ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN No. 10.335 MAANDAG 23 FEBRUARI 1942 828 Jaargang Buitenland Bmnenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUtmcaar weermachtberioht. OPZIENBAREND DOCUMENT ONTHULD aanval op ned-indiscihe vloot. NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBtnnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Terneuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bg vooruitbetallng fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet bulteniand alleen bij vooruitbetallng. Ultgeefster: N.V. Firms P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38160 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bg vooruitbetaling Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bg regelaDonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentier liefst 66n dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSBAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het Opperbevel der weermacht maakte Z-aterdag bekend: In den centrales sector van het Ooste- Ijjke front beeft be: leger van den gene- raal der pantsertroepen Model in ver- woedde gevechten, die vier weken heb- 1 ben geduurd, onder de moeilykste weers- omstandigbeden, het gros van een vijao- delgk leger ingesloten en vernietigd, als- mede sterke deelen van een ander vijan- delijk leger verslagen. Daarbij verloor I de vgand rond 5000 gevangenen, 27.000 dooden, 187 pantserwagens, 615 kanon- I nen, 1150 granaatwerpers en machine- geweren, aismede een groote hoeveel- hoid ander oorlogsma eriaal. Tegelgkertgd heeft dit leger voort- durende zeer hevige ontlastingsaanvallen van den vijand afgeslagen en ook hierbij den vgand zware verliezen toegebracbt, In de overige sectoren van bet Oostelyke front ihebben formaties van het leger, gesteund door sterke strgdkrachten der luchtmacht, den bolsjewisten bij hun vruchtelooze aanvallen, zware verliezen I berokkend. In het hooge Noorden be- I stookten duikbommenwerpers deelen van j den Moerman-spaorweg met bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika werden in Oostelijk j Cyrenaica Bri sche verkenningsafdeelin- gen teruggeslagen. Op het eiland Malta plaatsfcen Duit- sctie gevechtsvliegtuigen bomlceffers op troepenverbl rj f plaatsen en vliegveldin- stallaties. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikboo- ten op den Atlantischen Oceaan weer 17 schepen van 102.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. Daardoor wordt het re- sultaat, dat onze duikbooten tot dusverre voor de Amerikaansche kust hebben be- haald vergroot tot 80 schepen van 532.900 brt. in totaal. Ter voortzetting van de operaties in de Caraibische Zee is een onzer duikbooten de golf van Pa- ria, ten Westen van Trinidad, binnenge- drongen en heeft op de reede van de Brltsohe haven Port of Spain twee sche pen, waaconder een tankschip, tot zin- Iken gebracht. In het tijdvak van 11 tot 20 Februari heeft de Briisehe luchtmacht 99 vlieg- tuigen verloren, waarvan 38 boven de Middellandsche zee en in Noord-Afrika In denzelfden tyd gingen in den strijd tegen Groot-Brntannie 28 eigen vlieg- tuigen verloren. ITALAANSGH WEERMAOHTBERICHT. Het 630ste weermachtsbericht luidt: Onze voorhoeden hebben ten Zuiden en Z.W. van Tminai en Mekili tegenaanvallen onder- aomen op vgandelgke verkenningsafdeelingen ml deze teruggedreven. Ook Vrijdag werd de activiteit van de lucht- machdoor bet slechte weer beperkt. Onze vliegtuigen bombardeerden bet vgandelgke acMerland. