Landbouwberichten Voor de Huisvrouw Pas nu op voor Rheumatiek! EEN TURKSCH OORDEEL OVER DE VERDEELING VAN DE KRACHTEN OP DE WERELD. GENERAAL ZONDER LEGER. slechts ietS' uiterlijks geweest zonder een in- nerlijke aanpassing. A1 15 maanden speelde de regeering comedie om tijd te kunnen win- nen en de gebeurtenissen af te wachten, hoe besiissehd deze gebeurtenissen ook in 1940 en '41 geweest waren. Frankrijk dacht op lan- gen termijn toch alleen maar aan de revanche, hoewel een dergelijke politiek doodelijk zou zijn. De verantwoordelijkheid daarvoor be - rustte niet bij de politici in Parijs, maar bij de pseudo-collaboristen, de vermomde haat- predlkers, de hardnekkige aanslagplegers, de Gaullisten, de Anglophilen en degenen, die zaken deden met de Vereenigde Staten. Ter aanvulling hiervan zij weergegeven wat het Be,rlijnsche persagen'tachap Dienst aus Deutschland uit de Oeuvre aanhaalt, even- eens een spreekgestoelte van Deat: ,,Frank- rijk staat bij het begin van dit jaar voor een nog grooter gevaar, dan in den tijd van den wapenstilstand. Te Parijs heerscht thans een atmosfeer, geheel te vergelijken met die, welke indertijd te Belgrado heersdhte. Men vreest de komende gebeurtenissen. Wil men, dat Frankrijk de zeggenschap over zijn kolo- niSn verliest?" Het artikel is bedoeld als waarschuwing en daarom moet men de ver- geljjking met Belgrado natuurlijk niet te let- tertjjk nemen; aanslagen ten spijt, hebben de bezettingsautoriteiten den toestand in Parijs, zooals in de geheele bezette zone, vast in handen. Wat is er echter gaande, dat der- gelijke emstige stemmen noodig zijn? Wij kunnen daamaar slechts gissen. Stellig is het aan de regeering te Vichy niet geiukt. de innerlijke verandering onder de bevolking te volbrengen, waarover Deat spreekt en die het besluit tot samenwerking zijn inhoud zou moeten geven. P£tain heeft zich daarover bij herhaling beklaagd, hij heeft het opnieuw ge* daan in zijn radiorede op Nieuwjaarsavond. „De nationale revolutie is van het terrein van de beginselen nog niet overgeg'aan tot de practische verwezenlijki ng'aldus de maarschalk. ,,Deze revolutie moet om natio- naal te zijn het werk van de natie wezen. Zij eischt van alien weloverwogen instemming, gedragen door offervaardigheid." Petain ver- ontschuldigde echter tevens de regeering op grond van de groote moeilijkheid om in eenige maanden wijziging te brengen in zeden en ge- weten vein de Franschen. Overgaande tot het vraagstuk, dat in nauwe wisselwerking met de binnenlandsche stemming staat, de buitenlandsche politiek van Vichy (voorzoover men in Frankrijk's "huidige positie van een buitenlandsche poli tiek kan spreken), vallen eenige feiten en gestes op, die niet geheel passen bij een voortgezette Duitsch-Fransche samenwer king. Natuurlijk verlangt Frankrijk, na al het doorstane, verder buiten het conflict te blijven, maar de herhaalde verzekeringen daarvan, zooals pas nog in Pdtain's bovenge- noemde rede, geven aan dit verlangen een sterk relief. Ook na de gebeurtenissen van den 7den December en wat daarop gevolgd is, beeft de Fransche ambassadeur te Was hington op het Departement van Staat nog eens speciaal Frankrijk's neutraliteit in het conflict tusschen de Vereenigde Staten en de mogendheden van de spil te kennen gegeven, nadat van tevoren Vichy zich reeds gedistan- tieerd had van de Japansche interpretatie van de nieuwe overeenkomst nopens Indo- China als een bondgenootschap. Dit „zaken doen met de Vereenigde Staten", waarvan Ddat gewaagde, past nauwkeurig in de politiek, die Amerika zelf nog steeds tegen- aver Vichy inneemt. Met de bezetting van de Fransche eilandjes voor de Zuidkust van New foundland, Saint-Pierre en Miquelon, door Gaullistische troepen, heeft de Amerikaan- sche regeering gezegd niets uitstaande te hebben en zelfs heeft zij laten doorschemeren haar ongedaan te zullen maken; de geheim- zirmige overeenkomst ten aanzien van Marti nique, door de Gaulle vroeger al aan de Ver eenigde Staten