M CFMFFW NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1 I I Met Duitschland voor een vrij Nederland No. 10.318 WOENSDAG 14 JANUARI 1942 82* Jaargang Buitenland Binnenfand DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. J OP DEN GOEDEN WEG. NA DEN VAL VAN KOEALA LOEMPOER. DE BONT- EN WOLINZAMELING GESLOTEN. NEUZENSCHE COU RANT sfci A x<t ii a i. -e rv OQ \Tr\rw olVon V& OP ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Terneuzen fr Der post 1 73 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaUng. DitgeefstarN.V. Flrma P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38160 TELEFOON No, 2073. Directeur: L van de Sande. ADVERTENTHtNVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIfiNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermlnderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. - Inzending van advertentien Uefst 66n dag voor de uitgave, DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, TemeSzen. nniTCrUI AND STRUDT DUITSCH WEERMAOHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelt mede: V A Op de Krim en in de bocht van den X Donets slechts geringe gevecbtsactie. In v •j« het gebied ten Oosten van Cbarkow beb- X ben onze troepen geslaagde verken- ningsaanvallen op vijandelijke steunpun- X 'ten ondemomen. De vijand verloor 210 dooden en 93 gevangenen. In de cen- V trale zone en in bet gebied van Waldai A X diuren de gevecbten voort. Bij een ope- »t« ratie van een stoottroep aan het omsin- A X gelingsfront van Leningrad werden 22 vijandelijke kazematten met de bezetting vemietigd. i' Sterke afdeelingen gevechtsvliegtui- gen, duikbommenwerpers en jagers gre- pen in de gevecbten te land in. De bols- v x jewisten leden bijzonder bloedige ver- i Uezen en verloren veel krggsmatenaal. In talrijke gamizoensplaatsen en treinen werd brand veroorzaakt. In Noord-Afrika werden beftige Brit- sche aanvallen in bet gebied van Sol- loem afgeslagen. De zware gevecbten X duren voort. Ten Zuid-Westen van Agedabia mislukte een vijandelijke pant- X seraanval. Duitsche gevechtsrvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden coneentraties van Britsche auto's en X pantserwagens in bet gebied van Ageda- X bia, alsmede bavenwerken en vliegvel- X den in Cyrenaica. Bij luchtgevechten «f« werden drie vijandelijke vliegtuigen X neergescboten. Overdag en des nachts zrjn de lucht- aanvallen op vliegvelden op Malta met |I succes voortgezet. V V van hun fiere, recht Nederlandsche houding mogen oogsten. Er zal nog- veel moeten gebeuren. Wlj staan nog slechts aan bet begin der ontwik- kellng. Maar de koers is goed. En ons dunkt. dat al wll niet ieder bardop met ,,Houd- Zee" groeten loch ieder recbtgeaard Nederlander bft dezen koers aan de stuurlui van het Nederlandsche Schip van Staat in den grond van zijn hart en uit het diepst van^ zijn ziel een hou-zee toegewenscbt. Ons vaderland is ons dierbaar. Wlj hebben een prachtige geschiedenis, een gebeeldhouwde taal, een rijke cultuur. De Nederlander, die in staat is, daaraan een eigen gestalte en een eigen, vrije en zelfstandige plaat3 in bet nieuwe Europeesche gemeenebest te verschaf- fen, zal eenmaal geteld worden onder de grootsten onzer geschiedenis. Ndg wacbt ons een glorierrjke toekomst. En de politieke kringen te Berlijn beamen in bet lie hi der dingen, die wij boven schetsten, dit van harte. Waarlijk, het groeit goed. Moge bet ons gegeven zijn in 1942 voort te gaan op den goeden weg, welken wij tbans hebben inge- slagen f Berlijn betuigt instenuuing met zelf- standigheWsstreven der N.S.B. HoopvoHe verwachtingen voor 1942. VjP.B. Naar uit Berlijn gemeld werd, heb ben de verklaringen van den Rijkscommis- saris Rijksminister Dr. Seyss Inquart en van Ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., ter ge- legenheid van het 10-jarig bestaan der