6ii gavatte Koude Uitreiking inlegvellen fen toaslagkaarten zwaren arb eid. HET MYSTERIE i IACHTER DEN MUUR Binnenland UITREIKING TE SLUISKIL: Op Zaterdag 21 Februari a.s.: le. Inlegvellen voor Distributiestamkaar- ten, des v.m. 912 u., de letters A t/m H, des n.m. 25 u., de let ters I t/m Z. 2e, Toeslagkaarten zwaren arbeid, alleen des v.m. van 9—12 u. SLUITING DISTRIBUTIEKANTOOR OP ZATERDAG 21 FEBRUARI A.S. FEU LLETON Parachutisten geiand op Palembang op het eiland Sumatra Mijnhardt's Poeders De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekcnd, dat de uitreiking van toe- slagkaarten voor zwaren arbeid zal plaats hebben op 19 en 20 Febr. a.s. op het Distributiekantoor, alleen des namid- dags van 2—5 uur, als volgt Donderdag 19 Febr. a.s., loket no. 1 letters A t/tn D; Donderdag 19 Febr. a.s., loket no. 5 letters E t/m H; Vrijdag 20 Febr. a.s., loket no. 1 letters I t/m O; Vrijdag 20 Febr. a.s., loket no. 5 letters P t/m Z. De Distributiesiamkaarten van de be- trokkenen dienen hierbij te worden over- gelegd. De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat in verband met de algemeene uitreiking te Sluiskil, op Zater dag 21 Februari a.s. het Distributiekan toor te Terneuzen gesloten zal zijn. Alleen schippers zullen zooveel mogelijk worden geholpen. ..^Terneuzen, 18 Febr. 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. dat de eigenschappenwelke Engeland in den zomer van 1940 gered hadden, bet ook door deze beproevingen zouden been brengen. Er is maar 6en misdaad, alduis zeide hij, dat de vercenigde laraden en vooral Engeland „van de averwinning zou .kiunnen berooven en dat Is de misdaad van de zwakheid en de oneenig- heid. I 0RAMATISOH ONDERHOUD TUSSCHEN DE GENERAALS JAMASJITA EN PERCIVAL. Generaal-luitenant Jamasjita, de opperbe- velhebber van de Japansche troepen op Maiak- ka, die in een ondeihoud van 49 minuten met den Engelscthen generaal Percival, de opper- bevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Singapore Zondagavond de Japansche vooc- waarden voor de overgave van Singapore be kend maakte, verklaarde zich volgens Domei bereid de voile verantwoordelykheid voor het leven van de Engelsche en Australisohe troe pen alsook van de in Singapore verblijvende vrouwen en kinderen op zich te nemen. Het historische onderhoud tusschen Jamasjita en Percival luidde als volgt: Jamasjita: ik wensch korte.en preciese ant- woorden te krijgen. Ik stel my slechts met een onvoorwaardelyke overgave tevreden. Percival: ja, Jamasjita: werden er ook Japansche sol- daten door de Engelschen gevangen geno- men? Percival: neen, niet 64n. Jamasjita: hoe staat het met de Japansche inwoners Percival: alle Japansche inwoners, die door de Britsche autoriteiten zijn geinterneerd, zijn naar Indie gezonden, hun leven echter wordt door de Indisohe regeering gegarandeerd. Jamasjita: ik zou nu willen hooren of gy u wenscht over te geven, ja of neen? Inge- val g-y dit zoudt wenschen, blyf ik staan op een onvoorwaardelijks overgave. Wat is uw antwoord hierop, ja of neen? Percival: wilt u my den trjd laten tot mor- gen? Jamasjita: tot morgen? Ik kan zoo lang niet wachten. Het is een uitgemaakte zaak, dat de Japansche strydkraehten vandaag nog zullen aanvallen. Percival: en als wij tot 23.30 uur zouden wachten Jamasjita: in dlt geval zouden de Japan sche strydkraehten hun aanvallen tot dat tydstip voortzetten. Wilt u zich nu met „ja" of een „neen" uitspreken? Percival zwijgt. Jamasjita: ik zou een definitief antwoord willen hebben en ik sta op een onvoorwaar delyke overgave. Wat hebt u daarop te zeggen Percival: ja. Jamasjita: goed dan. Het bevel tot staken van bet vuur