ALGEMEEN NSEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN No, 10.334 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1942 82° Jaargang Buitenland Binnenland EERSTE 8LAD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Wachten en hopen. TORFKDOBOOTJAGEK IN DEN GROND GEBOORD. Dat heeft de M.S.B. gedaan.... VERSCH BROOD OM HALF AOHT. NEUZENSCHE CO U RANT A_BON^EMJ5NTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Terneuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post J 6,60 per jaar Voor Belgie en *m»rika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefst-er: N.V. Firms P. 3. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No, 2073 Direoteur: L van de Sande. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. xi.fttnf, ADVEKTENTIfiN: per 5 regels 52 cent by vooruitbetaling Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiSn liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAYOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. <S>&<S>&^XB"SXS><SXS^SXSX&<SXS>^S>^XSyS>^XS><! DUTTSGH WEERMACHTBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer- ft) macbt maakt bekend: ffi Aan bet oostelijke front werden tal van aanvallen van den vijand afgeslagen. Tn den eentralen fron sector zijn nog andere sterke deelen van den vijand in- gesloten. Zij werden ondanks wanhopige uitbraakpogingen in een zoo nauw moge- lyk gebied samengedrongen en gaan hun ondergang tegemoet. I>e bolsjewieken verloren gisteren 44 vliegtuigen, terwijl siecbts 66n eigen vliegtuig vermist wordt. In Noord-Afrika van weerskan en acti- viteit van verkenners. In de wateren orn En gel and bescha- digden gevechtsvliegtuigen overdag een groot koopvaardijschip door bommen en brachten een Britsch patrouillevaartuig tot zinken. Duitscbe marinevaar uigen brachten voor de kust van Noorwegen een vijandelijke duikboot tot zinken. Britsche vliegtuigen, die in den nacht van Woensdag op Donderdag de Dui sche Bocbt binnenvlcgen, werden door bet vuur Van de luchtdoelartillerie genood- zaakt terug te keeren. Luchtdoelgeschut baalde een vijandelijken bomxnenwerper omlaag. v Si ■&<S><&<Sy&><S><&><S><S><®<S><§>G&SX&<S><S><§><S><S><3-> Met wachten en hopen gaan de mees e men- ecbenlevena voorbij, heeft een oude. wysgeer eenmaal gezegd en het moet worden er- kend, dat ihij gelijk bad. Wie onzer, die reeds een goed stuk van zijn ltevensweg achter zicb beeft, moet bet niet erkennen Hoe vaak ook bleef ons wachten en hopen vergeefsch tot op zekeren dag Iedereen, die bet leven niet uitslui'end aan de oppervlakte leeft, heeft de oogenbllkken gekend. waarin hy, na een nieuwe bittere ont- goocbeling gaarne van al het aardsche af- sctbeid zou bebben genomen. Docb bet bleef bij de gedachte. Het beergaan valt niet zoo licbt! En dian; de hoop, da bet toch denmaal beteir zou gaan, bleef. Men blijft altijd en on- veranderiyk hopen op de vervulling van dien derten, gnocten) wensoh, welken men koestert. Cle wenscb kan bij verscbillende mer.sdhen ook van gebeel verscbillienden aard zij in; maar wij bebben alien wel ddn wenscb, dien wij boven al bet andere stellen en dien wij boo gaarne in vervulling zouden willen zien gaan. Het is de hoop ,op die vervulling, hoe ver idle ook in bet verschiet moge liggen, welke ons staande boudt. Wij mcgen dan moede zijn, maar wij zijn nog gezond; in ieder geval zoo gezond, dat wij den loop der dlngien. nog