N.S.B., ook in Duitschland in politieke kringen sterk de aandacht getrokken en men achtte een en ander daar zeer ophelderend, uitermate nut- tig ter wegneming van misverstanden en ter af wij zing van zekere tendenzen der vijande lijke propaganda en ten slotte voor den ojf bouw der betrekkingen tusschen beide n~ buurlanden vafi groote beteekenis. Men kent de verklaringen, welke hier be- doeld worden. Zjj zijn tweeerlei: de Rijks commissaris proclameerde te Utrecht de N.S.B. tot Nederlandsche staatspartij, tot de beweging, die uitsluitend belast werd met de politieke leiding de politieke hervorming van bet Nederlandsche volk. En de leider der N.S.B. op deze wijze practisch tot represen- tant der Nederlandsche staatkundige opinie verheven, verklaarde daarop, dat hij, o.m. overtuigcl van bet feit, dat de FUhrer als Germaansch leider nooit ie'.s zal eischen, dat in strrjd zou zijn met de eer, de waardigheid of de belangen van ons volk, de consequentie had getrokken: ,,verbondenbeid op leven en dood". In antwoord daarop had de Fuhrer hem medegedeeld, dat Nederland op dezen Weg vrij en zelfstandig zou zijn en zou blij- ven. Duitsche pobtieke kringeh te Berlijn onderschrijven dit tbans. De N.S.B. is heden ten dage in cms volk nog een minderheid. Doch wij maken ons sterk dat niet alleen de vrienden, maar ook de vijanden dezer beweging zullen moeten toe- geven, dat Ir. Mussert de gave heeft getoond den juisten weg reeds jaren lang te herken- nen, en dien weg, onbekommerd om tegen- slag, critiek, spot of laster, ook als een man van karakter consequent, ruiterlijk en recht tot op den huidigen dag te volgen. Hei zal den critici misscbien een beetje wrang in den mond smaken. Maar zij zouden, wanneer er thans gestemd moest worden, wie als de beste Nederlandsche staatsman de eerepalm moest ontvangen indien zij hun stem volgens recht en geweten uit zouden brengen - niet weer kunnen weigeren, hun eteun aan Ir. Mussert te geven. Er zal ncg wat water door den Rijn moe ten stroomen en dan zullen wij _nog verdere consequenties zien. Dan zullen vroegere vijanden bewoncleraars worden en den oan- bhksem van het ..landverraad" naar het emi- granten-kabinet te Londen sllngeren. Nog een weinig water door den Rijn en dan zullen de ergste vjjanden van Gerbrandy en de zijnen onder de voormalige leden van de voormalige democratische partijen gevon- den worden. Want zij waren op den ver keerden weg, op den weg naar den ondergang van land en volk. Zij werden daarop door kapitalisten, Joden en vrij-metselaars, dus door Londen en New York verkoch't, tot lei- ders van verpolitiekte blinden gemaakt, die niet meer zagen, hoe slecht dat uitkomen moest, zoowel met het Moederland als met de overzeesche gewesten. Het wordt thans aan de overzeesche ge westen helaas gedemonsctreerd. In het moederland hebben wij, Gode zij dank, een leider en een beweging, die te rechter tijd een ander geluid hebben doen hooren en thans in staat zijn, de best mogelijke situatie voor ons vaderland te verwerven. Of men het met deze beweging eens is of niet, kan hier buiten beschouwing blijven. Wij willen thans slechts als Nederlandera spreken. En als Nederlan- ders willen wij die dankbaarheid uitspreken, die Nederlandsche mannen en vrouwen de bc- lofte van vrrjheid en zelfatandigheid op grond TTAT.TA \\SC;U WEERMACHTSBERIOHT. Het Italiaaiische weermachtsbericht van Dinsdag luidt: Hevige aanvallen op onze stellingen in de zone van Solloem zijn afgestuit op het held- haftige verzet van onze de achementen Er worden verwoede gevech'ten geleverd. Ten Zuid-Westen van Agedabia is een aanval van vijandelijke pantserwagens snel afgeslagen. Eenige vijandelijke strijdmiddelen werden ver- nietigd. Formaties vliegtuigen vielen herhaalde malen den vjjand met zichtbaar resultaat in den rug aan. De vijand verloor drie Curtiss- machines tijdens luchtgevechten met Duit sche jagers. Engelsche vliegtuigen deden aanvallen op Homes en Tripolis zonder ern- stige schade aan te richten. De actie in de lucht op de doelwitten van Malta word' voortgezet. GETORPEDKERD BRITSOH LINIESGHIP GEIDENTIFTCEERD. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In het Duitsche weermachtsbericht van 26 November 1941 werd medegedeeld, dat een Duitsche duikboot onder bevel van kapitein- luitenant Freiherr von Tiesenhausen in het zeegebied van Solloem een Britsch linieschip had getorpedeerd. Naar thans dofcr Britsche gevangenen is bevestigd, droeg het slagschip den naam Barham. Het schip is volgens de verklaringen der gevangenen gezonken. De Barham was in 1914 gebouwd, mat 31.000 ton en bereikte een snelheid van 25 knoopen. HET OFFENSIEF IN NOORD-AFRIKA. Een bijzondere correspcndent van de Times meldt uit Kairo, dat het Engelsche offensief in Noord-Afrika „langzamerhand" aan 61an verliest. De troepen van Rommel strjjden ,,volkomen wanhopig" en de Engelsctien wor den niet slechts door deze hardnekklge ge- vechten. maar ook door groote koude, regen en zandstormen opgehouden. De Brltsche troepen in de voorste linies hebben het dien- teingevolge ook zwaar. Langzamerhand blij.kt het voor de Engel- schen ook moeilijk, regelmatig verbinding met de voorste linies te onderfhouden. De militaire correspondent van de Times van zijn leant meent de belemmering van den Engelschen opmarsch te moeten toeschrijven aan de mijnenvelden, die door Rommels troe pen zijn gelegd. Bovendien maakt de zachte zandbodem het moeilijk vooruit te komen. Het valt nauwelijks aan te nemen, dat er bin- nen afzienbaren tijd verbetering komt in deze ,,ellendige omstandigheden", want de woesr tijn, die zich in het Westen voor de Engel schen uitstrekt, is nog veel zanderiger en on- begaanbaarder. KNOX' REDE OVER DEN OORLOG. Er zijn schrijft de N. R. Crt. ver- schillende teekenen, die duidelijk maken, dat in Engeland, maar ook in Amerika de oorlog in het Westen nog op het eerste plan wordt geplaatst, ondanks de dreigende situatie in het Oosten. In de Maandag uitgesproken rede van den Amerikaanschen minister van marine kan men nu een bevestiging zien van deze opvatting: volgens Knox was de ..battle on the Atlantic", die in het Amerikaansche begrip den strgd in het Westen vertegen- woordigt, het belangrijkste onderdeel van den oorlog in het algemeen. Was op het Westelijke gevechtsterrein eenmaal de over- winning behaald, dan zou het succes tegen- over Japan vanzelf volgen, aldus in het kort deze officieele Amerikaansche meening. Men ziet, het beginsel is niet anders geworden dan het luidde v66r 7 December, al constateert men een variatie in de redeneering. Ook teen, voor het Aziatjache conflict, heschouwde de Amerikaansche regeering den oorlog tegen Duitschland als het hoofdpunt van haar he- moeienis, nam zij daarbij in zekeren zin zelfs de leiding, in ^ooverre zij de materieele hulp aan de Sowjet-unie eerder em aanvankelijk krachtiger voorstond dan de Britscbe bond- genoot. Engeland koerste een tijdlang scher- per op het conflict met Japan aan, mogelijk op grond van omjuiste inlichtingen over de Japansche sterkte, mogelijk ook in de achteraf juist gebleken verwachting Ame rika langs dezen weg eerder te zien betrok- ken in een oorlog, die het Amerikaansche be- wapeningspotentieel belangTijk zou stimulee rem. Eerst in de laatste maanden voor het conflict waren wijde Amerikaansche kringen gewonnen voor de redeneering, dat een snelle overwlnning op Japam den strijd tegen Duitschland meer zou bevorderen dan een chronische en krachten opeischande spanning in den Pacific. De feiten hebben het anders gewild en, hoewel ook in Knox' jongste be- toog de oorlog tegen Duitschland op den voor- grond blrjft staan, fungeert nu de overwin- ning op