3 broertjea en 2 zusjes waren heel erg verkouden, Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Landbouwberichten Qvertredingen prijsregeling Gemengde Berichten AXEL. RECHTSZAKEN. ori&rteerd is, is by het Huurprijsuitvcerings- beshiit een sterke decentralisatie doorgevoerd Het land is daartoe verdeeld in een zestigtal gebieden, welker grenzen sanienvallen met die van de recbtsgebieden van de Kantons. to elk dezer (ambts-)gebieden is een Prij- zenbureau voor onroerende zaken gevestigd, dat geleid wordt door bet Hcoid van den Bienst of den ambtenaar belast met bet bouw- en woningtoezicbt in de gemeente, waar het Prtjzenbureau is gevestigd. Als regel is dit de gemeente alwaar ook bet Kantongerecht gevestigd is. Teneinde bij deze decentrabsatie zooveel mogelijk eenbeid van uitvoering en toepassing voor bet gebeele land te verzeke- ren, zrjn voor de Pryzenbureaux richtiynen vastgesteld. Beroep op beslissingen van de Prijzen bureaux staat niet open. Voor zoover het niet gaat om herstel van de hiuur tot bet huurpeil van 9 Mei 1940, bou- den de richtiynen een redely ke vergoeding in voor boogere lasten en grooter risico, mdien deze het gevolg zijn van door den verhuurder geleverde boogere prestaties. tOp te merken is, dat de verhuurders niet voor alle gevallen voor verhooging van bet huurbedrag goedkeuring aan het Pryzen- biireau behoeven te vragen, al blijven zy uiteraard te alien tijde verantwoordelijk voor ote wet. Bp woningverbetering b.v. kan de verhuur der op grond van art. 4 van het Huurprjjs- besluit 1940 de huur eigener beweging met 10 per jaar van de ikosten der verbetering (geen onderboud of vemieuwingenver- boogen. woningsplitsing ontstaan twee of meer rgedwe objecten en is van toepassing art. 2, M S, eerste zin van bet Huurprysbesluit 1940. De - verhuurder kan dan op eigen gezag en verstntwoordelijkheid de huur vastetel'len op bet huurbedrag van 9 Mei 1940 voor soort- gehjke objecten. Ook by wflziging van bestemming uitslui- tendl door verbouwing b.v. van een woning tot bedryfsobject kan eveneens van een nieuw object worden gesproken en is even eens art. 2, lid 3, eerste zin van bet Huur prysbesluit 1940 van toepassing. ffien belangryk punt is de kwestie van on- derverbuur, welke eveneens in bet Huurprys- uitvoeringsbeshiit is geregeld. Een hieruit voortkomende buurverhooging zal uiteraard steeds een tpdelijk karakter dragen en slechts geMen, zoolang de onderverbuur duurt. Van bijzondere beteekenis is voorts art. 1, lid 2 van het Huurprijsuitvoeringsbesluit 1941. Op grbnd van het daarin bepaalde is het Prtj- sKtnbureau bevoegd in individueele gevallen ambtshalve den julsten huurprys te hepalen. In geval b.v. een woning emstig verwaar- loosd wordt, moet de verhuurder geacht wor den in zijn verplichtingen ten opzichte van den huurder tekort te schieten en is bet rede- lijk den huurprijs dienovereenkomstig lager te stellen. Ook in gevallen, waarin als gevoig van het groote woningaanbod de buurovereenkomsten vaak. onder zeer bijzondere omstandigheden en voorwaarden tot stand komen, zoodat de huursom niet altijd kan worden beschouwd als een juiste waardemeter van de wederzijd- sebe verplichtingen, kan het Prijzenbureau den op 9 Mei 1940 redely ken gebruikeiyken b-ufurprijs bepalen. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat, de nieuwbouw volgens velen onder geen enkeie prpsregeling zou vallen; dit is echter geheel ten onrechte. Op dezen bouw is van toepassing bet Prrjsvormingsbesluit, In de toekomst zullen de Prijzenbureaux er op toe- zie&. dat ook by dezen bouw een redelyke hmirzetting plaats vindt, in dier voege, dat van bet eigen in den bouw gestoken kapi- ta&T niet meer dan een redeiyk rendement wordt verkregen. Uiteraard is bp de uitvoering van bet Huurprysbesluit de medewerking der belang- bebbenden van groot belang, wejke ook daar in tear, bestaan, dat men zicb onthoudt van bet doenvan verzoeken, die niet voldoende gemotiveerd