Bij gevatte Koude -1- Landbouwberichten Gemengde Berichten Mijnhardt's Poeders TERNEUZEN, 28 JANUARI 1942. Ieder helpe zorgen voor het belang van zichzelf en anderen 1 AXEL. - HOEK. RECHTSZAKEN. AAN DE GEVOLGEN GVERLEDEN. in hoofd en ledematen, Rheumatische pynen, Grlep en Influenza, Hoofdptjn, Kiespyn, Aan- gesricbtspyn en vastzrttende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. By Uw Drogist. bat geboortecyfer in 1940 ongeveer 184.000, v"oor 1941 mag naar schatting gerekend wor- cten op 183.000. Wat onze bevolkimgsdichtheid betreft: Bel- gig en Nederland zijn bet dicbtst bevolkt. In 1936 telde Belgie 272 inwoners per km2 en Nederland 258. Thans telt Nederland er 271 pew km2. Bimien ons land ztjn Schiedam en Den Haag b«t dichtst bevolkt. Schiedam telt volgena de gegevens van 1939, 7712 inwoners per km2- Sctnermonnikoog iheeft verhoudingsgewys het kleinste aantal inwonera met 5.01 per km Wat het totaal aantal inwoners betrert, gaven de jaren 31 tot 37 een voortdurende sty- ging te zien. Na een inzinking in 37 hegon het aantal in 38 en 39 weer te stijgen, in 1940 begon het weer af te nemen. DE DISTRIBUTIEBONNEN Over de bonnen, die thans in omloop zijn, attn. schryft de N. R. Crt., hij den distribuitie- dieast vele klachten blnnengekomen. Een van de voomaamste bezwaren is wel, dat er zulk een goring- onderscheid tusschen de a- en de b-bormen valt waar te nemen. Deze bezwaren zutlen voor de nieuwe bonnen, die in Maart zullen worden uitgereikt, worden ondervan- gen. Men wil probeeren den a-bonnen een forscheren ondergrond te geven dan den b- bonnen. Bovendien zal de let er a ifi den ondergrond in wit worden uitgespaard. De letter b wordt in zwart over den achtergrond gedrukt. Voorts zullen de letters a en b een kloeker formaat krijgen. By de nieuwe bonkaarten zullen ook de aaneengesloten bonkaarten weer worden in- gevoerd. Aan de grootte van de bonnen zal niets veranderen. BROOD MAO TIJDELIJK VROEGER WORDEN VERKOCHT. Tot 7 Februari van half acht af. De secretaris-.generaal van sociale zaken heeft, in verband met de huidige omstandig heden, toegestaan, dat in afwijklng van het bepaakle in de arbeidswet, van heden tot en mot Zaterdag 7 Februari 1942 brood, dat na S uur d-es namiddags van den vocigen dag gebakken of opgewarmd is, van 7 uur 's mor- gens af uit het gehouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd. Dit brood mag van half acht af worden verkocht of afgeleverd. SCSIOEN ENRON NEN VOOR DEGENEN, DIE SKISCHOENEN HEBBEN &FGESTAAN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. Van bevoegde zijde wordt bekend gemaakt, dat zy, die ten behoeve van de Duitsche weermacht een of meer paren skischoenen hebben afgestaan, waarvoor hun door de N.S.D.A.P., Arbeitsbereich Niederlande, een ontvangstbewijs is verstrekt, zich kunnen wenden tot den distributiedienst in de ge- meente hunner inwoning, die hun op vertoon vau genoemd ontvangstbewijs een of meer sehoenenbonnen 1 ter hand te stellen. Voor elfe ingeleverd paar skischoenen wordt een bon verstrekt. Men kan daarbij naar keuze een bon of barmen voor dames-, heeren-, meisjes- of jon- gensschoenen verkrijgen. mEZAAMHEDEN BUITENSHUIS EN DE STEUN. Verdiensten behoeven slechts op het steunbedrag te worden gekort. De secretarls-genecaal van sociale zaken *aakt bekend, dat hy, gelet op de buitenge- wone omstandigheden, aanleiding heeft ge- vonden goed te keuren, dat alle verdiensten, verband houdende met werkzaamheden, welke bu&tenshuis worden verricht uitsluitend gedurende de huidige sneeuwperiode bij de berekening van den steun niet voor 2/3, maar steclate voor behoeven te worden gekort. ttlUEVEN VAN NEDERL. S0LDATEN AAN HET OOSTFRONT. Danlcbaarheid voor de Kerstpakketten. (VJP.B.) Zooals bekend is, werden er door de nat.