ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 10.320 MAANDAG 19 JANUARI 1942 82® Jaargang Buitenland Binneniand DUiTSCHLAND ST&UDT VOOR EUROPA. DR. GOEBBELS OVER DEN OORLOGS- TOESTAND. OVERDRACHT VAN DRANKVERGUNNINGEN. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENT3PRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika i 2,20, overlge landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. SJItgeefstor: N.V. Firms P. J. VAN BE SAN BE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: L van de S ancle. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. ILLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst ten dag voor de uitgave. BIT BLAB V ERSGIHJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VIUJDAGAV OND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. ?x§<&&x3x&<&xsx&<§xsxsx&<SGxs<s>&x§><§xgxs> DCITSOH WEERMA43HTSBERIQHT. Het opperbevel van de weermacht I ■decide gisteren mede: ffi Op de Krirn zyn nieuwe vyandeltjke aanvallen by Sebastopol met zware ver liezen voor den vrjand afgeslagen. In de oentrale en de Noordelyke zone van het GostelHke front hebben do Duitsche troe pen by de voortdurende zware gevech- ten talrijke vijandelijke aanvalien afge slagen. Op versctieidene plaatsen wer den met succes tegenaanvallen onder- nomen. By deze gevechten werden vele afdeelingen Duitsche geveohtsvllegtuigen en jagers In den strijd gebracht. Zij ver- nietigden, some in raoedige scheervluch- ten, bonderden voeituigen en andere ver- keersmiddelen, alsmede talrijke zware wapens en ander oorlogstuig van den vyand. Bij luehtaanvallen op spoorwegen zyn versctieidene geladen transporttrei- nen der bolsjewisten beschadigd. ■By een aanval van een Duitsche pant- eerdivisie in de centrale zone werd de •yijand teruggeworpen met achterlating van 450 dooden. Een afdeeling der Wat son S.S. vemietigde by stoottroepenactie voor Leningrad 15 kazematten en ge- vecfatsstellingen, maakte talrijke wape- ruen buit en bracht den vyand zware ver- Hezen toe. In de Noordelyke IJszee heeft i de Duitsche duikbootvloot een vijande- lyke duikboot tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikhooten vier vyandeiijke sehepen met een gezamenlyken inhoud Van 21.000 ton, tot zinken gebracht. JBovendien werd een groot transports chip door twee torpedotreffers zwaar bescha digd. Bij gewapende verkenningsvluch- ten boven de Noordzee is in den afge- loopen nacht voor de Engelsche Oostkust een vrij groot convooi aangevallen en verstroold. Verscheidene sehepen wer den zwaar beschadigd. Andere gevechts- vliegtutgen bestookten havens aan de Zuid-Wtestkust van Engeland met bom- men van middelbaar en zwaar kalibexr. Aan de oppervlakte varende Britsche oorlogsschepen hebben in het Kanaal zander succes een Duitsch convooi aan gevallen. 'De Duitsctxe kustafweer greep daarbij ook in. Een Britsche motortor- pedoboot zenk brandend. In Noord-Afrika heeft het van alle verbindlngen afgesneden, zwakke gami- zoen der Duitsch-Italiaansche steunpun- ten in het gebied van Solloem, overgave aangeboden, naxlat het in een heldhafti- gen tegenstand, die weken duurde, zyn munitie en andere voorraden had ver- bruikt. De luchtmacht heeft geslaagde aarrvallen gedaan op marcheerende colcn- nes en ravitailleeringscolonnes langs den kustweg. Duitsche duikbooten hebben ten Ooisteci van Solloem een Engelschen torpedobootjagers vemietigd en drie treffers geplaatst op een konvooi bij Tobroek. Het zinken der sehepen kon nlet waargenomen worden. In den afgeloopen nacht heeft de vyand bommen laten vallen op verschil- lende plaatsen in Noccd-West-Duitsch- land. