NiEUWS DVERTWI HERDENKIHG VAN DEN 30» JANUARI DOOR HITLER. VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Buitenland IE EL ik DUITSCHLAND STR3JDT VOOR EUROPA. ri.ikhmaarschalk goring ASONNEMBNTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen :'r. per post 1,73 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet bnitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: N.V. Firma F. VAN DE SAN OF Directeur: 1. van de Sande. GIRO S8159 TELEFOON No. 2073 ADVEETENTI£NVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ADVERTENTIfiNper 5 regels 52 cent by vooruitbetaling Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uifcgave, BIT BLAB VERSCHIJNT IEDEREN MAAVOAG-, WOENSD.AG- EN VRIJDAGAYOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. (Slot.) iv- Geen tweede 1918. Nu moeten zij mi), zoo ging Hitler voort, op grand van myn heele gesebiedenis, juist begrijpen: Ik beb eens een woord uitgespro- ken, dat het fouitenland heelemaal niet be- greep. Ik zeide: wanneer de oorlog dan al onvermydelijk is, dan wil ik hem liever voe- ren, niet omdat ik naar dezen roem verlang (Ik doe bier gaame afstand van mijn roem, dat Is in mijn. oogen heelemaal geen roem, mjjn roem zal, wanneer de Voorzienigbeid mij in bet leven boudt, eens toob in de groote werken des vredes bestaan, die ik nog denk te ecbeppen), maar omdat ik geloof, dat wan-' neer de Voorzienigbeid het dan al zoo be- beechikte, dat deze strijd volgens de onna- speuriyken wil dezer Voorzienigheid, moest worden uitgevochten, dat dan inderdaad ik de Voorzienigheid slechts kan bidden mij den last van dezen .strijd toe te vertrouwen. Ik wil dien last dragen en voor geen verantwoordelijkheid terugschrikken. Ik wil iedere veran'woorde- lijfcheid dragen, zooals ik die tot dusverre ge- dragen beb. Ik weet, dat dit volk mij ver- trouwt. Het Duitsche volk mag echter ook van 66n ding overtuigd z^n: een 1918 zal zicb, zoo lang ik leef, niet voordoen. Ik zal nooit deze vlag laten neergaan. Hitler ging verder (terwijl bij het noemen van iederen bondgenoot uiterst krachtig ap- pdaus klinkt), ik verheug mij, dat bij onze sol- daten thang zoovele bondgenooten zijn geko men. In het Zuiden, Italie, heelemaal in het Noorden, Finland en daar tussebenin al de andere naties, die eveneens bun zonen naar bet Oos' enzenden: Hongaren, Slowaken, Xroaten, Spanjaarden, Belgen, ia zelfs Fran- aChen nemen deel aan dezen etryd en boven- dien de vrtj.willigers der Germaansche staten alt het noorden en uit het Western Het is reeds thans een oorlog Vfen Europa en ten slotte in het Oosten als nieuwe bond- genoo', die een zekeren heer zyn belachelijke phrases reeds heeft afgeleverd: Japan. Over den oorlog zelf wil ik weinlg spreken. HBer spreekt reeds de gesebiedenis 1939, die afrekening met Polen, 1940 Noorwegen en Frankr-yk en Engeland, Nederland en Belgie, 1941 eerst de Balkan en toen eindelijik dd staat, waarvan de beer Cripps nog slechts enkele dagen geleden in zijn praatzucbt ver- aekerd beeft, dat bjj zicb reeds jaren heeft voorbereid op den strijd met Duitschland. Ik wist, dat op het oogenblik, waarop bet mij duidelijk was, dat bier een valsch spel ge- speeld werd, toen ik vernam, dat Churchill reeds in zijn gebeime zittingen gewezen bad op den nieuwen bondgenoot, op het oogenblik, waarop bier in Berlijn, Molotow- afscbeid nam onder de auspicien van zijn mislukte eischen, die ik niet kon inwilligen. En