Sanapmn aoa Kerknieuws Predikbeurten. Paardenfokkerij Gemengde Berichten Griep en Koorfs Heeft hierbii een zeergoede en be- troLjwbare uitwerkin^____Bu^jeJ^Oc^ AXEL. TERNEUZEN, 7 JANUARI 1942. RECHTSZAKEN. LOOP DER BEVOLKING OVER 1941. in- vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1940 1670 1653 3323 Bevolking op 31 Dec. 1941 1653 1661 3314 alzoo verminderd met 9 personen. staande de heerschende koude, welke echter wegens de geringere natheid beter dan eerste is te verduren. De lage temperatuur in bet Oosten gaf den beer Bio kzijl aanleiding nog eens een beroep te doen op ben die wollen goederen en dergelijke kunnen missen. Deze kunnen in bet Nederlandsche legioen uitste- kend worden gebruikt, want vooral de nacht- diensten bij de daar heersebende lage tempe- raturen zijn zwaar wat niet wegneemt, dat de beer Blokzijl de manscbappen welgemoed en zingend van de oefeningen naar hun kamp zag terugkeeren. 'Het bezoek van ir. Mussert was een aange name verrassing voor de Nederlanders. In de officierscantine, waar behalve bet kader ook vertegenwoordigers van de manscbappen, die in verband met de ruimte niet alien aanwezig konden zijn, aanwezig waren, is op plechtige •wijze de Oudejaarsavond gevierd. De man scbappen gaven voordracbten ten bes^e en alien kwamen onder den indruk van de toe- spraak welke ir. Mussert in bet kwartier voor dat de klok 12 sloeg, faield. Op Nieuwjaars- dag beeft ir. Mussert tallooze soldatenkamers bezoebt en tegen bet einde van het bezoek voor bet front van de troepen een rede ge- houden, waarin hij de beteekenis van den strijd in bet Oosten onderstreepte. De volks- liedergn besloten deze plechtigbeid. Voorts heeft de beer Mussert bet hoofd- kwartier van den Reicbsfubrer der S.S., Himmler, bezocht met welke hooge autori- teit hij belangrijke besprekingen heeft ge- voerd. GEWEZEN KAPITEIN DEB 11AKIXIKKS 7'FJR BESCHIKKING VAN DE REGEERING GESTELD. !Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede Voor zoover het mede tot de taak der volks voorlichting behoort de beteekenis van daar- voor in aanmerking komeinde recbterlijke uit- spraiken ook buiten den engeren kring van deskundigen te doen begrijpen, wordt bet wenschelijk geacbt de aandacht te vestigen op de onlangs door ftiet vredesgerecbtsbof ge- geVen uitspraak, waarbij de -gewezen kapitein der mariniers P. J. van der Ende ter beschik- king van de regeering werd gesteld. iBr zij aan herinnerd, dat deze tijdens den oorlog versehillende Nederlandsche volksge- nooten deels gedood, deels emstig gewond bad. Daar de recbtbank te 's Gravenbage Van der Ende onimiddellijk in vrijheid had doen stellen, omdat bij, naar het oordeel dier recht- bank, wegens ziekelijke storing zijner geest- vermogens niet voor zijn daad strafrechtelijk verantwoordelij'k kon worden gestelde heeft de procureur-generaal bij het vredegerechts hof getracht een nadere uitspraak in deze zaak te verkrijgen. teneinde zoo mogelijk te voorkcxmen, dat deze man ten gevolge van zijn kranken geestestoestand opnieuw een gevaar voor de gemeenschap zou opleveren. Het vre- degerechtshof heeft deze vrees van den pro- cutreur-generaal gedeeld en Van der Ende, zij bet ook niet gestraft, waartoe de ook door het Hdf aanwezig geachte ziekelijke storing van zrjn geestvermogens ingevolge de wet niet kon leaden dan toch ter bescbikking dec- regee ring gesteld, teneinde van harentwege te wor den verpleegd. Het Hof heeft op deze wijze de volksge- meenschap tegen mogelijke gevaarlijke ge- dragingen van Van der Ende willen bescher- men, want daartoe is de maatregel van ter bescbikking der regeering stelling (bedoeld in artikel 37, lid 3, van bet wetboek van straf- recht) een gescbikt middel. Deze maatregel is bestemd voor personen, die zich op bet\ grensgebied vinden tussohen krankzinnigheid en