-socialistlsche vrouwenorganisatie (N.S.V.O.) der N.S.B. in het geheele land eenige duizenden extra Kerstpakketten met allerlei nuttige gesohenken en veisnaperin- gen via het Vrijwilligerslegioen naar het Oostfront gezonden De pakkebten waren in bet bijzonder hc- stemd voor stryders aan het Oostfront, die door het stellen van hun daad door de eigen famille zelfs tijoens de Kerstdagen werden „vergeten". Weken van te voren was er door de geheele N.S.V.O. met den grootsten yver gebreid en ook na de feestdagen zetten de NJS.V.O-sters, tezamen met de Duitsche vrouwen, dit werk voort. Hoe onze soldaten aan het Oostfront de goede zorgen in het vaderland op prijs stel len, bewyzen de talrjke brieven welke het hoofdkwartier der N.S.V.O. te Amsterdam mocht ontvangen. De persdienst der N.S.B. geeft uit deze brieven enkele fragmenten weer; gy hebt alien een prachtige daad ver richt, Wanneer wy weer thuiskomen, weten wij ook, dat gij uw plicht hebt gedaan..." Uit een brief van veertien frontstrijders lichten wfl den zin: „Wij zijn weggetrokken van thuis. Toch hebben wij vreugde in het hart, omdat wij weten dat in de N.S.V.O. de vrouwenhanden het werk verricbten dat ons in onze gedach- ten steun geeft!" Het zal voor hen, die met zooveel zorg en flefde hun kerstgaven verzonden, zeer zeker een vreugde zijn te weten, dat deze in goe- den etaat en met blijdschap op de plaats van besteenming zijn aangekomen. Men heeft bier te lande op dit gebied spo- radisch reeds verdienstelijk werk vemcht, doch er bestaat nog steeds behoefte aan in- structie op grootere schaal in georgamseer verband. He' is naar aanleiding daarvan, dat onder auspicien der hiema te noemen verkeersbon- den bedrnfsvereenigingen en andere belang- hebbende organisaties, en m.et voile werking van het bureau generatoren en tank- sras als de ter zake bevoegde overheids- instantie, binnenkort een dertigtall tweo daagsche cursussen in theoretische en prac- tische gasgeneratorkennis door het geheele land heen zullen worden gehouden. De he- doelde instellingen zijn, in alfahetische volg- 0rDe Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B., de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Neder land (B.B.N.de Bond van Automobielhan- delaren en Garaigehouders (B.O.V.A.G.), de Centrale Commissie voor de opleiding tot autobestuurders, de Eigen vervoerders Orga- nisatie (E.V.O.), de Nederlandsche Automo- biel Club (N.A.C.), de Nederlandsche Bond van Autobusdienstondernemers (N.B.A.), de Nederlandsche Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer langs den weg (N.O.B.), de Nederlandsche Vereeniging van Remigings- dtrecteuren, de Nederlandsche Vereeniging van Tramwegen en Autotransportdiens en (H.V.T.A.) en de Nederlandsche Vereeniging De Rijwiel- en Automobiel-industrie" (R.A.I.) Voorts heeft de vereeniging van directies van nijverheidsscholen haar medewerklng toe- gezegd inzake het beschikbaar stellen van leslokalen en verleenen van bijkomstige faci- liteiten. Het is de bedoeling, dat de cursussen zul len worden gehouden in Alkmaar, Amers- foort, Amsterdam, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Breda, Dordrech', Eindhoven, s-Gra- venhage, Groningen, Heerenveen, Hengelo, •s-Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Mus- selkanaal, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Velsen, Venlo, Sittard en Zwolle. Zij zijn in de eerste plaats voor chauffeurs bestemd, doch er wordt verwacht, dat ook vele ihon- teurs van montagewerkplaatsen zich als deel- nemer zullen opgeven, De uitvoering van het plan, onder auspi- cien der genoemde ins'ellingen, is opgedra- gen aan een „Commissie Gasgeneratorcursus- sen" waarvan het secretariaat is gevestiga. Koni'nginnegracht 37, Den Haag (kantoor der N.A.C.), alwaar de inschrijvingsvoorwaarden voor deelnemers aan de cursussen, in schrijf- formulieren, en eventueel nog verder ge- wenschte inlichtingen, kunnen worden aange- vraagd. Het is van het grootste helang, dat degenen, die een cursus in een der bovengenoemde