Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Kerknieuws Landbouwberichten Burgerlijke Stand Gemengde Berichfen UW ZenUWeOen gesterkt en Uw Mijnhardt's Zenuwtabletten VERLENGING BON „06" EN „07" VAN DE BOTER- EN VETKAART. AXEL. BEZWAREN TEGEN HET SCHEUREN VAN GRASLAND. RECHTSZAKEN. LOOP DER BEVOLKING. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN. AANBESTEDINGEN ENZ mm worden gekalmeerd alaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. BiJ Apoth. en Drogisten. net uitbrreken van den oorlog op 8 December 1941, 29 vijandelijke duikbooten en 52 koop- vaardij schepen van een totalen inhoud van 310.000 ton tot zinken heeft gebracht. Het A.N.P. meldt uit Lissabon: De versierkte Japanscbe luchtactie in bet gebied ten zuiden van Timor wordt te Londen opgevat als bet begin van een Japa.nscbe poging tot verovering van Port Darwin, de oorlogshaven op het Australische continent. Uit Melbourne wordt gemeld, dat ook de veel- vuldige Japansche lucbtaanvallen op de haven Port Moresby (Nieuw-Guinea) als voorberei- ding voor een landing worden beschouwd, welke den Japanners de verovering van nieuwe steunpunten tegen Australie moet mogelQk maken. De Evening News bevat een hoofdartikel over de bedreiging van de zeeverbindingen in den Indischen Oceaan, waarover wapens voor de Sowje'unie naar de Perzische Golf worden gebracht. Het blad schrijft: Wtj moeten ons het feit voor oogen houden, dat onze controle over den weg ter zee naar de Perzische Golf op zekeren dag gevaar kan loopen. TOKIO MELDT OOK ERNSTIGE SCHADE AAN DE „TROMP". Uit Toklo wordt aan Domei gemeld: Omtrent den zwaren aanval op de Neder- lajidsch-Indische vloot in de Javazee ten Zui den van het eiland Kangean door vliegtuigen van de Japansche marine, maaltt het Japan sche keizerlijke hoofdkwartier nog bekend, dat volgens in Tokio ontvangen inlichtingen trjderis denzelfden zeeslag ook de Neder- iandsch-Indische lichte kruiser „Tromp" zware schade heeft gekregen. (De ,,Tromp'', een flottielje-leider van 3350 ton, is in 1936 te Amsterdam op stapel geze\ Het schip, dat 32% mijl loopt, is bewapend met zes kanonnen van 15 cm en een aantal mitrailleurs, benevens 6 torpedo-kanonnen. De fo&manning bestaat uit 295 koppen). POSTGHIONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Ttaag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. MHiiiiiiiiiiiiiitiiitiiiiiHiiiuiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiniiiiiiiiitfiiiiiiiiiiin TERNEUZEN, 9 FEBRUARI 1942. GASLOGZE UREN. De transportmceilijikheden, welke er thans tSijn, maken het noodzakelijk, bij het eleetrici- teits- en gasgebruik de grootst mogelijke zui- nlgheid In acht te nemen. Ten einde de gasvoorziening zooveel moge- i$k voortgang te doesn (vinden is de invosring van zoogenaamde gaslooze nren noodzakelijk gobleken. Derhalve is bepaald, dat van 15 tot 17 irur en van 81 :tot 6 liiur gieen gas verstrekt sal worden. Deze maatregel is Zondagavond 8 Februari ingegaan. Deze regeling geldt voor bet jeheele *smi AARDAPPELRANTSOEN TIJDELIJK VERMIN DER I). Aanvulling met peulvruchten. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Vissclierij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distri bute van aardappelen en peulvruchten. (Bp de stopzeting^van de particuliere win- terbevoorrading met aardappelen is medege- deeld, dat bp de bevolkings centra voldoende reserve-voorraden aardappelen lagen opgesla- gen om daarmede den winter in te gaan. Thans is reeds gedurende vier of vijf weken nit dien voorraad geput en nog zou met de aardappelvoorziening onder de heerschende aeer moeilijike omstandigheden op deze wijze nog eenigen tijd kunnen worden doorgegaan. Het is echter onzeker, hoe lang nog uit de voorraden geput zal moeten worden, zoodat de overheid gedwongen is tot een voorzich- tlge verbruikspolitiek. Daarom is besloten tot het volgende: Gedurende het tijdvak van 8 Februari t/m 21 Februari a.s. derhalve gedurende 2 weken, sal elk der met 08A genummerde bonnen van de aardappelkaart recht geven op het koopen van 1% kg aardappelen. Voltedigheidshalve wordt hlerbij opgemerkt, dat de normale ver- bruiker over 2 aardappelkaarten, derhalve over 2 met 08A genummerde bonnen beschikt. Voorts geeft gedurende genoemd tijdvak bon 08B van de aardappelkaart recht op het koo pen van kg aardappelen. Teneinde de gevolgen van deze tijdelijke halveering van het rantsoen op te vangen, is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 15 Februari t/m 28 Februari a.s. een nader aan te wijzen bon van de aardappelkaart recht zal geven op het koopen van 750 gram peulvruch ten. Daarnaast zal van 8 t/m 21 Februari bon 212 van de bonkaart Algemeen recht geven op den aankoop van 250 gram peul vruchten. !De aandacht wordt er op gevestigd, dat men genoegen zal dienen te nemen met de soort peulvruchten, welke de winkelier voor- radig heeft, m.a.w. men kan niet, en zeker niet voor alle bonnen waarover men beschikt, een bepaalde soort peulvruchten verlangen. Voorts is, teneinde te waarborgen, dat een ieder op den thans geldigen bon van de aard appelkaart ten voile zijn rantsoen zal kunnen tbetrekken, bepaald, dat de geldigheidsduur van bon 07A en 07B van de aardappelkaart, •welke zou eindigen op Zaterdag 7 Februari, wordt verlengd t/m Zaterdag 14 Februari a.s. DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat de met ,,een rantsoen margarine of vet" gemerkte bon, welke, zooals bekend, thans recht geeft op het koopen van boter met reductie, vanaf Maandag 9 Februari a.s. naar keuze recht zal geven op het koopen van boter zonder reductie of margarine. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat de geldigheidsduur- van de bonnen „06" en „07" van de boterkaart en de vet- kaart wordt verlengd tot en met Woensdag 18 Februari a.s. Tot en met genoemden da tum kunnen houders van boterkaarten der halve met genoemde bonnen nog 125 gram boter ko.open. Ds houders van vetkaarten kunnen voorts nog tot en met 18 Februari op bon „06" 125 gram boter met reductie en op bon ,,07" naar keuze 125 gram margarine of 125 gram boter zonder reductie betrekken. DISTRIBUTEE VAN PEULVRUCHTEN. Van bevoegde zrjde wordt er naar aanlei- ding van de mededeeling, dat gedurende het tijdvak van 15 Februari tot en met 28 Februari a.s. een nader aan te wijzen bon van de aardappelkaart recht zal geven op het koo pen van 750 gram peulvruchten. de aandacht op gevestigd, dat hiermede uiteraard is be- doeld, dat per hoofd van de bevolking bijzondere rantsoenen daar gelaten 750 gram peulvruchten besehikbaar zal worden gesteld. Dit wil dus zeggen, dat elk van de beide bonnen, waarover de verbruiker in het algemeen- beschikt, recht zal geven op 375 gram. TERAARDERESTELLtNG VAN MR. H. J. DIJOKMEESTEU. Op Oud Eik en Duinen te Den Haag heeft Donderdagmiddag onder buitengewoon groote ■belangstelling, de begrafenis piaats gehad van Mr. H. J. Dijckmeester, oud-commissaris van Zeeland. Onder de aanwezigen bevor.den sioh o-.m. Mr. J. A. N. Patijn, ou'd-minis er van Buiten landsche Zaken, Prof. If. C. L. v. d. Bilt, bur- gemeester van Den Haag- en ouderling van de Waalsche gemeente, Mr. J. Linthorst Homan. oud-commissaris van Groningen, Jhr. A. F. C. de Casembroot, 1^1 van Ged. Staten van Zee- land en vertegenv.'oordiger van den wnd. com- missaris der provincie, Jhr. H. J. Repelaer van Driel, Jhr. O. Six, secr.