aangeboden, werd met den gouvemeur van het eiland aangegaan (hoe wel Vichy verklaard heeft geheel buiten deze handeling te staan)onder de 26 onderteeke- naars van de recente verklaring van Was hington, ofschoon een aantal gebiedlooze re- geeringen omvattend, compareerde de Gaulle niet. Amerika heeft voorloopig redenen om zich hog bij Vichy te houden, al zien som- mige buitenlandsche waarnemers hier een verschil met de Britsche opvatting, zooals zij bijv. tot uiting is gekomen in Churchill's rede voor het Canadeesche parlement, waarin de Gaulle grooten lof in ontvangst had te nemen en Vichy in evenredigheid emstige verwjjten. TWEE AMEBUKAANSOHE LINIESCHEPEN ZOUDEN SUAAGS ZIJN GEWEEST MET JAPANSCHE TORPEDOBOOTJAGERS. Het D.N.B. meldt uit Toltio: Volgens be- richten van den zender te San Francisco, die te Saigon zijn apgevangen, zou er op 600 mijl ten Oosten van Mindanao een slag hebben plaats gevonden tusschen twee Amerikaan- sche linieschepen en verscheidene Japansche torpedobootjagers. Elen der linieschepen zou tot zinken gebracht, het tweede beschadigd zijn. Ook vliegtuigen zouden aan den strijd hebben deelgenomen. Voorts verluidt, dat hier sprake is van de linieschepen New Mexico en Mississippi, die op weg naar Port Daiwin door Japansche oorlogsschepen ontdekt en aangevallen wer- den. Dit bericht is te Tokio nog niet bevestigd. DE BENOEMING VAN WAVELL. S.P.T. meldt uit Londen: De benoeming van generaal Wavell wordt in de Engelsche pers breedvoerig besproken. Volgens de correspondent van de Times te Washington heerscht aldaar bevrediging over het feit, dat Wavell, samen met den Amerl- kaanschen generaal Bratt, te Tsjoengking met generaal Tsjiang Kai-sjek eenigen tijd geleden een aantal dagen voor zijn benoe ming zou hebben gesproken over het gebruik van Chineesche troepen in- het kader der ver- dedlging van den Pacific. Wat de benoeming van een geailieerd op- perbevelhebber voor de oorlogvoering op den Atlantischen Oceaan betreft, meent de En gelsche pers unaniem, dat deze zeer binnen- kort te verwachten is. Over naam en nationa- liteit van den nieuwen functionaris kon even- wel nog niets worden meegedeeld. ENGELSCH VRACHTSOHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Duitsch gevechtsvleigtuig, dat Woens- dagnacht boven de Noordzee op verkenning was, heeft voor den mond van de Tyne, flaar aan het D.N.B. wordt gemeld, een gewapend vijandelijk koopvaardijschip met succes aan gevallen. Ondanks het hevige afweervuur kon de bemanning van het vliegtuig het vracht- schip van ongeveer 3000 ton met verschei dene bommen treffen. Het schip zonk binnen enkele minuten. DE DIPLO OVER EDEN'S REIS NAAR MOSKOU. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Met betrekking tot de publicatie van de Times, die in verband met Eden's reis naar Moskou aan de wereld had onthuld, dat de Engelsche regeering Europa aan de bolsjewie- Nu de weersomstandigheden weer zoo tal- looze slachtoffers gemaakt hebben van Rheu- matlsche pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaal- delijk den raad hoort geven: begin een Kruschen-kuur! - Geen wonder trou- wens. Al jaren en jaren heeft Kruschen ook in Nederland bij tallooze Rheumatieklijders een waar wonder teweeg gebracht. De aan- sporende werking van Kruschen'S zes mine- rale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal Uwe organen nieuwe kracht bijzetten; ze zullen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen Salts merkt ge dd versterkende werking en de gestadige verlichting van Uw lijden. Ook hebt ge met Kruschen meer nut van Uw voedsel, omdat Kruschen de spijsvertering zoo gunstig stimu- leert. - Kruschen het oude beproefde recept sinds 1389. - Bij allle Apoth. en Drog. 1,47, 0,76, 0,41. Geef Uw leege Kruschen flacons aan Uw Apotheker of Drogist terug, zij ver- goeden per onbeschadigde flacon met deksel resp. 5, 3 of 2 cts naar grootte. ken had uitgeleverd, schrijft de Deutsche Diplomatisch-politisehe Korrespondenz o.a. het