pifp Ter Neuzensche Courant Rheumatitk Spfer. AKKEtifJB HET MYSTERIE i ACHTER DEN MUUR Binnenland Buiteniand Sport m Neem'n Vrifdag 6 Februari 1942 No. 10.328 TWEEDE BLAD ZUID-AFRIKA EN WI). FEUILLETON LUCHTAANVAL OF ROTTERDAM. ORKESTEN ENZ. MOETEN PBOGBAMMA '8 INZENDEN. VAN Een band, die verbroken werd. (V.P.B.) 'Het is een halve eeuw geleden, dat Zuid-Afrika voor duizenden jonge Neder- landers, wien het in ons klein land te eng was geworden, het beloofde land is geweest. Jonge Hollandsehe onderwijzers, jurist en, technici en gesohoolde asrbeiders scheepten zich in, trokken met ossenwagens van Kaapstad naar de Transvaal en 'hebben in niet onbelangrijke mate deel genomen aan de nulbareele en eco- nomistne ontwikkeling van de republiek van Zuid-Afrika. Het zyn Nederlandsche ingemeurs geweest, die bouwden aan den Delagga-spoorweg, die Pretoria met de zee verbond. Nederianders werden my n bo uwinspect eu rsNederianders reorganiseerden het onderwys, klommen tot de hoogste staatsambten op. Slechts van en- keden zijn de namen bewaard gebleven, de meesten waren naamlooze pioniers en zy zyn als naamlooze pioniers gestorven of leven nog in ons land of in Zuid-Afrika als vergeten burgers. Zij vochten in ien Boarf.noorJog verWtterd voor him tweede vaderland en velen van hen ztjn na den oork>g ontgooeheld en teleurgesteld naar Nede-land teruggekeerd, uitgewezen door de Engelschen, omdat zy welgerden te be rust en in den smadelyken nederlaag. at) wai-en het, die in de jaren v66r den Boerenoorlog den onder den angliseerings- poittiek ingeslui merden Afrikaner hebben vvakker geroepen en het is daarom, dat voor hen na den oorlog geen plaats meer was in Zuid-Afrika. Het was in die jaren, v66r, tij- dens en kort na den Boerenoorlog, dat ons land zich sterk bewust is geweest van de banden, die ons met het Zuid-Afrikaansche broedervolk verbonden en het zyn deze naam looze pioniers geweest, die hiertoe niet wei- nig hebben bygedi-agen. Langzamerhand echter werden deze toanden tosser. Wei leefde men nog mee met de kleine gi-oep nation ale Afrikaanders, die zich wahhopig verzetten tegen de na den oorlog door de Britten ver- dubbeide angliseeringspogingen, maar de wer- keljjke geestdrift, het werkelyke medeleven was er niet meer. Even leefde het nog op, toen trjdens den werekJooriog 1914—18 een kleine groep Afri kaanders onder Jopie Fourie, generaal Beyers, De la Rey en De Wet een wanhopige en heroisdhe poging ondernamen om zich vry te maken van het Engelsche juk, maar het slonk even snel als de strijdmacht van de kleine groep Afrikaanders, die de beproefde guerilla taetiek verijdeld zag door vliegtuigen en ge- pantses-de auto's en die, verraden door hun verangliseerde stamgenooten, na korten tijd werd neergeslagen. De Britsche propaganda, die in niets versdhilde vim de propaganda, welke thans wordt gevoerd, deed ook in ns land haar werk maar al te goed. Npg eenmaal, in December 'as, toen in ge- heel Zuid-Afrika de kampvuren vlamden en de „Qssewatrek" de herinnering wakker i-iep aan de glorieryke dagen van het verleden. wenden in ons land de banden met Zuid-Afrika versterkt. Men heilnnerde zich de dagen van vroeger, men dacht aan de vergeten pioniers, die, zoover zij nog leefden, door de Unie van Zuid-Afrika na bjna veertig jaar met een medaiHe werden beloond voor hun trouw en him dapper-held tijd ens den Boerenoorlog en men kreeg nieuwe belangsteiling voor den stripd van de nationalisten onder Malan tegen Engeland. Reeds vielen de sohaduwen van den komen- den oorlog over de wereld, toen men in Neder- land weer iets meer belangsteiling kreeg voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika. Doch toen brak de oorlog uit en ondanks het ver- zet van de Afrikaansche nationalisten werd Zuitt-Afrika met d6n stem meerderhedd in deze