Strijd en Qverwinning Distributie Kaarsen. Binnenland Terneuzen, 7 Januari 1942. De Burgemeester van Terneuzen, C. A. VERL1NDE, wnd. FEUILLETON Dr. Burmesters GENERAAL TER POORTEN OVER DE VERDEDIGING VAN NED.-INDIe. !j£De wnd. Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat in het tijdvak van 843 JANUARI a.s., door den distributie- dienst zullen worden verstrekt le Aanvraagformulieren ter verkrijging van Kaarsen, ten behoeve van de verlichting van stallen," 2e Aanvraagformulieren ter verkrijging van Kaarsen, ten behoeve van de verlichting van door dieren getrokken voertuigen en handkarren, (dus niet voor auto's, carriers, rijwielen, enz.). ^Deze formulieren dienen, behoorlijk in- gevuld, te worden ingeleverd bij den distributiedienst voor 16 Januari a.s. medegedeeld, dat Sovjet-DFtusland, Engeland en de Vereenigde Staten, een aantal oecono- mische afhankelijke, resp. omgekochte regee- ringen van Midden-Amerika, alsmede verder de gebruikelijk-e camarilla, bestaande uit: monarchen en ministers uit iSuropa, die bun land ontvlucht zijn, een verklaring ondertee- kend bebben, waarin tot het volie gebruik van alle bulponiddelen voor den strijd tegen de in bet pact van drie verbonden staten beslo- ten en verklaard wordt, dat geen van deze- regeeringen een afzonderlyken vrede mag sluiten. Het D.N.B. meldt uit Stockholm, dat de Eritsche berich'tendienst uit Washington meldt, dat tot de onderteekenaars van de gemeenschappelijke verklaring, behalve de reeds genoemden, nog behooren: Australie, Eelgie, Canada, Costa Rica, Cuba, Tsjecho- Slowakije, de Dominicaansche republiek, Sal vador, Griekenland, Guatemala, Haita, Hon duras, Indie, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Panama, Polen, Zuid- Afrika en Zuidslavie. Voor de Vereenigde Staten onderteekende Roosevelt en voor En- geland Churchill. De onderteekenaars hebbende de volgende formeele verklaring afgelegd j 1. Elke regeering verplicht zich, haar volledige militaire of oeconomische hulpbron- nen te gebruiken tegen die leden van het pact van drie en zijn aanhangers, waarmede de betreffende regeering zich in oorjog be- vindt. 2. Elke regeering verplicht zich met de andere onderteekenaars samen te werken en geen afzonderlijken wapenstilstand of vrede met de vijanden te sluiten. Het D. N. B. meldt uit Tokio: Een officieele bevestiging van de zooge- naamde overeenkomst van Washington en van den inhoud hiervan is nog niet ontvan- gen, zoo verklaarde de woordvoerder der regeering op de persconferentie. Het is der- halve nog te vroeg om op deze kwestie een officieelen cammentaar te geven. Hij geloof- de echter nauwelijks, dat de Japansth-Rus- sische betrekkingen als gevolg van de over eenkomst van Washington een verandering zouden ondergaan. De toestand zou echter een geheel nieuw aspect krijgen, wanneer de Sowjetunie besloten zou hebben tegen Japan te strijden. Volgens de tot dusver ontvangen officieele inlichtingen bewaart de Sowjetunie tegenover Japan nog de neutraliteit. Sprekende over de visscherijovereenkomst tusschen Japan en de Sowjetunie verklaarde "de woordvoerder, dat nog geen overeenkomst is geteekend en dat de onderhgndelingen hier- voor nog aan den gang waren. Volgens den correspondent te Washington van de New York Times is men het op de conferentie van de geallieerden erover eens geworden, dat het noodzakelijk is allereerst een zeer sterk Amerikaansch leger te vormen, dat op drie continenten