ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.330 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1942 82® Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. ml m De poorten van het sociale werk gaan open. Beroep op den arbeid. AANSCHOUWELIJK BELOOP. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaUng. Ultgeefcter: N.V. Firm® P. 3. VAN DE BANDB Directeur: I. van de Sande. GIRO 38150 TELEFOON No, 2073 ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelaDunnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave, DIT BLAD VER3CHIJNT IEDEREN MAANBAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. \gXi£^S><SsXS&^XSXSX^>'S>'SXSXS>&XSyS><S^><siXS> DUITSCH WEERMAGHTBER1CHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht decide Dinsdag mede: Aan bet Oostelijk front leed de tegen- stander bij de voortgaande geVecbten wederom zware bloedige verliezen. Eigen aanvalsactie leverden plaatselijke succes- sen op; 16 vijandelijke vechtwagens wer den vemield. De luchtmacht ondersteunde den af- weerstrijd van bet leger door op doeltref- fende wijze geVechtsvliegtuigen en_ duik- bommenwerpers in den strijd te werpen. Verder trad zij, met goede uitwerking op tegen sdbeepsdoelen in de wateren bij bet oostelijk deel van de Krim. Bij Leningrad bleven nieuwe vijande lijke uitbraakpogingen, die door s erke strijdkrachten werden uitgevoerd, zonder succes. Artillerie van het leger beschoot met goede uitwerking doelen by Kroon- 1 stad, weike van belang zijn voor de oor- logvoering. Bij den geslaagden afweer van zeer zware, massale aanvallen van den tegen- stamder onderscheidden zich in bet bij zonder de Wurtembergsche 25e gemoto- riseerde divisie en het Vlaamsche legioen. Duitsche duikbooten bebben op den Atlantischen Oceaan acht vijandelijke koopvaardijscbepen met een totalen in- boud van 50.500 brt. alsmede een korvet tot zinken gebracht. Een ander groot schip werd door torpedotreffers zwaar besehadigd. Van deze scbepen werden er zes met een to.alen inboud van ,34.500 brt. voor de Noord-Amerikaanscbe kust vernield. In Noord-Afrlka wederzijdacbe verken- ningsactiviteit. Duitscbe eskaders ge- vecbtsvliegtuigen en duikbommenwerpers die door kracbtige jacbtvliegtuigforma- ties werden beschermd, bombardeerden vliegtuigsteunpunten, motorvoer uigco- 1-ormes en materieelopslagplaatsen van den vijand in de Marmarische woestijn en in Noord-Egypte. Ten Westen van Mersa Matroe deed een formatie Duitscbe gevechtsvliegtui- gen in het oostelijk deel van de Middel- landsche Zee me: bij zonder veel succes een aanval op een kracbtig ijeveiiigd Britsch convooi. Hierbij werden een lichte kruiser, een torpedobootjager en een transportscbip zoo zwaar door bom- treffers besehadigd, dat men rekening kan bouden met de vemieling van een deel dezer scbepen. Vliegvelden en andere militaire instal- laties op bet eiland Malta werden over- dag en 's nachts gebombardeerd. Bij den afweer van aanvalspogingen der Bri scbe lucbtmacht in de Duitscbe Bocht, schoot de adjudant-onderofficier Liitb binnen een uur drie vijandelijke bombardementsvliegtuigen neer en bracht bet aantal van zijn overwinningen in de lucht daarmede op 29. m sX£XSX&<S>GX Groeier.de waardeering voor ..Winter- hulp en Nedeitandsdhen Volksdienst. De poorten van het grootste sociale werk van de laatste eeuwen gaan open. Waren de poorten dan gesloten? Om deze vraag te be- antwoorden, dient te worden vastgesteld, dat bier in Nederland wel veel aan sociaal werk werd gedaan, maar dat men nochtans niet in staat was, het sociale probleem tot een oplos- sing te brengen. Er was geen wederzijdsch be grip. Men leefde vreemd naast elkander. Het was geen volksgemeensohap, maar een Massenstaat, waarin wjj woonden. En wij alien bebben dat kunnen bemerken, als wij tenminste met open oogen door het leven zijn