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In de woonwijken van eenlge steden werd schade aan gebouwen aan- gericbt. Twee Britsche vliegtuigen wer den neergesohoten. Van 10 tot 16 Januari heeft de Sovjet- luchtmaoht 105 .vliegtuigen verloren, waarvan er 66 by luchtgevechten en 14 door kicbtdoeigeschut werden neerge- sehbten. De rest werd op den grond ver- nietigd. In deze if de periode gingen aan het Oostelyk front 15 Duitsche vlieg-" tuigen verloren. NUEUW AFFIOHE VAN DE RIJK8-MESSE IN LEIPZIG. Naar een ontwerp van den Lelpzlger kun- ebenaar Koch, wiens vaardige hand reeds zoo manigmaal artistiek propaganda-materiaal deed ontstaan, is ecu fraai affiche van de pers gekomen, be stem d ter r.ankondiging van de Leipzlger Voorjaars-Messen, waarvan de eerstvolgende zal gehouden worden van 1 tot 5 Maart. Het karakter word! bepaald door de for- sche dubbele M, het embleem waaronder de Letpziger Mease over de geheele wereld be kend Is. Kraehtig manifesteert zich hierdoor de be- teekenis van de „Mustermessede destyds de algemeene verbetering van de verkeers- middelen op het juiste oogenblik voltrokken overgang van goederenmarkt naar monster- beurs, waaraan de Leipzlger instelllng haar geweklige ontwikkellng te danken heeft. Dit iq door den ontwerper, die de zakeiyke strek- king van het biljet voortreffelijk in het oog heeft gehouden, op gehrkkige wftze tot uiting gebracht. De gebezigde kleuren (sprekend rood op zwarten achtergrcod) dragen by tot verhoo- gtng van het effect. ITALXAANSCH WEERMACpITSBERICfHT. Het 506ste communiqud van het Italiaan- sehe hoofdkrwartier luidt: De ingeeloten gamizoenen van Solloem en Halfaya, die zonder ophouden door veld- en scheepsgeschut van elk kaliber en door de luchtmacht werden bestookt en die geduren- de drie dagca door het slechte weer versto- ken waren van aanvoer uit de lucht en vooral van voldoende water, zelfs voor de gewonden, hebben, na twee maanden van heldhaftigen stryd moeten afzien van elken verderen tegenstand, welke onmogelgk was geworden. In het Westen van Cyrenaioa zijn afdeelin- gen der Italiaansch-Duitsche luchtmacht, in weerwil van het zeer ongucrstlge weer, er In geslaagd, aanvallen te doen op vijandelijke vliegvelden, afdeelingen gemechaniseerde strijdmiddelen en opslagplaatsen. Aanzien- lijke fccanden werdeu waargenomen. Een vliegtuig is niet op zyn basis teruggekeeid. By herhaalde aanvallen op Malta hebben Duitsche vliegtuigen in de haven liggende sehepen en vliegvelden gebombardeeid. Bij een luchtgevecht werd een Hunfcane neer- geschoten. NIEUWE JAPAN SCHE VORDERINGEN OP MALAKKA. (V.P.B.) Volgens nog o'nbevestigde berioh- ten zyn de Japansche troepen op Malakka doorgedrongen tot de omgeving van Mersing. Mocht dit het geval zyn, dan valt er op te irekenen, dat de Engelschen na hun onafge- broken vlucht gedurende de laatste dagen emdeiyk weer tegenstand zullen bieden. Mer sing is belangryk versterkt, omdat naar En- gelsche beirekening de Japanners hier zouden tracnten le lauaen om vervoigens een aan val op Singapore te ondememen. De Brit sche vero^uxgingslyn, die van Mersing tot Endau loopt, wordt als zeer sfeii'k en tamelijk diep afgeschilderd. lusschen Endau, Johore en Bhaioe liggen veer tig bruggcu, die even- tueel zullen worden opgeblazen om de Japan sche opmarsch te vertxagen. Intusschen blijft de Britsche hoofdmacht terugtrekken op Sin gapore. De Engelschen hebben de geweldige troepen vluchtelingen, die zich eveneens in de rxUating van Singapore bewegen en die den troepen den weg versperden, letterlijk aan den kant gezet. Langs de wegen ootmoeten de Japanners overai pleisrerpiaatsen van vluchtelingen, die op Engelsch bevel moes- ten bixyven waar zy waren. De Japansche pers bericht, dat de Engelschen voomemens zyn den dam, die de eenige verbinding vormt tusschen de Maleische provincie Johore en het eiland Singapore op te blazen, ten einde op die manier de verdediging van Singapore te vergemakkelyken. Deze dam is 12 tot 