Sanapirin aaa Mussert spreekt voor Arbeidsdienst-kader. Uitreiking RANTSOENBONNEN KAARSEN GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat op ftftaandag 23 en Oinsdag 24 febr. a s des v.in. 912 uur.\ door den Distributiedienst uitgereikt zullen worden rantsoenbonnen kaarsen voor verlichting van stallen en voertuigen aan diegenen, die hiervoor een aanvraagformulier hebben ingeleverd en hierop reeds de eerste helft van het aantal toe te wijzen bonnen hebben ontvangen. Uitreiking te Siuiskil op Donderdag 26 Febr. a.s. Terneuzen, 20 Febr. '42. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. Vervoer en nederlage van goederen. Griep en Koorls Heeft hferbij een zeergoede en be- trouwbare u/twerking. Buisje 4-0ct. HET DOCUMENT OVER HET OPTREDEN VAN VAN KUEFFENS. 2X 3 X Yt X GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN 1 Jan. 1942 Tot en met 31 Mrt. 1942 31 Mrt 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 19)2 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 28 Febr. 1942 28 Febr. 1942 30 April 1942 BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS! een onbeschadigde ledige Kruschen-flaconmetdeksel De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat de Birecteur der direote toelastingen, in- voerrechten en accgnzen te 's-Hertogenbosch, bjj beschikking dd. 2 Februarl 1942, No. 80/6, Heeft besloten: In te trekken zijn beschikking van 4 Juni 1941 No. 2394, alsmede de beschikking dd. 4 Juni 1941 No. 45/118, van den Directeur in de voormalige direc ie der directe belastingen, iHvoerrechten en accijnzen te Breda; Het onvrije gebied, bedoeld in artikel 1 van het Besluit van den wnd. Secretaris-Generaal van het Departement van Financien dd. 14 Mei 1941 to toepassing van de wet van 31 December 1915 Stbl. No. 533,' houdende be- palingen betreffende het vervoer en de neder lage van goederen, voor zijn directie tot wederopzeggens in te perken a. in de provincie Noord-Brabant tot het geheele gebied der burgerlijke ge- meenten Budel, Maarheeze, Leende, Valkens- waard, Rie boven, Westerhoven, Bergeijk, Luijksgestel, Eersei, Hoogeloon c.a. Biadel, Reusei, Hooge en Lage Mierde, Diessen, Hil- varenbeek, Goirle, Aiphen en Riel, Baarle- Nassau, Chaam en Nieuw Ginneken, het ge- deelte der burgerlijke gemeente Breda, dat heeft behoord tot de voormalige gemeenten Ginneken en Bavel en Princenhage, het ge heele gebied der burgerlijke gemeenten Rys- bergen, Zundert, Rucphen en Vorenseinde Roosendaal en Nispen, Wouw, Huybergen, Putte, Ossendrecht, Woensdrecht en Bergen op Zoom; b. in .de provincie Zeeland: tot het geheele gebied ten Zuiden van den Noordelrjken oever van de Wester-Schelde, benevens het gedeelte van de gemeente Ril- land-Bath, hetwelk is gelegen beoosten de Wester-Schelde. Axel, den 16 Februari 1942. De Burgemeester van AXEL. P. M. sSMALLEGANGE. smlddags Van den vorigen dag gebakken of op- gewarcnd is, van zeven uur 's morgens af uit het gebouw waarin zich de broodbakkerij be- vindt, te vervoeren. Dit brood mag van half acht af worden ver- voerd of afgeleverd. Het D.N.B. meMt uit Berltjn: De Vdlkischer Beohachter noemt in een hoofdartikel de politiek die de Nederlandsche minister van buitenlandsche Zaken Van Klef- fens in het najaar Van 1939 ten opzichte van de Duitsche regeering heeft gevoerd, een ,,ver- raad jegens Nederland". Zeltfs de Fransche gezant in Den Haag, baron De Vi