moet precies om twee minuten over twee gegeven worden. Ik zal terstond 1000 man Japansche troepen tot handhaving van de orde en de rust naar het stadsgebled Een Nederlandsche speurdersgeschiedenis 11 zenden. Bent u het daarmee eens? Percival: ja. Jamasjita: zoo u deze voorwaarden schendt dan zullen de Japansche troepen terstond voor een algemeen en definitief offensief tegen de stad Singapore aantreden. GEHEIME ZITTING VAN HET AUSTBALISCHE PARLEMENT. De correspondent van de Times meldt uit Melbourne, dat het Australische parrlement Vrijdag in geheime zitting bijeqp zal komen, voornamelijk om te beraadslagen over de militaire nederlagen in den Stolen Oceaan. Volgens een berictit in de Daily Mail ,uit Sydney kan verwacht worden, dat minister- president Curtin in deze zitting „een zeer be- langrijke verklaring over een strikt gebeime kwestie" zal afleggen. Het blad Melbourne Age schryft, dat de Australiers terecht ont- stemd zijn over het feit, dat de militaire posi- tie in den Stillen Oceaan zich dusdanig in het nadeel der geallieerden heeft ontwikkeld. In Australie heeft men geen vertrouwen meer in de mannen, die aan den kant der bondge- nooten den oorlog leiden, want aan hun lei- ding is bet te wijten, dat de eene tragedie op de andere volgt en dat alle vroegere bewerin- gen over de voorbereidingen voor de verdedi- ging bluf en nog eens bluf zyn gebleken. AUSTBALIJe mcbiliseert alx.es VOOR DE VERDEDIGING, Naar de Britsche nieuwsdienst uit Sidney meldt, heeft de Australische minister-presi dent Curtin bekend gemaakt, dat de minister- raad aan het oorlogskabinet heeft opgedragen de noodige maatregel te nemen om de ge- heele bevolking en alle hulpbronnen des lands, zoowel de menschelijke als de materieele, voor de verdediging te mobiliseeren. Curtin voegde hieraan toe: Dat wil zeggen, dat elk mensehelijk wezen in dit land, of bet wil of niet, zich thans in dienst der regeering be- vlndt om voor de verdediging van Australie te werken. (D.N.B.) MOGELI.JKE ZUID-AFRIKAANSCHE III IP VOOR AUSTRALIA:. Het A.N.P. rneldt uit Sjanghai: Uit Melbourne wordt bericht, dat het Australische oorlogskabinet reeds eenigen trjd geleden het plan heeft opgevat aan de Zuid-Afrikaansche regeering bet zenden van troepen voor de verdediging van Australie te vragen. Reeds zouden stappen te Kaapstad daartoe zijn ondernomen. De weigering van Smuts om in den Volksraad een verklaring af te leggen, dat de Zuid-Afrikaansche troe pen niet buiten Afrika zullen worden inge- zet, heeft in Australie de verwachting ver- sterkt, dat Smuts het verzoek van Curtin zal inwilligen. DUITSCHE SCjHEPEN IN NIEUWE BASES. Nu vice-admiraal Ciliax, commandant van het vlooteskader, rapport heeft uitgebracht over het geveoht in bet Kanaal en de rappor- ten van de deelnemende commandanten zijn ontvangen, kan, volgens D.N.B., over de suc- cesvolle operaties van de Duitsche zeestrijd- krachten nog het volgende worden gezegd: De slagschepen ,,Schamhorst" en ,,Gneise- nau", de kruiser ,,Prinz Eugen", en de daar- bij ingedeelde bewakingsstrydkrachten, ver- lieten kort na een in de avonduren onder nomen luchtaanval op 11 Februari ongemerkt een haven aan de kust van den Atiantiscben ■Oceaan, met de opdracht het Nauw van Calais door te varen om zich besehikbaar te stellen voor andere belangrijke operaties. Met Oostelijken koers werd de tocht door het Kanaal hegonnen. Zij bereikten op 12 Februari des middags onbemerkt het Nauw van Calais, braehten den yyand, die thans den tocht tracbtte te belemmeren, zware ver- liezen toe en voerden hun taak volgens de plannen uit. Behalve dat een patrouillevaar- tuig verloren ging en een torpedoboot