volgende: Daarmede is het verraad, dat het perfide Albion opnieuw jegens Europa be- gaat, bezegeld. Engeland wenscht de ve-rnie- tiging van de eenige mogendheid, die van het gevaar van een opdringend bolsjewisme in Europa doeltreffend het hoofd kan bieden en geeft zoodoende, welbewust van de gevolgen zijner politiek, het Europeesche vasteland aan de bolsjewistische wereldrevolutie prijs. Ieder- een, ook in Engeland, weet precies. wat dit beteekent, want iedereen kent de gruwelen en misdaden, waaraan het bolsjewisme zich schuldig maakt, wanneer het daartoe de ge- legenheid krijgt. De Engelsche huicbelaars, met inbegrip van den aartsbisschop van Can terbury weten precies, dat de uitroeiing van de Christelijke beschaving de eerste „bescha- vende" daad is van de bolsjewieken. Eischte Engeland tot dusver van de volkeren aetieve offers in dien zin, dat zij zich als hulpvolke- ren voor Britsche belangen strijdende zouden laten doodbloeden, thans vergt het van hen, dat zij zich ditmaal passief in Engeland's be- lang laten vermoorden. Of zij van houding democratisch of autocratisch, christelijik of ongeloovig zijn, de volkeren van Europa moe ten naar Engeland's wensch er genoegen mee nemen, dat zij ter waarborging van de tegen- woordige bolsjewistische steunverleening aan Engeland, voortaan aan de macht van Mos kou worden overgeleverd en wel met hetzelfde resultaat, dat genoegzaam bekend is uit de gebeurtenissen in Karelie, de Baltische lan- den en Spanje. De samenzwering tegen vrij- heid, beschaving en bestaan van Europa treedt thans duidelijk aan het licht. Het is de taak van de Europeesche volkeren, daaraan zegevierend het hoofd te bieden, zoo besluit de Korrespondenz. CORREGIDOR ONOPHOUDELIJK ONDER BOMMEN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Naar United Press uit Washington ver- neemt, heeft het Amerikaansche ministerie van oorlog medegedeeld, dat de Japanners een ,,onstuimig offensief" tegen de troepen van generaal Mac Arthur hebben ingezet. Voorts deelde het ministerie mede, dat de vesting Corregidor thans onophoudelijk wordt gebombardeerd. 4 Naar uit Washington gemeld wordt, aldus het D.N.B., heeft admiraal Robinson in de vlootcommissie van den Senaat verklaard, dat de bescherming van de Japansche trans- portschepen door de vloot voor Luzon z66 uitgebreid was, dat de Amerikaansche duik- booten de lundingen ,,eenvoudig niet konden yerhinderen". DE JAPANNERS ONTRUIMEN TSJANGSJA. Naar Domei meldt, heeft het hoofdkwar- tier der Japansche- strijdkrachten in midden- China bekend gemaakt, dat de Japanners Tsjangsja weer hebben ontruimd en op hun uitgangspunt zijn teruggekeerd. Tijdens de bezetting hebben de Japansche troepen alle installaties van militair belang vernield. GENERAAL-MAJOOR BRAUN GESNEUVELD. De laatste dagen van December is aan het Oostelijke front generaal-majoor Georg Braun, commandant van een Brandenburgsche divi- sie, gesneuveld. Een vijandelijke landmijn heeft een einde aan zijn leven gemaakt. (D.N.B.) DORP IN FR1ANSCH SOMALI-LAND BESCHOTEN. Naar te Vichy is bekend gemaakt, hebben de Engelschen nieuwe vijandelijke handelin- gen ondernomen tegen de Fransche Somali- kust. Volgens berichten uit Dzjiboeti hebben Engelsche vliegtuigen 20 en 23 Dec. j.l. het dorpje Loyada met mitrailleurs beschoten. Voorts werden de voorposten van Kolhol op 30 Dec. door vliegtuigen aangevallen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. (D.N.(B.) DE GEBEURTENISSEN TE ABBEVILLE. Het A.N.P. meldt uit Brussel: Woensdag is te Amiens het proces begon- nen inzaRe den moord van Abbeville op 20 Mei 1940. Op 10 Mei van dat jaar waren, naar uit de Woensdag gehouden rede van het openbaar ministerie blijkt, 78 personen gearresteerd, die naar Frankrijk werden overgebraclat en in den naciit van 19 op 20 Mei uit Duinker- ken te Abbeville aankwamen. 