rampzalige gebeurtenis betrokken. Wat zich toen afspeelde in Zuid-Afrika en wat zich nu nog afspeelt, de gemiddelde Nederlander schynt er alle belangsteiling voor verloren te hebben. Vergeten is de rol, die Churchill gespeeld heeft in den Boerenooriog. Vergeten is zyn uitspraak: ,,Wy moeten de ouders dooden, om de kinderem aan ons te kunnen onderwerpen' Vergeten zyn de concentratiekampen, uitvin- dingen van Churchill en oonsorten, waarin duizenden Afrikaansche vrouwen en ktnderen ellen-dlg omkwamen. Vergeten zyn de gevan- genkampen op Ceylon en-St. Helena, vergeten is de dood van Jopie Feurie, Beyers en De la Rey. Vergeten is Malan met ztjn hardnek- kige groep medestryders voor een vrij Zuid- Afrika. Misschien dat de dreunende exploi- sie's in de Zuid-Afrikaansche Unie, het laat- ste protest van de vrrje Afrikaanders tegen <le Engelsche terreur, ook in ons land weer- klank vinden. De worsteling van Zuid-Afrika voor de vrijheid is ook onzen strijd. Een Nederlandsche speurdersgeschiedenis door FRANK VAN F ALGKiENOORT (Nadruk verboden) HDOFDSTUK HI. Onderzoekingen „Wat toevallig, Koks, dat je daar net ge- tuige van moest zjjn, vanmorgen", zei later op den dag de commissaris, terwijl hy naden- kend acthterover in zyn leuningstoei ging zit- ten. Met de vdngertoppen op elkaar, z'n ge- Hefkoosde bonding, als hij met lemand sprak, keek hy den kleir.en rechereheur aan. ..Dat was het zeker, commissaris." 'Hij had zoo juist de heele historic, die zijn chef gedeeltelyk van den bewusten verkeecrs- agent en gedeeltelijk van den taxichauffeur had veraomen, nog eens verteld en wachtte op orders. „My dunkt, je moest die zaak maar trach- ten op te lossen; je bent er nu eenmaal mee begonnen en ik zou, toch geen andere weten dan jy. Met de f31oeanendaalsche recherche zal ik dit wel in orde maken. Ik denk, dat ze wel blij zullen zijn, wamreer wij het onder- zoek leid-en. Wat denk je te doen?" ..Veel aanwyzingen heb ik nog niet com missaris. Ik denk, dat ik eers-t even naar de Aantal dooden gcstegen tot 59. (A.N.P.) Naar wij vernemen is het aantal slachtoffers van den jongstan luchtaanval op Rotterdam op 28 Januari j.l. gestagen tot 59 dooden, terwyl van de 61 zwaar gewonden er nog 10 in zeer ernstig levensgevaar verkeeren en bovendien nog steeds eenige personen ver- mist woiden, die mogelijk ook -tot de dooden gerekend zullen moeten worden. Dat van Britsche zijde dit Nederlandsche bloed vergoten wordt, heaft voor de oorlogs- voering geen enkel nut. Het is ook in dit ge- val, gelijk reeds vele malen geschied is, met volkomen preciesheid te constateeren. Op' grond van een gehou-len onderzoek kun nen wy mededeelen, dat bij den bovengenoem- den luchtaanval geen efikel militair doel is ;c- troffen, dat onder de dooden, gewonden en vermisten geen enkel persoon van Duitsche nationaliteit voorkomt en de slachtoffers uit- sluitend Nederlandsche burgers zijm, terwijl Nederlandsch cultuurgoed van waarde ver- nield werd. Zoo liep o.a. het Museum Boy- mans een schade op, die van deskundige zijde op ruim een ton gouds geschat werd. Had niet de luchtbescherming zoo krachtig geholpen bij het beperken der schade en het blusschen van branden, dan zou de Nederlandsche schade wy herhalenultsluitend Nederlandsche schade nog- grooter geweest ztjn. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten maakt bekend: De groove orkesten en muziekvereeniglngen hebben de goede gewoonte aangenomen, om geruimen tijd voor de uitvoeringen het pro- gramma ter kennisneming aan het departe ment op te zenden, dat deze gegevens gebruikt voor het verkrtjgen van een overzicht en voor het samenstellen van sta'tistieken. Er zijn echter tal van vereenigingen, die niet bekend zijn met dezen gang van zaken en uitvoeringen voorbereiden waarby geen rekening wordt gehouden met het feit, dat er muziekstukken zijn, waarvan het spelen of zingen ongewenscht is, met het gevolg, dat kort voor de uitvoering soms iets van het pro- gramma moet worden geschrapt. Het is derhalve nood-zakeltjk, dat al dege- nen die muziek uitvoeren of doen uitvoeren, tfjdig de programma's met vermelding van den componist en bewerker opzeuden en in- dien gezongen wordt, tevens de teksten. Muziek welke geregeld tijdens kerkdiensten wordt gespeeld en gezongen valt hier niet onder. HET WEENINOSFONDS PER 1 JANUARI 1942 OPGEHEVEN. De wnd secretaris-generaal van het Depar tement van Financi&i heeft bepaald, dat het fonds, ingesteld by artikel 1 van de wet van 4 April 1940, met ingang van 1 Januari 1942 wordt opgeheven. De wet van 4 April 1940 en de par. 1 en 2 van het besluit van den secretaris-generaal van het Departement van FinanciSn van 22 Januari 1941, no. 158, biy- ven toepassing vinden voor de afwikkeling van de begrootingen en de rekeningen van het Leeningsfonds 1940 over de v6dr 1 Januari 1942 aangevangen dienstjaren. Het saldo van de rekening van het Lee ningsfonds 1940 over het dienstjaar 1941 wordt, voor den gewonen dienst en den kapi- taaldlenst afzonderiyk, overgebracht naar hoofdstuk 7b der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1942. In de inieiding van de wet van 26 April 1940 worden de woorden„tot aanwijzing van heffingen ten behoeve van het Leenings fonds 1940" vervangen door de woorden: „tot versterking van 's Rijks middelen". Dit besluit is Dinsdag in werking getreden. JAPAN LEEFDE St/2 EEUW IN VREDE MET NEDERLAND. Nederlandsche taal als sleutei tot de wereld. (V.P.B.) Naar aanleiding van de tussohen Japan en Nederlandsch-Indie uitgebroken vyandeiykheden wijst een der bladen er op, dat de betrekkingen tusscfaen de Nederianders en de Japanners drie en een halve eeuw niet zyn gestoord. De geschiedenis van de vroeg- ste betrekkingen tusschen Japan en het avondland vormen in den grond een stuk Japansch-Nedeiiaruische geschiedenis, want door de Nederianders leerden de Japanners het avondland kennen. Cewei-en, kanonnen, uurwerken, ailerlei ge- eeedschap en nog veel meer kon alleen be trokken worden door middel van de Neder landsche -kooplieden op Decima. Als de Japanners in vroeger tyd Europeesche manie- ren instudeerden of Buropeanen afbeeldden, namen zy altyd de kooplieden van Decima als voorbeeld. Daarom hebben alle Europeanen op de Japans die prenten r ood-blond haar en blauwe oogen. Tot op den huidigen dag kan men in Japan porceleinen borden en andere, uit de zeven- tiende en achtiende eeuw dateerende voor- werpen aantreffen, met voorstellingen van Nederianders, Nederlandsche familietaferee- len, tafelronden en Nederamdsche schepen. De iM.«miniii'awwK«»nrfiwaui>wiiiiiiii migag—i gi-iffie in Amsterdam ga, om eens het een en ander betreffende dien gevangene te weten te komen. Dit is, dunkt me, wel het eerste en het voornaamste. Ook moet ik nog een paar foto's hebben van den ,,DoUe", om te zien, of hy by diegenen was, die in de bewuste auto za-ten". De commissaris knikte. ,Ga je gang maar. Als je wat byzonders laebt, komt het me dan desnoods vanavond by me thuis nog even mededeelen." Een poosje later zat Koks in de electrische naar Amsterdam. Onderwijl dacht hij nog eens over het geval na. Z'n chef was een andere meening toegedaan, dan hy zelf. De chef had de mogely-kheid geopperd, dat de bewuste gevangene wel met zyn medeweten door zyn familie zou zijn opgelicbt. Hiecaan had Koks echter niet gedacht. Zijn meening was op het moment, dat het een lid van de misdadigersbende was, die door collega's al- thans voor een korten of langeren tijd de gevangenis was ontrukt. Hy kon zich ver- gissen, maar dit leek vocrloopig de meest voor de hand liggende conclusie. Enfin, dat zou straks wel opgehelderd worden. Aan de villa aan de Insulindelaan was niets bizonders te zien geweest. Het was een huis, precies zooals er zoovelen in Aerderthout en Bloemendaal stonden, meest eigendommen van tamelyk vermogende menschen, die daar des zomers, en 's winters in de stad woonden. Het eenige wat opviel, was het hek. Aan de wegz-jde was esn kolossaal mas-sief ijzeren hek, met een stevig slot, dat vreemd aan- deed. 