Gemengde Berichten Predikbeurten. Overtredingen prijsregeling AXEL. WOENSDAG 28 en DONDERDAG 29 JAN. RECHTSZAKEN. tncR.T r.XOING VAN DEN AAEDAPPEL- dS peulvruohtenbon. Tip, secretaris-generaal van het departement van landbouw en visschefjj maaktdekend, da in verband met de mogelijkaeid, dat nog met alle bonders van toesiagkaairten voor zw&reu zeer Via vaii 0- zwaren arbeid de voor bet koopen van aardappelen aangewezen bonnen hebben kunnen gebruiken, de geldigheids- dunr van bon 05A en 05B van de aardappel- kaarten wordt verlengd tot en met Zaterdag 31 Januari ajs. Uit den aard der zaak is daar- naasi voor de distributiepenode van 25 Jan. tot en met 31 Jan. a.s. een nieuwe bon voor het koopen van aardappelen aangewezen, n.l. bon 06A en 06B. Aangezien het voorts niet mogelijk Is ge- bieken alle detaiUisten tijdig In het kezit e stellen van een voldoende hoeveelheid peul- vrudbten, zoodat nog niet leder deze heeft kunnen betrekken op bon "95. wordt de gd- digheidsduur van bon 195 van de bonkaart algemeen verlengd tot en met Zaterdag 21 Februa.ri 1942. Voor de distributieperiode van 25 Jan. tot en met 21 Febr. a.s. wordt wederom een rant- aoen van 250 gram peulvruchten l^chikbaar gasteld. De bon, welke recht geeft op het koopen van dit rantsoen, zal nog nader wor den aangewezen. iiyrRMKINft INLEGVELLEN VOOK M distributiestamkaart. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landlbouw en Visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van i Februarl 1942 tot en met 28 Februari 1942 op nader door de plaatselijke distributiedien- sben bekend te maken tijdstippen de uitrei king van inlegvellen voor de distributiestam- kaar zal plaats vinden. Na 1 Maart 1942 zullen de distributiedien- stein toij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen naast de afkruising van een vakje van den distributiestamkaart tevens een bon van het bij de distributiestamkaart behoorende inlegvel afscheuren. Hierbij dient dKB zoowel de distributiestamkaart als het daarbfl behoorende inlegvel te worden over- gelegd. Indien men derhalve niet in het bezit la van een inlegvel voor de distributiestam kaart, zal men de bonkaarten voor levens- middelen niet in ontvangst kunnen nemen. (Het Is voor het publiek verboden van het in legvel bonnen te verwijderen of ongeldig te maken. Indien men dit toch doet, zal men ten minste 66n stel bonkaarten voor voedings middelen niet kunnen ontvangen en loopt men tevens de kans strafrechteijjk te worden ver- volgd. Het is noodzakelijk de inlegvellen zoo zorg- vuldlg mogelijk te bewaren, daar slechts bij verlles ten gevolge van brand en bominslag nieuwe inlegvellen zullen worden verstrekt. tnzake de uitreiking van nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen zullen evenwel te raijner tijd nog nadere berichtenworden ge- publiceerd. Asm houders van boterkaarten zal een an der inlegvel dan aan de houders van vetkaar- ten worden ultgereikt, terwijl deze hoofdgroe- pen wederom worden onderverdeeld naar den le-eftijd. Op het inlegvel wordt door den distributiedienst het nummer van de betref- fende distributiestamkaart overgenomen. {Houders van boterkaarten, welke voor 2 Januari 1921 zijn geboren, ontvangen een in legvel K 1. Houders van boterkaarten, ge boren nit 1 Januari 1921, doch v66r 2 Januari 1928, zullen een inlegvel K 2 ontvangen, ter- w$t houders van boterkaarten, geboren nit 1 Januari 1928 doch v66r 2 Januari 1938 een inlegvel K 3 zullen ontvangen. Houders van boterkaarten, geboren nh 1 Januari 1938 zul len een Inlegvel K 4 ontvangen. Voor hou ders van vetkaarten geldt dezelfde onder- sciieiding naar leeftijd. Zij zullen respectie- velijk Inlegvellen L 1, L 2, L 3 of L 4 ont- vemgen Bij de uitreiking moet de distributiestam kaart worden medegebracht. Tevens zal bon 13 van de bonkaart „Reserve" worden inge- ncrinen. Person en, geboren vddr 2 Januari 1942 die- men bon Reserve 13A mede te brengen, per sonen, geboren nh 1 Januari 1931, doch