gegaan. Terwijl er veel gebrek, armoede, en levensmoeheid was, was er by diegenen, die niet onder deze omstandigheden leefden de goeden niet te na gesproken weinig of geen sociaal gevoel en geen gemeenschapsain. Men leefde langs elkaar been. En nu is reeds in hetrekkelijik korten tijd iets van wat wij zooveel" lange jaren bebben gemist, gaan groeien onder ons Nederland- scbe volk. Het sociale werk van Winterhulp en Nederlandscban Volksdienst heeft de gren- *en van een beperkte werkingssfeer over- sohreden en is meer en meer geworden de band, die alle Nederlanders van welken rang erf stand ook, gaat binden. De critiek, die in de eerste maanden zoo veelvuldig te hooren was, is langzaam maar zeker tot zwjj-gen ge- bracht en dat wel allereerst, omdat men is gaan voelen dat hier daden gesteld worden. Daden, die nu werkeljjk een einde zullen ma- ken aan veel, dat om een oplossing vroeg. Het is op het oogenblik reeds zoo ver gek'o- rn«n, dat in de provincie Friesland bijvoor- toeeld, ruim 40 pet. van de inwoners daad wenkelrjk het Winterhulpwerk steunen. En het verblrjdende Is, dat hier geen sprake is van slecbts een symptoom, maar dat aller- wege in den lande het besef groeit, dat de Winterhulp Nederland en de Nederlandsche Volksdienst noodig zjjn. Talloos zijn de brieven en dankbetuigingen, die als stiile getulgen berusten in de archie- ven van provinciale en sted-el^jke bureaux. Ontroerend vaak door hun eenvoud, doen zrj ons lets begrjjpen van de bl yds chap en vreug- de, die er beerscht in zoovele gezinnen, die geholpen zijn door Winterhulp en Nederland - scben Volksdienst. Brief van een Moeder-overste. Een enkel voorbeeld van wat er leeft in de harten van hen, die geholpen zijn, ook al komen zyj uit kringen, die tot nu toe zeer sceptisch stonden ten opzichte van het Win terhulpwerk, moge tot bewijs van het voren-s staande dienen. De brief is gescbreven door de Moeder- ovesrste van het ,,Kindertehuis St. Tberesia", Holmerstraat no. 44 te Den Haag. Zij geeft daarin uiting aan haar oprechte dankbaar- tieid voor de bereidwillige en spontane mede- werking wan Winterhulp op baar verzoek om tegemoetkoming in de voorziening van de aan haar zorg toevertrouwde kinderen van schoei- sel en kleeding. „EerIijk gezegd, zijn wij alien beschaamd, dat door Uw bemiddeling zoo ruimscboots voorzien werd in de winterbehoeften van ons huis. De meeste arme kinderen bebben nu een paar behoorljjke soboenen en een warm jasje, waarvoor wij U namens de kinderen zelf en hun ouders, nog eens bartelijk dan- ken. Het is zeker waar, zoo scbrijft de Moeder-overste verder, dat de giften niet al- tijd naar waarde op prijs gesteld worden en te veel worden beschouwd als een aalmoes, in plaats van een bewijs van sociaal meevoe- len en als een middel tot opbeuring en moreele steun. Maar ik geloof, dat deze gift wel heel veel goeds heeft bewerkt bij alle ouders van onze kinderen. Als U de vreugde had gezien van alle zusters, die zoolang ge- tobd bebben met niets en nu ineens zoo'n uit- komst! De goede God moge Uw liefdewerk en mede-arbeid aan den socialen opbouw van ons volk zegenen!" En de moeder-overste ein- digt met: ,,Er zjjn nog zoovelen, die op hulp wachten. En alle beetjes baten. Ingesloten vindt U een kleine gift uit dankbaarheid". Dit is wel een treffend voorbeeld wat de daad heeft veranderd in de gesteldheid van hen, die nog eenige maanden geleden radi- caal tegenover ons werk stonden. Hoe zjj zijn gaan begrijpen, dat hier iets goeds ver- richt wordt; dat bier niet gedaan wordt aan politick, aan praten, aan betoogen houden, maar dat er, waar er nood is, onverscbillig in welken kring, ingegrepen en aan dezen nood een einde gemaakt wordt. De poorten gaan open! De oorlog is, merkt de N. R. Crt. op, in hooge mate een productievraagstuk. Het is g-e-en nieuws. Hij is van den