-gen. van Kolonien, Jhr. Mr. C. Feith, oud-secr.-gen. van Onder- wijs, Baron W. J. van Lynden, Jhr. Mr. A. K. C. de Brauw, Mr. C. A. van Woel'deren, bur- gemeester van Vlissingen, Mr. W. F. E. baron v. d. Feltz, oud-off. v. just., Baron W. Roell, luit.-gen., Ir. J. A. Royer; Jhr. Mr. E. C. v. Doom, J. D. Viruly, oud-burgemeester van Wes' kapelle, G. A. Hajenius, oud-burgemees ter van Goes, en vele anderen. Ds. Michelin Moreau, predlkant van de Waalsche gemeente, sprak naar aanleiding van Ps. 100. De Waalsche gemeente is haar president van den kerkeraad veel verschul- digd. Hij ontving vele goede gaven bij zijn geboorte, doch heeft die aangewen'd voor het' algemeen welzijn. Voor hem geldt het woord: Zalig zijn zij die in den Heere sterven. De oudste zoon, de heer J. Dijckmeester, sprak namens de familie, en deed uitkomen, dat zijn vader een schoone amb'elijke loop- baan heeft gehad, zonder ooit te hebben ge- solliciteerd. Als familiehoofd en bestuurs- orgaan wist hij altij'd de juiste adviezen te geven. Wij zullen, besloot spr., niet treuren. Een andere zoon, Ds. H. J. Dijckmeester, sprak naar aanleiding van 2 Tim. 4 vers 7 en deelde mede dat zijn vaders laatse wensch was, dat op zijn grafsteen de woorden ge- schreven worden: ,,Ik heb rfet geloof behou- den." Daarna werd de onder veel bloemen bedoi- ven kist grafwaarts gedragen. Twee tweelingen binnen 3 weken tijds. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat in deze gemeente binnen een tijdsbestek van 3 weken twee tweelingen zijn geboren. Schade aan tiiinbouwgeiwassen. In deze dagen van kou<3e, waaronder ook de vogels danig lijden, wordt groote schade aangericht in de kleine en groote tuinen, waar nog veel gewassen buiten staan, zooals savoye- en spruitkool en prei. De houtduiven kraaien en wilde eenden strijken daartu-s- schen rieer en pikken alles weg van onder de hard bgvroren sneeuwkorst. Van de spruit kool is in vele tuinen niets meer overgeble- ven. Het is een aanmerkelijke schadepost voor de eigenaars van tuintjes, die hiermede hun weinige wintergroenten verloren zien gaan. IXLKVKRING GRANEN. ZADEN EN PEULVRUCHTEN. De Pica voce- Zeeland m,aakt bekend, dat telers welke door de weersomstandigheden niet in staat zijn hun producten op de vast- gestelde datum aan de aangewezen pakhui- zen te leveren, de In hun bezit zijnde vervcer- bewijzen dienen op te zenden aan hun dis- trictssecretaris, welke, zoodra redelijkei-wijs aangenomen mag worden dat weer geleverd kan worden, een nieuwe leveringsdatum vast- stelt. Een' eventueel meerdec- bewaarloon kan dan meteen bijberekend worden, waama het ver- voerbewijs weer tijdig aan den betrokken ver- bouwer zal worden toegezonden. OPGAVE VEESTAPEL, De Provinciate Voedselcommissaris voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de georganiseerden bij de L.C.O. voor Zeeland, dat zij, ter verkt-ijging van veevoederbonnen voor de periode van 22 Februari21 Maart 1942 in de week van 914 Februari a.s. op- gave dienen te doen bij de Bureauhouders van de sameftstelling van den veestapel naar den toestand op 8 Februari, 's avonds om 12 uur. De bianco registratiekaarten dienen ten kantore van den Bureauhouder te worden in- gevuld, ook ind.en men gecn voeder kan be trekken, doch wel vee bezit. Houders van fokzeugen moeten ook thans weer het aantal stamboek- en niet-stamboek- zeugen opgeven. Verzuim, te late- of on juiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook gddn voederbonnen verstrekt zulten worden. DS. J. S. POST. Ds. J. S. Post, predikant bij de Geref. ]jerk van Axel, herdenkt a.s. Woensdag den dag waarop hij v66r 25 jaar het predikambt aan- vaardde. De jubilaris werd 5 April 1884 geboren en eerst op gevorderden lceftijd predikant. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en werd 11 Febr. 1917 predikant te Echten (Fr.). Van- daar vertrok hij in 1921 naar Koog-Zaandijk om in 1922 weer in Friesland terug te komen als predikant van Oudega (Small.) Vandaar ging hij in 1925 naar zijn tegenwoordige ge meente waar hij 31 Mei van dat jaar zijn in- trede deed. De jubilaris is de nestor der clas- sis Axel, zoowel in levens- als in dienstjaren. Hij vervult voor deze classis alsmede voor de Part, synode van Zeeland enkele deputaat- schappen. De gemeente van Axel is onder lei- ding van Ds. Post nog in bloei toegenomen, zooda' onlangs te Zoutespui een zelfstar.dige kerk kon worden ge'nstitueerd. Ds. Post deed van zijn hand ook enkele ge- schriften het licht zien, o.a. over het vrou- wenkiesrecht. Het is zijn nadrukkelljken wensch, dat zijn gedenkdag geheel onopgemerkt zal voorbij- gaan. De herdenkimg van de 25-jarige ambts- bediening zal zich beperken tot een gedach- tenisrede die Ds. Post Zondag 15 Februari a.s. hoop' uit te spreken. (Prov. Z. Crt. Ds. B. DAGEVOS. Naar De Zeeuw van bevoegde zijde ver- neemt, heeft Ds. B. Dagevos, Ned. Herv. pred. te Baarland, bij het Prov. kerkbestuur van Zeeland tegen 15 Febr. a.s. ontslag uit zijn ambt gevraagd. Ds. B. Dagevos werd in 1902 geboren, be- zocbt de gymnasia te Doetinchem en Kam- pen, studeerde aan de R. -U. te Utrecht en werd in 1937 door het Prov. kerkbestuur van Drente toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk. Na vanaf 1 Febr.1 Sept. 1937 hulpprediker te zijn geweest te Teoieuzen, aanvaardde faij 5 Dec. 1937 het predikambt te Baarland. •TONGE ROEREN ALS BEIDKIJFSLEID EK NAAR DUITSCHLAND, Jonge boeren boven de 25 jaa.r, die naar Duitschland gaan door middel van de ui' wis- -seling van Landjeugd met Duitschland, waar- voor men zich tot 10 Februari a.s. kan op geven bij de afd. ,,Volk en Bodem" van "den Nederlandschen Landstand, Zeeatraat 69, Den Haag. woiden op de Duitsche bedrijven niet geplaatst als leerlingen, maar als bedrijfs- leiders. Zij verdienen dus meer en vallen onder de desbetreffende bepalingen van de Duitsche arbeidswet. Ooic deze bedrijfsleiders gaan een verbm- tenis aan voor den tijd van 1 jaar. (L.S.P.D. UITVOERING VAN DE LANDARBEIDERSWET. De secretaris-generaal van financien heeft o.m. het volgende bericht aan de burgemees- ters gezonden: Voor de stichting van plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet vormen de bijzondere tijdsomstandigheden een beZwaar. Ter ge- moe'koming daaraan geldt tijdelijk de navol- gende regeling: Zoo noodig zal een gedeelte van het toe te kennen voorschot, tot een maximum van 40 pet. der bouwkosten renteloos en zonder ver- pllchte jaarlijksche aflossing, besehikbaar worden gesteld. Elk geval zal op zichzelf worden beschouwd. De faciliteit wordt voor- loopig voor vijf jaren verleend. Daarna zal geval voor geval worden nagegaan, of en In hoeverre ren'e en aflossing over bedoelde voorshands renteloos verstrekte voorschotten zulten worden gevorderd. De faciliteit komt geheel