rolles, heeft in zijn rapport van 12 October uitdrukking gegeven aan zijn verwondering er over, dat Van Kleffens Was ingegaan op een zoo ge- vaarltjk spel. Dit alles echter is Nederland duur te staan gekomen. De Van Kleffens on genooten, aldus de Vblkischer Beobachter oyer de Nederlandsche emigrantenregeering te Londen, zijn Britscher gewees' dan de Engel- schen en Amerikaanscher dan de Yankees, Zij gaven gevolg aan de inftuisteringen van Churchill en Roosevelt door den goederenruil met Japan op chicaneuze wijze te laten ver- kommeren en ten slotte zelfs een olie-embargo tegen Japan af te kondlgen, Thans echter waait boven Borneo, Celebes en kleinere eilan- Ren van Nederland de Japansehe vlag en Java ziet ongerus' den aanval van den sterkeren tegenstander tegemoet. In het teeken van de Sowjet-tactiek der „verschroeide aarde", zoo zet de Vblkischer Beobachter verder uiteen, wprden op bevel van Engeland geweldige waarden vemietlgd en daarmede word toe- gegeven, dat zoowel Van Kleffens als Wavell het duurzame verlies van deze schatkamer verwachten. Het door den avonturier Van Kleffens en zijn medeplichtigen uitgestrooide zaad komt op. Het blad besluit met *e ver- klaren, dat Indonesia zijn einde heeft ingeleid niet de in 1939 lichtzinriig door de vroegere Nederlandsche regeering opgegeven neutrali- teit. Er resteert nog slechts een groep cml- gran en te Londen, zonder land en macht. Dat is een treffend bewijs er voor hoe hard- nekkig vastigehouden, overleefde denkbeelden het lot van een volk kunnen bepalen, BE ViiiJWILLIGERS BIJ DEN ARBETOSDIENST. Voorkeur by de arbeidsbamiddeling. Op uitnoodiging van den wnd. directeur- generaal van het rifksarbeidsbureau, heeft Donderdag in de in hotel De Wittebrug te 's^Gravenhage gehouden vergadering van de directeuren der gewes'elijke arbeid3bureaux in Nederland, de hoofd-arbeidsleider F. J. Goedhart, hoofd van afdeeling 7 (aanmelding van vrijwilligers en arbeidsbemiddeling) van den Nederlandschen Arbeidsdienst, een rede gehouden waarin een uiteenzetting gegeven werd van de grondbeginselen, waarop de Nederlandsche Arbeidsdienst als opvoedings- instituut moet worden ontwikkeld en opge- bouwd, en waarbij in het bijzonder de samen- werking met de bureaux voor arbeidsbemid- deling werd hehandeld. Na he' doel en wezen van den Nederland schen Arbeidsdienst uitvoerig te hebben uiteen gezet, waarbij de nadruk werd gelegd op de dienstbaarheid van den arbeidsman aan de ge heele Nederlandsche volksgemsenschap, hield epr. een kracbtig pleidooi voor de belangen van den arbel'isman, die zijn eereplichten heeft vervuld, en derhalve op zijn beurt op den steun van en de behartiging zrjner belanr Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Beschikbaar per persoon Ot/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar Vol- was- senen Eenheid 22 Febr. t/m 28 Febr. 1942. In tijdvak van d6n week 10A Brood 10B Brood 10A Vleesch 10B Vleesch] IDA Aardap. 10B Aardap. 