ABDUSmjP Ter Neuzensche Courant Stnjd en Overwinning Binnenland Buitenland 7 egfinHO EST, VERKOUDHEID. BRONCHITIS Vr|tfag 9 Januari 1942 No. 10.316 TWEEDE BLAD WERELDDEELEN OP DRIFT. FEUILLETON Dr. Burmesters s hYerp/ds teste Hoestsitoop VAN Hoe de leuzen ook mogen klinken, waar- onder volkeren oorlog voeren, het gaat, sclirflft de N. R. Crt., om hun bestaan. De overwinnlng is een machtig middel ter ver- zekering van de voorwaarden, die bet voort bestaan mogelijk maken. Maar de uitdruk- king ,,Pyrrlius over-winning" is er om er ons aan te herinneren, dat deze voorwaarden niet in de overwinning zelve besloten liggen. De overwinnlng, welke de geallieerden in den vorigen wereldoorlog tenslotte behaald heb ben, is evenmin voldoende geweest om de voorwaarden voo'r bun voortbestaan te ver- zekeren; rij bleven zich in den daaropvol- genden vrede bedreigd gevoelen op een wijze, welke de hervatting van den oorlog onver- mijdelijk beeft gemaakt. En boewel het einde van den strijd nog onafzienbaar ver is, wor sen de voorteekenen steeds onbedrieglijker, dat hij zal eindigen in een veranderd mereld- beeid, dat veer het voortbestaan van de vol keren, welke in den strjjd betrokken zijn, be- langrrjker is dan de eenvoudige vraag naar de overwinning. Voor hen, die htm hoop nog altijd op een Angelsaksische overwinning gevestigd hou den, in de verwachting, dat deze op zichzelf de voorwaarde van voortbestaan zou zijn, is het in het bijzonder zaak op de teekenen van het .uur te letten. Zij toch zullen zich moe- ten vergewissen, dat de veranderinggn in het wereldbeeld, waaraan zulk een overwinning hen blootstelt, misschien nog ingrijpender zijn dan die, welke door een Duitsche overwinning zouden worden bedongen. Een Duitscbe overwinning: dat beteekent de bevestiging van een vereenigd Europa, onder leiding van het Duitsche volk, waar- mede andere Germaansche volkeren zich mis schien in lotsgemeenschap zullen hebben ver eenigd. Maar in welken vorm ook, de volke ren van Europa zullen hun souvereiniteit moeten prijsgeven voor een nieuwe staatkun- dige orde, welker bestaansvoorwaarden voor ieder volk afzonderlijk zich niet zoo maar ineens laten aflezen. •Een ding echter is overduidelijk: op zich- zeif is de vereeniging van Europa voor al zijn volkeren winst. Dat is het reeds uit een oog- punt van oeconomische en technische ontwik- keling. Zij is dat nog des te meer, wanneer men er op let, dat in een wereld, naar den totdusver gevolgden trant als een huishou ding gezien, het zwaartepunt zich toch al en onder invloed van de oorlogvoering in ver- sneld tempo van Londen naar Washington verplaatst en dat het behoud van de Europee- sche welvaai't en van het aanzien van de Europeesche cultuur slechts kan worden ver- zekerd door de vorming van een krachtig tegenwicht dat binnen een systeem van levensruimten, als de Drie mogendheden het zich denken, zeer wel te verwezenlijken valt. De verschuiving van het zwaartepunt in de wereldhuishouding volgens oud begrip betee kent, dat reeds niet meer Engeland den oorlog kan winnen, maar dat het op zijn best de vruchten kan plukken van een Angelsaksische overwinning onder Amerikaansche signatuur. Dat beteekent tevens de onthinding van het Britsehe Rjjk. Deze ontbinding was in zekeren zin ai lang gaande door de zelfstandig wording van de dominions. Dat proces verandere echter tot dusver nog niet aan het feit, dat al deze dee- len toch op EIngeland georienteerd bleven. Tot dat daar nu, voor het oog betrekkelijk plotseling, een omslag in gekomen is en om zoo te zeggen van zelf, zonder dat men pre- cies kan zeggen, hoe het in zijn werk is ge- gaan. Canada en Australie hun peiling op Washington zjjn gaan nemen. Mien herinnert zich, hoe kort na de aan- komst van Churchill te Washington Roose velt een verklaring heeft uitgegeven, volgens welke voor de wapenproductie van de Ver eenigde Staten en Canada een gemeensehap- peltjke commissie in wording was, welke alle v-olmachten