodig zijn, dat werkgevers en werknemers gezamenlijk dezen weg betreden en in een verband worden opgenomen, om den socialen vrede te verze- keren en het sociale vraagstuk op te lossen. Hiefbij wil ik direct opmerken, dat de staat hieraan weinig zal kunnen doen. Natuurlijk kan er een wettelijke regeling komen, waarin de rechten van dert arbeider, nu hij he" sta- kingsverweer mist, verankerd liggen. De wezenlijke grond voor de bedrjjfsgemeenschap kan echter niet ,,van boven af" opgelegd wor den, want de inhoud van het begrlp „gemeen- sehap" geeft de verhoudlng van mensch tot mensch weer, welke vanuit de tnnerlflke ge- steldheid wordt bepaald. De huwelijksrechten en plichten worden wet*eljjk bepaald, maar daarmede behoeft een huwelijk nog niet ge lukkig te zjjn. Het geluk in het huwelijk ont- staat, ongeacht de wettelijke bepalingen, uit den band van de wederzijdsche genegenheid, welke twee menschen bind1;, om het leven zoo schoon mogelijk te maken. Wat wij noodig hebben is een arbeidsfront, dat alle krachten samenbindt en dat de groote opvoedende inrichting is, waarin deze, door liberalisme, marxisme en kapitalisme niet aan- wezige gesteldheid, gaat ontwaken en groeien en waaruit een groot aantal bindende en ver- zongende krachten worden gerecruteerd. Dus ligt het in uw bedoeling een Neder landsch arbeidsfront te vestigen? U hebt uit mijn woorden begrepen, dat het hier niet is een zaak van verordeningen en organisatie alleen, maar meer van een om- werJteling in den geest van den werkenden mensch, die tot nog toe in een andere wereld leefde. Daartoe wil ik mij als commissaris van het N.V.V. thans inzetten, om, waar het moet, dagelijks, zoo noodig ook meermalen dagelijks, deze dingen aan werkers en bedrrjfsleiders te zeggen, waarbjj ik hen er op wiis, dat het hier niet alleen om grootere productie en gelukk'ge menschen gaat, maar vooral om het zelfbe- houd van he*. Nederlandsche volk en de zelf- standigheid van zijn economisch bestaan. De rest moet groeien naar Nederlandsch karakter en wezen. Denkt u dat dit zal strooken met het karakter en den aard van het Nederlandsche wezen Ik zeg wederom: vanzelfsprekend! Niet alleen dat wij voor dezelfde problemen s'aan als eens het Duitsche volk, maar de eigen- schappen van het Nederlandsche volk zijn een waarborg voor hetzelfde menscbelijk kunnen. Het eenige wat ontbreekt Is het lnzicht in de noodzakelijkheid en de daaruit voortvloei- de wil, om alle kraohten in *e spannen, ten- einde de oplossing van het sociale vraagstuk te vinden. linilliltlllllllllllllllllllllllilinillllllllllllllllllllllllllllllflliillllllllillllilllllllllllllllllllllllini^l1!!)!!!! POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHUEP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. llillllilllll!llllllillll!l!llllllllllllillllllllll!l!llllUIIIIIIIIII!!llllfll!lllllllllllllllllWlilHlllllllllillllllllll!ll EEN ZILVEREN JUBILEUM. Dezer dagen heixiacht de besteller bij den Prov. stoombootdienst P. Harms den dag, waarop hjj 25 jaar in dienst was. Deze dag ging voor hem niet onopgemerkt voorbij. Hij ontving een bezoek van fdet bestuur van het Jubileumspaarfonds, dat door het pecsoneel van dien dienst is ingericht, dat hem kwam complimenteeren en hem tevens een herinne- ring aan dit heuglijk feit aanbood. Voorts werd hij in tegenwoordigheid van het personeel al- hier ook toegespfoken door den agent, den heer J. I. de Waal, die hulde bracht aan den jubilaris, voor zijn trouwe plichtsbetrachting. JAARWEDDEN VAN BURGEMEESTERS. SECRETARISSEN, ONTVANGERS