1300 m xang. A Vvoxdt liij opgeblazen, dan is tevens de dirinkwatervoorziening van Singa pore onderbroken, daar het eiland zyn drink- water betrekt uit een reservoir, dat 15 km ten Noorcten van Singapore in de provincie Johore ligt. De Japanners txouden rekening met <je mogelgkheid, dat de Engelschen ook dit reservoir zullen verni^tigen. De vesting Singapore beschikt over 2 beduidend kleinere drinkwaterreservotrs, die uitsluitend met i egenwater gevuid kunnen worden. Daar het sinds het begin van deze week regent is net mogelyk in deze reservoirs een zekere water- voorraad te voimen. GENERAAL VON REK7HENAU GESTORVEN. Generaal-veldmaarschalk von Reichenau, die als tgevolg van een beroerte emstig ziek was, is, meldt het D.N.B., tydens het vervoer naar zy'n woonplaats overleden. De Fiihrer heeft gelast, dat de veldmaar- schalk, die zich zoo buitengewoon verdienste- lyk heeft gemaakt, op staatskosten zal wor den begraven. De Jxfilirer heeft tot zyn vertegenwoordiger als Fiihrer van het Duitsche volk by de staatsbegrafenis aangewezen den Rijksmaar- schalk Hermann Goring en tot zyn vertegen woordiger als opperbevelhebber van het leger den generaal-veldanaarschalk von Runds edt. Generaal-veldmaarschalk Walter von Reiche- nau werd op 8 October 1884 in Karlsruhe ge- boren. Hy maakt allereerst deel uit van het garde-veldartillerie-regiment en werd in 1903 tot luitenant bevorderd. By het uitbreken van den wereldoorlog maakte hy deel uit van het commando van de oorlogsacademie en vervulde verscheidene functies by de gene- ralen slaf. Von Reichenau verwierf reeds vroeg een groote bekendheld in de sportwereld. Na den wereldoorlog was hy o.a. chef van de machinegeweercompagnie van een tnfan- terieregiment. In 1932 was hy chef van den staf van de eerste dlvisie in Kontngsbergen. In 1933 werd hy chef van het kabinet In bet ministerie van oorlog, dat toen onder de lel- ding van Von Blomberg stond. Een jaar later werd hy benoemd tot generaal-majoor. Na de herfstoefeningen In 1935 werd hi} als luitenan'-generaal toegevoegd aan den com- mandeerenden generaal van het zevende leger- corps in Milnchen. In 1936 werd Von Reiche nau bevorderd tot generaal van de artillerie. In 1938 volgde zyn benoeming tot opperbevel hebber van groep 4. Hitler benoemde tydens zyn Rijksdagrede van 19 Juli 1940 Von Reichenau tot generaal- veldmaarschalk. In den huldigen oorlog onderscheidde hy zich in den stryd om het bezit van de Oekraine. GAULLISTISOHE OVERVAL OiP SPAANSOH EILAND. Een Gaullistische torpedojager is de baai van Santa Istabel op het Spaansche eiland Fernando Poo (voor de kust van Kameroen) binnengedrongen en heeft daar dieptebom- men uitgeworpen om de ankerkabels van drie koopvaarders der Asmogendheden te vemie- len. Daama werden deze sehepen geSnterd en utt de haven weggesleept. Deze overval geschiedde op een oogenblik, waai-op de officieren der sehepen aan land waren. Naar verluidt, zyn de aan boord ach- tergebleven leden der bemanning door de Gaullisten doodgeschoten. De overval he.eft in Spanje groote veront- waardiging veroorzaakt. Officieele kringen hebben hun standpunt nog niet bepaald, doch de openbare meening luidt unaniem, dat de Britsche provocated onduldbaar zyn gewor den. Uit welingelichte bron wordt vemomen, dat te Londen een protest zou zyn ingediend, dat in zeer energieke bewoordingen is gesteld. Ryksmlnister dr. Goebbeis heeft voor de leidende figuren van het politieke en cultu- reele leven in Hamburg een redevoering uit- gesproken over den tOestand. Spr. wees er op hoe ver de bolsjewistische voorbereidingen voor de meedoogenlooze veoiietlging van Duitsctiland en daarmede ook van Euro pa reeds gevorderd waren. „Wanneer de oorlog tegen de Sovjet-unie hard is en verbitterd en door de tegenparty met alle stompe taaiheid