zou hebben om de oorlogsinspan- ning van beide landen te vereenigen. Dat was meer dan in dezen oorlog tusschen Enge- land en Canada mogelijk was geweest. Voor den^duur van den oorlog zullen er tusschen de Vfereenigde Staten en Canada geen gren- zen bestaan. En daama Terwijl het bezoek van Churchill nog niet ten einde is, komt daarbij nu nog het bericht van een militair bondgenootschap, dat tus schen de Vereenigde Staten en Australie op komst z»u zijn. De Vereenigde Staten zouden zich verplichten de bescherming van Australie o-p zich te nemen en de Australische regee- ring zou van haar kant accoord gaan met de vestiging van Amerikaansche gamizoenen, vloot- en luchtsteunpunten op het Australi- sehe vasteland en op de eilanden. De vloot- basds Port Darwin wordt onmiddellijk aan de marine der Ve"reenigde Staten afgestaan. Ja, op de Britsehe eilanden zelf zullen de Amerikaansche troepen steunpunten innemen. Wanneer men zich dit goed indenkt, beseft men ook, wat men achter de vage mededee- lingen omtrent hetgeen minister Eden te Moskou verhandeld heeft, zoeken moet, die ,,nauwe politieke samenwerking", welke de Times het pendant genoemd heeft van de nauwe samenwerking, welke zich zoo snel tusschen Engeland en de Vereenigde Staten ontwikkeld heeft. Elke gezonde toekomstige politiek, aldus de Times, moet Engeland in staat stellen met Europa eenerzijds en met de overzeesche lan den anderzijds de nauwste betrekkingen van vriendschap en practische samenwerking te onderhouden. Bemoeiing van Engeland met Europa: dat is, waarop velen nog him hoop gevestigd hou- den, ook wanneer zij Moskou niet ver genoeg weg kunnen weten te liggen. Maar volgens de Times is de beslissing reeds gevallen, dat een pact met de Sovjet-Unie een bijvend be- standdeel van de Engelsche politiek zal uit- maken. „Leiding van deze beide landen in aangelegenheden, welke Europa aangaan, wordt door de groote democratieen verwacht en volkomen goedgekeurd. Het is daarom in de hoogste mate gewenscht, dat de latere organisatie van Europa nog tijdens den oor log door de Britsehe en Russische staatslieden en natuurlijk niet door dezen alleen, emstig zal worden overwogen en besproken". Daar wordt nog aan toegevoegd, dat deze opbouw van een nieuw Europa zoowel een miiitaire als een oeconomische organisatie vereischt. Nu kan men natuurlijk toch nog blijven rneenen, dat Engeland het in dit verband voor het zeggen zal hebben, maar dan moet men zijn oogen toch wel heel stijf sluiten voor het feit, dat het betrekken van de Sovjet-Unie in de Europeesche zaken van Engelsche zjjde zulk een verbazingwekkende concessie is, dat men ook ten aanzien van de gevolgen maar niet te veel van Engeland moet ver- wachten. Dus wordt het altematiefeen door de Sovjet-Unie geordend Europa. Zeiden we in den aanvang te veel, toen we schreven, dat een overwinning van de partij, welke men gekozen heeft, nog niet voldoende is voor de verzekering van de voorwaarden, waaronder men zijn voortbestaan veilig acht Achter een nederlaag van Duitschland staat het land der Sovjets en niet ESngeland als redder van Europa"! Roman van HANS HIRTHAMMER (Nadruk verboden) 50 -,,Ach, die jurk!" antwoordde Marlene. „Ik heb er lang genoeg voor moeten sparen. Alsof jij zoo zuinig bent! Reken maar eens ujt wat jij iedere maand verrookt!" Zij wist heel goed, dat dit maar een be- trekketftk klein bedrag was. Hij rookte de goedlkoopste sigaretten en beperkte zich daar bij tot slechts enkele per dag. Tenslotte lokte het eene woord het andere uit, beiden voelden zich nu gekrenkt en de woordeiawisseling groeide tot een heftig dis- puut. Innerlijk boezemden hun onr'edelijke woede en onbeheerschtheid hun angst in, maar daar de een niet voor den ander wilde ondeT doen, zweepten zij elkaar op, de weder- zijdsche uitvallen werden steeds heftiger, tot eindelijk Lorenz, in het nauw gedreven, het woord er uit flapte, dat zijn levenskameraad als een vuistslag moest treffen. ..Waarom