EN WETHOUDERS. In het provinclaal blad no. 6 is opgenomen het thans goedgekeurde besluit van den waar- nemenden Commissaris der Provincie tot wij- ziging in de regeling van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders der gemeente in Zeeland. Het besluit wordt geacht te zijn ingegaan 1 Augustus 1941 en1 bepaalt dat genoemde jaarwedden als aanvang voor de gemeente der le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 7e klasse worden verhoogd met 5/95 gedeelte der tot dan gelden- de bedragen en dat voor de gemeenten der 8e klasse de aanvangssalariss^n worden bepaald op: burgemeester 3487, secretaris 3487, ontvanger 1283, wethouder f 294. Voor de gemeente Zierikzee zijn de jaar wedden resp. 3898, /3S98, 1898 en 975; voor Temeuzen en Goes resp. 4398, 4308, f 2411 en /975, Voor Middelburg zijn de cijfers resp. f 5744, f'5231, 3539 en /1949; voor Vlissingen >5744, 5231, f 3539 en 1895. GEEN BONNEN VOOR RIJWIELBANDEN IN FEBRUARI. Alle aanvragen geannuleerd. De seceretaris-generaal van handel, nijver- heid en scheepvaart maakt bekend, dat de dlstributiediensten gedurende de meiand Februari geen bonnen voor rijwielbanden af- geven. Alle aanvragen, wellce voor de maand Februari zijn ingediend, zijn vervallen ver- klaard, zoodat betrokkenen in Maart wedecom bij de dlstributiediensten een nieuw aanvraag- formulier moeten indienen. DE GORTPRIJZEN. De dezer dagen in de bladen bekend ge- maakte prijsvaststelling voor gort, gortmout en gortbloem zal voor zoover het de consu- mentenprijs aangaat Maandag 2 Maart 1942 van kracht worden. Tevens wordt medegedeeld, dat de prijs voor gort en gortbloem van de Zaansche kwaliteit (klasse V) per kg is vastgesteld op 11% cent. Alle in de officieele publicatie vermelde prijzen gelden voor het los uitgewogen pro duct. Voor het verpakte product mag per verpakking van 500 gram 4% cent extra wor den berekend. DE VER8TREKK1NG VAN B-STEUN. In een rondsehrijven aan de burgemeesters der gemeenten heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken mede gedeeld, dat de gemeentebesturen zich wat betreft het verleenen van den zgn. B-steun, voorloopig aan dezelfde bedragen kunnen hou- den als in 1941 per hoofd mochten worden uitgegeven. In de personen, die voor B-steun in aanmer- king komen, is geen enkele wijziging gebracht. Deze steun, bestaande ul*. de verstrekking van kleeding, schoeisel en dekking, komt dus ten goede aan ingevolge de Steunregeling gestoun- de werkloozen en kleine grondgebruikers. De burgemeester of daarvoor van gemeente- wege bestaande commissie (bet B-comltdl wijst de personen aan. die B-steun zullen ont- vangen en stelt tevens de uitkeering vest, die aan de betrokkenen, hetzij in geld, hetzij in natura, hetzij in bonnen, zal worden verstrekt. Mitsdien berusten het onderzoek en de beslis- s;ng inzake aanvragen om B-steun, zooals trouwens steeds het geval is gewees', bij den burgemeester of het hiertoe door hem aange wezen comitd. Teneinde de verstrekking van den B-steun zoo vlot mogelijk te doen verioopen geeft de secretaris-generaal den burgemeesters echter in oyerweging om, indien in hun gemeente een B-s euncomitg aanwezlg is, een of meer functionnarlssen van den Nederlandschen Volksdienst in dat comltd op te nemen De uitreiklng van deh B-steun zal geschie- den door de instanties van den Nederland schen Volksdienst, en wel zooveel rr.ogeiijk door de wflk- en blokhoofden. Voor een talrljke menigte, waaronder ook velen, die nog buiten de N.S.B. staan, heeft de propagandaleider van de N.S.B., de heer Ernest Voorhoeve, een rede gehouden in de groote zaal van het Concert- en Bioscoopge- bouw te Hulst. Niet alleen waren honderden N.S.B.