KOU HET MY5TERIE 1 IACHTER OEM MUUR Uitreiking Inlegvellen voor Oistributiestamkaarten. Aanvraagformulieren voor Schoenen, Tsxtiel en Banden. De wnd Burgemeester maakt bekend, dat in verband met overplaatsing van het kantoor, tot nader order door den Distributiedienst geen aanvraagformulieren zullen worden uitgereikt voor schoenen, textiel en fletsbanden. Terneuzen, 25 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. FEUILLETON -AANMELDINGSPUOHT VOOR WERKLOOZEN, cms NeemnAKKEtitJE De Nederlandsche Pijns fiHer Bekendmaking. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat alie personen die nog niet in het bezit zijn van een inlegvel voor Distributiestamkaarten, zich dienen te vervoegen op het Distributieljantoor, op Ocmderdag 26 Februari a s., des namiddags van 24 uur. Dit geldt eveneens voor de personen, geboren in de maanden Januari, Februari, 'Maart van de jaren 1921, 1928 en 1938, ter omruiling in verband met het bereiken van een hoogeren leeftijd. j i Het ongerief van zijn fie's te moeten mis- sen, is zoo groot, dat ook een band, die een weinig kleppert tegen de bestrating, die niet alle trillingen en schokken dempt, of die wat meer onderhoud vergt in verband met v«r- vuiling', reeds voor velen een uitkomst zou zijn. De beste on werpen zullen op deze pun- ten wel meevallen. Een voomaam punt vormt de levensduur der nieuwe constructies, waar- over alleen de ervaring het laatste woord kan spreken. In deze omstandigheid heeft de jury aanlei- ding gevonden, slechts tot een voorloopige en nog niet tot de definitieve uitspraak over te gaan. DE REORGANISATIE VAN DE ARBEIDSBEMIDDELING. De directeuren van de gewestelijke arbeids- bureaux zijn, meldt de N. R. Crt., voor een tweedaagsche vergadering in hotel „De Witte Brug'' te 's-Gravenhage bijeen geweest. Deze samenkomst was belegd door het rijksbureau en had een bespreking van verschillende vraag- stukken, die zich voordoen in verband met de reorganisatie der openbare arbeidsbemiddeling en de daardoor aan haar geboden nieuwe ont- plooiingsmogelijkheden, ten doel. Na een begroetingswoord van den secre- taris-generaal van het departement van sociale zaken, ir. R. A. Verwey, hield presi dent dr. Boening, leider der Hauptab eilung Soziale Verwaltung van het rijkseommissa- riaat, een inleiding, waarin hij gewaagde van het eerherstel, dat de arbeid heeft gevonden, nu deze niet langer geldt als een doode koop- waar, doch gewaardeerd wordt als een maat- schappelijken factor, die naast zijn materieele be'eekenis, tevens een hocge zedelijke waarde v'ertegenwoordigt. Deze herwaardeering van den arbeid heeft ook in het werken der ar beidsbemiddeling haar weerspiegeling gevon den. De arbeidsbeurs moest plaats maken voor het arbeidsbureau en dit was niet alleen een naamsverandering, doch tevens een uiting van den eerbied, dien de nieuwe maatschap- pelijke ontwikkeiing aan het begrip arbeid loedraagt. He' arbeidsbureau is dan ook niet langer een beurs, maar een instelling, die een hooge opvoedkundige taak heeft te vervullen. De maatschappelijke waarde van den arbeid stelt den eisch, dat steeds naar een zoo doel- matig mogelijke aanwending der arbeidskrach- teni client te worden gestreefd. Dit geldt voor de tewerkstelling in binnen- en buitenland. Wat dit laatst.e betreft, zal het in de toekomst nie*" langer mogen voorkomen, dat in een be- paald gedeelte van de groot-Europeesche ruimte een overschot aan arbeidskrachten be- staat, terwtjl men elders handen te kort komt. ■Er is een naar elkaar toegroeien der Euro- pee sen e staten gaande en by het voortschry- den van dit proces, zal ook de mogelijkheid gegeven zijn om waar noodig, binnen de om- raming Van het