kunnen afwaChten, Wanneer wij op be' punt staian, den moed te laten zinken, den stryd «p te geven, dan wordt bet ons duldelyk, dat ivy nog 6&n levensdoel bebben, dat er ncg ddn ding is, dat wij gaarne izouden zien gebeuren. Op het laatste moment houdt deze gedacb e ons staande. Er zijn duizier./len versdbillende idlngen, waarop de menschheid al baar hoop heeft gesteld - te veel om op te noemen. Wij kunnen ook verschillende wenschen tege- lifkertijd koesteren; maar daaroider is er 66n die den boventoon voert. De boap, dat die wensch eenmaal zal wordien vervuld, verlaat oei« nooit. Zij is als een eeuwig»iurende, nooit opdrogende bron van kracht. En hoe ouder wy worden, hoe bezadigder. Wij wenscben geen sterren van den heme! te plukkenwij we ten, dat dit onmogelijk is. Wy beperken ens tot het mcgeRjke. Wy houden voor oogen, dat ,„waar een wil is, is een weg." Wij kiampen er ons aan vast. Een maal z&l heit, eenmaal mdet het gebeuren da1 staat voor ons vast. Wachten en hopen vult een mensebenleven, maar ook: die hoop verleen't er aantrekkeiykheid aan! IT AJJAANSOH WEERMA€!HTSBERIC|HT. in het weermachtsbericht van gisteren maakte het Italiaansche hoofdkwartier be kend: Aanvallen door gemeehaniseerde vijandelijke strydkrachten ten Oosten van Mechili wer den afgeslagen. De ongunstige weersgesteld- heid heeft de activiteit van de luchtmacbt aanzienlijk beperkt. iEen van onze verken- ningsvliegtuigen, dat in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee door twee jacht- vliegtuigen werd aangevallen, heeft hiervan 6dn neergeschoten en slaagde er in, hoewel beschadigd, op zijn basis terug te keeren. Het andere toestel, van het type Wellington blijkt in een luchtgevecht met Duische jagers in het oentrale bekken van de Middellandsche Zee te zy'n vemietigd. In de omgeving van Isola delle Corrente ter hoogte van Syracuse is een Britsch vliegtuig in zee gestort. De uit vier personen bestaande bemanning, onder wie een officier, werd gevangen genomen. WILHEIAISTRASSE ANTWOORDT C.HURGiniJL. In orders'aande zes punten heeft de Wil- helmfitrasse, volgens „De Telegraaf", ant- woord ge°-even op de red'orede, die Churchill Eondag j.L heeft gehouden: 1. cjtij waart, niijnheer Churchill, reeds een der hoofdschuldigen aan het uitbreken Van den laatsten wereldoorlog en uw militaire on- bekwaamheid bleek reeds toan do-or uw ngder- laag van Gallipolie. Reeds door den eersten wereMoorlcg hebt gy voor Engeland de alleen- heerschappy over de zeeen en daarmede zy'n onbestreden wereldheerschappy verloren. 2. Wat waren de gevolgen van uw oorlogs- politiek Mili air gezien, de grootste militaire nederlagen der Engelsche geschiedenis Andalsness, Duinkerken, Griekenland, Kreta, Libye, Singapore. Politiek gezien: Engeland heeft al zyn vrienden op het continent ver loren. Thans is de Engelsche invloed geheel uit Europa gebannen en Europa is vereenigd tcgen Engeland. 