zyn. Dit voorkomt overbelasfing van de Pryzenbureaux. Van verzoeken, alleen gefinspireerd door de gedachte eenige verbe tering van rendement te verkrygen, zonder dat hlervoor een redely ken grond aanwezig is, kan reeds by voorbaat worden gezegd, dat dit vergeefsche moeite is. Het Prpzenbureau voor Onroerende Zaken, als Merboven bedoeld, is gevestigd te Terneu zen. Julianastraat 32, telefoon 2205. Dit "Bureau omvat alle gemeenten in O. en W. iZeenwsch-Vlaanderen. Roirwkundig-teekenaar-typist. "Door de burgemeester is tot aankomend bouwkundig-teekenaar-typist ten kantore van den gemeente-arehitect benoemd de heer M. J. C. Jacobi te Zierikzee, tot voor kort werk- stfMttn by het waterschap Schouwen. Tydeltjk ambtenaar Sociale Zaken. 'Op de "afdeeling Sociale Zaken ten stad- bmze is als tijdeiyk ambtenaar aangesteld de beer G. van Dorsselaar, alhier. VliRHOOCrlNG AGRARISCHE PRODUCTIE IN EUROPA. „De utopien van heden zijn de werkelykheid" van morgen". De Bandstandpersdienst schryft: Een nieuw Europa is in wording. Byna memand durft beden nog aan dit feit te twij- feler, want duideiyk reeds teekent zicb het worderide nieuwe in algemeene trekken in dc feiteiyke gebeurtenissen van onze dagen af, aldus Iezen wp in een bujtengewoon belang- wekkende beschouwing in de Internationale Agrar-Rundschau. En de scbrijver vervolgt: Voor den eersten keer in de vele duizenden jaren oude geschiedenis van ons continent voelen de Europeesche volkeren zich niet slechts als nationale formaties, maar als leden van een groote volkerengemeenschap met ge- meenschappeiyke plicbten en opgaven. De bSik boort zich in bet donkere van de toe komst; verjpeeldingskracht en verstand zien de groote opgaven, waarvoor wy zullen komen te fit aan, en die moeten worden bedwongen. Zicb reeds nu daarmede bezig te bouden is geen overbodig ie*s, maar een noodzakeiyk- beid, want voor iedere, ook voor de Europee sche daad, is geesteiyke voorbereiding noo®*. Het nieuwe Europa wil leven, vrij en onaf- bankeiyk, vooral niet kommeriyk en juist aan de (literate grens van het draaglijke. Als bakermat van de westersche cultuur en van de modeme beschaving kan Europa aan- spraak maken op een levensst.andaard, die een nieuwen bloei waarborgt, zoodra de wapens zullen zwijgen. Grondslag van dezen ievensstandaard zal altyd de voeding, de vol doende verzorging met alle soorten voedlngs- stoffen zyn. Deze te verzekeren is de taak van de Europeesche boeren en landbouwers. De volbrenglng! van deze taak voor te berei- den en te waarborgen, is een van de eerste plicbten, waar wy ons met lust en liefde voor de zaak aan moeten wyden. maar Moeder wist raad. Zij haalde 'savonds de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 weer beter. Doos 30 ctt De oplossing van de hiermede tezamen hangende vraagstukken heeft blijkbaar twee zyden, een nationale en een Europeesche, Er zullen overs! groote nationale inspanningen noodig zyn om aan boerendom en landbouw binnen bet kader van de afzonderlpke naties de plaats te verschaffen, die beiden in het tydperk van bet liberalisme tot nadeel van het geheel hebben vejloren. Maar reeds hierby moet tegeiykertyd tevens de Europeesche taak in het oog gevat worden: volledige en spoedige voorziening in de leem- ten, die ontstaan zijn door het uitvallen van overzeescbe leveringen en die wellicht ook in 't vervolg zulien ontstaan. Europa kan de oplossing van dit vraagstuk niet overlaten aan het toeval en mag niet af- wacbten, tot byvoorbeeld in het ,,vrije spel van kracbten" na veel tegenslagen en dwalin- gen het doe! is bereikt. Europa moet in tegerideel de vraagstukken van de gemeenschap gezamenlpk aanpakken en met gebalde kracht tot oplossing brengen! Dit is de Europeesche kant van de taak: met gemeemschappelyke k rachtsi irspannl u g a! die vraagstukken aan te pakken, waartvan de op lossing een gezameniyke inspanning tot voor- waarde heeft. Naast tweezydige overeenkomsten in een overgangstyd