'Het was minstens zoo hoog als de muur van de achterzijde en liep over de heele fron-tbreedte van het perceel, terwijl het zich aan weerszijden oploste in twee zij-muren. die boeken, die sommige naar wetenschap dors- tende Japanners zich toenmaals vaak langs verboden wegen aanschaften, waren in de Nederlandsche taal geschrevcn.Het waren gewoonlijk boeken over militaire aangelegen- heden, scheepsbouw en wapenkunde. Zoodoen- de kregen de Japanners den indruk, dat Ne derlandsch den sleutei tot de wereld vormde. Alle Japanners, die er van droomden, later lets van de wereld te zien, leerden Neder landsch. In de biografieen van bekende Japanners uit het Meiji-tydperk wordt vermeld, hoe ver- baasd zy waren, dat buitenlanders, die na de openstelling van Japan het land binnenkwa- men, geen Nederlandsch verstonden! Dit moet ongetwijfeld voor hen een bittere ont- goocheling zijn geweest... WMZIGINGEN IN DE PENSIOENWET. In de Staatscourant is opgertbmen een be- schikking van den secretaris-generaal van binnenland ache zaken tot wijziging en aanvul- ling van eenige artikelen van de Pensioenwet 1922, welke wijzigingen in werking treden rnet ingang van 1 Maart a.s. In de eerste plaats zal het tweede lid van artikel 2 als volgt luiden: ,,In vasten dienst worden voor de toepas sing van deze wet mede geacht te zijn perso nen die in een betrekking of achtereenvolgens in twee of meer betrekkingen zonder wezen- lyke onderbreking een tydeiyken dienst van ten minste twee jaar hebben vervuld, ter- wyi zy zyn belast met werkzaamheden, die een tydelyk -karakter dragen. Wezenlijke onderbreking woidt geacht niet aanwezig te zyn, indien de onderbreking ten hoogste een maand en, voor zoover het betreft onderwy- zend personeel by inrichtingen van onderwys, ten hoogste twee maanden heeft geduurd." Volgens de tot dusver geldende redactie was het zyn van ambtenaar in den zin van de Pensioenwet verbonden aan de betrekking, welke men bekleedde, waarvan het gevolg was, dat iemand, die na twee jaren tydeiyken dienst in dezelfde betrekking het ambtenaar- schap had verworven, dit ambtenaarschap Weder verloor, wanneer hy naar een andere betrekking overging en dan in zyn nieuwe functie eerst weer twee jaren werkzaam moest zyn, om opnieuw ambtenaar in den zin van de Pensioenwet te worden. Hierin is thans verandering gekomen, waar- door men ambtenaar wordt na twee jaren ty deiyken dienst, ook al is deze dienst in ver- schillende betrekkingen vervuld en men blyft ambtenaar ook by latere verandering van functie in tydeiyken dienst. Voorts is de uitreiking van een sclirifteiyke aanstelling meer algemeen gesteld. Volgens het gewyzigde artikel 27 zal voortaan een achriftelijke aanstelling worden gegeven aan ieder, die in rechtstreekschen of zijdelingschen dienst, vast of tydelijk. een bezoldigde of on- bezoldigde betrekking bekleedt in dienst van de in de Pensioenwet genoemde lichamen. In geval de tewerkstelling op arbeidsovereen- komst naar burgerlijk recht heeft plaats gehad, geldt als zoodanlg een afschrift van die overeenkomst. AMERIKA'S VLOOTPROGRAM ONUTTVOERBAAH Vioot georeeil voor gwecht op een Ooeaan, maar niet op twfee. V.P.B.Het Japansche tydschiift Con temporary Japan" heeft onlangs twyfel uit- gesproken over het feit, of het in het leven roe pen van een twee-oceanen-vloot voor de V. S. wel zoo gemakkelijk zou zyn. Het blad is van meening, dat een zoodanige