vddr 3 Januari 1928, bon Reserve 13B, personen, geboren nh 1 Januari 1928, doch vddr 2 Januari 1938 bon Reserve 13C en personen, geboren nk 1 Januari 1938 bon Reserve 13D. iHJvenals zulks voor de gewone bonkaarten voor voedingsmiddelen het geval is, zullen de inlegvellen slechts worden uitgereikt aan per sonen, die in Ibet bevolkingsregister van de gemeente, waar de uitreiking plaats vindt, zijn opgenomen. Indien de distributiekring uit meer dan ddn gemeente bestaat, zal de uit reiking slechts plaats vinden aan personen, die in het bevolkingsregister van ddn van de tot den distrilbutiekring behoorende gemeen- ten zijn opgenomen. Het is uitsluitend aan de volgende personen toegestaan hun inleg vellen af te hal-en bij den distributiedienst van een gemeente, waar zij niet in het bevol- ktoigsregister zijn opgenomen, doch waar zij slechts tijdelijk verblijf houden: a. schippers en woonwagenbewoners, wel ke turn inlegvallen in ontvangst kunnen nemen bij den distributiedienst van de ge meente, waar zij ligplaats hebben gekozen; b. de vaste bevolking van kostscholen, ge- stlehten en dergelrjke inrlchtingen 0. aan gedetacheerde marechaussee's, die tean inlegvellen in ontvangst kunnen nemen btj de gemeente, waar zij gedetacheerd zijn; d. aan hen, die ten gevolge van de oor- 'togsomstandigheden tijdelijk elders verblrj- ven. Deze personen kunnen hun inlegvellen to ontvangst nemen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij tijdelijk verblijf houden. In alle andere gevallen dient men zich tot den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen, te wenden. De distributiediensten zullen er door de openstelling van de kantoren op som- mige avonduren of op Zondag ieder hiertoe de gelegenhedd geven. Indien het ecihter in aommige gevallen volkomen onmogelijk is de inlegvellen zelf af te halen of te doen afhalen, dient men de distributiestamkaart aangetee- toend naar den distributiedienst van de ge meente, waar men in het bevolkingsregister ia opgenomen, te zenden. DE R.E.M.E.C.-EXAMENS «AKBEKWAAMHEID KIJWIELBEDRIJF. Het eerstvolgende examen, dat reeds is vastgesteld, wordt afgenomen op 16 en 17 April a.s. te Groningen. Dit examen is prac- tisch volgeboekf. Bij genoegzame deelname zulen omstreeks Paschen-Pinksteren (Paasch- en/of Plnkster- vacantie') in meerdere plaatsen in den landc examens worden afgenomen. TENTOONSTELLING „VOEDING IN DEZEN TIJD" TE MIDDELBURG. Donderdagmorgen heeft, naar „De Zeeuw" meldt, de Directeur-Generaal van de Voed- selvoorziening, Is. S. L. Louwes in het Schut- tershof te Middelburg de belangrijke en actueele tentoonstelling „Voeding in dezen tfld" geopend. Middelburg is de 14e en voorloopig de laat- ste gemeente, waar deze exposdtie wordt ge- bouden. In de vorige plaatsen isi ze door on^eveer 145.000 personen bezocbt, terwijl onreveer een half miljoen boekjes, brochures, recepten enz. zijn verkociit. Op deze wijze is een groot deel van ons volk bereikt. Van belang zijn verder de kleme tentoon- stellingen, die ook in Zeeland, dank zg de acti- viteit vaA de leeraressen bij het landbouw- huishoudonderwtjs zijn gehouden en waar plm. 63.000 personen van hun belangsteumg bliik gaven. Zoo wordt door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd al het moge- lijke gedaan om vooral de dames in te lich- ten over de thans zoo moeilyke taak der voedselbereiding. De heer Louwes kon Donderdag tal van autoriteiten verwelkomen, onder andere den Vertreter der Duitsche Weermacht, den waarn. Commissaris der provincie Zeeland, den Burgemeester en andere vertegenwoor- digers van Middelburg, Vlissingen en omlig- gende gemeenten, van de Kamer van Koop- handel, directeuren van verschillende prov. en gemeenlelijke diensten en bedrijven, be- stuurders, directeuren en directrices van huis- houd- en industriescholen. Spreker dankte alien die bij de voorberei- ding van de tentoonstelling bun krachten hebben gegeven. Op aanscbouwelijke wijze wordt hier voor- gesteld, boe