mm Predikbeurten. Landbouwberichten fat" I TERNEUZEN, 2 FEBRUARI 1942. DE VERKOOP VAN DAMESVILTHOEDEN VAN 1 FEBRUARI TOT 15 SEPTEMBER VERBODEN. BXAMEN MTOIDENSTANDSDIPLOMA. Het schriftelijke ex amen voor het Midden- btandsdlploma Algemeen® Handelsxennis wordt op Woensdag 22 April en^het monde- liace gedeelte in de week van 15 Jum afge- i^eifde inschrijving sluit op 28,Februari. Anmeldingsformulieren (met examenvoor- waarden, -eischen en extract-reglement) zijn gratis bij, bet Centraal Secretariaat voor bet Mlddenistandsexamen verkrijgbaar. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. De Staatscourant bevat een besluit van den R.yTtseomxnissaris voor bet bezette Nederland sche gebied van 9 Januari j.l., waarbij aan J. KnKf ontslag is verleend als burgemeester dser gemeente Krommenie Voorts is bij besluiten van den Rijkscom- m'Jssaris van 19 Januari eervol ontslag ver- iosnd aan J. L. C. van der Heyden als burge meester van de gemeente Denekamp en aan xnr. H B. Tutein Nolthenius als burgemees- ter der gemeente Zaltbommel, terwijl de bc- raoeming van F. H. Wan in n khof tot buige- naeester der gemeente Willemstad is inge- tnokken. NIEUWE BURGEMEESTERS. iHet Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en jiwtitie heeft op grond van paragraaf 3 van varordening nr 198-49 (4e verordening over bQzendere bestuursrechtelyke maatregelen) in verbinding met paragraaf 4 art. 1 van ver- omienihg nr. 3-40 over de regeeringsbevoegd- beden in de Nederlanden tot burgemeester benoemd; Dnspecteur b.'d. Martinus Tuiten te Arnbem tot burgemeester van Westkapelle; axsr. A. J. J. de Glas te Maastricht tot bur gemeester in Hoom; brigade-majoor der rijksveldwacht W. A, Hetterscbeid te Blerik tot burgemeester in Baexem en Grathem; gemeente-ambtenaar P. J. J. Beurgens te 's Gravenlhage tot burgemeester in 'Hoensel, Neeritter en Ittervoort. /AVAAR INVALIDE OUD-STRIJDERS KRIJGEN VRIJ TRAMVERVOER. Naar de N. R. iCrt. verneemt, beeft het boofd van het afwikkelingsbureau van bet departement van Defensie besloten, jaarlijks legitimatiebewijzen te verstrekken aan gepen- sioneerde ems ig getroffen Nederlandsche oor- logsinvaiide militairen. Met ingang van 1 Februari van dit jaar hebben de bouders van deze legitimatiebewij zen gedurende het jaar 1942 vrij vervoer op aile tram-, bus- en bootlijnen van de onder- injemingen, die lid izijn van de Nederlandsche Vereeniging voor Tramweg- en autotransport- diensten. Daacbij zijn aangesloten aile intercommu- nale tramondernemingen, alscmede de Haag- sdbe Tramwegmaatscfoappij, de Rot erdam- sche Electriscbe tram, het Gemeentelijk Tram- bedrijf te Amsterdam, de Blauwe Tram enz. Tot de ernstig getroffenen worden o.a. ge- rekend de oorlogsinvaliden, die een amputatie van arm of been hebben ondergaan, blind zijn en hiermede geljjk te stellen gevallen. Het legitimafebewijs wordt uitgereikt door het afwikkelingsbureau van het departement Van 'Defensie, welk bewijs mede geteekend wordt door den chef van den ryksgeneeskundigem 'dienet en den secretaris van de N.V.T.A. De legitimatiebewijzen dragen een geel omslag, waarop bet jaar van afgifte vermeld staat. Aan de burgemeesters is bovendien van de a^jde van den Rijksgeneeskundigen dienst ver- aqcbt medewerklng 'e verleenen bij bet uit- reiken. van deze bewijzen. In eersten aanleg izrnlen biervoor ongeveer 100 150 personen in aanmerking komen. lb den omzendbrief aan de burgemeesters Wordt er o.a. op gewezen, dat oorlogsgewon- den steeds recibt bebbeni op geneeskundige be- handeling en verpleging voor de gevoigen van bun oorlogsverwondingen. Zij of bun behan- idelenide geneesbeeren kunnen zich daartoe tot den Rijksgeneeskundigen dienst ricbten. In 'den regel zal de behandeling dan in een der IRykshospitalen te 's-Gravenhage of Utrecht gesbhleden, onder vergoeding van reiskosten en uitkeering van militaire inkoansten. Naar