>f Buitenland Binnenland HET MYSTERIE 1 IACHTER DEN MUUR OPHAALDIENST TERNEUZEN. STERKTE VAN DE JAPANSCHE TROEPEN GESCHAT. MijRiiardt's Feeders FeUiLLETON Met in gang van 9 Februari 1942 is door den Directeur van bet Rjjksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen te 's-Gravenhage in deze gemeente een Wijkopbaaldicnst voor oude materialen en a-fvals often inges^ld en is de kleinhandelaar J. PLJPELINK, P 66, te Terneuzen, aangewezen om eens per week, huis aan huiste bellen, teneinde de door de ingezetenen bewaarde oude materialen en af valstoffen in te zamelen of op te koopen. De aandackt wordt er nogmaals op geves- tigd, dat bet aan ieder verboden is, oude materialen en afvalstoffen te vernietigen, weg te werpen of op zoo/danige wijze- te bewaren, dat bierdoor bun waarde als gronds of yoor indimrieele verwerking wordt verminderd of te niet gedaan. De irgez-etenen worden hierbij opgewekt bun oude materialen en afvalstoffen met de wijkophaaldienst mede te -geven. Hieronder worden o.m. verstaan: aile gebeel of ten deele uit metaal, papier, karton, liSQpen, ka:oen, jute, wol, zijde, kunst- zijde of dndere vezelsvoffen, buiden, vellen, l^r, glas, rubber van elke soort, minerale olien, celluloid, boorn, been, kurk of veeren bestaande stoffen of voorwerpen, welke niet meer overeenkomstig bun oQrspronkelijke be- stemming worden gebruikt. Het opli^len van eetbare afvallen valt bui- ten deze regeling. Deze afvallen blij-ven op- gebaald worden vanwege de Sticbting „Onder- ateuning en Herbouwfonds Temeuzen Terneuzen, 2 Febniari 1942. De Burgemeester van Terneuzen, C. VERLINDE, Waarnemend. De Gemeente-Secretaris, b. i. zonnevijl.de. werkloozen telde en dat in de politiek der toenmalige groote mogendbeden alleen op bet tapijt verscbeen, als deze mogendbeden het noodig hadden. Het nationaal-socialis- tiscbe bewind vat e, onder leiding van Adolf Hitler, de teugels in handen en bet bleek, dat er wel een opiossing mogebjk was voor het werkloosheidsprobleem, bet bleek dat de ver- pauperde middenstand niet ten ondergang gedoemd was, dat de boerenstand geen ver- dwrjnend anachronisme was, docb de basis van het volk. Het bleek dat een volk, zoo- lang het nog maar de kiemen der levens- kracbt in zich droeg, niet als een overwonnen natie ten onder behoefde te gaan, wanneer slecbts de gemeenschapsgedachte in de plaats wordt gesteld van individueel winstbejag erf klassenstrijd. Reeds enkele jaren na de over- neming vap de macht door Hitler, bleek Duitschland in de Internationale politiek weer een mogendheid van- den eersten rang te zijri en het beste bewijs, dat de opbouw en wel- vaart in bet nieuwe, nationaal-socialistische Duitschland geen bedrog waren,, wordt ge- vormd door bet felt, dat ineenstorting, welke werd voorspeld door de profeten der demo- cratieen, zelfs an dezen grootsten oorlog van alle trjden, slecbts een der vele Britsche illu?ies bleek. t-erde gerucbten er in die jaren over bet Duitsche nationaal-socialisme is ui gestort, ook in Duitschland zelf. T$t de harde taal der feiten dit alles overstemde en het Duit- .scbe nationaal-socialistische volk op weg was naar het licbt, onverzettelijk en onafwand- baar. Zooals er eenmaal een Nederlandscn volk op weg zal zijn, een nationaal-soc.aus- tiseh volk naar een nisuwe toekoms of een apathisch Nederlandscb volk, ronddolend in ■een wereld, welke bet niet kan begrijpei (V.P.B.). mijnenvegers door te laten, een maatregel, die korcen tijd daarna de Japansche uuikuoo- ten in staat beeft gesteld de haven binnen te citing en. Verder heeft de opperbevelhebber des mor- gens 7 uur bericht, ontvangen van een ge- vecht tusschen Amerikaanscbe torpedojagers en Japanscbe duikbooten en nocntans ver- zuimd alarm te maken, zoodat de Amerika- nen volkomen onvoorbereid waren, toen eeni- ge minuten