-ers en sympathiseerenden gekomen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, waartoe een extra trein van Terneuzen naar Hulst was ingelegd, doch ook was er een groep Vlaamsehe nationaal- socialistem afgevaardigd, alsmede enkele Duitsche autoriteiten. Na een verwelkoming door kringleider Stoetzer herinnerde de heer Voorhoeve eraan, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een stuk is van Vlaanderen en daardoor een voorpost van Nederland. Ik heb Vlaanderen zoo lief, dat ik erover zwijgen kan, wanneer dit noodzakelflk is om het doel te verwezenlijken, aldus spr. Gezamenlijk zullen de nationaal-socialisten van Noord en Zuid de scheidsmuren afbreken en dan zullen we niet langer meer kunstma- tig gescheiden staan random het kemland, doch samenwerken, gebonden door ons bloed. Na dezen oorlog zullen wij, Germanen, vast aaneen gesmeed staan In een sclidair Euro- pa. Vervolgens schetste hij hoe Zeeuwsch- Vlaandefen in den loop der achter ons llggen- de jaren werd uitgeleverd aan de Internatio nale machten van tiet geld. Hij hoopte, dat thans uit Zeeuwsch-Vlaanderen raannen naar voren zouden komen om in het verre Den Haag te bepleiten hoe dit gewest met zjjn rjjken bodem doch goeddeels arme bevolking tot welvaart dient te worden gebracht. Zeeuwscth-Vlaamsehe nationaal-socialisten, weirkt en zwoegt, komt naar voren, opdat wjj U in Den Haag en Utrecht zouden opmerken om op de bres te staan voor dit schoone geu- zengewest, aldus spr. Zjjn aanmoediging tot de Zeeuwsch-Vlamingen werd met een spon- taan applaus begroet. Speciaal tegenover de nationaal-socialisten beneden de Westerschelde wilde hij het scheld- woord landverrader in herinnering brengen. Immers is vooral ook hier 10 jaren lang zoo dringend geroepen om de eenheid van het volk, omdat men hier eens te meer de nood- zaak daarvan gevoelde. Maar de nationaal- socialisten, die om de eenheid van het Volk riepen, worden nu door de volksvjjanden tot landverrader uitgekreten, terwijl het toch de NjS.B.~er is, die leed onder smaad en brood- roof en er voor gezorgd heeft, dat ons volk als geljjk berechtigde kan medewerken na den oorlog. Wanneer ons volk alleen bestaan had uit die saboteerende ouwe wjjven, die zich hier en daar nog doen gelden, dan zou de Filhrer ons die gelijkbereehtiging niet verzekerd heb ben, dan zou bij moeten zeggen: „Dit is een verbasterd volk, dat ik in de hand moet hou- den". Welk een voordeelige positie zouden wjj ook ingenomen hebben, v/anneer wjj onder leiding van Mussert gestaan hadden als vrij- willige bondgenoot van de spil Dan zou de Filhrer nu aan Japan gezegd hebben „Hier is Uw Nederlandsche bondgenoot",terwjjl hjj nu zal moeten zeggen: „Die straathonden in Londen, eens Nederlanders genoemd, die heb ben den oorlog aan Japan doen verklaren". Spreker stelde na deze overwegingen nog eens de vraag: wie Nederland en Indie ver- raden hebben? Nat wat thans geschied is, moeten wjj onze krachten schenken aan de gemeenschap. Daardoor zullen wjj eens weer een vaderland bezitten, waard om er voor te werken. Met eenige voorbeelden uit de practjjk van het nationaal-socialisme schetste spr., dat sociale gerechtigheid mogelijk is. Tegenover deze sociale gerechtigheid stelde hij de achter ons liggende periode van de zelfzucht, over- heerscht door* democratische volksvjjanden van bimjen en van buiten, die het volk