wrj tot bet beboud van de volks- kracht door juiste samens elling en bereiding der maaltijden het grootste nut kunnen ver- krijgen, zoowel van de gedistribueerde als van de nog vrije voedingsmiddelen. In Nederland werd de laatste jaren tusschen de 120 en 150.000 ha tarwe verbouwd. Daar- mede is de maximale oppervlakte tarwe in Nederland onder de tegenwoordige omstan- digheden vrijwel bereikt. De op deze oppervlakte geteelde taiwe is niet meer dan pl.m. 40 pet. van de hoeveel heid, welke wij hij een normale broodvoor- zlening noodig hebben. We hebben door rogge, gerst, erwten en aardappelmeel voor het brood te gebruiken het broodrantseen kunnen behouden op bet tegenwoordige peil. De voedingswaarde van het brood is als zoo- danig niet achteruit gegaan. De geruchten, dat bet broodran soen bm- nenkort nog verder zou moeten worden terug- gebracht, moeten als ongegrond van de hand worden gewezen. Ook met andere producten is de positie langzamerhand moeilijker geworden. Door- dat de aardappelenverbouw in Nederland ver- geleken bij vorige jaren sterk is opgevoerd en een groote boeveelbeid aardappelen, welke anders voor de industrie gebrulkt werden, nu voor de menscheljjke consumptie zuUen wor den aangewend, is het mogelijk gebleken het aardappelrantsoen aanmerkelijk te verhoogen. Hoewel de hoeveelheid klei-aardappelen in Nederland grooter is dan normaal en er ver- moedelijk nog meer van voor de consumptie beschikbaar komen, is het aardappelenver- bruik zooveel toegenomen, dat we thans veen- aardappelen voor de consumptie moeten be- stemmen. Er is -niet aan te ontkomen, dat ieder ook zijn deel moet nemen van de slechtere soorten aardappelen. v De omstandigheid, dat voor enkele weken de mogelijkheid tot opslag van winteraard- appelen werd stopgezet, heeft ook wederom aanleiding gegeven tot allerlei geruchten. Ik kan u verzekeren, dat op het oogenbllk geen aanleiding bestaat tot eenige ongerustheid en dat het stopzetten van levering van winter- aardappelen voor opslag alleen een kwestie van beleid was. Dat de overheid alles doet, wat in haar vermogen ligt om, indien mogelijk, aan de wenschen van velen tegemoet te komen, moge blyken uit het extra boterrantsoen, dat ter gelegenheid van het Kerstfeest kon worden gegeven, alsmede op het terugbrengen van het boterrantsoen op 200 gram, nadat het voorzichtigheidshalve gedurende eenige weken op 184 gram was gezet. Het ergste, dat ons zou kunnen overkomen, zou zijn, als wij niet meer zouden kunnen zorgen voor een behoorlijke verdeeling. Daar- om is bet zoo gewenscht, dat iedereen zicb strikt houdt aan de voorschriften, welke er zfln en men niet probeert zich in het bezit van voorraden te stellen buitende distrlbutie Provincie, dankte Ir. Louwes namens alle v/eldenkende Nederlanders voor het vele dat hij deed in het belang van de voedselvoorzie ning. Ook bracht hij dank aan het personeel der huishoudscholen in Zeeland, die zeer ver- dienstelrjk werk deden. Tenslotte heeft de burgemeester van Mid delburg zijn dank uitgesproken, dat deze ten toonstelling bier gehouden wordt. Met aan- drang rlep bij aller medewerking in in het belang van ons volk. om. Om te toonen, wat men nog op het gebied der voedselvoorziening kan doen in dezen tjjd, is deze tentoonstelling ingericht. Spr. voerde vervolgens het pleit voor het eten van meer visch. Visch, mosselen, gar- nalen en oesters bieden een goed voedsel. rijk aan eiwitten. Wei is waar is de aanvoer van zeevisch gering, maar daartegenover staat, dat ver schillende soorten zoetwatervisch ruimer voor- handen zijn, evenals mosselen en gamalen. Hoe de bezwaren tegen het visch-eten kun nen worden weggenomen, is duidelijk op deze tentoonstelling te zien. In het vertrouwen, dat deze Slottentoonstel- ling te Middelburg door alle kringen van de bevolking zal worden bezocht, verklaarde spr. haar voor geopend. Tweede spreker was Dr. C. den Hartog, directeur van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad. Deze