later de Japansche luchtaanval plaats bad. Een Amerikaanscbe post bad. de Japansche luchtvloot reeds om 7 uur op ca. 250 km af- stand van Pearl Harbour ontdekt, maar hij bad 18 minuten noodig gehad om den dienst- doenden officier te bereiken, wiens conclusie was, dat het vliegtuigen der Ver. Staten waren. Naar aanleiding van het sensationeele resultaat van de eerste onderzoekingen meldt de -berichtgever van het Spaansche agent- In Cyrenaica voortdurend rechtstreekscb j gc[iap K^e ujt New York: Gebleken is, dat de vwvf rion Trriorifl Fib '7.111 VP 1"!TI P* VRT1 het 1 CI C\nf v Hnnr TTAT.TA ANSflH WEERMACHTSBEKIOHT. Het 609de Italiaansche weermacbtsbericht luidt contact met den vijand. De zuivering van bet slagveld duurt voort. De activiteit van de luchtmacht was aan beide zijden buitengewoon groot: de Duitsch-Italiaansche luchtmacht heeft terugtreklcende vijandelijke colonnes en opeenboopingen van gemotoriseerde strrjd- middelen krachtig aangevaUen, terwijl de Engelscbe luchtmacht onze achterwaartsche verbindingen trachtte te bestoken. Twee vijan delijke vliegtuigen werden door het afweer- gescbut neergehaald. Duitsche vliegtuigformaties bombardeerden havens en vliegvelden van Malta, waaruit men hooge vlammen en dikke rookwolken kon zien opstijgen. In het centrale bekken van de Middelland- sche Zee heeft een onzer konvooien, zonder eenig verlies te lijden, een aanval afgeslagen van vijandelijke torpedovliegtuigen, waarvan er een getroffen werd en in zee stortte. JAPANSCHE TROEPEN OP AMBON GELAND. (V.P.B.) leden het Japanners thans de Ook wij Nederlanders kunnen leering trek- ken ui't de geschiedenis van het Duitsche volk. Wanneer het velen van ons moeilijk valt om ook binnen onze grenzen den natio- naal-isocialistischen regeeringsvorm docb vooral de nog veel belangrijker nationaal- Immers, een groot deel van onze volksgenoo- ten had nog niet aan den lijve kennis ge- maakt met de urierste consequenties van het oude demo-liberalisme. Men beeft te lang in gezapigen welstand geleefd om te begrijpen, dat 400.000 werkloozen onze volkskracht in het verderf sleurden, om te begrijpen. dat wij op beschamende wijze aan den Britschen zegewagen waren gebonden, toen wij in onze zoogenaamde vrijheid ,,beslissingen" mochten nemen. Wij moeten het gevoel van vermaakte t-oeschouwers te z\jn in de arena der wereld- politiek, waar onze plaats aan Engeland':: zijde gereserveerd was, afschudden. Want wij hebben. vijf dagen lang zelf een rol in deze arena gespeeld en het was een tragische rol. Nadien viel het Nederlandsche volk weer terug in zijn zetel, als een apathisch, hoog- Rtens geergerd toeschouwer. Plet is de droom van menigen toeschouwer terwijl de fbedrijven van het stuk zich afspe- 1 en,, zelf ook eenmaal op de planken te staan en zij'n mede-'oescbouwers te boeien en geluk ■te schenken door zijn prestaties. Doch hij kan dit alleen, indien hij zich op deze taak, als op elke andere taak voorbereidt en wan neer nood en lijden zijn psyche's voldoende hebben gelouterd. Indien wij in de toekomst als'* Volk willen voortbestaan dan zullen wij de kfciize moeten doen, welke alle waarlijk groote volkeren in hun geschiedenis een of {neermalen hebben gedaan, wanneer de nieuwe en de oude wereldbeschouwingen bot- steaii De keuze, welke ons volk reeds een maal heeft gedaan, ten tijde van de reformatie. Bij die keuze, welke de beteekenis heeft van leven en dood voor ons volk, mogen wij ons niet laten bemvloeden door geroddel en ge- fluister. En ook in dat opzicht kan de ge schiedenis van het Duitsche volk in deze negen jaren ons veel leeren. Men herinnei s zach slechts. welke een stroom van gefluis- Java thans emstig bedreigd. Nadat reeds veertien dagen ge- gerucht de ronde deed, dat de op Ambon waren geland, meldt Britsche berichtendienst, dat de