dient naai' veelzydige regelingen te worden gestreefd, die ver vooruitziend in de geheele landbouwproductie die mate van zekerheid in den opzet brengen, door welke alleen een verhooging-van bet agrari- sche prestatievermogen kan worden gedragen. I'OLITIEKECIITER TE MIDDEEBURG. Zittlng van 13 Januari 1942. Behandeld zijn de volgende zaken: Te veel in voorraad. Een der middelen om bet smokkelen tegen te gaan is de toepassing der Verboden Neder- lage Wet, welke al dateert uit het jaar 1915. Ook in de vorige oorlogsjaren bloeide de smokkelhandel aan de giens welig. Toen werd de bovengenoemde wet uitgevaardigd. 'Hierby is het verboden een grootere hoeveelfheid goe- deren aanwezig te hebben in een pand of op een erf, dan redelykerwyze geacht kan wor den noodig te zijn voor het huiselyk gebruil? of voor de ultoefenmg van het bedryf in ver- band met den normalen omvang van dat be dryf en het normaal binnenlandsch debiet. Dreef dus b.v. een winkelier vroeger in het geheel geen (aandel in een bepaald artikel, dan mag hy nu zeker geen groote hoeveelbeid daarvan in voorraad hebben. Zoo worden soms by een gewone landarbeider groote voorraden van het een of ander aangetroffen, veel en veel grooter dan voor het huiselyk gebruik noodig kan zijn, terwyl zoo'n arbeider zicb ook niet beroepen kan op zijn bedryf of ban- del. Die goederen zyn dan zeker bestemd voor den smokkelhandel, Cietzy dat de betrokken persoon pe zelf smokkelt of hetgeen meer in zulke gevallen voorkomt, dat de goederen verkocbt worden aan personen die dan trach- ten de boel over te grens te krygen. De bedoelde wet is nog steeds van kracht en wordt nog veel toegepast. Tellcens houden de marechaussee's, ambtenaren der invoerr. en acc. en crisisambtenaren controle bij per sonen, die niet geheel worden vertrouwd te dier zake en by winkeliers. Zijn de hoeveel- heden, die aangetroffen worden te groot, dan wordeh de verdachten eerst in de gelegen- heid gesteld binnen een door de ambtenaren te stellen termyn de producten buiten bet verboden gebied, in casu Zeeuwsch-Vlaande- ren, te brengen en krygen ze alleen een pro-- ces-verbaal. Voldoen de verdachten daaraan niet, dan volgt inbeslagname der goederen en wordt by bet vonnis onherroepelyk de vbr- beurdverklaring uitgesproken. Eenigepersonen, die zich aan overtreding dezer wet" hebben schuldig gemaakt, moesten zich thans verantwoorden. Het zijn: K. Herrebout, oud 39 j., handelaar te Ter- neuzen. In drie bij dezen koopman in gebruik zynde panden werden op 24 Maart van bet vorige jaar groote hoeveelheden roode en witte kool aangetroffen. Verdachte kon niet aan- toonen, wat zijn omzet in 1940 en begin 1941 was geweest. Moest ook toegeven, dat het zeer wel mogelijk was, dat de kool, die bij al bad verkocht, naar Belgie werd uitgevoerd, doch zeide het in ieder geval niet zelf te doen. Teneinde het hem echter mogelijk te maken zyn faandel normaal te blyven voortzetten, werd hem een party van 700 kg witte en 700 kg roode kool gelaten, terwyl de rest, totaal 3134 kg witte en 2485 kg roode kool, In beslag werd genomen. Verdachte, ter zitting verschenen, zegt, dat de kommiezen ruw zijn opgetreden en hem hardhandig hebben aangepakt. De Officier aoht de feiten bewezen. Ver dachte heeft ernstig misbruik gemaakt van de thans aanwezige mogelykbeid om extra- winst te maken door uitvoer naar Belgie. Eisch: 250 boete of 90 dagen hechtenis, met teruggave opbrengst kool. Mr. Tigelaar zegt o.m. in zyn pleidooi, dat de hoeveelbeid kool, die verdachte in voor raad had, niet grooter was dan normaal. Het was verdachte's gewoonte een dergelijke hoe veelbeid in voorraad te bebben. Pleiter vindt de boete buitensporig hoog. Er is heelemaal niet bewezen, dat de kool inderdaad voor bet buitenlamd bestemd was. Vraagt by oplegging straf een zeer geringe geldboete. De uitspraak luidt 100 boete of 25 dagen hechtenis, doch met teruggave van de op brengst der kool. P. de Rlaey, oud 61 j., handelaar