ook* bier ben ik bet lot dankbaar, dat bet mjj geplaatst, beef' aan het hoofd van het R$k en dat my veertien dagen of drie weken eerder tijd vergund zijn geweest om den eer- sten stoot toe te brengen. Wy hebben dat ook in Oost-Azid beleefd. W'ii kunnen Japan Slechts gelukwenschen, dat het in plan's van nog langer te marchandeeren met de leugen- achtige subjecten, kort en krachtig heeft toe- geslagen. En nu strjjden sedert 22 Juni onze soldaten in het Oosten een strijd, die eenmaal in de ge- schiedenis opge eekend zal worden als een hel dent Led van ons volk. Be oorlog ter zee. Ter zee zullen onze duikbooten datgene te schande maken, wat Roosevelt in zijn voor- nemen had. Hij had bet voomemen door steeds nieuwe verklaringen betreffende Ame- rikaanscbe souvereine gebieden bet Duitsche duikbootwapen geleidelyk van d'en Oceaan te verdringen. En op een heel kleine ruimte te houden, die door de Britsche zeestrifdkrach en beschermd had kunnen worden. En dat was ook de reden van het achteruitgaan der cijfers van het tot zinken gebrachte schepen, niet de minder goede kwaliteit of het afnemende aan- tal duikbooten. Integendeel, dit is ontzagltjk toegenomen. Gij zult begrijpen, zoo zeide Hitler, verwijzen- de naar deze verklaringen van Roosevelt, dat het voor mjj steeds een overwinning was af te wegen of Ik nu aan deze leugen en dit bedrog een einde moest maken, dan wel, om wille van' den lieven vrede, mij. een nieuwe beperking moest laten opleggen. Het optreden van Japan heeft ons van deze zorg bevrijd. Thans eullen zij konvooien noodig hebben op alle oceanen der wereld en nu zullen zij zien, hoe onze duikbooten werken. Welk'e plannen zij ook mogen hebben, wij zijn voor alles bewa- pend van het Noocden tot aan het Zuiden, van de kust tot aan hat Oosten. Wij staan pal. En waar wij staan, zullen wij geert dutmbreed van den bodem zonder strijd prijs geven. En wanneer wij een duimbreedte op- geven, wordt onmiddellyk opnieuw aangeval- len. Wy zy.n gelukkig sinds gisteren te weten dat kolonel-generaal Rommel met zyn dappere Italiaansche en Duitsche pantser- soldaten op het oogenblik, waarin de Engel- schen geloofden hem te hebben verslagen, onmiddellyk rech'somkeert maakten en hen terugsloeg. Zij zullen dat zoo lang beleven,' totdat deze oorlog met onze overwlbning ge- eindigd zal zyn. Hierbij komt onze luchtmacht, haar roem is onvergankelijk. Wat zij gepresteerd heeft, is een heldendom, dat men door onderscheidin- gen niet genoeg kan waardeeren, En achter onze wapens waarvan de Etihrer in het bijzonder weer de infanterie roemde s aat een reusacbtige verkeersorganisatie. Zij alien werpen zicb in den strijd en zullen ook dd zwaarste taken vervullen. Want het is van- zelfsprekend: gemakkelijk was het ov'ergaan van een bewegingsoorlog naar een verdediging in bet Oosten niet. Be verdediging heef't ons niet de rust opgedrongen. Opnieuw een jaar ran overwtnningien, Na gewezen te hebben op de moeilykheden, die een vorst tot 45 graden voor de gevechten van de troepen van Duitschland en de bond genooten in het Oosten met zich mede braeb't, verklaarde de Filhrer: Op dit oogenblik, waarop deze moeilyke overgang noodzakelijk was, heb ik bet als mijn taak beschouwd, de verantwoordelijkbeid hiervoor op mijn schou- ders te nemen. Ik wilde nog dichter bij mijn soldaten staan en ik wil bun thans verzeke- ren: ik weet, wat gijr presteert, doch ik weet ook, dat bet zwaarste achter