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen heb ben een beperkt aantal bommen geworpen in de omgevmg van Zuara en Horns zonder achade aan te richten. Min oiiuer duiKoiooLen is niet op baar basis terugvyekeerd. Volgens berichten, afkomstig van den vijand, werd een groct doel der be- mannirg gevangen genomen en naar Gibraltar overgebracht. De onpedoboot „Sagibtario", onder bevel van den Untenant ter zee eersce klasse Lan- franco Lanfranchi, heeft een vrjandelqke duik- tooot geramd, die in enkele seconden zonk. DE STRIJD IN HET OOSTEN WOEDT VOORT. In aanvulling op het weermachtsbericht van Vrijdag verneemt het D.N.B. van mili- taire zgde: Het is den bolsjewisten bekend, dat het grootste deel van den winter voorbg is. Een artikel in de Times van den 12 Febr. behelst, dat de werkelijk strenge vorsten, behaive dan In het Noorden, niet langer dan de maand Fe bruari zouden duren. Daarom beproeven de boJ3jewi3.cn thans een vertwijfelden eindloop met telkens nieuwe aanvallen op groote schaal tegen de Duitsche linies. Deze socct gevechtstechniek berinnert aan de aan ver liezen zoo rgke aanvallen der offensieven van Broessilow der jaren 1916—'17. Het resultaat van deze zinlooze stormloopen is steeds weer hetzelfde. De aanvallen loopen te pletter op den superieuren Duitschenafweer en vecoor- zaken zeer bloedige verliezen bg de bolsje wisten. Naar uit het weermachtsbericht van Vrijdag blgkt zgn deze verliezen ditmaal zelfs bij zonder zwaar geweest. De Duitsche luchtmacht heeft Donderdag aan bet heele front weer met formaties ge vechtsvliegtuigen, stuka's en jagers de bolsje wisten aangevallen. Troepenverplaatsingen ravitailleerlngswegen en verscheidene spoor- wegen waren herhaaidelyk net doel van voor- spoedige aanvallen met bommen en boord- wapens. Op het schiereiland Kertsj vielen twee groote, uit tankwagens bestaande trei- nen teh offer aan de Duitsche vliegers. In de bocht van de Donets plaatsten de° vllegtuig- bemanningen treffers op spoorwegwerken en verscheidene transporttreinen. Van de vijan delijke jachtvllegtuigen, die voor den afweer van den aanval werden gebruikt, werden er tien tijdens lucbtgeVechten neergeschoten, zonder dat een Duitsch vliegtuig verloren ging. In den centralen sector werden 94 vlieg tuigen vernietigd, een aantal vgandelgke co- lonnes In scheervluchten geheel uiteengesla- gen, in verscheidene benzine-opslagplaatsen branden verocrzaakt en op een vliegveld drie toesteilen op den grond vernield. Op een be- langrg'k overlaadstation en in een stad, die sterk met troepen was bezet, werden effect- rijke reffers geplaatst. Tijdens luchtgevechten scboten Duitsche jagers nog vier vliegtuigen der bolsjewisten neec. Op 18 Febr. trachtten de bolsjewisten de plaatselgke Duitsche aanvallen aan bet uiter- ste Zuiden van het front tot staan te bren- gen door hevigen tegenstand en tegenaanval len. De Duitsche troepen braken het vijande- lijke verzet en sloegen alle tegenaanvallen af. Zy wonnen opnieuw terrein; des avonds hadden ze een belangrgk plateau en verschei dene plaatsen genomen. Op 6dn plaats alleen reeds verloren de bolsjewisten meer dan dui- zend man aan dooden. De Duitschers brach- ten 150 gevangenen binnen en veroverden versciieiden stukken geschut. ENGELSCHE TORPEOOBOOTJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. Het A.N.P. meldt uit Lissabon: De Britsche admiraliteit heeft Donderdag- avond te Louden medegedeeld, dat de torpe- dobootjager Gurkha tot zinken is gebracht. De naaste familieleden zijn op de hoogte ge- steid. De Gurkha is in 1937 gebouwd en mat 1870, resp. 2400 ton. De bemanning bestond uit 240tkoppeij. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is de Gut'kLia reeds het tweede schip van dien naam, dat in dezen oorlog is verloren gegaan. 