uitgevochten wordt, i® dat voor ons slechts een bewijs te meer voor de grootte van het gevaar, waarin wy alien verkeerd hebben". Wanneer in het derde oorlogsjaar Japan aan de zrjde van de spil ten oorlog is getrok- ken tegen het Amejikaansche imperialisme en de Britsche wereldvoogdij, dan is dat, be- halve van machtspolitiek en strategisch be- lang voor het bondgenootschap, voor de we reld een bewys te meer voor den goeden en volstrekt zekeren stand van onze zaak, aldus dr. Goebbeis. Wy behoeven thans nauwelijks het geloof a£in onze nationale onoverwinnelijkheid te hulp te roepen om onze komende overwinning te kunnen voorspellen als iets stelligs en on- veranderiyks. Belangrijker dan de kwestie, wanneer deze oorlog eindigt, is de vraag hoe hy eindigen zal Wanneer wy hem winnen, aldus de ryks mlnister, dan is alles gewonnen: grondstof- fen- en voedingsvrijiieidlevensruimte, grond- elag der sociale reorganisatie van onzen staat en de mogelykheid van een volksch uitleven voor de spilmogendheden. Wanneer wy den oorlog zouden verliezen, zou echter evenzeer dit alles en nog meer worden verloren: namelyk ons nationale leveii in algemeenen zin en in zijn geheel. Wat het front voor het vaderland doet, kon door het vaderland nooit vergolden worden. Wat het volk thuis aan ongemakken te ver- dragen heeft telt nauwelyks mee, vergeleken by het heldendom en de bereidheid tot den dood aan het front. In dit verband noemde dr. Goebbeis de in- zameling van bont en wintergoederen voor het front, welke hy de grootste gemeenschap- pelyke hulp van het Duitsche volk noemde. GENERAAL ROMMEL ONTVANGT VERSTERKINGEN. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Berichten uit Libye bevestigen, "dat gene raal Rommel door de lucht versterkingen heeft gekregen, zoo meldt de Londensche cor respondent van Aftcnhladet. Alles wyst er op dat hy zyn terugtocht zal staken en ten Zui- den van El Agheila tegenstand biedt. HET „KRUISPUNT" VAN HET OOSTEN. De bedreiging van Singapore neemt van dag tot dag emstiger afmetingen aan. De Japansohe troepen staan op ongeveer 160 km afstand van de stad, waarvan de machtige verdedigingswerken juist aan de landzyde, vanwaar de Japanners oprukken, hun zwakste plekken hebben. De luehtaanvallen op de stad nemen dagelijks in hevigheid toe. De strategische sleutelpositie van Singa pore is, schryft de H. CrL, veel grooter dan die van Gibraltar, Malta of van het Panama- kanaal. Het vormt den schakel tusschen het Westersch en Oostersch territorium van het Britsche Ryk. Het beheerScht den Indischen Oceaan, waaiaan drievierde der Engelsche bezittingen ligt, het gebied, dat 90 pet: der door Edge land verbruikte rabber levert, waarvan de productie van Malakka reeds is afgevallen 97 pet. van zyn jute, 96 pet. van het zlnkerts, 89 pet. der wol, 86 pet. der sal- peter, 71 pot. van- het ..tin, ook alweer minus de opbrengst van Malaltka's rijke tincentra, die reeds voor Engelartd is verlomr. Wan neer Singapore verloren gaat, dan wordt het Britsche ryk in tweeen gesneden. Het heet, dat de Britten van Singapore het modemste vestingwerk ter wereld hebben gemaakt. maar daarby was rekening gehouden met de macht van de Britsche vloot en deze vloot is thans over vele ze-een verspreid. Honderd jaai- geleden was Singapore niet meer dan een dorp, in de jungle verloren. Binnen een eeuw ontwlkkelde dit dorp zich- tot een der voornaamste wereldknooppunten, waar alle belangryke scheepvaartroutes samenkomen. Vele duizenden Nederlanders kennen Singapore. Onze Indisohe mailbooten deden het geregeld aan, op de uit- en thuis- reis en er was niet 6dn passagier, die aan boord bleef, wanneer het schip in de haven lag. Zy kennen de groote Warenhuizen m het Raffleshotel en zij doen fantastische ver- balen van Singapore's verdedigingswerken. Maar