Japanners er inderdaad in geslaagd zijn op dit eiland vasten voet te krijgen. Voor de verdedlging van N.O.I, beteekent dit een groot verlies, aangezien de ooriogshaven van Am bon, na Soerabaja, de belangrijkste is, waar- over N.O.I, beschikt. Volgens radio Mel bourne verschenen er Zaterdagochtend drie kruisers, zes destroyers en vier transport- scbepen voor Ambon, welk eiland in de laat- ste dagen opnieuw aan hevige lucbtbombar- dementen was blootgesteld. Nadat de artil- lerie der Japanscbe oorlogsschepen de kust- batterijen van Ambon tot zwijgen had ge- bracbt, zetten de transportscbepen troepen aan land. Daarmede is in de omsingellng van Java, dat kennelijk het uiteindelijk doel der Japansche strategic is, een nieuwe schakel gesloten. BE STRIJD IN BIRMA. Het D.N.B. meldt uit Bangkok: Naar te Rangoon officieel wordt bekend ge- maakt, hebben tot dusver geen troepen van Tsjoengking aan den strijd in Birma deelge- nomen. De (Britsche strijdkrachten hebben zich op een nieuwe verdedigingslmie tusschen Moelmein en (Rangoon teruggetrokken. Te Bhagalpoer in de provincie Bihar, waar op- uJUuwtdll 2ljn wit p n gen van wapens volgens radio Delhi ten strengste verboden. De geheele Indische bevolking aldaar mag' tusschen 8 uur des avonds en 5 uur des och- tends zich niet op s'raat vertoonen. Het aan- tal slachtoffers van de botsingen van Don- derdag is tot tien gestegen. De Japansche luchtmacht heeft, naar Domei meldt, Donderdagmiddag ondanks het slechte weer, bij verrassing een aanval ondernomen op hex vliegveld van Rangoon. In luchtge- v^ech en schoten de Japansche vliegers van ongeveer 20 vijandelijke toestellen er 5 neer. ABMIRAAE KIM MED TER DOOD VEROORDEEDD Volgens Japansche berichten, zoo lezen wij in de Deutsche Ztg. i. d. Niederl., zou admi- raal Kimmel, de voormalige opperbevelhebber der Amerikaansche vloot in Oost-Azie, door den krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. De door Roosevelt ingestelde commissie, welker taak het is de oorzaken na te gaan van de catastrofe der Amerikaanscbe strijd krachten bij Pearl Harbour (Haw ah j op 7 Dec. 1.1., beeft volgens het genoemde blad het eerste deel van haar conclusies ingediend. Hieruit blijkt o.m., dat het gebeurde waar- .schijnlijk reeds van beslissende beteekenis is geweest voor den oorlog in den Pacific. In het rapport worden admiraal Kimmel en luit.-<gen. Short beschuldigd hun plicht op grove wijze te hebben verwaarloosd en de verantwoordelijkheid voor de naderlaag wordt op hun schouder gelegd, doch tevens, aldus de D. Z., blijkt uit het rapport de algemeene onbekwaamheid van Washington over de ge heele linie. Zoo is b.v. kort voor het begin van den aan val, die tot het verlies van vier slagschepen leidde, een duikbootnet voor Pearl 'Harbour verwijderd, om twee Noord-Amerikaansche generale staf van Hawaii op 16 October door Washington op het groote gevaar voor een Japanschen aanv&l is attent gemaakt. In weerwil daarvan konden de Japannerp de Amerikaansche vloot verrassen. De commis sie heeft geconstateerd, dat op 7 December des morgens 88 pet. van alle strijdkrachten op Hawaii in dienst was. De oorzaak van het feit, dat een plcxselinge aanval niet kon wor den afgeslagen, moet worden gezocht in de omstandigheid, dat he systeem van Washing ton met zijn voortdyrende mutaties in de leiding geen straffe eoordinatie der eenheden mogelijk maakt, zoodat men dag en nacht op ieder igevaar is voofCereid. Bovendien is de geheele weermacht der Ver. Staten als met een net van bureaucratic overdekt, dat het snel uitvoeren van besluiten tegenhoudt. Tegenover deze gebreken stond, dat er in de Japansche marine slechts een commandee- rende instantie was, welke door den enkel woord de geheele oorlogsmachine in beweging zette. Teekenend voor het slecht functionneeren van den