het mmrnt l Smnapirin aaa Distribute Zeep. i ACHTER DEN MUUR Bsnrsenland a. Aanvraagformulieren ter verkrijging van extra zeep wegens „vuilen arbeid b. idem voor kappersbedrijven c. idem voor praktiseerende artsen, tand- en veeartsen. Deze formulieren behooren met de Distributiestamkaart van den betrokkene, voor 14 Februari a.s., bij den Distributie- dienst te worden ingeleverd. Terneuzen, 28 Januari 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE wnd. FEUILLETON OVERVLOED VAN FROJECTIELEN VOOR HET FRONT. Griep en Koorts De wnd Burgemeester van Tcrneuzen maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 Januari—5 Februari a.s., door den Distcibutiedienst de volgende formulieren zullen worden uitgereikt SOWJET-DIVISDS TERUGGESLAGEN. In het centrale deel van het Oostelijk front heeft een Duitsch regiment infanterie op 24 Januari, naar van militaire zijde verluidt, een bolsjewistische divisie teruggeslagen, twee dorpen veroverd en 800 bolsjewisten gevan- gen genomen. De bolsjewisten hadden ter ondersteuning van him aanvallen sterke pant- serstrijdkraehten aangevoerd. Alvorens zij echter met hun pantserstrijdkrachten konden oprukken, zond de Duitsche regimentsoom- mandant him een gevech sgroep tegemoet, bestaande uit pantserjagers, infanteristen en pioniers. Op dit gevechtsterrein concentreer- de zich het zwaartepunt van den Duitschen tegenaanVal, die den bolsjewisten in de flank viel en stormenderhand twee door den vijand bezette dorpen veroverde. (D.N.B.) DE POSITIE VAN AUSTRALIA. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Naar uit Melbourne gemeld wordt, heeft het Australische oorlogskabinet voor de twee- de maal in 24 uur een dringenden oproep om hulp tot Roosevelt en Churchill gerich met het oog op de Japansche operaties tegen de eilandengroepen, welke voor Noord-Australie zijn gelegen. Het heeft gevraagd, dat onmid dellijk versterkingen worden gezonden ter be- scherming tegen de Japansche strijdkrachten, ,,die steunpunten ten Noord-Oos en en Noord- Wesien van Australie bezet hebben". De Australische regeering wijst er op, dat de superieure Japansche vloot van deze steunpunten uit Australie isoleert, terwyl de Australische troepen reeds op drie fron en vechten, n.l. in het binnenland van New- Britain, op de Salomon-eilanden en op andere punten in den Melanesischen Archipel. Naar voorts verluidt, heeft de Australische regeering bevolen, dat alle burgerwachten on- verwijld gemobohseerd en op voet van oorlog gebracht worden. VERBREKING VAN DE BETEEKKINGEN MET DE SPIL AANVAARD. De oeconomische commissie van de pan- Amerikaansche conferentie heeft het voorstel to. verbreking der oeconomische en finan- cieele betrekkingen der Amerikaansche lan- den met de mogendheden van de spil aange- nomen. Het D.N.B. 'teekent hierbij aan, dat de Amerikaansche republieken in dit opzicht hebben moeten zwichten voor den door de Vereenigde Staten uitgeoefenden druk. Het D.N.B. meldt verder uit Rio de Janeiro: Naar verluidt, hebben Chili en Argen inie slechts met zekere beperkingen toegestemd in het voorstel tot verbreking der oecono mische en financieele betrekkingen met de mogendheden van de spil. Welke deze beper kingen zijn,is nog niet nauwkeurig bekend. Het besluif van de oeconomische commissie oeveelt aan het nemen van maatregelen tegen oeconomische en financieele handelingen in de Amerikaansche republieken, .welke gevaar opleveren voor de vrijheid van he'. Westelyke halfrond". Verder spreekt het besluit van aanvullende maatregelen, welker doel is, ,,het geheele oeconomische en financieele verkeer tusschen het Westelyk halfrond en de staten, die tot het drle-mogendhedenverdrag zijn toe- getreden, alsmede het door deze staten be- heersch e gebied, te verbreken". Tenslotte eischt de resolutie toezicht op alle oecono mische en financieele operaties in de Ameri kaansche republieken, welke worden onder- nomen door in Amerika wonende burgers der