M^wrm Binneniand HET MYSTER1E I I AGHTER DEN MUUR Nee m'n Vervoer en nederlage van goederen. FEUILLETON DE LUOHTAANIVAL OP ROTTERDAM. VOORKOMT HET BEDERF VAN LEVENSMIDDELEN. De wnd, Burgemeester van TERNEUZEN brengt b.et volgende ontvangen sciirijven ter openbare kennis: Directie 's-Hertogenbosch. No. 8(V6. 's-Bosch, 2 Februar 1942. De Directeur der directe belas ingen, invoer- rechten en accijnzen te 's-Hertogenboscb; Gelet op artikel 1 van bet Besluit van den wnd. Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Financien dd. 14 Mei 1941 tot toe- passing van de wet van 31 December 1915, Stbl. No. 533, boudende bepalingen betreffen- de bet vervoer en de nederlage van goederen (Ned. Staatscrt. van 3 Juni 1941 No. 105); Heeft besloten: In te trekken zijn bescbikking van 4 Juni 1941 No. 2394, alsmede de beschikking dd. t Juni 1941 No. 45/118, van den Directeur in de voormalige direc ie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Breda; Het onvrije gebied, bedoeld in artikel 1 van het hiervoren genoemde besluit, voor zijn directie tot -wederopzeggens in te perken a. in de provincie Noord-Brabant tot bet geheele gebied der burgerlijke ge meenten Budel, Maarheeze, Leende, Valkens- waard, Rielhoven, Wester hoven, Bergeijk, Liujjksgestel, Eersel, Hoogeloon c.a. Bladel, Reusel, Hooge en Lage Mierde, Diessen, Hil- varenbeek, Goirle, Alphen en Riel, Baarle- Nassau, Cbaam en Nieuw Ginneken, het ge- deeite der burgerlijke gemeente Breda, dat heeft behoord tot de voormalige gemeenten Ginneken en Bavel en Princenbage, bet ge heele gebied der burgerlijke gemeenten Rijs- bergen, Zundert, Rucphen en Vorenseinde Roosendaal en Nispen, Wouw, Huijbergen, Putte, Ossendrecht, Woensdrecht en Bergen op Zoom; b. in de provincie Zeeland: tot het geheele gebied ten Zuiden van den Noordelijken oever van de Wester-Schelde, bene.vens bet gedeelte van de gemeente Ril- land-Bath, hetwelk is gelegen beoosten de Wester-® chelde. De Directeur, (get.) ET JEMS. Terneuzen, 9 Febmari 1942. De wnd. Burgemeester van Temeuzen, C. VEJRLINDE. een zeer betrekkeljjke beteekenis kan worden toegekend. Van militaire beteekenis wordt geacht, hoe de autoriteiten te Batavia zich de voortzetting van den ooclog voorstellen, in- dien Singapore zicb moet overgeven. Het doel der Japansche strategie is ongetwijfeld de vernietiging der geallieerde strijdkrachten van Ned. Indie tot Australie. Met de verove- ring van Sumatra, Java en Timor zou dit doel verwezenlijkt en bet front dec geallieerden in twee deelen gesplitat zijn. Men veronder- stelt dat Japan, indien bet zoover gekomen is, den strijd tegen Britsch Indie en China zal voortzetten, terwijl bet tegen Australie slechts een verdedigingsoorlog te water en in de lucht zal voeren. „EEN NIEUW EUROPA, WAARIN NEDERLAND ZAL SOHITTEREN A US EEN PAREL ONDER DE VOLKEN." De A.N.P.-correspon'dent meldt uit Maag- denburg: Commissar is Woudenbergs Duitscbe reis in bet belang van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland heeft aan het slot eenige wijzi- gingen onaergaan en zoo vertoefde het gezel- schap de laatste dagen te Maagdenburg. Even- als overal elders waarheen de reis voerde, werden ook bier de inrichtingen van het Duit- sche Arbeidsfront, de Nat.