endanks zijn ideale strategische positie, ondanks haar indrukwekkende toerusting, is Singapore toch misschien niet zulk een on- neembare sterkte als men wel meent. Zischka heeft in zijn boek over Japan her- innerd aan de manoeuvres van 1933, toen de „vyand" er in was geslaagd, dit Gibraltar van" het Oosten te doen vallen, De luchtmacht wist theoretisch de vitale punten der geduchtte vesting in minder dan 40 minuten te v-erwoesten. De Britsche admiraliteit gaf aan d-eze ietwat bekletnm-cnde uitkomst even weinig ruchtbaarheid als de Amerlkanen aan de „verovering van Panama". Doch zij bood daarom niet minder stof to-t lange discussies en zy liet niet na, de iJapansche publicisteci te inspireeren tot ontstellende vergelykingen. Reeds in 1921 werd beslist, dat Singapore een versterkte basis van den eersten rang moest worden. In 1934 had een nieuwe be langryke conferentie plaats, waarna millioe- nen ponden sterling en de arbeidskracht van vele duizenden arbeiders, die dag en nacht werkten, er voor moesten zorgen, dat Singa pore een actiebasis werd, die onneembaar en onoverwinlijk zou zyn. Intusschen zagen in Japan studies, gewyd aan de vlootbasis van Singapore, in toenemende mate het licht. Men begreep, dat Singapore rechtstreeks tegen Japan was gericht, dat het Japan's expansie naar het Zuiden tot elken prijs wilde beletten. Voor Japan's economisctie belangen vormde het een voortdurende bedreiging. Het we- melde in Singapore van beroepsspionnen en aanhangers van gebeime genootschappen, die alien hetzeMde doel nastreefden: Japan tot het machtigste rijk ter wereld te maken. Ja pan wist, dat Singapore het zou kunnen ver- stikken, Engeland wist, dat het zyn eenige steunpunt van werk-elijke waarde was. In de laatste tien jaar werd Singapore het natuur- lyke middelpunt van een activiteit, welke hoe langer hoe gevaarlijker werd; communis- ten en nationalisten vonden er Liun arbeids- terrein. In Singapore waren zelfs Japanners en Chineezen solidair. hi '34 werd in Singa pore opgericht bet ,,Aziatisch Verbond", dat tot onverholen doel had: „de verdryving der blanken door de eendracht der gelen", Voor het blanke ras heeft Singapore daar om nog een andere beteekenis dan enkel de strategische welke thans de aandacht der ge heele wereld heeft. Deze eerste beteekenis komt nu niet aan de orde. Maar zij zal wel- licht op ontstellende wyze duidelyke worden gemaakt, wanneer steaks het lot van Singa pore beslist zal zijn. MET WE PASMUNT IN CIRCU1ATIE. Oude munten zullen waarde verliezen. Dezer dagen is een besluit bekend gemaakt, dat er maatregelen genomen zyn om nieuwe pasmunt in circulatie te brengen, waardoor aan een groot ongerief wordt tegemoet ge komen. Wat is de reden van de uitgifte van nieuwe pasimunt? Deze en andere vragen hebben wy voorgelegd aan den wnd. seer.-gen. van Financien, mr. M. Rost van Tonnir.gen, die zoo welwillend was enkele nadere toelich- tingen te geven op dit belangrijke besluit. De reden was de steeds toenemende schaarscbte aan munten. bij het publiek, dat deze om de meest verschillende redenen achterhield. Van staatsfinancieel standpunt, aldus de secr.-gen. bestond hiertegen geen bezwaar, aangezien de staat door deze handelwyze een groote winst kon maken, zoodat zy in dit opzicht den hamsteraars slechts dank verschuldigd is. Indien echter het Nederlandsche publiek een bijzondere voorliefde koestert voor het verzamelen van munten, dan was het niet noodig hiervoor metalen te gebruiken, welke op andere wyze nuttiger konden worden aan- gewend. Zoo rees vanzelf de vraag, of men nieuwe munten zou uitgeven, waarby men de moei- lykheden zou kunnen wegnemen, welke de hamsteraars aan de neringdoenden veroor- zaakten. In alle stilte heeft de ryksmunt te Utrecht reeds sinds vele maanden de nieuwe munten geslagen. Zij werkt thans op voile kracht, zoodat binnen niet al te langen tyd geen sprake meer zal zyn van schaarschte aan geldstukken. Op de vraag of de oude munten naast de nieuwe mun en in circulatie zullen blyven, antwoordde de secr.