3. Nadat gij door Uw fouten de Europee- sche Volken als bondgenooten verloren had, hebt gij de grootste misdaad van uw leven begaan, doorda gij u met het bolsjewistische Moskou verbond. Het Duitsche leger met zyn bondgenooten Italie, Hongarije, Slovakije en de vrywilligerscontingenten uit Spanje, Kroa- tie, Nederland, Belgie, Denemarken, Noor wegen, Frankrijk, alsmede het Finsche leger hebben de invasie der bolsjewisten in Europa verhinderd en hen tot voor de poorten van Moskou eruggeworpen. Het winteroffensief van Stalin tegen het Duitsche leger is reeds thans 'volkomen mis- lukt. Stalin zal niet in staat zijn, zijn verlie- zen aan menschen en materiaal te vervangen. He Duitsche leger met zijn bondgenooten, welker verlieken in tegenstelling met den wereldoorlog binnen bescheiden grenizen blij- ven, zal bij het aanbreken van het warmere jaargetijde de nog aanwezige bolsjewistische strijdkrachten aanvallen. Gij hebt Eden naar Moskou gezonden om den bolsjewistischen massamoordenaar Stalin voor zijn oorlogsdiensten en voor de voort- ee ting van zyn bloedoffers de uitlevering van Europa aan het bolsjewisme te heloven. In Engeland zelf moest gij den bolsjewisti schen agenten de vrije aand laten voor hun propaganda onder de Engelsche arbeiders. 4. Gij hebt reeds ten tijde van Chamber lain met Roosevelt tegen uw elgen minister- president samengespannen en u ot werktuig van Roosevelt bij de oorlogsophitsing tegen Duitschland gemaakt. Roosevelt heeft inder- tijd ook belet, dat Engeland het vredesaanbod Van den Fiihrer na de ineenstorting van Frankrijk aanvaardde en gij waar hierbij zyn handlanger. Sedertdien zijt gij, gedreven door uw mislukkingen, geheel afhankelijk geworden van Roosevelt, dien hoofdschuldige aan den oorlog. Onvoorwaardelijk en in de vage hoop op latere hulpverleening met de wapens, hebt gij meegedaan aan het Yankee-imperialisme van Roosevelt. Roosevelt daarentegen heeft zich Voor de beloften van hulp aan Engeland met zware Engelsche offers laten be alen. Roosevelt wil het Britsche wereldrijk geleidelijk In Ameri- kaansch bezit doen overgaan en daarmede de erfgenaam van Engeland worden. Dit is' sedert lang het plan van Roosevelt en gij, mijnheer Churchill, van geboorte half Ameri- kaan, zijt hierbij zijn handlanger. Gij tracht thans de Engelsohen to' een laat ste krachtsiuspanning te bewegen door een ontzaglijk A merika.ansch oorlogspotentieel voor te spiegelen. Gij weet heel goed, dat de bewapeningscijfers van Roosevelt nie s anders zijn dan de grootste van alle Amerikaansche cpschenperijen. Voor de Amerikaansche hulp aan Ergeland gold en geldt nog steeds bet woord: ,,Too late and too little". De Amerikaansche troepenlandingen in En geland zijn voor Roosevelt slechts een m'd- del om Engeland" onderworpen te houden. Het betreft hier niets anders dan de eerste Ame rikaansche politieagenten op de Engelsche eilanden, die er voor dienen te zorgen, dat de Engelschman den oorlog voor Amerika ook verder voert en de laatste penny aflevert. 5. De oorlog tussohen Engeland en Japan is ui sluitend uw schuld. Daar de Engelsche politiek door uw toedoen volkomen afhankel'rik Van de Vereem'gde Staten was geworden, moest gy noodgedwongen aan de uitdagende politiek van Roosevelt tegenover Japan mee- doern De nederlagen in het Zuidzeegehied en in Oost-Azie zijn daarom 'n rechtstreeksch gevolg van het gebrek aan een voorui zienden geest uwerzijds. De materieele verliezen van de Engelsohen in de door de Japanners ver- overde gebieden gaan reeds thans de dulzend millioen pond sterling verre te boven. Reeds de eerste weken van den oorlog met Japan hebben den Engelschen derhalve enorme mate rieele schade gebracht. Dit ts echter pas het begin. 