ons ligt. De winter was de groote hoop van den vijand in het Oosten. De winter zal deze hoop niet in vervuliing doen gaan. In vier maanden waren wij. bijna tot Mos~ kou en Leningrad opgerukrt, vier maanden van den winter zijn thans voorbij. De vijand is op enkele plaa' sen enkele kilometers voor- uit gekomen en heeft daar becatomben bloed en menschenlevens geofferd. Dat kan ons onverscbillig laten, doch over enkele weken zal de winter in het Zuiden reeds ten einde zijn en daama zal ook verder in bet Noorden bet voorjaar komen. Het uur zal komen, waarop de grond weer hard en stevig wordt en waarop wij den vyand zullen verslaan, want dat kan ik zeggen: de soldaat in de voorste linies besefzijn torenbooge superio- riteit tegenover de Russen. Hen, met de Rus- sen te vergelyken zou een belee®ging zijn. j Het beslissende is alleen, dat de overgang van den aanval tot de verdediging gelukt en ik mag zeggen, bij is gelukt. Dit front staat j en achter dit front staat thans een Duitsch .I vaderland, dat het waardig is. Ik beb onlangs, toen ik inzag, dat datgene, wat was voorbe- reid, om bescherming te bieden tegen de vorst, i nog lang lang niet voldoende was, een appt-1 tot het Duitsche volk gericht. Dit app&l was i een stemming. Wanneer de anderen van demo- i cratie praten: hier is de ware democratie. Zij heeft zich getoond in deze dagen, toen een geheel volit vrijwillig gaf. j Ik kan op dezen dertigsten Januari slechts j een ding verzekeren. Hoe dit jaar zal af- loopen weet ik niet. Of dun de oorlog voor- i bij zal zijn, weet ik niet, doch een din-; *t I ik: waar de vijand ook opduikt, vv'. hem in dit jaar weer verslaan, prcci is tot dusver. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn. Wy mogen niet eens een vergelijking maken met eer. rijd van Frederik den Groote. Frede- rik den Groote moeet tegen een overmacht strijden, u:e welhaast verplet'erend was. Wij hebben bet sterkste leger ter wereld en de sterkste luchtmacht ter wereld. Wij hebben een vijand voor ons, die misschien numeriek sterker kan zijn., doch wij zullen in het voor jaar numeriek aan hem gelijk zijn. Wij zullen hem dan met de wapens weer verslaan. Dan konT weer onze tijd. V66r alles echter: wij hebben thans bondgenooten. Wij leven ook thans niet meer in den tijd van den wereld- oorlog. Wat Japan alleen in het Oosten presteert, is in het geheel niet te schatten. Ons blijf geen andere weg dan den weg van den srijd en den weg van het succes. Hij kan moeiljjk of makkelijk zijn, hij. is nooit moei- lijker dan de gevechten van onze voorouders. Het gebed van den aartsbisschop, die wenscht, dat Europa door het bolsjewisme gestraft wordt, zal niet in vervuliing gaan. Doch het volgende gebed zal in vervuliing gaan: God, geef ons de kracht, ondat wij voor ons volk, onze kinderen en kindskin- deren de vrijheid behouden en niet alleen voor ons Duitsche volk, doch voor de andere volken van Europa. Want het is een oorlog voor geheel Europa en zoodoende werkelijk voor de geheele menschheid. Op ITALIA A NSCH MTEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weennachtsbericht van gisteren luidt als voigt: Gemotoriseerde Italiaansch-Duitsche pant- eerafdeellngen rukken ondanks den weerstand van den tegenstander op ten Oosten van Cy- rene. Luchtformaties zijn tusschenbeide geko men in den slag, waarbij zjj doeltreffend bom- hien wierpen op ravitailleeringscenlra en ma- teriaaldepots van den vijand, terwijl gemoto riseerde strydmlddelen en vllegtuigen op den grond met mitrailleurvuur werden bestookt en in brand geatoken. De ongunstige weeraomstandigheden hebben het offensief van de Duitsche luchtmacht op het elland .Malta niet vertraagd, waar vlieg- ▼elden en haveninstallatios het voorwerp vormden van verscheidene aanvallen. '(sxsxsxs>&>sxgxsx3xgxsxsxsxsx§xsx§x§x3>G2 DUITSCH WEERMACHTBERICSHT. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Dinadag bekend: In verscheidene -jectoren van het Oos- telijke front, in het bijzonder ten N.O. van Taganrog, zijn aanvallen der bolsje- wisten met groove verliezen voor den vijand afgeslagen. Op andere plaatsen leidden eigen aanvallen ondanks aai ver- zet van den vijand en moeilijkheden ten- gevolge van den sneeuwval tot plaatse- lijke successen. De bolsjewistische luchtstrrjdkrachten verloren in luchtgevechten en door aan vallen op vliegvelden 23 vliegtuigen, zon- der dat aan onze zijde verliezen werden geleden. Voor de Britsche Zuid-Oostkust hebben gevechtsvlieg uigen uit beschermde kon vooien drie vrachtschepen van 10.000 brt. in totaai en een bewakingsvaartuig tot zinken gebrach't. Een ander vry. groot koopvaardijschip werd zwaar getroffen. In het bestek van de gewapende verken- ning heeft de luchtmacht overdag met goed gevolg een fabri-ek aan de Scho sche Oostkust gebombardeerd. In de Cyrenaica werd de terugtrek- kende vijand opnieuw tot den strijd ge- dwongen en teruggeworpen. Hij leed verliezen aan menschen en materiaal. Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvlie- gers op' vliegvelden, havenwerken en an dere militaire doelen van het eiland Malta werden bomtreffers van zwaar kaliber ook cp een munitie- en torpedo- atelier geplaatst. Aan de kust van de bezette gebieden in het Westerf hebben Duitsche jagers Maandag drie Britsche vliegtuigen neer- gehaald. De strijd tegen de vjjandelijke verzor- gingsscheepvaart is in Januari op ver- schillende zeeen met goed gevolg voort- gezet. Marine en luch'macht brachten 63 koopvaardrjschepen van 400.600 brt. in totaai tot zinken. Hiervan hebben alleen duikbooten 56 schepen van 367.000 (J) brt. vernietigd. (ft De Britsche marine verloor in hetzelf- de tijdvak in den strijd met eenheden der j) Duitsche marine drie torpedojagers, een duikboot en een mo'ortorpedoboot, boven- dien werden een kruiser, vier torpedo jagers, een duikboot, een mijnenveger en een bewakingsvaartuig alsmede 28 koop- vaardijsc.hepen. door bom- of torpedo- treffers beschadigd. De verliezen der bolsjewisten zijn in deze cijfers niet be- grepen. ~&»Sx§xs><sx3xs><3xsxsxsxsxs>®<s><&<&>gxsx&<sx Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag aanvallen ondar- nomen op Napels en Palermo. Zij wierpen eenige brisant- en brandbommen neer. Qnbe- langrijke schade, geen enkel slachtoffer in Napels, drie gewonden in Palermo. NATION ALE NOORSqHE REGEERING ONDER QUISLING. Op een verzoek van het Noorsche ministe- rie dat het Noorsche hooggerechtshof als staatsrechtelijk onaantastbaar iheeft erkend, heeft Vidkun Quisling zich belaat met het m inis t er-p res ident s chap. Rijks'commissaris Terboven heeft zyn toe- stemming hiertoe gegeven en het aangeboden ontslag van de tot dusver fungeerende regee- ring aanvaard. De vorming eener natlonale Noocsehe re- ■geering wordt door minister-president Quis ling ten uitvoer geiegd. Naar aanleiding hiervan is in de Oslosche vesting Akershub een officieele plechtigheid gehouden, in den loop waarvan rykscommis- saris Terboven en minister-president Quisling richting aangevende redevberingen hielden over de positie van Noorwegen in het nieuwe Europa en zijn politieke toekomst. DE STAATKUND1GE BETEEKENIS VAN DE NIEUWE POSITIE VAN QUISLING. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Met het uiiiroepen van Quisling tot minis ter-president van Noorwegen is de staats- rechtelyke positie van dat land misschion direct nog niet gewijzigd, doch m iedec geval is de yerandering tegenover Duitschland daaranede duidelijk geworden, aldus verzeker- de men ons alhier van bevoegde zijde. Men legde er den nadruk op, dat het in dezen tijd van een strijd op leven en dood tegen het bolsjewisme en de oveiheersching van Enge land, voor de Europeesche landen in hun ver- houding tot Duitschland een kwestie is van vertrouwen tegenover vertrouwen. Duitsch land kan natuurlyk slechts samenwerken met diegenen, die eveneens die beide vyanden van het Europeesche continent bestrijden en van v/ie dus Duitschland geen „dolksteek in den rug" te vreezen heeft. Zooals Quisling in zijn rede te kennen gaf, is de ontwikkeling met de huidige wijziging nog niet beeindigd, zy gaat voort. Rijkscom- missaris Terboven gaat niet weg; hij is de vertegenwoordiger van den Fiihrer en heeft de Duitsche helangen in Noorwegen te behar-' tigen. Er is natuurlyk niets tegen, dat Noorwe gen te zijner tijd een afzonderlyken vrede met Duitschland sluit, alleen zullen, zoolang de oorlog duurt, verschillende maatregelen in het belang van de oorlogvoering gehand- haafd moeten blijven. Vroeger kende men in Nooi-wegen een col lege van gelykwaardige ministers, onder wie een met den naam van staatsminister als eer- ste. De titel en rang van minister-president vcor Quisling zijn dus lets nieuws. Ook zijn aan deze nieuwe functie de bevoegdheden ver- bonden, welke vroeger de Noorsche koning in mi tegenover Staatsraad en Stortmg had. Het koningshuis werd, naar bekeud, in 1940 te Oslo vervallen verklaard. De overdracht van eenige der vroegere koninklijke bevoegdtieden op den nieuwen minister-president praejudi- cieert niet ten aanzien van den status van Noorwegen als koninkrijk of republiek. Zij he- t.eekent slechts het Ingang vinden van de autoritaire teginselen. Of deze gang van za- ken nog door een vrije volksstemming aan het oordeel der Noccsche bevolking zal wor den voorgelegd, valt momenteel nog niet te zeggen. Natuurlijk is het gebeurde in Noor wegen een symptoom van de vorming van ean nieuwgeordend Europa, doch het raakt voorshands alleen Noorwegen: men kan niets daaruit beeluiten ten aanzien van de toe komst van Nederland, Belgie, Frankrjjk of andere landen. Met Frankrijk ligt de zaak uitecaard heel anders, ook wet betreft een af- zonderlyke vrede. QUISLING: NOORWEGEN IN HET NIEUWE EUROPA. Schouder aan schouder met Duitschland. Ophouw in Nationaal-Socialistischen geest. Men gelooft een man uit onze landstreken voor zich te hebhen. De Liooge gestalte, het uitdrukkingsvolle maar toch gesloten gezicht, blond haar en blauwe oogen, daarbij de terug- houdende aard, dat alles verraadt het Noord- sche karakter. Ook de vastberaden taaiheid behooct daartoe, waarmee Vidkun Quisling het eens als juist erkende doel nastreeft, om daarvoor door de geEieele pers der democratie tot prototype van den landverrader gestem- peld te worden. De Noorsche politick