een normale geestesgesteldbeid en die nog niet, of niet meer in een krankzinnigenge- stidhi thuis behooren, docb gevaar opleveren voor de maatschapprj. Hij brengt mede, dat de betrakken persoon aanvankelijk voor den tijd van twee jarem ter verpleging wordt ge- plaatst in een rijksasyl (een bepaaldelijk daar toe ingerichte rrjksinstelling)terwijl ook op andere wijze in zijn verpleging kan worden voorzien onder toezicht van regeeringswege. He/t voorstel daaromtrent gaat uit van bet operibaar ministerie van het gerecht dat de ter bescbikking- stelling heeft bevolen (in het onderhavige geval dus de procureur-generaal bi) bet vredegerechtshof). Deze bebandebng baiidt uitferaard in, dat niet slechts de per soon van den ter bescbikking gesteldd als patifent verzorgd wordt, maar zeker niet min der, dat al datgene gedaan wordt, wat ter beveiliging van de gemeenschap vereischt is. Ja, di't laatste staat ook naar de bedoeling der wettelijke bepaling op den voorgrond. Is de aanvankelijke t-ermijn, waarvoor de. ter be scbikking stelling is bevolen, verstreken, dan kan de procureur-generaal veHenging van den termjjn vorderen, waaromtrent het Hof ander- rnaal uitspraak doet en zoo vervolgens. Uit' bet voorgaande blijkt, dat door den door het vredegerechtshof toegepasten maat regel de bescherming der gemeenschap in vol- Goende mate verzekerd is. Het Nederlandsche volk heeft er recbt op te weten, dat.de volks- genooten gevrijwaard zijn tegen aantasting bunner veiligheid door iemand als den gewe zen kapiein der mariniers Van der Ende, die biijk gegeven heeft daarvoor een groot ge vaar op te leveren. DB. VAN HOOK NAAB CANBERRA. Naar Reuter meldt, heeft de Australische minister-president, Curtin, bekend gemaakt, dat de luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, dr. Van Mook, Dinsdag te Canberra vewacht wordt voor het voeren van besprekingen. VEELEVERING EN VLEESOHVOORZIENING. Kooals eenigen tijd geleden is bekend ge maakt, is de aan de veehouders opgelegde ieveringsplioht voor slacbtvee wederom met een jaar verlengd en wel tot 1 December 1942. Het is voor een vlot verloop der vleesch- dttetributie een eerste vereischte, dat de slachtvee-aanvoeren een regelmatig beeld vertoonen. Bij de oude, op 1 December j.l. eindigende regeling werd de leveringsplicht uitgedrukt in. een aantal stu'ks vee, waarbij voor ieder geleverd dier een mimmumgewachtseisch gold, bit hield b.v. in, dat aan de Veehouderij- eentraie geleverde kalveren niet in mindering np de verplichte levering kwamen. Pas in de laatste maanden werd hieraan eenigszins tegemoet gekomen en telden de zwaardere kalveren ook voor de levering mede. (De nieuwe regeling zal echter worden ge- baseerd op een in kilogrammen levend ge- arieht uitgedrukten aanslag. Hierdoor zullen dte veehouders alle soorten rundvee in minde- rtnig op den aanslag kunnen leveren,- zij bet ook, dat hiefbij in ieder geval een minimum aantal koeien dieren, welke minstens een- Mtaal gekalfd hebben moeten zijn. De vroegere minimum-gewichtseisch voor deze dieren is echter vervallen. Een bweede tegemoetkoming is het feitv dat met het verplicht leveren nog enkele maanden gewacht zal worden. Dit is moge lijk, omdat er nog heel wat koeien geleverd moeten worden, welke nog vallen onder den ouden, van v66r 1 December dateerenden leveringspbcht. Ten tweede heeft de Veehouderijcentrale gedurende de laatste maanden gelegenbeid gehad, aanzienlijke kwanta vleesch in te vriezen. Ook is de Veehouderijcentrale er toe over- gegaan, de gelegenbeid open te stellen tot het afsluiten van z.g. „mestcontracten" voor rundvee. Voor de vleeschvoorziening leveren deze contracten het voordeel op, dat de ge- contracteerde runderen. welke anders mager ter slachtbank gevoerd zouden zijn, straks ettelijke kilogrammen zwaarder geslacht zul