6. Uw oorlog heeft reeds fot algemeene verarming van Engeland geleid. Thans reeds hongeren in Engeland millioenen, die zoo door uw falen een gemakkeiyke prooi voor de bols jewistische propaganda worden. De bolsje wistische kuiperijen kunnen zich des te on- gestoorder ontwikkelen, daar de leiding er van in handen is van den bolsjewistischen ambassadeur te Londen, Maisky, dien gy uit vrees voor een niet langer meedosn van de So'vjet-Unie de vrije hand hebt moeten laten. Terwijl he Duitsche volk ziin revolutie reeds achter zich heeft en door de nieuwe sociale orde van Adolf Hitler immuun geworden is voor alle buitenlandsche revolutionnaire pro paganda, heeft het Engelsche volk zijn revo lutie nog voor zich. De oorlog van Churchill liquideert de democratic in Engeland. Het einde kan slechts de algemeene verarming ziin en de o'verwinning van het bolsjewisme in Engeland. Samenvat'ing: Gij hebt derhalve sedert het uitbreken van den oorlog de eene nederlaag na de andere geleden en de eene' stellirg na de andere verloren. Gij hebt den oorlog met Duitschland en Italie ontketend en daarmede uw Invloed in geheel Europa verloren. Gy hebt den oorlog met Japan ontketend en daarmede uw heerschaopy en uw geheele be zit in Oos'-Azie verloren. Gy hebt de kern van het empire: Indie, op het npel gezet. Gij zijt met uw politiek van den haat en. het on- verstand, volkomen afhankelijk van Roosevelt geworden en thans zyt gij bezig ncg meer belangriike bezit irc-cn van bet Britsche r:ik aan de Vereen'gde Staten uit te leveren. Uw politiek le;dt naar de bolsiewiseering van En geland. Gij zijt een militair een politicus zonder moraal en daarenboven een pechvogel. wien alles mislukt, wat hy onder- neemt. De rampzalige zinspreuk in het wapen van uw voorvaderen: „Vol vertrouwen, doch on- gelukkig" is in anderen z>.i dali men inder- tyd gewild heeft, tot waarheid geworden: gy zyt de doodgraver van het Britsche imperium. FRANSCHE TEGENSPKAAK. Geen hu p aan generaal Rommei. De verwyten, welke den laatsten tijd van Anglo-Amerlkaanscthe zijde gericht zijn tot de Fransche regeering inzake een beweerde ondersteuning van het leger van kolonel- generaal Rommel, werden door ambassadeur de Brinon, den algemeen gevolmach igde van de Fransche regeering in het bezette gebied, tegenover journalisten weerlegd. Op de vraag, wat het doel was van de jongste stappen van admiraal Leahy by de Fransche regeering, antwoordde de ambassa deur, dat de Anglo-Amerikaansche campagne in pecs en radio beoogt de wereld wijs te ma- ken, dat de overwinning van kolonel-generaal Rommel vergemakkelijkt is door een onder steuning van Fransche zijde met wapens en oorlogsmateriaal. Uit deze opihitsende cam pagne kan men opmaken, dUt de ambassa deur van de Ver. Staten opdracht ontvangen had dienovereenkomstig stappen te Vichy te ondernemen. Hierop kan slechts geantwoord worden, dat de spoorwegen van Tunis volstcekt ontoerei- kend zijn om den Duitschen, en Italiaanschen troepen ook maar een onderdeel van de ver- sterkingen* te doen toelfomen, welke zij noo- dig hadden en die zij langs andere wegen ge- kregen hebben. Tevens schynt de Anglo-Ame rikaansche propaganda-manoeuvre ten doel te hebben de hoogst pijnlijke situatie te verdoe- zelen, dat de Britsche vloat niet meer, zooals steeds beweerd, de controle bezit over de Middellandsche Zee en dat de doer de Ita liaansche marine beschermde convooien daar aankwamen, waarheen zij gestuurd werden. Daarom beweert men, dat de Fransche regeering Rommel geholpen heeft. Op een andere vraag of