blijf je dan hier?" riep hij in zin- looze woede. ,.Het zou een opluchting zijn als je ging. 1k heb er genoeg van!" Mariene stond een oogenblik star van ont- zetting. Een doodelijke bieekheid overtoog VrrAMINE ALS „RAOE" EN ALS NOODZAKELI.JIflHEID. Schrijvende over ziekten, die in oorlogstijd dreigen, o.a. ten gevolge van het tekort aan vitamine C, maakt Dr. Banning, hoofdinspec- teur van de Volksgezondheid in het ,,Tijd- schrift voor ziekenverpteging" enkele- behar- tigenswaardige opmerkingen over onze voe- ding, welke wij hier laten volgen: -„In het voorjaar, zomer en herfst kan de voeding zoodanig zijn, dat een ieder, ook de minder-welgestelde, voldoende vitaminen krijgt toegevoerd. Moeilijk, vooral wat vitaminen C betreft,- zijn de maanden Januari tot April. Toch is ook dan, bij een juiste keuze en een juiste bereiding der voeding, de kans op on- gelukken niet zoo heel groot. Wij zien, vol gens mij veelal ten onrechte, tegenwoordig een ware vitamine-rage onder het publiek op- treden. In hoeverre deze rage wordt gesti- muleerd door vitamine-bereidende industries, vermag ik niet te zeggen, maar toch wil ik hier met klem wijzen op het belang van vitaminetoevoer door onze natuurlijke voe- dingsmiddelen. Het gaat er om het meeste profit te hal-en uit de gedisitribueerde voedingsmiddelen. In groote trekken geschetst, kan men het doe-1, dat bij de regeering voorstaat, n.L het zoo goed mogelijk behouden van een behoorlijken gezondheidstoestand van het Nederlandsche voik bevorderen door: le. Een goede voedselkeuze, in overeen- komst met het inkomen. Men koope de voe dingsmiddelen van het seizoen; zoogenaamde primeurs zijn bijna voor iedereen onbetaal- baar. Versche groente geniet de voorkeur boven conserven. 2e. Een goede bereidingswijze. Aardappe- len in de schil gekookt bevatten meer vita- mine C dan geschilde. Bovendien geeft het een besparing van p.m. 20 pet. Kort koken en met heel weinig water opzetten van aard- appelen en groente "laat ook minder vitamine C verloren gaan. Groentenat bevat nog be- lafigrijke voedingsstoffen. Men gebruike dus het groentenat en gooie het niet weg. Opgewarmde kliekjes hebben veel van. hun oorspronkelijk C-gehalte verloren. Koop dus zoodanig in, dat er niet of bijna niet ,,ge- kliekt" beho^ft te worden. 3e. Bruinbrood is be ter dan wittebrood. Taptemelk is in tegenstelling tot veler mee- ning een voedsel, dat nog waardevolle stotffen bevat. 4e. Gebruik van tijd tot tijd een rauwen maaltijd. 5e. Goede eiwitbronnen zijn niet alleen vleesch, visch, kaas, eieren, voile melk, maar ook taptemelk, aardappelen, peulvruchten, enz. 6e. Het oog wil ook wat, een smakelrjk opdienen der spijzen heeft zeker invloed op de spijsvertering. 7e. Een goed humeur is belangrijk: de huisvaders mogen niet mopperen over ..die nare aardappelen in de schil" of over ,,dat rauwe hapje"; zrj mogen bedenken, dat de huisvrouw al genoeg moeite moet doen om vader en de kinderen zooveel mogelijk te laten profiteeren van de gedistribueerde voe dingsmiddelen. haar gezicht en bijna was in deze laatste mimiut nog alles goed geworden. Had haar smart zich in tranen geopen-baard, dan zou Dorenz op het zelfde oogenblik tot rede zijn gekomen. Het was echter een geheel nieuw gevoel, da-t haar plotseling beheerschte, een roes, een onweerstaanbare drang om zich te laten getden, haar trots en haar kracht te toonen. .,Goed, dat ik het weet!" zei ze. ,.Het is goed, dat je me eindelijk eens rondurt de waar- heid zegt. Ik zal je niet langer lastig vallen." Beiden ging het hun op dit oogenblik door het hoofd, waarom zij elkaar op zoo'n dwaze manier treiterden. Beiden beseften ze ten voile, dat een enkel woord voldoende zou zrjn om hen weer tot elkaar te brengen. Elk voor zich verlangde naar dit woord, maar geen hunner sprak het. ,,Goed, goed!" zei Lorenz, kwasi gedeci- deerd, „ga maar! Maar de jongen blijft bij mij. daar zijn we het, .hoop ik, over eens!" Zij wist ook dezen aanval op haar