bovengenoemde mcgendneden. In de bijeenkomst der conJfrrentie, waarop de aaribeveling van het verbreken der be trekkingen met de mogendheden van de spil werd aangenomen, heeft de Argentynsche minister van buitenlandsche zaken, Guinazu, nogmaals het standpunt van zijn land uitesn- geze*:.' Hy zeide, dat het rioodig was een on- derzoek in te stellen naar den vorm, waarin met inachtneming van de hijzondere omstan- digheden van elk land de wensch tot samen- werking verwezenlijkt kon worden, wanneer men een continentaal gevoel wilde versterken. Dit verhindert niet, dat Argentinie zijn eigen positie zal hestudeeren, wanneer de procedure dei' oon'inentale verdediging, welke haar oor- sprong in de souvereinitei't van elken staat afzonderlijk heeft, zou worden vastgesteld. Ook de Braziliaansche minister van buiten landsche zaken, Aranha, huldigde in zijn rede het beginsel eener solidariteitspolitiek der Amerikaansche landen. Het Atlantische statuu*. Naar verluidt, zal de laatste bijeenkomst op 27 Januari worden gehouden. Het voor stel, volgens hetwelk de delegaties zich soli- dair zouden verklaren met het Atlantische sta:uut (indertijd door Roosevelt en Churchill opgesteld Red. N. R. Cri.) lokte in de poli- tieke commissie een levendig debat uit. ^Het werd ter Verdere behandehng verwezen naar een subcommissie, bestaande uit vertegen- woordigers van Columbie, Mexico, Argentinie, Obili en Brazilie. De politieke commissie heeft een aantal voorsteilen aangenomen, waaronder een be- treffende de onderdrukking van revolution- naire ac ie, een over de kwestie der minder- beden, over een politieregister voor „verdach- te vreemdelingen", over maatregelen tot on derdrukking van spionnage, over het beginsel van goede buurgghap als algemeenen grond- slag voor de wederzijdsche betrekkingen, als mede een voorstel, waarin de „Japansche aan- val" veroordeeld wordt. De Braziliaansche minister van buitenland sche zaken heeft tegenover de pers verklaard, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Brazilie en de spil in fei.e verbroken zijn. De Informaciones (Madrid) meldt uit Rio de Janeiro, dat Chili de beslissing over het verbreken der diplomatieke betrekkingen met de mogendheden van de spil zal uitsteilen tot na de verkiezingen. Argentinie kan de kwes tie pas in Mei aan het parlement voorleggen, tenzij het een buitengewone parlememszitting bijeen zou roepen. De commandant van het Argentynsche slageskader heeft een onderhoud met den minister van marine gehad. In welingelichte kringen neemt men aan, dat de plannen voor een krachtiger bescherming van de kust en de Argentijnsche scheepvaart besproken zijn. In marinekririgen legt men er den nadruk op, dat konvooien slech s binnen de territo- riale wateren van Argentinie door de vloot gekonvooieerd zouden worden. Buiten die wateren laat men de bescherming over aan de staten, waartoe de koopvaardijschepen be hooren. Duitsche oommentaar. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schijft: De compromis-oplossing van Rio de Janeiro schijnt, wanneer wij den Bri schen berichten- dienst goed begrijpen, in bet Engelsch-Ameri kaansche kamp niet als het door Roosevelt gehoopte diplomatiek-politieke succes be- schouwd te worden. Men spreekt zeifs van een „echec", dat zoo snel mogelijk hersteld dient te worden. Door dei'gelijke uitlatingen komt het voornemen naar voren, den druk op die staten te versterken, die door een natio- naal-bewust en van werkelykheidszin getui- gende politieke houding den eisch der Ver eenigde Staten tot het onvoorwaardelijke ver breken der diplomatieke betrekkingen met de spil-mogendheden en met Japan van de hand hebben gewezen. De zenuwenoorlog, welke thans voor de deur staat, beoogt het iniciatief, dat den afzonderlijken Amerikaanschen staat nog is overgebleven, te influenceeren. Dat de Amerikanen in de keuze hunner middelen geen scrupules kennen, blijkt wel uit den brutalen eisch van senator Conally, volgens