4 ranffioen Brood 1 rantsoen Vleesch of rantsoen Vleeschwaren l3/, kg Aardappelen Y% kg Aardappelen 9 l'/4 l3/4 18 22 2J/2 S/4 ^2 18 3X X rants. rants. kg kg 22 Febr. t/m 21 Maart 1942. In tijdvak van vier weken 213 Algemeen 10 C, 10 D Reserve 214 Algemeen 215 Algemeen 221 t/m 224 Algemeen 11 D- 12 D Reserve 225 Algemeen 226 Algemeen 227 Algemeen 216 t/m 220 Algemeen lnAt/m 13 A Melk 1 10B t/m 13 B Melk I 1 kg Suiker 50 gram Cacao 250 gram Koffie-Surrogaat 500 gram Jam 1 rantsoen Brood, Bloem, Gebak 250 gram Rijst 250 gram Peulvruchten 250 gram Gort 100 gram Vermicelli of Maizena 100 gram Kaas 3'/a liter Melk l3/4 liter Melk 1 50 250 500 4 500 250 250 100 500 28 1 50 250 500 4 250 250 100 500 14 1 250 500 4 250 250 100 500 7 1 250 500 4 250 250 100 500 7 kg gram gram gram rants. gram gram gram gram gram liter liter 19 Febr. t/m 27 Febr. 1942. In tijdvak van 9 dagen 09 Boter 09 Vet Yi rants. Boter of Rundvet Y rants. Boter of Yi rants. Margarine 1 1 1 rants. Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Van 15 26 07 K.F. 05 t/m 07H.K. 13 en 17 H.K. 08 H.K. 12 t/m 20 C.V. 23 t/m 28 C.V. le t/m 8e per. 08 211 G G L K.F. Petroleum Petroleum Brandst. Brandstof Brandstof Brandst.2) Brandstof Brandstof Brandstof Brandst. Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen 2 Liter Petroleum 1 eenheid Brandstoffen 2 eenheden brandstoffen 1 rantsoen Zeep 75 Gram Toiletzeep 80 50 Gram Scheerzeep 28 Dec. 1941 4 Jan. 1942 Diverse data 1 Febr. 1942 1 Febr. 1942 1 Fehr. 1942 Op ban 07 en 08 K.F. Brandstof is geen Anthraciet verkrijgbaar. Op bon 08 H.K. Brandstof is uitsluitend Turf verkrijgbaar. OPMERKINGEN: De volgende bonnen zijjj binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 21 Februari: 09 Brood, Vleesch. 08 Aardappelen, 193, 195, 197 t/m 203, 209, 210, 212 Algemeen, 04 t/m 07 Reserve, 06 t/m 09 Melk. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd t/m Zatardag 28 Februari: 09 Aardappelen, 204 t/m 208 Algemeen (Kaas), 08 Boter en Vet. De bonnen ter verlcrijging van levensmiddelen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op de daaraan voorafgaande Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch cn vleeschwaren. EEN RANTSOEN IS: Brood: 100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram ge- vuld groot korstgebak, taart, gebakjes. Bloem: 70 gram tarwebloem, -meel, rogge- bloem, -meel, zeifrijaend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout: 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, grutte- meel (gemengd meel). Gort: 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel (gemengd mesl), rijstgries, aardappeltapioca, 4 liter gortpap. Vermicelli: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. Maizena: 100 gram maizena, sago, aard- appelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Vleesch: 100 gram vleesch, gewicht van f been inbegrepen, of 150 gram paardevleesch, gewicht van been inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gram gerookt of gekookt vleesch, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood. of 150 gram bloedworst, zure zult. Jam: 500 gram jam, stroop, honing enz. Brandstoffen: 1 hi (maximaal 75 kg) an thraciet, steenkolen, industriebriketten, eier- briketten, of 2 hi cokes, gascokes, of 110 kg bruinkoolbriketten, of 75 kg petroleumcokes of 150 kg cokeshries, cokesgruis, of 300 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, of 275 kg turf uit de Peel, of 200 kg andere soorten turf. Zeep: 90 gram huishoudzeep, of. 