groote Europeesche geheel, tot een uitwisseling van arbeidskrachten te geraken. Voor het oogenblik bestaat de meest actueele taak evenwel hierin, dat zorg moet worden gedragen voor een tewerkstel ling in Duitschland van het in Nederland aan- wezige overschot aan arbeidskrachten. Na deze met veel aandacht beluisterde uit- eenzetting hield Oberregierungsrat dr. Miin- tinga, eveneens verbonden aan de Haupt- abtellung Soziale Verwaltung, een zeer in- s*ructieve uiteenzetting over den opbouw" van het arbeidsbureau in Duitscbland. De voorzitter der vergadering, de wnd. directeur-generaal van het ryksarbeidsbureau, de heer Th. J. van Lier, die. na de eerste och- tendsamenkomst, het presidium van ir. Ver wey had overgenomen, behandelde vervolgens •enkele aspecten van het arbeidsbestel in ver band met maatregelen op het gebied der ar beidsbemiddeling in binnen- en bui'enland. In de verdere zittingen paseerde nog een gansche reeks van onderwerpen de revue. De heer J. A. Knetsch, chef van het bureau ar- Een Nederlandsche speurdersgeschiedenis dooi FRANK VAN FALCKHNOORT (Nadruk verboden) 14 Inderdaad kwam deze na een kwartiertje eens naat* z'n patient k ij ken. Er was natuur- lyk nog geen sprake van opstaan, maar men mocht hem wel een uurtje bezoeken. ■Een poosje later kwam de commissaria zelf naar z'n op nonactief gesteiden recher- cheur krjken, in gezelschap van den agent, die Koks had vergezeid op den noodlottigen avond. „Zoo, zoo", lachte z'n chef joviaal, „een beetje opgeknapt? Ja, ja, je ziet er al weer patent uit, hoor!" Koks ging daarop niet in. ,,'Heeft men hem te pakken gekregen?" was het eerste wat hjj vroeg. „Wien bedoel je?" vroeg de commissaris, die ondertusschen op een stoel was gaan zit- tgn. „Keesman, Teunder of den man, die jou heeft neergeslagen Geen van drieen. Er was geen mensch te zien, toen Brandsma je hoorde neervallen. 't Is een miserabele, ge- heimztnnige boel, dat moet ik zeggen. We heb- ben er dagen achtereen gesurveilleerd, in samenwerking met onze Bloemendaalsche beidsbemiddeling van het ryksarbeidsbureau oun. Over de arbeidsbemiddeling in land- bouw, veenderij en mynbedryf. De geneeskundige dienst van het ryks- arbeidsoureau vormde het onderwerp eener inleiding vein dr. J. K. Th. Koch, hoofd van genoemden dienst. Ir. M. de Wolff, hoofd van den psychotechnischen dienst van het R.A.B, gaf een uiteenzetting over beroepskeuze en psycho-technischen diens terwyl de heer K. N. E. Kwint, ambtenaar bij het R.A.B., het een en ander vertelde over de In overweging zijnde invoering van het arbeidsboek. De sociaal-oeconomische documentatie van de organen der arbeidsbemiddeling onder- wierp drs. Cool, adviseur van het R.A.B. op dit gebied, aan een nadere beschouwing, waama ten slotte de heer F. J. Goedhart, hoofdarbeidsleider van den Nederlandschen Arbeidsdienst, aan het gezelschap het een en ander vertelde over het werken van zijn dienst. De verschillende inleidingen gaven stof tot een veelzijdige en verhelderende gedachten- wisseling, zoodat dit tweedaagsche samenzijn in belangrijke mate heeft bijgedragen tot een verdiept inzich in de omvattende taak, die in ons arbeidsbestel voor de rijksarbeidsbemid- deling is weggelegd. A AN PI. AKB1LJ ETTEN VAN S.S. EN NAT. JEUGtDSTORM IN SCHO0L- GEBOUWEN. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur- bescherming heeft aan de directeuren en hoofden van openbare en byzondere onderwijs- inrichtingen de volgende circulaire doen toe- komen „In den laatsten tyd stelden rectoren, direc teuren en hoofden van onderwysinrichtingen mij herhaaldelijk de vraaig of gevolg moest worden gegeven aan tot hen van de zijde der S.S. of den Nationalen Jeugdstorm gerichte verzoeken om toe te staan, dat aan of in de schoolgebouwen aanplakbiljetten van een dier organisa ies werden aangebracht. Na dienaangaande met de Duitsehe autori- teiten in overleg te zijn getreden kan ik die vraag thans bevestigend beantwoorden. Derhalve dienen verzoeken van vorenbe- doelden aard voortaan te worden ingewilligd.'' RUIM BAAN VOOR DE POLITIE. Het Politiesignaal. De Duitsehe politie in het bezette Neder landsche gebied deelt mede: In bepaalde gevallen is het noodzakelijk, dat de politie zoo snel mogelijk door de stra- ten rijdt. Dergelijke gevallen doen zich voor- al voor, indien ergens een algemeen gevaar moet worden afgewend. Een snel vooruit- komen tijdens druk verkeer is slechts moge lijk, indien alle overige weggebruikers in der gelijke gevallen afstand doen van him per- soonlijke voorrechten en den rijweg onmiddel- lijk voor een ongehinderd snel passeeren van de politie vrijla en, inziende, dat het algemeen belang moet gaan voor het belang van den enkeling. De verplichtirg daartoe is vastge- legd in de verordening voor het verkeer op den weg voor het bezette Nederlandsche ge bied van 8 October 1941 in artikel 41 ten 3) pag. 831. In deze wettelijke bepaling, die klaarblijke- lyk nog niet voldoende aan de bevolking be kend is, wordt duidelyk gezegd, dat iedere weggebruiker reeds bij de nadering van een politievoertuig, dat zich in het bovengenoem- de geval door een bijzonder signaal kenbaar maakt, onmiddellijk door sterk naar rechts uitwijken en stoppen tot het politievoertuig voor bij is, den ry we»g moet vrijmaken. Het geluidsignaal, dat gegeven wordt, bestaat uit een opeenvolging van enkele tonen (accoord), die zoo luid zijn, dat zij door een ieder ge- hoord moeten worden. Een uitvlucht, dat iemand dit zeer luide signaal niet gehoord heeft, kan niet aanvaard Worden. Er zij op gewezen, dat de.gene, die bij het klinken van het signaal niet onmiddellijk den rijweg heeft vrij,gemaakf, indien hij daardoor een ongeluk krijgt, op geen schadevergoeding kan rekenen en bovendien nog wegens overtreding van de bestaande verkeersverordening Wordt gestraft. Alle politie-ambtenaren in het bezette Neder-- landsche gebied hebben opdracht zeer nauw- keurig toe te zien op de naleving van dit in het algemeen belang gegeven voorschrift. De verplichting tot stoppen geldt vanzelfsprekend ook voor tramwagens. Ook studeerenden boven 24 jaar vallen hieronder. Het Veroirdeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van sociale zaken en van justitie betreffende den aanmel- dingsplicht van werkloozen. Ingev.oige dit besluit moeten rnannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit of zonder natlonahteit, in den leeftijd van ten minste achttien en ten laoog- ste veertig jaar, die hun woonplaats of ge- woon vecblijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen midde- len in hun levensonderhoud tet voorzien, zich by het bevoegde gewestelijk arbeidsbureau ter inschrijving als werkzoekende -aamnelden. Niet tot aanmelding verplicht is hij, die: 1. in een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2. zich reeds voor het in kracht treden van dit besluit by het voor zyn (haar) woon- collega's, maar niet het minste resultaat." Koks keek hen beurtelings, niet begrijpend, aan. ,,Wat bedoelt U met dagenlang surveiliee- ren?" „We'l, nadat ze jouw zoo toegetakeld had- den, zijn er overal in den orritrek posten ge- plaatst, dag en nacht, maar zonder resultaat. Zondag zijn we er maar mee opgehouden." „Wat Zondag? En gisteren is het pas ge- beurd." Nu ging den commissaris een licht op. „Maar man, weet je wel, hoe lang of je hier al ligt?" „Geen flauw idee", mompelde Koks, „een da.g of drie?" ,,Een dag of drie? Bijna vie.