'Het eerste was een torpedobootjager van de 1 nbal-kiasse, die vernietigd werd tijdens den Noorschen veldtocht en welks verlies de eer ste Lord der admiraliteit op 11 April 1940 in het Lagerhuis bekend maakte. DE AUSTRALISCUIE VERLIEZEN OP MALAKKA. Volgens een bericht van Reuter uit Can berra beeft de Australische minister van oor log, Forde, medegedeeld, dat 18.231 man van de Australische strijdkrachten, die op Malak- ka en Singapore streden, als verloren kunnen worden beschouwd. Aanslag op Hitler en von Ribbentrop. V.P.B.) Van officieele Duitscbe zijde werd een sensationeel document wereldkun- dig gemaakt, waarin een aanslag, door de In telligence Sei-vice op den Fuhrer en Rijks- minister von Ribbentrop beraamd, onthuld wordt. Let gaat hier om een document, gedateerd 12 October' 1939, gevonden tusschen de papie- ren van Daladier en afkomstig van den voor- maligen Franschen gezant in Nederland, de Vitrolles. Hierin wordt de voormalige Neder- landsche minister van buitenlandsche zaken, Van Kielfens, ajs de voornaamste aanstichter van dezen aanslag gebrandmerkt. In d;t verband krijgt het bekende incident te Venlo, dat zich in Nov. van bet jaar 1939 afspeelde en waarin, naast enkele leden van de Intelligence Service, ook een Nederland- sohe officier een rol speelde, een nieuwen be- teekenisvollen achtergrond. De Centrale der Britsche Intelligence Ser vice was er op uit in Duitschland complotten te smeden om aanvallen op vooraanstaande personen te organiseeren, die dan later- in de vijandelijke pers aan „revolutionaire organi- saties in Duitsctrland toegeschreven zouden worden. Naar thans wordt medegedeeld, was men in Duitsche regeeringskringen van deze complotten volkomen op de hcogte. Ambte- naren en beambten van de Duitscbe veilig- heidsdienst der S.S. moesten zich uitgeven voor leden eener geheime organisatie in Duitschland, welke revolutionaire plannen zouden smeden tegen het Hitlerregime. Het eerste resultaat hiervan was, dat den chef der Britsche organisatie met zijn verschillen- de medewerkers, waaronder zich een officier van de Nederlandsche staf bevond, in de buurt van Venlo gearcesteerd en naar Duitschland vervoerd werden. Naar in de Wilirelmstrasse met verontwaardiging werd vastgesteld, valf uit het verslag van Vitrolles aan Daladier af te leiden, dat minister Van Kleffens omtrent de moccdplannen der Intelligence Service volkomen op de hoogte was. Hij deelde den Franschen gezant mede, *lat hi; in nauwe re- latie stond met „vooraanstaande nationaal- socialistische kringen" en dat hg aan deze personen zijn goede dicnsten had aangeboden. In werkelijkheid ging bet echter om agen- ten der Duitsche regeering, die het geherm eener Haagsche centrale moesten onthullen. Minister van Kleffens stelde voor een toekom- stige samenwerking tusschen Nederland en Duitschland de conditie, dat rijkskanselier Hitler en minister von Ribbentrop op de een of andere wijze ten val gebracht zouden wor den. Aan den Franschen gezant deelde minis ter van Kleffens mede, dat eenige bem goed bekende Fransche personen door hem met deze plannen op de hoogte waren gebcacht en dat ook de Belgische regeering te dien op- zichte georienteerd was. Toen de Fransche gezant van Kleffens er op wees, dat toenade- ring met het nationaal-socialistisch bewind hem bedenkelijk tcescbeen, daar Hitler en von Ribbentrop later toch weer aan het be wind zouden komen, gaf van Kleffens naar uit het document blgkt, ten antwoccd, dat deze uitschakeling ..definltiel" zcu zijn. Te Berlijn word vooral deze uitlating als een duidelrjk bewrjs uitgelegd van de misda- dige plannen, welke ten opzichte van Hitler en zijn minister zijn gesmeed. MEER OPOFFERINGSZIN IN INDIE VERLANGD. In een hoofdartikel drmgt „Het Nieuws van den Dag van Nederlandsoh-Indie" aan op meer eenheid en zin tot opoffering onder de bewoners van Nederlandsch-Indie, nu een aan val op Java voor de deur staat, meldt het A.N.P. In een radto-causerie, in* Nedeciandsch- Indle ultgesproken, wees de spreker er op, dat de weerstand van Nederlandsch-Indie grooter had kunnen zijn, indien Amerika en Engeland voldoende activiteit hadden betoond. Zooals de zaken (bans staan, zoo zeide spreker, moe- ten wij strijden met de wapens, die wij heb ben, desnoods.met de bloote vuist. Twee torpedojagers tot zinken gebracht. Het hoofdkwartier te Tokio heef meege- deeid, dat Vrijdag te middernacht twee Ned.