wees er op, dat bjj iedere afdeeling speeds een leerares in koken en voedingsleer of een aanstaande leerares aanwezlg is om het publiek de beteekenis van het tentoonge- stelde te verduideltjken, raad te geven en vragen te beantwoorden. Verder gaf spr. een overzicht van de ten toonstelling. Hierna gingen de aanwezigen de tentoon stelling bekijken. Er was veel belangs elllng voor diverse stands. Daarna vereenigden de genoodlgden zicb aan een eenvoudigen maaltijd, waar het Zon- dags-menu op een der gedekte tafels van de tentoonstelling geexposeerd werd op- gediend, zoodat de dames en heeren konden kennis maken met gamalen in saus, mosse- lensoep, rauwe roode kool, aardappelen in de schll gekookt en gortmoutkoekjes. Enkele sprekers voerden tijdens den maal tijd het woord. Dr. de Hartog deed belangrijke mededee- lingen over de resultaten der voorlichting op 't gebied der voedselvoorziening. Het ideaal is jaarljjks 10 pet. der vrouwen te bereiken. Er is nu een nieuwe methode in voorberelding waarbij de medewerking der winkeliers noo dig zal zijn (lectuur en dtalage). De heer Louwes sprak nog eens enkele ge ruchten, die over de brooddistributie in om- loop zijn, tegen en kon enkele geruststellen- de verklaringen afleggen. Ook deelde spr. mede, dat binnenkort voor de laatste maal thee zal worden gedis'ribueerd. Gezorgd moet worden, dat iedere winkelier krijgt, wat hij voor zijn klanten noodig heeft. Als ieder meewerkt aan de uitvoering der getroffen maatregelen, dan werkt men mee aan de voedselvoorziening .van het Neder- landsche volk, een zulver Nederlandsch be lang dus. Spr. dankte ten slotte alien die aan deze ten oonstellingen een aftief aandeel gehad hebben. Mr. P. Dieleman, wnd. Commissaris der WAT TE DOEN MET BEVROREN AARDAPPELEN. Door de strenge koude van de laatste dagen kan het, schrijft de N. R. Crt., voorkomen, dat de huisvrouw bevroren aardappelen ont- vangt dan wel, dat haar voorraad aardappe len geheel of gedeeltelijk is bevroren. De meeste huisvrouwen gooien deze bevroren aardappelen zonder meer weg. Uit het oog- punt van voedselvoorziening is dit onverant- woordelijk. Gedane proeven hebben baven- dien bewezen, dat het niet noodig is. In ver- band hiermede volgen hier eenige raadgevm- Bevroren aar<iappelen worden pas zoet en daardoor oneetbaar als men ze laat ontdooien voor het koken. Indien dit ontdooien gedu rende bet koken plaats vindt zal men hiervan practisch niets bemerken. Indien de aardappelen door het bevnezen zoo hard zijn geworden, dat schillen niet meer mogelijk is, moeten zij worden gekrabd en daarna op de gewone wijze in koud water worden opgezet en aan de kook gebracht. Indien ecbter bevroren aardappelen van te voren worden ontdooid door deze even bij kachel of -verwarming te zetten om ze gemak- kelijker te kunnen schillen en daarna te koken, zullen zij niet alleen zoet worden, doch er tevens zeer onsmakelijk gaan uitzien. Blauwe zoowel als bruine plekken tot zelfs p-edeeltelijk rot zullen dan optreden. Dit kan men voorkomen door de aardappelen niet vooraf te ontdooien. Ontvangt of heeft men bevroren aardappe len, die niet direct behoeven te worden ge- get'en, dan doet men goed, ze te bewaren op een plaats, waar ontdooien niet mogelijk is. Het spreekt echter vanzelf, dat men deze aardappelen moet trachten op te makc-n voordat de dooi intreedt, aangezien zij spoe- dlg daarna oneetbaar zullen worden. SPAAR- EN BETA ALZEGELKASBEDRIJVEN In de Nederlandsche Staatscourant van 23 Januari is een besluit van den secretaris-gene- raal van 't departement van Handel, Nijver- heid en Scheepvaart vetschenen betrekkmg hebbende op de uitoefening van het zooge- naamde spaar- en betaalzegelkasbedrijf. Ingevolge dit besluit voor voortzetting van een dergelijk beroep of bedrijf een vergunning noodig van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Njjverheid en Scheepvaart, die met betrekking tot de uit oefening van 't bedoeide beroep of bedi ijf