^weken! We dachten eerst allemaal, dat jeenfin, ge- lukkig ben je in zooverre weer opgeknapt. Ahum. We kunnen je nog niet missen, Koks." „De hoeveelste is het dan vandaag?" „Het is de achtste Jurd. Keesman en Teun der zyn dus circa 5 weken verdwenen. We hebben nog geen licht in deze zaak kunnen brengen; aller oog is op jouw gerlcht, Koks. Je moet het mysterie maar weer gauw zien op te lossen, maar dan wat voorzichtiger." „Voor mijn part dadeiyk", bromde Koks ontevreden. De commissaris haalde een velletje papier uit z'n portefeuiile en overhandigde he* aan Koks. ,,Dit krabbejtje was aan de auto bevestigd. Bi-andsma zag het, toen hij dic-n bewusren avond met jouw teiug reed." Koks pakte het aan en las het. Er stonden maar enkele woorden op: plaats of gewone verbiyfplaats bevoegde ar beidsbureau. als werkzoekende h«eft aange- meid; 3. wegens wetenschappelijke of vakstudie niet of niet volledig in staat is in zyn levens onderhoud te voorzien, tenzy hy (zy) den leeitijd van 24 jaar heeft bereikt; 4. wegens geestelijke of lichamelijke ge- breken met of niet volledig in staat is in zyn levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet gesehieden: 1. indien hij, die tot aanmelding gehou- den is, op den dag van het in werking treden van dit besluit niet in dienstbetrekking staat, binnen veertien dagen na dit tydstip; 2. in andere gevallen binnen 48 uur nadat de dienstbetrekking een einde heeft genomen, tenzij de aanvaarding van een nieuwe dienst betrekking onmiddellyk daarop volgt. Als bewijs van de inschryving geldt de door het gewestelijk arbeidsbureau aigegeven in- schryvingskaart. Hij, die een vooigeschreven aangifte niet tydig, onvolledig, onjuist of in het geheel niet doet, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of met een boete van ten hoogste drie duizend gulden. De strafbaar gestelde handelingen zyn overtredingen. Voor vervolging wegens overtredingen zyn oeconomische rechters in eerste instantie by ultsluiting bevoegd. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1942. OPSPORINGSCORPS VOOR PRMS- BEHEERSGHING. - De cursus voor politie-ambtenaren, welke de gemachtigde voor de pryzen, Mr. H. C. Schokker, in het depot van de marechaussee te Apeldoorn had belegd, voor de vorming van een speciaal opsporingscorps, verbonden aan zijn dienst, is gesloten. De cursus heeft vijf weken geduurd. De eers e weken hebben twee verschillende groepen van ieder 5060 politie- ambtenaren uit diverse plaatsen van het land een een-wekelijkschen cursus gevolgd. Daar- na hebben ongeveer 50 douane-ambtenaren voomameiy'k uit Amsterdam en Rotterdam afkomstig, zich twee weken in het depot op gehouden. De eerste week diende om hun eenige poli ieele scholing te verschaffen cn de tweede was, evenais voor andere cursisten, uitsluitend aan de prijsheheersching gewijd. De laatste week hebben ongeveer 50 politie- ambtenaren en enkele marechaussees den cur sus gevolgd. STRIJD TEGEN SABOTAGE DER V OEDS EL VOORZIEN ING. De heerbanleider J. E. Feenstra van de W. A. der N.S.B. heeft in de perseonferentie te 's-Gravenhage, een en ander medegedeeld over het optreden der Haagsche W. A. tijdens de bijzondere omstandigheden der laatste weken. Aangezien de aa*dappelenvoorziening te Den Haag dreigde mis te loopen, bij gebrek aan voldoende transportmiddelen eenerzijds en door gebrek aan Organisatie-inzicht van de V.B.N.A. anderzijds, stelde ik mij, aldus spreker, in verbinding met den heer Van Zaanen, secretaris der V.B.N.A., wien ik mijn tiulp aanbood in den vocm van het beschik- baarstellen van vrachtauto's en eenige hon- derden weermannen. Deze hulp werd geweigerd onder de