Japan niet als middel, maar als ge- volg. De opnleuw bei'cstigde Erigelsch-Ame rikaansche rangorde van oorlogsbelangen kan tevens een inzicht geven In de gradaties van onverzoenljjkheid tegenover de onder- scheidene tegenstanders. Knox heeft dan ook duidelijk te kennen ge geven, dat de oorlogvoering in den Grooten Oceaan voorloopig een defensief karakter zal hehouden. Is het mogelijk Singapore te be- houden en andere gewichtige posities in den Indischen en Australisohen archipel, dan kan, langs welke omwegen ook, het verkeer met de Perzisehe Golf en de Roode Zee worden onderhouden en daarmee met belangrijke aanvoerhavens voor tegenwoordige en toe- komstige gevechtsterreimen aan de Middel- landsche Zee en in Oost-Europa. Het zal Japan dan moeilijk vallen, op te treden in den Indischen Oceaan, een gebied, dat weliswaar buiten het eigenlijke Japansche doel, de Oost- Aziatische ruinate, ligt, maar dat toch juist wegens het verhand tusschen de oorlogen op de beide halfronden, door Knox zoo nadruk- keltjk onderstreept, voor Japan van even groot etrategisch belang moet werden. Zou immers Knox gelijk hebben, wanneer hij van een overwinning op Duitschland noodlottige gevolgen voor Japan verwacht, dan zou Japan naast het nastreven van zijn eigen directe oorlogsdoeleinden, er slechts belang bij kun nen hebben zijn actie ook tot de verhindering van genoemde overwinning uit te strekken. Wat wij thans in den Zuidwestelij'kfin Paci fic zien gebeuren, zijn voortgezette pogingen van Japan om, behalve nieuwe oeconomische hulpbronnen en strategische punten rondom de Zuid-Chineesche Zee, de toegangswegen tot den Indischen Oceaan in handen te krij- gen en voor de tegenstanders af te sluiten. De opmarsch naar Singapore gaat in die rich- ting, de landingen op diverse punten aan de Celebes Zee wijzen op dezelfde mogelijkheid. Het belang van het kleine Nederlandsche eiland Tarakan aan de Noordoostkust van Borneo ligt voorts in zijn olierijkdom, terwijl de Minahassa van beteekenis kan zijn om ook van het Zuiden uit een basis te hebben voor een actie tegen het eiland van de Philippijnen- groep Mindanoa. Zooals men weet, zijn de operaties daar na de landing in de Davao- baai minder snel voortgeschreden dan op het andere groote eiland van de groep, Luzon. Hier heeft de hoofdmacht van MacArthur's troepen zich moeten terugtrekken op het schierelland Bataan, dat in het Westen de baai van Manilla afsluit. Zoolang ook de nauwe toegang tot deze fraaiste natuurlijke haven in den Zuidelijken Pacific nog be- heerscht wordt door de Amerikaansche be zetting van de eilandvesting Corregidor, een stelling die -dikwijls wordt vergeleken met Gibraltar, is het voor de Japanners niet mogelijk zich de bezetting van Manilla en Cavite ten nutte te maken. Het verlies van de kleine vloot basis Ologapo geeft een aan wij- zing omtrent den druk, die op de linkerflank van de verdedigers van het schiereiland wordt uitgeoefend; MacArthur's rechtervleugel steunt op de moerassige monding van de Pambanga, die in de Baai van Manilla uit- stroomt. De Amerikanen profiteeren boven dien van in jarenlangen arbeid voorbereidde, gedeeltelijk onderaardsche stellingen in het bergachtige terrein van Bataan en op Corre gidor; hier moeten, volgens de beric-hten, ook voorraden opgeslagen zijn voor geruimen tijd. Bijzondei'heden over de gevechten in onze eigen gebiedsdeelen, waar, blijkens het leger- bericht uit Batavia, handnekkige tegenstand is geboden, ontbreken op het oogenblik nog. De Japanners hebben troepen zoowel* uit vliegtuigen als uit transportschepen aan land gezet en zouden, volgens het Japansche hoofd- kwartier, reeds meester zijn op Tarakan en in de Minahassa. Tegelijk erkent de Japan sche regeering nu den ooriogstoestand, die van Nederlandschen kant reeds onmiddellijk bij het uitbreken van het conflict