len worden. Voor den veehouder vloeit uit bet afsluiten van zoo'n contract het voordeel voort, dat de desbetreffende runderen gehou- den mogen worden boven het ingevolge de voorgescbreven beperking toegestane aantal. Ook heeft de Veehouderijcentrale nog de gelegenheid opengesteld tot het aangaan van ,,opzet-contracten". Met het uitgeven van deze contracten wordt bedoeld tegemoet te komen aan hen, die onder normale omstan- digheden gewoon waren 's winters een aan tal koeien ,,op te zetten", om deze dan in het voorjaar voor de vetweide te bestemimen. De op deze contracten gecontracteerde dieren moeten .in April aan de Veehouderijcentrale geleverd worden, welke dan nader zal beslis- sen, of bet betrokken dier direct voor de slachtbank zal worden bestemd, dan wel op een weidecontract zal worden overgebracht om te worden vetgeweid. Het zal wellicht verwondering wekken, dat de Overheid toch heeft besloten om met in- gang van 5 Januari het vleeschrantsoen te verlagen van 300 gram tot 250 gram per hoofd per week. Bij de beoordeeling van dit besiuit moet men wel goed in het oog bouden, dat alle middelen, die worden toegepast om uit de voortbrengselen van eigen bodem de vleesch- productie op te voeren, toch nooit in staat zullen zijn om bet uitvallem van onzen kracht- voeder-import te compenseeren. De varkens- stapel moest noodgedwongen worden inge- krompen tot slechts een kern van fokvarkens. Ook onze melkveestapel is in den loop van dit jaar met 20 pet. ingekrompen. De varkensvleesch-productie, die vroeger ongeveer de helft van het vleeschverbruik dekte, is dus geheel Weggevallen; practiscb worden er alleen nog varkens als huisslach- ting door landbouwers geslacht. Momenteel komen er nog al wat s chap en aan de markt, omdat ook voor deze diersoort een verplichte levering is ingevoerd. Het grootste deel van het jaar zijn we echter aangewezen op bet slacbtvee, dat door onzen rundveestapel wordt uitgestooten. Niet alleen, dat het aantal slachtingen in verband met de inkrimping van den melkveestapel kleiner zal zijn dan anders, maar bovendien zal door de mindere voedermogelijkheden de hoeveelheid vleesch per dier lager uitvallen. Van een" overschot van productie is geen sprake, 66k niet wanneer bet lag-ere rantsoen is ingevoerd. Waarschijnlijk is het z66, dat straks de zaak precies rond zal loopen. Het kan zijn, dat straks in het weidesei- zoen de vleesehopbrengst per dier erg mee- valt. We mogen dus nog de stiile hoop kpes- teren, dat de Overheid over een maand of zes, zeven in staat zal zijn het rantsoen weer wat te verhoogen. Voorloopig zullen we het even- wel met een wat kleinere portie moeten doen, merkt het Alg. Hbld. op. NEDEBLANDSCH-BBITSCHE TEGENSTELLINGEN. Blijkens te. Lissabon uit Batavia ontvangen berichten, aldus meldt de ..Deutsche Ztg. i. d. N,", zijn reeds bestaande meeningsverschillen tusschen de Ned.-Indische autoriteiten en de Britsche militaire leiding te Singapore nog verder toegesplitst. Men klaagt er m Batavia over, dat men van Britsche zijde niet vol- doende wordt ingelicht over militaire plannen en niet volledig op de hoogte gehouden van den loop der gebeurtenissen, en men wan- trouwt er bovendien de Britsche plannen. Vooral keert men zicb tegen de Engels-ehe op- vatting, dat een verdediging tot het uiterste van Australie en Nieuw-Zeeland op den lan- gen duur gewtichtiger zou zijn dan een ver- dediging tot het uiterste van Nederlandsch Oost-Indie.. Batavia wenschte Java zoo lang als slechts eenigszins mogelijk is te bouden. In Sjanghai verluidt, dat de Nederlandsch- Indische autoriteiten een hulpeloos gevoel hebben tegenover de besluiten van Londen en Washington, welike izij slechts hebben af te wachten. Te laat ziet men te Batavia in, dat men slechts object, maar niet hoofdzaak is voor de politiek van Roosevelt en Churchill. Illl POSTGIRONUMMEBS VAN DE WINTERHULP NEDEBLAND: Winterhulp Nederlamd. Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler lev^n. Ill Kleine diefstallen. Onder deze gemeente zijn den laatsten tijd herhaaldelijk kleine diefstallen vocrgekomen, waaronder ook van veldvruchten uit enkele tuintjes. Het schijnt dat sommige personen het tegenwoordig niet zoo emstig meer op- vatten omtrent het begrip: wat is van mij en wat van een ander. We vememen, dat men ook op het Stations- terrein te Drie Schouwen met minder eer- lijke hedoelingen aldaar een bezoek heeft gebracht. Men had het daar blijkbaar ge- munt op hrandstof en pakstroo, Een drietal jongens hadden, als verdacht zich een en ander te hebben toegeeigend daar ten plaatse, zich bij de politie te verantwoorden. CABABETAVOND „VBEUGDE EN ARBEID". Aangemoedigd door het groote succes der vorige cabaretvoorstellingen, welke in Zeeland wer'den gegeven doen de werkgemeenschap ..Vreugde en Arbeid" van het N.V.V., werd besloten het Zeeuwsch-e publiek wederom in de gelegenheid te stellen van deze avonden welke een inbreuk maken op de dagelijksche sleur, te komen genieten. Daarom zal dan ook op Zaterdag 10 Januari te Terneuzen en Zondag 11 Januari te Sas van Gent wederom een cabaretavond worden gegeven door de werkgemeenschap ,,Vreugde en Arbeid", onder den titel ,,Wie lacht betaalt". Het belooft v/eer een avond van dolle amu sement te worden, waaraan bekende artisten hun medewerking verleenen, wij hoeven alleen maar namen te noemen als Henry Nolles, Marina Goudswaart e.a. Versehillende plaatsem, welke tot nog toe niet door ,,Vreugde en Arbeid" werden be zocht, zijn thans in het tournee opgenomen. Wij noemen o.a. jBreskens, Kortgene, Yerseke, 'Haamstede en Oosterland. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 21 tot en met 27 December kwamen in onze provincie vijf gevalleri van besmettelijke ziekten voor, n.l. een geval van roodvonk in elk der gemeenten St. Annaland, Kruiningen en Ovezande en twee gevallen van diphtherie te Graauw en Langendam (in een gezin) Ds. E, K. GBOENEVEED Wzn. In veiband met zijn gezondheidstoestand heeft Ds. E. K. Groeneveld Wzn, ifted. Herv. predikant te Haarlo en Waterhoek (Geld.J, tegen 1. April eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Groeneveld is in 1871 geboren en in 1900 candidaat te Zeeland geworden, om 16 Sept. van dat jaar te IJzendijke in zijn eerste ge meente te worden bevestigd. In 1905 ver- wisselde hij deze standplaats met Zuid-Schar- woude om in. 1910 zich aan de gemeente van Oostvoorne te verbinden. In 1916 werd Ds. Groeneveld predikant te Lobith, waar hem in 1918 emeritaat verleend werd. In 1923 trad hij weer in actieveci dienst en verhond zich aan de gemeente van Wieringerwaard. Sedert 9 October 1927 arbeidt hij te Haarlo en Waterhoek in den ring Winterswij.k. DS. J. B. VAN OORDT. De nestor van de predikanten der Geref. gemeenten in Nederland, ds. J. R. van Oordt te Zeist, voorheen te Terneuzen en Middel- burg, die volgende week den 83-jarigen leef- tijd hoopt te bereiken en die met de Kerst- dagen nog voor zijn gemeente is opgetreden, heeft een hartaanval gehad, waardoor hij ijn arbeid niet kan verrichten. (De Z.) VBIJDAG 9 JANUARI 1942. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 6.30 u,, de heer Bel, van Rot terdam. ZATERDAG 10 JANUARI 1942. Gereformeerde Gemeente. HOEK. 3.30 u., de heer Bel, van Rotterdam. POLITIERECHTER TE MIDDELBUKG. Zitting van 6 Jan. 1942. Dat de smokkelhandel in Zeeuwsch-Vlaan- deren nog steeds voortgaat, blijkt wel uit de bijna met de regelmaat van een klok terug- keerende zit-tingen van den Middelburgschen Politierechter tegen personen uit Belgie, die naar ons land komgn en op allerlei manieren trachten het een of ander eetbaars op den kop te tikken en dit dan trachten frauduleus mede naar hun woonplaats te nemen. Soms zijn het afzohderlijke personen, dikwijls ook vinden die smokkelpogingen plaats in groep- jes van eenige personen. Veelal zijn het mannen, doch er loopen ook wel personen van het vrouwelijk geslacht tusschen door. De boeten die ditmaal werden opgelegd varieerden van 2,50 of 2 dagen hechtenis tot f 40 of 20 dagen hechtenis, met verbeurd- verklaring van de in beslag geriomen goe deren. Een erger geval betrof de zaak tegen J. A. van Houte, oud 40 j., molenaar te Biervliet. Op 14 Maart j.l. hielden een tweetal kom- miezen nabij Philippine, cngeveer 100-0 meter van de grens, een vierwielig motorrijtuig aan, bestuurd door genoemden v. H. Bij visitatie hleek die auto te bevatten 2350 kg gezeefde tarwebloem, 500 kg zemelen, 200 kg pluimveekorrels en 200 kg varkensmeel. De hestuurder verklaarde, bet meel en vee- voeder naar versehillende boeren in den om- trek te moeten brengen, ten bewijze waarvan hij een groot aantal vervoerbewijzen toonde. Bij inzien van die bewijzen bleek echter, dat de datums van aflevering veranderd waren en niet meer geldig, terwijl op geen der ver voerbewijzen namen van boeren voorkwamen, die in de buurt woonden waar hij werd aan- gehouden, terwijl een door den directeur der dir. bel., inv. en acc. hem verl^ende vergun- ning voor het ophalen en weg'brengen van veevoeder en tarwebloem en meel, alleen gel- dig was voor den Timmennansweg en ver- uacmte werd aangetroffen op den Patientie- weg. Verdachte kon verder geen geleidebil- jet toonen. In verband met het vorenstaande werd ver- moed, dat alles bestemd was voor fraudu'leu- zen uitvoer naar Belgie. Verdachte ontkende, dat de goederen voor uitvoer naar Belgie be stemd waren, doch wist niet meer te zeggen, voor welke boeren het meel enz. bestemd was, want voor de namen, die hij eerst had opge- geven, hleek het bij onderzoek niet te zijn. Al -bet meel enz. werd mbeslaggenomen, evenals de auto, welke tegen borgstelling is teruggegeven. Ook- ter zitting blijft verd. bij zijn tegen. de marechaussee afgelegde verklaringen. Hij verklaart, nog niet disciplinair te zijn ge straft. De Officier zegt, dat verd. .op distributie- en smokkelgebied zeer* ongunstig bekend staat. Hij is reeds meerdere malen veroor- deeld. Hij vraag: f 100 boete of 50 dagen hechtenis, met verbeurdverkl. van al het in- heslaggenomene, ook van de auto. Mr. Kuipers is raadsman. Hij zegt, dat dit hgt oudste feit is, dat door verdachte is ge- pleegd. Nimimer is gebleken, dat hij mee- werkte om goederen rechtstreeks naar Bel gie uit te voeren. De- omzet van verd. is tot een derde teruggeioopen. Hij heeft 2 knechts in dienst, die hij niet mag ontslaan. Trachtte zijn onkosten te dekken. Vraagt zoo mogelijk een geringere boete, 1 De Politierechter oordeelt verdachte in ieder geval scfauldig en veroordeelt hem tot 75 boete of 25 -dagen hechtenis, doch met ver- beurdverklaring van al hetgeen is inbeslag- genomen, inclusief de auto. gegeven dieren bedraagt ditmaal 666 tegen 568 verleden jaar. Van de 666 dieren worden 223 voor de eerste maal ter keuring aangeboden (3-jari- g.en157 zijn reeds eefder gekeurd maar niet in het Keur-iStamboek opgenomen, 67 zijn K-hengsten die wederom moeten worden gekeurd; 83 K. hengsten komen ter goedkeu- ring voor 4 jaren voor de jury (na reeds 3 X te zijn goedgekeurd voor 1 jaar), terwijl voor de premiekeuring worden aangeboden 90 K. hengsten en 46 tweejarigen, de laatsten alleen in Noord-Brabant en Gelderiand. Zeeland levert weer het grootste aantal, n.l. 252 (134 voor de le maal) dieren; hier is ook de grootste som beschikbaar voor pri- meering, n.l. 3385; dan volgt Noord-Brabant met 140 36 voor de le maal) dieren en 3000, 'Limburg met 85 (11) dieren /1350), Gelderiand met 55 (12 dieren en premies van f 10 