strijd zou moeten leveren. Naar S.P.T. uit Washington meldt, zal bin- nenkort een geallieerde raviftailleeringsraad in het leven worden geroepen. FDENS BEZOEK AAN MOSKOU. Het A.N.P, meldt uit Berlijn: De verklaringen van Eden over het resul- taat van zijn te Moskou gevoerde besprekin- gen zijn, naar men te Berlijn verklaart, in een dusdanigen vorm gehouden, dat zij gefen bij - zondere aandacht verdienen. Het eenige be- langrijke ziet 'men hier in de toespeling van Eden op de na-oorlogstijd, waarvoor, naar hij verklaarde, vele dingen open gelaten dienen te worden. Uit deze geheimzinnige aandui- ding wordt te Berlijn de conclusie getrokken, dat Stalin een aantal eischen heeft gesteld die de Britsche politiek dwingen met haar beloften aan anderen voorzichtig te blijven. Wanneer Engelsche bladen als de Daily Mail onlangs erop wijzen, dat talrijke staten, hun onafhankelijkheid aullen krijgen en andere met deze mogelijkheid niet onyoorwaardelijk kunnen rekenen, is, naar de opvatting glhier, het niet te veel wanneer men aanneemt, dgt de (Sowjetunie een voorbehoud heeft gemaakt met betrekking tot de politieke, resp. territo- riale ontwikkeling. Roman van HANS HERTHAMMER fNadruk verboden) 49 Spoedig daarop kwam Degener. Marlene liet hem binnen. „Nog niets positiefs, mevrouwtje, maar ik heb nu toch een spoor van hem gevonden. Hij is namelijk dienzelfden middag in een boek- winkel. „Kamt u toch eerst eens binnen!" lachte Marlehe, terwijl zij haar bezoeker de kamer in duwde. „Degener!" riep Lorenz. ,,Beste, oude vriend! Ben jij ook al hier?" „Nou, wat dacht jij dan? Als ik je vrouw niet steeds weer had weten gerust te stellen man, je weet niet, wat je aan my te dan- ken hebt!" Daarbij wierp hij Marlene een veelbeteekenend knipoogje toe. Lorenz drukte zijn oude vriend zoo stevig de hand, dat deze er een pijnlijk gezieht bij trok. „Waar heb je al dien tijd gezeten, scha- vuiti? Ik heb je gezocht als naar den beken- den naald in de hooiberg." DE TOESTAND OP DE PHTLIPPIJNEN. De chef van de pers&fdeeldng van het hoofd- kwartier te Tokio heeft verklaard, dat de be- zetting van Manilla de beheersching der Phi- lippijnen beteekent, aangezien Manilla in ieder opzicht het centrum van het eilanden- rijk is. De Amerikaansche troepen, aldus ver- volgde hij, zijn echter nog niet vemietigd. Een groot deel daarvan is ontkomen naar het ves- tinggebied in de baai van Manilla. Daarom zijn de Japanners onmiddellijk tot nieuwe aanvallen overgegaan, om de overgebleven Amerikaansche strijdkrachten volkomen te vernietigen. Dht zal dank zij de militaire meerderheid. van Japan weldra "geschieden. De vesting Corregidor wordt door Japan sche strijdkrachten gebombardeerd. Verken- ningsvliegers hebben geconstateerd, dat de Japanners den Amerikaanschen troepen, die trachten te vluchten op de vrachtschepen, die in de baai van Manilla zijn bijeengebracht, opnieuw zware verliezen hebben toegebracht. Domei meldt nader van een Japansch leger- steunpunt op het eiland Luzon: Formaties Japansche elite-bommenwerpers achtervolg- den onophoudelijk de uit Manilla vluchtende Amerikaansche strijdkrachten. Zaterdag vie- len zij bij het aanbreken van den dag boven- dien verkeerswegen, troepenconcentraties en andere militaire doelen aan de Oostkust van het schiereiland Balanga met vernietigende uitwerking aan. Andere eenheden deden een verrassenden aanval op de Westkust van het schiereiland Mataan en beschadigden een aantal