Koork Gnep p AKKEtiTJE L Binnenland HET NIYSTERIE I ACHTER DEN MUUR ffplj Neem'n Zaeuwsch Stierenreglement N.S.N.A.P. sluit zich aan bij N.S.B. SABOTEURS VAN DE VOUKSGEMEENSOHAP. FEUILLETON mniiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiffliiiiiii!iniiiiiiiiiiii"iiiiiiiiiniiuiiiiniiuiiBiiiiunnitiiiiiiiimw(PiiHi TERNEUZEN, 26 JANUARI 1942. De Burgemeester van TERNEU1ZEN brengt ter kennis van belanghebben-den, dat een lijst van ingevolge het Zeeuwsch-Stierenreglement gekeurde stieren op de gemeente-secretarie (bovenafdeeling) ter inzage ligt. Temeuzen, 24 Januari 1942. De Burgemeester voomoemd, C. VBRL1NDK Wild. SPEGTALE ZITTING VAN HET AUSTRALISCHE OORLOGSKABINET. Het A.N J*, meldt uit Stockholm: Het Australisehe oorlogskabinet heeft een speciale zitting gebouden, zoo meldt de Brit- sche beriehtendienst. De minister van oorlog braoht naar voren, dat men ernstig bezorgd is over de gebeurtenissen op Nieuw-Guinea. De minister van buitenlandscfhe zaken eischte dat men thans Japan energiek zou bestrijden, daar men met tot later mag wacbten. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat ook het moederland niet blind is voor de gevaren welke thans Australie bedreigen. De minister voor de voedselvoorziening zeide, dat de strijd om Australie een strijd is om het voortbe- staan van het Britsche Empire. Alle taulp- bronnen moeten in den strijd worden gewor- pen. Reuter meldt uit Melbourne, dat het Aus tralisehe oorlogakabinet besloton 'heeft aan Groot-Britannie en Amerika .een dringend verzoek tot het leveren van vliegtuigen en andere leveranties te ridhten. De Britsche nieuwsdienst meldt uit Sidney dat de gebeurtenissen in den Stillen Oceaan de berichten over den Europeesehen oorlog van de voorpagina's der Australische dagbla- den hebben verdrongen. In plaats daarvan vermelden de bladen dat de vermoedelijke landing van de Japanners op Rabaul, in Aus tralie een schokkende uitwerking heeft ver- werkt. BRLTSOHE TROEPEN TREKKEN BIJ MOELMEIN TERUG. Radio Londen meldt, dat wegens de supe- riociteit van de Japansche strijdkrachten de pritsche troepen in Birma zich uit hun grens- stellingen in de bergen ten Oosten van Moel- mein terugtrekken. AGEDABIA DOOR DE OTJITSCHERS BEZET. Een te Cairo gepubliceerd communique deelt mede, dat Italiaansch-Duitsche colonnes haar opmarsch naar bet Oosten hebben voort- gezet, sterk beschermd door Duitsche en Ita- liaansche bommenwerpers, die begeleid wer- den door jachtvliegtuigen. Tegen het vallen van den avond, zoo verklaart het communi que, dat door Reuter wordt medegedeeld, had- den de Britsche troepen zich ten Oosten van Agedabia, dat Duitsche troepen bezet hebben, teruggetrokken. In gezaghebbende Romeinsche kringen merkt men dp, dat de aanval der spilmogend-. heden in Cyrenaica is ondemomen door de- zelfde Itahaansche en Duitsche divisies, die volgens het Engelsche krijgsplan geheel ver- nietigd hadiden moeten worden. Na 65 dagen strqd in Cyrenaica is ddn ding duidelijk: ter- wijl de gepantserde en gemotoriseerde Ita- liaapsche en Duitsche afdeelingen blijk geven van een aanvalsgeest, hebben-de in November begonnen Engelsche operaties, die volgens Churchill zelfde vernietiging- van den tegen- stander ten doel hadden, slechts geleid tot de bezetting van enkele plaatsen zonder eenige miiitaire waarde ten koste van groote offers. Ten aanzien van de strategisehe hoofddoe- len is het Engelsche offensief tot dusverre mislukt, zoodat de Engelsche nederlagen in Oost-Azae geenszins zijn gecompenseerd in Lybie en de Middellandsche zee. Bovendien kan de (Britsche luchtmacht, in weerwil van haar zoogenaamde beers chappy boven Noord- Afrika, niet verhinderen, dat de luchtmacht der spilmogendheden haar zegevierende supe- rioriteit bevestigt, de