aanleiding van bovenstaande betref- fende vrij tramvervoer voor zwaar invalide oud-strrjders, vememen wij nog, dat 'n soort- geiijke regeling eveneens bestaat ten aanzien van het vervoer per spooriweg. Het boofd van bet afwikkelingsbureau van defensie beeft nl. reeds geruimen tijd geleden, in overleg met de dlrectie der Ned. Spoorwegen bepaald, dat aan ernstig getroffen oorlogsinvaJide militai ren acbtmaal per jaar vrij vervoer (heen en terug) per spoor wordt toegekend voor een door den gereehtigde te bepalen reis. Hierin is in voorkomend geval tevens begrepen bet vervoer van een begeleider (b.v. voor blinden) een invalidewagen e.d. Evenals bij het vervoer per tram wordt het vrij vervoer per spoor verstrekt op vertoon van een legitimatiebe- ■wijs, dat in overleg met den chef van den Rgksgeneeskundigen dienst aan den betrok- k«ne wordt uitgewerkt. NED. KULTUURKAMER. (De president van de Nederlandsche Kul- ttmrkaaner maakt de volgende benoemingen beltend: le. piof. J. de Vries tot Vice-president; 2. •dir. G. Hoeksfcra tot directeur-generaal; 3e. M. Biokzyl, tot leider van bet persgilde; 4e. Jan C.de Vos tot leider van bet gilde voor theater en dans; 5e. J. Learbuch tot bestuur- >der van het persgilde; 6e. W. J. Wiers tot be- stuurder vein het theater en dans. BOM MEN OP ROTTERDAM. Uit kringen der Rotterdamsche bevolking •wordt aan het A.N.P. geschreven: iWederom hebben Ehgelsche luchtpiraten het klaargespeeld een bloedigen overval op de burgerbevolking van het vreedzame Rotter dam te doen. In de late avonduren van een •der laatste dagen huilden de sirenes. Motor- geronk vervulde de lucht, waar doorheen zich reeds spoedig bet ontploffen der lukraak ge- worpen brisantbommen mengde. Ver van Aile militaire doelen zochten de verderfelijke projectielen van een misdadigen tegenstan- ■der hun weg naar woonhuizen en kantoorge- 'bouwen, de bewoners begravend onder ber- gen puin. Versch ligt nog in ieders hcrinnering het toombardement, dat de havenstad aan de Maas •ankele maanden geleden moest ondergaan. Toen had de Engelsche radio den treurigen wood in haar uitzendingen in de Nederland sche taal de woorden door den aether te zen- iien., dat Rotterdam nu eenmaal een voor den oorlog belangrijk doel was, dat de oorlog nu oeninaal offers vraagt en de piloten der En- jgelscbe luchtmacht r.met een bloedend hart" «K>ven Rotterdam „hun soldatenplicht" had- den vervuld. Diezelfde radio speelde het klaar fcaai- tiooixiers in een andere uitzending het kprookje op te disschen, dat het Duitsche vliegers warqn geweest, die dezen aanslag op *Ue wetten der menschelijkheid hadden uit- Igevoerd om hem de Ehgelsche luchtmacht uit redenen van atemimingmakerij in de schoenen Usafzettingen langs de kust. (Polygoon-Meyer) te schuiven. Naar tot nu toe kon worden ge- constateerd heeft de aanval dei Engelsche luchtpiraten 24 inwoners om het leven ge- bracht. In de ziekenhuizen der stad steunen 61 zwaargewonden van pijn. Het aantal der lichtgewonden is aanmerkelijk hooger. doch staat nog niet vast. Scbade aan militajic 1 jecten is door dezen zinneloozen aanval niet veroorzaakt. Noch Duitsche burgers noch leden der Weermacht beiiooren tot de slacht- offers. De bloedige gevoigen van dit bombar- dement moet bet Nederlandsche voile, en aat alleen dragen. Voor de openbare meemng der gelheele wereld stellen wy Churchill, in wieus ontaarde brein het idee van dit vernieungf- werk wel zal zijn ontstaan, de vraag wat hij van daden of liever wandaden als deze voor den afloop van den oorlog wel verwach Bij de Duitsche eindafrekening met dezen schul- dige aan den oorlog zal de post Rotterdam niet worden vergeten. Het blijft overgelaten aan de vindingrijkheid van den Engelschen sprookjeszender ook nu weer een of anderen draai te zoeken, om.de Nederlandsche bevol king duidelijk te maken, dat ook de jongste aanslag op Rotterdam