vijandelijke vrachtauto's op ernstige wijze. Er zouden 146 vrachtauto's vernield zijn. De jongste berichten over den militairen toestand op de Philippijnen toonen aan, dat de kern der uit Manilla en omstreken vluch tende vijandelijke troepen zich hebben terug- ge trok ken in den vestinggoidel binnen de baai van Manilla en in de oorlogshaven Olon- gapo in de baai van Soebig ten Noorden van de baai van Manilla. Beide baaien zijn met mijnen bezaaid en tot ver in den omtrek om- geven door sferke formaties van de Japan sche vloot. De Japansche troepen te land heb ben de volgende punten afgesloten. 1. De haven van Olangapo, waar 18 stel- lingen zware vijandelijke artillerie zijn waar- genomen. 2. Dp Zuidpunt van het schiereiland Ba langa aan den Westelijken uitgang van de baai van Manilla. (3. Het tegenover liggende eiland Hiab aan den Zuidelijken uitgang van de baai van Ma nilla tegenover de eilandvesting Corregidor. Op Corregidor bevinden zich alle gevluchte commandoposten, terwijl in Cavite resten van het Amerikaansche eskader in Azie gesta- tionneerd zijn. De Japansche luchfamacht heeft reeds aanvallen op deze punten geopend. VOOR DE SOLDATEN AAN HET OOSTFRONT. Volgens de eerste voorloopige telling van Zaterdagmiddag heeft de inzameling vpn bont-, wollen- en winterkleeding voor het front een beslist ovenweldigend resultaat ge- had.Tot op dit moment zijn niet minder dan 32.144.201 stuks van allerhahde slag afge- staan. Onder deze voorwerpen bevinden zich o.a. 1.511.079 bontmantels, bontvesten en an dere bontartikelen. Tot flusver zijn reeds 1260 wagons met warme wollen kleeding naar het Oosten afgezonden of naar de herstel- inrichtingen gebracht. In tal van steden van eemigen omvang kre- gen de troepenfonmaties, die naar het Ooste- lijke front vertrokken op het station winter- uitrustingsstukkexi uit de opbrengst van de imzamelingen. Het Duitsche volk heeft aan den oproep van den Fiihrer om zijn soldaten in de koude woestenijen van het Oosten door schenkingen van winterartikelen te helpen, gevolg gegeven met een geestdrift, die nau welijks te overtreffen valt. Gisteren-was op de inzamelingsbureaux het gedrang zo6 groot, dat vele duizendem niet meer geholpen kon- den worden, zoodat de inzameling moest worden verlengd. 'Behalve de bontartikelen zijn nog inge leverd 1.274.353 hemden, i.208.660 onderbroe- ken, 3.058.601 boystrokkem, pullovers en wol- len vesten, 3.714.630 sjaals, 1.092.388 lenden- gordels, 5.026.583 paar kousen en sokken, 376.229 paar ski's, 1.779.940 hoofdbescher- mers, 2.219.171 paar handschoenen, 3.963.730 paar polsmoffen, 1.324.068 oorbeschermers, 2.678.169 kleedingstukken van allerhamde slag en een geweldige hoeveelheid van andere pas- sende wollen en bontartikelen. Voorts zijn .tal van kostbare hermelijnem en persianer mantels geofferd voor de verpleegsters in het Oosten. Van de bijdragen voor de winterinzameling zijn er enkele bijzonder interessant wegems hun waarde als herinnering. Zoo heeft majoor Franz Immelm'an de vliegerbontjas ten geschenke gegeven, die behoord heeft aan zijn broer Max, den beroemden jachtvlieger, die in den wereldoorlog is gesneuveld. De familieleden van wijlen president Hindenburg hebben de bontmof afgestaan, die de veld- maarschalk vroeger op jaeht gebruikte. REDE VAN IR. MUSSERT TE BER:LIJN. Nederland en de strijd tegen het bolsjewislme. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Ir. Mussert heeft hier Zaterdagavond voor Marlene dekte de tafel voor de avondboter- ham, waarbij moeder Kulcke met het noodige moest bijspringen. Degener wilde zich be- scheiden terugtrekken, maar dat werd niet toegestaan. Toen Hansje naar bed was gebracht, gimg Lorenz aan het vertellen. Degener luisterde zwijgend naar hetgeen het tweetal elkaar te zeggen had. Hij hield van deze menschen, die in zoo trouwe kameraadschap om hun be- staan vochten, hij leed met hen en voelde zich gelukkig bij hun geluk. Toen hij eindelijk afscheid nam, legde zijn stralend gezieht getuigenis af van zijn erken- telrjkheid voor het vertrouwen, dat hem in zoo ruime mate was geschonken. Lorenz en Marlene waren alleen. Twee menschen in deze groote, wildvreem- de stad, ingesloten in een klein kamertje, om- gevem door het bruisende leven van de metro- pool, door loeiende claxons, gierende trams, door het gekrijsch van ontelbare luidsprekers, het gedreun van vrachtauto's, het gebral van beschonkenen en het lawaai van dichtslaande deuren in een door vele gezinnen bewoond huis. Heel die hartverscheurende, uit schrille dissonanten gevormde symphonie van het kolkende leven in de wereldstad beukte tegen de muren van hun schamel verblijf. Maar zij zagen slechts elkaar en hoorden niets van dit alles. -Y- Hun plan voor de naaste toekomst bestpnd voorloopig hierin, dat zjj beiden door hard werken zouden trachten het noodige opzij te de overvolle groote zaal van het Lehrerver- einhaus, na zijn bezoek aan de Nederlandsche soldaten van het Oostfront, gesproken. De bijeenkomst was belegd door het district JSToord- en Oost-Duitschland van de N.S.B. ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland. De leider van de NjS.B. werd bij zijn bin- nenkomst met luid houzee-geroep begroet, waarop het lied: „De zwarte soldaten" werd gezongen. Na het plechtige binnenkomen van de vlaggen, heeft de distrietsleider Jan Vis- ser een openingsrede gehouden, waarin 'hij vooral de aanwezige Duitsche autoriteiten be- groette. Hij gaf eei\ kort overzicht van de geschiedenis van de beweging te Berlijn. Het Berliner Konzertorchester bracht ver- volgens de Egmont-ouverture en een deel uit de Lohengrin ten gehoore en Alex de Mees- ter declameerde de ballade: Het geuzenvendel op den thuismarsch. De groote rede van ir. Mussert, die ruim pen uur duurde, had vooral ten doel te wijzen op de groote gebeurtenis van dezen tijd, nl. de ingrijpendste revolutie van alle eeuwen, welke voor honderd, tweehonderd, misschien wel vijfhonderd jaar het lot van de wereld zal bepalen. Niet het goud zal meer heer- schen, doch moed, trouw, eerlijikheid, gods- dienstzin en arbeidzaamheid. Ons ouderen benauwde de neergang van de vorige periode, die met de Fransche revolutie aanving,' he Untergang des Abendlandes, waardoor dreigde, dat niet langer Europa over de wereld doch de wereld over Europa £ou heersehen. Dat is nu echter anders, door het nationaal-socialisrge en het fascisme ont- Staat een nieuw Europa. En evenals de be- houdende machten v66r 150 jaar tevergeefs trachtten de Fransche revolutie te vernieti gen, pogen ook nu tevergeefs de machten der reactie het nieuwe Europa te omsingelen. De revolutie heeft den Engelschen invloed weggeveegd uit Europa. Het grootste succes van het afgeloopen jaar is echter, dat door het genie van Hitler en de staatsmanswijs- heid van Mussolini aan het bolsjewisme is Jjelet Europa onder den voet te loopen. Een ieder weet, dat het ginds