- Indische torpedojagers tot zinken gebracht zijn en een andere zwaar beschadigd is bij een gevecht tusschen twee Japanscbe torpedo jagers en een Nederlandscb-Indische vloot- macht, bestaande uit 2 kruisers en 3 torpedo jagers in Straat Lombok tjisschen de eilanden Bali en Lombok. Volgens het communique achtervolgden de Japansche torpedojagers de vijandelijke krui sers gedurende drie uur, totdat er nog twee Japansche torpedojagers kwamen. Zij slaag- den er in, torpedotrefferS te plaatsen, vo6r de kruisers ontkomen waren.. Volgens een bericht uit Batavia aldus A.N.P. uit Lissabon geeft Reuter toe, dat tg'dens een zeegevecht in de nabfbeid van Esili in den nacht van 19 op 20 Februari een torpedojager der geallieerden is verloren gegaan. D.N.B. bericht voorts uit Sjanghai: Naar het l^gerbericht uit Batavia meldt, hebben Japansche bommknwerpers Zaterdag een vliegveld in West-Java en een vliegveld in Oost-Java gebombardeerd. Op beide plaat sen is „eenige schade" aangericbt. Bij een bomaanval op Banjoewangi, aan de Oos.elijke kust van Java, zgn door voltref- fers op een schuilplaats 39 man gedood en 19 gewond. Aanval op Java verwacht. De slag om Batavia is begonnen, zoo meldt Exchange Telegraph, naar D.N.B. uit Stock holm verneemt. De zee-engte, die de sterke Japansche contingenten bij Bali van Java sche.dt, is slechts 2% km -breed. De invasie van Java, zoo vervolgt het Engelsche pers- bureau, wordt van uur tot uur verwacht. Wavell moet er rekening mee hcuden, dat zij u.t v.er richtingen kan komen, namelijk van Bali, aismede van Sumatra, Borneo en Cele bes. De Japanners hebben hun landingsvaar- tuigen, die zij indertijd op Malakka hebben gebruikt, stelselmatig op Sumatra en Celebes geconcentreerd. Bintan bezet. Japansche troepen zijn naar Domei uit Tokio bericht Vrijdag geland op het eiland Bntan, een Nederlandsche bezitting op 45 kilometer ten Zuidoosten van Singapore. Het' eiland is bezet. Naar gemeld wordt, werden op twee plaat sen van het eiland troepen aan land gezet zonder dat verzet werd geboden. Op het eiland Bintan worden groote hoeveelheden bauxiet en tin gevonden. Landing-en op Bali. Uit Batavia wordt gemeld, zoo seint A.N.P. uit Lissabon, dat de Japansche troepen, die p het eiland Bali geland zijn, in Westelijke nchting optrekken en dat de eerste landingen nog versterkingen voor de Japansche strijd- kraohten aan land zijn gezet. D.N.B. meldt verder utt Sjanghai: Volgens niet-officieele berichten uit Batavia beginnen de geallieerden hun troepen uit Sumatra terug te trekken. BeawAting van Timor. In verband met de uitbreiding der Japan sche operaties tot Portugeesch Timor spreekt de geheele te Tokio verschijnende pers de hoop en de verwachting uit, dat de Poriu- geesche regeering dezen om redenen van zelf- verdediging voor Japan noodzakelijken maat- regel zal begrijpen. Geen land eerbiedigt de integciteit van Portugal en zijn bezittingen meer dan Japan, zoo schrijft de Tokio Nietsji Nitsji. -Het Portugeesche volk kan, naar het blad tetcogt, vertrouwen op de verklaring der Japansche regeering, dat de onsc-hendbaar- neid van het gebied wordt erkend, en dat de Japanscbe tccepen terstond na het bereiken van het doel der operaties uit Timor worden teruggetrokken. (D.N.B.) graaf 1 van zijn verordening nr. 108/40 den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, Dr. K. J. Frederiks, van de gegeven opdracbt tot waamemen van de loopende zaken van den secretaris-generaal