-Soc. Bedrijfsorga- nisaties, de woningbouw en de kampen der Nederlandsche arbeiders bezocht, eenige malen afgewisseld door een ontvangst van verschillende instanties. Het indrukweltkend- sle programpunt vormde een groote bijeen- komst in het huis van den Duitschen Arbeid, waar de beer Woudenberg den Nederlandschen vrouwelijken en mannelijken arbeiders toe- sprak. De zaal, die o.a. met de Nederlandsche kleuren vroolijk was versierd, was fot de nok gevuld, toen de waarnemende Gau-Obmann Bednarzik de gasten begroette en aan com- miasaris Woudenberg het woord verleende. In een gebeel ge'mproviseerde rede bracbt Woudenberg eerst de groeten over van het vaderland, waar men steeds bij het bespreken der arbeidersbelangen ook aan de kameraden in Duitschland dacht. Het is al een oud. ver- schijnsel, aldus spr., dat uit het volk, met reeht een volk zonder ruimte, arbeidskracbten naar Duitschland trekken. Vroeger ging dat alles echter veel'gemakkelijker: men vond een woning. liet bet gezin overkomen en ging op in de Duitsche gemeenschap. Thans, nu veel meer -Nederlanders bier werk vinden, tegelijk met milioenen andere buitenlanders, s aat men voor woningtekorten. Voor den- Neder- lander met zijn hooge woningcultuur is het kampleven niet gemakkelijk. Spr. gaf wen- ken, om het elkaar wederzijds aangenaam te maken. Hij verbeelde niet, dat men ook van Een Nederlandsche speurdersgeschiedenis door FRANK VAN FALCKENOORT. (Nadruk verboden) 7 Koks stond op en klapte bet dossier dicht. „Ik heb het gezien", zei bij. „Ik denk, dat ik'nog even naar het huis van bewaring ga, want ik moet trachten zooveel mogelijk ge- gevens over dien Keesman te weten te komen." In den gang kwam Koks een veldwachter tegen. De speurder herkende onmiddellijk in hem den man, die den gevangene begeleid had. Hij hield hem aan en legitimeerde zicb. „Ik wilde u graag een paar dingen vragen. Waar kan dat gebeuren?" De veldwachter wees een wachtkamertje aan en daar spraken de beide mannen enkele minuten met- elkander. ,,Vertelt U mij eens, wat U van dien Kees man weet", begon Koks. De veldwachter haalde mistroostig de schou ders op. „Eir valt niet veel te zeggen. Ik haalde hem vanmorgen om acht uur van de Weteringschans. Het leek me nog al een nette jongen, maar omdat je op iemands ge- ziJ.it nooit kunt vertrouwen, deed ik hem de handboeien aan." Duitsche zjjde wel eens had misgetast, b.v. door een verxeeide voorlicnting omtrent de arbeidsvoorwaarden. Nu hebben wij evenwel een arbeidscontract, waarvan'wij eischen, dat het ook wordt nageleefd. Het N.V.V. en het D.A.F. zitten daar achterheen. Na uurlijk zijn er wel eens gevallen van force majeure, bij vervoer en massa b.v. doch aan het contract zal altijd moeten worden voldaan. Wie werkt en zijn plicht doet, kan ook eischen stellen, zoo heeft dr. Ley gezegd, en dat geld ook voor de Nederlandsche arbeiders. Spr. deed vervolgens mededeeling van de reeds bekende overeenkomsten tusschen N.V.V. en D. A. F., en verklaarde nogmaals: wij willen niet, dat de Nederlanders als Ger- maansche menschen in een mindere positie komen, zij zijn geen slaven of gedeporteerden. Thans beleven wij het waarachtige socialisme van de daad. Dit socialisme beteekent echter, niet alleen j eischen, doch ook geven: geven aan de ge meenschap, en meer dan men on vangt. Hier- bij dacht spr. aan degenen, die thans aan het Oostelijk front het hoogste geven, wat een mensch geven kan: zijn leven. Dat zijn de beste socialisten, (lie wij kennen. Spr. wekte zijn hoorders op tot werkelijk- j heidszin. Wij hebben wel degelijk met den oorlog te maken, zoo zeide hij, wij staan er midden in. Daarbij word beslist ook over het lot van het Nederlandsche volk en den Neder landschen arbeider. Daarom voelt 'ge ook, dat gij hier een plicht vervult. Spr. herinnerde aan de radiorede van een vroegeren Neder landschen minister-president, die zijn hoorders toevoegde: gaat nu rustig slapen. Dat was een groot psycholoog. De Nederlander wil graag met rust worden gelaten. Maar wij moe'en nu hard werken en produceeren, om den oorlog te winnen. De Nederlandsche mensch, die nu nog mocht hopen of verlangen, dat Duitschland den oorlog verliest, pleegt zelfmoord. Wij moeten meebouwen aan een nieuw, socialis- tisch Europa, waarin de Nederlanders als Ger- manen een gelijkgerechtigde plaats zullen in- nemen. En ik ga verder, aldus spr., een plaats waarin Nederland als een parel zal schitteren onder de volken van Europa. De rede werd herhaaldelijk door krachtig applaus onderbroken. Gouwverbindingsman Schiks dankte spr., waama het Wilhelmus en het Horst-Wessel-lied werden gezongen. Vervolgens werden de opgetogen aanwezi- gen vergast op een uitgezocht vari6te-pro- gramma door het kleine tooneel van Kraft durch Freude. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren Bodenbach, Reichstellenleiter, en Kretschmar, Kreisamtsleiter van den staf van den Rijkscommissaris voor de bezet'e Neder landsche gebieden, en in gezelschap van com- missaris Woudenberg de hoofdafdeelingslei- ders van het N.V.V. de heeren Goedhuys, Van Kampen en Vermeulen. WASCHREHANDELING DOOR DE INDUSTRIE. In dezen tijd tracht de huisvrouw uit de zeepbonnen het grootste rendement te halen. Zooveel mogelijk gaan de groote stukken bui- tenshuis om gewasschen, gestreken en geste- ven te worden. De vraag die vele vrouwen zich momen' eel echter stellen is, of het nog wel langer ver- antwoord is de wasch aan de b^drijven toe te vertrouwen. Het in behandeling gegeven goed zou erg aan slijta-ge onderhevig zijn en on- willekeurig volgt dan een verwijzing naar het snel slinkende aantal textielpunten. Het A.N.P. heeff eens gemformem-d of deze klacht gegrond is bij den heer A. J. M. Roos, alg. seeretaris en directeur van het bureau van de vakgroep witwasscherij der bedrijfs- groep textielindustrie. De heer Roos wees er op, dat de wasch- industrie reeds jaren beschikt over een proef- station, dat als eigen sticking is onderge- bracht in het gebouw van den rijksvezeldienst te Delft. Aldaar werden proeven genomen met verschillende waschmiddelen en weefsels van allerlei soort en samenstelling. Tnvloed van concentratie, temperatuur en licht werd bestudeerd en aan de hand van het zgn. asch- gehalte werd de graad van slijtage bij ieder proces onderzocht. Het proefstation werkt samen met het rijks- bureau voor chemische producten. Con ro- leurs van dit bureau nemen steekproeven bij wasscherijen en brengen van hun bevindingen rapport uit aan 't station. De heer Roos gaf de verzekering, dat bij het thans gevolgde proces de slijtage niet grooter is dan bij aanwending van vethouden- de zeep. De toepassing van zeepvervangende waschmi'ddelen behoef". dus geen reden voor grootere slijtage te zijn. Waarvoor de waschindustrie wel clementie kan inroepen, is de lets verminderde service. Doordat minder stijfsel beschikbaar is, kan vaak slechts onvoldoende gesteven worden. Verder hebben de bedrijven natuurlijk te kam pen met de vervoersmoeilijkheden en soms ge- brek aan voldoende kolen. Het feit alleen redds, dat de waschindustrie toestemming kreeg 20 kg waschgoed te behan- delen op 1 zeepbon, bewijst dat bet gevolgde procedd goed voldoet. Ter geruststelling, aldus de heer Roos, kan ik daaraan nog toevoegen, dat vporal wollen zij den stoffen toch dikwijls nog me' vethou- dende zeep gewasschen worden. Ds huisvrou- wen kunnen het waschgoed dus met een ge- rust hart meegeven aan de wasscherij en daardoor aanmerkelijk op "net zeeprnntsoer, besparen. „Voor die enkele maanden?" vroeg Koks eenigszins spottend. ,,Jawel", antwoordde de ande-r uitdagend. ,,Dat is niets geen bijzonders, want ik heb ze wel voor bbn maand geboeid. Vooral als het den eersten keer is, moet je oppassen. Het bewijs daarvan is, meen ik, vanmorgen wel geleverd. Het kan me m'n betrekking kosten." Koks glimlachte kalmpjes voor zich heen. „Kom, kom", suste hij, ,,zoo'n vaart zal het niet loopen. Maar kreeg U tijdens de reis van Amsterdam naar Haarlem ook de indruk, dat hij pogingen wilde aanwvenden om te ont- vluchten?" „Neen, dat niet. Ik heb hem natuurlijk