tot 40, Zuid-Holland met 41 525 Groningen met 25 300) Drenthe met 23 (J 200), Noord-Holland met 22 (/500), Over- ijsel met 16 (200 en de jongste afdeeling: Friesland met 7 hengsten en f 100 voor pri- meering. Het is wel opmerkelijk, dat er onder de jongere hengsten geen voorkomt van Belgi- sche afstamming, de jongste van Belgische origine is een 5-jarige, die verleden jaar niet in K is opgenomen, maar nu blijkbaar zijn geluk nog eens wil beproeven. Trouwens, in de heele collectie van 666 hengsten zijn er nog slechts 20 van Belgische afkomst, waar van Limburg er 8 telt, Gelderiand 4. Zuid- Holland en Zeeland ieder 2 en Groningen, Drenthe, Overijsel en Noord-Brabant ieder 1. Het blijkt dus, dat de Nederlandsche trek- paardfokkerij zichzelve reeds heel goed kan 'bedruipen. Eveneens trekt het de aandacht dat weinig hengsten worden aangeboden, die vorig jaar reeds waren afgekeurd: in totaal 42, waar van 3 nog bij herkeuring zijn af gewezen, ter wijl 2 keur-stamboekhengsten waren van resp. 7 en 8 jaar oud, die dus den toets voor 4 jaar goedkeuren toen niet konden door- staan. Er wordt weer gekeurd op 25 keurings- plaatsen, dezelfde van verleden jaar; alleen wordt ditmaal in plaa'ts van te Bergen op Zoom gekeurd te Steenbergen. Voor Zeeland zijn 7, voor Noord-Brabant 5 voor Limburg 3 en voor Zuid-lHolland en Gelderiand 2 keu- ringsplaatsen aangewezen. De jury bestaat weer uit de heeren: P. M. Diederen te Groetheide-Sdttard (voorzitter) en W. J. L. de Graaf, dierenarts te Kruinin gen, terwijl de heer Aug. de Scbutter te Ber gen op Zoom als arbiter optreedt. DE KGMENDE 11E NGSTE NKEU KIN GEN. Bij de tegenwoordige grootere belangstel- ling voor de -paardenfokkerij behoeft het, schr. de N. R. Crt., geen verwondering te wekken. dat voor de komende hengstenkeu- ringen, welke dezer dagen zijn aangevangen in het Noorden, meer dieren zijn aangegeven dan verleden jaar. Het totale aantal aan- STEEKPARTIJ IN EEN D A KLOOZENHUIS In een dakloozenhuis te Oude Pekela heeft een ernstige steekpartij plaats gehad. De al daar hij den 35-jarigen H. Br. imwonende 26- jarige (B. kreeg met eerstgenoemde een woor- denwisseling, welke zoo hoog liep, dat Br. een mes greep en den jongeman in den rug stak. De dader vluchtte en rpeldde zichzelf bij de politie te Oude-Pekela aan. Het slaclhtoffer, dat emstig aan een van zijn longen was ge- troffen, is naar het r.k. ziekenhuis te Win- schoten overgebracht. De dader is in arrest gesteld. HEVIGE ONTPLOFFING TE EINDHOVEN. Zondagmorgen om kwart over zes zijn, vol- gens de N. R. Crt., de inwoners van Eind hoven gewekt door het geluid van een gewel- dige ontploffing. die tot ver buiten de stad hoorbaar was en in het centrum van Eind hoven een paniek heeft veroorzaakt. Het bleek, dat het in de onmiddellijke nabijheid van de stad gelegen gastankstation, dat aan den verbindingsweg ParadijslaanWal in het voormalige waaggebouw vas ingericht, en eerst enkele maanden geleden in gebruik is genomen; in de lucht was gevlogen. De pers- gasinrichting werd van den aardbodem weg- geveegd en de brokstukken werden honderd-en meters in den omtrek weggeslinge-rd. Aangezien de explosie midden in de dicht bebouwde kom plaats vond, waren de gevol- gen ernstig. Een aan het tankstation gren- zende woning, hewoond door het gezin Van Hout, chauffeur van den G.G.D., werd vol- komen vernield en de bewoners werden onder de puinhoopen bedolven. Onmiddellijk na de ontploffing boden de leden van den luchtbeschermingsdienst hulp en zij slaagden erin de leden van de familie Van Hout onder de puinhoopen vandaan te halen, waa-rna zij naar het St. Jozefzieken- huis werden vervoerd. Hier bleek, dat geen van hen ernstige verwondingen had opgeloo- pen. Van de aan den Wal en de Paradijslaan gelegen woningen zijn, op een enkele uitzon- dering na, alle