operaties op den bega- nen grond steunt en verwarring. sticht in de vijandelijke achterhoede. Daarmede kan echter in geenen deele wor den -gezegd, dat alle verwaehtingen van de positief ingestelde kringen geheel en al in vervulling zijn gegaan en dat men met de tot dusverre bereikte resultaten zonder meer tevreden zou kunnen zijn. Tegenover den nood, in welken thans vele duizenden Neder- landsche famUies leven, een nood, welke door den winter nog te nijpender wordt gevoeld, behoort de olfervaardigheid in het geheel geen grenzen te kennen en kan er geen spra- ke van zijn, dat er nu genoeg is gedaan. Tenslotte mag men niet vergeten, dat boven de leniging.van den oogenblikkelijken nood, welke de Winterhulp zich als eerste doel heeft gesteld een veel grooter opgave voor de toe- komst wacht. Herhaaldelijk heeft Winterhulp Nederland moeten vaststellen, dat het sociale verant- woordelijkheidsgevoel juist in die kringen, die in de eerste plaats geroepen zouden zijn om dit groote liefdewerk te s eunen, niet zeer sterk is ontwikkeld. Inderdaad, die kringen die hun volksgenooten rustig kunnen zien hongeren, als zij hun eigen egoCstische doel- einden maar kunnen nastreven, treffen met hun weigering slechts de armsten van hun eigen volk, die vroeger goed genoeg waren om hen te helpen de buidels te vullen voor een loon, dat aan de grens van het bestaansmini- mum lag. Deze verwonderlijke houding komt daar- door in een helder licht te staan, wanneer men bedenkt, dat aan den anderen kant hon- derdduizenden Nederlanders by de bureaux van Winterhulp om ondersteuning komen vragen. 'n Gevaarlijke kloof opent zich hier. Wanneer de eerste tienduizend bovendien hun weige ring nog in een vaderlandslievend pakje ste- ken en meenen een nationale daad te volbren- gen wanneer zij van hun overvloed den minder bedeelden hulp weigeren, dan keeren zij zich daarmede ook als volksgenooten van diegenen af, die bij de Winterhulp steun zoeken. In werkelijkheid echter zijn het, zooals de Rijks- commissaris nog onlangs heeft vastgesteld, dezeifde kringen, een kleine groep, die de massa steeds opnieuw door haar dwaze pro paganda tracht te vangen en voor haar egois- tische doeleinden tracht te misbruiken. Wan neer de bedragen, die naar beweerd wordt thans buiten de Winterhulp in kerken en bij andere gelegenheden worden gegeven, werke- lijk zoo groot waren, dan zouden degenen die hulp van noode hebben zich niet in zoo groo- ten getale tot de Winterhulp behoeven te wenden. De offervaardigheid van deze krin gen gaat dus klaarblijkelijk niet zoo ver. In werkelijkheid is de met zooveel trots tentoon- geespreide ,,overtuiging" deze reactionairen niet het geringste offer waard. De vraag blijft echter nog open, wat de eene groep bewegen kan, in scharen en vol vertrouwen zich tot een ins elling te wenden, welke door de andere ten stelligste wordt af- gewezen. GEEN VERGUNNINGEN MEER OM 0 UUR TE WERKEN. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft aan de besturen van de gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas een rondschrijven gezonden, waarin hij mededeelt, dat overleg met de arbeids- inspectie er toe heeft geleid, dat in het ver- volg geen vergunningen om 0 uur te werken meer zullen worden gegeven, tenzij in uitzon- deringsgevallen. Voor zoover er thans nog arbeiders zijn, die feitelijk niet werken, in verband met een aan hun werkgever verleende ver- gunning om 0 uren te werken, is goedgevonden, dat aan deze arbeiders uit- keering uit de werkloozenkas wordt verstrekt, zoodat het ter zake bestaande verbod van 20 dezer af, als vervallen kan worden beschouwd. Aangezien in het onderhavige geval niet kan worden gesproken van inkrimping van den normalen wekehjkschen werktijd in den zin der