mede- deeling, dat alles voortreffeiijk funetioneerde en dat men over voldoende transportmiddelen beschikte. ^Nadat ik peraoonlijk een onderzoek bij en kele depots had ingesteld, bleek, dat alles by bet oude was gebleven. Er wacen geen auto's aanwezig en het tempo van uitgifte was veel te langzaam. Ik heb toen onmiddellijk ingegrepen, aldus spreker, weermannen als trekkrachten inge- schakeld en daardoor bereikt, dat op verschil lende punten van Den Haag de in lange ryen wachtenden bediend konden worden. Behalve de aardappelvoorziening dreigde ook de giroentenvoorziening geheel mis te loopen. Cok hier drong ik, na van te voren advies te hebben ingewonnen bij ter zake be- voegden, op verbetering aan. Van de zyde van het gemeentebestuur is een vergadering van groentenhandelaars hijeengeroepen, uit welker midden een commissie van samenwer king werd samengesteld. Toen o.m. in deze commissie een grossiet* zitting nam, die natio- naal-socialist was, weigerde een zekere Voge- laar (voorzitter Binnenlandsch Kooplieden- verbond), daartoe ook aangezocht, hierin eveneens zitting te nemen, omdat hy niet met een nationaal-socialist wenschte samen te werken. De houding van dezen Vogelaar heeft ten gevolge gehad, dat hierdoor in Den 'Haag de groentenvoorziening voor twee dagen geheel gestagneerd is geweest. Vogelaar is onmiddellyk in arrest gesteld wegens het schaden van het volksbelang. Ook in de groentenvoorziening is, dank zy den door verschillende organen hierop uitge- oefenden druk, eenige verbetering gekomen. Als laatste en meest frappante voorbeeld van iemand, die, met gezag en met verant- woordelijkheid bekleed, totaal in gebreke is gebleven de hem toevertrouwde belangen te behartigen, diene bet geval van den Wethou- der van Sociale Zaken van Den Haag, Buur- man. Deze heeft: 1. bij de door de byzondere om standigheden geboden tydelyke vermindering van het melkrantsoen geen rekeraing gehouden met de moeders. met zuigelingen en kleuters ,,Wie niet hooren wil, zullen we het laten voelen. Keesman. "t Was evenais de vorige maal met drakiet- ters geschreven op een gewoon blocnoLeveL ,,Ze maken my toch niet hang", zei Koks grimmig. „We zullen wel eens zien, wie op den duur aan het kortste eind trekt. Toen waarschuwde de zuster, dat de patient nu wat moest gaan rusten en de he eren ver- trokken. Na veertien dagen was Koks in zooverre opgeknapt, dat hy weer op de been was. Wel bad hy nog een licht gevoel in z'n hoofd, maar allengs overwon zijn steiK gestel en werd hij weer de oude. Een paar dagen nadien nam Koks de zaak weer in handen, echter in alle slilte en ver- momd. Hp had het beter gevonden voor de buitenwereld te doen schynen, alsof hij op lange na nog niet hersteld was en de Haar- lemsche kranten kregen opdracht een bericht te pubiiceeren - dat rechefcheur Koks, die in dertijd op zoo'n lafhartige wijza m een boschje te Aerdenhout was neergesiUgen. thans- her- stellende was, doch de eerste weken nog bet bed moest houden. Zoodoe.ide hoop 13 de poli tie de bende zand in de oogen te strooien en derhalve op deze wijze missohien het geheim van de deur op de eon of andere maniet te weten te komen. Op een avond laat - het ,vas al voislagen donker verllet Koks, vennomd ais een def- tig oud heertje, zijn woning. Werd het buis bespionneerd, dan zou men hem Zekc-r niet herkennen. Hy had een karner laten huren n Haarlem-Noord en bestOot daar vooiioopig onder een gefingeerden aaam te verblyven en Voelt Ge een kou opkomen, laat dan de AKKERTJES hun werk doen. Geen koorts, geen griep, mits de AKKERTJES by het eerste grieperige ge voel te hulp kunnen komen. Hierdoor liep de volksgezondheid ernstig gevaar. Dank zy het tydig ingrijpen