moeder- hart te verdragen. ,.Voor mijn part!" klonk het moedig. ,,Ook daarmee kan ik mij ver eenigen." Terwijl zrj hem verzekerde, hoe goed zij het nu brj mevrouw Helling zou hebben geen ergernissen over Hansje's kapotte kousen, geen slapelooze nachten meer, geen zorg. hoe zij van hun armzalige inkomsten moest r*ond- komen terwijl zij op deze wtjze zichzelf moed trachtte in te spreken, vroeg zij zich in hulpelooze verwarring af, wat dit nu alles eigenlijk te beteekenen had. Was nu werke- lijk alles afgeloopen? Zouden haar het kind en de man, dien zij lief had nu werkelijk worden ontnomen? DE NIEUWE ORGANISATIE VAN HANDEL EN AMBACHT. Ee veiplicnte insehryving. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De nieuwe zelfstandige organisatie ter ont- wikkeling van het bedrijfsleven is in wording. Deze zal, zooals reeds meermalen is bekend •gemaakt, worden ingedeeld in zes hoofdgroe- pen: industrie, ambacht, bandel, bankwezen, verzekeringswezen en verkeer. Reeds is de hoofdgroep Industrie met haar vak- en onder- vakgroepen samengesteid. Ook op het terrein der overige hoofdgroepen is de opbouw der nieuwe organisatie ijverig ter hand genomen. Ieder, die den handel of eenig ambacht uit- oefent, is de plicht opgelegd zich te laten in- sclrrijven. Deze aangifte is een voorbereiden- de maatregel en moet geschieden bij een cen- traal punt en gelijktijdig voor alle ondeme- mingen. Een belangrijk gevolg van dit voor- schrift is, dat ondememingen, welke onder meer dan 4en groep moeten worden georga- niseerd (b.v. groot- en kleinhandel of klein- handel en ambacht), in den regel met eenmaal inschrijven kunnen volstaan. Dat geeft een niet onbeteekenende vereenvoudiging vodr het bedrijfsleven, maar ook voor de organisatie- commissie, welke de opdracht heeft de nieuwe corporatie tot stand te brengen. De te ver- werken stof komt meer overzdchtelgk bijeen en stelt gemakkeljjker in staat tot het ver- krjjgen van het inzicht, dat bij de toekomstige indeeling dient te worden gevolgd. Hoe deze indeeling zal uitvallen is thans nog niet te zeggen. Wel is voor de inschrij- vingen, waarbij de Kamers van Koopbandel het intermediair en voorlichtend orgaan vorm- den, voor de ondememingen een zekere rubri- ceering gevolgd,n.l. bedrjjven met een omzet minder dan 5000 van 5000 tot 25.000 en van boven 25.000, maar deze drieledige on- derscheiding stelt niet instaat vooruit te loo- pen op de toekomstige organisatievorming. De voorloopig ingewonnen informaties be- doelen slechts het orienteeren omtrent de be- staande toestanden te vergemakkelijken. De eindvorm voor den opbouw van de hoofd groepen Handel en Ambacht zal eerst later, na gezette overweging en studie, kunnen wor den bepaald. Tot den handel worden gerekend: de groot- handel, de koloniale producenten, de tusschen- personen en de kleinhandel. De gekozen om- schrijving is, gelijk belanghebbenden reeds hebben kunnen constateeren, zeer ruim. Daaruit valt af te leiden, dat men te doen heeft met een regeling van ingrijpend karak- ter. Er onder valt de geheele detailhandel, hetzij deze wordt uitgeoefend in een winkel, in een gesloten huis, op de markt of door venten op straat. Met name dit laatste strekt zich zeer ver uit. Elke venter van visch, groenten, bloemen, petroleum, enz. is als on- dememing in den handel onderworpen aan den inschrijvingsplicht. Deze plicht rust eveneens op den geheelen groothandel in welken vorm ook uitgeoefend. Import, export en grossierderij zijn van dezen plicht in geen enkelen vorm uitgesloten. Ook het begrip ambacht is in breede be- teekenis genomen. Daartoe wordt niet alleen geacht te behooren hetgeen men van ouds ambacht pleegt te noemen, maar ook de in modernen vorm uitgeoefende kleinnijverheids- bedrijven vallen er onder. Het fabriekmatig uitgeoefende bedrijf valt er echter buiten. Dat wordt beschouwd als industrie en daar om zijn van de verplich'ting tot inschrijven ontheven alle ondememingen en ondememers die reeds