welken de regeeringen, die niet gewillig zijn, moeten aftreden. Doen zy di't niet, dan zal hun dit op een geschikte wyze worden inge- peperd. De slag om de vrijheid van Zuid-Amerika is dus nog in vollen gang, zoodat een defini- tief oordeel nog niet gegeven kan worden. Doch reeds thans kan geconstateerd worden, dat van hun verantwoordelijkheid bewuste kringen, vooral in Argentinie en in Chili, aan de verstrekkende gevolgen denken, welke zou den ontstaan, wanneer zij hun land plaateen in het Anglo-Amerikaansche front. Zij schy- nen te heseffen, dat dit ondanks alle bewerin- gen van het tegendeel niet alleen als een zui- ver erkennen van de pan-Amerikaansche ge- dachte doch ook als een „bereidheid" en ten slotte als een „plicht" tot een actiever deel- neming uitgelegd zou worden, met alle ge- varen van dien, gevaren, waarvoor de Japan sche minister van "buitenlandsche zaken, op vriendschappelijke, doch ondubbelzinnige wijze gewaarschuwd heeft. Hoe het aan den anderen kant met de hulp s'aat, welke Washington zonder rekening te houden met zijn mogelijkheden, belooft, blijkt wel op bijzonder duidelijke wijze uit het ge- val Australie. De rol, welke de Braziliaan sche minister van buitenlandsche zaken tij- dens de onderhandelingen te Rio gespeeld heeft, schynt niet geheel duidelijk te zijn. Wanneer hy op grond van zijn langjarige be trekkingen met politieke kringen in de Ver- eenigde S aten en op grond van zijn persoon- lijke sympathieen voorbesterrid schynt te zijn tot bemiddelaar tusschen Noord-Amerikaan- sche wenschen en de Zuid-Amerikaansche restricties, zal hij toch nauwelijks de in zijn land opduikende 'oezwaren kunnen negeeren. Ook Brazilie weet nog niet geheel zeker of achter de door de Vereenigde Staten belooide protectie" niet de wensch tot het oprichten van een protectoraat over de veelbegeerde Braziliaansche grondstoffen schuil gaat. NELSON'S RECORD. Bureau vf>or oorlogsproduetie in tien dagen driemaal gereoi-ganiseerd! V.P.B.) Donald Nelson, de leider van het Amerikaansche bureau voor oorlogsproductie, heeft voor de pers verklaard, dat hij dit bureau volkomen heeft gereorganiseerd. De Duitsche pers voegt hieraan toe, dat dit de derde reonganisatie is binnen tien dagen. De belang- rijkste taak, waarvoor de bewapenlngspoli- tiek der Ver. Sitaten zich momenteel geplaatst ziet, de overschakeling der automobielindu- strie op de productie van tanks en vliegtulgen werd toevertrouwd aan den tectmischen direc- teur der Fordfahrieken, Kanzler. Kanzler heeft deze posit aanvaard, hij zal echter niet naar Washington vertrekken, doch in Detroit blijven. TENDENTIEUZE BERICHTEN OVER TURKJJE. Plompe vOrvalsohingen van Engeland osn paniek te zaaieu, njeent de Wilhelmstrasse. (V.P.B.) Te Berlijn worden de berichten, volgens welke zich een soort paniek van de Turksche bevolking zou hebben meester ge- maakt, vrij rustig ontvangen. Men gelooft gaarne, dat er in het Turksche verkeer in verband met de oorlogsomstandlgheden zekere storingen zijn ontstaan, maar het felt, dat in Turkije momenteel b.v. de scheerzeep erg schaarsch is geworden, acht men toch niet voldoende om een werkelijke paniek te ont- ketenen. Met helangstelling heeft men in de Ryks- hoofdstad kennis genomen van een Reuterbe- rioht, volgens welke de Britsche consulaire dienst in Turkije op het punt stond zyn bureaux te sluiten en het land te verlaten. Dit bericht werd inmiddels te Ankara offi- cieel gedementeerd, waarbij merkwaardiger wyze te verstaan werd gdgeven, dat dit on- juiste bericht uitDuitsch-Italiaansche bron- nen afkomstig was. Het is daarentegen een bewezen feit, dat Amerikaansche persagentschappen de geeste- lijke vaders zymvan dezen tendentieuze mel ding, weike door Reuter alleen maar overge- nomen, en niet zelfstandig verspreid werd. In de Wilhelmstrasse geeft men te kennen, dat Engeland zich momenteel toch wel erg weinig op zijn gemak moet voelen als het plotseling met plompe