reglementen voor de werkloozenkas- sen, kunnen de betrokken arbeiders als zoo genaamde ,,geheele werkloozen" worden be schouwd. Ook aan de leden van die kassen, in welker reglementen geen regeling voor het verstrekken van uitkeering ingeval van in krimping van den normalen wekelijkschen werktijd voorkomt, kan uitkeering worden verleend. steenmarters, boommarters, zeehonden en otters in het geheele land tot wild worden ge- rekend, zij onderhevig zijn aan de bepalmgen van de opening en slui.ing van de jacht. WEDEROM GROOTE GIFTEN VOOR WINTERHULP. Na de groote bedragen, welke de N.V. Ba- taafsche Petroleum Mij 250.000), en de N.V. Philips Gloeilampenfabriek 277.800) aan W. H. N. hadden geschonken, zijn de laatste dagen nog de volgende giften bij het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland bin- nengekomen: 100.000 van de N.V. Tweka te Geldrop, 25.000 van de N.V. IJzergieterij en Emailleerfabriek ,,De Etna" te Breda, 25.000 van de Amsterdamsche Chininefabriek te Amsterdam. Van 12 tot en met 17 Januari j.l. heeft Win erhulp Nederland in totaal aan giften f 362.935,81 ontvangen. TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN BIJ BRITSCHEN BOMAANVAL. Het A.N.P. meldt: Donderdagavond zijn verscheidene Engel sche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied verschenen. Lukraak en van groote hoogte werd op een plaats in het Oosten des lands een aantal brisantbommen neergeworpen, waardoor verscheidene woonhuizen to aal ver- nield en vele andere deels zwaar, deels licht beschadigd werden. 24 dooden, 8 zwaar en 10 licht gewonden, zoo luidde het resultaale van den misdadigen aanval. Door de op andere plaatsen neergeworpen brisant- en brandbommen ontstond slechts ge- ringe materieele schadte. Twee vermistcn. Nader vernemen wij, dat behalve 24 dooden, 8 zwaar- en 10 lichtgewonden, er nog 2 ver- misten zijn bij dezen misdadigen aanval. Reeds 28 dooden. Een later bericht luidt: Het totaal aantal dooden onder de burgerbevolking is 'tot 28 gestegen. HET OLXECENTRUM BALIKPAPAN VERWOEST. Schweiz. Press Telegraph meldt uit Londen: Uit Batavia wordt vemomen, dat Neder- landsch-Indische troepen bij Balikpapan de olievelden en inrichtingen aldaar, de voor- naamste van Nederlandsch-IndiS, hebben ver- woest. AFSOHAFFING WET OP COUPON BELASTING. DE De wnd. secretaris-generaal van het depar tement van Financien, overwegende, dat de wet op de couponbelasting, me ingang van 1 Januari 1942 is vervallen, behoudens ten aan zien van de voor dien datum reeds versehul- digd geworden belasting of verhooging van belasting en behoudens voor dien datum reeds begane istrafbare feiten, heeft goed gevonden en verstaan te be- palen, 1. Degene, die ongebruikte couponbelas- tingzegels of geheel of ten deele ongebruikte waardekaarten voor de voldoening van cou- Belangrijke verklaring van dr. Van Rappard. „Bereid om in lotsverbondenheid met alle nationaal-socialisten in Neder land elk offer te brengen, dat de toe- komst van ons volk verlangt." (V.P.B.) In een drukbezochte samen- komst, Zaterdagmiddag in de groo'e zaal van den Haagschen Dierentuin gehouden, is beslo- ten tot fusie tusschen de N.S.B. en de N.S.N.A.P. met dien verstande, dat de leden van laatstgenoemde partij zich voortaan scharen onder de gelederen van ir. A. A. Mus- sert, den lelder van de sedert half December j.l. eenige in Nederland toegelaten staatkun- dige formatie: de N.SB. Verscheidene vooraanstaande nationaal- socialisten, ook van Duitsche zijde, woonden deze belangrijke samenkomst bij, die zich kenmerkte door groot enthousiasme. De heer J. Hepp, een van de organisatie- leiders der N.S.N.A.P. opende de vergadering met woorden van welkom en van herinnering aan den tienjarigen strijd voor de nationaal- socialistische