schade hekwam, leden de Duitsche eenheden geen verliezen of schade. De vyand daarentegen toonde zich niet opgewassen tegen den toe- stand, noch wat betreft de bevelvoering noch van een tactisch standpunt. Toen de tegenstander tegen den middag met zijn vloot- en lucbtstrijdkrachten het Duitsche eskader aanviel, gingen de Duitsche escortee- rende eenheden tot den tegenaanval over en slaagden er in twee vijandelijke motortorpe- dobooten tot zinken te brengen, waama zij de jacht op de vijandelijke schepen tot onge- veer de Goodwin-zandbanken voortzetten. De kruiser ,,Prinz Eugen" bracht een vyan- delyken torpedobootjager tct zinken en school een tweeden in brand. Escorteerende jagers en luchtafweereenheden der Duitsche vloot neutrahseerden iederen vijandelyken aanval en braehten den tegenstander zeer zware ver liezen toe. Tegen het vallen van den avond trok de vyand zich terug en de Duitsche oorlogs- bodems konden rustig hun nieuwe basis be- reiken. De Duitsche oorlogsschepen zijn thans gereed voor nieuwe taken. Uit een aanvullend bericht van den Londen- schen berichtendienst omtrent den lucht- en zeesiag in het Kanaal biykt, dat van de uit- gezonden vliegtuigen van het ,,Swordfish"- type geen enkel toestel teruggekeerd is. AMERIKAANSCH LINIESOHIP TE WATER GELATION. S.P.T. meldt uit Washington: Ter gelegenheid van het van stapel loopen van de Alabama" heeft minister Frank door FRANK VAN FADCKENOORT. (Nadruk verboden.) Zwygend aanvaardde men den terugtocht langs het nauwe pad door het kreupeihout heen naar den weg en daar wachtte hen een andere verrassing. 'De auto, die onbeheerd wa3 gebleven, bleek verdwenen, ondank3 dat Koks het contactsleuteltje er uit bad getrok- ken. Men had den wagen dus weggesleept of geduwd. Koks kon een kernachtige uitdrukking niet weechouden. „Eigen scbuld", mompelde hij, „stommeling, die ik ben. Ik had hem in zyn versnelling moeten zetten en de deuren af- sluiten." De agent was eveneens verontwaardigd. ',,Wel, alle deksels, wie zou nu denken, dat men op zoo'n afgelegen weg op klaarlichten dag een auto zal stelen!" Koks was alweer hedaard. „Hy zal wel niet gestolen zijn, want er staat op de beide deuren vermeld: Politie, Haarlem, dus ze zul len er zoover niet mee weg komen. Ik denk dan ook, dat de wagen wel niet zoo ver uit de buurt zal zijn. Het zullen wel geen auto- dieven zyn geweest, docb andere motieven Knox te Norfolk in Virginia een rede gehou- den. „De taak van de Amerikaansche scue- pen is de grootste in de geschiedenis", zeide de minister, en vervolgde: ,,Hun operatie-ge- oied -omvat van de wereld. Ik ben van meening, dat we snel moeten toeslaan en wel in de eerstkomende-maanden". (De .Alabama" is blijkens Weyers Taschen- buch een linieschip van 35.000 ton, van de klasse, waartoe ook behooren de „North Caro lina" en de .Washington", die reeds in dienst zijn gesteld. (Red. N.R.C.) Het D.N.B. meldde Zondag uit Tokio, dat sterke Japansche valschermtroepen zijn ge iand by Palembang op Sumatra en het vli-eg- veld aldaar hebben bezet. Een nader bericht van het Japansche kei- zerlyke hoofdkwartier deelt mede, dat val- schermtroepen van het leger Zaterdag om 11 uur 26 in Palembang- zijn geiand en het vlieg- veld benevens andere sleutelposities bezet hebben. De valscbermtroepen staan op het punt hun operaties uit te breiden. Dee'en van het luchtwapen, die bij deze operatie by® and leverden, hebben reeds Zondagochtend hun standplaats Ingenomen op bet vilegveld van Palembang. Palembang is het centrum van net grootste olieveld op Sumatra. Bij een verrassenden aanval op de lucht- basis Pakan Baroe op Midden-Sumatra door de luchtmaebt van het Japansche