vervalschingen zelf begint den zenuwoorlog te voeren, dien het 'Hitler steeds heeft verweten. IJSLANDSCHE REGEERING AFGETREDEN. Het A.N.P. meldt uit Kopenhagen: De IJslandsche concentratieregeering is, naar de Deensche regeering telegrafisch werd medagedeeld, afgetreden. Dit besluit houdt verband met het aftreden op 17 Januari van den minister van buitenlandsche zaken en sociale voorzieningen, Stefansson. Het mini- sterie was sedert het voorjaar van 1939 in functie. Omtrent het aftreden van Stefans son wordt gezegd, dat dit een gevolg is van de toenemende duurte en het loonvraagstuk op Usland, die grootendeels voortvloeien uit de bezetting door Britsche en Amerikaansche troepen. De moeilijkheden in den boezem der regeering begonnen reeds in den herfst, toen minister Johansson tot twee maal toe met zijn ministerie wilde aftreden. Beide malen gelukte het echter den rijksbestuurder Bjbms- son de regeering te bewegen haar werkzaam- heden voort te zetten. Een Nederlandsche speurdecsgeschiedenis door EHANiK VAN FADCKENOORT (Nadruk verboden) 2 De meeste menschen waren reeds verdwe- nen, toen een veldwaehter het plein op stapte met naast hem een geboeiden jongeman, die met gebogen hoofd naast den veldwaehter voortliep. Asm de achterzijde van den wagen ge- komen, bleef de gevamjene staan, tenvijl de veldwaehter naar de voorzijde liep, om daar van dsn koe sier den sleutel tn ontvangst te nemen. Op dit moment reed 6en der ^egen den fabrieksmuur geparkeerde auto's naar voren; hoe het eigenlijk precies in zijn werk was ge- gaan, wist later niemand met zekerheid te zeggen, maar op het oogenblik, dat de veld waehter by de voorzyde van den gevangen- wagen stond, reed de auto langs de achter zijde, een portier opende zich en vier handen grep'en den geboeiden jor.geman en trokken hem pijlsnel naar binnen. Onmiddellyk daar- na reed de auto bliksemsnel weg. Koks, die he' geval, dat zich in enkele seconden afspeelde, zag, smeet z'n pyp op den grond en stormde het Posthuis uit in de richting, waar de ontsnapping had piaats ge had, tot groote verbazing van de beide wacht- hebbende agenten, die elkaar verbluft met open-mond aanstaarden en toen den rennen- ONTSLAG VAN STAFFORD CRIPPS. Nieuwe opgave: de bolsjewiseering van Engeland? (V.P.B.) In politieke kringen te Berlyn hebben zekere uitlatingen van den Engel- sehen gezant over de sterkte van het Sovjet- Russische leges- algemeen de aandacht ge- trokken. Zooals beker.d, was Cripps te Mos- kou werkzaam als Britsch ambassadeur en was hij dus rykelijik in de gelegenheid om van dichtbij zijn persoonlijke indrukken op te doen. Naar verluidt heeft Cripps inmiddels zijn ontslag aangevraagd, maar te Berlijn wordt er onder de gegeven omstandigheden aan getwijfeld of Churchill op dit verzoek zal ingaan. In ieder geval is zijn opvolger nog niet benoemd. Van Duitsche militaire zijde wordt er op gewezen, dat Cripps' uitlatingen over de sterkte van het Sovjet-Russische lager slechts van relatieve bete eke nis zijn. Ook al beweert hij, dat zich op het oogenblik rond 9 millioen soldaten van den Engelschen bondgenoot aan het front hevindsn, dan zegt dit nog niets over het oorlogspotentieel der Sovjet-Russische troepen. Nie' het aantal soldaten, maar hun j militaire opleiding en de bewapening geven I tenslotte den doorslag. Het verloop van den i strijd tusschen Duitsciuand en Sovjet-Rusland S heeft inmiddels aangetoond, dat de goed ge- oefende Duitsche troepen in ieder opzicht zijn opgewassen tegen den bolsjewistiscben s vijand. Cripps geniet ook buiten Engeland een I zekere vermaard£.ieid als salonbolsjewiek. Zijn taak schijnt het thans te zijn het economi- sche en commercieele leven in zijn eigen land op communistischen leest te schoeien. In ver band hiermede herinnert men aan het feit, dat de speciale Engelsche commissie, die in- dertyd voor besprekingen op dit gebied naar Sovjet-Rusland is vertrokken, zich nog altijd te Moskou bevindit. Het