van de zyde van den Beauftragte voor Zuid-Holland is opdracht verstrekt dezen voor de volksge zondheid absoluut noodzakelijken maatregel onmiddellyk volledig ten uitvoer te brengen; 2. bepaalde categorieSn arbeiders, die tot het invallen der vorst geregeld werk hadden, maar nu door de byzondere omstandigheden werklQos waren, geweigerd te steunen en hun den raad laten geven, maar aan de deuren te gaan bellen en te trachten hun diensten aan particulieren voor sneeuwopruimen aan te bieden en op deze wijze in hun kost te voor zien. Op deze wijze werden fatsoenlijke ar beiders gedwongen te gaan bedelen; 3. in ge breke is gebleven activiteit te ontwikkelen, toen emstige ontstemming onder de bij het sneeuwopruimen te werk gestelde arbeiders heerschte over het uitbetaien van loon. Ik stelde mij, aldus de heer Feenstra, in verbinding met den heer Buurman, wees hem op de m.i. gemotiveerde klacbten en verzocht zijn medewerking. Buurman antwoordde tydens dit telefonische onderhoud, waarbij hem o.a. gevraagd werd of hij de gunstige be paling, uitgevaardigd door het Departement van Sociale Zaken, niet in de krant had ge- lezen, letterlijk: ,,dat hij nooit kranten las en nooit naar de radio luisterde". Hij verklaarde zich verder incompetent stappen te onder- nemen; 4, zich niet overtuigd heeft dat werk loozen by het sneeuwruimen werden ingescha- keld, wier kleeding en schoeisel hen hiertoe niet in staat stelde. Naar myn meening moet, zoo besloot de heer Feenstra, de heer Buurman zoo snel mogelyk verdwynen als wethouder van Sociale Zaken. HET BEPEKKEN VAN WERK. Een nadere regeling. In het Verordeningenblad is opgenomen bet derde uitvoeringsbesluit van den secretaris- generaal van sociale zaken betreffende het beperken van werk. Hierin wordt onder meer het volgende bepaald. De leidftrs van landbouw-, Industrie- en handelsbedryven, alsmede degenen, die een vrij beroep uitoefenen, behoeven toestemming om: 1. den wekelykschen werktijd van het be- dryf, van een afdeeling van het bedrijf of van afzonderlijke werknemers op minder dan 48 uren vast te stellen; 2. werknemers te ontslaan, tenzij artikel 1639p van het bu,rgerlijk wetboek (dringende redenen) toepasiselyk is. Toestemming behoeft eveneens een op bet tydstip van bet in werking treden van dit be sluit bestaande werktijdregeling van minder dan 48 uren per week. Het verzoek om toestemming moet in vier- voud aan het bevoegde districtshoofd van de arbeidsinspectie worden gericht len dient met redenen te zijn omkleed. Bevoegd tot het verleenen van de toestem ming zijn de directeur-generaal van den ar beid of de hiertoe door hem gemachtigde in- stanties. De toestemming kan van de vervulling van bepaalde voorwaarden afhankelijk worden gesteld. Overtreding van deze bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maanden en met boete van ten hoogste tien duizend gulden of met een dezer straffen. Wordt een strafbaar gestelde handeling be- gaan In bet kader van het bedrijf van een rechtspersoon, dan wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die de opdracht tot de strafbare handeling heeft gegeven of die de feiteiyke leiding had by het verboden handelen of nalaten. De strafbaar gestelde handelingen zijn over tredingen. Dit besluit is Dinsdag in werking getreden. Tegeiykertyd is het eerste uitvoeringsbesluit Cuiten werking getreden. HET BBSGHHCKEN OVER VERMOGENH VAN BEDRUFSORGANISATIESk Ter toelichting van de beschikking, hou- dende verbod om over het vermogen van be- dryfsorganisaties te beschikken, stelt de or- ganisatie-commissie voor het bedrijfsieven er prys op het volgende te berichten. In artikel 2 van het eerste uitvoeringsbe- van daar uit zyn ondevzoekingen