aanvang af ook gezien als een vraagstuk van de totale pro-- ductie, zonder dat -daarom de productie reeds dad-elijk in haar gebeel naar den strengen eisch van oorlogsnocdzakelijkheici beoordeeld w-erd. Bij de verdeeling van de goederen was dit in veel sterkere mate het geval dan bij de voortbrenging en bij de voortbrenging weer veel sterker voor zoover het het eigen- lijke product betreft dan ten aanzien van bet gebruik van de arbeidskraciiten. Thans is, vervolgt de N. R. Crt., bet sta dium in de oorlogvoering aangebroken, waar in bet vraagstuk van de productie bovenal het vraagstuk van de arbeidsikracht en van de nog aanwezige reserves blijkt. Aan den kant van de spil heeft Rijksmaarschalk Goring aan het begin van het jaar een actie ter mobilisatie van de gezamenlijke Europee- sche arbei-dskraohten ten behoeve der oor- iogsindustrie aangekondigd, een actie weike zich dus niet tot het Duitsche Rijk beperkt en weike dan ook verschillenden verm zal aan- nemen, naar gelang van de betrekkingen, weike het Rijk met de betrokken landen en volkeren onderboudt. 'Het is iets hegl andcrs of deze actie wordt doorgevoerd in bet Rijk zelf, of in het Protec- toraat of het Gouvemement-Generaal; iets anders of zij zich uitstrekt tot de landen, w-elke door het Driemogendhedenverdrag of het Anti-kominternpact vereenigd zijn of wel tot de bezette gebieden en de krijgsgevange- nen. Voor ieder van deze categorieen heeft het vraagstuk zijn eigen kant en zoo is het ook niet wel mogelijk het in ddn trek te kenschet- sen. Voor ieder van de betrokken landen en volkeren zlet het er weer anders uit en zal het zich in de praktijk ook weer anders voordoen. Nochtans dient het zich voor al deze lan den en volkeren wel onder een algemeen ge- ziohtspunt aan: onder dat van den oorlog, welken het Duitsche Rijk en zijn bondgenoo- ten strijden voor de toekomst van Europa, naar het Westen tegen het Engelsch-Ameri- kaansche blok, naar het Oosten tegen de Sowjetunie. Om tret nog eens zeer "escLematiseerd te zeggen: voor de Europeesche volkeren rs er een overheerschend belang bij den uitslag van den oorlog en dat is dat zij -hem in een ver eenigd, sterk Europa te boven komen, dat in zichzelf de kracht heeft om de welvaart zijner volkeiren te verzekeren, zoowel in het matc- rieele als in het cultuurlijke. Zelfs wanneer men zou mogen aannemen, dat van een be- dreiging uif het Oosten weinig meer te vree- z-en is, omdat ook dan, wanneer de Sowjet unie tot de overwinnaars zou behooren, zij voorloopig werk genoeg zou hebben, om haar won-den te verzorgen, dan nog zou Europa niet gered zijn. Want intusschen mengen zich de Engelsche en Amerlkaansc-he belan- gen op een wijze, dat het zwaartepunt in deze nieuwe eenheid zich een oceaan breed naar het Westen verplaatst. Een Europa, dat zich niet in zichzelf weet te concentreeren, zou aan een dergelijke strekking van het wereld- gebeuren onvermijdelijk ten onder gaan. Een sterk Europa is echter niet denkbaar, zon der het overwegende aandeel van het Duit sche volk. Een vergaande uitschakeltng, ge- lijk de tegenstanders van Duitschland, blij- kens hun tot dusver bekend gemaakte oor- logsdoeleinden, heoogen, zou ten nadeele van Europa en al zijn volkeren komen. Geen Euro-peesch volk kan, wanneer het niet aan zelfmoord toe is, daarin meegaan. Het moet vasthouden aan de grond-gedachte van een sterk, ddn Europa en van daar uit zijn positie zien. Hoe ingewikkeld deze onder bepaaide omstandigheden ook vezen kan. Al bij-zonder ingewikkeld is deze positie voor een bezet gebied. Zelfs voor degenen, die zich heelemaal los verklaren van den gang van zaken, die hun land aan een bepaaide zijde in den oorlog gebraefit heeft, blijft het: bezet gebied, met alle forrtieele en materieele belemmeringen, weike dat voor de vrije ge- draging meebrengt. Onder zulke