te Ter- neuzen. By hem werden in zyn woning en in een bij hem in gebruik zijnde loods op 25 Maart j.l. groote hoeveelbeden roode en witte kool aangetroffen, Verd. zeide, vroeger byna geen handel er in te hebben gedreven, doch moment eel zyn er b.v. geen citroenen, sinaas- appelen en bananen te verkrygen, daardoor bad bij zicb nu op die kool toegelegd. De om zet is zeker nu wel 3 maal zoo groot als voor- heen. Hy gelooft ook wel, dat het grootste deel naar Belgie verdwynt. Controleurs verklaarden, dat er toentertyd in Zeeuwsch-Vlaanderen veel te veel kool lag opgeslagen naar verboudlng van overig Nederland. De prjjzen, die in Belgie werden besteed, waren zoo, dat er dikwyls meer dan 200 winst werd gemaa.kt.i Een party van 5000 kg rodde- en 1000 kg witte kool moesten op bevel der controleurs door verdacbte worden weggevoerd buiten Zeeuwsch-Vlaanderen. Verdacbte voldeed daaraan, zoodat deze party niet in beslag werd genomen. Eischf 250 boete of 90 dagen hechtenis en uitspraak f 200 boete of 50 dagen hechtenis. J. Wlalhout,, oud 25 j., los werkman te Sluiskil, is al meer wegens smokkelpraktyken met den rechter in aanraking geweest, is n.l. ook al veroordeeld wegens pogtng tot ver boden uitvoer. Op 23 September 1941 werd onder Sas van Gent wegens poging tot verboden uitvoer aangehaald een partij goederen ter waarde van ongeveer 670. Een tweetal der aange- houden personen verklaarden wel te kunnen zeggen, waar deze goederen vandaan kwamen. Dit bleek het geval te zijn by deze verdacbte te Sluiskil. Huisvisitatie werd toen bij hem gehouden en gevonden en in beslag genomen werden 52 kg magere melkpoeder, 20 kg pud- dingpoeder, 2 doozen met ieder 48 busjes sinaasappelpasta, 3 jute zakken, elk inhou- dende 10 papleren zakken, ieder bevattende 3 kg puddlngpoeder; nogmaals 24 kg pudding- poeder, nogmaals 48 busjes sinaasappelpasta en 48 busjes vanillepasta, 24 pakken B.Q.- gortmout. Voor de aanwezigbeid dezer goe deren verklaarde W., dat een onbekend per- soon, 'Vermoedelijk een Belg, hem had ge- vraagd het partijtje bij hem te mogen op- slaan, waarvoor hij 50 bewaarloon kreeg. Niettemin was verdachte in overtreding der Verboden Nederlagewet, daar de gebruiker van het perceel aansprakeiyk is. Verdachte zit voor een ander feit gedeti- neerd. Hy zegt, dat hy door den Belg is uit- gelokt om die goederen te bewaren, want by kreeg er 50 voor. De Officier vraagt f 100 boete of 25 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der inbe- slaggenomen goederen. Mr. Tigelaar ,'schildert de omstandigheden, waaronder het feit is begaan en refereert zich Vender. Uitspraak: 75 boete of 25 dagen hecnte- nis, met verbeurdverklaring der inbeslagge- nomen goederen. D. H. de Waal, oud 58 j., leurder en koopman te Hulst. Op, 6 Juni j.l. werd visi- tatie verricht In het bij hem in gebruik zynd pand. Aangetroffen werd een zak erwten en een smokkelvest, gevuld met erwten, welke hoeveelheid, circa 43 kg, naar hy zelf ver klaarde, niet voor hem zelf bestemd was, doch voor een ,,goede vriend". Daar er sterke vermoedens bestonden, dat deze vriend in Belgie woonde, werden de erwten in beslag genomen. Eisch en uitspraak: 14 dagen gevangenis- straf. Het straatje naast de woning aanvegen is een werkje, dat iedere huisvrouw, die aan zoo'n straatje woont, van tyd tot tijd verricht. Zoo was daar ook mee bezig op 27 September j.l. Suzanna Pladdet, te Hoek. Terzelfder tyd waren aldaar ook eenige kinderen met zand aan het spelen en zij zou ben verzocht hebben ergens anders te gaan spelen, waaraan de kinderen niet voldeden. Zij heeft toen een der jongens by zyn arm gepakt en naar huis gestuurd. Enkeie oogenblikken later kwam de vader van bedoeld jongetje, K. Knol, oud 45\ j., los werkman te Hobk, naar haar toe, pakte de be/em af en zou haar daarmede een slag tegen het linkeroog en op het rechter- beem hebben gegeven. Verdachte ontkent met den bezem te heb ben geslagen. Hy was kwaad