leger zyn, naar Domei meldt, met bommen en machine- j geweervuur talrijke vijandelijke vliegtuigen, o.m. vier Blenheim-bommenwerpers, op den grond vernield. Tien bommenwerpers van het type Lock heed; zijn volgens Domei door Japansche marinevliegtuigen boven het eiland Banka neergeschoten. De Japanners leden geen ver liezen. Ook troepen over zee aangevoerd. Palembang in Midden-Sumatra, dat met 50 procent aandeel aan de geheele Neder- landisch-Indiscbe petroleumproductie een der belangrijkste oliecentra is en bijzondere betee- kenis had voor de verzorging van de vijande- ly'ke vloot, is het hoofddoel van den aanval der Japansche liuchtmacht en der Japansche vloot, aldus meldt het D.N.B. uit Sjanghai. Nadat Zaterdag, naar uit Batavia gemeld wordt, uit naar raming honderd vliegtuigen eenige honderden manschappen valscherm- troepen in de nabijheid van Palembang waren geiand, kwam Zondagmorgen ten Oosi en van Palembang de Japansche transportvloot aan en ging, zooals ook het legerbericht van Batavia toegeeft. tot een grootscheepsche lan ding over. De Japansche landingstroepen hebben toen in den loop van Zondag een hevigen aanval geopend op Palembang. Voorts vielen Japan sche vliegtuigen, zooals reeds gemeld, ook bet vliegveld Pakan Baroe in Midden-Sumatra aan, waar vijf vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield werden. Vliegveld op Borneo gebombardeerd. Het D.NjB. meldt uit Tokio: Aan de kust van de Straat van. Makassar hebben Japansche vliegers ten Wesien van Balikpapan op Oost-Borneo in de rimboe een zorgvuldig verborgen luchtbasis ontdekt. Met machinegeweervuur verhielden de Japansche vliegers drie juist gelande vliegtuigen. Van drie jagers, die in den strijd trachtten in te grijpen werd een neergeschoten, een tweede gedwongen een noodlandng te maken. Voorts wordt gemeld, dat Zaterdag nog twee vliegtuigbases van den tegenstander zwaar beschadigd zijn. De strijd om Ambon. De oorlogscorrespondent van de Jornioeri Sjimboen meldt, dat een succesrijke landing van Japanscbe eenbeden op Ambon is ui' ge- voerd. De correspondent verwacbt, dat het eiland spoedig geheel bezet zal zijn. Dagelyks wordt het aantal gevar.genen en) overloopers grooter. De verliezen van den tegenstander tot 14 Februari bedroegen 300 dooden en 2600 ge- vangenen. Voor's werden o.m. 7 kanonnen, 9 stukken afweergeschut, 2 tanks, 3 vliegboo- ten, 2 motortorpedobooten en veel munitie buitgemaakt. (D.N.B.) HET VERLIES VAN PALEMBANG EEN 7AVARE SLAG. De Britsche nieuwsdienst noemt bet verlies van bet Nederlandsoh Indische oliecentrum Palembang ,,een zware slag." Deze dienst meldt verder, dat bet grootste deel van Sumatra, vooral de olievelden in het Noorden, reeds is afgesneden. Den geallieer den blijven mitsdien nog slechts de petroleum- velden van Java over, die eeh'er, naar de Britsche nieuwsdienst constateert, niet toe- reikend zijn om hun behoeften te dekken. „De slag om Malakka is met een totale Japansche overwinning geeindigd en de slag om Nederlandsch-Indie, waarvan zooveel nf- hangt, is met de bezetting van Palembang begonnen", zoo schryft Associated Press. De Japanners zijn thans in staat, hun winsten snel te vermenigvuldigen en er moeten nieuwe, zware slagen verwacht worden. De zijn waarschijnlijk de oorzaak". De inspecteur keek hem eens aan. ,,Dus U wilt deze autodiefstal ook al in ver band brengen met die ontvluchtingszaak?" „Jawel", antwoordde Koks onverstoorbaar ,,en als ik me niet vergis, hebben we daar wel een verklaring voor 6en en ander." Zijn scherpe oogen hadden een wit papier ontdekt, dat op Sen der boomen met een draadnagel was bevestigd. Koks trok een Ciandschoen aan en haalde