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan. 31 Aug. 1941), of 200 gram zachte zeep samenstelling vddr 1 Jan. 1941), of 250 gram zeeppoeder, of het doen wasschen van 20 kg droge vuile wasjh. Tot nutoe kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel- matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd vol- doende, doch glas-schaarschte bemoeilijkt thans de levering. - Daarom kan voortaan Uwapothe- ker of drogist slechts Kruschen afleveren. indien U hem inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 cts, naar grootte. Kruschen wordt uitsluitend] verkocht in de bekende gele verpakking. gen door de gemeenschap zal mogen rekenen. Het voorkeursrecht, dat op den arbeidsman, die zijn piich' bp de juiste wijze heeft vervuld, bij de arbeidsbemiddeling is toegezegd, kan als een welverdiende waardeering voor betoonden goeden wil en ijver worden beschouwd en zal derhalve, zooveel als maar mogelijk is, in toe- passing gebracht dienen te worden. De wnd. directeur-generaal, de heer Th. van Ller, danlcte den spreker voor zijn uiteenzet ting en zegde mede namens de aanwezrge directeuren van de gewestelijke arbeids- bureaux de voUe medewerking van de bureaux toe. VEIIKLARING VAN VAN MOOK. Volgens een bericht van United Press uif Sydney heeft de luitenant-generaal van Ned. Indie, Van Mook, die zich naar Australia heeft begeven om te confereeren met de de- fensie-autoriteiten in Australie, onder meer verklaard „Het is een groote fout, dat de democra- tidn steeds slechts aan de verdediging den- ken. De politiek van het zich voortdurend terugtrekken op voorbereide stellingen, kan leiden tot een toestand, waarin de geallieer- den den oorlog verliezen. Van Mook zeide voorts, dat Java zoo lang mogelijk zal worden verdedigd en een be- paalden tijd ook zonder hulp van buiten zal volhouden. Indien men echter alleen zou moe- ten vechten, zou dat meer dan een nederlaag alleen voor Nederlandsch-IndiS beteekenen. DE ENGEUSCJHE EN AMEKIKAAN SOHE VLUCHTEUNGEN TE BATAVLA. Het D.N.B. verneemt uit Geneve: Men ge- looft in Batavia, dat niet meer dan 3000 tot 4000 man Britsche troepen uit Singapore ont- komen zijn, zoo meldt de Daily Express. Dit zijn in hoofdzaak leden- van het terreinperso- neel der Britsche luchtmacht. Britsche en Amerikaansche vluchtelingen, die nog tijdig uit Singapore naar Batavia ontkomen zijn, belegeren thans in heele troepen bun consu- laten en probeeren visa te bemachtigen om uit Nederlandsch-Indie te vertrekken. De scheepvaartkantoren te Batavia werken onder hoogen druk. Zij worden overstelpt met aan- vragen voor passagebiljetten. De meeste van deze aanvragen luiden voor Aust.ralie, Br. Indifi of Amerika, De Daily Express meldt verder, dat de Ne derlandsche en inlandsche bevolking van Ba tavia sterk verontrust is door de groote Ja pansehe successen en vooral door de verove- ring van Palembang. Volgens de geruchten n.l. zouden de Japanners te Palembang, dat 350 mijl van Batavia is gelegen, groote strijd- krachten hebben geconcentreerd. NIEUWE OOMMISSARIS VAN GRONENGEN. Het Rijkscommissariaat maakt: bekend: De Rijkscommissards vooc het hezette Ne derlandsche gebied henoemde op grond van par. 1 zijner verordening nr. 108-1940 den vroegeren Regeeringscommissaris voor de Bestmirshervorrning in Nederlandsch-Indie, C. F. Staargaard te Lacren tot Commissaris der Provincie Croningen. Christiaan Frederik Staargaard, geboren te Soerabaja, 23 Febr. 1885, bezocht de H.B.S. te Amsterdam en studeerde te Leiden. Van 19051917 was hij bestuursambtenaar en van 19171928 was hij onderhoofd, later hoofd van het kantoor Bestuurszaken der Buitengewesten van het Departement van Binnenlandsch Bestuur. Van 1928>1932 was