voor rekening van het rijk. In verban'd hiermede wordt tevens bepaald, dat ingeval van toepassing van dezen steun- maatregel de ,,eigen bijdrage van den be'rok- ken landarbeider ten minste 1/10 van de koop- som van den grond. vermeerderd met 1/10 van 60 pet. van de bouwkosten der woning, zal moeten bedragen. De kosten van een plaatsje mogen in den regel niet meer dan 4000 bedragen. Met het oog op de gestegen bouwkosten zal, indien noodig, deze grens kunnen worden overschre- den, terwijl tijdelijk niet zal worden vastge- houden aan den regel, dat geen voorschot wordt verleend tot een hooger bedrag dan if 360. Zooals bekend, is reeds bepaald, dat, in ver- band met dezelfde omstandigheden, een nieuwe bijdrage kan worden verleend voor den bouw van woningen ingevolge de Woningwet en van z.g.n. E.W.P.-woningen, onafhankelijk van de vraag, of de nieuwe bouw gepaard gaat met krotopruiming. In verband met de bezwaren van enkele zijden tegen de regeling van het scheuren van graaland ingebracht, zulten op verzoek van den Directeur-Generaal van den Landbouw fouten, welke door de plaatselijke voorzit' ers van de Commissie Dr. Posthuma worden ge- eonstateerd, door den voorzitter der Gen. Commissie Dr. Posthuma met den Productie- commissaris worden behandeld. Dit betreft in de allereerste plaa's fouten, welke eventueel bij het aanwijzen van verschillende te scheu ren perceelen zouden zijn gemaakt. Dit be treft dus zoowel gevallen waarin verzuimd werd ten aanzien van uitstekend voor scheu ren geschikte stukken gronds de verplich- ting op te leggen, als de gevallen, waarin per ceelen aangewezen zijn, welke niet voor scheu ren deugen. Na'uurlijk kunnen alleen die ge vallen, waarin de onjuistheid behoorlijk ge- documenteerd aangetoond kan worden, voor overleg met den Productie-Commissaris in aanmerking komen. De plaatselijke voorzit- ters worden nu verzocht gevallen, als hier be- doeld, voorzien van een degelijke toelichting ter kennis van den gewestelijken voorzitter te brengen. In verband met de urgentie van deze aangelegenheid Is spoed gewenscht. De betrokkenen dienen inmiddels, met -inacht- neming van de dienaangaande gestelde rege- lingen, in beroep te gaan bij den Secretaris- Generaal van Landbouw en Visscherij. In deze werd de gelegenheid tot hooger beroep opengesteld. waarvan in deze gevallen uiter aard in de eerste plaats gebruik dient te wor den gemaakt. (L.S.P.D.) ECONOMISCHE KEC'.ITEK TE MIDDELBURG. Zitting van 5 Febr. 1942. Een tweetal controleurs der landbouw- crisiswet bevonden zich. op Zondag 6 Juli van het vorige jaar ter controle op den openbaren weg onder de gemeente St. Jansteen. Toen werden door hen aangehouden een 3tal per- sonen, die op de door hen bestuurde en be- reden irijwielen, gevulde zakken vervoerden. Ze reden in de richting van de rijksgrens. Deze zakken bleken aardappelen te bevatten. Daar het in die 'dagen verboden was op Zondag aardappelen te vervoeren, zonder vergunning, werd hen naar die vergunning gevraagd, wel ke ze echter niet konden toonen. De verdach- ten A. D. Sertijn, oud 48 j., zonder beroep te St. Pauwels (B.) en F; Rottier, oud 19 j., voddengaarder te Clinge (B.), vertelden de aardappelen te hebben gekocht in de omge- ving van Zaamslag. Ze lagen klaar in een tarweveld en hadden aan een persoon, die er bij stond 10 cent per kg betaald. Ze waren voor eigen gebruik bestemd. De derde verdachte, A. Rottier, oud 26 j., voddengaarder te Clinge (B.), hield vol de aardappelen te hebben gekcegen. Bij weging bleken er 70 kg te