het blad omzichtig van de pen af. Het was een gewoon velletje schryfpapier, wat van een bloonote was afge- scheurd. Het bleek met drukletters te zijn be- schireven. Koks las: „De heeren speurders worden in hun eigen belang aangeraden zich niet verder met onze zaken te bemoeien, anders zul len ze eenzelfde lot ondergaan als de po- litie-agent, wat werkelijik niet benrjdens- waardlg is. „De auto zult ge by den Overveensche weg terug vinden. Een flinke wandeling is de beste metljode om de door de over den grond kruipen stijf geworden spieren weer lenig te maken. De muur is wel in orde, nietwaar? Zooals u bemerkt, zien onze oogen al uw handelingen. Wjj waarschuwen niet meer. Keesman." HOOFDSTUK V. Koks raakt buiten geveoht gesteld. ,,Weet je, wat ik tiet eigenaardigste van die Vereenigde naties maken een crisis door, welke haar geheele bekwaamheid en bcslu.tvaardig- he.d e.scht. Het blad Philadelphia Record verklaart: Terwy'l de geallieerden zich achter de straat van Jcfhore veilig waanden, evenals de Fran- schen achter him Maginot-linie, heeft Japan gewerkt. Wy hebben de kracht der Japanners onderschat en onze paraatheid overschat. New York Sun schryft: Het heeft geen zin de Japansche overwinning te kleineeren. Het verlies van .Singapore beteekent meer dan het verlies van een macihtige vesting. De ver eenigde naties moeten onmlddellijk haar oor- logsprogram herzien. WERKTLJDEN IN VERBAND MET DE GASLOOZE UREN. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft bepaald, dat in fa'orieiken of werkplaat- sen, waar gebruik wordt gemaakt van de door hem, in verband met de gaslooze uren, ge- oi>ende mogelykheid tot werktydverschuiving, dc arbeidstijd niet na 4% uur arbeid behoeft te worden afgewisseld door een half uur rust. Echter zal dan na 5% uur arbeid een onaf- gebroken rusttijd van ten minste een half uur moeten plaats vinden. Mocht tengevolge van bepaalde verordeningen niet tot 9 uur des na- middags kunnen worden gewerkt,, dan is het geoorloofd met een onafgebroken rusttijd van een kwartier te volstaan. BOTERHANDELAREN VEROORDEELD TOT f 10.000 BOETE WEGENS TEKORT -AAN RONNEN. Ondanks herhaaldelijk gegeven waarschu- wingen blykt bjj controle op bedrijven o.a. van boter en kaasproducten en bij de beti'ef- fende handelaren, dat deze niet voldoende dls- tributiebonnen respectievelijk toewyzingen kumien overleggen over de door hen afge- leverde producten. Met nadruk wordt er van de zijde van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor- logstijd nogmaals op gewezen, dat de bonnen- administratie steeds nauwkeurig en voiledig dient te woiden bijgehouden en dat steeds het juiste aantal bonnen en toewijzinge'n op het bedrijf aanwezig dient te zijn evenals de voorraad producten, zooals deze volgens de administratie moet bedragen. In dit verband verdient het de aandacht, dat een boterhandelaar in het West.en des lands onlangs door den tucfotrechter tot een boete van 10.000 is veroordeeld wegens een tekort aan distributiebeschelder.. Dit vonnis zij .een ieder nogmaals een waarsciiuwing, om bonnentekorten te voorkomen. HELDEN DER ZEE GELERD. Ten kantore van Nievelt en Goudriaan heeft te Rotterdam de huldiging plaats ge- had van de bemanningen van de zeeredding- booten .President Jan Lels" en President J. R. Wierdsma" te Hoelc van Holland, die zich op 26 October van het vorige jaar zeer ver- dienstelijk hebben gemaakt hij het vergaan van het Duitsche vrachtschip ,,Herta Enge- line Fritzen", dat voor Hoek van Holland in tweeen brak en verging. De President Jan Lels" heeft onder com mando van schipper J. Slis 19 opvarenden, die zich op het voorschip hevonden, gered. De