zon der gezag en in ziehzelf verdeeld lieten. Onze 500.000 werkloozen beteekenden anderhalf millioen ongelukkige menschen. In felle kleu- ren schilderde hj) de verbitfering, de haat, de afstomping bij deze ongelukkigen, alsook de vrouwen der werkloozen, die dikwijls jaai- in jaar uit een kind droegen van een afge- stompten man, met de wanhoop in de oogen omdat zij een nieuw schepsel in de wereld moesten brengen, dat dezelfde uitzichtlooze ellende te dragen zou krjjgen. En toch: fiTer een schooner beeld denkbaar dan de moeder, na de barensweeen met dat kleine wezentje in de handen. Menige werklooze zat met de vuisten in de oogen, omdat de haat zich had meester gemaakt van zijn hart, omdat hij die kleine niet wilde zien. Spr. wilde het volk wederom welvarend,* stralend en gelukkig zien. Daarom haatte hij die oude democra tische wereld. Er zal onder leiding van het nationaal-socialisme een nieuwe wereld ont staan, waarin sociale gerechtigheid heerscht en waarin aan de volkswelvaart wordt ge- bouwd. Na uiteengezet te hebben hoezeer Engeland ook schuldig is ten opzichte van Nederland herinnerde hjj er aan, dat Duitschland in 1918 den oorlog verloor door de revolutie in eigen land, aangesticht door het wereldjoden- dom. Goddank, zeide spr. Want denkt ge dat men in een zegevlerend Duitschland van 1918 zou geluisterd hebben naar den grooten plonier van de nieuwe orde Hitler, dien kor- poraal uit den wereldoorlog Duitschland. werd zoo aitgeplunderd, dat de nood er aan iederen Duitschen man, vrouw en kind kwam. Toen is Hitler gekomen. Alles wat hij zegt is eenvoudig en waar en daamaar handelt hij. Opnieuw ontdekte hij de vreugde van den arbeid. Daardoor was het ontwaken van den tegenstander precies te laat. Het oude Engelsche spelletje om Duitschland te omknellen werd voor de zoo- veelste maal opnieuw geprobeerd, maar het lukte niet meer. Wat zou er thans van ons volk, van Uw kerk, van Uw pastoor, Uw dominee, van onze stadhuizen. bouwwerken en kunst3Cheppingen zjjn overgebleven, wanneer de FUhrer Rusland tijdens de veldtocht in het Westen niet onder narcose had gebracht? Wat zou er nog over zijn van onze vrouwen en meisjes en vrouwe- lijke kinderen wanneer de bolsjewistische hor- den over ons gekomen waren Daarom wilde spr. nu den Duitschen soldaat gedenken, die zjjn bloed ook gegeven heeft voor ons Neder landers en onze Nederlandsche gezinnen. (Applaus.) Daarom is het nu ook het oogenblik om Mussert te gedenken, die 10.000 Nederland sche zonen wist te winnen om hun leven in te zetten voor de redding van de beschaving. (Applaus.) Als ge kunt, dan moet ge deze tienduizend volgen. want, Europa moet worden bevrjjd. En ook het thutsfront zal dag en nacht moe ten werken om den revolutionairen geest wakker te slaan. Wjj zullen een Arbeidsfront moeten bouwen, dat de staat zal behoedende jeugd zullen wjj moeten winnen in onzen arbeidsdienst. Weldra zal geen jeugdig ambtenaar in de staat meer kunnen worden benoemd zonder dat hij zrjn volk in den arbeidsdienst heeft gediend. En dan zullen onze weerbare mannen moeten opgenomen worden in de weermacht. De moeder van de toekomst zal in een welvarend Nederland wederom een kind onder het hart dragen met stralende oogen, omdat er een vaderhuis is, waarin het kind menschwaardig kqm leven. Met een opwekking om zich evenals hij achter Mussert te scharen, besloot spr. zijn geestdriftige rede. Bij een inzameling onder de aanwezigen, die grootendeels uit lieden met smalle beurzen bestonden, werd 94,60 bjjeen gebracht voor de Nederlandsche soldaten aan het Oostfront. DE KNOEIERUEN IN Z.