Buitenland m Gemengde Berichten Het Radio-programma OMROEP EN TAALZUIVER1NG. Voel U' weer krachtiger - m§6r fit envrij van Pijnen. tramwegen zijn de moeilijkheden opgelost en de ambtenaren en ambtenaressen achter de lofcetjes, alamede de tramconducteurs wis- selen weer groot en klein geld, alsof dat nooit moeiltjkheden had opgeleverd. Het oude geld weer terug. Maar ook de vroegere pasmunt schjjnt van haar ,,bevriezing3"-boeien ontslagen te zfln. Kwartjee en dubbeltjes circuleeren weer in ruime mate. .Guldens en ryksdaalders heb ik vandaag weeral zooveel gezien, dat ik me het aantal niet eens meer kan herinneren", zoo vertelde ons een sigarenwinkelier, ,,en ik het ze prompt weer uit gegeven ook". De tramconducteur vertrok geen spier, toen wtf hem heel bedeesd vroegen, of hij ons een ,,kort traject" wilde verstrekken onder voor- waarde, dat deze transactie gepaard zou gaan met het wisselen van een briefje van tien. ,,Dat gaat gelukkig weer best, meneer", zei hij, terwijl wij nog moeizaam controleer- dert of de gewisselde pasmunt, bestaande uit nieuwe en oude kwartjes en dubbeltjes, het julste bedrag vormde. ,,De menschen, die zoo gek war en om dat kleine geld vast te hou- ■den, hebben nooit begrepen, hoeveel moeite en last ze hun eigen mede burgers bezorgden. Gezwegen van al de in zilverpapier gewik- kelde halfjes en centen, die ze mrj den laat- sten tijd in het donker als dubbeltjes en kwartjes gegeven hebben en waarvan je waarachtig niet eens wist, of ze het gedaan hadden om je op te lichten, of omdat ze zelf niet meer aan klein wisselgeld konden hearten." SINGAPORE. Opmerkeiyk is, schrjjft de N. R. Crt., dat de ruimte, die in China's uitgestrektheden ten gunste van de verdedigers heeft gewerkt, zoo- dat men zelfs is gaan spreken van „i-uimte als wapen", in den Pacific ten voordeele van den aanvaller is gekomen. Zjj maakte het den Japanners mcgelgk ver van de eigen kusten vlooteenheden uit te zenden, die door haar talrijkheid klein moesten zijn jen dus ieder afzonderlijk aan groote risico's bloot moesten staan, ware het niet, dat haar on- vindbaarheid in de onafzienbaarheid van den Oceaan een natuurlijke bescherming gaf. Een Japans da krijgsplan, bestaande uit een com- binatie van landingen op de eilanden van Zuidoosft-Azid en op het vasteland de lan dingen, waarin de .Japanners erkende bedre- venheid bezaten kon in groote lgnen ver- ondersteld worderi, maar de uitgestrektheid van ieder afzonderlijk gebied, waar de lan dingen te verwachten waren, liet de moge- ltjkheid van een groot aantal onberekenbare variaties over. Zien we af van den aanval op Pearl Harbour, die als een verrassing is gekormen, dan nog zou het, toen de oorlog eenmaal begonnen was, denkbaar geweest ztjn althans tegen sommige landingskon- vooien op te treden, indien een behoorljjke verkenning had kunnen worden uitgevoerd. 'Hler opnleuw is de ruimte een wapen in han- den van den aanvaLler geweest met dit ge volg, dat de landingen dikwijls ongestoord konden worden uitgevoerd en dat het conflict in den Pacific in zijn eerste phase, meer dan men had verwacht, tot een landoorlog op ver- scMllende fronten is geworden. In het bijzonder op Malakka hebben deze verrassende landingen belangrijke gevolgen gehad, waar zij werden uitgevoerd in den rug van de verdedigers. Kleine Japansche afdee- lingen wisten zich dan in een dagenlange wor- stehng tegen de plagen van het oerwoud de giftlge slangen, de roofdieren, de muskie- ten, de hitte en de kilte, wanneer een tropi- sche regen die kleeding had doorweekt tot vtak achter de Britsctoe lindes te werken en daar constematie te verwekken, somtijds met een terugtocht tot gevolg. De beweeglykheid van deze afdeelingen schijnt sterk de aan- dacht te trekken van de deskundigen en een groot voordieel op te leveren ten opzichte van den tegenstander. Zij berust op een doel- matige