Wierdsma" onder commando van schipper J. van Dam, bracht de overige vijf van het achterschip in veiligheid. In tegenwoordigheid van alle bestuursleden van de „Zuid-Hollandsche Maatschappij tot het redden van schipbreukelingen" heeft de voorzitter, de heer J. Rypperda Wierdsma de dappere bemanning toegesproken en de man nen het eeremetaal, dat bij dergelijke gelegen- heden wordt uitgereikt, op de borst gespeld. NEDERLANDSCHE OFFTCIEREN BIJ ROOSEVELT. President Roosevelt heeft Vrijdag in het Witte Huis geconfereerd met de chefs der Nederlandsche militaire- en marinedelegatie die onlangs uit Londen te Washington zijn aangekomen, waarschijnlijk om nauw contact te onderhouden met den vereenigden Britsch- Amerikaanschen staf en de Australische en Nieuw-Zeelandsche officieren. Generaal Dijxhoorn en schout by naobt Ter- mijtelen werden aan Roosevelt voorgesteld door den Nederlandschen gezant te Londen. Brj bet verlaten van het Witte Huis ver- klaarden de officieren, dat zij militaire en vlootaangelegenheden hadden besproken, maar zij weigerden iets naders mede te deelen. DE DAG DER DUITSGHE POLITIE. In het vorig nummer meldden wij reeds een en ander over de viering van dezen dag te Den Haag. Nog zij medegedeeld, dat daar aan 4000 kinderen, Duitsche en voor het :nee- rendeel Nederlandsche, waaronder 2000 uit Den Haag en 1000 uit Delft, Wassenaar, Voor- burg en Rijswijk, die door den N.V.D. uit de armste en) grootste gazinnen waren uitgezodht, een erwtensoepmaaltijd werd aangeboden. De opbrengst van de actie der politieman- nen voor het Winterhllfswenli heeft die van het vorig jaar met 60 pet. overtroffen. Te Rotterdam heeft een eenpansmaaltyd heele historie vind?" vroeg dienzelfden avond de commissaris aan Koks, toen beide politie- mannen op het hoofdbureau te Haarlem de zaak bespraken. „Het vreemde is niet het brief je, maar die onderteekening, al is die naam eveneens met drukletters geschreven. Tot zoover kan ik je beele theorie in m'n ge- daehtengang volge-n. Die Keesman, ontsnapc geholpen door -een bende, waarom, dac i--. voorloopig nog een vraag. Je hebt gelijk, als je beweert, dat we tiler met luitjes te doen hebben, die voor niets terugdeinzen, getuige den bewusteloozen chauffeur en de verdwy- ning van dien Bloemendaalschen agent. Dat ze ergens een geh-eime in- of uitgang hebben, staat vast. Hoe kon Teunder anders plotseling zoo spoccloos verdwijnen? We kunnen daar natuurujk wel een legertje van grondwerkers heen zenden om dien gang bloot te leggen, zoo ■daar al een dergelijke gang is, maar ik vrees, dat die bende dan allicht de biezen heeft ge- nomen, want het is niet uitgesloten, dat ze meer van die gangen tiehben, nietwaar?" Koks knikte, terwijl hij op bet roer van zijn pyp zoog. „Weet je wat mi) dit brief je doet denken?" verbolgde de commissaris, „dat die Keesman wel degelyk een doorgev/interde zware jon- gen is." „Maar", bracht Koks er tegen in, „de jon- geman is, blijkens de officieele stukken, geen misdadiger. Integendeel; hij is iemand, die een misstap heeft begaan. De officier geeft hem een lichte straf, die al door z'n voor- arrest voor de helft om is. Zyn gedrag in het Huis van (Bewaring was go-ed, tydens het in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdprjn, Kiespijn, Aan- gezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist, transport gaf hij niet de minste blijk van ze- nuwachtigbeid. Zijn zuster hetoogt met klem, dat hij geen kennissen heeft in de onderwereld. Mijns inziens zijn dit allemaal factoren, die de meening versterken, dat Keesman, zoo hij al ontvlucht is, dit tegen zijn wil is gebeurd." De commissaris sloeg verbaasd de handen ineen. „Wat