omstandigheden komt het veel meer aan op -het zelfstan-dige besluit van de burgers zelf, dan dat een centraal gezag uit hun naam besluiten kan, hoe op den loop der gebeurtenissen moet worden gereageerd. Zoo was het mogelijk, dat zich op den duur een vrij sterk vrijwilligerslegioen verzameld Lieeft, dat in het Oosten strijdt, in de overtuiging al-dus het nieuwe Europa en de plaats van hun volk in dit Europa te verdedigen. Want zrj beseffen, dat dit nieuwe Europa ons niet zoozeer als weldaad beschoren zal zijn, hoezeer ook in het belang van alle be- trokkenen, maar dat het dan toch in de eer ste plaats in het belang van het oorlogvoeren- de Duitsche Rijk, ter verwezenlijking van zijn levensruimte zal worden tot stand gebracht en dat het aandeel, dat ieder daarin zal heb ben, voor een groot deel zal afhangen van hetgeen hij zelf er voor doet. Nog afgezien daarvan, dat geen volk gaarne uitsluitend van een weldaad af'hankelrjk zal zijn. Datzelfde geldt nu ten aanzien van het be roep, dat op den arbeid wordt gedaan. Het is niet te verwaohten, dat het Duitsche Rijk het welslagen van zijn actie tot mobilisatie van werkkrachten voor de oorlogsindustrie afhan- kelijk zal maken van de vrijwillige samenwer- king;. Zooals het het voorzieningsvraagstuk als 66n geheel beziet, zou men het onredelijk vinden, dat in bepaaide, onder het Duitsche machtsbereik liggende gebieden, de arbeids- verhoudingen ongelijk veel gunstiger lagen dan in Duitschland zelf. Kon langs den weg der vrijwilligheid geen aanpassing worden be- reikt, dan zou men ongetwjjfeld naar andere •middelen omzien. Dit oak al weer van het standpunt uit, dat Duitschland voor Europa strijdt en dat het wel d-e minste eisch aan de Europeesche volkeren is, dat zij dan althans hun werkkrachten in dienst van de gemeen- schappelrjke zaak stellen. Zooals gezegd, in een b-ezet -gebied, als ons' land thans is, komt het daarbij nog meer dan ergens anders op de persoonlijke verantwoor- deUj-kheid aan. En het was daarop, dat, over de hoofden van zijn toehoorders heen, de heer Woudenberg, de commissaris van het N.V.V. in zijn te Maagdenburg gehouden rede een beroep deed, toen bij in den geest van werke- lijkheidszin redeneerde: ,,Wij hebben wel degelijk met den oorlog te maken, wij staan er midden in. Daarbij wordt beslist ook over het lot van bet Nederland sche volk en den Nederlandsch-en arbeider. Daarom voelt ge ook, dat gij hier een plicht vervult... De Hollander wil graag met rust worden gelaten. Maar wij moeten nu hard werken en produ-ceeren, om -den oorlog te winnen. De Nederlandsche mensch, die nu nog moeht hopen of verlangen, dat Duitsch land den oorlog verliest, pleegt zelfmoord. Wij moeten meebouwen aan een nieuw socia- listisch Eucopa, waarin d-e Nederlanders als Germanen een gelijkgerechtigde plaats zullen innemen. En ik ga verder, een plaats, waarin Nederland ais een parel zal schitteren onder de volkeren van Europa." Men heeft, schrjjft de N. R. Crt. terecht, in Japan alle reden om zich over een gang van den oorlog voldaan te toonen. Wie bad kunnen Verwachten, dat twee maanden r.a het uitbre- ken van het conflict in den StilLen Oceaan Singapore in levensgevaar zou verkeeren? Onaer den indruk van vvaarlijk verbazingwek- kende oorlogsfeiten kan men de suggesties van den staat van verdediging, waarin dit kernsteunpunt van het Britsche Rijk gebracht was, reeds rondweg tot bluf hooren verklaren. En in elk geval zal de Engelsche propagan da heel wat werk hebben. om, indien de zee- vesting verloren gaat, haar beteekenis te ver- kleinen, nadat deze zelve in het verleden niet hocg g-enoeg kon aanslaan. En dan is de opmarsch op Malakka, waar- tegen een krijgsgevangen gemaakt Engelsch generaal geen ander verweer had dan: ,,Ik had nooit geloofd, dat de Japaimers in staat zouden zjjn door de riinboe op te