in het departement van Algemeene Zaken, on der dankzegging voor de bewezen diensten ontheven. Op zijn plaats beeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, op grond van dezelfde verordening, den secreta ris-generaal in het departement van Justitie, Dr. J. J. Schriecke, belast .met het tijdelijk waarnemen van de zaken van den secretaris- generaal in het departement voor Algemeene Zaken. REDDER BELOOND. De Nederlander Jeroen Dijkhuizen, wonen- de Menninckstraat 9 te Scheveningen, heeft op 1 September 1941 een soldaat van de Duit sche weermacht gered van den verdrinkings- dood. Voor deze redding looft de commandant van de troepen in Nederland in het openbaar dezen redder. Bovendien is hem een belooning in geld oVerhandigd. GEEN LANGERK DUUR VOOR 60-DAGEN KAARTEN. In Januari j.l. verzocht de Nederlandsche Automobiel Club aan den waarnemend secre- taris-generaal van het departement van finan- cien te - willen bevorderen, dat de bepeckte geldigbeidsduur van een jaar voor de z.g. 60- aagenkaarten voor de motorrijtuigenbelasting zou worden opgeheven of althans verlengd. Zulks omdat door de motorbrandstofbeperking vele motorrrjtuighouders niet in de gelegen- heid zijn 60 dagen per jaar te rijden, en hun voor het ongebcuikte gedeelte van de kaart geen restitutie wordt verleend. De N.A.C. ontving thans bericht, dat haar desbetreffend verzoek is afgewezen. ONTVANGSTEN WINTERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland heeft van 9 tot en met 14 Februari in totaal ontvangen op hoofd- en pcovinciale en stedelgke kantoren f 39.786,68. PLEIDOOI VOOR EEN ROOKERSKAART. Indmk te Lissabon. De -berichten over de landing van Japan sche tro-epen op het eiland Timor zijn Zater dag in de vroege ochtenduc'en in de Portu geesche hoofdstad bekend geworden, meldt A.J4.P. uit Lissabon. Van officieele zijde is-' hierover nog geen standpimt bepaald. Onder de openbare meening vait in het geheel geen opwinding over het Japansche optreden te be- speuren. Men verwijst naar "de Japansche ve. zekering, dat de .tccritoriale rechten van Portugal op Timor gewaarborgd zijn. Trans porter! met Portugeescbe troepen bevinden zich reeds smds geruimen tijd naar Timer on- derweg en zouden ongeveer 26 Februari daar aankomen. DR. K. J. FREDERIKS. Het Rgkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden heeft op grond van para- Naar aanleidin.g van bet onlangs in de bla- de<n venschenen A.N.P.-berich dat blijkbaar door het Rijksbureau voor Tahak en Tabaks- producten werd ingegeven, volgens welk ednd 1942 de tabaksvoorraad uibgeput zou ztjr,, hiordt thars ecu med'eweriker in bet Nat Da' - blad, volgens de Prov. Z. CrL, een pleidn'oi "'O0,r de invoering van een rookerskaart, gelijk d!lt ock per 15 Februari a.s. in Duitschland gescforedt. Gerekend naar de buid'ige productie zouden dan per persoon per maand opgeveer 2-5 si.?a- ren, 2 half orzen rook abak, ca. 130 sigaretten toegeweizen kiunnen worden. Om bet publiek zelf controle-cnaatregelen in handen te geven, geeft deze medewerker enkele cijfers over hetgeen momenteel nog wordt geprcduceerd. Als „basis-rooker" valt hierbij te rakenen met marnelijke rersonen boven 18 jaar en vrouwelij.ke personen boven 25 jaar, terwijl deze bet halve rantsoen be- komen van vroeger, da naar het voorbceld van de Duitscbe rijksrookerskaart. Door de Nederlandsche sigarenfabrikanten wordt momenteel n.cg- geproduceerd circa 40 van de productie van 1939, dat is ca. 75.000.000 sagaren per maand, hiervan gaat af voor de Duitsche weermacht in Nederiand en andere bezette gebieden ca. 20.000.000 stuks, zoodat er voor het Nederlandsche volk nog ca. 55.000.000 s uks over bl jft. Wij scbatten het aantal rookers op bovenigenoemde basis op ca. 2.000.000, zoodat, indien een eerlijke verdee1 ng