beginselen hier te lande en ttan het feit, dat sinds Mei 1940 ons land is ge- trokken in de sfeer van het nationaal-socia- lisme. De heer C. Thoen, mede-lid van de lande- lijke leiding der N.S.N.A.P. hield vervolgens een korte rede, waarin hij opmerk'te, dat de trjd, dien wij beleven, een der grootste en ge- wichtigste uit onze geschiedenis is. Geschie- denis beleven, dat beteekent voor alles een deelneming aan den eeuwigen strijd, hetzij als medestrijder, dan wel als tegenstander. Dat waren voor 2000 jaren -de Romeinen zich reeds bewust, toen zij den internationalen rechtsregel stelden: Wij kennen slechts bond- genooten of vijanden. Een middenweg is er niet. Verdediging der cultuur. Met zeer veel recht mag Duitschland, mag het Duitsche Rijk thans aan de volkeren van Europa dienzelfden eisch stellen. In den strijd tegen den grootsten vijand van de Euro- peesche cultuur, het bolsjewisme, dat gereed stond Europa te vernietigen, vecht het Duit sche Rijk niet meer alleen. De Duitsche revo- lutie is een Europeesche revolutie geworden. Zooals het Duitsche volk tot een eenheid werd gesmeed, zoo moet Europa edn worden in levenswil. Gelijk eens Adolf Hitler met zijn bruine soldaten voor het geheele Duitsche volk streed. zoo vecht thans het Duitsche volk onder het ordenend genie van Adolf Hitler voor alle volken van Europa. Een nieuwe periode is in de geschiedenis aangebroken: die van de volksche verheffin- gen, waardoor eeuwenlange samenwerking zal leiden tot vrede en welvaart. Zij, die blind waren of blind willen zijn, hebben ons volk geregeerd, zij hebben ons volk willen maken tot een volk der reactie. Wij we'en nu, dat de geschiedenis geen mededoogen heeft voor volken, die zich lieten verlelden door blinden te worden geregeerd. Voor ons volk heeft de leider der N.S.B. in algemeen verstaanbare woorden de zuivere waarheid gesproken en de politieke realiteit in zijn belangrijk artikel ,/Van de Grebbe tot den Oeral" geopenbaard. Wat Mussert ons volk toeroept, dat moeten honderdduizenden herhalen, zoolang totdat dit uur der beslissing voor geheel Europa, dat ook het uur der politieke beslissing in Neder land is, degene, die nog niet ziet of zien wil, uitgeschakeld wordt. Deze verklaringen van den gevolmaehtig- den van den Flihrer zijn voor ons een bewijs, dat het de wensch van den Fiihrer is, onze party op te zien gaan in de N.S.B. Voor ons, die sinds jaar en dag trouwe volgeltngen van den Fiihrer zijn, is deze wensch een bevel (applaus). Herziening van ons standpunt ten aanzien van de N.S.B. is des te meer mogelijk door de verklaringen van den leider der N.S.B. op den- zelfden 14en December, waardoor ons duide lijk geworden is, dat ook door de N.S.B. de FUuher erkend wordt als de Fiihrer aller Geir- manen; ook de N.S.B. het algemeen Ger- maansche belang stelt boven het afzonderljjk belang van Nederland; ook de N.S.B. de ver- bodenheid op leve'n en dood met Duitschland erkent. Wanneer wij na jarenlangen strjjd omse organlsa'ie prijs moeten geven, beteekent dat dus niet, dat wij tevergeefs gestreden hebben, Deze verklaringen komen aan ons stand punt zoodanig tegemoet, dat ook wij van onzen kant niet star mogen blijven. Wat ons vroeger van de N.S.B. scheidde, is door de ontwikkellng der wereldpolitiek in zooverre overbrugd, dat wij nu zonder opgave van onze overtuiging en onze heiligste gevoelens met de N.S.B. kunnen samengaan. Hechte kameraadscfeap Reeds twee dagen na den 14en December had Ik een bespreking met den plaatsvervan- gend leider, Van Geelkerken, welke bespreking in alle opzichten kameraadschappeljj k en be- vredigend verliep. Hetzelfde was het geval bij de bespreking, die ik enkele dagen later met den leider der N.S.B. had. Wanneer wij onze tegenstelling met de N.S.B. overwonnen hebben dan zullen velen, die tot nu toe een afwachtende houding aan- namen, onze rjjen komen versterken. Wanneer de N.S.B. en wij elkaar de verzoenende hand toesteken, dan zal dit op het Nederlandsche volk zijn uitwerking niet missen, Daarom verklaar ik: 1. Dat met ingang van heden de tien- jarige veete tegenover de N.S.B. beeindigd wordt om plaats te maken voor een hechten band van kameraadschap. 