vloof, zelfs wanneer zij geheel gereed is, nooit het over- wicht zou kunnen behalen op de vereenigde vloten van Japan, ItaliS en Duitschland en dat is toch de bedoeling;. Het driemogend- hedenverdrag heeft de V. S. in een weinig be- nydenswaardige positie gedrongen. De bewe- gingsvryheid van (iroot-Brittannie is voor een groot deel verhinderd. De spanning", die op den Atlan'ischen Oceaan heerschte, is thans overgeslagen op den Stillen Oceaan. Het genoemde Japansche tijdschrift vo-ert aan, dat Amerlka geen vloot uit den grond kan stampen, die het kan opnemen tegen de vereenigde vloten van de drie mogendheden. Bij deze bewering laat de Contemporary Japan" de Britsche vloot geheel buPen be- schouwing. Beschouwt het blad deze reeds geheel als quantise negligeable" Hierop willen wij in dit korte bestek niet nader In- gaan. Het voomemen van de V. S. om het tempo van den vlootbouvv ongemeen te versnellen en de vloot enorm uit te breiden moet natuuriyk leiden tot een ongehoorden bewapeningsvved- strijd. De Contemporary Japan" is overigens van meening <iat ..de soep nooit zoo heet wordt gegeten, als zij van het vuur komt". Al kan men dit standpunt deelen, zoo moet men ^och niet uit het ocg verliezen, dat de Amerikanen zoowel uit technisch-wetenschappelyk als uit technisch-practisch oogpunt een opmerkeiyk hoogen graad van ontwikkeling hebben be- reikt en dat zij buitendien, als bewoners van een ryk. welvarend, ten voile toegerust en tot dusver voor oorlogservaringen gespaard land, over arbeidsmogelijkheden beschikken, die nog niet geheel zijn te overzien. Toch blijft er plaats voor twyfel, gerechtigden twijfel zelfs, al even dik en hoog waren als de achtermuur. Waarom die yzeren en ateenen omheining, en waarom zoo zwaar en zoo hoog? Was dat om eventueele ongewensctite indringers te weren of was er een andere bedoeling mee? Hoe het ook zy, dacht Koks met een grim- mige lach, hy zou het te weten komen! In Amsterdam gearriveerd, nam hij iyn 1 naar de Prinsengrqcbt en, bekend als hy was in het Paleis van Justitie, liep hij meteen door naar den Ambtenaar van het Openbaar Mini- sterie. Deze tierkende den kleinen redhercheur nog van den roofoverval. „Zoo, Koks", begroette hy joviaal, ,,weer eens op het oorlogspad? Ja, ik heb net een telefoontje gehad van den commissaris uit Haarlem, dus ik weet zoo'al het een en an der. Dat schynt een vreemd zaakje, h0 Enfin, het past nogal in je -kader. Ik heb het" betreffende dossier al voor je opgezcclit." iDe ambtenaar wees hem de stukken. Koks ging zitten en haalde z'n pypen het groezelige zakje tabak te voorschijn. „U permiteert Hij- keek vra.gend den Officier aan. „Ga je gang maar", lachte deze, ,,doe maar net aisof je thuis bent." Kc-ks stopte z'n pyp, en zoog de vlam met behaaglijke trekken in de tabak. Inplaats echter van het dossier op te nemen haalde hij z'n notitieboekje voor den dag en bladerde daar even in. ,,Ja, ja", zei hij, eigenlijk meer tot zichzelf dan tot den ander, „de ontsnapte gevangene was natuurlijk een recidivist?" „Neen", antwoordde de Officier, „dat was hij juist niet. Ik heb die zaak zelf behandeid en in verband met z'n bianco strafregister NEDERLANDERS EN DUITSCHERS BOKSEN TE BERLIJN. Onze landgenooten ver.oren, doch streden dapper. Jo de Groot ha<l ongeluk. (V.P.B.) Te Berlyn hebben Zondag Duitsch- Nederlandsche bokswedstrijden plaats gehad, waarvoor zeer groote belangsteiling bestond, De Deutschlandhalle, het grootste sportpaleis van Europa,, die ca. 25.000 menschen kan be- vatten, was tot de laatste plaats uitverkocht. De hoofdschotel van het programma vormden de stryd om het Duitsche kamploenschap zwaargewicht tusschen den titelhouder Heinz Lazek (86.3 kg) en den uitdager Adolf Heu- ser (83.3 kg). Deze stryd had een zoo sen- en andere verzachtende omstandigheden heb