Noord-Amerikaanschen berichten dienst is o.a., dat een telegrafische waarschu- wing, door de regeering te Washington ver- zonden, pas de plaats van bestemming be- reikte, toen de catastrofe reeds was gebeurd. Overiigens kan ook nu nog geen Amerl- kaan zich voorstellen, dat het lot der mach- tige Amerikaanschevloot afhankelijk kan zijn van de snelheid der verzending van een tele gram. VERTROUWENSMOTIE IN HET LAGERHUIS AANGENOMEN Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Het Lagerhuis heeft de motie van vertrou- wen in de regeering-Churchill aangenomen met 464 stemmen tegen 1 stem. Voor de stemming bleek in de wandelgan- gen van het Lagerhuis, dat bij de vertegen- woordigers van alle pirtijen'de meening over- heerschte, dat geen enkele partij of persoon- lijkheid, gezien de tegenwoordige gecompli- ceerde en onoverzichtelijke situatie, Chur chill van zijn verantwoordelijkheid wilde ont- lasten en bij een verwerping van de motie van vertrousVen genegen was in zijn plaats te treden. Algemeen was men er van overtuigd, dat het land bij een ten val brengen van Churchill op dit oogenblik in een zoo groote verwarring zou worden gebracht, dat daarvan de emstig- ste gevolgen gevreesd zouden moeten worden. Onder deze omstandigheden zag men zijn heil in het demonstreer«i van een zoo groot mo- gelijke eensgezindheld bij de stemming, lot dit besluit heeft ook bijgedragen de omstan digheid, dat Churchill en zijn vertrouwenslie- den van de laatste dagen voor het begin van het parlementsdebat gebruik hadden gemaakt om deze meening ingang te doen vinden, waarbij zij niet schroomden de uitwerking van een eventueele verwerping van de mo.tie van vertrcuwen op de openbare meening in het buitenland zoo zwart mogelijk af te schil- deren. Churchill de functies van minister-president en minister van Oorlog in zijn persoon ver- eenigt, stond de algemeene strategische posi- tie op den voongrond. Wel had de premier in overeenstemming met de inzichten van Washington uitvoerig betoogd, dat bij de keuze tusschen Europa en Oost-Azie aan Libye en de Sovjet-Unie de voorkeur moest worden gegeven, maar vele leden weten de nederlaaig op Malakka ook aan zorgeloosleid. Belangrijke productiegebieden, aldus werd betoogd, gaan daar nu verloren en bovendien verkeeren Australie en Nieuw-Zeeland in ern- stig gevaar. De hachelijke positie der dominions in den Stillen Oceaan eischt terstond maatregelen als yertegenwoordiging in Londen en meer en snellere hulpverleening. Tot nu toe is Austra lie te Donden slechts door een Hoogen Com- missaris zonder bevoegdheid tot zelfstandige beslissingen vertegenwoordigd. Het gevoel van onveiligheid kwam den iautsten tijd tot ui.drukking in het terugtrekken der Austra- lische troepen uit het Nabije Oosten erg de hulpkreten aan Engeland, maar ook de Ver. Staten. Op beide punten heeft Churchill toezeg- gingen gedaan. Australie en Nieuw-Zeeland zullen door verantwoordelijke ministers in een rijksoorlagskabinet worden vertegenwoordigd, terwijl tevens een raad voor den Stillen Oceaan wordt ingesteld. Zitting in dezen raad hebben de landen, die bij den oorlog in Cost-Azie betrokken zijn, en de zetel zal te Londen of Washington gevestigd worden. Teekenend voor de verzwakking van het Britsche Rijk is het feit, dat de dominion--- aan Washington de voorkeur -geven. Blijk- baar verwaehten zij meer hulp van de Ver. Staten dan van Engeland, dat overigerrs, al dus Churchill en later ook Attlee, versterkin- gen zal zenden. Voor het zenden van versterkingen naar Oost-Azie juist op het oogenblik, dat ook het andere deel van Churchill's leuze Libye of Oost-Azie" in ernstig gevaar verkeert, is op- voering der productie noodig. Onder den druk van in Engeland ron-dreizende delegaties uit de Sovjet-Unie neemt de critiek op de produc- tiemethdden steeds