2. Dat de N.S.B. bij haar zware taak op ons zal kunnen rekenen als op haar trouwste leden. Van u alien kameraden verwacht ik, dat gij Uw nieuwen leider Mussert met dezeif de trouw zult volgen, die gij tot dusver aan mij betoond hebt en waarvoor ik u bij deae gelegenheid nog mijn warmen dank zeg. 3. Dat in navolging van het lichtende voorbeeld van onze dappere kameraden bjj de Waffen S.S., het legioen en het N.S.KJC In het Oosten, die in lotsverbondenheid met elkaar strijden en offers brengen, ook wij be reid zijn in een lotsverbondenheid aller natio- naal-socialisten in Nederland elk offer te brengen, dat de toekomst van ons volk van ons verlangt. Verder spreek ik de hoop uit, dat de stap, die wij vandaag gedaan hebben in de richting van een concentratie aller volksche krachten in Nederland, algemeen navolging moge vin - den. Het indrukwekkende geweld van de wereldgebeurtenissen, dat ons duidelijk tot be- pon-belasting door middel van machines in he€j Eur0pa stond bloot aan het gevaar van ireun -7P rvn dp kan tor-en der cT? q a n Hon rvpral ^nllp-n wii nns Onder den titel Saboteurs van de Volksge- meenscbap is in de Deutsche Zeitung een artikel opgenomen van de hand van dr. H Walther, waaraan het volgende wordt ont- leend: De balans van Winterhulp Nederland over de eerste drie maanden van het tweede win- terhulpjaar, welke dezer dagen is bekend ge- maakt, heeft die kringen in hun verwaehtin gen teleurgesteld, die zich met alle krachten hadden ingespannen om dit sociale werk te saboteeren De vier millioen gulden, welke in de maan den October, November en December 1941, door collectes en giften zijn bijeengebracbt, vormen het bewijs dat Winterhulp Nederland niet is dood te krijgen, ja in vergelijking met het vorige jaar heeft zij zich zelfs zeer gun- ?tig ontwikkeld, daar het inkomen verdub- beld is. BESOHERMING VAN ENKELE DIERSOORTEN. Een Nederlandsche speurdersgeschiedenis door FRANK VAN FALOKENOORT. (Nadruk verboden) 1 HOOFDSTUK I. De ontsnapping. Rechercbeur Koks hep met een opgewekt gezicht in zichzelf neuriend, stevig stappend als altijd door de Jansstraat. Hij kwam zoo juist van het Hoofdbureau en was op weg naar de Post in SOioten, waar bij een dossier van een oplicihtingsaffaire moest halen. Dat was nu net een kolfje naar zijn hand; zoo'n kuiertje vanmorgen. Maandag' was zoo ni rare dag en dan had hij maar 't liefst niet veel te doen, vooral als hij, zooals gisteravond, nog al tamelijk laat naar bed was gegaan. Al moest-ie de rest van de week zco-'goed als dag en nacht in touw zijn, dat gaf niet, als je 's Maandags maar je gemak kon houden. Hjj deed een knoop los van z'n demi-saison; hij had 't ding best thuis kunnen laten, 't scheen warm te worden vandaag. Terwijl hij de brug over de Oudegracht pas- seerde, maakte hij z'n plan: eerst even naar de Post op het Stationsplein, daar even een praatj-e maken en dan kalmpjes naai den Rifksstraatweg. Wel ja, 't leven was toch mooi! In de Nederlandsche S'aatscourant van 16 dezer is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van landbouw en visscherij en van justitie, waarbij in de Jachtwet 1923, voor zooveel noodig in afwijking van artikel 1 dier wet, i onder wild mede wordt verstaan grof wild: moefflons en wilde zwijnen; kleinwild: fazan- ten; pelswild: dassen, steenmarters, boom- marters, zeehonden en