20 Mei werden vier personen weggehaald en doodgeschoten. Korten tijd daarna nog 17 andere personen, die eenzelfde lot ondergingen. Onder deze laatsten bevond zich een zestigjarige vrouw. Uit het onderzoek is gebleken, dat de slacht offers niet slechts doodgeschoten, doch ook mishandeld waren. Tevens kwam daarbij vast te staan, dat er drie hoofdschuldigen zijn, waarvan er eeti inmiddels in Frankrijk om het leven is gekomen. De beide anderen zaten in de beklaagdenbank. Het proces zal waarschijnlijk zes dagen duren. ENGELSCWE KOOPVAARDEK VERNIETIGD. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat Duitsche gevechtsvliegtuigeti voor de Schot- sche Oostkust een koopvaardijschip van 6000 ton tot zinken laebben gebracht en een schip van 3000 ton zwaar beschadigd. Bij enkele vluchten boven het bezette ge- bied werd in Noorwegen een Engelsch vlieg tuig door Duitsch afweergeschut en boven Frankrijk een Spitfire door Duitsche jagers neergesclioten. BRITTEN ERKENNEN VERLIES VAN VLIEGKAMPSOHIP. Naar het D.N.B. meldt, geeft de Britsche admiraliteit, met een vertraging van twee weken, thans toe, datbij de beveiliging van een uit Gibraltar komend convool een Britsch vliegkampschip en de vroegere Amerikaan sche torpedojager Stanley door Duitsche duikbooten getorpedeerd en tot zinken zijn gebracht. Het betreft hier het vlieguigmoe- derschip Unicom, waarvan de legerberichten van 23 en 24 December melding hadden ge maakt. De Unicorn was geruimen tijd te Gi braltar gestationneerd en had deze haven met een convooi verlaten. Met doorzichtige bedoe- lingen tot misleiding geeft de Britsche ad miraliteit dit schip in het bericht, waarin mededeeling wordt gedaan van het verlies, den naam Audacity, die in de scheepslijsten niet voorkomt. Klaarblijkelijk wil zij den indruk wekken, dat het een voor oorlogsdoel- einden in dienst gesteld koopvaardijschip heeft betroffen. In hetzelfde bericht spreekt zij echter van vliegtuigen, die van het dek van het vliegtuigmoederschip waren gestart om <4n den strijd tusschen beide te komen. De Britsche admiraliteit beeft reeds een keer, naar het D.N4B. verneemt, met het thans verloren gegane vliegkampschip Uni- cora getracht bedrog te plegen. Het Duitsch- Britsche vlootverdrag voorzag ook in de uit- wisseling van inlichtingen omtrent den aan- bouw. Engeland wilde den nieuwgebouwden Unicorn aanvankelijk in de rubriek hulpsche- pen laten verdwijnen, doch moest er echter op grond van de werkelijke eigenschappen van het schip toe overgaan he't op te nemen in de categorie vliegkampschepen. DE ENGELSCHEN IN SYRIfi. Het D.N.B. meldt uit Parijs: Naar men in politieke kringen hier ver- klaart, trachten de Engelschen thans den eeonomischen invloed van Frankrijk in Syrie geheel uit te schakelen. Eerst is Syrie bij het sterlingblok ingelijfd en thans wordt de Fran sche maatschappij, die het Syrische traject van den Hedjas-spoorweg exploiteerde, geli- quideerd. De overdracht van den spoorweg aan den Syrischen staat, aldus zegt men hier, is slechts een vooriyendsel. In werkelijkheid wordt de lijn - thans geexploiteerd door de City, die zoo weer eens voordeel trekt van wat anderen- hebben tot stand gebracht. Maar- ondanks alle lokmiddelen, zoo besluit men in politieke kringen, lukt het Engeland niet de Syrische bevolking van Frankrijk los te scheu- ren, want Syriers, Libaneezen en Druzen blij ven in Frankrijk hun ware moederland zien en verwachten van Frankrijk hun bevrijding. MAGER RESULTAAT VAN DE BESPREKINGEN TUSSCHEN CHURCHILL EN ROOSEVELT. Australie en Nieuw-Zeelancl ontevreden. (V.P.B.) De besprekingen, welke Chur chill met Roosevelt heeft gevoerd, gencten te Berlijn uiteraard een grooce beiangstelling, ook al stond men in Duitsche politieke krin gen van meet af aan op het standpunt, dat de resultaten in geen verhouding stonden tot het propagandistische vuurwerk, dat er bij afge- stoken werd. Nu de besprekingen van Was hington ten einde zijn en men de resultaten in hun geheel kan overzien, krijgt men den indruk, dat noch Churchill, noch Roosevelt er in geslaagd is, zijn haan victorie te laten kraaieh. Roosevelt schijnt sterk te hebben