van t-e voren gewaarsctiuwd, dat ik in zoo n geval van de vuurwapens gebruik zou maken. Hij zei toen heel rustig: U zult met mij geen last hebben, veldwachter. In de trein heeft hij een paar sigaretten gerookt en we hebben heel gewoon over koetjes en kalfjes gesproken." „Nog een vraag", zei Koks, nadat hij een po'osje had nagedacht, „waarom vuurde U niet, toen U bemerkte, dat de gevangene er van door ging?" „Wel, omdat de menschen in de vuurlijn stond-en, waaronder die verkeersagent. Wan- neer ik dus had geschoten, zou ik wellicht den verkeerde geraakt hebben". „Mooi, dan weet ik genoeg. Bedankt. En houdt de luitjes voortaan bij de mouw vast. Als je dit vanmcwgen gedaan had, dan zou je mij nu een heeleboel werk bespaard heb ben", besloot Koks droogjes. Besjoer". Een poosje later was Koks in het Huis van Bewaring, waar hij ook al niet veel wijzer werd. Een der brigadiers lichtte hem zoo volledig mogelijk in, maar alles was een be- MOBILISATIE VOOR DEN RAA'A'HiN OORLOG. Oorlog aan de ratten! Jarenlang tvordt deze gepropageerd. Tot nu toe slaagden reeds enkele geweste- lijke en plaatselijke acties, maar de strijd werd niet aan een gesloten front gevoerd. Velen verkeerden in de stellige meening, dat de rat een vijand was, welke nimmer te over- winnen, nog minder te vernietigen zou zijn. „Als je 6en rat vangt, komen er tien op z'n begrafenis", beweert een bekende zegswijze. Maar de „rattenoorlogstechniek" is lang- zamerhand ver gevorderd en nu is Let zoo, dat vaststaat, dat heel de knagende horde vernietigd kan worden. Welk een groot volksbelang dit is, blijkt alleen al uit het feit, dat iedere rat jaarlijks voor 2,50 consumeert en voor hetzelfde be- drag vernietigt. Hoeveel honderdduizenden ratten Nederland ,,rijk" is, valt slechts bij benadering te schat- ten, maar vast staat, dat de aangerichte schade enorm is en in de millioenen loopt. En vooral onder de huidige omstandigheden, nu er niets, maar dan ook niets verloren mag gaan, is Let dubbel zaak de ratten te bestrij- den, ook al omdat ze een voortdurend gevaar voor de volksgezondheid beteekenen. In enkele streken van ons land heeft men dit voor jaren al aangevoeld en werd er met een systematische bestrijding begonnen. Wij noemen o.m. de bestrijding in Zuid-Holland en de actie in West-Friesland, welke dit jaar gevolgd wordt door een georganiseerde be strijding aan de Zaan. Plaatselijke en gewestelijke comite's met veel gemeenschapszin hebben hier prachtige resultaten bereikt. Enkele duizenden mannen zijn de laatste jaren vrijwillig in touw geweest. Nu zal de bestrijding in geheel Nederland georganiseerd worden door den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen, welke een uitgebreide studie zal maken van de ver schillende soorten ratten, hun levenswijze en voortplanting. Doode exemplaren worden. in ontvangst ge- norhen tegen betaling van 10 ct. per stuk. De landelijke leiding is opgedragen aan Dr. L. W. D. Caudri. Wat de bestrijding der ratten betreft, in ons land hebben we hoofdzakelijk met twee soorten te maken, n.l. de grijze of huisrat en de zwarte woelrat. De eerste, die bij de huizerwen in het veld leeft en 's winters geheel naar de huizen trekt, is een alleseter, dierlijke en plantaar- dige stoffen worden in iederen vorm gecon- eumeerd. De tweede, een groote muissoort, leeft bij voorkeur van plantaardig voedsel en bljjft gedurende de vorst in den grond, waar zij leeft van haar hamstervoorraad. Hieruit volgt, dat de huisrat gemakkelijker te bestrijden is, door haar mindere kieskeu- righeid. De bestrijding moet, zooals opgemerkt, des- kundig en op de juiste wijzc geschieden. Hiervoor bestaat een scilla-preparaat, het z.g. Pararat, dat met aas vermengd in pak- jes moet worden uitgelegd. De ratten, die hiervan