uitrusting fietsen ztjn een steeds meegebracht voortbewegingsmiddel groot udthoudlngsvermogeri en uitstekende kennis van het terrein. De Japanners hebben geen ervaring van de Indische oerwouden, maar zij sdhijnen in eigen land onder de werkeiijk- beid nabtfkomende omstandigheden de rim- boetactiek om zqo te zeggen op het droge ingestudeerd te hebben. Zoo ziet men opnleuw in dezen oorlog, hoe de onervarene hij een grondige theoretische doordenking van de problemen, een zorgvuldige verzameling van alle tecihnische gegevens, oefening, kloppende organisatie en eenige goede invallen, frisscher tegerwver de gestelde vraagstukken kan staan, dan de op zijn ervaring vertrouwende. Hoe welnig er van een verkenning van de Japansche vlootbeweging komt, blijkt wel uit de landingen, die van tijd tot tijd juist aan de Westkust van Malakka zijn gemeld. Hier, aan den anderen kant van Singapore, zouden de Japanners zicih toch eenlgszins ongemak- kelijik moeten gevoelen. In de berichten van de Japansche oorlogscorrespondenten heet het echter, dat het bijv. mogeltjk was met behulp van een 25 buitgemaakte kleine vaartuigen eenige dagen lang door de Straat vaJi Malak ka te vai'en zonder hindernis. Wellicht zijn dit schepen geweest behoorende tot den bij de verovering van Penahg gemaakten bu.it. Deze iandingsafdeeling heeft zich wederom met haar hoofdmacht kunnen vereenigen en aldus een groote bgdrage geleverd tot de in- neming van het belangrijke Koeala Loempoer. Zooals men weet zijn de Japanners sindsdien nog verder naar het Zulden doorgedrongen en thans ongeveer bij de grens van den staaL Johore aangekomen, het laatste gewest voor het eiland Singapore. Malakka versmalt zich hier aanzienlijk en daarmee verdidht zich ook het front. De kans op verrassende omsinge- lende bewegingen en landingen in den rug wordt steeds geringer, zoodat een werkelijke krachtmeting van tegenover elkander liggen- de legers meer waarschjjnlijk wordt. Men hoort dan ook al spreken van een aanstaan- den slag ergens in Johore. De strijd op een versmald front levert vaak vootrdeelen op voor den verdediger, maar zelfs indien ook de punt van het schiereiland niet te behou- den is, meent men aan Engelsche zijde, dat Singapore niet verloren hoeft te zijn. De Times bijv. schrijft, dat de stad weliswaar zal lijden, maar dat de ervaringen van den laat- sten tijd hebben aangetoond, dat steden zelfs dan kunnen voortbestaan en tegenstand bie- den, indien zjj binnen het bereik van slechts weinige mijlen van yijandelijke vliegvelden zijn gekomen. Singapore is, gelijk bekend, van het vasteland gescheiden door een breed kanaal, waarin een dam gebouwd is. Hier- over voeren een spoorweg en een waterlei- ding. Moet de dam om verdedigingsredenen worden verwijderd, dan wordt dus ook deze waterleiding buiten bedrijf gesteld, maar op het eiland zelf bevinden zich verschillende op- vanginrichtingen voor regenwater. De lig- ging van de defensiewerken. voorzoover vol- De Nederlandsche Staatscourani van 15 Jan. bevatte een besluit van den Secretaris-Generaal van FinaneiSn tot aadere regreling van het Nedertandsdie Muntwezen. Hierdoor werd de nitgifte mogelUk gemaakt van zlnken pasmun- ten van 25 10 2% en 1 cent, (Poly goon) gens de laatste gegevens bekend is, houdt kennelijk meer rekening met een aanval van zee uit dan van de landzijde, hoewe! aan den tngang van het kanaal sterke batterijen zijn gebouwd. Eenige vliegvelden maken, dat de luchtafweer niet uitsluitend aangewezen is op het geschut. DE DIPDO OVER DE GEBEITRTENISSEN IN BIBMA. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Al te doorzichtig Is de Britsche bewering, dat de minister-president van Birma, Saw, sinds het uitbreken van den oorlog contact gehad heeft met Japansche in3tanties, zoo schryft de Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz in verband met de arrestatie van dezen minister,-president door de Britsche regeering. De Korrespondenz w'ijst er op, dat het respect, dat Engeland voor de vrije mee- ningsuiting van een met het volk vertaonden man bezit en de angst, dien het voor den terugkeer van zulk een man naar zijn vader- land gevoelt, vooral echter de brutaliteit, waarmede Engeland grondwetteiijke organen van aan hem uitgeieverde landen op zij zet, nauwelijks op krassere wijze aan de kaak kunnen worden gesteld dan door deze ar restatie. Engeland heeft aan een man, die voor geen moeite en gevaren is terugge- schrokken om via overleg met Groot-Brittan- nld zijn volk een eigen plaats terug te geven, thans de rekening overhandigd, die het voor gevallen van deze soort gereed houdt. Enge land gelooft dus thans nog zelfs in de wan- hopige positie, w.aarin het empire vooral in het gebied van Groot-Oost-AziS zich bevindt, het standpunt te kunnen handhaven, dat de landen en volkeren, die het in den loop der eeuwen veroverd heeft, slechts als voorwer- pen van uitbuiting zrjner plutocratische helan- gen recht van bestaan hebben. Engeland, dat in ztjn heerschzucht het kwaae wil, eischt echter het goede, want niets kan zoo sterk de noodzakelijkheid onderstrepen, vol- gens nieuwe beginselen tot een nieuwe orde- ning te geraken in 't onder Engelsche tyran- nie zuchtende gebied dan die cynisehe pogin- gen achteloos aan den wil der onderdrukte volkeren voorbij te gaan met de eene gedach- te, hen oeoonomisch, politick en militair in het belang van de eigen heersckapipij uit te buiten. DE AMERIKAANSCHE B E\V A PEN IN GSKOSTEN Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Uit Washington wordt gemeld, dat met een nieuwe aanvraag van aanvullende credieten en verstrekking van orders ten bedrage van 28.5 milliard dollar, die btjna uitsluitend voor het leger en de vloot bestemd zijn en nieuwe bedragen inhouden voor de verstrek- king van de Amerikaansche luchtmacht, het totale bedrag der Amerikaansche bewape- ningskosten voor de diens jaren 1941/42/43 gebracht is op 100 milliard, 438 millioen doll. Het Huis van Afgevaardigden heeft Dins- dag zijn houding gewijzigd en met 172 tegen 167 stemmen een voorstel aangenomen, waardoor de verantwoordelijkheld voor de civiele verdediging blijft, dat verantwoording verschuldigd is aan den burgerneester van New-York, Laguardia. DE EENMANSBOOT STKIJDM1DDEL DEB ITALTANEN. De Messagero neemt een bericht over uit het Tur kscfae blad Istanbul over de mlddelen, die de Italiaansche marine bij de bestorming van JKreta, Malta, Gibraltar en AJexandrie gebruikt heeft. Volgens het bericht in het Turksche blad heeft de gouvemeur van Malta, Edward Jackson, het volgende beeld van deze strijd- middelen gegeven: „Het zijn zeer kleine boo- ten met een zeer sterke lading springstof, die door een persoon bemand zijn. Het vaartuig wordt met groote snelheid op het doel af ge- stuurd en op het laatste oogenbiik v<56r de ontploffing laat de inzittende zicli, door een hefboom over te halen, te zamen met zijn zitplaats, die uit een soort rubberboot be- staat, in zee slingeren. De bgstuurder van het vaartuig, dat voorzien is van sen linnen roer om de rubberboot te sturen, draagt een rubherpak. In de meeste gevallen zal hem echter niets anders overblijven dan af te wachten tot hij gevangen genomen wordt." Jackson heeft zeer verstahdig, naar het Tufksche blad verder meldt, geen verdere mededeelingen gedaan over de schade, die bij deze aanvallen op Malta zijn veroorzaakt. Hij noemde de bestuurders dezer vaartuigen ech ter zeer moedige mannen. Speciale uitzendlngen van den Neder- Iandschen Oimroep genieten groote be- langstelling. Een avond bij de famiae Schrijver. Handfcoekje wordt gratis besehikbaar gesteld. OV.'P.B.) De Nederlandsche Omroep te Hilversum beschikt over een merkwaardig en Juist nCt moet ge zorgen voor weerstands- vermogen en hebt