aangedrongen op snelle hulp van Engelsche zijde voor een gemeenschappelijke actie tegen Japan. Churchill daarentegen stond op het standpunt, dat men in het Verre Oosten ge- rust nog verdere slagen kan incasseeren en dat. alle beschikbare kraehten oogenblikkelijk moesten worden aangewend tegen Duitsch- land. Churchill's ideeen werden in Australie en Nieuw-Zeeland scherp becritiseerd. Ten slotte heeft Churchill er in moeten bewilli- gen, dat een Britsch expeditiecorps,. hetwelk zich reeds op weg naar de Sovjet-Unie be vond, naar de' bedreigde gebieden in den Stil- len Oceaan werd gedirigeerd. ■Zoo blijven er drie oorlogszones bestaan, met een autonoom opperbevel, hetwelk res- sorteert onder de betreffende regeering: De Atlantischen Oceaan, de Stillen Oceaan en de Sovjet-Unie. Het plan om te Washington een permanente commissie van vertegen- woordigers der geallieerde staatshoofden -op te richten veranderd hier niets aan. De Times verneemt van haar correspondent te Was hington, dat de militaire leden dezer com missie eventueel slechts een adviseerenden stem zullen hebben en dat de autoriteiten der nationale hoofdkwartieren door deze commis sie niet in het minst wordt beinvloed. Naar het heet, zal de voormalige chef van den Britschen generalen staf Dill als vertegen- woordiger van Koning George VI in deze commissie zitting krijgen. In zuiver politieke kwesties heeft Engeland het laatste woord in de Europeesche sector, daarentegen is uit- sluitend Noord-Amerika competent in den Stillen Oceaan, wat natuurlijk gepaard gaaf met een ernstige verzwakking van den Brit schen invloed in Australie en Nieuw Zeeland. Op het gebied der economische oorlogs- voering wil men overgaan tot de oprichting van een bijzonderen raad, die bindende beslui- ten zal kunnen nemen inzake de aanwending der economische en menschelijke kraehten van iederen staat afzonderlijk. Zoodra deze organisatie een feit is, worden de leen- en pachtwet en alle verdere inter-geallieerde overeenkomsten betreffende materieele onder- steuning opgeheven, om den raad voor econo mische oorlogvoering op dit gebied volkomen de vrije band te geven. Het plan, schijnt te bestaan, om het aan- deel der oorlogsindustrie in de algemeene eeonomie voor alle geallieerde s'aten op het zelfde niveau te brengen. Dit beteekent, dat de beperkjngen in het particuliere leven in alle geallieerde staten aan elkaar gelijk wor den gemaakt. Het geproduceerde oorlogs- materiaal wordt daarheen getransrporteerd, waar er naar het oordeel van den genoemden raad, de meeste behoefte aan bestaat. Hoe deze inter-geallieerde samenwerking financieel geregeld zal worden, is nog niet bekend. De Times legt er den nadruk op, dat in het kader van deze nieuwe samenwerking Engeland niet alleen wapenen uit Noord- Amerika zal ontvangen, maar ook op fcijn beurt wapenen aan Noord-Amerika zal moe ten leveren. Het ligt in de bedoeling de fa bricate van de belangrrjkste wapenen zoo te concentreeren, dat sommige in Engeland, an dere in de Vereenigde Staten worden ver- vaardigd en dat er tusschen beide j and en een soort ruilhandel bestaat. OMSINGELING VAN DE BRITSCHE TROEPEN IN SELANGOR GAANDE. Domei meldt uit Tokio Volgens de laatste berichten zijn de Japan ners doende met een waaiervot-mi'ge omsin- geling over- 150 km van de Britsche strijd krachten, die onder persoonlijk bevel van Sir Henry Pownall gestationneerd zijn op zekere sterke Britsche bases in den staat Selangor. De Britsche nieuwsdienst meldt uit Singa pore, dat Japansche „guerilla-strijders" die door de Tengi-moerassen naar het Zuiden op- rukken, een verdere verplaatsing van het Britsche front tusschen Ipo en Kwala Loem- poer, de hoofdstad van Selangor, hebben af- gedwongen. In Oost-Malakka hebben Japansche afdee- lingen de stad Kwantan met vliegveld bezet, waardoor Singapore, dat ruim 250 km naar het Zuiden ligt, binnen het bereik van de Ja pansche jagers komt. Naar het heet, hebben $e Japanners al de omgeving van Kwala Selangor