eten, moeten dit ontierroepelijk met den dood bekoopen. De doode ratten versteenen, zoodat daar van geen gevaar voor de volksgezondheid te duchten is. Werd de Pararat vroeger met brood ver mengd, thans zijn er proeven genomen met gemalen tuinboonen, welke uitstekend vol- deden. Het mengsel wordt verpakt in kranten- papier, rolletjes van enkele centimeters lang en daarna uitgelegd onder deskundige leiding. Waarom juist krantenpapier Omdat de inktlucht de „menschenlucht", welke bij de ratten gerechtvaardigd wantrouwen verwekt, overheerscht! Op de organisatie, welke voor een efficiente bestrijding noodig is, komen wij nog nader terug. (L.S.P.D.) NIET BESOHERMDE VOGELS. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoediiig, v/eten- schap en cultuurbescherming is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 Januari 1942 tot en tmet 31 Maart 1942 niet zullen nehooren tot de beschermde vogels ir\ den zin der vogelwet 1936: a. In het geheele rijk: de schollevaar, de blauwe reiger, de mantelmeerw, de zilver- meeuv/, de ekster, de vlaamschc geai, de hout- duif, de sperwer en de bonte kraai; b. in de provincien Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-PIoland en Zeeiand: de kokmeeuw. VERPLK'HTE JEUGDBIENST IN DE NASJONAL SAMLING. Het Noorsche departement voor arbeids- diengt en sport heeft in overeenstemmin-g met dat voor kerk en school bepaald, dat alle Noorsche jongens en meisjes van 10 tot 18 jaar in de jeugdorganisatie van de Nasjonal Samling jeugddienst moeten verrichten. UTRECHTSOHE VOOEJAARSBEURS UITGESTELD. Naar de N. R. Crt. van mr. J. Milius, den directeur van de Nederlandsche Jaarbeurs vernam, heeft de raad van beheer in verband met de huidige, zeer bijzondere omstandig heden besloten, de voorjaarsbeurs 1942 uit te stellen. In plaats van 1019 Maart zal de beurs nu van 14 tot en met 23 April worden gehouden. De redenen, welke tot dit besluit hebben geleid, kan men begrijpen. In de huidige situatie is het den deelnemers niet mogelijk hun goederen aan te voeren en ook bracht de inrichting van de stands onoverkomelijke moeilijkheden mee. Bovendien heeft men den bouw van de verbindingshal tusschen het derde jaarbeursgebouw en de machinehal moeten s opzetten. Daar ook in verband met deze werkzaamheden het derde gebouw en de machinehal open lagen, kon men er niet op rekenen, dat de bouw op tijd gereed zou zgn. Slachtoffers begraven. Onder groote belangstelling van officieele en niet-officieele zijde werden de vorige week na den Britschen vliegeraanval op het vredige Rotterdam wederom de tientallen slachtoffers onder de burgerbevolking op de onderscbei- dene begraafplaa sen aldaar ter ruste gelegd. Op de begraafplaats Oud-Charlois zijn Maan- dag twee en Dinsdag een slachtoffer ter aarde besteld. Er bestond aan den Linker Maas- oever voor deze droeve gebeurtenis zeer veel belangstelling van stadgenooten. De chef van het politiebureau te Charlois was als ver- tegenwoordiger van de stedelijke overheid aan- wezig. Op de R.K. begraafplaats en op de Alge- meene Begraafplaa s Crooswijk worden sedert Maandag telkens weer rouwstoeten ontvan gen, welke hun droeven last naar de laatste rustplaats brengen. Ook hier is de belang stelling overweldigend. Om de geopende groe- ven scharen zieh familieleden en bekenden en ook hier is de overheid telkens vertegenwoor- digd, om van haar deelneming in de tragische gebeurtenis, welke zoovele Rotterdammers smaFelijk heeft getroffen, te getuigeri. Namens het college van secretarissen-gene- raal van de departementen was de heer H. Ceelen aanwezig en de heeren mr. H. M. v. d. Zanden en H. M. Tempelaars vertegenwoor- digden den burgemeester van Rotterdam. In- specteurs van het Rotterdamsche politiecorps kwamen van de deelneming van den gevol- machtigd