-gen., dat zulks inderdaad nog gedurende korteii tyd het geval zal zijn. Op een nader vast te stellen tijdstip zullen de oude munten echter de kracht als wettig be- taalmiddel verliezen, zoodat dan uitsluitend de nieuwe muntsoorten in circulatie. zullen zy'n. Voor de verzamelaars zal zulks echter geen verliezen mee behoeven te brengen, Zij zullen n.l. in de gelegenheid gesteld worden tot een bepaalden datum de oude verzamelde munten in te wisselen tegen de nieuwe munten. liege men, die van deze gelegenheid tot ©mwisseling van de munten geen gebruik maken, schenken het Ryk het verschil tusschen de waarde van het metaal, dat in de munt is verwerkt, en de geldende muntwaa,rde. Ryksdaalders en guldens niet medegerekend, zyn er volgens den secr.-gen. tientallen millioenen stuks mun ten aan de circulatie onttrokken. Hij schat, dat 40 d. 50 prooent van het in circulatie ge- brachte xnuntmateriaal gehamsterd is. Het ongemak, dat hierdoor is veroorzaakt zal spoedig verdwenen zyn, want de nieuwe mun ten zullen ,in een dergelyke hoeveelheid ge slagen worden, dat binnen enkele maanden van schaarschte geen sprake meer zal zyn. Wie de ontwikkeling van het munt- en papiergeld in de geschiedenis heeft nagegaan, vooral in de democratische landen, zal zich aldus de secr.-gen. dikwyls geergerd hebben. als hy ten gninste nog eenig gevoel had voor waarachtige volkskunst, aan de zinlooze ,,kunst"-producten, die men op het gebied van het geldwezen ontwierp. De tyd, welke thans Is afgeslo"en, kenmerkte zich in al zyn Ultin- gen door eeri zich volkomen losslaan van alle wortelen, die ons volk met de afstamming en den bodem verbond. Zoo was er ook op het gebied van bet papieren- en metaalgeld een chaos ontstaan, waarin orde moest worden gebracht, Wat was nu vanzelfsprekender dan hij het ontwerpen van nieuwe stempels voor het geld terug te grypen op die vormgevingen, welke door de eeuwen heen uit ons volk waren voortgekomen en voor den van zyn aard be- wusten Nederlander ook werkelijk beteekenis ha-ri tea Wat beteekenen. de nieuwe stempels en wie is de ontwerper? Mr. Rost van Tormingen verwees in dit verband naar het jongste num- ALS U JARIG BENT TRACTEERT U. Als u jarig bent tracteert u. Dat is nu een- maal zoo gebruikelljk. U schenkt met milde hand aan vrienden en kennlssen die u komen gelukwenschen, al naar gelang uw beurs en... uw bonnen het toelaten. Honderden Neder landers hebben thans een nieuw verjaardags- gebruik ingesteld. zy storten op den dag van hun verjaardag even zooveel maal een dub- beltje, een kwartje, of een guldenook al weer naar gelang him beurs het toelaat op de girorekening van de Nederlandsche Ambu lance. En dan eten zij en hun vrienden dien dag een gebakie minderMaak dit nieuwe verjaardagsgebruik tot het uwe. Misschien is u vandaag wel jarig. Welnu, hier is het gironummer: 87600, Nederlandsche Ambu lance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Doe mee aan de verjaardagsstorting. mer van Storm", waarin een beschryvtng is opgenomen van de nieuwe ontwerpen en welks hoofdredacteur hy ten van onze geniaalste kunstenaars noemde. „Aan hem, met wien ik jarenlang heb samengewerk*:heb ik gevraagd ontwerpen voor de nieuwe munten te maken. Hij is een der beste deskundigen hier te lande op het gebied der volksche symbolen", aldus de seer.