op 7 Decem ber verklaard was. Onze troepensterkte in Indie bedraagt, blijkens officieele mededee- lingen, op het oogenblik 50.000 man en een even groote reserve, afgezien van marine en iuchtmacht, die gedurende de afgeloopen weken reeds zeer actief zijn geweest. De olie- installaties op Tarakan moeten vernietigd zijn. Het verlies van Australie als tuighuis van het Britsche Rijk zou een nieuwe last voor de eigen Engelsche bewapeningsbedrijven betee- kenen. In het Zuid-Westelijk deel van den Groo ten Oceaan, aldus vervolgt lord Denman, heeft men den laatsten tijd een recht ongeluk- kige reeks tegenslagen moeten beleven. Bo vendien komen te Londen van overal klach- ten. Batavia klaagt over gebrek aan samen- werking tusschen de Nederlandsche en Brit sche strijdkracjjten. Een rapport uit Singa pore spreekt van wrijving tusschen de bur- gerbevolking en de militaire instanties. Uit dit alles blijkt, hoe weinig men opge- wassen Is tegen den emst van de situatie. Men hehoeft zich eigenlijk niet te verwonde- ren, dat de Britsch-Amerikaansche oorlog voering in Australie en vooral in de Austra- lische pers fel wordt g;ecritiseerd. In Enge land moet men deze critiek niet negeeren. Het A. N. P. meldt uit Stockholm Eerst Maandagnacht heeft de Britsche nieuwsdienst den val van Koeala Loempoer erkend. Men beriep zich daarbij op een be- richt uit Singapore, dat „een half uur gele- den" te Londen was ontvangen. Naar de Times meldt, heeft de Britsche opperbevelhebber van Noord-Malakka, luite- nant-generaal sir Lewis Geath, aan dagblad- correspondenten verklaard, da)t de Japanners machtige tegenstanders voor de ^itsche troepen zijn, omdat zij de vaardigheid in de oorlogvoering, die de stammen aan de Noord- Westelijke grens van Britsch-Indie kenmerkt, paren aan de tucht en de goede aanvoering van een modem leger. De ,,prachtigste transport-prestatie in de geschiedenis van dezen veldtocht" noemt de Britsche berichtendienst de vlucht der Enge sche troepen uit Koeala Loempoer. Tachtig kilometer hadden de troepen „zingend" en zonder eenig ongeluk afgelegd. Brj twee luchtaanvallen, die de Japanners Maandagmiddag op Singapore ondernamen, hebben zij 15 Britsche vliegtuigen, voor het grootste deel Buffalo-toestellen, neergescho- ten zonder zelf verliezen te lijden. S.P.T. meldt uit Londen: Volgens een bericht uit Melbourne is de Australische krijgsraad Maandag opnieuw bijeengekomen De door den Fuhrer bevolen imzameling van bont-, wol- en winterartikelen voor het front is Zondagavond gesloten. In 16 dagen heeft het Duitsche volk voor de soldaten een prestatie volbracht, die in de geheele wereld Liaar weerga zoekt. Het voorloopig resultaat tot Zondagmid- dag omvat reeds 56.325.930 stuks in totaal, waaronder 2.958.155 stuks bontartikelen en 1.174.748 paar ski's. Reeds 3056 wagons met de ingezamelde goederen zijn vertrokken. HET GEVAAR VOOR AUSTRALIE EN NIEUW-ZEELAND. Het D.N.B. meld't uit Genbve Een lid van het Hoogerhuis, lord Denman, verklaart in een ingezonden stuk in de Times, dat Australie en Nieuw-Zeeland zich moeten voorbereiden op een Japanschen inval. Voor de verdediging van deze beide landen nu is het van belang, dat men op Stalakka zooveel mogelijk volhoudt. Zouden de Japanners er daarentegen in slagen Singapore te verove- ren of van de buitenwereld te isoleeren, dan komt op den weg naar verovering van Austra lie en Nieuw-Zeeland eerst Nederlaindsch-Indie aan de beurt. Wat Malakka zelf betreft, daar behoeft men in het geheel niet op den ernst der situa tie te wijzen. Want Engeland's en Amerlka's rubbervoorziening verkeeren in steeds grooter gevaar en dat beteekent een ernstige reactie op de bewapeningsbedrijven van beide landen. Indien men aanneemt, dat de Engelschen en Amerikanen nog meer nederlagen in de Stille Zuidzee zullen lijden, dan zullen de Japanners