wil je hiermee beweren? ,,Ik beweer nog niets, maar ik heb op het oogenblik de mogelijkheid in m n gedachten, dat Keesman niet ontvlucbt is, maar ont- voerd!" „Ben je zestig, kerel? Hoe kom je aan die veronderstelling? Welke motieven heb je daarvoor „Tja", bepeinsde Koks, „dat kan ik maar zoo 66n-twee-drie niet verklaren". ,rMijn beste Koks, ik heb alle respect voor je speurdertalenten en ik zal de laatste zijn om te twijfelen aan de waairde van je theorie, maar venklaar mij dan eens de reden, waar om ze Keesman verhinderen z'n straf uit te zttten. Neen, man, geloof me, in dit geval ben je abuis. Vertel mij het motief, waarom jij denkt, dat zy hem ontvoerden, anders kan ik die gedachte niet aanvaarden." „Ik hoop 6dn en ander spoedig te bewij- zen", antwoordde Koks grimmig, „maar U zult zien, dat ik gelyk heb!" Den volgenden morgen was Koks al vroeg op pad. Tot groote vet-wondering van de agenten, haalde hij om zeven uur reeds de politie-auto uit de garage in de Lange Wyn- gaardstraat. Koks was in een gemelijke stemming. De plaats gehad, waart>tj> 1200 arme Rotterdam sche kinderen hebben aangezeten. Te Amsterdam werd een marsch met bui- Eiek door de stad gemaakt en werd een con cert gegeven. In Krasnapolsky werd aan enkele duizenden kinderen een maaltijd aangeboden. Te Arnhem zyn bijna 700 kinderen op een warmen maaltijd onthaald. WIJZIGING VISSCHERUREGLEMENTEN. In de Staatscourant van 16 dezer is opge- noanen een besluit van den secretaris-generaal van Land'bouw en Visscherij, waarbij eenige visscheryreglementen worden gewyzigd. De hedoeling van de eerste wyziging is bet verminken van de vischsoorten waarvoor een minimum-maat is vas gesteld om zoo- do-ende liet bepalen van de juiste maat on- mogelijk te maken, te bestrjjden. Daai-om wordt opzettelijk verminkte visch als onder- maatsche visch beschouwd. De tweede wjjzi- gir^g beoogt het Zeeuwsche stroomenvisscherS- reglement meer in overeenstemming te bren gen met de overige reglemerrten. De bedoe- ling van het derde ar ikel is, o.n overtredere van een voorwaarde, welke door het districte- hoofd in een verleende schriftelyke vergunnlng is opgenomen, strafbaar te stellen. De overblijvende artiikelen betreffen alle het bijzonder visscherij reglement voor de afge- sloten Zuiderzee. de stoi»zt:tting VAN DE AF1.E\'KTCING VAN 15IER. Dezer dagen is gemeld, dat de brouwerijeii voorloopig geen bier meer zullen afleveren Hierover deelt het rijksbureau /oor de voed- selvoorziening- in oorlogstijd nog het volgende mede: Tengevolge van- verschlMende omstandig - heden moest het brouwen van bder reeds zeer worden beperkt. In de eerste plaats zullen thans de blar- voorraden tegen bederf moeten worden be schermd'. Deze biervoorraden zifn zeer aan- zienliik; er ligt. immers steeds veel jong bder in de kelders der brouweryen te rypen. Tenelnde deze voorraden zoolang mpgelijlt te beschermen, is basloten de bieraflevering door alle brouwerijen stop te zetten, HET DRAGEN VAN UNIFORM EN INSIGNE VAN DE NVSJi. Van bevoegde zijde deelt men het volgeraile mede: Nu de N.S.B. cDa eenige poiitieke partlj Vs, die in het bezette Nederlandsche gebied be- staat, kan het venbod tot het, in ddenst of by gekleed gaan in uniform, dragen van ins^jnes van de N.S.B., van haar neven-orgaruaaties en van de door den RijkscommdBsaris erkende lichamen, niet worden gehandliaafd. Ook het In dienst dragen van de uniformen van de N.S.B., van haar neven-organisaties en van de door den Rykscommissaris erkende licha men dient te wordiem toegestaan, tenizij voor het verriichten van dsn dienst (b.v. bij; P.T.T. of spoorwegen) be(paalide uniformkleedtng la voorgeschreven. In