slecb s voor bet welzijn der Nederlanders was gedacbt; wie de verbit- tering- heeft meegemaakt, die onder de men- schen van deze zwaarbeproefde stad thans heerscht tegen de Royal Air Force, welks op- treden alles behalve „koninklijk" is, die zou den heeren aan de overzijde van het Kanaal van barte de gelegenheid toewensclaen, zich eens persoonlijk te overtuigen van de stem ming in Nederland, wij gelooven, dat dan onder den indruk van een dergelijke ervaring de uit zendingen in de Nederlandsche taal der En gelsche radiostations voor geruimen tijd zou- den iworden gestaakt. THEATER EN DANS. Het departement van volksvoorlichting eh kunsten, afdeeling theater en dans, deelt j mede: 1°. Tooneelstukken, welke niet in druk zijn verschenen, alsmede voordrachten, liede- ren, revue's en cabaretnummers moeten cer goedkeuring in duplo worden ingezonden. Na behandeling wordt een exemplaar der goed- gekeurde stukken, voordrachten, enz. terug- gestuurd. 2°. Van aile stukken, voordrachten, ge- dichten, enz. moet de naam van den schrijver en van liederen ook de naam van'den cpm- ponist worden vermeld; by vertalingen of ba- werkingen moe' ook de naam van den oor- spronkelyken schryver worden opgegeven. 3C. Rederijkerstooneelgezelschappen en liefhebbery-revue-gezelschappen, zoomede ge- legenheids-declamators en liedjeszangers moe ten door bemiddeling van den burgemeester of door het plaatselyk hoofd van politie 8 weken voor den dag der op- of uitvoering hun tekst of repertoire ter keuring door het dra- maturgisch bureau van het departement van volksvoorlichting en kuns' en inzenden. Beroepsgezelschappen of (beroep>3declama-> tors en cabaretiers of liedjeszangers, evenals schrijvers en uitgevers kunnen rechtstreeks inzenden. Inzendingen, welke niet aan voor- noemde vooiwaarde voldoen, worden ter zyde gelegd. DE COMMISSIE-POSTHUMA GAAT OVER NAAR DEN LANDSTAND. In Maart 1941 heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden de vier groote landbouw-oeconomische organisa- ties samengevat onder voorzitterschap van oud-minister Posttouma, teneinde door een ge- concentreerde propaganda aile boeren in Nederland op te roepen deel te nemen aan den productleslag. Na het tot stand komen van den Neder- landschen Landstand, waaiin aile vroegere beroeps- en stands-organlsaties op landbouw- gebied zyn opgegaan, was een reorganisatie van het werk van de commissie Posthuma noodzakelrjk. De Rijkscommissait'is heeft dit tot stand gebracht door een persoonlijkeh brief aan den heer Posthuma, waarin hij verklaart, dat laet werk van de op IS Maart 1941 gestichte com- missie-Posthuma zoodanig zal worden voort- gezet, dat deze commissie en haar onderaf- deelingen zullen worden opgenomen in den Nederlandschen Landstand. Den heer Posthu ma wordt derhalve opgedragen de loopende zaken van zijn commissie met haar onderaf- deelingen voor 1 April af te wikkelen en over te dragen aan den Landstand, Ihierbij reke- ning houdend met den voortgaanden opbouw van dezen Landstand en steeds den desbetref- fendenafdeelingen van den Landstand aile materiaal te verstrekken, dat noodig is voor bet voortzetten van het verk. De Rijikscommissaris heeft inmiddels den heer Posthuma dank gebracht. Hy rekent hem als bijzondere verdienste toe, dat het on der zyn leiding is gelukt, de vier groote land- bouworganisatie in het geheele land samen te brengen tot gemeensctiappelyk werk en te brengen tot een enkele vertegenwoordiging van het landvolk zooals men dit thans vindt in den Nederlandschen Landstand. TOT EIND 1942 IS ER NOG TAB YK. Daar er bij de rookers groote belangstelling bestaat voor den stand van onze tabaks-voor- ziening, heeft het A.N.P. 