eind van het liedje, zoo redeneert men in de Wilhelmstrasse, zal wel zijn, dat de Engelsche arbeiders nog har der moeten gaan werken dan tot dusver. Nadat men Churchill pas kont geleden heeft gekarakteriseert als desn doodgraver van het Britsche Empire zal men thans Cripps kun nen typeeren als den doodgraver van de Britsche or-de. ENGEUAN® SCHAAKMAT IN NOORD-AFRIKA. Merkwaardig gevolg van generaal Rommel's succes. (V.PJB.) Van Duitsch-Italiaansche zyde volgt men uiteraard met belangstelling de Britsche readies op generaal Rommel's of- fensief in LyhiS, wat reeds geleid heeft tot de herovering van Agedabia. Het Britsche hoofdkwartier te Ka'iro sprak Zondag over verwarde gevechten op een weinig overzich- telyk slagveld ten Oosten en Noord-Oosten van Agedabia. Tevens werd toegegeven, dat het terrein, waarop zich deza slag afspeelt, zich belangrijk heeft uitgebreid in Oostelijke en Nooe-d-Oostelijke richting, d.w.z. in het nadeel der Britsche verdediging. In een commentaar op het Britsche legerbericht legt radio Ka'iro den nadruk op den steun van het Duitsche luchtwapen voor generaal Rommel. De onafgebroken aanvallen op Malta, aldus deze Engelsche bron, hebben de activiteit der Britsche verkenners boven het middengedeelte der Middellandsche Zee zoq goed als geheel lam gelegd. waardoor generaal Rommel er klaarblykelyk in geslaagd is, om materiaal- transporten ovei' de Middellandsche Zee naar Tripolis te brengen, zonder dat het Britsche hoofdkwartier daar lets van af wist. Te Lon- den wordt toegegeven, dat het Duitsch-Ita liaansche offensief de Engelschen dwingt de bereids getroffen maatregelen grondig te herzien. Deze maatregelen hebben o.a. daar- in bestaan, dat er belangrijke Britsche pant serstrijdkrachten naar Egypte zyn terugge- trokken om ze daar aan een revisie te onder- werpen en zoo noodig te repareeren. In hoe- verre het in de bedoeling lag, de teruggetrok- ken tanks weer terug te zenden naar de Groote Syrte is lets, waarover London uiter aard zwijgt. Zoo het echter in de bedoeling zou hebben gelegen, een deel der Britsche pantserstrijdkracihten van Nooi-d-Afrika een Engelsch blad schatte haar sterkte on- langs op 17 divisies naar het Verre Oosten te verschepen, dan is nu wel gebleken, dat men een dergelyke risico onmogelyk kan nemen. Het spreekt vanzelf, dat betzelfde geldt voor het Britsche luchtwapen in Noord- Afrika, waarvan pcactisch vaststaat, dat men het ten deele tegen de Japanners in het vuur wil brengen. Transportvllegtuig^n vervangen gewoon vervoer. (V.P.B.) In de militaire taal heeft zich het woord „ammunitie-taktiek" burgerrecht verschaft. Dit woord sluit in het met over- leg ge'oruiken van de ter beschikking s'aande boeveelheid ammunitie. Het is gebaseerd op den, de overweging, dat, wil men een vuur berei- ken, dat den doorslag geeft, de hoeveelheid der ter beschikking staande ammunitie in dat opzicht van meer belang is, dan het aantal vuurmonden. Zoodoende komt men tot de slotsom, dat het er bij de verzorging met am munitie op aankomt, zoowel bij den aanval als bij de verdediging, een soort van zwaarte punt te vormen, hetwelk hierin bestaat op een bepaald punt zelfs zoo noodig ten koste van minder belangryke punten van het front de groote massa der ammuni'ie dddr te gebruiken, waar men een beslissing wil af-' dwingen. Daarby is de .ammuniti e- tacticus" zich er van bewust, dat aanval en zwaartepunt van het ammunitieverbruik in zoo nauw verband staan met elkaar, dat men niet zelden de keus van het zwaartepunt bij den aanval moet la'en afhangen van de mogelrjkheid, terzelf- der tijd en piaats een ammunitie-zwaartepunt tot stand te kunnen brengen. Ook zij, die de verantwoordelijkheid dragen voor het leiden van het vuur, imoeten de ammunitietactiek in nacht nemen. Zij moeten dikwyls afzien van het beschieten van een bepaald doel, waaraan zij een groote hoeveelheid ammunitie zouden moeten opofferen, teneinde niet het gevaar te loopen om