ik een maitge straf gevraagd. Hy is veroor- deeld geworden tot zes maanden gevangenis- straf". Koks knikte en dacht als gewoonlyk even na. ..Misdryf De Officier moest onwillekeurig lachen. Het gebeurde niet veel, dat men hem op deze manier ondervroeg, maar aan Koks kon hy dat wel toestaan en het amuseerde hem tevens, omdat hij. respect had voor de talen- ten van dat speurdertje. ..Valischheid in geschrifte en oplichting". „Zoo, zoo,, en nog nooit eerdqr veroot- deeld ,,Neen. De jongeman is boekhouder en was sinds maanden werkloos, is tenslotte in deplo- rabelen toestand ger-aakt en heeft zoodoende dit misdrijf begaan om aan geld te komen. Hy komt uit een eenvoudig, doch beschaafd millieu". Dat klopte niet met de theorie, die Koks al voor elikaar had ten opzichte van den lrDolle" en de andere individuen, die daar in dien tuin liepen. Wanneer die ontsnapte ge vangene geen recidivist was, in welk verband stond hij dan met die iui? Was hy op een verkeerd spocr? Hij stond op. „Als U het goed vindt, zal ik nu eens 'de stukken inzien". ,,Ga je gang. Je kunt hier wel blijven zit ten, als je wilt, want je stoort me hoegq- naamd niet." Koks knikte, nam plaats aan het andere eind van de tafel en begon het lijvige dossier te doorsnuffelen. Proces-verbaal van de politie, getuige-verhoor, het verhoor van den verdachte by den rechter-commissaris. Tus- of het vlootbouwprogram aan gene zijde van den Oceaan zoo glad van stapel zal loopen als men zou wenschen. Groote re schepen, grootere dokken. Het Japansche blad wijst er op, dat sedert Juni 1940 niet minder dan anderhalf milliard dollar is uitgetrokken voor de uitbreiding van de regeerings- en andere fabrieken, die voor de bewapening werken. In de eerste plaats is deze reusachtige som gebruikt om de moge- lijkheid te scheppen, zware pantserplaten te fabriceeren. Zelfs in de V. S. rekent men, dat de voorbereidingen voor de fabricate dezer platen In het groot 2 jaar zullen duren, zoodat men er zeker niet voor begin volgend jaar mede zal kunnen beginnen. Dit is, vol gens het Japansche blad, mede een van de redenen, waarom men niet* dadelyk heeft kun nen beginnen met den bouw van het slagschip Illinois" van 55.000 ton. De ..Contemporary Japan" voert een tweede voorbeeld aan, waaruit de moeilijke positie van de V. S, blykl. De Amerikanen beschik ken namelijk wel over 16 dokken voor sche pen van maximaal 45.000 ton. Nu echter denkt men er emstig aan, nog veel grootere schepen op stapel te zetten. Volgens een mededeeling van den New Yorkschen corres pondent van de Times" van den 20sten Maart van het vorige jaar heeft de afgevaardigde Maas, deel uitmakend van de Commissie voor Marine-aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden, zich er over uitgelaten, dat de nieuwe slagschepen van de V. S. een water- verplaatsing zouden krijgen van 60.000 tot 65.000 ton. Zij zouden de grootste oorlogs- schepen ter wereld worden. De vraag is nu: waar moeten deze schepen gedokt worden? Het mag worden betwyfeld, of men dit pro- bleem tydig onder het oog heeft gezien in de Vereen. Staten. Waar moet de besmanning voor deze reuzenschepen vandaan komen? Evenmin als men een vloot uit den grond kan stampen, evenmin is het kinderspel om er een goede bemanning voor te vinden. Reeds tien'tallen jaren vormt het personeel- vraagstuk een van de hoofdzorgen van de Amerikaansehe marine. Tengevolge van de hooge loonen in Amerika en een gemakkelijk leven houdt de Amerikaan over het algemeen niet byzonder veel van varen. Terwyl men in andere landen op de koopvaardyvloot steunt om een goed reservepersoneei te vormen, volgt men aan de overzyde van den Oceaan juist een tegenovergesteld systeem. Hier rust op de marine de plicht, om personeel voor de koopvaardyvloot te vormen! Tenslotte nog een enkel woord over het