de heer Staargaard Regeeringscommissaris voor de Restuurshervorming. NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE TE AMSTERDAM. Tot commissaris van politie te Amsterdam is, naar de Staatscrt. meldt, benoemd de heer R. W. Dahman von Buchholz te 's Graven- hag e. De heer iR. W. Dahman von Buchholz is op 30 Depember 1889 te Den Haag geboren. Na Dc heteekamls van den .Arbeidsdienst ajs sohakel in de ogx/oadlng van den rrrnlernei) jongjen mensch. In de r(j.k versierde zaal van Pulchri Studio sprak Woensdagmiddag Mussert, de Leider der N.S.B., voor het kader van den Neder landschen Arbeidsdienst. Aanwezig waren, behalve (het hooger en midden kader van den Arbeidsdiens', zoowel voor mannen als meis- jes, o.m. een aantal functionarissen van het ho'ofdkwartier der - N.S.B. Mussert begon zijn rede, blijkens de Haag- sche Ci(t., met in het geheugen terug te roe- pen den tijd van meer dan tien jaar geleden, (den tyd bekend als het begin van de ineen- stor'ing der welvaart, maar tevens als het hoogtepunt van de geestelijke yerwildering, den tijd, welke den opmarsch van het com- munisime voorbereidde. Hoe ver het daarmede reeds ytond blijkt uit Ihet door de christelijke regeerders toege- laten anti igodsdiens ige geschrijf van ide Tri bune, uit het gebeurde met de Zeven Provin cial", uit de wgze waarop een man van for- maat als generaal Snijders, ondanks Zijn on- jvermoelden strijd tegen den geedt des tijds en de afbraak van alle geestelijke en moreele waarden, ojver boord werd gezet. In dezen tij.d, waarin de louzen apgeld deden: ,,Liever bloo- jan dan doojan", ,,Liever lui dan moe", Gods- dienst is opium voor het volk", ,,Proletariers hebben geen vaderland" werd voor het eerst het woord Arbeidsdienst temidden van het Nederlandsche volk geworpen als' een gebie- aende eisch Voor de iiernieifwing van dat Volk n.l. op 14 December 1941 in hot programma der N.;S.B. Zelf voortdurend naast zijn school- opleiding geoefend in handenarbei'd, heeft spreker grondige minachting voor labzwan- sen, ligt 'de Arbeidsdienst, welks eers'e en meest ijverige propagandist hij is. hem zeer na aan het hart. Spreker behandelde de moeilijke eerste schreden van den Arbeidsdienst, als Opbouw- dienst aangevangen met de reqten van het vroegere Nederlandsche lejger, met duizenden, die geen lietfde hadden tot den aibeid en wier gevoel voor de volksgemeenschap totaal on- Voldoende was, maar toch doorgezet ondanks alle moeiten en teleurstellingen. Een nieuw tjjdvak. De leider der N.S.B. zette vervolgens de beteekenis uiteen van de revolutie, welke zich In Europa voltrekt, niet alleen als reactie op de z.g.n. Fransahe revolu'ie, maar als een nieuw tijdvak in het lev en der volkeren. Een tijcPvalk, waarin klassenstrffd en klassenwaan worden uitgeroeid om te komen tot de nood- zakelflke volkseenh'eid, een tijdvak, "waarin elk volk weer wordt erkend als werkgemeen- schaip, gebaseerd op den arbeid en op het be- sefdat arbeid de ,grondslag is van "s menschen bestaan. Hoe reeds in he.t grijs verleden be- paalde arbeid, n.l. eentonige en zeer zware ar beid, tdlen men door slaven en la'er door hoo- rigen kon laten verrichten, werd beschouSvd als koopwaar, en hoe na de officieele afschaf- fing van de slaVemij een nieuwe vorm van slavernij ontstond doordat Zij, die geen kapi- taal hadden, verplicht waren hun arheids- kracht aan den meest biedende te verkoopen, op