zijn, welke in beslag werden genomen. Eisch en uitspraakalien 25 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverkl. J. de Wilde, oud 21 j„ fabrieksarbeidster te Clinge (Z.) is ten laste gelegd, dat zij na- bij Graauw en Langendam op 6 Juni 1941 heeft gekocht, circa 20 eieren, zijnde distri- butiegoederen, anders dan tegen afgiftc van de daarvoor benoodigde boxmen en voorts, dat zij tezelfder tijd aldaar heeft vervoerd 1 kg boter zonder daartoe vergunning te bezitten. Eisch en uitspraak 2 maal 10 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis, met verbeurdverkl. Door de marechaussee te Philippine werd op 6 Nov. van l)et vorige jaar een wiel- rijder aangehouden, komende uit de richting Uzendijke, die zich erg zenuwaehtig gedroeg. In een op de fiets bevestigde rieten koffer zeide hij vuil goed te vervoeren, doch by on- derzoek zaten er in 2 kleine zakjes met erw- ten en boonen, daaronder een blauwe overall en daarin gewikkeld een geslachte kip en een stuk varkensvleesch. Dat had zijn schoonmoe- der te IJzendijke voor hem gekocht, zeide hij. De marechaussee vermoedde echter een frau- duleuze slachting en bracht de verdachte, A. G. Walkiers, een 34-jarige fabrielcsarbeider uit Sas van Gent, over naar de Marechaus- seekazerne. Aan de overall zat versch ge- ronnen bloed, en na hem het bezwarende be- wijsmateriaal te hebben getoond. wilde ver dachte maar eerljjk bekennen. Zijn schoon- vader P. L. de Wilde, een landarbeider, oud 56 jaar, uit IJzendijke en hij hadden den vori- gen avond te Uzendijke een varkentje ge- slacht van ongeveer 40 kg schoori. H(j had het varken met het eveneens in den koffer gevonden broodmes dood gestoken. Het doel was niet om het vleesch te verkoopen, doch om zelf te eten. De inhoud der koffer werd inbeslaggenomen. Te IJzendijke werd toen gehoord de W. Hij had het varken 5 weken voor dien gekocht van zijn patroon. Woog toen 30 kg. Hij gaf de slachting ook toe. Had wel teestemming om een varken te houden, doch had geen ver gunning gekregen voor huisslachting. Het op den zolder aangetroffen vleesch is ter be- schikking gesteld van de plaatselijke toe- wijzingscommisste. Eisch voor beiden: 1 maand hechtenis met verbeurdverklaring. De uitspraak is milder. De rechter wil nog met een boete volstaan, n.l. voor De Wilde 50 boete of 20 dagen hechtenis en voor Wal kiers 40 boete of 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. Ook voor het vervoer van huiden heeft men een vergunning noodig en wel van het Rijksbureau voor huiden en leder. Dit ondec- vond ook J. F. Rottier, oud 41 jaar, opkooper te Clinge, toen hij op 6 October j.l. bij Ter- neuzen werd aangehouden, toen h(j op een rijwiel een tweetal zakken vervoerde, die ge- deeltelyk gevuld waren. In de eene zak zaten 7 onbereide konijnenvellen in versehen toe- stand. Had ze in Terneuzen gekocht en kon er geen vervoervergunnlng voor toonen. De vellen zijn inbeslag genomen en ver- kocht. Eisch en uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis. KAPITEIN VERWEY VEROORDEELD TOT 4 JAAR GEVANGENISSTRAF. Het Vredesgerechtshof heeft ui'spraak ge- daan in de zaak tegen den 41-jarigen kapitein der artilierie G. J. Verwey, wien ten laste was gelegd, dat hij, door het (toenmalige) militair gezag belast met het doen van na- sporingen en huiszoekingen, in den nacht van 13 op 14 Mei 1940, al hans in of omstreeks dat tijdvak, te Alkmaar door misbruik, al- thans door aanmatiging van gezag vier natio- naal-socialistische vrouwen of meisjes heeft gedwongen, zich in het