maarschalk P<5tain zich catagoriseh tegen het bolsjewisme keert, antwoordde de (BrinonMaarschalk PCtain verandert in dat opzicht zijn meening niet. Hij houdt het bolsjewisme voor het grootste ge- vaar. Daarom ook heeft hy den secretaris- generaal in het manisterie van voorlichting gemachtigd, de anti-bolsjewistische tentoon- stelling te openen, die de volgende maand te Parijs zal worden gehouden. GERUOHTEN OMTRENT EEN BRITSCH OORLOGSKABINET. S.P.T. melduit Londen: Uit wel ingelichte politieke bron in de Brit sche hoofdstad verluidt, dat voor de eerst- Volgende Lagerhuiszit in-g de Britsche regee ring een wijziging zal ondergaan. Men ver- moedt, dat het oorlogskabinet zal bestaan uit Winston Churchill, Lord Beaverbrook, Lloyd George, Bevin en Stafford Cripps. De premier zal, naar wordt aangenpmen, den post van minister van defensie blijven bekleeden. ENGELANDS STRIJD TER ZEE. De eerste lord der admiraliteit Alexander heeft, volgens het A. N. P., voor den Lon- densohen berichtendienst een uiteenzetting gegeven over het verloop tot dusver van den Engelschen oorlcg ter zee sedert Sep ember 1939. Omtrent het gevecht in het Kanaal kon hij, naar Alexander iter inleiding zelde, nlets izsg- gen, aangezien het onderzoek nog aan den gang is. Sedert Mei 1940 heeft de Er.gelsciie vloot plotseling den steun van de Fransche vloot verloren, zoo zeide hij voortgaande,. en de machtige Italiaansche vloot is Engeland ,,met een dolkstoot in den rug aangevallen." Daardoor was de Britsche vloot sindsdien blootgesteld aan ,,zeer byzondere fnspannin- gen." De grootste beldenmoed is vereisch'. Na vermelding van Duitschlands „onbarm- hartigen aanval ap de Sowjet-unie" verklaarde Alexander verder: Wy, Engelschen, hebben de grootste sym- pathie voor de Sowjets, die door de Duitschers onder den voet zijn geloopen. Wy moeten en zulien voortgaan de Sowjet-unie te onder- steunen. De deelneming van Japan aan den oorlog en zyn aanval op Pearl Harbor, die als een bliksemstraal insloeg, beteekent een verschrikkelyk groote inspanning voor de ge heele Ergelsche vloot en dit geschiedde juist op het oogenblik, waarop de Engelsche vloot naasl den slag op den Atlantischen Oee- aan voor Griekenland en Kreta aanzien- lr.ke verliezen had geleden. Door Pearl Har bor echter is de geheele strategie ter zee der geallieerden omvergeworpen. Alexander voeg- de hieraan toe, dat men van Japan verwachten moet, dat hot ncg verpcheidene zware en om- stige slagen zal uitdeelen. Amerika is ech er thans als een ,,slapende reus" uit zijn sluimer gewekt. Ofsc'noon de verliezen aan handels- tonnage zwaar zijn geweest, komt het Ameri kaansche bewapeningsprogram verder tot ont- wikkeling, zoo beweerde Alexander ten slo te, en Engelands bijdragen hiertoe zyn ook niet zonder beteekenis. ,,Wij zulien den vyand door bouwen voorbijstreven." HET BELANG VAN TSJOENGKING BIJ DE VERDEDIGING VAN (3IRMA. Transporten via Calcutta mogelijk geacht. Berichten van United Press uit Tsjoenklng melden, dat in eentraal en Noccd-Birma ge- a'.lieerde strydkrachten samengetrokken wor den voor een heslissendbn slag. De Japansche opmarscti naar de Salwien was niet onver- wacht gekomen, aangezien verseheidene fac- toren er voor pleiten, dat de slag om Birma niet in het gebied van Rangoon maar in een traal- en Noccd-Birma zal worden uitgevoch- ten. Deskundigen te Tsjoengking verklaren, dat een nieuwe