geworden. om- dat zijn zoontje door bedoelde vrouw met een kolensohop zou zijn geslagen. Aangezien hij echter wel toegeeft haar enkeie slagen te hebben toegediend, al Is het dan met de vuist en niet met den bezem, volgt een veroordee- ling Eisch en uitspraak: 15 boete of 10 dagen hechtenis. -Dat een rywiel, hoewel afgesloten met een slot, ook niet altyd veilig buiten staat, ondervond op 2en Pinksterdag van het vorige jaar een werkman te Hoek, die dien dag zijn fiets op slot op de achterplaats van een caf5 te Terneuzen had laten staan. Toen hy na eenigen tyd terug kwam, was het rijwiel ver- dwenen. Den volgenden dag werd het terug- gevonden tegen den gevel van een huis al daar, doch op het voorwiel zat inplaats van de nog goede buiten- en binnenband een oud stel, waardelooze banden gemonteerd. Vermoedens rezen al dadelyk tegen P. Th. Ottjes, oud 30 j., werkman te Terneuzen, doch bewyzen waren er niet en resultaat bleef voorloopig achterwege. Eind September van het vorige jaar kwam een agent van politie te Terneuzen echter eens op het erf van verdachte en zag daar toen staan een oud heerenrijwiel met op het achterwiel een buitenband gelijk aan de ver- miste. Verdachte zeide die fiets zoo te heb ben ingeruild of gekocht te Rotterdam in Mei of Juni j.l. Een rijwielhandelaar verklaarde echer, dat het onmogelijk was, dat die band reeds zoo lang op een oude roestige velg zou hebben gezeten en dan nog zoo goed er uit zou zien van binnen. Verdachte begon na die verklaring te draaien en had toen weer de band geruild voor wat broodbonnen, doch tenslotte kwam het er toch uit, dat hy de banden inderdaad had afgehaald van het aan den werkman toe- behoorende rywiel en toen de fiets ergens tegen een gevel te hebben geplaatst. Eisch: 5 maanden gevangenisstrafuit spraak 4 maanden gevangenisstraf. N. Geldof, oud 69 j., echtgenoote van R. Sch. te Zaamslag, had op 8 Sept. j.l. haar buurvrouw, Wilhelmina Buyze, eenige belee- digende woorden toegevoegd. Deze was op dat moment bezig wascbgoed in den tuin op te hangen. Deze woorden werden zoo hard ge- schreeuwd, dat een paar eveneens buiten staande buren verklaarden de beleedigende woorden duideiyk te hebben verstaan. Ver dachte staat bekend als een lastig mensch. Eisch en uitspraak15 boete of 10 dagen hechtenis. J. C. van Waes, oud 64 j., transport- arbeider te Terneuzen, werd op 20 Oct. j.l. door een agent van politie aangehouden, ter wyl hij op den linkersehouder een zwaar voor- werp droeg. Dit bleek te zyn een eikenlhou- ten dwarsligger (biel). Het was den agent bekend, dat dergelyke dwarsliggers gebruikt werden by de werkzaamheden aan een nieuw in aanbouw zijnde brug te Terneuzen. Verdachte bekende die blel van bedoeld werk te hebben weggenomen wegens gebrek aan stooksel en geld om dat te koopen. De waarde van zoo'n biel was ongeveer 15 per stuk. Eisch en uitspraak: 15 boete of 10 dagen hechtenis. P. P. Bogaert, oud 47 j., huisvrouw te Kuitaart (gem. Hontetnisse), stond terecht wegens beleediging van len secretaris der Zuivelfabriek ,Roomboter" te Kloosterzande. Verdachte vervoegde zich op 9 Aug. j.l, in den morgen op het kantoor van de fabriek om af te rekenen wegens door haar geleverde room. By deze gelegen^eid ontstond cneenigheid over ontvangen boter, De vrouw meende te kort te zijn gedaan, hetgeen volgens de boekhou- ding niet het geval bleek te zyn. Verdachte verklaarde driftig te z£n geworden en in haar drift toen den secretaris eenige beleedigende woorden te hebben toegevoegd. Door deze woorden, die geuit werden in het byzyn van een kantoorbediende, voelde de persoon in kwestie zich beleedigd.