bijzijn van alleen hem, verdachte, te ontkleeden, zulks terwijl het niet noodzakelijk was, dat hij nosmde vrouwen op haar lichaam onderzoch De procureur-generaal, p; )f. dr. R. van Ge- nechten, heeft op 22 Januari j.l. de in art. 137 W. v. Str. genoemde maximumstraf van vier jaren gevangenis, zoomede ontslag uit den militairen dienst en ontzetting van de be- voegdheid om bij de gewapende macht te die nen, geeischt. Het hof heeft den verdachte veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige 'hechtenis (sinds 16 September 1940) en ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid om bij de ge wapende macht te dienen. STELENDE AGENTEN. De reehtbank te Amsterdam veroordeelde Woensdag vjjf agenten van politie, die zich schiildig hadden gemaakt aan diefstallen in het kantoorgebouw van de „Exportchleb" aan de Honthorststraat., Den agent, die boven- di?n nog twee rijwielen had weggenomen, werd een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden opgelegd, met aftrek van de preven- tieve hechtenis. De eisch luidde een jaar. De oveilge agenten, die allerlei voorwerpen, als een babyweegschaal, pakjes tabak, speelgoed, inktstel, gasfornuis, bureaiUamp, potlooden, kinderbox etc. hadden weggenomen, werden veroordeeld tot vijf maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch luidde in al deze gevallen vijf maanden gevangenisstraf. TERNEUZEN. Huweiijks-aangiften. 31 Jan. Cornells Adriaan de Doelder, oud 32 j., jm. en Catha- lina van Kerkvoorde, oud 21 j., jd. Huwelyks-voltrekkingen. 4 Febr. Jacobus den Exter, oud 33 j., gesch. en Elisabeth Janna Paulusse, oud 31 j., j.d. Petrus Jo hannes Acke, oud 47 j.-, jm. en Ida Antoinette de Cooker, oud 40 j., jd. 5 Febr. Jannis Jo hannes Hamelink, oud 26 j., jm. en Anna Ca- tharina Cauven, oud 21 j., jd. Johannes Scheelekens (van Zevenbergen), oud 64 j., wedn. en Regina Cornelia van den Bulck, oud 52 j., jd. Gteboorten. 31 Jan. Pieter Cornelia, z. van Cornells Blok en van Maria de Groote. 3 Febr. Willem Daniel, z. van Jan Schieman en van Jozina Dees (won. te Philippine). Overlijden. 30 Jan. Leonie Marie Guillet, oud 85 j., wed. van Hendrikus van der Vel- den. 1 Febr. Ir6ne Marie Verhelst, oud 44 j.., d. van Camillus Edmandus en van Louisa Sophia Begheijn. TERNEUZEN. In deze gemeente hebben zich gevestigd: A. C. E. Wijnekus, religieuse, Korte Kerk- straat 19, van Delft. M. M. Vendel, religieuse, Korte Kerkstraat 19, van Wouw. E. Molewijk, zonder, Blokken 10, van Am sterdam. G. van der Vlugt, eontroleur, Axelsche-str. 16, van Oostburg. I. L. de la Ruelle, zonder, Nieuwediepstr. 101, van Sas van. Gent. E. J. van Drongelen, dienstbode, Schelde- kade 28, van Hoek. *2 -T! Brengt U den volgenden keer dat pakpapier weer mee? Het kan m-er- malen gebruikt worden. Polygoon-Leamker B. I. Pot, seer, brandst. comm., Burg. Geillstraat 24, van Hontenisse A. L. Bongaards, marechaussee, Nleuwstr. 41, van Bergen op Zoom. M. Hamelink, dienstbode. Bovenweg 59, van Zaamslag. Vertrokken: A. J. den Boer, leerl.-verpleegster, Axel- schestraat 58, naar Middelburg. M. C. van den Boom, zonder, Dijkstraat 6, naar -Vlaardingen. E. A. Everaert, dienstbode, Heerengracht 7, naar Rotterdam. M. P. van Eerdenburg, zonder, Dijkstraat 10/12, naar St. Nicolaas. M. van Dixhoorn, verpleegster, Axelache- straat 58, naar Rotterdam. W. Lux, monteur, Kanaalweg 47, naar Duitschland. G. Joustra, sumumerair D./B.. Schutters- hofweg 9, naar Wamsveld. P. J. Acke, kantoorbediende, Dijkstraat 4, naar Sas van Gent. 10 Fe(bruari. TERNEUZEN. Publieke verkooping bij op- bod van twee woonhuizen met erf en. een woon- en winkelbuis met erf in het cafe van den heer H. C. de Vrieze. Notaris Van VoUen- hoven. 