grooter vormen aan. Ook in het Lagerhuis werden hierover scherpe vvoorden gesproken, vooral natuurlijk door af- geva.ardigden der Labourpartij en den com munist Gallagher, die vergrooting der pro ductie met de hulpverleening aan de Sovjet- Unie in onmiddellijk v-erband brengen. VERTROUWENSVOTUM MET EEN ACHTERGROND. Churchill kan de critiei niet bevredigeu. (V.P.B.) ,,-Het Huis sehenkt de regeering haar vertrouwen en zal den grootst mogelijken steun tot krachtige voortzetting van den oor log verleenen". Van den beginne stond v^ast, dat 't vertrouwensvotum, door Churchill bij de opening der Lagerhuisdebatten gesteld, zou worden aangenomen.- Meer dan 450 leden bleken bereid voor te stemmen, terwijl ge zien het feit, dat het Lagerhuis- ruim 600 leden t-elt, een aantal afgevaardigden zich blijkbaar van stemming heeft onthouden. De lang verbeide debatten, die klaarheid over de Engelsche oorlogsvoering moesten verschaffen, zijn aldus besloten met een demonstratie van eensgezindhei-d. Een eens- gezindheid uit den drang der omstandigheden geboren, omdat over het regeeringsbeleid weliswaar scherpe verschillen bleken te be-- staan, maar niemand het risico van een af- treden van Churchill durfde te aanvaarden. De ongerustheid, die in moederland en domi nions over den slech-ten gang van zaken be- staat, is daaimede echter niet weggenomen. Van welken aard deze is, bleek duidelijlt uit de ddbatten. In antwoord op de critiek heeft de Engel sche premier zijn toehoorders tenslotte niet anders kunnen aanbieden dan de traditioneele „bloed, zweet en tranen". Weer sprak hij van de zware beproevingen, die nog verwaclit moeten worden, weer sprak hij eok Van ver- beteringen, die ov-er eenige jaren in de posi tie van het Britsche Rijk zouden intreden. En in bedekte termen -gaf hij te kennen, dat hij de eenige man was, die dit Rijk door de moei- lijkheden zou kunnen loodsen. Voor het Lagerhuis bleef onder deze omstandigheden geen andere keuze -dan aanvaarding van het vertrouwensvotum. Maar deze schijnbare eensgezindheid zal de openlijke en bedekte critiek ongetwijfeld niet doen verstommen. Zij kan ook de noodlottige ontwikkeling van het Britsche Rijk niet tegenhouden, dat door verloop van den oorlog steeds nauwere ver bindingen met de Vereenigde -Staten moet aanvaarden. Een ontwikkeling tot nadeel Van de geheele wereld, die Churchill niet kan en blijkbaar ook niet wil vermijden. S.F.T. meldt uit Loniden: Over de sterkte van dd Japanscbe troepen, die op versehillende punten in Oost-Azie in den strijd zijn geworpen,. zijn nu officieele Britsche schattingen bekend geworden. Vol gens deze vechten op "Malakka zes divisies met ongeveer tezamen 100.060 man. Op de Philippijnen strijden vier Japansche divisies, terwijl er twee op Borneo zijn geland. Voor de opera'ies tegen G-uinea zou een divisie zijn gebruikt. blflven, gereed om den aanval des vtfanda af te weren en zoo noodig zelf tot den tegen- aanval over te gaan! Men kan er zich nau- welijks een voorstelling van vormen. .maar de 4 tegenwoordige omstandigheden, die. een flauwe afschaduwing van de bedoelde moei- Ijjkheden vormen, helpen ons temnins e daar- bij. Er zijn er sommigen, die zich bij de ge- dachte aan de felle koude op het Oostelijke oorlogstooneel verkneukeld hebben met de gedachte, dat er nu wel een flink aantal van de gehate Duitsche soldaten om he leven zou komen, een weinig verheffende wensch, voor al van den kant van menschen, die zelf om zoo te zeggen niets van den oorlog te lijder. hebben, daar wij bier in Nederland immers afgezien van scbaarsche Engelsche luchtaan- vallen en de distribute toch eigenlijk onder een vredestoestand leven. Het ware beter dan zoo smalend te spre- ken zich rekenschap te -geven van de held- haftigheid der Duitsche soldaten, die onder omstandigheden al3 