plaats zou vmden, iedere rooker maandelijiks kon rekenen op eiroa 25 sigaren inclusief cigarillos. Van ijenosnide 55 miUlioen sigaren beceeke- nen ca. 48 mlllcoen sigaren gebande-rolleerd beneden de 12 cent. Van pijip-, shag- en pruimtabak wordt no" geproduceerd 50 op basis van 1939, dat is ca. 500.000 kg per maand, minus 150.000 kg voor de weermacht, blijft over voor Nederland 350.000 kg per maandf, of drie en een half mil- lioen halfonsjes, wat op -vorengenoemde basis wil zeggen per pereoon ca. 2 ha.lfonsjes per maand. De sgarettenproduct'e van he.1 oogenblik bedraagt 75 van de bas's van 1939 of drie nonderd vijf en twintig milUoe.n stuks per maand. waarvan ca. zescig millicen voor de weermacht bestemd zijn. |Blijft over voor Nederland ca. 250.000.000 sigaretten. Op vorengenoemde basis is dit per persoon ca. 130 s'igare+t en per maand. Hoewol een kleine afwijkirig miogelgk is, kunnen deze getallen foch a is basis worden aangehouden, Verder schrijift deze medewerker n;>g o.m. o-at indien de betreffencle Duitsche instantie o"s n ISO niet. voor een bedrag van circa twaalf millioen gulden aan ruv/e tabak had geholpen, de tabakspuritie er heel wat sdech- er voor zou hehhen g est a an dan rru hat ge- val is. Naar van bevoegde zijde wordt ver- nomen zuilen er ock dit jaar wederom t-a- ian-Tvijke ho-weelheden tabak uit Italie, Al giers, Joego-Slavie, Buigarije, Griekenland enz. geleverd worden, al moet hierbij in het ocg gehiouden woixlen, dat door de onlzettende t I'an/nortmoeilijkheden de aanvoer-en van ruwe tabak wel eens kunnen stagneeren. INWISSELING DER RADIO-LUISTER- VERGUNNINGEN. Ter voorkoming van misverstand en onnoo- dige corre ipomdentie, wordt, in verband met de .nwisseling der radio-luistervergunningen, de aand-3,cht gevestigd op het volgend-1: RH verordeni-rg van den R'-'korommisparis, d d. 19 December 1940, houdende maai regeleri op bet gebied van den Nederlar.dschen Om- roep, gingen de technische zendinrichtingen en goedgekeurde radio-distributieccntrales in eigendom over naar he: rijk en werd bet P.T. T.-bedrijf belast met de oprichting en het In stand houdeni daarvan. Tevens werd het recht om radio-uitzendingen te ontvangen, verbon- den aan het bezit van een luister-vergunning. Het P.T.T.-bedrijf, c.q. de be rakken diemst- afdeellngen, werd belast met de heffing en adiministratie der luisterbijdrage, het verlee- nen van ontheffingen en vrijstellfngen, en de controle op de naleving der voorschriften, tegen overtreding waarvan bechtenis van ten hoogsrte zes maanden of een geldboete van maximaal du-izend gulden kan worden gevor- derd. Den directeur-generaal der P.T.T. werd de uitvoering dazer verordening opgedragen. In een uitvoeringsbesluit d.d. 27 December 1940 vaardigde deze hierop betrekking heb- bende voorschriften uit. De luis erbijdrage kan men voldoen door het plakken van maandzegels voor den vgf- tienden van iedere maand, of door storting of overschrijving- op postrekendng no. 400200 van bet Staatsbedrijf der P.T.T., per kwar- taal, half jaar of heel jaar, voor den vijftien- den dag van elken termijn. De luisterbijdrage der aangeslotenen op een radio-distribu ie- centrale worden automatisch verrekend bg inning der abonnementskosten. Door de aan- sluiting zelve worden deze geacht in het bezit te zijn eener luistervergunn-ing. De gelegenheid to inwisselmg der ludster- vergunningen staat voor hen, die hun bijdrage voldoen door het plakken van zegels, op voor ieder bepaalde dagen open aan de postkanto- ren tot 12 Maart. Wie voor dien datum daartoe geen gelegen heid heeft gebad, moet de volgeplakte kaadt cpzenden naar de derde afdeeling boofdbestuux P.T.T.afdeeling admriistratie ludsterverguB- ning te 's-Gravenhage. Hij is feiteaijk in over treding. Degenen, die him luia' erbijdrage