plaatsen wenschen bij te wonen, of door leden van hun personeel willen laten bijwonen, ten 3poedigste van hun voomemen doen blijken aan het secretariaat der Commissie Gas- generatorcursussen", opdat hun dan inschryf- formulieren kunnen worden toegestuurd, en de definltieve vaststelling van plaatsen, data, enz. zoo snel mogelijk kan volgen. Op den aanvang der cursussenserie op kor- ten termijn kan het onwaarschijnlijke ge- val van' geheel onvoldoencle belangstellmg voorbehouden worden gerekend. is door het Rtjksbureau voomoemd een klein- handelaar aangewezen, die verplicht is ied«r woonhuis, iederen winkel en ieder bedrijf m zijn wijk te bezoeken en we) eens per week op een bepaalden dag, ten einde daar lompen, oud papier enz. in te zaamelen of op te koopen. In de gemeente Terneuzen zal deze wijk- ophaaldienst met ingang van 9 Februari 1942 in werking treden. De gemeente is Sen wijk. Op iedere ingezetene, die tot nu toe geen oude materialen en afvalstoffen bewaarde, wordt hierbjj een uitdrukkelijk beroep gedaan om die afvalstoffen te bewaren en aan den wijkophaler te verkoopen of af te geven, ten- einde aldus mede te werken-tot het welslagen van deze ophaaldiensten. Aan de ingezete- nen, die tot nu toe reeds geregeld hun lompen of oud papier e.d. afstonden aan handelaren in die afvalstoffen of aan instellingen, die zicb met de inzameling daarvan bezig hiel- den, wordt verzocht deze afvalstoffen voor- taan aan den daartoe aangewezen kleinhan- delaar af te leveren, ook al zal dit in som- mige gevallen een ander zyn dan dengene aan wien zij gewend waren af te leveren. De Nederlandsche Industrie is dringend om grondstoflen verlegen en een belangrjjk ge- deelte van deze grondstoflen kan het publiek aan de industrie verschaffen door tijdige af- gifte of verkoop van de door hen bewaarde lompen, oud papier e.d., aan den kleinhande- laar in hun wijk. Tevens wordt daardoor die kleinihandelaar aan een redelijke hroodwin- ning geholpen, omdat de geheele opbrengst der door hem opgebaalde oude materialen en afvalstoffen voor hem bestemd is. De wijkvergunninghouder is kenbaar aan een hem uitgereikt ovaal plaatje met het op- schrift .ophaaldienst-Rtjksbuieau voor Oude Materialen en Afvalstoffen". INDIEN Hl'If' NOODIG IS schrijft ons van het Provinciaal Men schrijft ons van Bureau der Winterhulp; Venmoedelijk zuUen tengevolge van den barren winter vele gezinnen in Zeeland, die tot nu toe geen hulp van noode hadden, in benarde omstandigheden komen te verkeeren. De hoofden van deze gezinnen mogen beden- ken, dat de leiders van Winterhulp in hun gemeenten bereid zijn de noodige financieele hulp te verleenen, dat zij er juist zijn om bui- ten eigen schukl ontstane moeUijkheden op te Jossen. I W(j kunnen ons voorstellen, dat memgeen, j die hulp behoeft, er nog tegen op ziet deze i hulp te vragen, want over het algemeen is I het nog niet tot de bevolking van ons land doorgedrongen, dat er recht op hulpverlee- ning bestaat. In het verleden was hulp een soort minzame liefdadigheid, een vriendelijke bedeeiing van hoog naar laag. Winterhulp beveelt niet, en doet ook niet aan liefdadlgheid Winterhulp "nelpt alleen elken landgeiioot, die in nocd verkeert, omdat elk lid van een samenleving, die het gemiddeld goed heeft er 2 of 3 lagen rapen bevonden, waarvan de uit- voer verboden is. De kommies wilde toen kar en paard in beslag nemen en gaf den boer opdracht om den door zijn zoon bestuur- de kar een eindje verder in een wegje te keeren. Oogenschijnlrjk werd aan den op dracht voldaan, doch plotseling zette de zoon het paaxd aan en reed in de richting van de grens, doch liield toen op het bevel van den kommies weer halt. Nu probeerde de ver- dachte met allerlei praatjes toestemming te krijgen om.toch door te mogen rijden, waar- aan de kommies vanzelfsprekend geen gehoor gaf. Toen gaf verd. aan zijn zoon bevel weg te rijden, deze