bouwprogram voor de koopvaardy, ten einde de ontstane bressen te dichten. Een bericht van de desbetreffende commissie van de eerste week in Maart 1941 vermeldt, dat er een begin is gemaakt met den bouw van 6 nieuwe werven en met de uitbreiding van een zevende, reeds bestaande werf. Voor deze zeven werven is tot dusverre 8 millioen dollar uitgegeven voor kranen, het aanleggen van hellingen, dokken, werkplaatsen, machines, enz. Men krygt evenwel niet den indruk, dat men ver gevorderd is met den bouw van nood- hulpschepen, althans niet in grooten omvang. Den 4den Juni 1941 meldde de ,,New York Telegram": ..President Roosevelt bevindt zich in een moeilyke positie. De V. S. zyn nog min der voorbereid voor een oorlog, dan Engeland en Frankrijk het waren. Voor een optreden op 66n Oceaan is de vloot onder de sterren en strepen gereed echter niet, om op te treden op twdd Oceanen." En zoo schynt het op dit oogenblik nog te zyn sationeel verioop als by beslissingen om het kampioenschap slechts zelden voorkomt. Heuser wist met zyn kleine gedrongen ge- stalte tegenover Lazek, die met kop eh schou- ders boven hem uitstak, niets beter te doen, dan heel zyn enorme kractit in geding te brengen, teneinde in de eerste ronden een be- slissing te forceeren. Het fighting", dat by in de Ver. Staten heeft geleerd, kwam hem hierby goed van pas en bezorgde hem de overwinning. Beide boksers besteedden geen seconde aan het gebruikelijke terreinverkennen, doch zet ten meteen alles op alles, waarby Heuser er steeds voor zorgde corps-en-corps te blijven, daar hy met afstandboksen tegen de lange amen van Lazek geen schyn van kans had. Heuseris eerste stormloop eindigde er mee, dat zyn linkeroog zoo goed als die tat geslagen werd. In de tweede ronde liep de uitdager, ofschoon reeds half groggy, opnieuw storm tegen zyn absoluut superieuren tegenstander, die hem opnieuw zwaar trof, zoodat Heuser bloedend uit oog, neus en mond in zyn hoek terugkeerde. De derde ronde bracht dan het dramatisch slot. Onverwachts einde. In de wetenschap, dat hy reeds practisclh verloren had, zette Heuser alles op alles. Zyn eerste aanval mislukte en hij gjng even down. Meteen daarop trof hy Lazeli byna tegeiy'k met een rechtsche en een linkscbe direct op de kin. Lazek wilde zich in de touwen laten vallen, schatte echter den afstand verkeerd en viel over het ondersrte touw half buiten de ring, waarby ook zyn achterhoofd ernstig werd getroffen. Ook nadat hy was uit get eld. kon hy nog niet uit eigen kractit opstaan. Naar wy later vemamen, heeft Lazek oogenblikkeiy-k Heuser voor een revanch uit- gedaagd, welke uitdaging behoudens de goed- keuring der bevoegde instanties, aanvaafd is. De Nederfandsche boksers. Van de drie Nederianders, die in den ring traden, heeft niemand het tot een overwin ning of ook zelfs maar tot een onbeslist kun nen brengen. Desondanks stelden onze land- genoten in het algemeen niet teleur Er waren maar weinig ingewyden, die verwacht- ten dat zy tegen de sterke Duitsche tegen- standers succes zouden boeken. Zy hebben echter bewezen, dat zy over het geheel geno men over een behooriyke techniek beschikken. dat het heji niet aan moed ontbreekt en dat zij hard genoeg zyn om het noodige te incas- seeren en over de ronden heen te komen. In 6dn opzicht schieten zy absoluut te kort: ni. in routine en ring-ei-varing. In het Ucht- gewicht heeft Marinus Krijger (60.5 kg) een goede party gebokst tegen den Duitschen kampioen Ernst Weiss (58 kg). Krjjger liep in het begin nogal hard van stapel, wat voor Weiss aanleiding was om zich in de verdedi- ging terug te trekken. In de vierde ronde zag Weiss, die vooral tegen Krygeris snelle linksche zoo goed als niets wist in te bren gen, zich gedwongen ook eens wat punten te verzamelen. Zyn poging om een beshssing te