voor te zetten. Misschien was die heele Comedie niet eens noodig, maar gezien het gebeurde was de grootste omzichtigbeid geboden. Hy had tevens een plan voor.elkaar en hoopte daar mee den geheimen gang of deur bij den muur te vinden. Den morgen daarop ging Koks in zyn ver- momming naar het gemeentehuis in Bloe- mendaal, waar hy den burgemeester te spre- ken vroeg. Na een kort poosje gewacht te hebben, werd hy tot het hoofd der politie toe- gelaten. Deze keek den binnentredende nieuwsgierig aan. „Is het geen vergissing, mynheer?" be- groette hy Koks met gefranste wenkbrauwen. U hebt rimmers opgegeven, dat U gestuurd waart door de Centrale recherche uit Haar lem, maar ik heb niet de eer..." ,,Daar ben ik blij om, burgemeester", zei Koks lachend. De aderen zwollen op des burgervaders voorhoofd. Mynheer, ik verzoek u kort te zyn. Mijn tyd is beperkt!" „Een oogenblikje!" Koks haalde z'n pen ning voor den dag en legitimeerde zich. „Ik dacht, dat u me wel aan m'n stem zou her kennen, burgemeester." Deze viel van verbazing achterovgr in z'n stoel. „Lieve tyd, Koks, ben jy bet Ik dacht, dat je nog in bed lag. Neen, maar, die vermorn- ming is perfect, dat moet i'.: zeggen. Maar waarom ,,Sssst", fluisterde Koks, ,,ik heet nu Wa- gemans; je kunt nooit weten. Dat laatste avontuurtje van my heeft bewezen, dat we Door het SS- en politiegerecht in Nederland zyn drie Nederlandsche staatsburgers, waaronder een, half-jood, wegens het vervaardigen en verspreldan van verboden drukwerken, waarin wordt aangespoord tot sabotagehandelingen tegen Duitsehe belangen, ter dood ver- oordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. sluit van den secretaris-generaal van handei nyverheid en scheepvaart betreffende den op bouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeiing van het bedryfsleven, is aan de organisatiecommissie onder meer tot taak gesteld om, waar noodig, bestaande organl- saties of vereenigingen van ondememers te ontbinden of te vereenigen en voorschrlftec omtrent het beheer en het gebruik van hactr vermogen te geven. Nu de nieuwe organisatie van het bedryfs leven gereed begint te komen (drie van de zes hoofdgroepen werken reeds, een vierde en vyfde zullen zeer spoedig volgen) is het noo dig, dat de organisatie-commisaie ook de hierboven vermelde taak ter hand neemt. Zy zal moeten onderzoeken, weike orgaai- saties of vereenigingen zullen kunnen biyven bestaan, b.v. omdat zy behalve een oecono- misch ook nog een ander (sociaal) doel heb ben en welke zullen moeten worden ontbon- den of overgebracht was in de overoenkom- stige bedrijfsorganisatieHet is de bedoe- ling, dat in het iaa.tste geval het vermogen van een organisatie of vereeniging wordt overgebracht naar de bedryfs- of vakgt-oep, waartoe de bedryfsgenooten van de ontbon- den organisatie of vereeniging behooren, zoo dat de gelden ook beschikbaar blijven voor de bevordering van de algemeene belangen van die groep en van hare leden. De cont role op de besteding van deze gelden zal berustea by de hoogere organisaties van het bedryfe- leven. Ten einde doorvoering van den hierboven bedoel den maatregel over* de geheele linie mogelyk te maken, heeft de organisatiecom- missie in haar beschikking bepaald, dat over het vermogen van bestaande organisaties en vereenigingen van organisaties, welke de be- hartiging van de bedryfsbelangen van onder- nemers en ondernemtngen tot taak hebben, niet meer mag worden beschikt behalve voor zoover zulks voor de voortzetting van de loopende werkzaamheden noodig is. De be st uurder.s van de organisaties en vereenigin gen van organisaties biyven echter gehouden het hun toevertrouwde vermogen als goede beetuurders