voldeed daaraan en toen de kommies dit wilde verhinderen, werd hij bij den arm vastgehouden door verdachte, waar- door het den ambtenaar niet mogeljjk was kar en paard te doen stilhouden. Voor dit feit moet v. d, B. zich nu thans ver ant woorden Eiscfij 30 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak20 boete of 10 dagen hechtenis. Beleediging. Op 19 October van het vorige jaar .voeg- de G. P. de Seijn, oud 46 jaar, visscher te Breskens, opzettelyk Maria Louise van de Velde mondelmg eenige minder nette uitdruk- kingen toe. De vrouw was hier niet van ge- diend en diende wegens beleediging een aan- klacht in, waarvoor verdachte nu thans moet terecht staan. Elisch'en uitspraak; 15 boete of 10 dagen hechtenis. RUILEN VAN DISTRIBUTIEGOEDEREN NIET GEOORLOOFD. De oeconomische rechter te Arnhem, mr. H. Hannema, heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een principieele kwestie betreffen- de de ruiling van distributiegoederen. Voor dezen oeconomischen rechter had namelijk verleden week terecht gestaan de smid G. H. ten Broek uit Ewijk, wien ten laste was gelegd, dat hij een aantal rijwiel- banden had gekocht tegen geld of goederen zonder bon. De smid bezat een voorraad oud (jzer, en iemand die dringend om oud jjzer verlegen zat, bezat fietsbanden. Aangezien de smid de fietsbanden evenzeer noodig had, had hij het oud ijzer tegen eenige rijwielbanaen ge- ruild. De man verklaarde gemeend te heb ben, dat dit mocht. De officier van jus'itie was evenwel van meening, dat de verdachte strafbaar is, omdat ruilen gelijk staat met koopen tegen natura. Daarom had hij de oplegging van een boete geeischt. Mr. Hannema thans vonnis wijzende heeft zich met deze zienswijze vereenigd en den smid veroordeeld tot 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen rijwielbanden. VREDE-GERECHTSHOF. Tegen den 41-jarigen kapitein der artille- minstens recht op t ^t^verkomme^m j Verwe^ wfen ten ^te was gelegd, Door degenen, die P A.. yat hij door het toenmalige militaire gezag belast zjjnde met het doen van nasporingen GASGENERATOR-CURSUSSEN INGESTELD. Btnnenkort zullen dertig tweedaagsche cur sussen door het geheele land worden gehou den. In dezen rjd van schaarschte aan vloei- baro brandstoffen is de gasgenerator, waarin vaste brandstof wordt verstookt, voor het motorverkeer als een redder in den nood ge- komen. De anthraciet-, hout-, turf- en turf- ookes-vergassers hebben het mogelijk ge maakt, een belangrijk deel van ons vervoer over den weg in stand te houden, dat anders tot stilleggen zou zijn gedoemd. Het valt echter niet te ontkennen, dat de behandeling van den gasgenerator het rij den ermee, het onderhoud ervan velerlei moeilijkheden meebrengt, in het bijzonder voor ongeschoolde krachten, en da in verband daarmee een groote vraag naar technische voorlichtlng van het bedienend personeel is onstaan. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kas vereeniging N.V.. Amsterdam, no. 877. Stol"t op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Illllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll'l"""1"'1'""!!"""""1""11'"'1"""1"1"11""''"'" Van gemeentelljke offlcieele zijde verzoekt men ons de aandacht der ingezetenen er op te vestigen, dat, indien onder de huidige omstan digheden op straten en wegen gevaar voor uitglijden en vallen ontstaat het zeer dringend gewenscht is in het belang van alien, dat de ingezetenen den gemeentelijken dienst te hulp kpmen door het strooien van zand of asch voor en nahij hunne woningen. BENOEMINGEN. Tot Dicecteur van Let kantoor Hulst der Rotterdamsche Bankvereeniging is benoemd onze stadgenoot de heer J. C. Loof. Tot ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, is benoemd de heer W. H. Blok, thans tijdelijk ambtenaar. WUKOPHAAEDIENST VOGP, OUDE MATERIALEN EN AFVALSTOFFEN. Zooals bekend mag worden verondersteld, is er op 10 October 1940 door den