rukken •een opmarsch echter, weike vrijwel zonder verpoozing in den aanval op -Singapore zelf is overgegaan niet eens het hoofddoel, maar sl-echts een onderdeel van de Japansche oor- logs-vo-erir.g. Is de slag regelrecht tegen Australie ge- rich Bdn ding is zeker en voor het Neder landsche gevoel een bittere zekerheid: de aan- valslijnen loopen over den Ned-erlandsch-In- dischen Archipel. En vrijwel aan zichzelf over- gelaten, als Nederlandsch-Indie gebleven is, moet het den eenen tegenslag na den anderen verduren. Borneo, Noord-Celebes, Ambon, zrj ziin reheel of vrijwel geheel in het Japansche machtsbereik gekomen. De Japansche luchf- -lo-okt na elkaar groote plaatsen; nadat Soerabaja op Java en Palembang op mitra aL eenige malen in de weermach's- berichben verschenen waren, is thans ook voor ,'c.n tersten k-eer van een aanval op Batavia gewaagd. De overheerschende positie van de Japan- rcne iu. utiuacnc is wel in het bijzonder tot uitdrukking gebracht in den aanval, weike, volgens de Japansche berichten, de Neder- landsch-Indische vloot op zulke zware ver liezen is komen te s aan. Voor degenen, die verwariten aan boord van een der genoemde schepen badden, moest het bericht dubbel smartelijk zijn, omdat er in het rapport van uit een geveeht terugkeerende vliegtuigen al- licht een element van onzekerheid blijft schui- len, di. maal onderstreept door het nadere be richt van de Nitsji Nitsji, volgens hetwelk de Sumatra zwaar besehadigd zou zijn. Daar- mee zou dan waarschijnlijk dezelfde kruiser van de Java-klasse bedoeld zijn, weike aan- vankelijk als vernietigd werd opgegeven. Is dit zoo, dan zou daaruit moeten worden af- geleid, dat de Java de kruiser is, die als ge- zonken is gemeld. Daar echter de Nitsji Nitsji tocb ook weer van twee gezonken kruisers rep rijst de vraag, of daarmee dan de De Ruyter bedoeld zou kunnen zijn, 'die in het eerste bericht van bet Japansche hoofdkwar- tier ernstig besehadigd werd genoemd. Deze onzekerheid is voor de velen hier te lande, die familielid of vriend aan boord van een dezer scbepen weten, al bijzonder pijni- gend. Het geheele Nederlandsche volk verkeert echter onder den indruk van gebeurtenissen, waardoor niet alleen de Nederlandsch-Indi- sche vloot zoo snel is uitgeschakeld, maar de Infflsche eilanden het een na het ander bet oorlogsgeweld over zich heen moeten laten gaan. En in dit beklemde gevoel bonst onweer- houdbaar de vraag: moest dit zoo zijn, had het dan werkelijk niet anders gekund? Wanneer in het verleden aan d-e mogelijk- heid gedacht werd, dat Nederlandsch-Indie in een oorlog gewikkeld zou raken, dan was dat met de gedachten bij een aanval. Dat van N'ederlandschen kant een oorlog zou kunnen*' worden verklaard, is wel nooit verondersteld. Het is daarbij een oud gevestigde overtui ging geweest, dat Nederlandsch-Indie niet uit eigen kracht tegen een aanval verdedigd kon worden en dienovereenkomstig was men ge- neigd onder bepaaide omstandigheden op hulp van bepaaide zij den te rekenen. iZulk een verwachting heeft men in later jaren in -den geest eener zelfs andigheidspoli- tiek trachten te Onderdrukken, maar deze zelf- standigheidspolitiek heeft zich niet diep ge noeg kunnen wortelen, om het gevoel van af- hankelijkheid van anderer ingrijpen te kunnen verdrijven. Misschien is het ook wel uit zulk een goed- deels onderbewust geworden gedachtengang voor gevloeid, dat Nederlandsch-Indie bij de uitbarsting in Oost-Azie zoo haastig van stal geloopen is, dat het niet eens afgewacbt heeft, of het zou worden aangevallen en een der eersten is geweest om Van eigen kant den oorlog te verklaren. Niemand kan met zekerheid zeggen, of Nederlandsch-Indie op den duur toch ni'et .in den Oost-Aziatischen oorlog verwikkeld zou zijn. Het zou echter in de lijn eener traditio- neele neutraliteitspolitiek