misschien*de verbindingen ter zee tusschen Australia en Azie eenerzijds en Engeland en het Midden-Oosten anderzijds verbreken. Ook de zeeweg naar Rangoon en alle transporten ter ondersteuning van Tsjoengking zouden door voortzettlng van den Japanschen op marsch onmogelijk worden gemaakt. VLIEGVELD KAKAS IN DE MINAHASSA DOOR JAPANSCHE EENHEDEN BEZET. De mynenlegger Prins van Oranjf gezonken. Het Japansche hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat de Japansche marine den Neder- landsch-Indischen mijnenlegger Prins van Oranje, die trachtte van Tarakan te ontko- men, in den grond heeft geboord. Intusschen hebben Japansche eenheden zich meester gemaakt van het vliegveld Kakas nabg Menado op Celebes, waar vier Lock heed-Hudson zware bommenwerpers en drie andere zware bommenwerpers werden neer- geschoten. In het gebied van Tarakan hebben Japansche vliegtuigen een tweemotorigen bommenwerper van den tegenstander neer- geschoten benevens nog een tweede machine. Ten aanzien van de verovering van het vliegveld van Kakas wordt gemeld, dat de Japansche eenheden, die Menado hebben be- zet, opgerukt zijn naar Tondano, waar zij zich voegden bij eenheden, die te Kema waren geland. De gezamenlijke eenheden rukten toen op naar het vliegveld van Kakas^ De Prins van Oranje is in 1931 bij de Mij de Maas te Slikkerveer gebouwd. Het schip had een waterverplaatsing van 1291 ton en liep 15 knoopen. Het was bewapend met 2 kanonnen van 7.5 cm en 2 van 4 cm tegen luchtdoelen; het kon 150 mijnen meevoeren en bood plaats aan een watervliegtuig. De normale bezetting bedroeg 121 man. Kakas ligt aan de Zuidpunt van 't meer van Tondano, een zestig km ten Zuiden van Me nado. Het is een gezonde en welvarende plaats, die zeer in trek was by toeristen. In de nabijheid ligt een ambachtsschool van het Zendelingsgenootschap. Naar het A.N.P. uit Batavia verneemt, hebben de bevoegde instanties aldaar den val van het olie-centrum Tarakan toegegeven. Volgens een bericht van den correspondent van de Koln. Ztg. te Stockholm was de Ned. kolonlaie (Ned.-Indische) regeering door radio Tokio uTgenoodigd zich over te geven. Dit verzoek is echter afgewezen. Volgens een bericht van het D.N.B. uit Madrid zijn volgens een officieele mededeeling van Batavia talrtjke werken verwoest op Tarakan en in de Minahassa. DE JAPANSCHE VERKXARING OMTRENT NEDERLANDSGH-INDIE. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Met betrekking tot het ingaan van den staat van oorlog tusschen Japan en Neder- landsch-Indie heeft het inlichtingenbureau der Japansche regeering Maandagavond een officieele verklaring uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt; Ofschoon de Japansche regeering aan de Vereenigde Staten en het Britsche Rijk den oorlog verklaard heeft, heeft zij ervan afge zien, tot vijandelijke maatregelen tegen Nederlandsch-Indie over te gaan. Zij heeft dit gedaan in het oprechte verlangen, zoo mogelijk te vermijden, dat ook de bewoners van Nederlandsch-Indie door de verschrikkin- gen van den oorlog zouden worden geteisterd. De regeering van Nederlandsch-Indie heeft echter aan de Japansche regeering meege- deeld, dat zij zich genoodzaakt zag, ftiet het oog op de beginnende vijandelijkheden van de zijde van Japan tegenover de Vereenigde Sta ten en het Britsche Rijk, waarmede Neder landsch-Indie onafscheidelijk verbonder. is, te constateeren, dat tusschen Japan en Neder landsch-Indie den staat van oorlog bestaat. Daarenboven hebben de Nederlandsch-Indi- sche strijdkrachten sindsdien de meest uiteen- loopende vijandelijke handelingen jegens Japan begaan. Japan koestert ten opzichte van de onschuldige bevolking van Neder- landsch-IndiS geenszins vijandelijke voor- nemens. Met het oog echter op de noodzake- lijkheid, het vijandige optreden van Neder- landsch-Indie te onderdrukken en leven en