Secretaris- Generaal van het Departement van Handel, Nijverheld, en Scheepvaart een verbod uitge- vaardigd om oude materialen en afvalstoffen (lompen, oud papier, glascherven, oude rub ber, oude metalen, oude conservenblikken, oud ijzer enz.) te vernietigen, weg te werpen, of zoodanig te bewaren ,dat die stoffen niet meer gebruikt kunnen worden als grondstof voor de industrie. Tegelvjkertjjd is toen bepaald, dat aflevering van deze oude materialen en afvalstoffen slectots mocht geschieden aan den es-kenden vakh andel Het vernietigen enz. en het niet-afleveren aan den erkenden vakhandel kan gestraft worden met een hechtenis van ten hoogste 6 maanden of een geldboete van ten hoogste 1000. Tot nu toe werd het opkoopen en inzame- len van die stoffen overgelaten aan de han delaren, die een vergunning daartoe hadden verkregen van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen te 's-Gravenhage. De meeste particulieren, winkeliers en klelne bedrijven moesten echter constateeren, dat de door Lien bewaarde afvalstoffen niet of zeer onregelmatig door gemelde har.delaren werden ingezameld, zoodat genoemd vernle- tigingsverbod vrijwel niet kon worden nage- leefd. Het Rijksbureau voomoemd heeft gemeend, dat de organisatie van die inzameling niet langer geheel aan het initiatief van die han delaren kon worden overgelaten, zoodat het Rjjksbureau de organisatie daarvan na over leg met die "handelaren ter Liand heeft genomen. In overleg met de desbetreffende autori- teiten der gemeenten, waar die organisatie door het Rijksbureau geschiedde, zijn ophaal diensten voor oude materialen en afvalstoffen ingesteld, waarbij deze gemeenten zijn ver- deeld in een aantal wjjken, waarin in de toe- komst door een kleirflandelaar in oude mate rialen en afvalstoffen de door de ingezetenen die wijk bewaarde oude materialen en degenen, pende hand toe te steken lost Winterhulp een- voudig een gemeenschapsplicht in. Wij raden alle Zeeuv/en, die er tot nu toe tegen op Eager, steun te vragen, aan zich tot V/interhulp te wenden. Zij zullen ervaren, dat deze instelling met let op godsdienst of overtuiging, dat zij lou- ter helpt om der wille van den mensch. Mocht men eventueel bezwaren hebben om zijn nood kenbaar te maken. aan de Win er- hulp in eigen gemeente, dan kan men zich wenden tot het Provincial Bureau van de Winterhulp, Singelstraat 15, Middelburg. REDDER BELOOND. De Commandant der Kustverdediging van Zuid-Holland heeft zijn bijxondere erkentelyk- heid betuigd aan den Nederlandschen agent van politic den heer Arie van der Wal uit Vlissingen voor zijn moedige redding van een Dudtschen waciitsman uit de Scbelde op 16 Januari j.l. en hem een belooning van 50 doen uitbetalen. Muziek-avond. Dinadagavond werd alhier in ,,Het Cen trum" een muziek-avond gegeven, waarvoor groote helangstelling bestond. Het hekende ensemble uit Terneuzen in combinatie met de E.H.A.C. uit Hulst oogstte met hun rijk ge- varieerd programma grooten hyval, evenals de accoidion-virtuoos en zangeressen. Ter afwiS'Seling was ook het komisch gedeelte goed verzorgd op dezen goed geslaagden muziekavond. Zaterdag j.l. hield de vereeniging „Steunt Elkander" haar gewone ledenvergadering op de bovenzaal bij P. Huyssen. De opkomst, was gering. Uit de rekening en verantwoording oleek, dat de inkomsten waren 844,67 en de uit- gaven 649,39, zoodat er een batig saldo was van 195,28. Zoodoende werden de bezittin- gen der vereeniging gebraaht op 3658,53. Als voorzitter werd gekozen de heer M. van Straien en tot wegers de heeren P. Jansen en J. den Hamer. Het spuiten werd weder aan- genomen voor 5 jaar, Bij de rondvraag werd nog besloten over de maanden Februari, Maart en April geen contributie te heffen. en huiszoekingen bij nationaal-soeialisten, door misbruik van gezag vier vrouwen en meisjes gedwongen heeft zich in het bijzijn van hem alleen te ontkleeden, terwijl het niet