'e bevoegder plaatse de vraag voorgelegd, op welke wijze de Neder landsche overheid tracht de moeilijkheden te ondervangen om rookend Nederland zijn rook- materiaal te verschaffen en hoe de vooruit- ziehten op dit gebied zijn. Van het tydstip af, dat Nederland in den oorlog werd betrokken, hebben wy op onze voorraden overzeesche tabak moeten teren. De voorraden kon den met' meer worden aan- gevuld; zij zyn dus voortdurend verminderd. De o'vei'heid zag zich al spoedig genoodzaakt de zorg voor onze tabakspositie aan zich te trekken. Er moest ordenend worden in get re- pen. Het rijksbureau voor tabak en tabaks producten werd opgericht en op 28 Mei 1940 ving het zijn werkzaamheden aan. Het lag voor de hand, dat de sigaren de meeste moeilijkheden zouden geven. Voor de fabricage daar.van tocb is een verscheiden- heid aan grondstoffen noodig. Voor dekblad is slech's Indische tabak bruikbaar en de voorraad aan Sumatra- en Vorstenlandsoor- ten was natuurlijk beperki. Met de kerftabak stond het iets anders. Deze kwam in normale tijden uit Neder- landsch-Indie, Amerika en Turkuo, maar zou te vervangen zijn door-niet-overzeescne ta'oak- ken uit Zuid-Oost-Europa: Hongarije. Servie, Bulgarije en Gricksnland en verder uit Frank- rijk en Algiers. De oogs in deze landen is echter in het afgeloopen jaar niet meege- vallen. Tenslotte kan nog worden gebruik ge- maaktvan onze Nederlandsche tabak, maar deze productie is slechts gering. Een enkel cijfer kan dat duidelijk maken. In het laatste normale productiejaar gebruikten we 31V2 millioen kg aan tabak. Onze Nederlandsche tabaksteelt verschaf't echter slechts ongeveer 45.000 kg. Voorschriften en overtredingen. Gegeven de beperkte, niet voor aanmerke- lijke aanvulling vatbare voorraden is onze tabaksindustrie, die zeer belangrijk mag hee- ten, in de positie komen te verkeeren van wat men noemt een afgeloopen Industrie. De grondstoffen verminderen voortdurend en de productie en aflevering van I abaksartikelen werden sterk gerantsoeneerd. De overtreding van de gegeven bepalingen, zoowel wanneer sancties de overtreders be- dreigden als wanneer dat niet het geval was, zouden voorkomen, kon worden verwacht. De zuc'nt naar extra-voordeelen leidde er bij fa- brikanten en grossiers telkens weer toe, de getroffen maatregelen en gegeven ui voe- ringsvoorschriften in allerlei vorin te over- treden. Aan'vankelyk werd daartegen corri- geerend opgetreden, rnaar toen eenmaal mocht worden aangenomen, dat belarghebbenden ge- acbt konden worden voldoende op de hoogte te zijn van de bestaande voorschriften, wer den in emstige gevallen ook ernstige maat regelen tegen de overtreders genomen. Zij, die zich b.v. scbuldig maakten aan het nie't in acht nemen van het toegestane verwer- kingsquotum, verkeerde opgaven Verstrekten over productie of voorraden - zelfs admini- straties werden vervalseht liepen gevaar him verwerkingsvergunning voor korten of langer tijd, of zelfs voor een onbeperkten ter- mijn, te zien ingetrokken. Zulke gevallen waren allerminst zeldzaam. Zonder de tijdig door de overheid genomen maatregelen zou den aanwezige tabaksvoor- raden en -producten in veel sterkere mate dan thans soms het geval zal zijn niet aile fraude zal zijn te voorkomen of te achterhalen in handen zijn gekomen van degenen, waarvoor ze niet bestemd waffen, zulks tot schade van de consumenten, de rookers. De hooge pryzen, De prijs is een belangrijk punt van het tabaksprobJeem. Sigaren zijn er af en toe nog wel, maar de winkeliers maken er soms pryzen voor, waarvan de kooper schrikt, om- dat die voor bescheiden beurzen vrijwel on- betaalbaar zijn. Op dit punt leeft in breeden kring het sterke vermoeden, dat er winkeliers zijn, die probeeren uit de situatie te halen wat er uit te haien is. Wie over den prijs der sigaren spreek^, doet echter goed enkele pun- ten niet uit het ocg te verliezen. In de eerste plaats moet rekening worden gehouden met het feit, dat de tabaksprijzen in Mei 1940 reeds belangrijk hooger waren dan een jaar tevoren. Deze sterk gestagen prijzen vormen den grondslag