voor de stad Rotterdam dr. Vol- ckers, getuigen. Tal van bloemstukken, dik wijls gezonden door de autoriteiten, dekten de graven en er hebben zich op de doodenakkers ontroerende tooneelen afgespeeld. Ook Vrijdag en Zaterdag werden weer slachtoffers ter aarde besteld. Het voorlichtingsbureau van den voedings- raad schrijft: Door het ondoehnatig bewaren van levens- middelen kan veel van hetgeen waarde heeft, verloren gaan. In dezen tijd, nu de grondstof- fen schaarsch zijn, is het van het grootste be lang, dat de levensmiddelen op de juiste wijze worden bewaard. Wanneer men de ve.rkrijgba.re levensmidde len niet direct verbruikt of wanneer men door het een of ander te sparen een klein voor- raadje Leeft gevormd, dient men in het al- gemeen de volgende tien regels in acht te hemen 1. Gebruik geregeld de oudste levensmid delen en bewaar de nieuwe gekochte waar. 2. iSchrijf op alle artikelen den datum van aankoop. 3. Plaats de waren zooveel mogelijk soort bij soort, goed gerangschikt en overzichtelijk. 4. Kies met overleg de bewaarplaats voor de verschillende artikelen, b.v. de inmaak in den kelder, bussen en verpakte levensmidde len in een droge kast en gTUtterswaren op zolder, tenzij men daar last heeft van muizen. 5. Zorg, dat de bewaarplaats droog, koel en donker is en goed geventileerd kan wor den. (De kelder en de provisiekast kunnen aan deze eischen voldoen, wanneer zij doel- matig worden geventileerd. Ongeschikte be- waarplaatsen zijn in het algemeen de keuken, een warme kamerkast, een kast tegen een vochtigen muur). 6. Pas een doelmatige verpakking toe (b.v. peulvruchten in sloopjes of papieren zakjes met gaatjes). 7. Plaats geen sterk riekende waar bij levensmiddelen, die gemakkelijk geur over- nemen, b.v. koffiesurrogaat bij havermout. 8. Controleer de levensmiddelen regelma- tig. Keur de waren door kijken, ruiken, proe ven. Verwijder wat niet meer geschikt is voor het gebruik. Gooi de levensmiddelen, welke in smaak, kleur of geur zijn achteruit gegaan, vestiging van hetgeen hij al in de conduit- staat en van de bezoekbriefjes had gelezen. Toen hij uit het muffe, mistroostige gebouw weer in het voile zonlicht op de Wetering schans stapte, stak hij het Kleine Gartman- plantsoen over naar het Leidsche Plein. Bij de Boer op het terras bestelde hij een kop thee en keek z'n notifies na. Neen, in Am sterdam was hij al niet veel verder gekomen. Integendeel, de zaak werd steeds ingewikkel- der. De jongen was geen recidivist, maar iemand, die een misslag had begaan uit noo-d. Hij krijgt een kleine straf, gaat rustig met den veldwachter mee, maar smeert 'm in een enkel onbewaakt oogenblik, met medewer- king van een stelletje luitjes, die een chauf feur hebben verdoofd, om vrij spel met z'n wagen te kunnen spelen. In Aerdenhout ver- dwijnt hij ergens door een muur of in de lucht of Joost mag weten waar en is misschien in een villa, die stevig beschermd is door dikke muren en massief ijzeren hekken, terwijl zich daarbinnen een clubje zware jongens ophou- den, waaronder 6§n der beruchtsten, namelijk de „Dolle". Of zcu hij op een verkeetrd spoor zijn? 't Was voorLoopig nog een raadsel- achtige geschiedenis. Hij dronk z'n thee uit en besloot nog even de zuster van den jongeman op te zoeken. Veel zou het wel niet uithalen, maar je kon toch nooit weten. Hij nam een stationneerende taxi op het Leidscheplein en liet zich naar <^en Nieuwe- dijk rijden, waar het meisje in een der mode- zaken werkzaam was. Daar life eg hij echter van den personeelchef de mededeeling, dat. i juffrouw Keesman juist haar vrijen middag had. Maat- mijnheer kon haar wellicht thuis treffen. Ze woonde in de Van der Duinstraat 104, den hoog voor. Koks dankte den chef en reed dadelijk naar het opgegeven adres toe. Het