bij een der tot de hoofdgroep Industrie behoorende ondergroepen zijn ge organiseerd. Voorloopig worden tot het ambacht ook gerekend de z.g. dienstverleeningsonder- nemingen: glazenwasscherrjen, zuiverings- bedrijven, schoorsteenvegersbedrijven, begra- fenisondememingen e.d. Verkeers- of trans portondernemingen (b.v. autobusondernemin- gen, bode- en bezorgingsdiensten) vallen hier buiten, omdat ze tot het verkeer behooren. In den geest van de gegeven voorschriften worden voorts als tusschenpersonen be schouwd alien, die hun bemiddeling bij de totstandkoming van handelstransacties ver- leenen. Dat is dus weer zeer ruim gesteld, zoodat b.v. ook makelaars in onroerende goe- deren e.d. er onder vallen. Wie zich aan zijn inschrijvingsplicht op eenigerlei wijze onttrekt, loopt gevaar voor een ernstige straf tot ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste f 10.000. Ook het niet naar waarheid invullen van een formulier wordt als overtreding beschouwd. NEDERL-INDISCHE DUIKBOOT VERLOREN GEGAAN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In een communique, dat in Batavia werd uitgegeven, wordt medegedeeld, zoo meldt de Associated Press, dat een Nederlandseh- Indische duikboot verloren is gegaan. Deze duikboot was ter bescbikking gesteld van den opperbevelhebber der Britsehe vloot in de wateren van Oost-Azie. EENHEID IN DE RADIO WERELD. Een gids, voor een oinroep. In de laatste week van het jaar, dat thans achter ons iigt, werden talrijke periodieken voor de laatste maal gedrukt. Ook de oude omroepbladen verschenen voor het laatst. In hun plaats zag een nieuwe uitgave het licht, de Luistergids, het blad van de Neder landsche Omroep. Lorenz verging het niet anders. Ook hij had maar al te graag met een verlossend woord aan deze dwaze scene een einde ge maakt, maar hij was als verlamd door het nieuwe en het ongewone. Hij zag alles als een onzinnige caricatuur, zijn mannelijke ijdel- heid had hem volkomen in haar maeht en hij was dwaaS genoeg zichzelf voor te houden, dat hier het noodl.ot de hand in het spel had, een macht, waartegen hij zich niet kon en mocht verzetten. Mariene pakte hdar koffer. Hij had kunnen zien, dat zij de helft vergat, dat zij deze ge heele bedrijvigheid allerminst au serieux nam, maar Lorenz lette daar niet-op. Hij rookte onverschillig een sigaret en toonde zich in alle opzichten de sterkere man, die het ernstig meemde met zijn wooi'den en die den moed had de consequenties daarvan te aanvaarden. Zij mocht gaan, als ze dacht, dat ze het bij mevrouw Helling zooveel beter had. Hij zou haar niet tegen houden. Ze moest maar eens ervaren, wat het was op eigetn beenen te staarr. Die dwaze stijfkoppigbeid zou zich wel wreken. Over een paar dagen kwam ze wel weer op hangende pootj-es terug, als haar trots wat geluwd was en ze haar onrecht had ingezien. Tot de laatste minuut hoopte Mariene, dat Lorenz het verzoenende woord zou spreken. Een enkel woord je maar en dat heele malle gedoe zou voorbij zijn -geweest. Hij zweeg echter. Toen nam zij haar kof fer op en ging, haar lippen vast opeen ge- kiemd, naar de deur. Lorenz drukte zijn sigaret in het aschbakje uit. ,,Als je het een of ander vergeten mocht De geboorte van dit nieuwe blad is een symbool. De oude omroepgidsen immers waren de laatste overblijfselen van de tijd, die thans achter ons ligt. Zrj moesten verdwijnen, zoo als de verschillende omroepvereenigingen ver dwijnen moesten, om plaats te maken voor 66n omroep, die los staat van partjjen en stroomingen, doch er slechts is voor het volk en door het volk. Het is echter niet gemakkelijk, om zich steeds zonder meer los te maken van het oude. Er is immers een ontzaglijk stuk werk verricht op het gebied van de radio-omroep. Wanneer wij voor de indrukwekkende omroep- gebouwen in Hilversum staan en bedenken, dat dit alles uit het particuliere initiatief van enkelen is ontstaan, dat dit alles zijn oor- sprong vond in'een oude schuur, nog maar enkele