oog nadere voorschriften zal geven, waarbjj tevens regelen kunnen worden gesteld aan- gaande het intrekken der vergunning en het ontzeggen van het recht, het beroep of bedrijf uit te oefenen. De spaar- en. betaalz-eg-elkasbedryvei 1 zullen derhalve voor zoover zij een yergunning tot het uitoefenen van een zoodanig bedrijf heb ben aangevraagd, ten aanzien van bun weik- wijze gehouden zijn aan de bepahngen van economischen aard, welke door den secre.ai generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor het verleenen der vergunning nader zullen worden bekend gemaakt. .Salarlsverhooging gemeentepersoneel. De burgemeester heeft besloten, gelet op de daaromtrent geschreven circulaires van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, afd. ambtenaren- zaken, dat aan de ambtenaren en werklieden in vasten dienst dezer gemeente, een salaris- verihooging zal worden toegekend van 5 pet. Deze verhooging zal in werking treden met terugwerkemde kracht vanaf 1 Aug. 1941. Door deze verhooging wordt de eenige jaren geleden algemeen toegepaste korting onge- daan gemaakt. I Tevens is besloten overeenkomstig de rijks- regeling, dat aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren een kinderbijslag zal worden verleend vanaf het eerste kind, in tegenstelling met de bestaande bepaling, waarbij dit geschiedde vanaf het derde kind. Voor die oplichting is hij inmiddels door den Politierechter veroordeeld tot 20 boete. Deze 500 kg kunstmest bad hij weer verkocht aan voornoemde Baecke. Deze gehoord. verklaar de dat ze hem waren aangeboden door then persoon, daar deze vertelde net zooveel kunst mest zonder bon te kunnen krijgen bij de handelaarster als hij wilde. Verdachve had hem toen naar deze toegezonden met paard en wagen om 500 kg. B. vertelde tegen e marechaussee eerst later te hebben ver- nomen, hoe die jongen aan de kunstmest was gekomen en geen idee te hebben gebad van de kneeierijen. Deze beeft ook inderdaad ver- klaard niet tegen B. te hebben gezegd, op welke manier hij aan die kunstmest was ge komen. Niettemin moest B. echter erkennen deze kunstmest zonder bonnen te hebben gekocht en derhalve strafbaar te zijn. De Off icier vindt wat verdactoe gedaan heeft dom. Had toch moeten begrijpen, dat er iets haperde. Vraagt veroordeelmg tot een geld'boete van f 200 of 40 dagen hechtems. Uitspraak f 150 boete of 50 dagen. hechtems. Dubbele bodem. In den avond van 29 Mei van het vorige jaar zagen een twee'al controleurs onder de temeente Hontenisse een persoon naderen gezeten op een hakfiets. Zij zagen dien per soon den laatsten tijd geregeld met zijn oak- fiets en steeds schijnhaar ongeladen. Ten einde de fiets 'eens wat nader te onderzoeken hielden ze hem staande. Er lagen eenige ledige zakken op, waarln brandhout zou heb ben gezeten. Het bleek echter, dat er in ge- noemde bak twee boven elkaar liggende bodems waren, welke met een tusschen- ruimte van 8 cm boven elkaar waren aange- bracht. Bij voortgezet onderzoek bleek hun, dat die tusschenruimte gevuld was met bruine boonen. De man O. van Can, oud jaar, poelier te De Klinge (B.), vertelde toen, dat hij steeds s'eenkool en hrandhout uit Bel- gie meebracht en in Z.-Vlaanderen verkocht. Hij had nu op dien dag bij een landarbeider te Hontenisse 25 kg bruine boonen gekocht en wilde die nu in zijn bakfiets verstopt rnede naar Belgie smokkelen. Had er 0.70 de kg voor betaald en wilde ze weer verkoopen Tusschen de hoonen zaten ook nog verstopt zakjes met totaal 63 Maggi-bouillonblokjes Eisch en uUspraak zijn conform, nl. 2o boete of 10 dagen hechtenis met verbeurd- verklaring der boonen en maggiblokjes. Boter op valsche bon. Oostburg In verband met den omvang van deze zaak •heeft de Inspecteur voor de Prgsbeheersching eerst thans zijn beslissingen genomen. Eeni- gen tijd geleden heeft hij te Kampen, Vollen- hove en Zwartsluis zitting gehouden om de verdachten te verhooren. Het meerendeel der verdacaten te Kampen is gestraft met