-generaal. Als de twee eerste zinnebeelden werden ge- kozen het Saksische en het Friesche. Het Saksische zinneheeld prykt op den vierkanten stuiver, n.l. de Saksische paardekoppen, ter- wyi daarhoven het zonne-symbool is aange- geven. Het Friesche oelebord is vooral in Friesland een algemeen bekend ztnnebeeld, dat op vele Friesche boerderyen prykt. Het omvat de twee zwanen, die als zonnevogels inderdaad welhaast alle geveltopteekens der Friesche boerderyen sieren. „Storm" schryft: ,,Zy flankeeren hier een stander, die uit een zonnezinnebeeld, het teeken van het door de beide zonnewenden gedeelde jaar, besrtaat en bekroond wordt door een tulpvormige drie- spruit". De cent is gestempeld met het oer- oude zonnekruis of rechtkruis. Het dubbeltje vertoont de driespruit, die, weergegeven in de gedaante van een tulpendriespruit, een zinne- beeld is van kracht en vruchtbaarheid voor volk en bodem. Het kwartje vertoont'ten- slotte het Vlkingschip, waarin de oeroude zeemansgeest van ons volk uitdrukking vindt: ^innebeeld van de Germaansche lotsverbon- denheid, van moed en trouw aan ei'gen wezen, een waardig Noorsch zinnebeeld voor een zee- varend Germanenvolk". (Storm.) Alle stempels van de nieuwe munten han- gen ten nauwste samen' met den aard en de geschiedenis van ons volk. ,,Deze zinnebeelden," aldus besloot de secr.- generaal het onderhoud, ,^gaan uit boven het tydelijke getwist en herinneren ons volk er aan, dat wy een door de schepping gewilde eenheid zyn." INLEVERING VOORRADEN KOFFIE EN THEE. In de Staatscourant is een besluit van den secretaris-generaal van bet depaitement Van Landbouw en Visschery afgekondigd, waarbij in 't koffie- en theebesluit (V. V. O. 1940 een. aantal bepalingen is opgenomen, betreffende de inlevering van voorraden koffie en thee. Ingevolge deze bepalingen is een ieder, die koffie of thee voorhanden of in voorraad heeft, verplicht de desbetreffende hoeveel- heden koffie en thee op verlargen van de Nederlandsche Meelcentrale by deze centrale in te leveren. Deze verpliehting tot inlevering geldt eveh- wel niet met betrekking tot die hoeveelheden koffie en thee, welke door particulleren ken- nelijk uitsluitend voor eigen gebruik voorhan den of in voorraad worden gehouden. ENGELSCHE LUOHTAANVALLEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Engelsche vliegtuigen verscheidene vluchten boven Nederlandsch gebied onder- nomen. Zij lieten een aantal brand- en bri- santbommen vallen, die echter voor het mee- rendeel slechts onaanzieniyke materieele schade aanrichtten. In een s'ad in het Zuiden des lands werden enkele huizen door bommen getroffen en ver scheidene inwoners gewond. Donderdagavond en in den nacht van Don- derdag op Vi-ydag zyn talryke Engelsche vliegtuigen naar Nederlandsch gebied gevlo- gen. Een vry groot aantal brlsant- en brand- bommen werd lukraak meestal van groote hoogte en in hoofdzaak op open terreinen, neergeworpen, maar ook op woonwijken. In een plaats in Noord-Holland werden eenige woonhulzen volkomen vemield, verscheidene andere werden zwaar beschadigd. Van de bewoners dezer huizen vonden zes den dood. twee werden zwaar, zeven licht gewond. In een stad in het Zuiden des lands ontstond ten- gevolge van het neerwerpen van bommen op woonwy.ken deels zware, deels lichte schade aan gebouwen. Een persoon kreeg daarbij zware verwondingen. DE RESULTATEN DER PRIJSBEHEERSUHING IN 1311. Eenige dagen geleden werd in een overzicht van de resultaten der Prysbeheersching 1941 vermeld, dat in totaal voor 276.743.S85 aan goederen in beslag zou ztjm genomen. Zooals men wel reeds begrepen zal hebben, is dit bedrag aanmerkelijk lager en wel f 276.743,38V2. Bij besluit van den secretaris-generaal van bet departement van sociale zaken is een wyziging aangebracht in de drankwet, waar door de mogelykheid wordt geschapen tot overschrijving van vergunningen en vev- loven A, die1 ten name staan van Naamlooze Vennoo'schappen, die, ingevolge het liquida- tiebesiluit 1941 zyn opgeheven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1