^ j" Eisch en uitspraak: 15 boete of 10 dagen hechtenis. F. Taelman, oud 29 j., landarbeider te Hulet, diende op 28 Mei 1941 de 17-jarlge jon- gen Jozef Riske aldaar een hevigen vuistslag in het gezicht toe. De reden hiervoor was, dat deze jongen in opdracfnt van zijn vader de bussels telde, die verdachte gemaakt had, toen zy aan het teenenpellen waren. Er ont stond verschil van meening over het aantal. De jongen wilde er maar 15 opschryven, doch de ander beweerde dat er 16 waren, hetgeen ook werkelijk juist was, doch daar er 2 kleine bussels by waren, veronderstelde de jongen, dat die misschien uit 6en groote gemaakt waren. Zonder verder iets af te wachten, gaf de verdachte den jongen toen een slag in het gezicht, waardoor dit zeer „terk was gezwol- len en een bloeduitstorting in de recfateroog- leden plaats had gehad. Eisch en uitspraakf 25 boete of 15 dagen hechtenis. AANRANDING VAN EER EN GOEDEN NAAM. Men deelt het volgende mede: „De vrederechter te 's-Gravenhage heeft den 24-jarigen C. P. B. te Aagtekerke ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 3 weken. B. had terecht gestaan terzake dat hij in de kamer van zyn woning, in tegenwoordigheid van ouders en een bezoeker, den kringleider der N.SJ3. van Walcheren, opzettelyk de eer en goeden naam had aangerand van den over- leden overste Mussert, door tenlastelegging van een bepaald feit, met het doel daaraan bekendheid te geven, welk feit daarin be- stond, dat hy den bezoeker had gevraagd: „Waarom worden de officieren, die, zooals men beweert, overste Mussert hebben doodge- schoten, niet vervolgd? In de kranten heeft gestaan, dat mevrouw Mussert niet wenschte, dat verdere vervolgimg zou plaats vinden. Of was men bang, dat nog andere dingen ver- teld zouden worden hij openbare behande- ling In het vonnis werd overwogen: Ten .eerste, dat deze vraag er een is, die onderstelt, dat overste Mussert natuurlyk om de eenige reden was doodgeschoten, waarom hy kon en moest worden doodgeschoten: landverraad. Dat verdachte met zijn insi nuate, dat er nog andere dingen" verteld zouden worden bij openbare behandeling, den overste Mussert, boven landverraad, nog meer in de schoenen wilde schulven. De vraag was het antwoord tevens. Ten tweede, dat deze vraag bedoeld het vertrouwen te schokken van zijn toehoorder, die zynerzijds den twyfel weer moest wekken by zijn toehoord®-s. De vraag is zonder meer een der symp- tomen van de verdachtmakings- en geloofs- ondermijningscampagne, die in den oranje- zender zyn oorsprong vindt. Ten derde, dat deze vraag de eer en goeden naam aantast van den doodgeschoten overste Mussert, waardoor de nagelaten betrekkimgen van den overledene zeer worden gegriefd. Tenslotte: streng dient de rechterlijke macht op te treden tegen die lieden, die in dezen tijd van wedergeboorte en inneriyke bevrijding het niet kunnen laten, van het be- leedigen en smalen van volksgenooten, die voor de wedergeboorte en inneriyke bevryding goed en bloed inzetten, een misdadig bedrrjf te maken. N.S-B.-ERS DRONGEN RAADHUIS BINNEN. Voor den vrederechter te Breda, mr. Eoeff, hebben Vrydag' terecht gestaan drie leden van de N.S.B., M. P. de W„ J. L. en P. de G., alien uit Roosendaal, wien ten laste was ge- legd, dat zy op 21 September j.l. gewelddadig het oude raadhuis te Roosendaal zyn binnen- gedrongen door 5 deuren te forceeren en de sloten te verbreken, waarby voor ongeveer f 100 schade is aangericht. Verdachten erkenden het ten laste gelegde, doch zeiden te hebben g;ehandeld op bevel van den heer B., een hoog-en N.S.B.-functionaris. Er was dien da>g een N.SjB.-landdag, waarby men voor de ontvangst van de genoodigden de beschikking over het oude raadhuis noo dig had. De districtsleider voor Noord-Brabant, de heer A. Leeuwenberg, verklaarde als getuige, dat het oude raadhuis door den burgemeester geweigerd was, aangezien hy dit niet aan een politieke beweging wenschte af te staan. De Duitsche autoriteiten zegden toen mede werking toe, doch trokken de toezegging later in. Getuige beschouwde het binnendringen in het stadhuis als een geval van uiterste nood- zaak. Het O.M., waargenomen door mr. v. d. Dus- sen, betwyfelde dit en meende, dat men de tusschenkomst had kunnen inroepen van den commissaris der provincie. Verscheidene getuigen gaven inliehtingen omtrent de met den burgemeester gevoerde onderhandelingen over de beschikbaarstelling van het oude raadhuis en het daarop aan- brengen van de N.S.B.