nog niet is afgeloopen. Ook eenige duizenden Nederlan- ders staan daar aan het front, en wij kunnen hen nooit' dankbaar genoeg zijn, dat zij zich opofferen voor gansch Europa. Ook de Engelsche macht gaat ten onder, aldus spreker, hetgeen ons als Europeanen niet behoeft te verheugen, doch Engeland liet Zich door de joden overheerschen. Ons gelaat moet weer van Engeland haar het Oosten worden gekeerd. De binnenJandsehe politiek. Overgaande tot de geschiedenis van de be weging, wees spreker erop, dat het program van de NjS.B. in tien jaar in niets gewijzigd behoefde te worden. Als wij aan de macht waren geweest, had het nooit tot een tienden !Mei 1940 gekomen, doch waren wij met Duitschland opgemarcheerd. Men begrijpt, dat onze positie niet gemak- kelijk is, b.V. door de blokkade. Er zijn er die zeggen: de nieuwe orde, dat is leege borden (al zijn die nog niet zoo leeg). Maar het is thans den iaatsten keer, dat Engeland Europa kan blokkeeren. Ten aanzien van de houding van de R. K. en orthodox-protestantsche kerken verklaarde spreker:We willen geen, strijd tegen dQ kerk; integendeel, doch de kerk zal zich tot haar taak hebben te bepalen, de politiek voe- ren wij; wij zijn ook geen reformatoren. Thans is dan de N.S.B. tot draagster der politieke gedachte, tot staatspartij geprocla- meerd. Zij moet de toekomst van ons volk op de schouders nemen. Wij1 hebben nu hon- derdduizend leden, doch de geest is van meer beteekenis. Van die 100.000 is de helft vrou- wen en van de mannen staan er elfduizend als vrijwilligers in het veld, die de Nederland sche vlag weer een beetje omhoog hebben gehaald. Wij staan er thans even slecht voor als in het rampjaar 1672. Hoe ikon de regeering te Londen den oorlog aan Japan verklaren en daarmee in gevaar brengen het kostbaarste wat wij in meer dan 300 jaar hebben opge- bouwd. Curacao was al door de Engelschen bezet (Aruba niet, want daar zitten onze menschen in concentra'tiekampenen Surina- me door de Amerikanen. De vlag waait half- stok, en wij hebben de taak die weer omhoog te halen. Ons dichtbevolkt land moet ergens aan meedoen en door Hitler kunnen wij medewer- ken aan het nieuwe Europa. Behalve de Standarte Westland hebben wij het legioen, waarvan spreker op oudejaar afscheid nam en 4000 man in de N.SK.K. Spreker hoopte, dat die elfduizend van thans er 200.000 zullen worden. Aldus schakelen wij langzaam ons volk om van vijand tot bondgenoot van ons broedervolk. Spreker besloot met hulde te brengen aan den Fiihrer aller Germanen, Hitler. Tot slot werden het Deutschlandlied, het Horst-Wessellied en het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. DE KINDERPOSTZKGELS. Zaterdag is gemeld, dat de termijn voor den verkoop van kinderpostzegels en de .prentbriefkaarten voor het kind met veertien dagen verlengd is en thans zal eindigen op 20 Januari a.s. Naar aanleiding van dit be- richt heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met den secretaris van de centrale propa- gandacommissie voor de weldadigheidspost- zegels, waaraan wij het volgende ontleenen: Het is thans de eenSte fnaal, dat voor den leggen om Lorenz in de gelegenheid te stel len ter zijner tijd uit eigen middelen een prak- tijk te vestigen. Het was geen prettig leven. Het kleine kamertje, de geringe verdienste, die htm streven tot een utopie maa.kte neen, het was niet gemakkelijk. Hansje begon te sukkelen. Het ontbrak hem aan zon, aan frissche lucht gn