een geldboete van 350. De overige verdachten te Vollenhove werden be- boet met /200, terwijl de vischhandelaar P. Reumer G.Jzn, de viscihrooker en -handelaar H. Steen, beiden te Kampen en J. Kiaver te Zwartsluis, die de hoofdschuldigen bleken te zijn- deswege respeetievelijk werden veroor deeld tot boeten van 4000, 6000 en f 4000, Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 7 u., Ds. C. Kramp, van Graf- tiorst. ECONOMISGHE RECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Donderdag 22 Januari 1942. Behandeld zijn de volgende zaken: Rooien zonder vergunning. Een 2-tal controleurs ontdekten in begin December van het vorige jaar op een onder de gemeente Vogelwaarde gelegen weiland 8 gerooide knotwilgen. Ze begaven zich naar een in de buurt staande woning en troffen daar aan P. C. Cappaert, een 55-jarige land- bouwer. Hij zeide pachter te zijn van de be doeide wei. Had de "wilgen gerooid en zeide niet te weten, dat daarvoor een vergunning noodig was. De boomen behoorden toe aan den eigenaar der wei, doch hij mocht ze rooien om er brandhout van te maken voor zich zelf. Verder waren ze waardeloos. De eigenaar der boomen verklaarde nog werke- lijk toestemming aan C. te hebben gegeven, doch er verder niets mee te maken had. Eisch en uitspraak geliJk, nl. f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Kunstmest zonder bon. In de gemeente Biervliet deed het gerucht de ronde. dat de aldaar woonachtige land- bouwer H. R. Baecke, oud 28 jaar, zonder in- levering van bonnen 500 kg kunstmest had gekocht by een handelaarster in kunstmest. Deze zeide, dat in de maand April van het vorige jaar een onbekend persoon bij haar was gekomen, die beweerdd van 20 personen te Biervljet de opdracht te hebben gekregen om voor ieder 25 kg kunstmests offen te koopen. Toonde een briefje waarop 20 namen stonden, die zij zelf wel niet kende, doch welke namen veelvuldig in de gemeente Biervliet voor komen. Als handelaarster staat zij ingeschre- ven en mag verkoopen aan kleine tuinders. Alle kleine tuinders hebben het recht om zon der bon 25 kg kunstmest te koopen. De vrouw had dan ook geen argwaan gehad en 500 kg verkocht. Die persoon een 19-jarige jongen had ze meegenomen. La er bleek echter, dat hij de vrouw had opgellcht, door in strijd met de waarheid die 500 kg van haar te betrekken. Door den Distributiedienst te werd op 8 October 1941 medegedeeld, dat bij een winkelier te Zuidzande boter was gekocht tegen afgifte van -een vervalschte bon van de vefkaart. De bon was oorspronkelrjk genum- merd geweest met het eijfer 33, doch op de tweede 3 was het eijfer 7 geplakt. Het papier van de 7 was gelijk als van de vetkaart, dus moest die 7 ook afkomstig zijn van een vet- k&d>rt> De winkelierster had toen ze de boter af- a-af nie's bijzonders aan de bon gemerkt, doch toen de onbekende vrouw eenmaal weg was, keek ze nog eens naar de bon en bemerk.e toen de vervalsching. Ze had de bon toen af- gegeven aan de distributiedienst. De vrouw had hierdoor schade, want voor deze bon kon ze niet opnieuw herbevoorraad worden. De onbekende vrouw had de boter dus zonder geldige bon gekocht. Aanvankelijk werd ze niet opgespoord. Enkele weken later echter werd een vrouw betrapt, die te Sluis een ver valschte bon van een vetkaart wilde uitgeven. Het bleek dezelfde vrouw te zijn. Toen zg gehoord werd, gaf ze de feiten toe. Ze had werkelijk de honnen vervalscht. Ze had dat gedaan, omdat haar man den geheelen dag hard moest werken en dus vet moest he n en ze niet voldoende had. Dat zij voor don Economischen Rochtei moet terecht staan, komt omdat ze met valschheid in geschrifte is ten laste gelegd, doch alleen het opzettelijk koopen van boter zonder geldige bon. Zij is M. S. v. d. Meulen, een 23-jange ech'genoote van P. J- K- te Sluis. Ook ter zitting bljjft verdach'te bij haar afgelegde verklaring. De Off icier elscht f 25 boete of 10 dagen hechtenis en de Econ. Rechter maakt er f 20 boete of 10 dagen