straffe van aan den honger te worden prijs- gegeven. Maar >de revolutie van heden heeft mede ten doel de afschaffing Van deze slaver nij. door de eer van den arbeid ie herstellen, en een Van de middelen daartoe is de Arbeids dienst, waar het trotsche devies ,,Ick dien" komt, in plaats van het: ,,Ik moet verdienen." Opvpedend element. Voorts behandelde Mussert de "beteekenis van den Arbeidsdienst als sohakel in de op- voeding van den modemen jongen menpeh, niet alleen voor den werklooze of Voor de Zonen van Jan Boezeroen, me', vrrjstelllng van de vaderszoontjes, maar voor het gansohe volk. Ten eerste door het bijbrengen van or.de, tucht en discipline, door de opvoeding tot net- heid en frischhei'd, ten tweede door de on't- wikkeling van den eerbied Voor den arbeid, het uitdrfjven van de luiheld, de vrees Voor het vuilmaken van de handen, ienslotte door de ontwikkeling tot gemeenschapsmensch, tot sociaal voelend wezen, tot zoon of dochter van ons volk, waardoor men leert, zijn aar.geboren egolsttsc'he instinct en in toom te houden. Het vinden van gesdrtfcte wox-ktiibjopon Het vinden van gescthikte werkobjecton voor den Arbeidsdienst zal moeilijkheden geven. Men mag daarbg den gewonen arbeid niet beconcurreeren noch het natuurschoon aaintastente veel reeds is dit laatste door een niets ontziende kapi allstische wereld ge- beurd Zeker zal de Arbeidsdienst nog objee- ten kunnen vinden in landontginning en droog- making, maar meer nog in verhooging van natuur- en stedenschoon, in behoud van monu- menten, waardoor tevens de liefde tot den bodem en voor de schoonheid van ons vader land "wordt aangewakkerd. Arbeidsdienst slechts Oem aehflfcwi In de opvoeding van den modernen jongen mensch is de Arbeidsdienst slechts een schakel Na de opvoeding aanvankelijk door de moeder alleen, daarna door de ouders, in de soholea, waar ouders en kerk hun natuuriyken en rechtvaardigen invloed hebben, maar waarbij de Jeugdstorm het volkshindende element zal vormen, en vervolgens in den Arbeidsdienst, komt als sluitstuk de militalre dienst. In het nieuwe Europa zal er een streng onderscheid ztjn tusschen degenen, die al of niet de wape- nen mogen dragen en het Nederlandsche Volk als Germaansch volk zal dit recht stellig oat- vangen. In het komende Europa zullen de Germaan - sche volkeren, als zijnde van eenen bloede, lotsverbonden op leven en dood, schouder aan sehouder naast elkander staan. Velen Ver- staan dit nog niet, maar het is een historische noodzakeltjkheid en het Nederlandsche volk Worde zich van deze roeping bewust. De dagen van 1014 Mei hebben getoond, dat een afzonderlijke Nederlandsche weermaciht geen reden Van bestaan heeft; in de toekomst zal de Nederlandsche soldaat deel uitmaken van de groote Germaansche Weermacht om zijn vaderland te verdedigen waar dit behoort fe geschieden, n.l. p<an de grenzen van Europa. Zooals in Rusland gebeurd is, zal hij toonen een even goed soldaat te zijn als de Dultsche. Aldus den Jeugdstorm doorloopen hebbend, in den Arbeidsdenst geschoold, deugdelftk militair opgeleid, grootgebracht in Godsver- trouwen, liefde voor volk en vaderland en eer bied voor den arbeid, Zal straks de jonge Nederlander op zijn 21ste jaar plechtlg en .feestelijk worden opgenomen als volwaardig staa'sburger in de Nederlandsche volksge meenschap. Van den grond af aan hexbegl'imvi Ons volk komt In grooten nood te