ge behoefte aan een ver- sterkingsmiddel. DAS.rom begin vandaag nog de beroemde Krusehen-kuur. Krusehen is door zijn samenstelling het bioedzuiverende wrsterkings-middel bij uitneniendheid. - De zes minerale zouten waaruit Krusehen is samenge.steld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar legelmatig gebruik van Krusehen kunt U dat merken; Uw spijsvertering wordt beter, gevoelt U krachtiger, jeugdlger, ook meer fit en... vrij van Rheumatiscfae prjnen! Krusehen het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. Geef Uw leege Krusehen flacons aan Uw Apotiheker of Drogist terug, zrj vergoeden per onbeschadigde fiacon tnet deiisel resp. 5, 3 of 2 cts naar grootte. vernuftig apparaat, waarmede het mogelrjk is na fee gaan, hoeveel abonnde's van den radiodistributiedienst naar de uitzendlngen luisteren. Wordt een interessant programma, een spawnend boorspei of een populair gramo- foonplatenconcert uitgezonden, dan ziet men, nog de curve, die de luisterintensiteit aan- toont, omhoog loopt. De Nederlandsche Om roep weet dus altijd, hoe een groot gedeelte van de luisteraars op bepaalde uitzendingen reageert en het hoeft hier .geen betoog, welke waarde men in de kringen van den Omroep hecht aan een dergelijk belangrijk registreer- apparaat. Dat de curve omhoog loopt, wanneer een populair programma uitgezonden wordt, is begrijpelijk en gewoon. Minder gewoon is echter, wanneer speciale uitzendingen, die eigenlgk een veel klehieren krlng luisteraars zouden moeten interesseeren, aller 'oelang- stelling gerdeten. Een van deze uitzendingen is die van de btjeenkornsten van de Taalclub. Het registreerapparaat toont duidelijk aan, hoe groot de belangstelling voor deze club is en de duizenden brieven, die binnenkomen, bewijzen het eveneens. Belangstellkig voor taalzuivering bestaa-t niet alleen in de intel- lectueele kringen, ook het groote publiek heeft er veel belangstelling voor. En dit kan niet anders dan een zeer verheugend ver- schijnsel genoemd worden. Dank zrj de medewerking van den Neder- landschen radio-omroep waren wij in de ge- legenheid een krjkje te nemen in het huisge- zin van den heer Schrijver, waar de taalclub regelmatig bijeenkomt en welke bijeenkom- sten iederen Zondag van 18.30 tot 19.00 uur worden uitgezonden. De amilie Sciirijver. Voor wie het nog niet weet: de familie bestaat uit den heer Schrijver, mevrouw Schrtjver, hun zoon Wim, Marie het dienst- meisje, haar verloofde Hendrik, timmerman van beroep en den huisvriend. den heer Leezer. In dit gezin worden regelmatig taal- problemen behandeld, waarhrj vooral Marletje en Hendrik veel belangstelling toonen, maar waarbij ook blrjkt, dat onze Nederlandsche taal meneer en mevrouw Schrijver,evenals den heer Leezer onverwachte moeilijkheden kan veroorzaken. In het gezin is de heer Schrijver de deskun- dige, trouw geholpen door zrjn vriend Leezer. De moeilijkheden van de Nederlandsche- taal worden er besproken, eenvoudig en zonder overdreven geleerdheid. De taalclub telt thans duizenden leden en elke week komen er bij den Nederlandschen Omroep stapels brieven met vragen binnen. Die vragen worden zoo veel mogelrjk in het huisgezin van de familie Schrijver besproken. Boekje gratis verkrggbaar. Marie heeft vlijtig alle problemen in haar' taalschriften het zrjn er al vier opge- teekend en uit die schriften is een bescheiden boekje bezig te ontstaan, dat straks aan alle luisteraars van de taalclub zal worden toe- gezonden. Zrj behoeven slechts hun r.aarn en adres aan de Taalclub, per adres Nederland sche Omroep, toe te zenden. En zij krijgen het boekje, kosteloos! Er zijn anders wat vragen! Uit alle deelen van het land komen ze. Daar is er e6n, die nog altrjd het verschil niet weet tusschen ,,liggen" en ,,leggen". Een ander wil we ten of je „bons" moet zeggen of „bonnen". Een derde vraagt of je heeft je 'broet schrrjven of ,,heht je?" Zoo gaat het door'. Alle vragen worden zooveel mogelijk beantwoord In het "auisgezln van de familie Schrijver. De overige ziet de belangstellende lulsteraar straks in het hand- boekje beantwoord. 