op het oogenblik waar op het gevecht een verrassende wending neemt, zonder voldoende ammunitie te zitten. Zoo is het in 1916, tijdens het Brussilof- offensief, voorgekomen, da' er werkelijk ge- brek ontstond aan de noodlge ammunitie. De verantwoordelijke taak der verzorging. i Men liet zich in den wereldoorlog vaak ge- makkelijk verleiden tot ammunitie-verspilling bij 't uitvoeren van spervuur. In de dagen na den oorlog mo est in dit opzicht worden aan- gestuurd op zelfbedwang en plichtsbesef. Dit plichtsbesef strekt zich uit tot de bestuurders en voerlieden van de wagens en auto's die de noodige ammunitie aanvoeren. Z(j moeten niet vragen naar het ,,Hoe?" en „Waarom?", doch alleen naar het ,,Waar" en ,,Op welke manier?" Zij moeten er een eer in stellen om, in weerwil van het slechte weer en erbarme- lyke wegen, ondanks be-stoking door den vrjand te land en in de lucht, de aan bun zor- gen toevertrouwde ammunitie ter rech'er tfjd op de hun aangeduide piaats af te leveren. Reeds ttjdens den wereldoorlog was dit geen gemakkelijke taak. Wie wel eens een ravi- tadlleeringskolonne in de moerassen van Vlaanderen door den gordel van vijandepjk spervuur naar de voorste batterijen heeft ge bracht, weet er van mede te praten. In den tegenwoordigen oorlog werdeai niet minder hooge elschen gesteld aan het plichtsbesef, de wilskracht en de opofferings- gezindheid zoowel als aan de rijkunst van de mannen, belast met den aanvoer van ammu nitie, onverschillig of zij achter het stuur van een vrachtauto of op den bok van een gevro- nen wagen zaten. Op de goede wegen tn het Westen was het reeds niet gemakkelijk, doch nog veel moeilyker was het in het gebergte in het Noorden en op den Balkan. Met het gewter in den aanslag op den wagen, Het moeilijkste was hun taak echter op de zandpaden en in de moerassen In het Oosten. Daar moest men zich niet alleen camouflee- ren en wapenen tegen artillerievuur en be- schie'ing van uit de lucht, doch zich tevene de stroopende benden en de franctireurs van het lijf houden, die bij den bewegingsooriog, welke zich snel verplaatste, het veroverde gebied onveilig maakten en overal rond- dwaalden. Zoo menigmaal kwam het voor, dat de bestuurders en begeleiders van de ammunitiekolonnes naar karabijn en machlne- geweer moesten grrjpen om zich te verdedi- gen. Menigmaal ook gingen zy over tot den tegenaanval. Wanneer het voorkwam, dat zij er met geen mogelijkheid doorheen konden komen, als de paarden tevergeefs zwoegden om de terreinmoeilijkheden te overwinnen, als de zandstorm in de woestyn van Noord-Afrllta mensch en dier dwong, halt te houden, dan greep het luchtwapen in en bracht door mid- del van transportvliegtuigen elke gewensebte hoeveelheid ammunitie naar de voorste ldnies, De leek kan er zich moeilyk een denkbeeld van vormen, hoeveel arbeid, moei'e en over- leg er noodig is, voordat de ammunitie van de fabrieken vervoerd is naar de vuurlinle, waar zij den vijand haar uitwerking doet gevoelen! Heeft hierbij een zeer goede en be- trouwbare uitwerking. Buisje 4-0 ct NEDERLAND HEEFT NEGEN MILLIOEN INWONFRS. De beer Lentz, hoofd van de rijksinapectie van de bevolkingsregisters te 's-Gravenhage, heeft Maandag in een radioreportage meege- deeld dat het aantal inwoners van Neder- land thans de negen millioen heeft overschre- De 9-milUoenste is, naar het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft vastgesteld, al omsUreeks den 5den December bereikt Maar wanneer het feit zich precies heeft vol- trokken en wie de 9-millioenste is, kan voors- hand# "bog niet worden vastgesteld; pas over enkele maanden zal men nauwkeuriger de periode van twee of drie dagen kunnen be- palen, waarin de dag is gevallen, waarop de Nederlandsche bevolkingshoekhouding, die het aantal inwoners registreect, negen millioen persoonskaanten in haar registers had ataan Geheel nauwkeurig is het niet gemakkelijk vast te stellen, daar niet alleen geboorte, maar ook vestiging uit den vreeande hierbij een rol speelt. De bevolkingsregisters van de 1050 gemeen- ten van ons land, waarin vestiging, veitiui- zing, geboorte en overlyden wordt aangetee- kend gemiddeld moeten er per dag 2S00 veranderingen worden aangebracht vormen de grondslag voor de berekening. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft het AjN.P. in verband hiermede eeuL.s inlichftingen verstrekt. Over de bevolkingstoeneming van 8 op 9 millioen heeft Nederland tien jaar en drie maanden gedaan. In 1931 was ons be vol kings cijfer dus 8 millioen. In 1844 bedroeg het 3 millioen. De volgende milhoenen werden vol- gemaakt respectievelijk in 1879, 1897, 1911 en 1922. Wat het geboortegetal bet reft: dagelijks worden gemiddeld 590 liinderen geboren, dageiyks overlyden ongeveer 220 personen. Hierdoor komt men tot een geboorteover- schot van 100.060 per jaar. De vermindertng hiervan door emigratae enz. kan men prac- tiscli verwaarloozen. Deze bedraagt nog geen 1000 per jaar. De provincies Noord-Braoant en Lim'curg staan met hun geboorteeyfer hovenaan. Voor een deel is dit gelegen in het feit, dat deze een agrarische bevolking heb ben met een weinig eischend levensniveau. Van 1940 op '41 steeg het geboortecijfei' aanmerkelijk, vooral door toeneming van het aantal huwelijken. November 1941 gaf edhter een absoluut laagtepunt te zien met 17.5 per 1000 inwoners, hetwelk echter als volkomen incidenteel is te beschouwen. De eerste maan den van dat jaar was het vry hoog. Bedroeg den recbercbeur naoogden. Koks ylde in tusschen, hevig ges'iculeerende naar een taxi, waarbij een kluitje chauffeurs al even verbaasd het schouwspel hadden gade- geslagen. ..Vooruit!" schreeuwde de Mug, „acbter het stuur en dien wagen achtema. Een tient.je extra, als je hem inhafi.lt!" De chauffeur, voor wien t tientje hoofd- zaak was, sprong op z'n piaats achter he_ stuur, startte z'n motor en reed meteen, met den kleinen -rechercheur naast hem, weg. In het voorhijrijden wierp Koks nog een vemie- tigenden hlik op den grooten verkeersagent, die aan het eind van den Kruisweg op zn post stond, maar nu, al even veibouwereerd de eerste au o naoogde, die reeds aan het eind van de Rozenstraat was. Of de verkeers agent het geval gezien had, wist Koks niet; alleen had Koks gezien, dat de agent een stopteeken had gegeven, wat de ontvoerders natuurlijk finaal genegeerd hadden. Koks glimlachte grimmig, toen hij daaraan dacht; alsof zij zich aan den zwaaienden ver keersagent zouden ges oord hebben! Hij had z'n revolver moeten trekken en fi bout por- tant de banden stuk moeten schieten. In- plaats daarvan heft hij zijn handen omhoog. Ja, ze zullen voor hem stoppen, als ze net een staatsgevangene hebben helpen ontsnappen. jKijk meneer", schreeuwde de chautteur, daar 'gaan ze". De taxi snorde met een boch1 bet- Kenaupark in en zoo zagsn ze de bewuste auto juist de Pieter Kiesstraat in- schieten. Er achter aan en twmt:g gulden als je hem inhaalt!" antwoordde Koks boven het lawaai van den motor uit. De chauffeur drukte de gaspedaal haast door den vloer been. De menschen op straai bleven verbaasd en verontwaardigd staan kijken naar die twee razende auto's en. wisten niet, wat ze er van moesten denken. Koks keek nauwlettend toe welke richting de wagen aan het einde van de straa.t zou in- slaan. Hij ging fechtsom, dus in de richting van Overveen, den Zijlweg op. Een halve, minuut later arriveerde ook de taxi bij de bocht, juist toen lijn 5 er langs kwam. Door krachtig remmen en een eindje /er het trottoir te rijden wist de koene chauffeur een botsing, die ai bijna onvermijde- lijk scheen, te voorkomen. De verblufte wagen- bestuurder van de cram liet tot overmaat van ramp z'n wagen midden voor het rygedeelte van de Pieter Kjesstraat staan en daar de trambaan vlak lar.gs het trottoir lag, was een passage thans voor elken wagen onmogelflk. ,,iScniet op met je wagen", schreeuwde Koks, rood van woede den wagenbes