-VLAANDEREN. Tot f 1000 boete subs, twee maanden hech- tenis was J. Risseeuw te Schoondijke door den Economlschen Rechter veroordeeld, wegens het verhandelen van aardappelen In s' rjjd met de voorschriften. Van het vonnis kwam ver- dachte bjj he*. Haagsche Gerechtshof In hoo ger beroep en betoogde, dat de aardappelen geschonden waren. Ook een getuige h de- charge verklaarde zulks; het waren aard appelen voor veevoer bestemd. De adv.-gene- raal wees er op, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen ontzettend is geknoeid den laats en tijd, het- geen tot een eind moet worden gebracht. Spr. was bereid een nader onderzoek door den rechter-commissaris te gelasten. Hij gaf er eohter de waarschuwing bjj, dat indien roocht A1 zullen er het geheele jaar door hier of daar nooden en behoeften te lenlgen zijn, zoo is zulks toch des te meer het geval in het barre jaargetjjde, wanneer de behoeften groo- ter en de kans om het een of ander te ver- -krjjgen geringer zjjn. Dit gevoelen we wel des te sterker,"nu de winter ons zoolang in haar greep gevangen houdt, nu verschillende zeer dringend noodige huiselijke voorradeh onrustharend slinken, nu de moeilijkheden voor nieuwen aanvoer groot zjjn. En bij dit laatste hebben we dan nog in de voornaam- ste plaats het oog op hen, die financieel In de gelegenheid waren zich van het noodige te voorzien en ook nog beschikten over eenige reserve, hetzij in voedsel, stooksel of kleeding. Maar ook zjjn we er van overtuigd, dat niet al onze medemenschen die gelegenheid heb ben gebad en dat er nood heerscht in vele gezinnen, een nood, die door het aanhouden- de barre jaargetjjde ook grooter wordt, omdat er meer dan anders noodig is. Het moet daarom als een zegen beschouwd worden, dat er een organisatie is ingesteld, die zich ten doel stelt aan de nooden en be hoeften van hen, die het noodig hebben, tege- moet te komen. En als we dan elk voor zich het strenge van den winter gevoelen, dan komen we nog te meer tot het besef dat die „Winter"hulp dringend nocdig is en dat dit werk algemeen steun verdient, meer steun en medewerking dan daaraan tot hiertoe in het algemeen wordt geschonken. Nog te velen blijven afzjjdig staan, onder allerlei voorgevens, doch met welke voor- gevens de behoeftige gezinnen niet gebaat of gelaafd kunnen worden. Er werd wel eens critiek uitgeoefend in verband met den naam, die van over de grens geimporteerd zou zjjn. Maar... aangenomen dat dit zoo zou zjjn, .is dan in het verleden gebleken, dat men in ons land zoo afkeerig was van veel dat van over de grenzen tot ons kwam? Hoeveel namen, uitdrukkingen, gebruiken en wat dies meer zij, kwamen niet van over de grens tot ons en verkregen "burgecrecht En het waren nog niet steeds goede dingen, die hier werden aanvaard. Het is daarom onjuist, een dergeljjk argu ment aan te voeren, om zich te onthouden van steun aan het helpende werk van Winter hulp Nederland. „Winter"hulpKan men als men zoo den invloed van den winter aan den lijve ondervindt wel een beteren naam voor zulk werk bedenken. Is die niet juist op zjjn' plaats? In een bjjeenkomst, waarin de dlrecteur voor Zeeland, de heer mr. W. Dieleman, dezer dagen weer verschillende mededeelingen over dit werk deed, vemamen wij, dat er in Zee- land aan waardebons reeds voor een bedrag van 251.000 is uitgekeerd, en dat er in den laatsten tijd, ook van de kleinere plaatsen, nog steeds aanvragen om steun binnenkomen. Dit laatste vemamen wjj ook van leden