gelegen hebben, dit af te wachten. en naar omstandigheden zijn standpunt e bepalen. Nu dat niet gebeurd is, hebben degenen, die verantwoordelijk zijn voor de politiek van Nederlandsch-Indie, een groot risico aan- vaard. En reeds heeft bet er alles van, dat zij -dit gedaan hebben, zonder de gevolgen te overzien, weike deze stap in zulk een korten tijd voor bet Rijksdeel in Azie hebben zou. - Wellicht, ja welhaast zeker, heeft men te groote verwacbtingen gehad van de hulp, weike het Britsche Rijk en de Vereenigde Sta- ten zouden kunnen verleenen. Het waarschijn- lijkst is nog, dat men heelemaal niet op da mogeiykheid, dat men zelf hulp zou behoeven, verdacht is geweest. Men zal veeleer hebben verwacht zelf, naar de mate van zijn lcrach- -ten, hulp e Zullen verleenen aan de twee Igroote mcgendheden, die men eerder als voor- vechters zal hebben gezien dan in een rol, die, althans van de Vereenigde Staten, op die van -toeschouwers begint te gelijkem. In zekeren zin draait Nederlandsch-Indie nu op voor een oorlog, dien de Vereenigde iStaten en het Britsche Rijk hebben laten aan- Jiomen, zonder dat zij ook maar eenigerma^e op de voering ervan voorbereid waren. Altijd maar weer in een geestesgesteldheid, scbijnt -het wel, gelijk aan die van bovenbedoelden generaal: „We hadden niet gedacht, enz." We mogen wel aannemen, dat men ook in Nederlandsch-Indie niet gedacht heeft, dat de oorlog gaan zou, als hij gaat, maar hq gaa.\ pooals hij gaat. En hij wordt gevoerd onder omstandigheden, dat Japan zeggen kan en zegt,,Gij hebt het gewild". Ondanks het feit. dat uit het moederland, dat alle gelegen- heid heeft om**dezen wereldstrij-d van den anderen -kan* te bekij-ken, meer dan een waar- schuwing gekomen is, weike men toch moet hebben gehoord. IT.ALI A AN SGH WEERMACHTBER1CHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Dinsdag luidt: In het gebied van Ain el Gazala zrjn ge- vech'en tusscben vooruitgezonden formaties in ons voordeel geein-digd. Formaties luchtstrijdkrachten hebben groo te colonnes van den teg-enstander bestaande uit gemotoriseerde voertuigen, ver.slagen; een belangrijk deel er van werd vernield. Duitsche yagers hebben tijdsais een reeks zegevierende gevechten elf Engelsche vliegtuigen neerge- schoten zonder verliezen e lijden. Be acties van de Duitsche luchtmacht tegen Jiet eiland Malta zijn voortgezet. Italiaansche bommenwerpers hebben in den nacht van 8 op 9 Februari wederom met suc ces een aanval gedaan op de vlootbasis van Alexandria. Vijandelijke vliegtuigen hebben sommige plaa sen in Griekenland gebombardeerd en eenige ci'viele gebouwen doen instorten; onder de Grieksche bevolking vi-elen 11 dooden en 11 gewonden. Een van onze patrouilles torpedovliegtuigen, die in het Oosten van de Middellandsche Zee een vijandelijk convooi dat geescorteerd werd, heeft een zwaren kruiser getroffen. VROEGERE „NORMANDlfi" IS GEKANTELD. Op den grooten oceaanstoomer ..Uafayette" (eertijds ,,Normandie geheeten), die in de haven van New York ligt, is, volgens den Britschen berichtendienst, brand uitgebroken. Toen de brand on stond bevonden zich 2500 arbeiders aan boord. De meeste hunner heb ben zich kunnen redden. De Britsche berich tendienst heeft tot dusver nog geen nadere ;bijzonderheden over het ontstaan Van den brand verstrekt. Naar voorts nog door den Britschen berich tendienst wordt gemeld, is de brand op het voormalige Fransche passagiersschip „Nor- jnandie" om 18 uur M.E.T. uitgebroken. Het vuur ontstond op' het promenadedek en sloeg \|?innen een half uur op het geheele hoofddek ipver. Spoedig daarop stond ook het bovenste dek in lichter laaie. Boven de bavenwrjk van New York hingen dichte rookwolken. Drijvende ,-brandspuiten, politiemotorboo' en, afdeelingen van den hulpdienst en ambulances waren on- middellijk ter plaatse. De brand was