bovenbedoeld hun plicht doen, een plicht, die niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk de grootste inepanning vereischt. Wellicht komt men dit overwegen- de en bedenkende, dat die mannen daarginds niet alleen staan ten behoeve van Duitsch land, maar van beel Europa, ook van Neder land, ja zelfs van de heele .wereld, tot beter inzicht en bedenkt men, dat de moeilijke strijd, die ginds gestreden wordt, moest ge- streden worden. Dit blijkt nu des te sterker. daar hoewel er reeds groote massa's bolsje- wiki vernietigd zijn, er toch altjjd nog nieuwe millioenenmassa's gereed bljjken te staan. Te- zamen met de reeds vernietigde strijdkradh- ten zouden deze, zoo Hitler niet den moed ge- had had den strijd tegen he bolsjewisme aan- te binden en zoo niet zijn legers reeds een groot gedeelte van hun strijdmacht buiten - gevecht gesteld hadden, Europa overs-troomd hebben. Het is goed, dat de tegenwoordige omstandigheden ons tenminste dit inzicht nog eens scherper voor den geest brengen. Is het dan hier te lande koud dan mag men ten minste hopen, dat dit er-oe bij zal dragen hun, die nog altijd met een verhit hoofd rond- loop'en en zich op de mogelijkheid, dat Duitschland in Sovjet-Rusland een echec zou kunnen lijden, vleien, een zekere afkoeling te brengen. WAVELLS HOOFDKWARTIER. S.P.T. meldt uit Sjanghai: Generaal Wavell heeft zijn hoofdkwartier ergens in Midden-Java ingericht. Tot dusver verbleef de opperbevelhebber in den 0uid- West-Pacific te Soerabaja. OORLOG EN WINTER. De omstandigheden, onder welke wij op het oogenblik leven, hebben, schrijft de N. R. Crt., behalve hun onaangename zijden ook deze goede zijde zoo werd ons van bevoegde zijde gezegd dat men zich nu eens goed kan leeren voors'ellen wat oorlogvoeren in den winter moet beteekenen. Hoe moeilijk rnoet het voor den soldaat zijn bij bar winter- in sneeuw en felle koude waakzaam te weer. Naast ontstemmin-g over het feit, dat Griep, Influenza, gevatte Koude, Rheuma- tische pijnen, Hoofdpijn en Kiespijn, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. By Uw Drogist. DE NED.-INDISCHE INKOOP VAN MATERIEEL. S.P.T. meldt uit Canberra: Albier arriveerden Vrijdag de leider d»i Nederlan;dsch-Indische inkoopcommlssie voor oorlogsmaterieel, schout-bij-nacht Kos.er. Iiy zal met de Australische autorltei'en bespre-. kingen voeren omtrent aanschaffing van ma- terieel. BIJZONDERE AANGEDEGENHEDEN OP ONDERWIJSGEBIED. Bij beschikking van den secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en kultuurbescher- ming is bepaald: a) Met ingang van 15 dezer wordt ingesteld aan het depart-ement van opvoeding, weten schap en kultuurbescherming een afdeeling bijzondere aangelegenheden op onderwijsge- bied", bij- afkorting aan te duiden met de let- ers b.a. - b) Aan de onder a genoemde afdeeling wordt met ingang van denzelfden datum op- gedragen de behandeling van alle aangelegen heden betreffenda: 1) het Nederlandsche Instituut voor Volk- sche Opvoeding (N.I.V.O.), 2) de vormingscursussen, 3) het kweekschoolwezen. c) Voor zoover de behandeling van de on der b. genoemde aangelegenheden tot dusver aan een andere afdeeling van, voornoemd de- partement was opgedragen, wordt die met In gang van den onder b. genoemden datum °nt- trokken aan- de werkzaamheden der betref- fende afdeeling. d) Bij beschikking van den secretans- generaal van voorn-oemd departement kan, aan de onder a. genoemde afdeeling de behande ling van meer met name te noemen onder- werpen worden opgedragen. e) Aan deri tijdelrjken ambtenaar, balast met het toeczicht op de N.I.V.O., E. p. van der Werff, wordt tot nader order de leiding der onder a. genoemde afdeeling opgedragen. WERKZAAMHEDEN VAN WERKI DOZEN BIJ iSNEElTWVAL. In verband met de omstandigheid, dat on- dersteunde werkloozen, die, met het oog op