ruiten gesprcngen en tot op 2 km afstand zijn verscheidene groote eta- lageruiten vernield. Verscheidene personen hebben lichte verwondingen opgeloopen door binnenvliegende glasscherven, doch ernstige persoonlijke ongelukken zijn niet voorge- komen. De oorzaak van deze explosie moet worden gezocht in h^t ontstaan van overdruk in het persgasstation. PREDIKANT VERMIST. Te Zundert bestaat, volgens de N. R. Crt., groote ongerustheid omtrent het lot van den 28-jarigen ongehuwden predikant der Ned. Herv. gemeente aldaar, ds. E. R. O. Richard, die zonder eenig aanwijsbare reden sinds Zaterdagmiddag 3 Januari j.l. spoorloos is verdwemen. Dien middag heeft ds. Richard, een kalm en evenwichtig persoon, te onge veer 5 uur de pastorie, welke hij met een huishoudster hewoonde, verlaten om een brief naar het postkantoor te brengen. Toen de jonge predikant des avonds laat nog niet in de pastorie was teruggekeerd, waarschuwde de huishoudster den brigade- commandant der marechaussee die a-anstonds een" uitgebreid onderzoek liet instellen. Hierbij bleek, dat ds. Richard op den dag van zijn "verdwijning des avonds ongeveer 6 uur nog was gezien op een binnenweg welke van Zun dert door de bosschen loopt in de richting van Klein Zundert naar de Belgische grens. Zondag en Maandag hebben zoowel pa- trouilles marechaussees als gr&epen burgers de bosschen in alle richtingen doorkruist, ev-enwel zonder resultaat. Ook een onderzoek met politiehonden liep tot Maandagavond in elk opzicht dood. Waar ds. Richard gaande in de richting Klein Zundert geen water moest passeeren, wordt een on-geluk uitgesloten geacht. Op gromd van bepaalde vermoedens, welke% misd-rijf niet uitsluiten, zijn Zondagavond laat opnieuw politiepatrouilles de bosschen inge- trokken, teneinde te trachten een spoor van den vermisten - predikant, die te Zundert en omstreken aller achting geniet, te vinden. In een extra politiebericht per radio zijn inmid- dels alien, die over deze mysterieuze verdwij ning inlichtingen kunnen verschaffen, opge- roepen zich te melde^bij den brigadeeom- mandant der marechau.*e te Zundert. Nader wordt gemeld: Maandagavond is de predikant van de Ned. Herv. gemeente te Zundert, die sinds Zater dagmiddag werd vermist, ds. E. R. O. Richard, in eenigszins overspannen en .uitgeputtem toe- stand in de pastorie teruggekees-d. Het schijnt, dat de jonge predikant, nadat ij Zaterdag de pastorie had verlaten om een brief naar het postkantoor te brengen, plot- seling door een geineugenstoorn-is is getrof- feri en van Zaterdagmiddag tot Maandag avond in 'n soort droomtoestand heeft geleefd. Wat deze tweemaal 24 uur betreft, is er ten eenenmale een hiaat in het geheugen van den predikant en hij kan zich op geen enkele wijze herinneren waar hij dezen tijd heeft doorgebracht. VEBGIFTIGDE TABWE GESTOLEN. Op 31 December j.l. zijn te Naaldwijk eenige zakken gedenatnreerde tarwe gesto- len, die voor menschelijke consumptie dus ongeschikt waren gemaakt. De tarwe is niet van gewone tarwe te onderscheiden. In ver band hiermee waarschuwt de burgeaneester van Naaldwijk tegen het clandestien koopen van tarwe. TRAMONGELUK TE HAARLEM. Op de Middenlaan te Haarlem zijn Zon dagavond twee personen aangereden door een tram, komende uit de richting Heem- stede. Hoewel de hestuurder onmiddellijk stopte, bleek een der personen een vrouw onder den wagen te zijn geraakt. Het duurde geruimen tijd eer men haar had be- vrijd. De beide personen bleken te zijn de chirurg J. Ph. Joosten Hattink en zrjn echt- genoote, wonende aan de Middenlaan. Zij zijn vermoedelijk als gevolg van de duister- nis op de trambaan gekomen juist toen er een tram naderde. Mevrouw Joosten Hattink had verscheidene kwetsuren opgeloopen, ter wijl haar echtgenoot met een hersenschudding werd opgenomen. Zij werden naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. EEN DIVANKUSSEN ALS BERGPLAATS. De marechaussee heeft te Kenkrade de dienstbode Anna R. gearresteerd, die 400 had gestolen, eigendom van den heer van L. Het geld was onder een divankussen verbor- gen. De heer van L. achtte het daar veiliger dan in de brandkast. De dievegge had het geld grootendeels hesteed voor den aanschaf van haar uitzet. Een deel is in beslag geno men, evenals het resteerende bed-rag. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is ter bescbikking van de justitie gesteld. SHAG VAN 2,50 PER 100 GR. Een Haarlemsche' sigarenwinkeher, die shag van 58% ct. en 72 ct. per 100 gram voor f 1,70 verkocht, is geverbaliseerd. Zijn voor- raad tabak, sigaren en sigaretten, is in beslag genomen. De kooper had de shag weer voor f 2,50 per 100 gram verkocht en is eveneens bekeurd. Degene, die er dit bedrag voor over had gehad, heeft eveneens een proces-verbaal geikregen. BABY LAG NIET PRETTIG. Toen de ambtenaren van den C.C.C.D. huis- zoeking deden bij een inwoner te Nrjmegen, troffen zij, volgens De Courant, oogenschijn- lijik alles in orde aan. Aljpen trof het hen., dat het kindje in de wieg het niet erg naar den zin had. Op hun verzoek nam de vrouw des huizes de jonggeborene even op, waama de ambtenaren in de wieg eep parti) vleesch van 30 kg aantroffen, dat van clandestine slachting afkomstig was. Den beiwoner werd proces-verbaal aangezegd, evenals den mede- pliohtige van den bewoner, een Nijmeegsche chauffeur, die eenige varkens frauduleus had geslacht en deze per expeditiewagen wilde vervoeren. DE VERBROKEN VERLOVING. ,,Mijn ver loving is uit en nu heeft mijn ex- verloofde mij de fiets met de andere cadeaux, welke ik hem voor en tjjdens ons engagement gaf, teruggegeven" met deze woorden stapte een 19-j-arige jongedaane bij een rijwiel- handelaar te Utrecht binnen en bood hem een prachtig en zoo goed als nieuw heerenrijwiel aan. Den eersten rijwielhandelaar kwam het verhaal .van de verbroken verloving wel een beetje vreemd voor, doch hij ging toch op het aan bod in en kocht de fiets voor een be- hoorlijk prflsje. De jongedame echter ver- voegde zich de volgende dagen, telkenmale met een ander rijwiel, ook bij andere rfjwiel- handelaren en opkoopers en zoo kon het ge- beuren, dat zij met haar droef relaas van een ongelukkige liefde nog drie rrjwielen van de hand deed. Bij de vierde fiets liep de juffrouw echter tegen de lamp, omdat de nieuw uit- verkoren rijwielhandelaar het zaakje niet vertrouwde en de politie in het geval mengde. Spoedig was het fantasierijke meisje door de Utrechtsehe recherche gearresteerd, en toen bleek, dat zij de fietsen welke haar 14- jarig broertje stal, op bovecigeschetste wijze aan den man hracht. De jongedame en haar broertje zijn voorloopig in verzekerde bewa ring gesteld. GRAAUW. Geboren 14 m„ 15 vr., totaal 29, Gevestigd 34 m., 46 vr., totaal 80. Overleden 6 m„ 7 vr., totaal 13. Vertrokken 35 m., 37 vr., totaal 72. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1040 970 866 1836 Bevolking op 31 Dec. 1941 977 883 1860 alzoo vermeerderd met 24 personen. Aantal huwelijken 14. HOEK. Geboren 28 m., 21 vr., totaal 49. Gevestigd 38 m., 35 vr., totaal 83. Overleden 17 m., 10 vr., totaal 27. Vertrokken 30 m., 35 vr., totaal 65. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1940 1323 1265 2688 Bevolking op 31 Dec. 1941 1342 1286 2628 alzoo vermeerderd met 40 personen. Geboren in de gemeente, die elders woon plaats hebben 1. Aantal huwelijken 20. Aantal echtscheidingen 1. Aantal levenloos aangegevenen 3. SAS VAN GENT. Geboren 15 m., 25 vr., totaal 40. Gevestigd 66 m., 82 vr., totaal 148. Overleden 13 m., 5 vr., totaal 18. Vertrokken 85 m., 94 vr., totaal 179. Aantal huwelijken 16.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3