te beheeren. DIRECTIE VAN DEN A UTOBEVRACHTINGSDIENST, By beschikking van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat zyn be- noemd, met ingang van 1 Januari j.l.i 1, dr Joh. J. Hanrath, administrateur by het depar tement van waterstaat, tot directeur van den autobevrachtingsdienst; 2. W. K. J. Baay, tijdelyk ambtenaar by he departement van waterstaat, tot adjunct-directeur van genoem den dienst. DAdGRDBK VAN DIRECTEORhGENERAJU. VAN WINTERHUUP. Dandgenooten, Juist, in dezen tijd, nu de winter ons t»r- dege laat voelen, wat koude werkeUjk betee- kent, spreekt de nood van onze behoeftige landgenooten wellicht sterker tot u dan ooit het geval was. Het is verblydend, dat juist in dezen tyd, nu tal van landgenooten verstoken zyn van warmte en het .meest noodzakeiyke voedsel, Winterhulp Nederland op zooveel plaatsen kan ingrypen, dank zy den inzet van duizenden vrywillige medewerkers, jongeren en ouderen, die ondanks de weersomstandigheden er op uit trekken om hulp te verleenen, daar waar het noodig is. Deze vrywillige medewerkers hebben bet begrip gemeenschapszin tot werkeiykbetd ge- maakt en ik doe een dringend beroep op ben om onvermoeid door te gaan en zich met alle krachten in te zetten. Doch verder zou ik alien, die nu nog aar- zelend aan den kant staan, willen vragen om te beslissen. Beslissen om zich mede in de ge- iederen te scharen van ons groote W.HJM.- corps, dat reeds in staat was tlenduizenden en nog eens tienduizenden in den lande te helpen. Op 27 en 28 Februari zal wederom een straatcollecte worden gehouden, een collecte, waarby de beeltenissen van groote mannen uit onze historie zullen worden verkocht. Laat de herinnering aan hen u de beslissing gemak- keiyk maken. Zij hebben niet gepraat, maar gedaan. Maak hen niet beschaamd. Doe zoo- als zy en zet u in voor uw volk. Twee mogelykheden staan voor u open: Qffert. --Offert, omdat tienduizenden waehton en ook van uw beslissing afhankeiyk- zyn. Meldt u als collectant of collec' rlce om ande- ren het offeren mogelyk te maken; Doch het best dient ge uw volk door geld en tyd ter beschikking te stellen. Offert en meldt u, opdat ons devies op 27 en. 28 Februari be- waarheid worde: „Voor het volk, door het volk".' Den Haag, 28 Febr, 1942. PTE3K- met jongens te doen hebben, die voor geen kiein geruchtje vervaard zyn. Daarom dient myn vermomming en ik hoop, dat ze, ails Be me zoo zien, tot dezelfde conclusie zullen komen, als U zooeven. Men moet in de ver- onderstelling blijven verkeeren, dat ik voor- loopig nog onder de wol lig. Loop ik nu eens in de fnsulindelaan of op den Bergweg, dan sullen ze niet zoo gauw onraad ruiken, als wanneer ze zien, dat het rechercheur Koks is, begrypt U?" „Dus je geeft de pogingen, om dit myste- rleuze raadsel op te lossen, nog niet op?" ,,Opgeven antwoordde Koks vecwonderd „U kunt me net zoo goed vragen of ik m'n politioneele loopbaan vaarwel zeg. Integen- deel. Ik heb een nieuw plannetje op papier en ik ben juist hier om uw medewerking in deze te verzoeken. Ziet u eens, burgemees ter, ik heet Wagemans en ben een ryk ge- worden schoenfabrikant. Ik wil een buis laten bouwen en voor dat huls heb ik grond noodig en die moet het gemeenteiyk grondbedryf my leveren, begrypt U?" „Nog niet erg", bekende de burgemeester eeriyk. „Enfin, zoo terstond zal het u duideiyker zyn. Nu heb ik op den Bergweg geloopen en daar het bond gezien van het gemeenteiyk grondbedryf. Al de onbebouwde grond is dus van de gemeente, nietwaar?" ,,Inderdaad." „Welnu, ik heb een stuk grond, waarop stcuikgewa3 en verderop een boschje op het oog, welke uitloopt op een hoogen, steenen muur." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2