Vertiee- ren. Het in de 16de en 17de eeuw met groot doorzettingsvermogen en ongekende kracht tot stand gebrachte net van handelanederzet- tingen over de geheele wereld, Is In den loop der eeuwen geleideltjk verloren gegaan, waar bij steeds Albion erf.de. En nu het Engelscfhe imperium ten gronde gaat, zal, door de wijze waarop wij ons kolonlaal hezit aan Engelsche garanties hebben gebonden, rttogeltjk ook de laatste rest verloren gaan. Arm en berooid zullen wij dUs uit dezen oorlog komen erS van den grond af aan moe- ten herbeginnen. Resoluut zal men daartoe de handen uit de mouwen moeten steken en aanpakken, steunend op het eenige wat ons gebleven is, onze Vaderlandsche bodem en de volkskracht van 9 millioen menschen, met als eenlg kapitaal de goede eigenschappen van hand en hoofd en hart van ons volk. Maar de Arbeidsdienst zal onze jonge mannen en meisjes moeten leeren. da' wij voor ons volk opnieuw een weg moeten banen en hen daar voor geschikt moeten maken. Aan het slot van zijn rede sprak Mussert een woord van dank 'ot den General-Arhelta- fiihrer Bethman, die zich zooveel moeite geeft om het insti'uut van den Arbeidsdienst ook hier te maken tot een voorbeeldig opvoedlngs- instituut, voor al zijn moeite en zorgen. Hi) sprak de verwachting uit, dat deze in zijn later leven met voldoening zal kunnen terug- zien op zijn arbeid in de lage landen „aa» de zee. de Cadettenschool te Alkmaar en de Militaire Academie te Breda te hebben bezocht, werd de pas benoemde commissaris in 1912 be noemd tot tweeden luitenant der artillerie. In 1916 werd hi) bevorderd tot eersten luitenant en hij nam op 1 Mei 1925 in dezen rang ont- slag uit den mill taken dienst. Hij heeft zich daama bezig gehouden met economische studie. In 1931 weid de heer Dahmen pl.v. adminis- tratief hoofd hij de uitvoering der Tarwewet, waarna deze dienst overging in de crisisinstel- lingen, waaraan hij werkzaam bleef tot 1 Mei 1938, op welken datum hem wegens zijn poli- tieke gezindheld ontslag uit dien dienst werd verleend. 2000 OPLOSSINGEN OP BANDEN- PRIJSVRAAG. Sledits 40 bruikbare Lnzendlngen. De prrjavraag naar een nieuw geconstrueer- den rgwielband ter vervanging van den rub- berband, verleden jaar door het Oentraal. In- stituut voor Industrialisatie uitgeschreven, nadert, volgens het Handelsblad, haar einde, De schifting onder de meer dan 2000 inge- zonden vocrstellen in die, welke wel, en welke niet voor een prijs in aanmerking komen, is thans reeds zoover gevorderd, dat de eerste groep nog slechts uit 40 inzendingen bestaat. Binnenkort komt de jury weer bijeen. Het is geenszins uitgesloten, dat. zij voor het einde van deze maand in staat zal zijn, de prijswin- naars aan te wijzen. WIJZIGINiG ON GEVA LLEN WET 1921. Brj beshiit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken zijn in de Qngevallenwet 1921 eenige wijzigingen aan- gebracht, welke beoogen voor bepaalde geval- len een verbetering te brengen in de toege- kende renten wegens tengevolge van een on- geval ontstane bltjvende invaliditeit. Door toevallige omstandigfaeden deed zich name- lijk, uit hoofde van de bestaande wetgeving, mede in verband met uitspraken van den centralen raad van beroep, de mogelijkheid voor, dat zeer lage uitkeeringen moesten worden vastgesteld. Door de thans tot stand gebrachte wijziging isin de Ongevallenwet als maatstaf voor de berekening van de uit- keering een mdnimum-loon opgenomen, waar- voor aansluiting is gezocht bij de loontabel van het 'Loonbesluit voor de in werkverrUi- ming te werkgestelde arheiders. 