bleek te zijn inN een eenvoudige, doch nette volksbuurt, welke een goeden indruk maakte. Hij be- taalde de taxi en belde ddnmaal aan. Even later werd de deur opengetrokken. „Woont hier juffrouw Keesman?" vroeg Koks. „0 ja, jawel. Dat is vdor. Jo! J66! D'r is een meneer voor je!" Koks hoorde een deur open- en dichtslaan. Daar kwam ze de trap al af. Een knappe jonge dame, gekleed in een eenvoudige huis- japon met een stofjas er over heen, keek hem met groote oogen aan. De rechercheur nam z'n hoed af en groette. Een oogopslag was voldoende om onmiddel lijk te zien, dat zij de zuster van den betref- fenden jongeman was. Ze leek bijna als twee druppels water op hem. ,VU bent immers juffrouw Keesman, nlet- waar? Zou ik U een oogenblik kunnen spceken?" Ze knikte toestemmend, maar weifelde om den trap op te gaan. „Het betreft Uw broer", verduidelrjkte hij op gedempte toon. Ze keek hem verschrikt aan. ,,Er is toch niets met hem gebeurd? Is hij ziek?" De speurder schudde het hoofd. Niets, waarover U zich bezorgd behoeft te maken." Ze beet op de lippen. „Gaat U maar voor", sprak ze. Koks liep de trap op en het meisje volgde hem. Even later stond hij in een gezellig in- gerichte zitkamer. Het meisje wees hem een niet weg; zj) hebben nog- voedingswaarde Verwerk ze in gerechten, waarin hun mindere kwaliteit niet uitkomt en voorkomt zoodoen- de, dat voedingsmiddelen van waarde ver loren gaan. 9. Fas op voor muizen en ongedierte, deze kunnen veel schade aanrichten. Ga muizen tegen door een kat aan te sohaffen of zet vallen neer. Maar pas op met het gebruik van giftige stoffen met het oog op kinderen, huisdieren en levensmiddelen. 10. Bedenk voor alles, dat de zuiverheid, vochtigheid en temperatuur der lucht, even- als de kwaliteit en de leeftijd van het product grooten invloed op de duurzaamheid van de levensmiddelen kunnen uitoefenen. Ondanks de goede voorzorgen kan het ge beuren, dat er in de verschillende levensmid delen (vooral in grutterswaren) ongedierte voorkomt. Zoo zjjn mrjten, dat zijn op spin- nen gelijkende kleine, witte diertjes, ktander. kleine zwart-bruine kevers en spinsels, welke kluiten vormen in meel, bloem e.d. geen oa- bekende verschijnselen. In het algemeen kan men dit ongedierte bestrijden door de waar op een bakblik uit te spreiden en zes d. twaalf uur bij een temperatuur van plus minus 60 gr, C. te verhitten, b.v. in den oven of op radia- toren van een centrale verwarming. Het vraagt wel brandstof, maar men maakt er levensmiddelen, welke nu schaarsch of in het geheel niet meer te krijgen zgn, weer bruik- baar door. Soma kan m'en de spinsels en klander uit de waren zeven, lukt dit niet, dan zal men toch tot verhitting moeten over- gaan. DE NEDERLANDSCHE VLOOT ZWAAR GETROFFEN IN DE JAVAZEB, Het Japansche Keizerlijke hoofdkwartiei maakt d.d. 6 Febf. bekend: Vliegtuigen van de Japansche marine out- dekten op 4 Febmari op 50 km ten Zuiden van het eiland Kangean in de Javazee een vijandelijke vlootformatie. De vliegtuigen brach'en een Nederlandschen kmiser van het type ,,Java" tot zinken, evenals een kruiser van 6450 ton, den „De Ruyter". Een andere Nederlandsche-kiuiser van het type- ,,Java", alsmede een Amerikaansche kruiser van het type ,,Marblehead" van 7060 ton werden zwaar beschadigd. Voorts werd nog een schip van 5000 ton tot zinken gebracht, dat, blrjkens nadere be- richten, een Nederlandsch koopvaardijschip was. In dit gevecht werd de zeegaande vloot van de Nederlandsche marine bijna geheel ver nietigd. Een Japansch vliegtuig ging verloren. Deze strijd heeft van Japansche zijde deo officieelen naam: .jZeeslag ter hoogte van Java" gekregen. De twee kmisers van het type ,Java" de ,,Java" en de .Sumatra" zijn 6670 ton groot. De ,,Java" is, schrijft het Hondelsblad, in 1925 in