aan de mon- ding van de rivier Selangor op 55 km ten Noord-Westen van Kwala Loempoer bereikt. Volgens den Britschen berichtendienst is de toestand op Malakka zeer emstig. ,,Wij ver- liezen zeer veel troepen", aldus de berichten dienst, „wij hebben op Malakka bittere erva- ringen opgedaan en dat zal nog zoo blijven". TAPiANSOHE SUCCESSEN IN DE LUCHT. Het Japansche hoofdkwartier heeft mede gedeeld, aldus Domei, dat Japansche bom- menwerpers sinds 2 dezer aan het front van de Philippijnen 146 vrachtauto's hebben ver nield en tlen schepen in den grond geboord. Naar het D.N^B. uit Tokio meldt heeft de woordvoerder van het bureau van inlichtingen op de persconferentie verklaard, niet precies te kunnen zeggen, waarheen de Philippijn- sche regeering gevlucht is. Hij was echter van meening, dat de vooraanstaande personen zich naar Corregidor hebben begeven. Het A.N.P. (meldt uit Ankara: In het officieuze Turksche blad Ulus publi- ceert de hoofdredacteur, afgevaardigde Atay, een interessant artikel over verdeeling van de kraehten op de wereld, zooals deze zich tegenwoordig begint af te teekenen. Aan den eenen kant, aldus Atay, staan de mogendheden van het anti-Kominternpact, aan den anderen het bolsjewistisch-democra- tische front. Het anti-Kominternfront is vastberaden, straf georganiseerd en goed voorbereid en het is meester van het initiatief. Het boIsjewistisch-democratische front is daarentegen weinig gesloten en'niet in dezelf- de richting georienteerd. In dit front bevin- den zich regeeringen van staten, die, in den loop van de militaire acties zijn bezet, dus voor de oorlogvoering niet meer in aanmer- king komen. Voorts zijn daarin staten op- genomen, die op geenerlei wijze voorbereid zijn op den oorlog en derhalve evenmin door hun kracht gewicht in de schaal leggen. Als in dit pas begonnen jaar 1942 de Japan ners kans zien op nieuwe overwinningen in de, Stille Zuidzee en de Duitschers den Rus- sischen veldtocht ten einde kunnen brengen, zijn de kansen voor het bolsjewistisch-demo- cratische front klein. Dat weet men zoowel te Berljjn als te Tokio. Het anti-kominterh- front zal dus in de komende maanden in het besef van zijn kans alle kraehten verzame- len om den oorlog tot een gelukkig ,einde te brengen. Critiek op de verklaring van Washington. Het A.N.P. meldt uit Ankara: In de Turksche pers komt felle kritiek op de verklaring van Washington tot uiting. Een der afgevaardigden, Junis Nadi, schrijft in de Cumhuriyet, dat de overeenkomst van Was hington geen vredes-, maar een oorlogs- document is. Het stelt alien teleur, die had den gehoopt, dat van Washington uit de vrede eens vergemakkelijkt zou kunnen wor den. Eigenlijk wordt door dit document iedere compromisvrede uitgesloten, aldus Nadi, want het behelst vredesvoorwaarden, die geen staat kan aannemen, als hij zichzelf niet wil opgeven. De verantwoordelijkheid voor dit document komt uitsluitend op rekening van de Angel- saksische mogendheden, want deze hebben ondanks de 26 onderteekeningen alleen den stoot gegeven tot de opstelling van het docu ment van Washington. DE DOOD VAN PARINGAUX. Het D.N.B. meldt uit Parijs. De Parijsche pers geeft algemeen uiting aan het stellige vermoeden, dat Paringaux, de secretaris-generaal in het ministerie van binnenlandsche zaken, die dood werd aange- troffen op de rails tusschen Parijs en Troyes, het slachtoffer is geworden van een aanslag die door Engelsch-Amerikaansche agenten eigenlijk tegen den minister van binnenland sche zake, Pucheu, werd voorbereid. Als bewijs wordt het feit genoemd, dat de En gelsche en de Amerikaansche radio reeds het bericht van een aanslag op Paringaux ver- spreidden op een tijdstip, toen de dood van •dezen ambtenaar voor het Fransche publiek nog onbekend was. In de Londensche radio was het bericht over den aanslag, naar de bladen opmerken, vergezeld gegaan van de aanhaling eener verklaring van koionel Brit: ton, die onlangs gezegd heeft, dat verraders als Pucheu een zeer