'Hieimede is vodr alle vocrkomende gevallen een redelijke u.'.tkeering verzekerd. Daar de wetswijziglng terugwerkende kracht heeft voor alle onge- vallen, die na 31 December 1936 plaats von- den, zullen ook degenen, die sindsdien tenge volge van een ongeval blijvend invalide wer- den en wier ultkeering door bijzondere orn- standigheden uitzonderlijk laag moest wor den gehouden, in deze "verbetering deelen. Voor hen zal de veitioogde uitkeering met 1 Januari 1942 ingaan. PACSHTEN VAN VISCSHRECHT. Het pachtbeslult vlschrecht 1941, dat 22 December 1941 we ill afgekondigd, schroef in artikel 1 voor, da', op 9 Mel 1940 verpacht vtsch'reoht ook verder moest blijven verpacht In de Nederlandsdhe, staa>tacaurant van 12 dezer is. het eerste uttvosringibasliilt op bet Pachtbeslult Visohrecht 1941 verschenem Dit bepaalt o.m. dat uitgifte van vi'schrecht slechts mag geschieden door het aangaan van een paohtovereenkomst. Deze pachtovereen - komst mag slechts met beroepsvisschers war den gesloten. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en yisschertj is echter bevoegd van he', hiervoor Vermelde uit- zonderingen toe te staan. In een gelijktijdig gepubliceende beschikking geschledt dit ook voo'r de wateren, die tot dusver niet "warden venpacht, doch slechts tot wederopzegigfng pn uiterltjk 'ot 1 Maart 1943. De pachters moeten hun water doelm^cig bevisschen, de voorschriften van visschertjwet enj -reiglement in acht nemen en alios vermb den, wat anderen in de uitoefening van hun bedrijf stoort of belemmert. Daarom moeten de pacihtovereenkoms'en een ibepallng Ihhou- den, diat zij van recihtkw^ge zijn ontbonden, zoodra de secretaris-generaal verklaart, dat de pachters in dit opzlcht in gebreke zijn. In bijzondere gevallen kan de secretaris- generaal ook voorschri/ven met wien of onder welke vporwaarden een pachtovereenkoSnst moet worden aangegaan. Als vischrecht is uDgegepcen tusschen, 28 Mei 1941 en 12 Februari 1942 en diarb'j niet is gehandeld zooaD boven onschr.evan, dan moet de eigenaar daarvoor btnnen 14 dagen goedkeuring Vragen aan den secretaris-gene raal. PachtoVereenkomsten, die overigens aan de gestelde eischen voldoen, worden telkens ver lengd met den (termijn, waarvoor ?ij oorspmn- kelijk zijn aangegaan. DE NEBEKLANDSOiDS MH^ITAIKJI OORLOGSGEWONDEN. Met overste F. C. A. Kuipers en de heer N Eek resp. chef en hoofd van de medisbhe afdeeling van den Rflksgeneeskundigen dienst. hebben wij een onderhoud gehad over de Nederlandsche militalre oorlogsgewonden. Aan ddt onderhoud ontleenen wij het vol gende Het aantal oorlogsgewonden, dat nog In oe ho.spit.alen en ziekenhuizen wordt verpleegd, is zeer klein, het bedraagt momenteel 70. De meeste van hen zijn herstellende en zullen eeclang naar huis kunnen gaan. Ongeveei een zevende deel zal echter naar alle waar- schijnlijkheid wel levenslange ziekenhuisrer- pleging noodig hehhsn. Van deze 70 mi Mai- ren verblrjven er 42 in Get hospitaal in. den Haag en andere inrichtingen in deze stad. Elen 250 oorlogsgewonden zijn momentedl ,,met verlof tot henstel van gezondheid". Zij ziin thuis, maar staan nog wel onder medl- ache controle. Naar echatting zijn ongeveer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2