ravitailleeringsroute via Bombay en Calcutta door Birma kan worden gevormd en behouden, mits Noord-Birma in handen blijft van de geallieerden. ENTOCHT VAN JAMASJITA IN SINGAPORE. Het eiland Batam bezet. De opperbevelhebber van de Japansche strydkrachten op Malakka, luitenant-genecaal Jamasjita, heeft gisteren, vier dagen na de capitulatie, zyn intoclit in Singapore gehou den, aldus meldt het D.N.B. uit Singapore. Japansche strydkrachten hebben, naar het D.NiB. meldt, het eiland Batam, ten Zuiden van straat Singapore, bezet. GENERAAL PERCIVAL KRIJGS- GEVANGEN TE SINGAPORE. Luitenant-generaal Percival, de opperbevel hebber van de Britsche strijdkcachten op Malakka, en de opperbevelhebber van de Australische strijdkrachten, generaal-majoor Benriet, zijn gisteren, naar Domei uit Singa- pcce meldt, in de vesting Tsjangi ge'inter- neerd, waar intusschen bijna 60.000 man vijandelijke troepen zijn ondergebracht. Naar de vroegere gouverneur van Singa pore, Thomas, een vertegenwoordiger van de Tokio Nitsji Nitsji heeft verklaard, vormt de ravitailleenng van deze gevangenen, de voor- ziening van levensmiddelen en water, een groot probleem. Thomas was reeds een maand geleden met het oog op de steeds drei- gender wordende Japansche luchtaanvallen uit (let gouverneurspaleis vertrokken. Sinds dien woonde hij in een kamer in"het z.g. Fren- tonhuildingin het centrum van Singapore. Van hier uit behartigt de gewezen gouver neur de belangen van Engelsche burgers, voor zoover dit na de capitulatie van de Britten niet -een aangelegenheid van de Japansche militaire overheid is. Britsche officieren, uit Singapore te Batavia aangekomen, deden aangrijpende verlialen van den harden strijd, aldus het A.N.P. Vol gens hun verklaringen liggen ongeveer 4000 gewonde Britten in de ziekenhuizen te Singa pore. Een aantal Britsche verpleegsters is achtergebleven voor de verzorging van deze gewonden. De Engelsche bladen melden uit New Delhi, dat de opperbevelhebber der strijdkractiten in Bcitsch-Indie, generaal Hartley, voor den In- dischen staatsraad een rede heeft gehouden, waarin hij o.a. zeide: Al moet het verlies van Singapore ook, als ernstig worden beschouwd en al moeten "wij er op voorbereid .zijn nog andere slechte berichten te vernemen, zoo be- staat er tocti geen reden om te wanhopen. De militaire voorbeceidingen voor de verdedi- ging van Indie zijn in vollen gang, doch wij hebben behoefte aan meer oorlogsmateriaal. Aldus Radio Mundial uit Londen. Naar S.P.T. meldt heeft generaal Hartley maatregelen genomen om aan een eventueele Japansche landing aan de Indische kust bij Calcutta, het hoofd te bieden. De generaal heeft aan journalisten medegedeeld, dat men reeds doende is het verlies van Singapore en Malakka te compenseeren door de inrichting van nieuwe oorlogsCiavens en industrieen. Op de Philippijnen. Sedert 24 uur bestoken de Japanners de Amerikaansche stellingen op het schiereiland Bataan en van de eilandvesting Corregidor met hevig artillerievuur, zoo verneemt het D.NiB. uit Manilla. Japansche marinetroepen hebben in samen- werking.met strijdkrachten van het leger op het sctiiereiland Bataan een fort aangevallen en vernield, evenals andere militaire installa- ties te Lamao op de oostkust van het schier eiland ten Zuiden van Limay. Het D.N.B. meldt uit Tokio: In de Straat Gaspar ten Noorden van Ba tavia is een vijandelijke