otters. Voor s is af gekondigd een besluit van den secretaris- generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het koninklijk besluit van 14 Februari 1924, staatsblad no. 45, is ge- wijzigd met dien verstande, dat voor de toe- passing van de artikelen 54, 55 en 56 der Jachtwet 1923, thans onder schadelijk gedier- te worden verstaan: konijnen, vossen, bun- zings, hermelijnen, wezels en verwilderde katten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, nu moefflons, wilde zwijnen, fazanten, dassen, De dienstdoende agent zat in het Posthuis op het Stationsplein genoeglijk met de armen over de rugleuning van den stoel, snoof met welbehagen de zilte voorjaarslucht in, die door het open raam naar binnen zweefde en zag Koks komen. „Aha", zei hij tot zijn collega, die zat te schrijven, ,,daar hebben we de ,,Mug" ook!" Die bijnaam had de rechercheur Koks te danken aan z'n nietige gestalte, maar boven dien aan het feit, dat hij een Haarl-emmer was. Dat kwam zoo. Enkele jaren geleden. toen Koks door z'n voortreffelijken speurzin naam begon te maken, had de hoofdeommis- saris hem naar Amsterdam „uitgeleend". Het korps rechercheurs zat daar met de handen in het haar. Een brutale roofoverval had op klaarliohten dag plaats gehad in de Spui- straat; het slachtoffer wist geen bizonder- heden van zijn aanrandres, die onvindbaar leken, evenals een niet ontoelangrijk bedrag aan geld, waar het natuurlijk om te doen geweest was. En zoo had Koks er zijn speui - neus in gestoken, tot spot en ergemis van zijn Amsterdamsche collega's, die met min- achting op dat kleine kereltje, die Haarlenj,- sche mug, neerzagen. Er had altijd een zekere, stille antipathie hestaan tusschen de ,,koekvreters" uit Amsterdam en de „mug- gen" uit Haarlem. Maar Koks had zich van geen mensch wat aangetrokken; hij was op z'n gemak stelselmatig te werk gegaan, hij had alle bescheiden doorgesnuffeld en zonder veel te zeggen had hij binnen 'n maand de drie dadera, m6t het grootste gedeelte van den buit, ingerekend. Toen hadden ze toch wel even verbluft ge- keken naar dat kleine mannetje, dat in een zijn bezit heeft, kan ze op de kantoren der registratie inwisselen tegen contanten, onder inhouding van de genoten provisie. 2. De gelegenheid tot de onder 1 bedoelde inwisseling is opengesteld tol 1 Januari 1945. DE N.SJB. EN DE GEPENSIONNEERDE OOST-INDISCHE AMBTENAREN. De persdienst van de N.S.B. meldt: Zooals men zich zal herinneren werd des- tijds uit de presentiegelden van N.S.B.-afge- vaardigden in de Eerste Kamer en in de Pro- vinciale Staten, voor zoover deze niet voor dekking der strikt noodzakelijke onkosten moesten dienen, een fonds gevormd. Uit dit fonds zouden onder meer in nood verkeerende oud-Indische militairen, voor zoover mogelijk, worden geholpen. Bij herhaling werd het fonds tot dit doel aangewend. Thans, nu de gewijzigde omstandigheden oorzaak zijn, dat de inkomsten niet meer bin- nenkomen, is het kassaldo geliquideerd, door er een ontvangst voor een aantal Indische veteranen van te organiseeren. Van de vele gegadigden werd een dertigtal aangewezen, om op 22 dezer naar Utrecht te komen. Omstreeks twaalf uur waren de genoodig- den op het hoofdkwartier bijeen. In een korte toespraak voerde de leider o.m. de bedenkelijke situatie aan, waarin. Ned.- Indie was komen te verkeeren, dank zij het wanheleid zrjner bestuurders. Dit maakt vooral op deze mannen, van wie Indie een belangrijk deel van bun leven opvorderde, een diepen indruk. Hierna overhandigde de oud-luit.-ko.onel van het Ned.