voor den kost- prijs van het product dat om die reden d£n prijsklasse mocht opschuiven. De sigaar van 6 cent, mocht 8 cent gaan lcosten, enz. Van zeer veel invloed op de kletnbandelsprijzen is ook. de zeer verhoogde aceijnsheffing ge- weest. Sinds 15 September 1940 is voor sigaren de accijns verhoogd van 12 op 40 pet. Voor kerftabak bedraagt deze 60 pet.; van sigaretten vordert de fiscus 100 pet. Voorts mag de omzetbelas'ing niet worden ver geten. In bepaalde geVallen kan een prys daarboven nog worden verhoogd, maar dat geschiedt slechts bij wyze van uitzondering. Aile eigenmachtige prijsverhoogingen zyn echter verboden, waarmee niet gezsgd is dat ze niet plaats hebben, ondanks het streven om prijsmisbruiken te voorkomen. Het elnde in zicht. Maar welk perspectief is er nog, zoo vragen de rookers zich menigmaal af. Een ieder vermoed; het antwoordt reeds. Zuiver ob- jectief gezien moesten de rookartikelen duur- der worden bij afnemende kwaliteit en gerin- ger productie. Vast staat, dat er weinig kerf- en sigare' tentabak is, de laatste van1 niet al te beste kwali eit. Wel is er nog eenige aanvoer van het Naburige Oosten, maar het transport gaat uiteraard niet vlot. Voor sigaren zijn de kwantiteiten aan tabak sterk verminderd en de kwalitei en kondsn evenmin worden gehandhaafd. Ds aan de t i'abrieken toegestane productie is reeds lang belangrijk verminderd. Wij zijn thans aange- wezeh op een productie van iet3 meer dan 25 pet. van het verleden. Ieder kan uit deze gegevens de voor de hand liggende conclusies trekken. Men zal zich in het rooken steeds meer moccen beperken. Het rijksbureail voor tabak heeft met de feiten rekening te houden, maar het tracht mettemin door de geschetste hulpmiddelen zoo lang mogelijk met het nog beschikbare materiaal toe te komen. Loop! bet met den te verwachten import van grondstoffen niet si te on-junstig, dan mag worden aangeno men, dat met de vervaardiging van rook artikelen nog zal kunnen worden doorgegaan tot ongeveer tegen het einde van dit jaar. Voor de onderscheidene soor.en kan de eind- termijn iets verschillen, maar door elkaar genomen, zal de afloop wel tegen het eind van 1942 kunnen worden gesteld. Geen rookerskaart. Men heeft in verband met de distributie van rookartikelen reeds meermalen gesproken I van de invoering van 'n rookerskaart. Deze kwestie is ech ?r niet zoo eenvoudig als velen wel denken. De invoering hiervan zou aller- lei misstandan, die men juist tracht te ver- j mijden, met zich brengen. Ook het instellen van een klantenkaart is, ook omdat dit systeem onbillijkheden met zich brengt, door het rijksbureau verboden. Men kan ervan verzekerd zijn, dat de Nederlandsche overheid zoo goed mogelijk de belangen van de rookers behar igt en dat zij tracht eventueele misstanden uit den weg te ruimen. Doch ook de fabrikanten, grossiers, handalaren en winkeliers dienen hun mede- werking te verleenen. Verwacht mag wor den, dat met terzijdestelling van bijzondere tijdelijke onrechtmatige voordeelen, zij gaar- ne in het belang van ons Volk de overheid hier terzijde zullen s'aan. POSTGIKONTJMiVIERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geiuk in veler leven. HANDELSCORRESPONDENTIE. Voor diploma Fransche Handelscorrespon- dentie, afgenomen door de Nederlandsche Associatie voor Practijkexamens, is geslaagd de heer R. H. le Mat, alhier. DISTRIBUTIE VAN BOXER EN MARGARINE. De secretaris-generaal van het departement van landfaouw en visschery maalct bekend, dat gedurende het tijdvak van Zondag 1 Febr. tot en met Maandag 9 Febr. 1942 de met „07" genummerde bon van de boterkaart i*echt geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met ,,07" genummerde bon van de vetkaart naar keuze recbt op het koopen van 125 gram boter zonder reductie of 125 gram margarine, DISTRIBUTIE AN*ZI1EP. Gedurende het tydvak van 1 Fehr. tot en met 28 