voldoen door giro-storting, krijgen hun nieuwe luister vergunn-ing toegezonden. Wie een luistervergunn-ing had, beboeft dus niet opnieuw aangifte te doen van het beeit van een radio-toestel. Evenmin d'enen aange slotenen van een raddo-distributiecentrale aan gifte te doen aan aan bovengenoemd adres. Slechts in geval van aan- of afbchaffing van een toestel dient aangifte te worden ge- daan met gebruikmaking van een ten post- kantore verkrijgbaar formulier en voorts op dezelfde wijze bij verhuizing uiterHjk 7 dagen daama. Voor het indiennen van verzoeken to*: ont- heffing of vrijstelling dient een eveneans ten postikantore verkrijgbaar formulier te worden ingevuld, dat na volledige en diuidelijke invul- ling en onderteekening in de daarbg verstrek- te enveloppe"' recb streaks kan worden door- gezondsn naar het -gemoen tebestu ar. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de postkantoren, vo-or de vertzonging der radioprogramma's u-itsluitend tot den Neder- landschen Omroep te Hi'lversum. NED. S1GARENINDUSTRIE. Om te voorzien in de behoefte aan tabak voor de Nederlandsche Industrie, zijn er, meldt de ,,De Telegraaf", plannen om in het loopende jaar ruwe tabak aan te voeren uit verschillende landen, o.a. uit de Balkanlanden, Frankrgk. Italie en Algiers. De in to voeren soorten zijn in de eerste nlaats geschikt voor de verwerking door de kerf- of sigaretten- industrie. Ten einde den productied-uu/r in de sigarenindustrie te verlehgen!, werd besloten een deel der onder de in te Voeren tabakken voorkomende, mede daarvoor geochikte. soor- en fceschikbaar te stellenvoor de sigaren industrie. ter verwerking als binnengoed. Wanneer de invoer overesnkomstjg de plan nen verlocmt, zal de sigarenlnd rstrie, onvoor^ ziene omstandigheden voor-behouden, -vat de binnengoeduositie betreft, on basis van het huidige verwerkingspercentafge, tot ongeveer becin December a.s. kunnen produceeren. Hiernaast saat. dat de ombladpositie vol doende is om, op basis van het fmidige ver- werkingsquotum in de behoefte tot half De cember a s. te voorzien. De dekbladpositie zou, indien ter zake geen voorzien-insgen werden getroffen, minder ver reiken. De hier aanwezige oude voorraad dek- blad is toereikend tot Ongeveer einde Septem ber a.s., terwijl van de reeds ingevoerde Hon- gaarsche 'abak, welke binnenkort als omblad zal worden toegewezen, wellicbt slechts een klem gedeelte als dekblad zal kunnen worden verwerkt. Ten einde de productie van a'garen te kunnen hand haven tot 1 December a.s., is het daarom noodzakelijk, dat het ontbrekende kwanto.m dekh'ad wordt q-ew eerd uit het thans nog aanweizige natuuromblad. Het even- t"-°ele tetort, dat hierdoor aan omblad ont- staat, zal rnoeten worden aangevuld met kunstomblad. He1 ziet er dus naar uit. dat de Nederland sche stoarenindustrie tot begin December, hoe- wel in benerkte mate Van hh'v^u predu^e^ren. In ieder geval blrjkt, dat de betreffende instanties alle moeite doen. om het Neder landsche publie'k zoo lang mogelijk van rook- artikelen te voorzien. VERGUNNING TOT LOONSVER8IOOGING IN DE TEXTLELINJUSTRIE. Op 19 December 1941 stelde het college van rgksbemiddelaars minimum uurloonen vast voor volslagen manneliike arbe'ders van 24 t/m 60 jaar, werkzaam in de textiel- industrie. Deze regeling had in veel gevallen tot ge- volg, dat de loonen van ongeschoolde arbei- ders een verhooging ondergingen, waardoor echter tegelgk de bestaande venschillen in de loonen van ongeschoolde, geoefende en onge- oefende werknemers werden verminderd of opgeheven. Het college van rijksbemiddelaars heeft, b'!"cens een bericht in de Staatsccurant van dezer, h'erin aanlezding gevonden hij wege van een algemeene vergunning goed te keu-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1