torpedobootjager door Japansche bommenwerpers tot zinken gebracht. Een tweede torpedobootjager liep aan den grond. Het bombardement van twee torpedoboot- jagers tn Straat Gaspar gescihiedde, naar te Tokio vernomen wordt, in het kader van uit- gebreide operaties, die de Japansche marine- luchtmacht de laatste dagen na den val van Singapore boven de gebieden ten Z.O. van de eilandvesting, in het bijzonder boven Straat Banka en Straat Gaspar, uitgevoerd heeft. Hierby werden de beide vijandelijke torpedo- bootjagers alsmede verscheidene tcansport- schepen waargenomen en terstond door" de bommenwerpers aangevallen. Eten torpedo bootjager werd zoo zwaar getroffen, dat hrj binnen de minuut zonk, terwijl de tweede een directen treffer kreeg en strandde. Voorts werden twee groote vraohtschepen tot Zinken gebracht, nadat zij te vergeefs hadden ge- tracht te ontikomen. De marine-luchtmacht had bij haar opera- ties tegen de op Sumatra gestatlonneerde vij- andelijke strijdkrachten wederom succes. Zij heeft alleen in het tijdvak van 9 tot 17 Febr. op Sumatra 32 vijandelijke toestellen neerge schoten of op den grond vernield. DE AANVAL OP PORT DARWIN. Omtrent den luchtaanval op Port Darwin tn Australie meldt Radio Mundial de volgen de bijzondeiheden uit Sidney: De eerste aanval werd in de morgenuren onderaomen door 72 een-motorige bommen werpers, die door jagers werden begeleid. Deze aanval duurde een uur, er werd aan- zienlijke schade aangertcht, zoo werd namens den eersten minister bekend gemaakt. Details over slaehtoffers waren nog niet bekend. In den namiddag werd een tweede luchtaanval ondemomen door 21 twee-motorige Japansche bommenwerpers. Vier van deze vliegtuigen werden neergeschoten. Ook bij dezen aanval ■werd aanzienlijke schade veroorzaakt, zoo bericht de zender van Sidney. ,,'Het regent, hagelt en het vriest, „Het kindje van den slager niest, ,,Morgen is het donkere maan, ,,Dat heeft de N.S.B. gedaan." Neen, landgenoot, die regen, hagel of vorst, die verkoudheid van dat kindje, die donkerte by nieuwe maan, daar is de N.SJ3. volkomen onschuldig aan. Evenmin heeft men het recht, haar te verwijten, dat het bier op ia, de borrels slechter en de sigaren zeldzaam zijn. Ook daar is de N.S.B. niet schuldig aan. Wat zij dan wel gedaan heeft? Zy heeft een gedeelte van haar beste leden afge- staan voor den strtjd in het Oosten. Aan haar is het te danken, dat duizenden Neder- landsehe vrijwilligers de eer van ons land aan het Oostfront ophouden. Het was de N.S.B., die inzag dat een eervolle plaats in het nieuwe Europa veroverd moet worden, dat een gelukkige toekomst van ons Volk offers e'ischt en het zyn haar leden, die deze offers brengen. Dkt heeft de N.S.B. gedaan, landgenoot. Dat voorbeeld hebben de Nederlandsche nationaal-socialisten gegeven. Aan u om dit voorbeeld te volgen. Meldt u aan bij het Vry- willigerslegioen .Nederland", Koninginne- 22 te 's-Gravenhage. LUCHTAANVALLEN OP DE KLEINE SOENDA-EILANDEN. Het A.N.P. verneemt uit Sjanghai: Te Batavia is medegedeeld, dat Japansche gevechtsvliegtuigen talrijke kleine Soenda- eilanden tusschen Java en Australie hebben aangevallen. In Ned. Indische militaire krin- gen is men er niet zeker van, of ook het tweede vliegveld van Palembang reeds door de Japanners bezet is. Het feit echter, dat geen radio-contact meer met dit vliegveld mogelijk is, doet vreezen, dat het of door de Japanners bezet, of onbruikbaar is gemaakt. Verder is men te Batavia van meening, dat Japansche voorhoedetroepen van Palembang naar het Westen oprukken langs de spoor- lyn naar de bocht van Loempoer. Naar het Nederlandsch-Indische legerbe- richt meldt, hebben Japansche bommenwer pers Koepang, op het Nederlandsche deel van Timor, in twee golven aangevallen. Het leger- bericht zegt, dat dit resp. op Dinsdagmiddag en Woensdagochtend is geschied en dat in de havenwijk .