gewaagd spel spelen. Bovendien zou de reis, waarbij Paringaux den dood vond, oorspronkelijk door Pucheu onder nomen worden. Op het laatste oogenblik, al dus de Parijsche bladen, had Pucheu de reis overgelaten aan zijn secretaris-generaal. Naar uit een oproep blijkt, wellke in de Pa rijsche pers is gepubliceerd, heeft de Fran sche politie het onderzoek over het geval Pa ringaux geopend en zoekt zij getuigen, die zich op 4 Januari in de rijtuigen eerste en tweede klasse van den trein Parijs-Troyes be-, vonden hebben. Van Wavell zal het onrnogelijke worden geeischt. (V.P.B.) De Duitsche pers houdt zich nog steeds bezig met dc benoeming van generaal Wavell tot opperbevelhebber in het Verre Oosten over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van Noord-Amerika, Enge land, Ned. Oost-Indie en Australia. Men staat op het standpunt, dat van Wavell practisch het onrnogelijke wordt ge eischt. Hij moet het Empire, de posities der Vereenigde Staten in het Verre Oosten, Nederlamdsch Oost-Indie en Australie redden, nadat door de in het verleden begane fouten en het doortastend optreden van Japan de belangr ijkste uitgangsstellingen reeds in han den van den tegenstander gevallen zijn en hem niet voldoende strijdkrachten ter be- schikking staan om de oprukkende Japan ners tegen te houden. Wavell heeft in New Delhi, waar hij tot nu toe zijn hoofdkwartier had, een afscheidscon- ferentie gehouden voor de pers. Terloops noemde hij zijn nieuwe taak een groote eer, om verder uitsluitend den nadruk te leggen op de verantwoording, welke hij thans draagt. ,,De situatie zal nog belang- rijk slechter worden, voor dat er een wending te verwachten is", constateerde Wavell, om daar in een adem aan toe te voegen, dat het ,,niet mogelijk is om met een slag een ver andering in de situatie te forceeren". Hij beschouwt het als zijn taak, ,,met dat- gene, wat wij hebben, stand te houden tot wij onze kraehten voor een tegenaanval gecon- centreerd hebben". Wavell schijnt zijn nieuwe hoofdkwarUer niet te Singapore te willen vestigen, qnjidat deze stad reeds te zeer een oorlogszone is geworden. Of hij gehoor zal geven aan de wenschen der Ned. Oost-Indische regeenng en hij zijn hoofdkwartier te Batavia zal 00- slaan, is nog niet bekend. MAATREGELEN OP IJSLAND. Het D.NJB. meldt uit Kopenhagen: De Uslandsche autoriteiten htb.ber. naar bekend wordt, de volgende maatvegelen ge- nomen 1. instelling van een commissie van bhdvr- zoek naar den invloed van de vreemue solda- ten op de volksgezondheid 2. voorbereiding van een wet tot wegigi- ding van de vrouwelijke jeugd uit Reykjavik en andere havenplaatsen, die toegankelijk zijn voor de bezettingstroepen. Verder ligt het in het voorneme 1 een Corps vrouwelijke politie op te richten tot c rntrole van de betrekkingen tusschen de soldaten van de Engelsch-Amerikaanschc bezettings troepen en de vrouwelijke' IJslandsche bevol king. HET AANHOUDEN VAN STIKKK> EN OSSEN IN ZEELAND. De Rflksveeteeltconsulent voor Zeei&nd schrgft ons het volgende: Sedert 1 December 1940 is een nieuwe regeling getroffen voor de levering van stie- ren en ossen die geboren' zijn v66r 1 Decem ber 1940 en voor stienkalveren, die aa I December 1940 geboren werden of worden Voor Zeeland zullen voor deze twee groepen wat levering en doorhouden betreft regeien worden gesteld die afwijken van de alge meene omdat in de gemengde bedrrjver. ma Zeeland voor deze dieren ruim bedrijfsvoedsel beschikbaar is. Deze bijzondere voarschriften zijn nog niet definitief vastgesteld. Ze zullen binnenkort aan de veehouders worden medegedeeld. In afwachting daarvan is bet raadzaam geen jonge vodr 1 December 1940 geboren stieren en ossen aan de Centrale te leveren. Eir be staat mogelijkheid, dat deze dieren op de bedrijven mogen blijven tot ze normaal rijp zijn. DE LANDSTAND EN DE LANDARBEIDER. Thans worden beider belangen behartigd. Een kenmerkend verschil tusschen den pas opgerichten Nederlandschen Landstand en de vroegere landbouworganisaties