'Het is een verheugend versehijnsel, dat deze uitzendingen in fireeden kring belangstelling genleten. Onze Nederlandsche taal is mooi en een slordig gebruik dient vermedea te worden. Wij kunnen daarom ieder, die belangstelling voor dit ond-erwerp heeft, aanraden om Zon dag a.s. af te stemmen op Hilversum Et. Elke nieuwe luisteraar zal ongetwijfeld een nieuw lid van de taalclub worden. INBREKEBS VEUBASTEN ELKAAR. De voi'ige week Dinsdag koesterden twee lieden van het langvingerige gilde het plan, om een bezoek te brengen aan een pakhuisje, gelegen in e<5n der zijstraatjes van het Spui te Den Haag. Doel was het ontvreemden van autobanden. Benoodigd was evenwel een lad der; zij wisten, dat in een vlakbij gelegen pakhuis wel een dergelijk instrument te vin- den was. Dies was de eerste gang naar het pand, waar de ladder lag opge'oorgen. Na verbreking van het slot kon men binnen komen en met de ladder over den schouder, vertrok het tweetal weer. Het binnendringen in het twpede pakhuis, waar de banden lagen, leverde niet veel moeite op. Met behulp van de ladder werd een muur overgeklauterd, om daarna het slot van de deur te verbreken. Toen de mannen eenmaal binnen waren, hoor- den zij verdacht gestommel. IJlings namen zij de vlucht, klommen op het dak van het pakhuis, om van deze hooge standplaats te zien, welk gevaar dreigde. Tot hun stomme verbazing zagen zij uit het pakhuis, waaruit zij de ladder hadden ont- vreemfi, een drietal mannen komen, die in het bezit waren van vier autobanden. Onmiddel- lijk begrepen zij, dat het collegia's" moesten zijn. Haastig zoch' en zij weer den beganen grond op en gingen de drie achterna. Het toeval wilde, dat de heeren elkaar nog kenden ook. Er werd krijgsraad gehouden, doch de drie, die dank zij het werk van de twee eers- ten zoo gemakkelijk hadden kunnen binnen komen, voelden weinig voor de uitnoodiging, om ook nog eens hun geluk in het andere pakhuis te beproeven. Daar het door de be- sprekingen al laat was geworden, vreesden zjj het uitgaansverbod, tusschen 12 en 4 uur, te overtreden. Gezamenlijk is men daarom ook maar naar huis gegaan. Den volgenden ochtend ontdekte de eige- naar de inbraak. Hij wist zich te herinneren, dat zich twee mannen eenigen tijd tevoren op verdachte wijze b(j zijn pakhuis hadden op- gehouden. Dank zij het signalement dat kon worden opgegeven, kon tot aanhouding van de twee worden overgegaan. Het waren de 22-jarige chauffeur J. v. d. B. en de 31-jarige loswerkman J. W. Hun werd ten last© gelegd de ontvreemding van de vier autobanden. Doch dat namen de heeren niet. Burners zij hadden uit het betreffende pakhuis alleen maar de ladder weggehaald. Zoo kwam de pohtie er achter, wie wel de daders waren geweest en in vrij korten tjjd konden dezen gearresteerd worden. Het waren de 28-jarige mon'eur J. v. d. U., de 18-jarige slagers- lcnecht P. v. d. U. en de 17-jarige D. van C. In een opslagplaats konden de gestolen ban den worden achterhaald. BIJ HOT SING MET TRAM GEDOOD. De Maasbuurt-stoomtram is Maandag op de Mooksche baan bij Maiden in botsing ge komen met 'n lykwagen uit Nijmegen, waar in het stoffelijk overschot ver-voerd werd van iemand die in Milsbeek bij Gennep zou wor den begraven. Het paard voor den lijkwagen is bij het naderen van de tram schichtig geworden. De koetsier, de bejaarde B., trok het paard terug, waarbij de lijkwagen achteruitgezet werd en het paard tegen de tram liep en ge- grepen werd. De .rouwkoets werd een eind meegesleurd. De koetsier werd van den bok geslagen en later dood langs den weg gevon- den. Toen de tram tot stilstand gebracht was, bleek de lijkwagen totaal versplinterd te