van het comitd te Terneuzen. Er zijn er thans In Zeeland wel 30.000 die steun genleten van Winterhulp, waarbij naast hen, die ook door diaconien en armbesturen worden gesteund, personen zjjn die op de grens daarvan staan, maar die toch zeer zeker hulp noodig hebben. Dat de armbesturen bij Winterhulp zouden worden ingescbakeld, staat nog geenszins vast. Officieel is daarvan nog niets bekend. In de maanden November, December en Januari is iederen keer 3 per persoon toe- gekend, doch niet iederen keer aan dezelfde personen. Het komen tot een Centrale Hulp- verleening is nog toekomstmuziek. Tegenover den steun van 251.000, die in Zeeland werd verleend, staat dat de opbrengst der collecten in onze provincie slechts 100.000 was. De groote giften moeten het dus doen en daarvoor wordt de instelling ten zeerste aanbevolen. In het najaar was de opbrengst der collecten minder dan het vorige jaar, doch sedert Kerstmis is het bedrag in de meeste plaatsen weer stjjgende. Aanstaanden Vrjjdag en Zaterdag zal weer een collecte worden gehouden. Er zullen thans speldjes worden verkocht met beeltenissen van bekende personen uit de Nederlandsche gescbiedenis. Er zal ook een verzoek worden gericht to* de Zeeuwsche boeren om een deel van hun productie ten behoeve van het werk van Win terhulp Nederland af te staan. Winterhulp Nederland streeft er naar, am zich ten dienste te stelien van het geheele Nederlandsche volk, voor zoover dit behoeftig is, en het meent daarin te kunnen slagen, In dien het mag cekenen op de medewerking van het andexe deel der bevolking, dat van het geen het bezit zonder schade voor ziehzelf een deel kan afzonderen voor de minder ge- lukkigen, en zelfs indien men er zich een offer voor moet getroosten, behoort men zich te kwjjten van den burger- en gemeenschaps- plicht, door een bijdrage voor het werk van Wmterhulp te zenden of wel te geven, wan neer de collectanten zich met hunnen speldjes bjj u aandienen. Er werd reeds veel goeds verricht, er werd al veel nood gelenigd, maar er moet nog ver- der gewerkt worden. De te houden collecte wordt daarom ten zeerste in de medewerking van alien aanbevolen, i - - -is blijken. dat het geknoei terwjjl voortgang vlndt, de gevangenneming van verdachte zal worden -gevraagd. Arrest over 14 dagen. DE MOORD TE OIRSCHOT. De reehtbank te 's-Hertogenbosch heeft zooals gemeld, den 24-jarigen kantoorb»d:.ende F. T. de Kubber uit Goes, die op 3 Angus us 1941 te Oirschot zijn verloofde, mej. N. Leurs met een bjjl van het leven heeft beroofd, ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenlsstraf met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie had vrjf ien jaar geeischt. Zoowel de verda.chte, als> de officier van justitie, hebben tegen deze uitspraak van de reehtbank hooger beroep aapgeteekend. DE PROV. VOEDSELOOMMISSAiHS SPREEKT TE OOSTBURG. De zaal van de „Sfadsherberg" te Oostburg was, volgens de Prov. Zeeuwsche Crt., Vrlj- dagmlddag tot in alle hoeken gevuld met landbouwers ui* geheel West Zeeuwsch- Vlaanderen, toen de heer Ir. J. D. Dorst, voed- selcommissaris in onze provincie een uiteen- zetting gaf over de crisismaatregelen enz.' Etr waren den heer Dorst een groot aantal vra^en geateld, waaruit bleek, dat voorlichting ge- wenscht was. Welnu, deze voorlichting Is door den heer Dorst op zoo duidelijk mogelijke vrtjee verstrekt. De heer Dorst behandelde eerst uitvoerig de kunstmestproductie, w;aaromtrent hjj belang- wekkende mededeelingen deed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3