verband hieronede hebben de secretarts- sen-generaai van bmnenlandsche zaken en van opvoedimg, wei'enschap en kultuurbescher- ming, in opdracht van den commissai-is- gene - raal voor bestuui' en justdtie, beschikkingen uitgervaardigd, waarbij in bet vervolg 1nsSgnee en uniformen van, de N.S.B., van haar nevenr organisafies en van de door den Rykscommis saris erkende lichamen door ambtenaren, hoog- leeraren, onderwijzers, ernz. in dienst mogen worden gediragen. Voorts is door den secretaria-generaal van opvoeding, wetenschap en ktUtnmbesehierming bevorderd, dat het aan s^udenten van univer- siteiten en hoogescholen, zoom.ede aan leer- lingen van onderwysmrichtingen in den uitge- breidsten zin des woords is toegestaan de evenbedoelde insignes en uniformen te dragen in die gebouwen en op de terreiiben der umilver- siteiten en hoogescholen en inrichtingen van onderwijs. DE RADIO-LUISTERAAR8. Bltjikens mededeelingen van de heeren P. A. Enserinck en W. A. Rensen, hoofdambtena- ren van de P.T.T., bedraagt het aantal radio- luisteraars hier te lande thans 1.430.000. Hier- van zyn circa 800.000 zegelbetalers en 400.000 ipersonen die door storting over de giro aan ■hun verplichtingen voldoen.Het resteerende gedeelte bestaat uit aangeslotenen bij de radiodisti ibutiecentrale. Van de inkomsten wordt 60 pet. afgedragen aan den Omroep, 4D pet. lot}gt het P.T.T- bedrtjf. Tot 31 December werden 21.250 toes'ellen verzegeld. Ontzegeld. werden daarvan weer 2200, brj radiohandelaren werden er 718 in be waring gegeven en 116 teruggenomen, by de P.T.T. resp. 48 enl 10. Het aantal aangeslotenen by -de radio distributie bedroeg ultimo December 1940 305.247. Het hoogste punt werd bereikt In Februari 1940 met circa 413.000 aansluitingen. Op 31 Augus us 1941 was dit aantal terug- geloopen tot 220.668, terwyi het op 31 Doc. weer was gestegen tot 256.051. In 1941 wer den 1.235.165 luistervergunningen aan toestel- bezitters afgegeven, terwyi in dit jaar 58.425 toestellen zyn afgeschaft, BENOEMINGEN BIJ HET PERSGILDE. Naar het departement van volksvoorlich ing en kunsten bekend maakt, zyn by het Pere- gilde van de Nederlandsche Kultuurkamer be- noemd: met ingang van 28 Januari 1942 tot glkte- leider Max Blakzyl te Wassenaar; met ingang van 5 Februari 1942 tot plv. mi mi111itam m in mi agent, die de benzinetahk vulde, zel maar niets, doch knipoogde naar z'n coHega van den motordienst, alsof hy zeggen wiMe: weest op uw hoede. Even later snorde de wagen, met Koks ach ter het stuur, naar de hoofdstad. Hy wilde eens snuffelen in het foto-archief, want die zoogenaamde Spaansche edelman kwam hem verdacht voor. Dat scheen een soort zesde zintuig van hem te zyn. Menschen, die vol gens hem een verdacht .uiteriyk hadden, We- ken vroeg of laat goede bekenden van de Justitie te zyn. Op het „atelier" kon hy dan tevens het voiledig signalement van dien Keesman vragen, want dat kon hem te pas komen. Tegen achten was hij al op de Burgwal en reed zijn wagen de poort van het Hoofd bureau in naar de binnenplaats, waar hy par- keerde. Vele agenten kenden hem hier en menigen hartelijken groet klonk hem tegen, welke hy met een lichte handbeweging be- antwoordde. In bet foto-archief zocht hy eerst eens in de namen en haalde er een twintigtal Spaansch klinkende uit. Daarmede gewapend zocht hy de betreffende foto's op. Na een poosje zoeken kon hy een triomfantelyken kreet niet onderdrukken! Daar bad je myn heer de Spaansche edelman! Hier heette hy Juan Forbes, noemt zich ook Juan Acquitas. Ja, ja, dat had hy wel gedacht. Z'n instinct had heb ook ditmaal niet bedrogen! (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2