sneeuwval tijdelijk werkzaamheden burtens- huis verrichten, twee-derde van deze vercUen- sten voor zich mogen behouden, beef-, de secretaris-generaal van sociale zaken nader bepaald. dat ten deze het maximum van art. 10a der steunregeling niet geldt, z»°dat de bepaling, dat het uit te keeren steimbedrag plus gezinsinkomsten, nooit meer mogen vor men dan anderhalf rnaal het theoretisch steunbedrag, biervoor buiten -Werking is ge steld. Onder buitenshuis verrichte werkzaam heden wordt uiteraard alleen vers'aan z.g. buitenwerk, d.w.z. werkzaamheden op straat, op daken, op het veld en Vat dies meer zgi Een .Nederlandsche speurdersgeschiedenis door FRANK VAN FALOKHN-OORT. (Nadruk verboden) Peters ginig", gefaolpen door den kleinen rechercheur, overein-d zitten en keek ver- baasd nu den een, dan den andesr aan. Einde- liik scheen hij z'n collega te herkennen. Hij glimlachte tegen hem en knikte. Toen zei hij tot de twee politiemannen, die hem nauwlet- tend hadden gadegeslagen„Eh, wat is er aan de hand Hoe kom ik hier Waar is m n wagen?" „Uw wagen staat hier. Zie zelf'. Peters draaide zijn hoofd om. ,,Ma-ar", herbegon hij, „maar... o ja. ncu weet ik het weer". Dan keek hij het drietal even scherp aan, beurtelings, zooals ze het hem deden. Hij schudde het hoofd: ,,Neen, jjullie bent het niet, waar zijn ze?" „Ja", antwoordde Koks droogjes, „daar gaat het nu judst om, want dat zou ik ook wel eens willen weten,Als U zich wat beter gevoelt, moet U maar eens vertellen, wat er alzoo is voorgevallen bij het station," Peters keek hem verbaasd aan. ./Station? Wat voor een station? Welk station bedoelt U?" De verbazing was zoo oprecbt, dat de laa - Bte glimp van wantrouwen bij Koks ver- dween! Neen, deze man wist niets van de ontsnappin-g af. ;Ik vergis me", antwoordde de rechercheur. ,Ik bedoel wat anders. Maar vertelt U mij dan eerst maar eens precies, wat U oveir- komen is." ,,Tja, dat is in een paar woorden maar zoo niet verteld." ,-,Begint U dan maar bij het begin moe- digjde Koks aan. ,.U werkt bij de Kamper- garage?" ,,Jawei", antwoordde Peters, ,,daar ben k ch'auffeur-monteur. Ik heb vandaag vroegen dienst en zoodoende was ik al om zes uur in de garage. Ik zou net om acht uur gaan broodeten, toen er een mijnheer binnenkwam, die een auto vroeg zonder chauffeur. Maar ja, de baas verhuurt zoo maar aan Jan en alieman geen wa-gen en bovendien was de persoon in kwestie ons vreenid. Hij liet z'n rijbewijs zien en vertelde, dat hij in Aerden- hout woonde, maar de baas wilde er niet mee beginnen. Laatst zijn ze zoo maar met een wagen van hem weggebleven, die ze ook ge- huurd hadden, enne..." ,,Ja, ja,", onderbrak Koks den woorden- vloed, „dat weet ik, maar kreeg hij den wagen?" „Ja, dat is1 te zeggen: de baas bleef er op staan, dat hij een chauffeur van hem moest meenemen. Tenslotte stemde de man er m toe, betaalde vooruit een be-drag en ik moest acbterin gaan zitten, terwijl die vent, die z'n rijbewijs had, acht-er het stuur plaats nam. We reden naar de Leidschevaart in de rich- ting van H-eemstede en bij de tramremise stapten er nog 3 menschen in, die blijkbaar op hem stonden te wachten. Nabij het station Heemstede hebben ze wat tegen m'n neus ge- drukt, want wat er toen is gebeurd, weet ik niet meer," Koks knikte, terwijl hij ijverig opschreef „Hoe zagen die lui er uit?" vroeg Koks. Tja dat weet ik niet zoo precies maar. Er was er' een bij, een beetje donker type, die er tamelijk chique uitzag en zoo'n baetje de baas van het viertal bleek te zijn. Een heel verschil met die andere drie, ivant die zagen er maar sjofeltjes uit. „Koe bedoei je, een donker type, een neger misschien?" vroeg Koks geintefesseerd. „Neen, dat niet. Ik bedoel zwart haar, een zwarte snor en zwarte ,-wenkbrauwen." Juist, net of het een Zuiderling was, dus." Dat kan