werd gedurende tientallen jaren bijna uitsluitend door conjunctuurbewuste parlementariers be- paald, die het volk opvoedden tot grof mate- rialisme, tot een met zichzeif ingenomen hur- gerlijkheid zonder eenig nationaal gevoel. Geen wonder, dat een man, die strijd en offers verlangt voor een nationale en soc-iale vrij heid, voor een germaansche gemeenschap, zelfs in het eigen land een in het begin bijna bovenmenschelijke taak te vervullen heeft. Met kennelijken trots bekent de Leider der Nasjonal Samling zich tot zijn mannen. Met een levendig gebaar accentueert hij het feit, dat deze jonge vrywilligers met hun Duitsche kameraden tot een frontgemeenschap aan- eengesmeed zijn, die in elk opzlcht voor beide deelen de beste ervaringen gebracht heeft. Uit hen ontstaat een voor Noorwegen volko- men nieuw type mensch, die na zijn terug- keer van de fronten niet alleen de beste mili taire opleiding gehad heeft en bewezen heeft tot de beste soldaten te behooren, maar ook een beproefde drager der idee is. Zoo onaan- genaam het ook is, meent Quisling, deze jonge strijders op het oogenblik in Noorwegen bij het moeilyke week der Nasjonal Samling te moeten missen, van zoo uitermate groote waarde zullen zij na hun terugkeer zijn. Voor alles zal de groote germaansche verbonden- heid door dezen gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme in hen zoo diep ver- ankerd zyn, dat zij sterk en gedragen door hun geloof ook den binnenlandschen politie- ken strijd tot een goed einde zullen kunnen brengen. Vidkun Quisling betoogt vrijuit, wanneer hij over de gebeurtenissen komt te spreken, die Noorwegen in den oorlog voerden. Toen de Europeesche oorlog uitbrak, bevond Noor wegen zich, niettegenstaande een zekere materieele welvaart, in een emstige binnen- landsche en buitenlandsche crisis. Engeland en de Noorsche Engelschen en hun bolsjewis tische bondgenooten speelden in Noorwegen een duidelijk spel. De positie van Noorwegen als sleutel tot de Noordsche ruimte dreigde den Britten voor zeer doorzichtige doeleinden toegespeeld te worden. Het lot heeft het anders gewild. De verbinding met het rasbe- wuste nationaal-soeialistische Duitschland zal de nationale vernieuwing in Nooi-wegen aan- merkelijk bespoedigen. Er zal een nieuw Noorwegen worden opgebonwd, dat op het nationaal-socialisme, de Noordsche levenswet- ten en een nauwe samenwerking met het Duitsche broedervolk becust. De Noorsche vrijwilligers zijn de beste foevestiging van- deze doelstelling. „Wij gelooven, dat het ons op deze wijze gegeven zal zijn, politiek en zede- lijk een der belangrijke deelen van het nieuwe Europa te worden", zoo zeide Quisling on langs. Bij iederen zin, die Vidkun Quisling spreekt voelt men, hoe zeer hij al die jaren onder zijn kansloos schijnenden strijd en onder het ge- lach van den pro-Engelschen burger moet ge leden hebben. Slechts enkelen luistecden naefr zijn waarschuwenden stem. En deze enkelen hadden geen invloed. Hij heeft tot aan de laatste critieke uren in April 1940 als een hartstochtelijk en om zijn land bezorgd vader- lander voor de waanziimige neutraliteitspoli- tiek gewaarschuwd, doch deze toch niet kun nen verhinderen. Het Duitsche bestuur gaf de Noorsche instanties nog eenige maanden na de bezetting gelegenheid, de binnenlandsche toestanden te regelen. Toen dat in elk opzicht mislukte, kwam de dag, waarop Quisling het program van de Nasjonal Samling als