tientallen jaren geleden, toen een kleine groep pioniers de Hilversumsche Draadlooze Omroep stichtte, dan kuxmen wij begrjjpen, dat het sommigen niet gemakke lijk valt, zonder meer afstand te doen van het. oude. Wij kunnen echter niet blijven aarzelen op den grens tusschen twee werelden. Een nieu we tijd ligt voor ons, een nieuwe- tijd met nieuwe waarden. Er mogen onder ons zijn, die het oude betreuren, er is nog meer reden om zich te verheugen. Stuk voor stuk vallen de muren, die ons volk onderling verdeeld hielden en wij zien hoe een nieuwe eenheid wordt geboren. Het gaat niet altijd eenvou- dig, het gaat niet zonder schokken. Eenheid komt niet altijd even spontaan tot stand, maar wordt, zooals in het geval met de verdwenen omroepbladen, geboren uit nood. Wanneer er geen papierschaarschte was geweest, zou de nieuwe Luistergids yermoedelijk nog niet verschenen zijn. Het is daarom, dat wij de geboorte van dit nieuwe blad een symbool noemden. Wij zien hier weer, dat, wat uit nood ont- staat, dikwijls veel goeds in zich bergt. Zoo is het ook met de eenheid van ons volk. In dagen van voorspoed wordt deze eenheid in naam beleden, doch eerst in. dagen van nood kan zij werkelijkheid worden. De nieuwe Luistergids is geboren uit nood. Twee dagen immers voor het ter perse gaan, moest de naam nog worden vastgesteld en tijdens de Kerstdagen ontwierp een teekenaar in den haast een kop voor het blad. Het blad is inderdaad een eersteling, met alle fouten van een jonggeborene, maar ook met alle moge- lijkheden voor een krachtigen groei. Het blad zal, juist door de gedachte aan de eenheid, waarvan het min of meer een sym bool is, niet alleen aan de behoefte van ons volk beantwoorden, doch ook nieuwe behoef- ten scheppen. (V.P.B.) OM SINGAPORE. De beschouwing over het gemeenschappe- lijk commando behoeft, schrijft de N. R. Crt., aan de hand van nadere berichten nog eenige aanvulling. Het gebied, waarover het zich uitstrekt, aangeduid als ,,Zuidwest-Pacific", wordt in het officieele communique niet nauw- keuriger omschreven. Reuter meent echter te weten, dat het Malakka met Singapore, Nederlandsch-Ipdie en de Philipprjnen omvat. De Pacific-dominions Australie en Nieuw- Zeeland zouden er dan, behalve wat hun aan- deel in de directe verdediging van Malakka betreft, buiten vallen en dit is in overeen- stemming met de strategische situatie van deze landen. Zij vormen als het ware een tweede linie in het Zuidwesten van den Groo- ten Oceaan, zoolang de Japansche hoofd- actie beperkt blijft tot de Zuid-Chineesche Zee en haar oeve'rgewestern De zelfstandig- heid van Tsjiang Kai-sjek's commando is eveneens begrijpelijk; hij moet den strjjd tegen het Japansche achterland op zich ne men, waar de bedreiging van zijn eigen toe- voerlijnen iigt en daarom breidt het Washing- tonsche communique het begrip van het ,,Chineesche oorlogstooneel" uit tot Indo china en Siam, voorzoover deze gebieden „door de geallieerde legers gebruikt zouden worden". Zoover is het nog niet en voor- eerst wordt het hoofdgebeuren uitgemaakt door den Japanschen aanval op de eerste linie en de verdediging daartegen. Dit maakt de taak van het algemeene commando in den Zuidwestelijken Pacific veel beperkter dan uit deze algemeene kwalificatie op zich zelf zou schijnen en tevens minder gecompliceerd. De loop der gebeurtenissen immers heeft reeds waarbjj slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de siym doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwqnt. Vanouds beproefd by hoest, grlep, bronchitis, asthma. A ICICfZDo bij voorbaat een stekelige vraag opgelost, die by uitstek een vraag voor een gemeenschap- pelijk opperbevel zou zijn geweest: wat moet eerder verdedigd worden, de Philippijnen of Singapore? en sindsdien ging het v66r ailes om het behoud van Singapore. D&ama was het besuit te Washington al snel genomen to meteen stond vast, dat dit opperbevel in Brit sehe handen moest zijn. Zonder Singapore is