zijn. Het lyk van den koetsier is naar Milsbeek overgebracht. De tram kon na eenig oponthoud de reis voortzetten. De pas- sagiers zijn alien ongedeerd gebleven. LOUOMOTIEF KWAM IN HET TRAPPENHUIS TEBECHT. Maandagmorgen omstreekS kwart over 9 is t© Amersfoort de locomo' ief van trein 1819, komende uit Amsterdam door het stootblok van het kopspoor op perron 1 gereden en in de vestibule van het trappenhuis terecht- gekomen. Gelukkig bevonden er zich op dat oogenfelik zoo goed als geen reizigers in het trappenhuis, zoodat dit ongeluk, dat een groote ravage aanrichtte, nog bctrekkelijk goed is afgeloopen. Slechts een reiziger is gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het ongeluk is vermoedeljjk te wijten, aldus decide de chef mede, aan het felt, dat de rem tengevolge van de vorst niet goed werkte. De reizigers \%.n den trein als- mede het locomotiefpersoneel kwamen met den schrik vrij. VOOBZIENIGHEID. S.P.T. meldt uit Rome: Een merkwaardig ongeluk, waarbij niemand werd gedood of gewond, is dezer dagen in het plaatsje Uboldo geschied. Tijdens het luiden van de kerkklok raakte dit gevaarte, dat een gewicht had van 100 centenaren, lo3 en kwam met een boog naar .beneden. Het bleek, dat de klokkenstoel vermolmd was. De klok stortte naar beneden en viel op esn naast de kerk staand huis. Hij boorde zich door twee verdiepingen been en kwam la den kelder terecht. De bewoners hadden juist het huis verlaten om zich naar de mis te beg-even. De dorpelingen zien in het gebeurde een tee- ken der voorzlenigheld, want, zeggen zjj, had den de bewoners niet terstond gehoor gegeven aan den roep van de klok, dat de dienst ging beglnnen, dan zouden er ongetwijfeld dooden zjjn gevallen. HET DRAMA TE OOlMHumm De Raadkamer van de rechtbank te Haseelt heeft, naar de Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt, uitspraak gedaan in de aaak betreffende de verdrinking van 37 schoolkin- deren ruim een jaar geleden te Godsheide, In de provincie Limburg. Daar de brug over het Albertkanaal, als gevolg van de oorlogs- verrichtingen in Mei 1940 opgeblazen was, werden de schoolkinderen van Godsheide iede ren dag tweemaal met een veerpont over het kanaal gebracht. De veerpont hoorde toe aan de stad Hasselt. Alles ging normaal tot op een dag, de pont, overladen, plotseling kan- telde en de kinderen te water geraaktem Op een paar na kwamen alien om het leven. Vier per-sonen werden aansprakelijk gesteld voor deze ramp. Het waren de schipper van. de pont, de wethouder van openbare werken te Hasselt, de onderwijzer der verdronken kin deren en een ingenieur van den Rijksscheep- vaartdieinst. De raadkamer ontsloeg de wettioudor en den ingenieur van alle rechtsvervolging, doch vei-wees' dens schipper en den onderwjjzer naaii- de boetstraffeUjke rechtbank te Hasselt, waar deze zaak binnenkort zal worden be handeld. INTERESSANTE GREPKN UIT HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. Zaterdag 24 Jahuant. Ernstige muziek. De bekende sopraan- zangeres Ruth Homa zingt om 12.01 mur Hilv. I een programma van Schumann, Schu bert- en Brahms liederen. Van 14.0014.45 uur en 15.0015.45 uur Hilv. XI speelt de solist bij het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest Klaas de Rook behalve Webeos C5on- eertino voor Klarinet en Orkest ook nog De bussy's zelden gespeelde Klarinet-rhapaodle. Een Haydn-symphonie, Beethoven Leonore U en de symphonische fragmenten uit Francks Psyche voltooien het programma. Het geheel staat o.l.vEduard Flipse. Piet Lentz, oello, en Cor de Groot, piano, spelen om 19J10 uur Hilv. I een recital van Sonate's (o.a. de So- nate op. 5 no. 3 van Pieter Heliendaal)', dat om 20.15 uur Hilv. H wordt vervolgd met „Pohadka' van den Tjechischen componist van Lees Janaczek. Lichte Muze. Van 19.3020.16' uur Hilv. I en van 20.45—21.30 uur Hilv. II is de uit- zending wederom gewijd aan het amusement. In het eersite gedeelte zuUen de Melodisten in samenwerking met het Dameskoort ..Aether- charme" een vlot en ondeidioudend program ma uitvoeren, terwijl de Kilima-Hawaiians him typiscfie en zoozeer gellefde melodien doen hooren. In het tweede gedeelte speelt Klaas van |Beek, waarbij ter afwisseling ook de Venlo-zangers'zullen optreden. Reportage. Van 19.4520.00 uurHilv. II zijn „De wetenswaardigheden van de week". Zondag 25 JanuariL Ernstige muziek. 