richt- lijn voor den Noorschen arbeid kon afkondi- gen. Quislings bijzondere belartgstelling gaat uif naar het cultureele werk, dat naast de poli tieke en economische herorienteering het be- langrijkst voor 't contact met Duitschland is. De Leider der Nasjonal Samling legt spe- ciaal den nadruk op het feit, dat de oude tra- dities en de trots op het onvervalschte ger- manendom in Noorwegen altijd levend zijn gebleven. Zij waren slechts door den tijd van het liberalisme overwoekerd. Een groot deel van het volk was er zich niet meer voldoende van bewust. ,,Wij zullen het juist in dit op zicht niet moeilijk hebben, aan de overleve- ring aan te knoopen", zegt Quisling. Ook hiervoor zullen de vrijwilligers, die heden aan het Oostfront staan, de beste schakel vormen. Daarenboven zal de meer intensieve uitwisse- ling der jeugd den band der germaansche broedervolken automatisch versterken. De Duitsche taal, die in de Noordsche landen uit overwegingen van werkelijkheidspolitieken aard mede in de eerste plaats onderwezen werd, zal de voorkeur krijgen. De belangrijke Noorsche dichters en componisten voelden zich in Duitschland reeds irnmer thuis, eens Ibsen en Bjornson, tegenwooidig Hamsun en Sinding, die zich beide onvoorwaardelijk tot de Nas onal Samling bekennen. Ook de uit- wisseling in de kunst wordt stelselmatig ge- intensiveerd. In Vidkun Quisling gelooft een man fana- tiek aan de kraoht van het Noordsche t-as en aan de germaansche gemeenschap, waarin hij om een plaats voor zijn Noorsche vaderland strydt. DE DUITSCHE PERS OVER QUISLING'S VERHEFFING. Het D.N.B. meldt uit Berlyn: De benoeming van Vidkun Quisling tot minister-president van Noorwegen wordt door de Duitsche pers gekenschetst als een belangrijke Europeesche gebeurtenis. De Volkischer Beobachter kenschetst Vid kun Quisling als den Noorschen politicus, die sinds jaren naar een samengaan met Duitsch land heeft gestreefd. Het blad wijst op den strijd van Quisling, welken deze in zyn land tegen het marxisme en voor een nationaal Noorwegen heeft gevoerd. Toen de Duitsche troepen op 9 April 1940 in Noorwegen land- den, zoo vervolgt de V.B., was Quisling de eenige vooraanstaande politicus, die in Oslo gebleven was. Hij achtte het zijn piicht, een regeering onder zijn leiding te vormen. Thans is Quisling minister-president geworden in een land, dat dank zij het Duitsche optreden en het toenemende Noorsche inzicht, militair beschermd, oeconomisch hervormd en nauw met het Duitsche Rijk verbonden is. De benoeming van Vidkun Quisling wordt door de Noorsche bladen eenstemmig geken schetst als de beslissende factor voor Noor- wegens toekomstige ontwikkeling. De bladen, die in extra-edities de bijzonderheden van het gebeuren hebben weergegeven, wyzen in hun commentaren op de beteekenis van de nieuwe nationale regeering voor Noorwegen. Het persbureau Norsk Telegrambyra schryft in zijn commentaar het volgendeDuitschland heeft thans het bewijs geleverd, dat het niet als vijand naar "Noorwegen is gekomen, en er in het geheel niet aan gedacht heeft, de vrijheid en zelfstandigheid aan het land te ontnemen. Aftenposten herinnert er aan, dat de Duit sche weermacht als verdediger en beschermer der door Engeland en de vroegere machtheb- bers misbruikte Noorsche neutraliteit het land Is binnengekomen. In den persoon van Vid kun Quisling is het Noorsche volk een man gegeven, die den Noren den levenswil heeft