forceeren, mislukte. Hy bereikte echter wel, dat Kryger, die bovendien door een wonde aan het linkeroog gebandicapt werd, in zyn stooten te weinig kracht meer wist te leggen om nog succes te kunnen hebben. Tot in de acbtste ronde verdedigde Kryger zich ultstekend. Hy beschikte echter niet meer over voldoende punch, om Weiss, die even- eens aan het einde van zyn krachten was, de overwinning op punten te ontnemen. Jo de Groot gaf goed kamp. De beste der Nederianders was.zonder eenige twijfel onze nationaal kampioen half- zwaargewicht Jo de Groot (79.5 kg) tegen den Duitschen ex-kanxpioen Heinz Seidler (79.1 kg). Seidler kon aanvankelyk niet op toeren komen. Hy verdedigde zich tegen de ononderbroken aanvallen van de Groot uit- sluitend met clinching; in'de derde en vierde ronde kwam hy eindelyk los en de Groot kreeg veel te incasseeren, wat hem ultstekend afging. Juist toen het er naar uitzag, dat Seidler's aanval was gehroken, slaagde deze er in de zesde ronde in, een rechte swing op de Groot's kaak te plaatsen en hem tegen de planken te zenden. Deze slagtrof zoo on- gelukkig, dat de Groot, die zelfs geen oogen blik versuft was, door een plotselinge ver- lamming in zijn linkerbeen niet meer omhoog kon komen. Zonder aan SeidleT te kort te willen doen, gelooven wy, dat deze ongeluk- kige treffer Nederland van zyn eerste kans op een overwinning heeft beroofd. Hilt en tnuis. Over den stryd tusschen den Duitschen en Nederlandschen kampioen welter-gewicht Gu.sTtaf Eder (67 kg) en Robert Disoh (63.3 kg) kunnen wy kort zyn. Ongetwyfeld is Eder een te sterke tegenstander voor Disch. Desondanks heeft Disch deze wedstrijd min der met een enorm puntenverschil verloren, omdat Eder zoo overweldigend in vorm was, dan wel, doordat Disch zyn eigen kansen veel te laag aansloeg. Na in de eerste ronde een harde slag geincasseerd te hebben, legde Disch er zich uitsluitend op toe, een knock out nederlaag te ontgaan. Op die manier ont- stond er een spel van kat en muis, waarby Eder overigens nog een groot aantal treffers en oogwonden opliep. Disch is hard en vlug en zooals hij getoond heeft te zyn, ongetwy feld tot veel meer in sfaat, dan hy in de Deutschlandhalle lief zien. schen de stukken lag een politie-foto van den jongeman, en profiel en an face. Hy bekeek het aandaehtig. Neen, dat was geen mis- dadigerstype. dat energieke voorhoofd, die vastberaden trek om den mond getuigde van wilskracht en die zwarte oogen boezemden geen wantrouwen in. Hij stak de foto in z'n portefeuille en bladerde nog wat door, maar veel bizonders vond hy er niet in. Alleen de conduitestaat van het Huis van Bewaring las hij geheel na. Het laatste papier was een rapport over het vroegere leven van den veroordeelde en ook dit las hij aandaehtig door. De jongeman bleek inderdaad van goede burgerafkomst; zijn ouders waren jong gestorven, zoodat hij als zestien- jarige jongen met een twee jaar cudere zuster vroeg op zichzelf was aangewezen De voogd bleek z'n taak niet al te serieus te hebben vervuld. De jongen was op een groot handelskantoor gekomen, waar hij tenslotte boekhouder was geworden. Een goed jaar geleden was hij ontslagen we gens in- krimping van personeel, weliswaar met een mooi getui'gschrjft. Zijn zuster was winkel- juffrouw in een der grootste modezaken. „Heeft hy nog bezoek gehad tydens z'n voorarrest?" vroeg Koks eensklaps. ,,Ja", antwoordde de Officier, die even by den rechereheur was komen staan. Hij wees in het dossier. „Hier zijn de bezoekbriefjes nog. Z'n zuster heeft hem iedere week toe- zocht, verder een reclasseeringsambtenaar en dan natuurlijk zyn verdediger." Koks bezag 1 even de bezoekbriefjes. Ze waren alien onderieekend' door den bewaa - der, die bij het, bezoek tegenwoordig was geweest. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 5