is wel, schrijft men aan het Handelsblad, dat eerstgenoemde zich ook het lot van den' landarbeider aan- trekt. De landarbeider tocb behoort uit hoofde van zijn functie in den Ned. Landstand thuis„ ter- wijl voorheen voor hem binnen de niuren van de boerenorgamsaties geen plaats was inge- ruimd. Boer en arbeider waren twee verschil- lende begrippen. Ieder van hen streed voor zijn eigen belangen en veeial meende men, dat deze belangen tegenstrijdig waren. De boer was angstig voor hooge arbeidsloonen en de arbeider van zijn kant streed met alle middelen, die hem ter beschikking stonden. am betere levensvoorwaarden te verkrijgen. Van een samengaan, van een samenstrjjden voor een gemeenschappelijk doel was geen sprake hetgeen trouwens noch den boer, rioch den arbeider zwaar aangerekend kan worden, omdat het nu eenmaal niet tot den geest van den tijd behoorde, het saamhoorigheicLsgevoel aan te kweeken. Eerst t'hans door de opneming van den boer en arbeider in den landstand is het beginsel van deze saamhoorigheid in het be- drijf vastgelegd. Het boerenbedrrjf vereischt van alien, die er werkzaam zijn, volledige overgave aan de hun opgedragen taak. Een goed boerenbedrjjf zonder goede boerenarbei- ders is niet bestaanbaar. Maar- er is meer, want het is niet voldoende, dat de hulpkrach- ten op het boerenbedrijf goed htm plicht doen, neen, zij moeten eigenlijk volledig „boer" zijn en den boer kunnen vervangen. De be6te kraehten onder de landarbeiders zijn daartoe dan ook inderdaad in staat. Zoo zien we, dat landarbeiders zich opwerken tot boer, maar ook oemgekeerd, dat het in den aard qgr 'din- gen besloten ligt, dat boeren-zonder-iand weer landarbeider worden. Dat de landarbeider dan ook g'elijkgesteld is met den boer is niet geschied uit economi sche overwegingen, doch een geyolg van een anderen en nieuwen geest, waaruit de land- stand geboren is en waar degenen, die de voedselvoorziening van ons volk verzorgen, thans tezamen gefbundeld een geheel zullen vormen. Boer en arbeider zullen in den landstand hun belangen gelijk behartigd zien. EENIGE NUTTIGE VVENKEN. Nieuwe kousen moeten v6or het gebruik steeds gewasschen worden of eenige uren in. lauw water met azijn gezet, daarna uitge- spoeld. Men wringt ze nimmer, doch diukt ze uit in een handdoek en bangt ze daarna op een schaduwrijke plaats buiten te drogen. Gummikousen, die meermalen op dokters- atdvies gedragen moeten worden en waar we in dezen tijd bijzonder zuimg op moet.en zijn, maakt men schoon aan binnen- en buitenzijde met vetvrije poeder. Zijden kousen bouden zich lang go.ed. mits men ze goed behandelt en ieder paar, voor dat men ze gaat dragen, eenige minuten (on geveer vjjf) in koud water laat staan. De kleur houdt zich beter en het weefs.el wordt soepeler en biedt meerdere weerstand. WSldleeren schoenen, eeintuurs en hand- schoenen maakt men schoon met zaagsel, dat men in den oven verwarmd heeft. Men brengt het met een schoon doekje op het leer en wrijft het voorzichtig af, daarna gaaf men er met fijn schuurpapier over. Het is zeer verkeerd om melk met groote slokken naar binnen te werken, aangezien dit aan de spijsverteringsorganen te zware eiscben stelt. Melk is niet alleen om dorst te lesscliren of om te drinken, omdat men het smakelijk vindt, doch het is in de eerste plaats een voedingsmiddel. Vooral de kleirre kinde- ren, die nog voile melk krijgen, moeten deze met kleine slokjes en tussehenpoozen drir.ken. Flesschen en glazen, waarin melk geweest is, moet men eerst met koud water omwas- schen, daarna, wanneer de melk verwijderd is, wascht men ze in warm water. Zuigelingen moeten in de eerste maanden zooveel mogelijk afgezonderd worden gehou den, weinig indrukken van buitenaf opdoen en niet door radio of scherpe geluiden opge- schrikt worden, zoodat ze zooveel mogelijk slapen. Het liggen op de zij is beter dan op den rug en omwisselen is hierbij gewensAt.. Martha Bos.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 6