14.15116.00 uur Hilv. H. Aan het eerste deel van het concept van het Omroep-Symphonie-Orkest, dat o.l.v. Pierre Remards staat, werkt als soliste mede Else Rijkens. Zij zingt Wagenaar's „Aveu de PhSdre". Het concert opent met Bading's 'Heroische Ouverture, terwijl een symphordsch gedicht van Respigtii ,,Feste Romane" een schildering van Romeinsche volksfeesteii, dit gedeelte besluiit. 17.45 uur, Hilv. I. De Ne derlandsche pianiste Nelly Wagenaar speelt de chromatische fantasie en fuga van Johann Seb. Bach en een sonate van L. van. Beet hoven. Lichte Muze. Van 19.3020. Id uur wordt over Hilv. I een programma uitgezon den onder den titel „(Rondom de torert De auteur Anton Beuving geeft in dit programma met liedjes en schetsjes het- st emmingsbeeld van een groote stad. Het geheel wordt uitge voerd door Conny Stuart, Dries Krijn, een ge- mengd koor en het orkest van Otto Hendriks. LuisterspeJeu en Letter en. Van 15.00 15.45 uur wordt over den zender Hilv. I het luisterspel Marconi" uitgezonden. In dit spel wordt de jeugd van den uitvin'der uitgetoeeld en de moeilijkheden, waarmede hij zrjn leven rang te kampen heeft gehad. Gezien de actueele beteekenis van de uitvindlng van Marconi op radiogebied verdient dit luister spel hijzondere aandacht. Reportage. Van 19.4520.00 "uur HUv. H wordt In het kader van de Spiegel van de week" een serie reportageflitsen van belang rijke gebeurtenissen gegeven van de afgeloo pen 7 dagen. Land en Voik. Van 8.15 uur Hilv. X wordt in de reeks ,,De zin van het Boer-zijn" ge- sproken over het onderwerp ..Hoeders van het leven", tekst van D. v. d. BoSpoort. Gesproken woord. Van 14.00-14.20 uur Hilv. II. Nederlandsche schrijvefs spreken over eigen werk. Vandaag sipreekt Rudolf Brolsma. Godsdienstige uitzendingen. 10.0010.30 uur Hilv. I, Gewijde muziek. 10.3012.00 uur Hilv. I, Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Vollenhove, voorganger Ds. G. van Doom, predilkant aldaar. Maandag 26 J&nuani. Ernstige. muziek. Piet Schijf, aan den vleugel begeleld door Fred Bosihart, geeft te 16.20 uur Hilv. I een uitvoering van de eenige sonate voor hoom, als solo-instrument. Deze sonate werd door Beethoven gesohreven. De pianist Roel Riphagen is solist op het con cert, dat de H.A.V. van 19.3020.15 uur en van 20.1521.45 uur Hilv. I o.l.v. Marinus Adam geeft. Uitgevoerd worden: Vaiiations Symphoniques van Cbsar Franck,'en de Bal lade voor piano en orkest' van Gabriel Faure. Verder wordt uitgevoerd de eerste Symphonic van Jaap van Ginneken, o.l.v. den cqmponist. Voor de Vrouw. Met ingang van' heden wordt de rabriek ,,Wat is er aart do markt", gewijzigd in een nieuwe rubriek met den titel „Vijf minu ten voor de Ciuisvrouiw", van 9,15 9.20 uur Hilv. I. Naast kookreCepten zullen ook allerlei andere wenken op huishoudelijk gebied worden gegeven. Van 15.30-15.45 uur Hilv. I spreekt mej. S. Proot over „Het be lang van het muzlek-ondeiTlcht voOr kinde ren". Land en Volk. Van 18.00- 18.30 uur Hilv. I wordt een luisterspel opgevoerd ge- titeld ,,De molenaar en de vreemdeling", van Jac. Gazenbeek. Een volksch volkvechaal met de moraal, dat geen kwaad onge-Vroken blijft. Godsdienstige uitzendingon. 10.0010.15 uur Hilv. H, Morgenwijding. 16.0016.20 uur Hilv. I, bijbelleizing door Ds. I. LUgtigheid te Deventer. 22.10- -22.15 u.ur Hilv. H, Avond- i wijding.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 6