dienst gesteld, de ..Sumatra" to 1926. Bij een maximum-snelheid van 31 knoop hebben zij. een hoofdbewapening van 10 kanons van 15 cm. Er be vinden zich twee vliegtuigen aan boord. De normale bemanning bestaat uit 525 koppen. V66r den oorlog werden twee nieuwe kmisers van 8300 ton op stapel gezet, die bedoeld waren als vervangers van de ,,Java" en de ..Sumatra". De ,.De Ruyter" is pas in 1936 in dientrt gesteld. Tijdens den bouw werden de plannen nog gewijzigd en het schip kreeg toen b.v. 7 kanons van 15 cm in plaats van zes. Ook de waterverplaatsing werd grooter. De ma ximum-snelheid bedraagt 32 knoop. De nor male bemanning omvat 435 koppen. De Amerikaansche kmisers van het type. ,,Marblehead", die in de jaren 19201924 te water zijn gelaten, hebben een waterverplaat sing van 7050 ton en een hoofdbewapening van tien kanons van 15 cm bij een maximum snelheid van 33% knoop (volgens sommige opgaven zelfs 35 knoop). Deze schepen, die ook zes torpedolanceerbuizen hebben, hebben een bemanning van 460 koppen. Er worden twee of drie vliegtuigen meegevoerd. DE ..SUMATRA" NIET GEZONKEN T Het D.N.B. meldt uit Tokio: Het Japansche blad Tokio Nltsji Nitsji be- vat nog eenige bijzonderheden omtrent den zwaren aanval van Japansche vliegtuigen op de Nederlandsch-Indische vloot in de Javazee. Het blad meldt hierover nog het volgende: Bij het naderen van de Japansche -lucht- macht probeerde de vrjandelijke vloot met een snelheid van 30 knoopen te ontkomen. Zij, kon haar lot echter niet meer on'ga,an. Een der beide tot zinken gebrachte kruisers werd in nog geen minuut tijds naar den bodem van de zee gejaagd. De beschadigde kmisers Suma tra en Marblebead zullen geraimen tijd noodig hebben om gerepareerd te worden. Daar Soe- rabaja, als eenige haven van Nederlandsch- Indie die voor herstelwerkzaamheden voldoen de is toegemst, door de Japansche luchtmacht beheerscU wordt, zou alleen Port Darwin to Australie daarvoor in aanmerklng komen. (Uit bovenstaand bericht zou men, rnerkt de N. R. Crt. op, kunnen opmaken, dat de kruiser Sumatra dus niet tot zinken gebracht maar emstig beschadigd is). Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend. dat een Japansche duikboot tijdens ope- raties in de Javazee op 5 Febmari een groo ten vijandelijken torpedojager tot zinken heeft gebracht. Het hoofdkwartier maakt voorts bekend, dat de Japansche vloot- en luchtmacht sinds stoel, waarop hij ging zitten, terwijl ze zelf hij de tafel plaats nam. Koks haalde z'n pijp weer uit den zak. „U staat me toe?" vroeg hij. Ze knikte. Toen hij er den brand in had, begon hij: ,,Kijk eens hier, juffrouw, ik ben van de poli- tie. Maar terwijl hij naar de tusschendeur keek komt U niet in ongelegenheid, wan neer U een man in Uw kamer hebt? En kan men ons niet beluisteren?" „0 neen. Die deur voert naar m'n slaap- kamer en de juffrouw van achteren bemoeit zich niet met me." „Nu dan, wat Uw broer betreft, ik weet van z'n zaak alles af. Daar behoeft U dus geen kleur voor te krijgen. Als ik het goed heb, is Uw broer in het geheel niet slecht, alleen een beetje zwak. 't Was een misstap. Maar terzake. Hij is in het Huis van (Bewa ring, nietwaar?" „Jawel, mijnheer, maar hij kan elken dag overgaan naar... eh... enne, hij is al veroor- deeld en...". „Dat weet ik", viel Koks in de rede. „Nu, Uw broer is vanmorgen overgebracht naar Haarlem". „0, dus hij is al in de..." ,,Daris het'm juist", viel de Mug nogmaals, ditmaal scherper, in de rede, terwijl z'n ste- kende oogen haar geen cnderdeel van een seeonde los lieten. „Daar is hij niet!" Ze keek hem met wijdopen mond aan, niet begrijpend. Koks doorboorde haar met z n blik. De minste vertrekking van haar mond ontging hem niet. (Wordt vervolg^,)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2