van. Vergissing 7 Een voerman en bode werd op 6 October j.l. nabij- Hulst gevorderd de vervoerbewijzen te toonen van de door hem op zijn met paaid bespannen wagen vervoerde rogge en lijnzaad. De rogge bleek gedekt 'e zijn door een gel- dig vervoerbewijs, doch het lijnzaad niet. Had wel een bewijs van 4 Oct. voor 2167 kg lijn zaad, maar niet voor de 70 kg, die hij nu bij zich had. Hij moest ze vervoeren voor K. L. Beeckman, vlasbewerker uit St: Jansteen. Deze gehoord zeide, dat het een vergissing was. Op 4 October moest hij 31 zakken doen vervoeren doch per abuis waren het er maar 30 geweest, en toen de vergissing werd he- merk\ had hij die laatste zak maar op het oude document doen vervoeren, waarop een dergelflke aanteekening was gemaakt. Daar echter' dergelijke „vergisslngen" den laatsten tijd in die omgeving 'n veel voorkomend ver- schijnsel was, gingen de marechaussee s er niet op in en namen de baal lijnzaad in beslag en kreeg verdachte een proces-verbaal wegens het doen vervoeren zonder geldig geleide- biljet. De Officier vindt verdachte schuldig en vraagt zijn veroordeeling tot 2,50 boe e of 1 dag hechtenis. De uitspraak luidt even- eens 2,50 boete of 1 dag hechtenis, doch de rechter wil de opbrengst van de reeds ver- kochte zak lijnzaad doen teruggeven. KIND VRRBRA.N I). Donderdagavond omstreeks zes uur is het anderhalf jarig zoontje van het echtpaar R., te Bassin, in zijn bedje verbrand. De moeder had de kleine even alleen gelaten in de wo ning. De kleine heeft waarschijnlijk het een oi ander uit zijn bedje gegooid, dat een doek bij de kachel vlam deed vatten en zoo brand veroorzaakte. Toen de moeder terugkwam, was het kind reeds overleden. MET VRACHTAUTO MET KAZEN WEGGEREDEN. In een pakhuis van een kaashandel in de IJsselstraat te Rotterdam vonden onge- wenschte bezoekers 's nachts een met 100 kazen beladen vrachtauto gereed staan. Zij -Zijn er mede weggereden. Later is de auto teruggevonden, maar de lading en de dieven waren verdwenen. Het betreft 100 kazen ter waarde van f 500. BABY VAN ZES WEKEN VERBRAND. Donderdagmiddag heeft in het pand Kerk- straat 7, te Zwijndrecht, bewoond door de familie Kreukniet, tijdens afwejigheid van de moeder een wieg waarin zich een baby van zes weken en een kind van ruim een jaar be- vor.den, vlam gevat. Toen de moeder binnen- kwam stond de wieg in brand. Zg riep om hulp en de passeerende 32-jarige B. de Man kwam haar te hulp. Hij heeft de brandende wieg waaruit de vlammen hoog oplaaiden weten te bereiken en met emmers water het vuur gedoofd. De baby was reeds aan de bekomen brandwonden overleden. Het 1-jarig zoontje is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Dordrecht gebracht. SMOKKELEN DM SCHIPPERS. Een groot aantal schippers, die op de Maas varen, zijn dezer dagen verrast door bezoek van ambtenaren van den centralen crisis controledienst. die er de lucht van hadden gekregen, dat een poging zou worden onder- nomen om aardappelen en granen op clande- stiene wtjzc naar Belgie en Duitschland uit te voeren, met de bedoeling een en ander al daar tegen hooge prijzen te verkoopen. In samenwerking met de marechaussde te Grave werd een onderzoek ingesteld tijdens het schutten deir schepen in de sluis. Het resultaat loonde de moeite: er werd 1800 kg aardappelen aan getroffen, die buiten de vei ling om waren gekocht, alsmede een hoeveel heid tarwe en, twee onverzegelde maalinrich- tingen. De schippers waren zeer verbaasd over het bezoek van de controlleurs, daar zij tot nog toe alleen maar met de grenscontrole te maken hadden gehad. Van alle overtredingen werd proces-verbaal opgemaakt, VISSCHERS, VISCH H V N D KI. A U EN EN ROOKERS DREVEN DE PRIJZEN OP. Streng ingrypen van de Prijs- beiheersching het gevolg. Gedurende de zomermaanden, het paling- en aalseizoen, zijn talrijke overtredingen van het Prijzenbesluit Zoetwatervisch 1941 en de Prijzenbeschikking Zoetwatervisch 1941 ge- pleegd. Op alle mogelijke manieren tracht- ten de