-vlag en het N.S.B.- embleem. Nadat alle pogingen om de beschik king over het raadhuis te verkrygen vruchte- loos waren gebleven, omdat de burgemeester volgens de getuigen een vyand van den nieu wen tijd is, volgde het forceeren van de deuren. Het O.M. achtte door de getuigenverkla- ringen de schuld van verdachten bewezen. Zij zijn binnengedrongen in een voor den open- bare dienst bestemd gebouw, ofschoon zij 48 uur tevoren wisten dat zy de beschikking over het gebouw niet kregen. Men had dus van het gebouw moeten afzien. Spr. achrie dit een ernstig geval en eischte tegen elk van de verdachten 14 dagen gevangenisstraf. De vrederechter zal over 14 dagen schrifte- lijk vonnis wyzen. MANUFAGTURIER DOOR PRIJSBEHEERSGHING MET 500 GULDEN BEBOET. De manufacturier W. J. B. te Oostburg, die tot voor kort nog in het bezit was van vooroorlogsche artikelen, meende met het oog op de na-oorlogsche, duurdere stoffen de pryzen van het oude goed te mogen ver- hoogen. Hy ging hierby uit van een handels- standpunt, dat in normale tyden kan geld en; het is echter duideliik, dat alle, in het alge- meetn belang niet abschiut noodzakelrjke, prijsverhoogingen thans moeten worden ver- meden, zoodat de prysvoorschriften dan ook bepalen, dat voor-oorlogsch goed tegen de voor-oorlogsche prijzen verkocht moet blijven worden, zelfs al zijn deze lager dan die van na-oorlogsch goed van minder kwalitelt. De Inspecteur voor de Prysbeheersching te 's Gravenhage legde hem-'dezer dagen een boete van 500 gulden op. WIE HET ONDERSTE UIT DE KAN W IT, HEBBEN. Ko-'fie eu schoenen. Hoewel men zou denken, dat ook in den clandestienen handel de koffie langzamer- hand op moest raken, men kan ze ten slotte maar den keer in .een pittigen dronk omzetten duiken er toch nog herhaaldelyk groote hoeveelheden op. Zy gaan dan tegen fantastische prijzen van de hand. Een dei- gelijk geval, de verkoop van 750 pond onge- brande koffie, is cnlangs door den Inspecteur voor de Prysbeheersching te Arnhem be- reeht. Een kruideniersbediende te Apeldocoi, die de koffie reeds in 1939 had ingekocht voor /0,60 per pond, verkocht deze door be- mlddeling van een reiziger uit Deventer aan een kruidenier te Zutphen. De prijs zou 10 per pond zyn. De Zutphensche kruidenier had de partij reeds verkocht v<Scr ze by hem in huis was en wel voor 13. Toen zyn koopers kwamen opdagen, bleken zij echter slechts 3 per pond te willen geven en dreigden, als men daar niet mee accoord ging, de zaak aan te brengen. Deze true, die jn den zwarten handel herhaaldelijk wordt toegepast, had ook in dit geval succes: zy kregen. de party voor f 2250. Hoewel dit reeds een groote tegenval- ler was voor de verkoopers, zou het nog erger worden. De politie kwam n.l. op het spoor der onrechtmatige transactie. Het gevolg: de be- diende, de reiziger en de kruidenier, die, daar zij het onderste uit de kan wilden hebben, het lid gevoelig op den neus kregen, werden we gens prysopdryving nog veroordeeld tot boe- ten van f 2500, f 300 en 500. Een andere zaak kwam aan het rollen, doordat 2 Nymegenaren werden aangehouden by het vervoer van een kleine hoeveelheid koffie. De koffiehandel bleek echter niet hun voornaamste winstobject te zyn. Het onder- zoek wees uit, dat er ook costuums en tex- tielkaarten, maar vooral schoenen verhan- deld waren. Deze laatste waren afkomstig uit den voorraad van den vader van 65n der koffiesmokkelaars, die ze aan verschillende personen verkocht. Op hun beurt hadden deze vaak weer 66n of meer paren, welke oor- sprcnkelijk 3 tot 4 kostten. doorverkocht voor pryzen varieerende van 10 tot j 20. Alle hij deze transacties betirokkenen hadden zich te verantwoorden voor den Inspecteur voor de Prysbeheersching, die de eigenaar der schoenen tot /1000 boete veroordeelde. De