over de rIVier de Hudson tot zelfs in Jersey te zien. Later werd gemeld, dat 200 man beneden- deks waren ingesloten. Een aantal personen fwerd in een noodziekenhuis in de buurt Van -de haven gebracht, waar hun brandwonden werden behandeld. Een later bericht meldt: Naar. de Britsche nieuwsdienst, volgens A.N.P. meldt, heeft schou' -bij-nacht Andrews, de commaindant van het derde vlootdistrict, om middemacht het bevel gegeven, dat ieder- een de .Lafayette" moest verlaten. Hjj noem- de dit een ,,voorzorgsmaatregel" en zeide, dat dit niet beteekent, dat men alle hoop op be- houd van het schip heeft opgegeven. Hij zei de de reactie van het vaartuig op den vloed te willen afwachten, die ongeveer 6 uur (11 ,uur Britsche zomertijd) zal op komen. De Bri sehe nieuwsdienst meldt verder, dat ,de Normandie Dinsdag om 6 uur 45 is gekan- ,teld. Toen de wand van het groote schip tegen ,het rjsdek van de haven slo'eg, vemam men een luid gekraak. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERiGESCHOTEN. Het D.N.B. meldt uit Berlrjn: Van militaire zijde wordt medegedeeld, cjat terwijl Zonda-g in de Duitsche Bocht een Britsch vliegtuig door een patrouilleboot was neergeschoten, in den loop van den dag nog vier Engelsche toesteilen zijn vernield, een Spitfire boven de Belgisclie kust, een twee- motorige bommenwerper, eveneens boven de Belgische kust, een jachttoestel boven de Kanaalkust en een verkenningsvliegtuig voor de Noorsctie kust. In Oost-Cyrenaica zijn Zondag 10 pritsche jagers, van het type Tomahawk neergescho ten, zonder eigen verliezen. Voorts werden hier doeltreffende aanvallen gedaan op auto- colonnes op de Via Balbia, en treffers ge- plaatst op materieelopslagplaatsen ten Wes ten van Mersa Matroe. Maandagnacht heeft, naar het D.NJB. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, een for matie Duitsche gevechtsviiegtuigen het vlieg- veld Gamboet in de Marmarica ondanks ster- ke vijandelijke -luctitafweer, met goed succes aangevallen. De bommen kwamen neer op Britsche vliegtuigen, die aan den rand van het vliegveld stonden. Een tweemotorig vliegtuig brandde geheel uit. De starthanen van het Britsche vliegveld m de woestijn wer den door goed gemikte bommen op vele plaat sen vernield. Op het vliegveld El Adem wer den ontploffingen en een van verre ziohtbare brand waargenomen. LENINGRAD BESOHOIEN. Het DNJ3. meldt uit Berlin: Zware artillerie van het Duitsche leger heeft de beschieting van voor den oorlog be- langrijke fabrieken te Leningrad met goed gevolg voortgezet. Op zeven fabrieken wer den verscheidene treffers geplaatst, waar door zware scbade werd toegebracht en de productiecapaciteit vermiriderd werd. DE AMERIKA AN SCH-IERiSGHE BETREKKINGEN. S.P.T. meldt uit Washington: Volgens politieke kringen alhier zou presi dent Roosevelt voomemens zijn, een bijzonder „Ict'sch comitd" op te richten. Hierin zouden een aantal vooraanstaande Amerikanen van Iersche afkomst zitting hebben. De voorzit- ter zou Frank Murphy worden. Het doel van het eoniitd zou zijn, de betrekkingen t.usschen de V. S. en de Iersche vryjstaat te verbeteren. Frank Murptiy is oud-gouverneur-generaal der Philippijnen. AMERIKAANSOHE DUIKBOOT GEZONKEN. Naar het D.NJ3. uit Madsid vemeemt wordt uit Washington gemeld: de Amerikaansche admiraliteit geelt het verlies toe van de duik- boot S 26, metende 1006 ton. Als oorzaak van het verlies wordt een hevlge botsing met een andere Amerikaansch schip in de territoriale wateren van Panama opgegeven. Van de be- manning zijn 22 leden verdronken. De admiraliteit deelt tevens mede, dat een van de grootste vrachtschepen der wereld, het Zweedsctie schip Amerikaland, met een inhoud' van 15.335 ton, dat ertsen vervoerdt voor rekening van de Bethlehem Ore Corpo ration, tot zinken is gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1