teruggeven. Morgenbladet schryft: Quisling heeft het welgefundeerde recht, de macht op zich. te nemen, daar hy de beweging vertegenwoor- digt die den staat schraagt. Morgenposten noemt de nieuwe ordening in Noorwegen een ,,heldere werkelijkheid". Het land zal alles doen, om Noorwegens plaats in het nieuwe Europa te waarborgen. NOORWEGEN STREEFT NAAR ZELFVERZORGING. (V.P.B.) De levensmidSelenschaarschte doet zich natuurlijk vooral ook in Noorwegen ge- voelen, dat met zijn betrekkelijk geringe be- bouwbare oppervlakte sterk afsteekt bij de landen van Midden-OEuropa. ,,Autarkie" is dan ook de leuze, die men overal hoort verkondi- gen. Noorwegen, dat in zoo hooge mate was aargewezen op den invoer, s'elt alles in het werk om de opbrengst van eigen bodem zoo- veel mogelyk te vergrooten. Ten einde dit doel te berelken beeft het Noorsche ministerie van Landbouw verschil lende maatregelen ingeVoerd, die betrekking hebben op het vraagstuk van de autarkic. Zoo zullen brjvoorbeeld in de naaste toekomst de landbouwbedrijven intensief aan den gang moe'en gaan, vooral die bedrij.ven, welke tot dusverre min of meer verwaarloosd zijn. Er zal op worden toegezien, dat elke duimbreed van den grond bewerkt wordt, om in den voedselnood van het Noorsche volk te voor- zien. In verband hiermede wendt men den blik steeds meer naar het Noorden van Noor wegen. De kansen van Noord-Noorwegen wor den in de pers dcuk besproken. Er zijn tal van nieuwe gezichtspunten geopend. Deze gang van zaken is des :e verwonderlijker, wanneer rr.en bedenkt dat 85 pet. van het Noorden van Noorwegen ten Noorden van den Poolcirkel ligt. Dit land behoort dus niet tot dat deel van den aardbodem, waarvan men zou kun nen onderstellen dat de landbouw er goede resultaten zcu opleveren. Toch zijn de om- standigheden er, dank zij den golfstroom, long niet ongunstig. Een Noorsch vakblad wist te betichten, dat Noorwegen slechts 20 pet. minder veevoeder opbrengt in het Noorden, dan in het Zuiden des lands. De aardappcloogst is er zelfs slechts 14 pet. kleiner. Wanneer men daarbij bedenkt, dat in het hooge Noorden nog een zeer aanzienlijke oppervlakte onbebouwden grond beschikbaar is, dan kan men daarnaar de beteekenis van Noord-Noorwegen voor den autarkischen landbouw afmeten, al zou men dit op het eerste gezicht niet denken. Als de grond echter met overleg wordt bebouwd, zullen de resultaten rijkelijk opwegen tegen de moeite, die men zich getroost heeft-. IN IT A LU Het DH.B. meldt uit Berlijn: Rijksmaarschalk Goring bevindt zich sedert den 27sten Januari in Italie. Den 28sten Januari heeft hij een bespreking van eenige uren gehad met den Duce. Den 29sten Januari heeft de koning-keizer van Italie hem ontvangen, in den avond van den 29-3ten Januari begaf Rijksmaarschalk Goring zich naar Zuid-Italie en den 30sten Januari be- zoc'ht hy zijn op Sicilie liggende formaties om zich Vem hun strijdvaardigheid te overtuigen. Den tweeden Februari is hij vcor verdere he- sprekingen naar Rome teruggekeei-d. ENGELSUIIK VL1EMJTUIGVERLIEZEA. Het D.N.B. meldt uit Berlyn: By de ondoeltreffende aanvallen van Brit sche bommenwerpers in den nacht van Zater- dag op Zondag op de kust der bezette ge bieden in het Weslen hebben de Engelschen volgens hun eigen opgave vier bommenwer- pers verloren. Een andere Britsche bommen- werper was overdag aan de Nederlandsche kust in zee gestort.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1