anderen zagen zich boeten van 100 tot f 250 opgelegd. DE RESULTATEN VAN DE PRIJSBEHEERSCjHING IN 1941. Hoewel. de prysbeheerschingsautorlteiten eerst in het begin van 1941 hun werkzaam heden aanvingen, hebben zy in bet afgeloo- pen jaar een zeer aanzieniyke hoeveelheid werk verzet. De volgende cyfers, die een in- druk geven van het opi de 5 Inspecties voor de Prysbeheersching gepresteerde, wijzen wel zeer duideiyk uit, dat krachtig ingrypen noo dig werd. Zonder de ccmstante controle op het pryspeil zouden zich ongetwyfeld nog steeds voortwoekerende misstanden hebben voorge- daan en voor de kleine beurzen was de ellen- de niet te overzien geweest. to 1941 zyn 17.940 personen en ondernemin- gen wegens overtreding der prysvoorschriften veroordeeld. Aan hen werd in totaal 4.460.578,08 aan boete opgelegd. De hoogste dezer boeten bedroegen f 400.000 en 250.000. In 2380 gevallen werden goederen imbeslag- genomen en verbeurd verklaard. De waarde dezer goederen bedroeg 276.743.385. Als by- komende straf werd in 435 zaken publicatie der tuchtbeschikking met naam en toena&m gelast. Tevens werden in 69 vonnissen de sluiting en stillegging van het bedryf gelast gedurende een periode varieerende van 1 week tot 5 jaar, in een enkel geval zelfs voor- goed. Een verbod tot uitoefening van een bepaald beroep voor den tyd van 1 tot 5 jaar is in 17 gevallen uitgesproken. In welke mate de groei der werkzaamheden nog toeneemt een bewys ook, dat steeds meer prysovertreders vroeg of laat tegen de lamp loopen toonen de eijfers ook in de maand December aan. In deze periode zyn 3437 zaken afgehandeld. Het totaal der boe ten bedroeg 414.932,62. Sluiting en stilleg ging van het bedryf werden 45 maal opgelegd, het verbod tot uitoefening van beroep in 7 gevallen. Er waren 418 verbeurdverklaringen met een opbrengst van rulm 73.000. By 88 boeten was de straf 1000 of hooger, in 17 gevallen zelfs f 5000 of meer. Vier daarvan, groot f 17.000, 15.000, 7500 en f 5000, betroffen prysovertredirigen van textielgoederen, gepleegd door flrma's te Arnhem, Rotterdam, Amsterdam en Schle- darii. Wegens prysopdryving van groenten en fruit werden twee firma's te Utrecht en Be- verwijk ieder tot 5000 boete veroordeeld. Een Bossche en Schiedamsche N.V. werden ieder met 10.000 beboet wegens ontoelaat- bare pryzen voor geconde:iseerde magere melk en toiletartikelen. HUISSLACHTINGEN. De Voedselcommissaris voor Zeeland ves- tigt er de aandacht op, dat men er op be- rekend moet zyn, dat de huisslachtingen van varkens op 31 Januari 1942 moeten beeindlgd zijn. Na dien datum zal geen huisslachting mogen worden verricht, ook niet wanneer een desbetreffende aanvrage v66r dien datum is ingediend. Teneinde een opeenhooping in de laatste week van Januari zooveel mogeiyk te voor- komen wordt bepaald, dat aanvragen by de bureauhouders slechts kunnen worden inge diend tot en met 21 Januari 1942. Het is ech- ter raadzaam niet tot dezen datum te wachten. OPGAVE VEESTAPEU De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de georganiseerden by de L. C. O. voor Zeeland, dat zij, ter verkryging van veevoederbonnen voor de periode van 25 Januari21 Fehruari 1942, in de week van 1217 Januari opgave dienen te doen by den Bureauhouder van de samenstelling van den veestapel naa*' den toestand op 11 Januari, 's avonds om 12 uur. De bianco registratiekaarten dienen ten kan tore van den Bureauhouder te worden Inge- vuld, ook itulien men geen voeder kan be- trekken, doch wel vee bezit. Houders van fokzeugen moeten ook thans weer het aantal stamboek- en niet-stamboek- zeugen opgeven. Verzuim, te late- of on juiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook g66n voederbonnen verstrekt zullen worden. DE MOORD TE DREEBERGEN. De 21-jarlge melksiyter* G. v. d. N., ver- dacht van den moord te Driebergen,- die sedert de vorige\ week voortvluchtig was. is te Bleiswyk gearresteerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3