-Indische leger, D. de Iongh, aan ieder der aanwezigen, als blijk van waardee- ring voor hetgeen zij voor ons vaderland in Indie hebben gepresteerd, een enveloppe met inhoud. Ten slotte was er een gezellige maaltijd. Na afloop nam de leider van elk der oud-militai- ren persoonlijk afscheid. Op de treinkosten der genoodigden s ond de directie der Ned. Spoorwegen een belang rijke reductie toe. millioenen Nederlanders het we ten: Niet aan s wustzi--n brengt, hoe nietig de Nedorlander de Grehbe was ons volk in gevaar, neen, ge- me). zyn voor-oordeelen was en is en hoe I- n+rtv>/1 V\1 A A T QQT1 Vinf iThtTtl 9 V D9T1 I J i zeker het nationaal-socialisme alles wat niet vernietigd wil worden tot een eenhekl samen- Smeedt, moge dan ook den laatsten twijfelaar aan onze zijde doen aantreden ter veroverlng van een plaats voor Nederland onder de op- gaande zon van een nieuwen Germaansohdn da8- Tenslotte sprak nog de heer R. C. Giard plv. leider der N8.NA.P. woorden van in- stemming met het genomen besluit. het bolsjewisme: aan den O^ral zullen wij ons volk verdedigen. In het uur" van onzen groot sten nood heeft de leider der N.S.B. de verlos- sende daad verricht en den eenigen weg ge- wezen, die ons volk weder de mogelijkheid biedt, ons denken, ons gevoelen en onzen wil in dezen grooten tijd in te schakelen, om te zamen met het Duitsche volk te strijden voor een nieuw Europa. Rede van dr. Van Rappard. Hierna sprak dr. E. H. van Rappard, die o.a. het volgende zijde: Kameraden! Het is U alien bekend, dat op den 14den December j.l. vorige jaar ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de N.S.B. door den Rijkscommissaris besluiten bekend gemaakt zijn, die een geheel nieuwe situatie ten aan zien van de binnenlandsche politiek gescha- pen hebben. Op dien dag heeft de Rijkscom missaris nameljjk als eenige partij, die in de toekomst den politieken wil in Nederland zal vormen, de N.S.B. aangewezen. Tegelijk heeft de Rijkscommissaris verklaard, dat op UmillllllllllllllllllllllllllllllllHIIIllllIIIIIIIllNIIIItllllllllBItllllHIillHIlHIHHHnHIItlHIIHHflllMMMi POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553 Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V.. Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. viertal weken voor elkaar bracht, wat zij met z'n alien misschien wel nooit hadden kunnen oplossen. Daarna kwam Koks even dood- leuk terug in 'Haarlem, alsof hrj even een boodschap had gedaan en met hem kwam de bijnaam, dien hij behield. Het grootste gedeelte van het pohtiecorps in Haarlem iAoclit den Mug, ondanks z'n stug- heid en z'n argusblik, graag lijden en zij, die in stilte een hekel aan hem hadden, kennen hem niet. Maar onverbiddelijk en ongenadig was hij, wanneer het misdadigecs betrof en dit gilde vreesde hem dan ook. Als ze het kleine mannetje met z'n scherpe, stekende oogen op zich zagen afkomen, rilden velen van angst en zelfs de meest geraffineerde be- zweek tenslotte voor z'n alles-doordringenden blik en bekende in den regel Let gepleegde feit. Dat wisten de meesten, ook de collega s. Maar wat menigeen niet wist, was, dat de Mug vele ontslagen gevangenen aan 'n loo- nende werkkring had geholpen, door moreele steun, zoowel als door voorspraak en zoo menigeen voor een herhaald bezoek aan de gevangenis had weerhouden. Ook bezocht hij meer dan eens de vrouwen, moeders of an dere verwanten van gevangenen om ben moed in te spreken en hen te bewegen, dat ze hun man of zoon langs meer gebaande wegen zou den leiden, wanneer deze weer vrrj zouden zijn Ja, zij, die inderdaad den Mug goed kenden, voelden veel sympathie voor dat kleine ventje met zijn arendsoogen. Hij was niet zoo kwaad, als hij er misschien wel uit- zag. Hij was alleen een eerste klas speUrder Daarom stond hij ook hoog aangeschreven bij z'n superieuren en kon daarom wel een potje breken, Niemand zou er dan ook wat van zeggen, als hij er een uurtje langer over deed van de Smedestraat naar Schoten, als, strikt