19 Februari. TERNEUZEN. Openbare verkooping van een huis met erf in het Hotel du Commerce, Markk Notaris Hoving. DIEFSTALLEN TE YERSEKE. Reeds geruimen tijd achtereen verdwenea van de in de haven liggende visschersvaar- tuigen en uit onbewaakte oesterloodsen laar- zen, olie, kolen en andere visscherijmateriaal. De politie en de marechaussee hebben thans drie verdachten, de arbeiders S., H. en M. te Yerseke gearresteerd. Zij hebben bekend ver- scheidene diefstallen te hebben gepleegd en zijn in het huis van bewaring te Middelburg opgesloten- GROOTE PARTIJ SIGAREN GESTOLEN. Dezer dagen hebben inbrekers een flinken slag geslagen in een tabaksopslagplaats in de Van der Hoopstraat te Amsterdam. Zg heb ben 11.000 sigaren en 8200 sigaretten mee- genomen. WEL STERKEN DRANK MAAR GEEN VERGUNNING. Ambtenaren van den C.C.C.D. hebben in samenwerking met de politie een inval ge- daan in een cafe aan den Zuidsingel te Amers- foort, omdat zij een overtreding van de distri- butiewet vermoedden. Het bleek echter dat hier de drankwet schromelijk werd overtre- den. Nauwelijks was de politie binnen of z\J kreeg een flesch cognac in handen. De caf6- houder had geen vergunmng. Hij weigerde de flesch aan den brigadier af te geven, zoo dat deze geweld moest gebruiken. De cafb- houder verzette zich terwijl zijn vrouw de poli tie beleedigde, waarvoor ook een proces-ver- baal is opgemaakt. Inmiddels waren de huisgenooten bezig een aantal flesschen door het raam van de huis- kamer naar buiten te werken en onder de sneeuw te verstoppen. Dit werd echter door de politie opgemerkt en nog 22 flesschen ster- ken drank konden in beslag worden genomen. FRAUDE BIJ DISTR1BUTIEDIENST f Te Box'el is door de nauwgezette oplettend- heid van den burgemeester, den heer R. Tho- maes, aan het licht gekomen, dat bij den plaatseltjken distributiedienst allerlei onjuist- heden in de toepassing der distributie-voor- schi'iften hebben plaats gevonden. Op aanwijzing van den burgemeester Is door rijksaccoun ants een onderzoek ingesteld, waarbij is vast komen te staan, dat de admi- nistratie buitengewoon slordig is gevoerd, en dat er duizenden bonnen verdwenen zijn, waar van nog niet is vastgesteld waar deze geble- ven zijn. Reeds is gebleken, dat vele distributiegoe- deren werden toegewezen aan een groep no'abele ingezetenen, die hierop geen aan- spraak konden maken, terwijl degenen, die er meer voor in de termen vielen, telkens werden afgewezen. O.a. heeft dit plaats gehad met de toewijzing van petroleumbonnen. Ook wer den aan sommige inrichtingen tientallen schoenentoonnen afgegeven, zonder dat de stamkaarten der be rokkenen waren getoond en afgeteekend. Wat van deze bonnen nog te achterhalen was, heeft de burgemeester doen terugvorde- ren, teneinde ze aan minder bedeelden te kunnen uitreiken. De leider van den distributiedienst heeft naar aanleiding van een en ander zijn ontslag gekregen. (D. v. Z.) GERAFFINEERDE OPLICHTING. Te Bussum vervoegde zich aan een woning aan den Meentweg een man, die aan de vrouw des huizes verzocht even den kostgan- ger te mogen spreken. Toen de vrouw hem meded&elde, dat deze niet thuis was, deed de man zeer teleurgesteld en zeide, dat hem dit zeer ongelegen kwam, daar hij speciaal uit Rotterdam was overge- komen om met dezen kostganger een geld- kwestie te regelen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3