visschers, de handelaren en de rookers de bepalingen te ontduiken. Van de zijde van de Inspectie voor de Prijs beheersching te Amsterdam, welke belast is met de controle op de IJsselme-er-visctiprijzen, is hiertegen krachtig opgetreden. Vooral te Spakenburg en omgeving zijn strenge straffen opgelegd. Ook zijn hooge boeten opgelegd aan rookers en visschers te Enkhuizen, Hoorn, Monnikendam en Volendam. De omgeving van Voll-enhove, Zwartsluis en Kampen was een derde centrum van den sluikhandel in visch, zoodat ook daar een streng onderzoek is ingesteld. Dit onderzoek bleek weldra een groot aantal zaken op te ieveren. Niet minder dan 28 visschers,' han delaren of rookers, die nun bedrijf aldaar ge- vestigd hebben, bleken de spot te drijven met de voorschriften. Een uitgebreide sluikhan del in zoetwatervisch kon worden uitgeroeid een resultaat, waarop de betrokken opspo- ringsambtenaar en politie-instanties met vol- doenlng kunnen terugzien. IN DE KEEK GESTOLEN. In verschillende kerken aan den Linker Maasoever te Rotterdam hebben den laatsten tijd kerkdiefstallen paats gehad. Het betrof meestal geringe bedragen, maar indien, zoo- als vermoed wordt, de daders steeds dezelf- den zijn, dan hebben zij op 13 Januari j.l. een goeden slag geslagen. In de R. K. kerk aan het StieLjesplein ml. is tijdens de mis 's morgens van een vrouw. zittende op een van de achterste banken een bruin leeren tasch met ritssluiting gestolen, waarin een portefeuille, inhoudende ruim 7000. Tijdens de mis zat achter haar een vrouw van ongeveer 23 jaar, gekleed in groenen mantel met hoogen geslo'en bontkraag, een groenen tulband met knoop op het hoofd. Men veronderstelt, dat zij zich aan dezen diefstal heeft schuldig gemaakt. WATERLEIDENG ONTDOOID, HUIS AFGEBRAND! Te Zunderdorp is de boerderij van den heer M. Hoeve Tzn. afgebrand. Het vee kon nog in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het feit, dat men bezig was de waterleiding te ontdooien. De schade wordt door verzeke- ring gedekt. Ook te Elst brak brand uit door onvoor- zichtigheid van een arbeider bij het ontdooien van een pomp. Een groote sehuur met vee- stalling van de kapltale boerderij van W. van Hilten, gelegen in de buurtschap de Laar, brandde af. De brandweer wist de boerderij te behouden. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. DE SMOKKELHANDEL NAAR BELGI14 VERMINDERT. Dank zij de groote activiteit, die de grens- ambtenaren ontplooien en waardoor zij uit- stekende successen boeken, Is de smokkelhan- del langs de Belgische grens in de laatste dagen afgenomen. De groote hoeveelheid levensmiddelen, die de ambtenaren den laat sten tijd in beslag hebben genomen, heeft het risico dermate vergroot, dat de pcijzen voor de sluikhandelaren geweldig zouden zijn gestegen, ware het niet, dat men ook van Belgische zijde alles in het werk stelt om den sluikhandel tegen te gaan en den kop in te drukken. Hierdoor Is ook de belangstelling voor onze levensmiddelen aan de andere zijde n de grens minder geworden, zoodat de prijs in evenredigheid niet kon stijgen, zelfs voor so-mmige producten afnam. Hierbij komt nog, dat de langs de grens- strook opgeslagen partijen clandestiene rogge, tarwe, aardappelen en andere levensmiddelen niet meer veilig zijn. Eenerzijds doen de amb tenaren op vele plaatsen invallen, waarbij de buit vaak groot is en anderzijds zijn de voor raden niet meer veilig voor de dieven, want er gaat thans geen dag meer voorhij of er woedt ingebroken bij een landbouwer of een burger in de grenszone, waarbij dan bijna steeds hoeveelheden levensmiddelen worden ontvreemd. TURKSCH SCHIP GEZONKEN. SP.T. meldt uit Stamboel: Het Turksche s.s. Kurtulus (1752 br. r. t.) onderweg van Stamboel naar den Pyraeus met levensmiddelen aan boord, is tengevolge van dikken mist bij het elland Hayirsio in de Zee van Marmara, aan den grond geloopen. Men vreeet, dat het schip verioren is gegaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3