genomen, noodig was. Over den drempel stappend haalde bij z'n onafscheidelrjke pjjp al uit den zak en stopte haar uit een vies, halfvol zakje tabak. Dat zakje tabak was ook weer iets stereotieps van Koks. Niemand had hem ooit met een Vol of leeg tabakszakje gezien; altijd was het halfvol en altijd zag het er zoo vuil uit, dat je nauwelijks het merk nog kon onder- s chei-d gti Koks was een straffe rooker, maar op straat zag je bem nooit met een brandende pijp; dat stond niet, vond hij. Des te meer haalde hij zijn schade in, zoodra hij maar ergena- binnenshuis was en hij was de eenige, die i-ookende in het vertrek van den hoofd- commissaris durfde te komen en wat ook al weer zoo vreemd wasde ,,baas-zei er ook nooit wat van. Koks knikte de beide agenten toe: „Goe- den morgen". ,,Morgen Koks". Daarmede was het gesprek afgeloopen. Koks zei in den regel niet veel. Hrj kon soms wel een uur stilzitten, rustig rookende, zon der den woord te zeggen. Spottend beweerde men dan wel eens, dat bij dan zat te combi- neeren en te deduceeren, maar spot had op hem geen vat. Koks stak z'n pijp aan en ging met z'n han den achter den rug voor 't raam staan, dat uitzag over het Stationsplein. Het was circa half tden en betrekkelijk stil op het -plein. Een tram voor Bloemendaal, edn voor de Leldschevaart, een autobus voor Overveen en enkele taxi's, dat was zoowat DISTRBBUTIE VAN PETROLEUM. De secretaris-generaal van het departemenc van handel,. nyverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distnbutie van petroleum. Het is noodzakelijk, den geldigheidsduur van de met 26 genummerde bonnen van de met S en T gemerlrte petroleumkaarten. welke gedurende het tijdvak van 4 Jan. 1942 tot en met 14 Febr. recht geven op het koo- pen van twee liter petroleum voor verlich- tingsdoeleinden, te verlengen tot en met 31 Ma art 1942. fiVeneens is de geldigheidsduur van de met 15 genummerde bonnen van de petroleumkaart O, welke gedurende bet tijd vak van 24 Dec. 1941 tot en met 21 Maar-t 1942 recbt geven op het koopen van twee liter petroleum tot en met 31 Maart 1942 ver- lengd. De kans is evenwel niet uitgesloten, dat vddr 31 Maart a.s. nieuwe bonnen voor petroleum kunnen worden aangewezen. het eenigste, wat in de nabjjheid van de sta- tionsuitgang stond. Aan de overzijde van bet plein, tegen den munr van Beynes stonden een paar auto's geparkeerd en daarby de gevamgenwagen, de „zespyper", met de twee paarden er voor en de oude koetsier op den bok. Een enkele slagersjongen reed vlug op z'n fiets, vroolijk fluitende, voorhjj en wierp r nieuwsgiefigen blik op den somiberen, groenen wagen. De zon richtte haar krachtiger wordende stralen glanzend naar beneden en zij Spiegel- den zich in het glas van de tranrwagens en op de groote matglazen ruiten van het fabrieksgebouw. Een kelner stond' verveeld met de servet onder z'n arm in de deurope- ning van een cafd naar buiten te staren en de verkeersagent leidde met loome armbewe- gingen bij het Oostelrjk viaduct het wetaige verkeer, dat uit het duister van den tunnel den Kruisweg of de Rozenstraat inreed. Koks dacht met welgevallen aan z'n tutn- tje In de Slacbthuisstraat, waar by woonde. Het kwam fqn uit, dat het gisteren gcregend had cn nu de zon zoo krachtig scheen. De koolplantjes, die hij Zaterdag in den grond gezet had, zouden nu wel gedijen by dit lok- kere weer. Ja, by had werkelijk geboft Uit de Oostelijke vleu.gel van het station kwamen de reizigers, meest zakenlui, bet plein op en zocbten haastig hun weg te voet of stapten in de gereedstaande trams of bus- sen. Een enkele taxi snorde met een vraohtje weg en traag kwam uit het Westeiyke viaduct de tweelingwagen voor Leiden naar boven kruipen, (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2