noodzakelyk was, dat hij deze vrouwen op haar lichaam onderzocht, werd door den pro- cureur-generaal bij het vrede-gerechtshof te Den Haag 4 jaren gevangenisstraf geeischt. HET KATHOLEEK LAND- EN TLINBOUW- ONDERWIJS. Zooals men weet werd brj besluit van den Rijkscommissaris van 6 Augustus 1941, de heer O. F. J. Damave te Voorburg benoemd tot commissaris van den Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbond en alle overige katholieke op welk gebied of van van afvalstoffen geregeld zullen worden opge- haald. Voor iedere wyk in een dergel'yke gemeente POLITIERECf-ITER TE MIDDELBURG. Zitting van 27 Jan. 1942. Behandeid zijn o.m. de volgende zaken; Verzet tegen de politie. Een te Terneuzen surveilleerende agent van politie zag op 17 Sept. j.l. de hem bexen- de M. Rouw, oud 26 j., koopman aldaar, als beatuurder van en gezeten op een rijwiel daar- mede zig-zag over den openbaren weg rijden. By aanhouding bleek Lrij in staat van dron- kenschap te verkeeren. Hij kon niet in staat geaiaht worden zyn rywiel naar behooren te l>esturen. Toen de agent hem ter ontnuchte- ring naar het politiebureau wild'e brengen, verzette hij zich tegen zijn arrestatie, door krachtig te rukken en te trekken in tegen- o verges telde richting, dan waarheen de agent hem wilde brengen. Trachtte zich los te ruk ken, doch met behulp van een paar collega's werd hij toch overgebraoht. Uitte ook ver- schillende hedreigingen tegen de agent-en. Na zijn ontnuchtering vertelde hij een 30tal borrels "cognac te hehben gedronken. Gaf toe lastig en onhandelbaar te zijn als hij dronken is. Wist zich echter verder niets meer van het voocgevallene te herinneren. Eisch en uitspraak 2 weken gevangenisc straf. Koironiezen by werkzaamheden beleinmerd. 'Het was een kommies te Clinge bekend, dat P. Th. van den Bergh, oud 45 j., land-bou- wer te De Klinge (B.), zich schuldig maakte aan fraudul-euzcn uitvoer naar BelgiS. Op 22 October zag hij de driewielige kar van den boer naderen en hield hij hem staande met de woorden: ,,Halt, rijksambtenaren. Visitatie". Het bleek toen, dat zich onder het op den wagen zichthaac liggende bietenloof, waar- mede deze oogenschynliik geladen was, zich boerdnorganisatles welken aard ook, Alzoo ook van alle katholieke vereenigin- gen van onderwijs op gehied van landbouw, tuinbouw, boschbouw, huishoudopleiding, enz. In zijn streven, om di'. onderwijs op principiee- len grondslag te handhaven, heeft de Com missaris maatregelen genomen, om dit mo gelijk te maken en het katholieke land- en tuinbouw- en aanverWante onderwijs ook als onderdeel van den Nederlandschen Land- stand te doen voortbestaan. In verband hiermede heeft hij den voorloo- pigen Gouw-Boerenleider van den Nederland schen Landstand in Noord-Brabant, den heer P. J. Jansen te Hoeven, als zijn Gemachtigde ten deze aangewezen -en hem opgedragen, die stappen te ondernemen, noodig om het ge- stelde doel te bereiken. De Gemachtigde, de heer P. J. Jansen heeft, ter uitvoering van de hem opgedragen taak, de verschillende stichtingen en inrichtingen welke in Nederland op gebied van katholiek land-, tuinbouw en aanverwant onderwijs bes aan ondergebracht in den ..Gtichting tot Bevordering van Land-, Tuin- en Boschbouw, vak-, beroeps- en huisboudonderwys op Katholieken grondslag". De Commissaris voomoemd heeft aan deze stichting in afwachting eener definitieve regeling bereids het gebruik toegestaan van de roerende en onroerende goederen van den voormaligen A.B.T.B., L.T.B., N.C.B., en B.L.T.B. in gebruik hij de land- en tuln- bouwwinterscholen, lagere land- en tuinbouw- scholen, huishoudscholen en overige inrich tingen op R. K. grondslag. Blykens de stichtingsacte betreffende de oprich ing van de Stichting tot Bevordering van Land-, Tuin- en Boschbouw, vak-, be roeps- en huishoudondsrwys op Katholieken grondslag gevestigd te 's-Gravenhage, welke op 3 December 1.1. is