aan be weging. Er kwam een tijd, waarin Locenz geen em- plooi meer vond, zoodat zij zich, nauwelijks van het allernoodigste konden voorzien. Wel- iswaar kreeg hij een geringe werkloozenuit- keening, maar er kwam zoo veel kijken. Het linnengoed vertoonde bedenkelijke slijtages, de jongen moest tenminste krachtig voedsel hebben en tenslotte konden zij er ook niet onder uit af en toe een paar mark naar huis te sturen, want de beide meisjes waren daar ook nog steeds. Lorenz keek elken dag op nieuw naar een betrekking uit, liep alle kran- tenbureaux af om de advertenties te bestu- deefen en schreef zijn vingers blauw aaci sol- licitatiebrieven. Af en toe ontving hij een uitnoodiging om zich persoonlijk te komen voorstellen en dat bracht dan telkens weer een moment Van herlevende hoop. O, als het nu toch eindelijk eens mocht getukken! En dan volgde ook steeds weer de teleur- stelling. Geen getuigschriften Nooit eOrder in betrekking geweest? Tja, als dat zoo was men betreurde het ten zeerste. Er waren ook beleefde menschen, die van ,,ern- stig in beraad nemen" of ,,bij gelegenheid er termijn van uitgifte van zegels en briefkaar- ten verlenging werd aangevraagd en verkre- gen. Op meer dan een wijze is gebleken, dat de late verkrijgbaarstelling voor het publiek een teleurstelling is geweest, daar velen deze kaarten gaarne als een aandenken bewaren. Voorts is gebleken, dat over het algemeen groote vraag naar de weldadigheidspostzegels bestaat. Ook uit het buitenland, in het bij zonder van philatel'istische zijde, is er groote vraag naar. Voorop heeft evenwel gezeten de meening van de comimissie, dat het in deze dagen meer dan ooit gebiedende eisch is een zoo hoog mogelijke opbrengst van kaarten en post- zegels te verkrijgen. Een merkyaardig verschijnsel bij de actie is de vrij groote animo van zeer velen om de kinderpostzegels te koopen uit een oogpunt van belegging. Vooral in de groote steden, meer dan nog ten plattelande, is dit verschijn sel aan den dag getreden. Men ziet dus thans in de kinderpostzegels een object, waarmede geld valt te verdi'enen. I Luisterwedstrijd verlengd. De termijn voor inzending van de oplossicig van den radio-luisterwedstrijd, op Ttfeeden Kerstdag, welke op 6 Januari zou eindigen, is evenals de uitgifte van de kinderpostzegels en de prentbriefkaarten voor het kind, verlengd tot en met 20 Januari a.s. Reeds zijn vele duizenden inzendingen bin- nengekomen bij het secretariaat der centrale commissie, Singel 362, Amsterdam C. DE BEVORDERING VAN DEN BUITEN- LANDSCHEN HANDEL. Blijkens een besluit van den secretaris- generaal van handel, nijverheid en scheep- vaart, opgenomen in de Staatscourant van 5 dozer, is het zonder seihriftelijke vergunning verboden een ,,twee-landen-organisatie" op te richten of in stand te houden. Onder twee-landen-organisaties wordt ver- staan: de Nederlandsche Earners van Koop- handel voor het buitenland alsmede particu- liere vereenigingen, stichtingen en andere or- ganisaties, welke zich ten doel stellen het handelsverkeer tusschen Nederland en 66n of meer andere landen te bevorderen. De thans bestaande organisaties moeten binnen vier weken bij, den secr.