welke reeks ook van Japansche successen in en rondom de Zuid- Chineesche Zee onvolmaakt en dat bepaalt evenzeer de Japansche inspanning om het te verkrijgen als het belang van de tegenpartij om het te behouden. Japan heeft door zrjn landactie mooie posities aan de Westkust van Malakka verkregen, maar alleen een directe zeeverbinding maakt het mogelijk deze ten voile te exploiteeren. Alleen duik- booten en vliegtuigen kunnen Penang als basis gebruiken en zoo de scheepvaart in den Indischen Oceaan en door de Straat van Ma lakka verstoren, maar men vergete daarbij niet de moeilijkheid om zulk een basis door de jungle heen van de Oostkust af of langs de Siameesche landtong te ravitailleeren. Van een doorgraven van de landengte van Kra, reeds onder normale omstandigheden als een buitengewoon moeilijk werk beschouwd, kan natuurlijk, zoolang de vijandelijkheden duren geen sprake zijn. Ook de centra van de tinwinning liggen aan de Oostkust. Ten slotte strekt zich de offensieve actie-radius van Singapore tot ver in de Zuid-Chineesche Zee uit. Japan moet dus in ieder geval de vesting hebben en de tegenpartij moet haar in ieder geval behouden. Britsehe vliegvelden, uitge- hakt temidden van de wildemis en de rubber- plantages, liggen allerwegen over het schier- eiland verspreid en zouden de Japanners nog veel Zuidelijker komen, dan geraakt de ves ting zelf onder het bereik van een intensieve luch'tactie en wordt de defensie nog verder verzwaard. Met Wavell's aanvaarding van het opperbevel pchjjnt daarom, volgens een bericht van United Press, de methode van de Britsehe oorlogvoering op het schiereiland in beginsel veranderd te zijn. Verdere ver- sterkingen zullen nu worden aangevoerd en de berichten uit Londen geven nadere bijzon- derheden over deze versterkingen. Men kan hieruit opmaken, dat Eden, die al voor het ui'tbreken van het Aziatische conflict in Mos kou verbleef, daar aanvankelijk geconfereerd heeft over de mogelpkheid om een deel van het Sovjet-Russische front met Britsehe troe pen te bezetten. Na den 7en December be- reikte Eden de mededeeling, dat de overbren- ging van land-, lucht- en zeestrijdkrachten naar Malakka en andere Oost-Azdatische oorlogsterreinen dringend noodzakelijk was geworden. Het plan van een Engelsch expe- ditiekorps naar de Sovjet-Unie moest nu na tuurlijk vervallen. Vast kwam toen ook te staan, volgens een bericht, dat in de Frank furter Zeitung wordt overgenomen, dat In die het eerste en gewichtigste reservoir zal vormen, uit hetwelk Britsehe versterkingen voor het Aziatische oorlogsgebied zullen wor den aangevoerd", waaruit men in verband met het voorafgaande tevens zou kunnen af- leiden, dat oorspronkelijk aan een expeditie- korps was gedacbt, bestaande uit Britscb- Indische troepen die wellicht dus in een van de Zuidelijke sectoren van het Russische front zouden zijn geplaatst. Daar de Sovjet-Unie aldus weer meer op zich zelf is aangewezen (afgezien van het programma van Engelsche leveranties, dat volgens de Londensche berichten zonder ver- traging zou worden uitgevoerd) wordt het begrijpelijk, dat men den laatsten tijd minder hoort van de mogeljjkheid, dat het Kreml de neutraliteit tegenover Japan reeds zou opge- ven. Een oogenblik zou dit weersproken kunnen schijnen door het feit, dat de Sovjet- Unie toch tot de onderteekenaars behoort van de pas te Washington gesloten overeen- komst, waarbij een menigte regeeringen al haar hulpmiddelen in dienst stellen van den oorlog tegen de Drie van het Pact. Leest men de afzonderlijke clausules echter goed. dan ziet men, dat deze verplichting alleen van kracht is tegenover de mogendheden, waar- mee de onderteekenaars zich in staat van oorlog bevinden. Niettemin vinden Japansche kranten zooals de Hotsji Sjimboen nog eens aanleiding tot de uitnoodiging aan Moskou om het neutraliteitsverdrag met Japan heel precies na te komen. Naar Japansche opvat- ting zijn de teekenen van het tegendeel toch nog te talrijk. DE