gepasseerd ten kantore van notaris H. W. Scholten fe Oudenhosch, is het doel der stichting: De bevordering van de theoretische en praetische voorlichting alsmede van het vak-, beroeps- en huishoudondarwijs voor den land- tuin- en boschbouwende s and in Nederland binnen de regel-sn daartoe door den Land- stand gesteld of te stellen, met verleening van medewerking aan de godsdienstige en zedelijke vorming van de katholieke leden van den Landstand. De Stichting tracht doorr a. het over nemen van alle land- en tuin- bouwseholen, huishoudscholen en overige in richtingen en cursussen op Roomsch-Kat'no- lieken grondslag, hoe ook genaamd, welke bestonden in het gehied van of door medewer king van de inmiddels opgebeven vereenigin- gen of leden daarvan, te weten; den A.B.T.B., den N.C.B., den L.T.B. en den L.L.T.B. en de by deze aangesloten rechtspersonen op 3 Augustus 1941 en deze verder zoo noodig in stand houden, georderid naar de elf Neder landsche gewesten; b. het oprichten, beheeren en ondersteu- nen van scholen, inrichtingen en cursussen in Nederland, hoe ook genaamd, geordend naar de elf gewesten^, waarbij he' te geven land-, tuin- en boschbouw, vak-, beroeps- en huis- houdonderwijs, waaronder ook is begrepen alle vakonderwijs, als Landirbndersberoepc- scholen, op Katholieken grondslag zal staan, zulks met medewerking van den Landstand in zyn verschillende organen, het Rijk, de Provincie en de Gemeenten; c. medewerking te verleenen aan de tot standkoming eener stichting van den Land- stand, omvattende het geheele land-, tuin- en boschbouw-, beroeps- en huishoudonder- wijs in Nederland. Het bestuur der Stichting bestaat uit een voorzitter en vijf leden. De eerste voprzitter zal voor onbepaalden tijd zijn de heer P. J- Jansen te Hoeven, die on'slag kan vragen aan en krijgen van den Boerenleider. De leden zullen zijn vijf personen, leden van den Nederlandschen Landstand uit met name omsc'hreven gewesten van Nederland. In de verdere artikelen wordt o.a. bepaald, dat de toegang tot de scholen en cursussen aan geen leerling of leerlinge geweigerd zal worden op grond van zijn of haar godsdien stige gezindheid. Het bijwonen van de lessen in godsdlenst- en maatschappyleer is echter slechts voor de Katholieke leerlingen verplichtend. L.S.P.D. KWEEKERSREC5HT. Het Verordeningenblad van Zaterdag 10 Janiuari bevat een besluit van de Secretaris- sen-Generaal van de Departementen van Landbouw en Visscherij en van Justitie, hou dende bepalingen betreffende de rechtsposltie van den kweeker van voortkweeklngsmate- riaal van cultuurgewassen en het verkeer met zoodanig materiaal. Deze regeling bevat twee onderdeelen. Op de eerste plaats wordt de mogelijkheid geopend, dat de kweeker van een nleuw ras, te weten degene, die het ras het eerst nleuw gewonnen heeft, zekere rechten gaat genie- ten, indien op diens daartoe strekkende aan- vra'ge dat ras door een overheidsinstantie, als hoedanig een Raad voor het Kweekersrecht is ingesteld, in een Centraal Rassenregister word' ingeschreven. Dit register zal worden verdeeld in verschillende afdeelingen, die voor ddn cultuurgewas of groep van cultuur gewassen verschillend zullen zijn. By de beoordeeling of een ras als nieuw kan worden aangemerkt, zal worden uit- gaan van dezen maatstafdat een ras slechts als nieuw zal worden beschouwd, indien het zich van andere rassen, waarvan op het tjjd- stip van indiening varr de aanvrage reeds voortkweekingsmateriaal in den handel is ge- hracht of waarvan de inechrijving is verzocht of verkregen, voldoende onderscheidt en in voldoende mate raszuiver is. Behalve regis' ratie van niepwe rassen is by wyze van overgangsbepaling ook mschi'ijving mogelijk van reeds bestaande landbouwrasser, die op de laatste Beschrijvende Rassenlyst van het Instituut van Plantenveredeling voorkomen. Op de tweede plaats bevat het besluit be palingen over de instelling van