^materieele schade" is veroorzaakt. Ook Soerabaja is opnieuw aangevallen. DE STRIJD TE PALEMBANG. Eenige personen, die de bezetting van het vliegveld te Palembang geheel hadden mee- gemaakt, deelden aan perscorrespondenten te Batavia mede, dat het lot van Palembang reeds op 8 Februari was bezegeld, daar toen een groot aantal geallieerde vliegtuigen door Japansche bommenwerpers op den grond was vernield. Ook het vliegveld was toen zoodanig beschadigd, dat de overgebleven machines niet meer naar behooren konden opsty- gen. (A.N.P.) BRIEF VAN EEN NBDERL VNIhSOIIEN SOLDAAT IN HET OOSTEN. SS-Schuetze A. V. H. van Maarseveen schrijft Het is vandaag Alkrzielen. Dat is altyd een bijzondere dag, nu zoowel als vroeger. Buiten sneeuwt het onatfgebroken en steeds hooger hoopen de witte vlokken zich op. Het wordt een wonderbaarlijlce, eindelooze vlakte. Dit wit e-.kleed dekt vele, ja tallooze helden, die zichzelf hebben geofferd voor het vaderland, voor geheel Europa, Deze dag stemt ons weemoedig. Niet om- dat zoovele breeders vielen, want deze rouw dragen we met trots. Neen, we zyn weemoe dig, omdat in ons eigen land nog zooveel meu- schen deze ontelbare offers, welke ook yoor hen worden gebracht, nie'. waarUeeren, omdat zij nog vastgeroest zitten in hun grenzeloos egovsme en verstard zijn in hun betweterij. Wij zijn weemoedig, omdat zy niet willen zien en niet willen hooren. Zij marcheeren niet mee in onze rijen, doch waar zulien zy mor- gen, wanneer de strijd voorbij is, s aan, wan- neer wij datgene bevochten hebben, waarop onze nakomelingen trots zulien zijn? Zulien zij 'zich dan niet hun geheele leven echamen en spijt hebben? Zulien zij zich dan niet be- drogen voelen? NEDERLANDSCHE TAHAK. In een vergadertng van de vereeniging De Proeftuin, welke haar werkzaamheden uit- strekit over het tuinbouwdis rict De Ba;igert, heeft bij een bespreking over den tabaksver- bouw een der aangesloten tuinders, de beer J. de Boer van Hoorn, medegedeeld met deze teelt reeds goede resultaten 'e hehben bereikt. Om deze mededeeling te onderstreepen "oood hy alien aanwezigen een pyp tabak en eigen gemaakte sigaren en sigaret en aan, waar- van de kwaliteit werd geroemd. Allen :noes- ten erkennen, den laatsten tijd wel slechtere tabak te hebben gerookt. De beer De Boer ontpop'e zich hierby als de eerste tabaks- planter in dit rayon, die met succes deze teelt ter hand heeft genomen. Dit voorbeeld werkte biykbaar zoo animeerend, dat het voorstel om gezameniyk tabak te gaan verbouwen en dit gezamenlijk te laten prepareeren met enthou- siastne werd aanvaard. De Secretaris-Generaal van Sociale Zaken heeft de tot en met 21 Februari door hem oe- geptane afwyking van de arbeid"nvet, voor wat betreft het vervoer en den verkoop van bre'i. o"n!c,"w verien^d. Het zal tot en met Zaterdag 7 Maart ge- oorloofd zyn, brood, dat na acht uur des na-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1