eigendom der daar wonende Japanners te be- schermen, hebben het leger en de marine- strijdkrachten van Japan 11 Januari de mili taire operaties tegen de strijdkrachten van Nederlandsch-Indie ingeleid. VAN WACHTMEESTER DER MARECHAUSSEE TOT OFFICIER BEVORDERD. Zaterdag is, volgens het Handelsblad, in de kazerne van het politie-opleidingsbataljon te Schalkhaar bij Deventer de tweede luite- nant der Marechaussee C. Lr Schols, wiens benoeming van wachtmeester tot officier eer der een feit werd, geinstalleerd. Dat een onderofficier tot officier bevorderd wordt is een geheel nieuwe figuur in ons land. Vroeger immers was het bereiken van den officiers- rang afhankelijk van zekere omstandigheden, o.a. het bezit van bepaalde diploma's. De tegenwoordige opvattingen daaromtrent zijn gewijzigd. Gewicht in de schaal leggen thans ook andere eyjenschappen, die elke man voor zijn taak geschikt doen zijn en de juiste man op de juiste plaats brengen. De installatie geschiedde op de binnen- plaats, waar de compagnien in carrevorm stonden opgesteld. Nadat de bataljonscom- mandant kapitein Donders het bataljon had geinspecteerd en het benoemingsbesluit had voorgelezen, heloofde luitenant Schols, terwijl een koor, gevormd uit de recruten van het politieopleidingsbataljon het zesde couplet van het Wilhelmus zong, in handen van den bataljonscommandant zijn land en zijn volk als officier der marechaussee onder alle om standigheden naar eer en geweten trouw te zullen dienen. Kapitein Donders sprak daarna luitenant Schols toe en zeide o.a. dat deze thans defini- tief opgenomen is bij het officierskorps "der marechaussee. Bijzondere vermelding vercUent het, aldus spr^ker, dat hij de eerste van het wapen der marechaussee is, die als wacht meester bevorderd wordt tot officier. Ir. den komenden nieuwen tijd zal ieder de fiinctie vervullen, waarvoor hij naar eigensehappen en karakter geschikt is. Vroeger was dit niet het geval, maar thans is de ban gebroken. Ieder die zijn best doet die op zijn wijze land en volk trouw wil dienen, is een goede toekomst beschoren. Tenslotte wenschte kapitein Don ders luitenant Schols geluk en heette hem welkom in het officierskorps. Nameng de onderofficieren heeft opper- wachtmeester De Jong den nieuwen luitenant een wandelsabel met toebehooren aangebo- den. De officieren hebben vervolgens luitenant en mevrouw Schols geluk gewenscht. Ten slotte heeft het bataljon in paradepas voor den bataljonscommandant en den nieuwbe- noemden luitenant gedefileerd. Het bataljon maakte, zoowel tijdens de installatie als tij dens het defile, een uitstekenden indruk. LETTERKUNDIGEN GEHULDIGD. In het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft Zaterdag de uitreiking plaats gehad van prijzen aan hen, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben ge maakt voor onze letterkunde, n.l. aau Jan •H. Eekhout, J. R. W. Sinninghe en Rien Brouwer. Jhr. Mr. S. M. S. de Ranitz sprak daarbij als vertegenwoordiger van Prof. Goede- waagen. Deze bijeenkomst is belangrijk, zeide spreker, omdat zij een uiting is van de nieuwe verhouding tusschen staat en kultuur. De staat heeft de taak er voor zorg te dragen, dat de kunst opbloeit op den bodem van het eigen volk, dat de kunst volkseh is. Vervolgens voerde het woord Dr. J. van Ham, hoofd der afdeeling boekwezen van het. departement. Spr. legde er den nadruk op, dat het niet 'de uitgesproken bedoeling is van het departe ment, om een literair genie als het troetel- kindje te beschouwen. Spr. verheugt er zich in, dat in deze prijzen zoo duidelijk aan den dag treedt, dat op het platteland de volks- gezondheid en het werkelijk kunnen zoo goed bewaard zijn. De heer Eekhout heeft na de uitreiking der prijzen zijn erkentelijkheid jegens het depar tement uitgesproken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1