Rasseniysten, die kunnen worden ingesteld voor een enkel cultuurgewas of voor een groep van cultuur gewassen. De instelling van een Rassenlyst beteekent, dat het desbetreffende cultuur gewas, van byzondere waarde is voor de bodemcultuur in Nederland, terwyl dit uiter- aard eveneens geldt voor een op die Rassen lyst geplaatst ras. Op grond daarvan zyn voor deze cultuurgewassen en rassen byzon dere voorschriften gegeven, waarvan de voor- naamste deze zyn, dat van cultuurgewassen, waarvoor een rassenlijst is ingesteld. le, tenzy de Secre'aris-Generaal anders be- paalt. slechts voortkweekingsmateriaal van op de Rassenlijst geplaatste rassen in het verkeer mag worden gebracht; 2e, slechts voortkweekingsmateriaal in het verkeer mag worden gebracht, dat door een door den Secretarls-Generaal aan te wyzen keuringsdienst is goedgekeurd. Opgemerkt zy verder, dat behoudens eenige uitzonderingen, voor plaatsing op de Rassen lyst alleen in aanmerking kunnen komen ras- welke in bet Oentraal Rassenregister zyn ingeschreven. De rechtsgevolgen van de registratie zyn verschillend al naar gelang een ras al dan niet behoort tot een cultuurgewas, dat voor de bodemcultuur In Nederland van byzondere be'eekenis is en waarvoor uit dien hoofde een Rassenlyst is ingesteld. Is er geen Rassenlyst voor een cultuur gewas ingesteld, dan heeft de kweeker te wiens name een ras van dat cultuurgewas is ingeschreven, het uitsluitend recht om het voortkweekingsmateriaal van dat ras In het verkeer te brengen. Deze monopoliepositie kan echter niet worden gehandhaafd. als er wel een Rassenlijst voor het betreffende cul tuurgewas is ingesteld. In dat geval geniet de kweeker slechts rech ten, welke een met het oog op het algemeen belang meer beperkt karakter vertoonen, welk belang immers vordert, da' hier te lande In voldoende mate goedgekeurd voortkwee kingsmateriaal van waarde voile rassen op redelyke condities verkrygbaar zyn. De geregistreerde kweeker heeft dan; le. het uitsluitend recht om voortkweekings materiaal, dat door de keuringsdienst als orlgineel of elite is erkend, onder die aanduiding in het verkeer te brengen; 2e. recht op een kweekersvergoeding, volgens •tarief, uit een voor het betreffende cul tuurgewas in te stellen kweekers-vergoe- dingenfonds, dat wordt gevormd uit de bljdragen, welke door den keuringsdienst zullen worden geheven van alle goedge keurd voortkweekingsmateriaal dat door haar niet als orlgineel of elite wordt erkend (zoogenaamde nabouw). De duur der beseherming is 25 jaar, be houdens mogelykheid van verlenging met een termyn van 10 jaar, indien de rechthebbende dit drie jaar voor het verstrijken van dien termyn by den Raad voor het Kweekersrecht verzoekt. Voor sierteeltgewassen kunnen an dere termynen vastgesteld worden. Voorts bevat het besluit bepalingen over de keuringsinstellingen, wier bevoegdheden en werkwyze worden geregeld, alsmede straf- bepalingen. He' 'treedt in werking op een nader te be- palen datum; het ligt in de bedoeling op de eerste plaats het in werking treden der rege ling te bevorderen voor landbouw- en groente- dit doel te bereiken gewassen. De uitvoeringsvoorschriften zullen btnnen afzienbaren t.yd worden afgekondigd. KINDLE IN BED GESTIKT. In een woning aan de Jac; van Lermepstraat te Amsterdam is een 2-jarig kindje gestikt. De ouders hadden Ciet kind in het ledikant gelegd en daar het nogal eens uit bed kwam, met een kindertulgje vastgemaakt. Vermoedelyk doordat de kleine in slaap heefit llggen woelen, is een touwtje van het tuig om den hals van het kind geraakt, ten gevolge waarva het is gestikt. Te Rotterdam is de 87-jarige mej. G. Kok, die in haar woning aan den Bergsingel, toen zij zich nabij een brandend electrisch kaeheltje waschte, ecnstige brandwonden had opgeloo- pen, in een der ziekenhuizen aan de opgeloo- pen verwondingen overleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3