uurder toe. Wat drommel, nu zouden die roovers door zoo'n tramivagen hem nog ontgaan. De wagenbestuurdsr evenwel maakte geen aan- stalten om te vertrekken, maar keek spot- lachend naar den kleinen speurder, d.e er nu uitzag als een kalkoenschen haan. S ehuimbekkend haalde Koks z'n penning te voorschyn en liet die in de zon schitteren. ,,Wil je nu doorrijden?" snauwde by. Als by tooverslag veranderde het gezicht van den trambestuurder en meteen reed hij z'n wagen vooruit. ,,Ik zal je nog wel nader spreken", beet Koks hem toe onder het wegryden, terwijl hij zoo goed en zoo kwaad als het ging, door het schudden van de taxi, het nummer van den al te kalmen wagenvoerder noteerde. De chauffeur reed maar op goed geluk af naar Overveen, hoewel de vluchtende w~gen ook wel de Julianalaan had kunnen inslaan. Gelukkig bleek dit niet het geval te zijn. Bij het voormalige Overveensche raadhuis stond een Bloemendaalsche politieagent, schflnbaar vol verbazing in de richting van Aerdenhout te turen. Koks begree-p onmiddellijk, dat de bewuste auto dus in die richting was gegaan. 't Zou nu niet zoo gemakkelijk zijn om het spoor te voigen, wanit nu waren er verscheidene dwars- wegen, die het zoeken nog moeilijker maak ten. Koks beval bij den agent -even te stoppen. Deze herkende onmiddellijk den Haarlemschen rechercheur. ,,Op jacht?" „Ja. Stap in en ga mee, dan zal ik het je vertellen". Een moment later snorde de auto de Els- houtslaan in, torwij 1 Koks in enkele koite trekken den politieman op de hoogte van de feiiten s elde. Deze knikte. „Toen ze zoo roekeloos door de bocht reden, veronderstelde ik al, dat er wat bizonders met dien wagen aan de hand was. Ik kwam net uit het bureau, want ik moest eigenlijk naar den Zeeweg, maar dit geval gaat natuurlijk voor". Bij een der vele kruisingen hield de cnauf- feur stil en vroeg aan een werkman, die aan het plansoen arbeidde, of hij ook zooeven een au'o had zien vooibijgaan. „Ja, in razende vaart. Rechtuit gingen ze' Koks hoorde het en vroeg zichzelf in stilte af, of de beide agenten op het Stationsplein te Haarlem de verschillende plaatsen in den omtrek al zouden hebben gewaarschuwd. Als dit inderdaad het geval was, dan zouden de vluchtelingen nooit meer ver kunnen komen. als men tenminste energieker en drastischer optrad dan de Haarlemsche verkeersagent. In dit geval zouden ze 6f by Bentveld, 6f reeds bij het station HeemstedeAerdenhout moe ten stoppen, want die punten zouden natuur lijk direct hezet worden. Maar zoover kwamen ze niet. Op een ge geven oogenblik remde de chauffeur zijm. wagen zoo onverwach's, dat de beide inzit- tenden bijna voorover vielen. „Wat is er?" vroeg Koks. Ze stapten uit den wagen en lie pen op aan- wijzing van den bestuurder enkele paseen terug. In het zand, dat over den asfaltweg was gewaaid, waren duidelijk sporen van autobanden zichtbaar. „Ziet u dat?" vroeg de chauffeur, JDat breed uiitloopen in deze bocht is een bewjjs, da1- zooeven een auto met een tameljjke Bnel- heid deze bocht genomen heeft". Inderdaad", heaamde Kolcs. ,,Dat moet kort geleden ztrn. want de wind 231 over enkele minuten deze sporen wel uitgewischt hdbhen. Vooruit, jong, zoo snel mogel$jk dan dez>en weg in". Even later snorde de taxi weer met een negentig kilometer-vaart den dwarsweg op, die zooals Koks vluchtig had opgenomen, den Rei'gweg hleek *e zyn. Men kwam nu te een nieuwe buurt van Aerdenhout; hier en. daar stonden pasgehouwde, nog onbewoonde villa's en landhuizen met flinke stukken hoech er achter. In de verte zag men de duinen. Ook nu trof men geregeld dwarswegen en meer dan eens keek de chauffeur hulpeloos achter- oin, maar Koks, die gedurig links en rechts keek, beduidde hem, dat hij moest doorrrjden. Hoe verder men kwam hoe woester de om- .^eving werd en weidra had men de laatste nieuwe villa achter zich en reed men midden door kreupelhout en laag geboom e. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2