Febr. a.s. geeft de met ,,211" genum merde bon van de ,,bonkaart algemeen" als mede de met ,,G zeep" gemerkte bon van de nieuw uitgereikte zeepkaarten, welke resp. ten betioeve van kinderen beneden den leef- tijd van 2 jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van Ihetzij 150 gram toiletzeep (samen- stelling van na 1 Sept. 1940)hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzy 150 gram zachte zeep (samensteliing van na 1 Jan. 1941)hetzij 100 gram zaclate zeep (samensteliing van na 31 Aug. 1941)hetzy 250 gram zeeppoeder; het zy 450 gram waschpoeder. Gedurende bovengenoemd tydvak geeft de met „G toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart, welke aan kinderen beneden den leeftyd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samensteliing. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat j de geldigheidsduur van de met 06A en 06B gemerkte bonnen der aardappeldi3tributie- bonkaart is verlengd tot en met Zaterdag 7 Febr. a.s. De bovenbedoelde maatregel houdt verband met het feit, dat tengevolige van plaat3elijke transportibezwaren niet aile kleinhandelaren in aardappelen de vorige week in staat zijn geweest al Lun klanten te bedienen. DE DISTRIBUTIE VAN BOVENKLEEDING Tegen inlevering van gedragen stukken lean men nieuue aa isthalftn. De handel beschikt nog over eenigen voor raad in de hoogere prijsklassen. Deze is voor de meeste bevolkingsgroepen van te hoogen j prys om door hen te kunnen worden aange- schaft. Teneinde tocb aile bevolkingsgroepen nogmaais in de gelegenheid te stellen hun kieedingvoorraad eenig'sins te herzien, is we- derom een cegeiing getroffen, volgens welke tegen inlevermg van gedragen bovenkleeding gelegenheid wordt gegeven nieuwe aan te schaifen. - N Let rijksbureau Voor de distributie van textieiproducten door den handel verleent daartoe aan een aantal ondernemingen, welke over dergelijke kleeding beschikken, vargun- ning, kleeding te verkoopen tegen inlevering van in goeden staat verkeerende gedragen kleedingstukken, benevens het gebruiitelijke aantal vereischte textielpunten, verminderd met het bierondei vermelde a.antal textiel punten, dat voor de gedragen kleeding zal worden vergoed. Voor elke in te leveren jas, mantel of costuum verkrijgt men het recht zich een nieuw kleedingstuk in een bepaalde prijsklasse aan te scliaffen, met dien ver- stande, dat voor ingeleverde idnderkieeding alleen kinderkleeding kan worden betrokken, terwijl daarentegen voor ingeleverde dames- en heerenkleeding desgewenscht ook kinder kleeding kan worden gekocht. Voor de in te leveren kleedingstukken zal per stuk de navolgende puntenwaarde worden vergoed mannen jongens vrouwen meisjes t. 15 jaar 1.15 jaar Winterjassen en -mantels 40 25 38 19 Costuums 40 25 Tweedjassen en -mantels 33 25 25 19 Demi-saisons 38 25 De bij den handel ingeleverde kleedingstuk ken worden door dezen onder controle van het rijksbureau voor distributie van textiei producten ter beschikking gesteld van de kieedingcomitd's. Deze zullen t.z.t. de gedra gen kleedingstukken kosteloos uihreiken aan de daarvoor in aanmerking komende personen tegen in ontvangStneming van de bovenaan- gegeven puntenwaarde voor gedragen klee ding. Deze regeling zal binnenkort in werkrng treden. De secretaris-generaal van handel, nijver- heid en scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 1 Februari t/m 15 Sep tember 1942 het koopen van damesvilthoeden door het publiek, alsmede het verkoopen en afleveren van deze hoeden aan het publiek, is verboden. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR VAN BRANDSTOFFEN. Ten gevolge van de huidige oms'ahdigheden zijn aile verbruikers nog niet in de gelegenr heid geweest op de bonnen ,,05 H.K.", „06 H.K." en „07 H.iK." van de bonkaarten J en K (voor baarden en kacbels) en op de bon nen .,12 C.V.", ,,13 C.V.", „14 C.V.", „15 C.V.", ,,16 C.V.", „17 C.V.", „18 C.V.", ,,19 C.V." en ,,20 C.V." van de bonkaart L (voor centrale verwarmingen op den bon .,07 K.F." van de kaarten M en N (voor kook- doeleinden) brandstoffen te be trekken. In verband hiermede beeft de Secretaris-Gene- raal van het Departement van Handel, Nijr verheid en Scheepvaart vastgesteld, dat de geldigheidsduur van deze bonnen, welke op 31 Januari a.s. afloop^, verlengd wordt tot en met 30 April 1942. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedu rende het tijdvak van Zondag 1 Februari 1942 tot en met Zaterdag 28 Februari 1942 de met de woorden ,,generatoranthraciet tweede periode" gemerkte bonnen rechit geven op het koopen van 1 hi (maximum 75 kg) anthra- cietnootjes IV of V of 50 kg turfcokes, ter wijl de met „gen'eratorturf tweede periode" gemerkte bonnen recbt geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. De nieuwe bon voor het koopen van vaste brandstoffen voor kook^oeleinden zal nog nader worden bekend gemaakt, Mr. H. J. DIJCKMEESTER f- Uit 's-Gravenhage bereikte ons het bericht, dat Mr. H. J. Dijckmeesteir, oud-commissaris in de provincie Zeeland, in den ouderdom van byna 95 jaar is overleden. Zij, die zich de periode van 1 Mei 1906 tot 30 April 1921 her- inneren, in welk tijdvak Mr. Drjckmeester zyn functie in Zeeland waarnam, zullen met wee- moed deze trjding vernemen. Mr. Dijckmees- ter heeft zich in zijn ambtsperiode bij Zeeland's bevolking bemind weten te maken en heeft zijn krachten aangewend voor ver- betering en opheffing van verschlllende aeelen der provincie. De overledene heeft na zijn aftreden nog langen tijd van een welverdiende rust kunnen genieten en zou geboren 16 Februari 1847 over 14 dagen zyn 19e Zeeuwsch kroonjaar hebben gevierd. Toen Mr. Dijckmeester op 27 April 1906 afscheid nam van het Departement van Binnenland- sche Zak'en, hebben de secretaris-genreaal en de minister, Mr.' Rink, Zeeland gelukgewenscht met deze benoeming, terwijl de benoemde toen verzekerde, dat hij al zijn krachten voor Zee- land en zijn bevolking beschikbaar zou, stellen. •Beid-en hebben toen geen holle woorden ge sproken. Zooals reeds gezegd, heeft Mr. Dijck meester zich in zijn provincie bemind weten 5 te maken en heeft hij voor de provincie vele verbeteringen aangebracht. Wij mogen daar- by denken aan de verbetering van de verbin ding tusschen Oost- en West Zeewsch-Vlaan- deren en de verbetering van de haven van Temeuzen. En dat de overledene in Zeeland geacht werd, bleek wel duidelijk uit de per- soonlijke en stoffelijike hulde bem by zyn af treden gebracht uit aile deelen der provincie. Doch ook Mr. Dijckmeester leefde na zyn ver- trek nog met Zeeland mede, hetgeen hen, die dan nog* met hem in aanraking kwamen, zeker wel hekend is. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente TERNEUZEIN. 7 u., Ds. W. Baaij, van Tholen BUREAU ..PACHT" OPGERICHT BIJ DEN NED. LANDSTAND. Het dag. bestuur van den bond van land- pachters en hypotheekboeren In Nederland heeft, behoudens goedkeuring van den com- missaris voor de niet commercieele vereeni- gingen en stichtingen, besloten tot aanslui- ting by den Ned. Landstad. In verband daarmede wordt door de Ned. Landstand een bureau ,,Pacht" opgericht, als onderafdeelinig van de afd. Recht", waarvan als hoofd zal optreden de algemeen secretaris van genoemde organisatie, de heer H. van Houten te Groningen. De zittingen van den bond van landpacfaters ter iniichting en hulpverleening aan pach- ters, zullen in het kader van den Landstand, op dezelfde wijze en door dezelfde personen, onder leiding van den hee» van Houten, blij- ven voortduren. Voortaan kunnen aile pachters daar gratis advies bekomen. Plaats en tijd der zittingen (waaraan uit- breiding zal worden gegeven) zullen nader in het orgaan van de Ned. Landstand worden gepubliceerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3