POLITIEK VAN VICHY. De nadere Duitsch-Fransche samenwerking heeft, schrijft de N. R. Crt., minder snel haar -beslag gekregen dan op grond van de laatste ontmoeting tusschen Goring en Petain veelal verwacht werd. Een stellig teeken van stag- natie op dit gehied kan men altijd zien in de reacties van de Parijsche publicistiek, die uit den aard van de zaak een nauw contact met de bezettingsautoriteiten onderhoudt. Daar bij komt dan gewoonlijk in de eerste plaats au'toriteit toe aan de uitingen van Marcet Deat, den man, die, gelijk men zich herinnert, al voor September 1939 in oppositie was tegen zijn regeering door zijn waarschuwingen tegen verwikkeling in een oorlog. Deat heeft dezer dagen het woord genomen voor de Parijsche radio en den gezaghebbers in Vichy verwijten gemaakt van een directheid als zeiden te- voren. De bereidheid tot samenwerking, al dus Deat, was al dien tijd sedert de bespre- kingen te Montoire tusschen Hitler en Ptoain hebben, zal ik het wel naar mevrouw' Helling sturen". Mariene voelde plotseling een pijnlijk wur- gen in haar hals. Hansje, haar jongen. Zou ze nog niet eenmaal naar zijn bedje gaan, hem in haar arm en nemen? Hoe zou ze een enkelen dag zonder het kind kunnen leven Lorenz bleef zrwijgen. Toen Mariene de deur achter zich had dicht geslagen, liet ze haar tranen den vrijen loop. Een half uur later ontwaakte Hansje en het ging alles boven verwachting goed. Aan vankelijk leek het hem slechts wat merk- waardig, dat hrj door. Zijn vader werd begroet. Mamma?" vroeg hij verwonderd en uaav het leek eenigszins venwjjtend. „Wat is er aan de hand?" scheen hij te willen vragen.- Hierna echter vond hij het zeldzaam grappig, dat zijn vader hem aankleedde. Moeder ging het weliswaar wat handiger af. maar met pappa was het beslist veel leuker. In de toe- komst zou hij er op staan, dat deze nieuwig- fieid gehandhaafd bleef. Lorenz toweet zich van zijn ongewone taak met een zekere onfroering, al was deze dan niet bepaald echt. Zijn streven was er ken- nelijk op gericht den jongen aan zich te bin- den, in de hoop, dat deze de alleenheerschap- pij van zijn vader zou erkenn-en, waardoor hij rich dan zelf tegenover Mariene wat sterker zou voelen. Voorloopig scheen Hansje volkomen tot medewerfting in deze bereid, zoodat van Marlene's afwezigheid zelfs niet gerept werd. De vriendelijke attenties, die pappa hem op bijna verkwistende wijze bewees, de vele sui- ker in zijn pap en ettelijke chocolaadjeS, Welke anders bij hooge uitzondering werden uitge- deeld, miste hun uitwerking niet en toen Lorenz zich tenslotte nog gereed maakte om zijn zoon op diens dagelijksche wandeliirg in het Friedrichspark te vergezellen, was Hansje geheel gewonnen. De ongewoon warme herfstdag, Welke ein delijk op een lamge periode van regeh was gevolgd, had talloozen naar buiten gelokt. Op de kronkelende grintpaden van het Uitge- strekte pai'k verdrongen zich de wandelaais. Ontelbare moeders duwden haar kinderwhgen welgemoed onder het bruine loOver der Liooge beukenboonien, oude heertjes knipperden, ge- nietend als grijze katers, tegen het verblin- dende hcht der laatste zonnestralen en op de openbare speelplaatsen kribeide liet' van kin deren. die zich met alle mogeljke soorten speelgoed vermaakten. Met schier plechtigen eriist en vol vader- lijken trots drentelde Lorenz, zijn zocn aan zijn rechterhand, langs de bloembedden en taxusheggen, maar dit eenzame wandelen be- gon den jongen al spoedig te vei-veien. Bij een weg'kruising wrong hij zijn hand uit die van zrjn vader om rich bij een grooten troep kinderen te voegen, die op een grasveid door- een krioelden. Lorenz zocht een plaa'tsje op een van de banken in de onmiddellijks nabij- heid van dit speelterrein en keek met wel- gevallen naar de uitgelaten kinderscbaar. In zijn handen hield hij Hansje's blikken emmei- tje, dat de jongen in rijn haast om Weg te komen, verge-ten was. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 5