wel", meesmuilde Peters. „Ik ben nooit verder dan Maastricht geweest, dus ik weet niet zoo precies." ,,Was dat de man, -die in de garage de wagen bestelde, of stapte hij later met de anderen op de Leidsche vaart in? „Hrj stapte later in." „Je moet hu<n gestalte vooral goed m je gedachten trachten te houden. Dat is van het grootste belang voor een eventueele h-erk-en- ning, begrijp je?" ,,Jawel, mijnheer, maar wat is er eigenlijk gebeurd?" ,,Dat zuJ je vanavond wel in de krant lezen", merkte Koks droogjes op. „Koks, kijk eens!" De agent, die op z'n eigen houtje een beetje aan bet ron-dsnuff-elen was gegaan, stond nu een paar pas in het kreupelhout met alle aandacht naar den grond te staren. ,,Kijk eens", sprak Teundeir, ,,het lijkt wel of ze hier pas een pad hebben gebaand." Hij wees met zijn vinger verder het boschje in en bei-den zagen nu platgetrapte tvvrjgen en om •>'ebogen -grootere takken, -een onmiskenbaar pad door het struikgewas been, dat een on- ingewijde nauwelijks van den weg af zien kon. „Kijk", zei Koks, toen ze een paar passen verder het. boschje in waren gedrongen, „ook voetsporen; gelukkig maar, dat het gisteien geregend heeft, nu is de grond eenigszins vochti-g. W-e zullen eens kijken, waar die voet- stappe-n vandaan komen, maar wacht eens even." Met een paar spron-gen was Koks weer op den weg bij de twee chauffeurs, die nu drux met elkander stonden te praten. ,,Hoor eens even", zei hij tot den man, die 'hem vanaf- Haarlem hierheen had gereden, „jij gaat met je wagen naar het hoofdbureau te Haarlem." „Jawel. mijnheer." ,,En dan zeg je... wacht, ik zal het wel even opschrijven". Even later snorde een taxi in de nchting ,,-En nu zullen we eens zien, waar of die voetstappen vandaan komen", zei Koks, toen hij weer in het boschje was teruggekeerd. Denk er om, dat je er niet op trapt. Ik laat straks die afdrukken fotografeeren. En nu, vooruit!" Voor all-e zekerheid hielden ze hun wapens gereed, terwijl ze steeds dieper in het hout drongen. Nu waren ze niet meer in lage bbschj-es, maar tusschen hoo-ge, dikke exken- boo-men. Eensklaps hielden de voetsporen op, vlak -bij zoo'n dikken boom. Het leek wel o- dag-ene. die deze voetstappen had gezet, hier plotseling uit de lucht was komen vallen. On- wllfekeurig keken beiden naar boven, maar daar was niets anders te zien dan de takken der reuzen, welke zich dreigend boven him hoofden welfden. Koks haalde 'n loupe uit z'n zak en bekegk daar mede den grond^cen timeter voor centimeter na, maar b zonder resultaat, want misnoegd borg hi) het vergrootglas weer op. De agent was op sr. eentje verder geloopen. ,,Kijk eens", riep hij, ,,we zijn aan den a<m- terkant van een villa". De Mug kwam bij hem en nu vertoonde zich een circa 3 meter hooge muurterwgl men in de verte, wanneer men een emdje van den muur af ging staan, het dak van een flinke villa kon zien. ,,-En 't is lang geen oude", merkte Teunder °P Neen, je kunt duidelijk zien, dat deze muur eerst kort geleden hier -gemetseld is de stuk- ken kalk liggen nog op den grond, Maar wat ter wereld bezielt iemand om hier zoon hoo gen muur te laten optrekken? Til me eens op, Teunder, je bent nogal lang; ik moet er het mijne van hebhen." De agent ging tegen den muur staan en vouwde de handen samen tot een kom en zoo kwam Koks op de schouders van Teundere te staan. EVen keek hij over den rand van den muur, dan sprong hij weer naar benedem. „Nou", zei Koks luchtig, „degene, die hier over probeert te klimmen, zal ook van een koude kermis tbuis komen. Boven op den muur, die zeker wel twee steenen dik is, ugt het bezaaid met stukken glas, halve flesschen en potscherven, alles vastgemetseld. Veel bizonders zag ik er niet: een moestuin en in de verte een villa. Laten we maar terug- gaan". (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2