-gen. van han del, nijverheid en soheepvaart ter verkrijging van een vergunning worden aangemeld. Het verzoek om vergunning tot oprichting van een zoodanige instelling, dient, eveneens schriftelijk, bij denzelfde te geschieden. HET BROODPROBLEEM. In ,,Voeding", het. maandblad van de stich- ting tot wetenschappelijke voorlichting op voedingsgebied, geeft dr. J. H. Schuringa eenige chemisch en physiologische beschou- wingen over het „broodprobleem". Na een overzicht te hebben gegeven van het malen en builen van het graan, behandelt de schrijver den smaak, den bakaard, maar vooral de voedingswaarde van het brood en meer in het bijzonder van de koolhydraten, de eiwitten en de vitaminen, die het bevat. Uit de chemisehe analyse van verschillende pas- sagemelen van eenige graansoorten bleek, dat bij verhooging van den uitmalingsgraad tot 80 a 85 pet. een belangrijke winst aan eiwit van hooge waarde, aneurine en lactoflavine optreedt. De schrijver komt tot de volgende conclu- sies: Hoogere uitmaling van het graan in oor- logstijd is niet alleen economised!, maar ook uit voedingsoogpunt gewensc'ht. Weliswaar is er een klein verhes van calorische waarde, maar dit wordt, mits de uitmaling niet tot hooger dan b.v. 8500 pet. wordt voortgezet, ruimschoots gecompenseerd door de winst aan hoogerwaardige eiwitten en vitamine. De verteerbaarheidsonderzoekingen wijzen uit, dat hoogere ui,tmaling de verteerbaarheid pas be- Iangrijk gaat beinvloeden bij volkorenproduc- 1 ten. Bij uitmaling tot 85 pet. is de winst nog altijd grooter dan het verlies. Het nuttige effect van nog hoogere uitmaling, dus van uitsluitend volkoren-gebruik, lijkt den schrij ver gering: de verteerbaarheid daalt dan in- eens sterk, terwijl de winst aan eiwit en vita- mines niet groot meer is. Binnenkort zullen nieuwe onderzoekingen worden ingesteld om dit nauwkeurig uit te maken. De gersttoe- voeging blijkt zeer gunstig; volgens de proef- personen wordt het brood er bovendien sma- kelijker van. Het D.N.'B. meldt uit GenOve: Naar de Times meldt, heeft generaal H. Terpoorten, de opperbevelhebber van het Ned.-Indische leger, te Bandoeng verklaard, dat de verdedigimg van Ned.-Indie ervan af- hankelijk is, of de Ver. Staten Ned.-Indie vliegtuigen zullen sturen. Honderd vliegtui- gen in de komende weken zijn voor de strijd krachten in *het Zuidelijk deel van den Stil- lem Oceaan van meer waarde dan duizenden vliegtuigen in latere weken. De Japansche luchtaanvailen plaatsen Ned.-Indie voor een zeer ernstig vraagstuk, nipt alleen omdat de Japansche vliegtuigen van goede kwaliteit en hun bemanningen goed geschoold zijn, maar ook, omdat de Japanners erin geslaagd zijn, de superioriteit in de lucht in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan te veroveren. De Japansche bomaanvallen op Ned.-Indisch ge- bied zijn zeer nauwkeurig uitgevoerd. Het graag op terugkomen" gewaagden, maar daar bleef hij dan ook bij. Op zekeren dag werd hem verzocht zich te vervoegen bij de afdeeling Personeel van een groote pharmaceutische fabriek. Lorenz schoor zich zorgvuldig. Marlene streek voor de honderdste maal zijn eenige pak (van Stomp) op, waschte zijn eenige behoorlijke overhemd (van Stomp) en drukte met tranen in de oogen zijn hand. „Moed en succes, Lorenz! 'Eens moet het toch wat worden!" Een half uur later zat Lorenz tegenover een zeer correcten, reeds wat ouderen heer, die zwijgend .luisterde naar hetgeen hem daar van een, naar het scheen, niet bepaald vreug- devol leven werd verteld. ,,Hm", zei de meneer tenslotte, ,,wij zullen zien. Ik zou u werkelijk graag ergens onder- brengen, meneer Burmester, maar be- paalde toezeggingen kan ik u helaas nog niet doen. In ieder geval heb ik uw naam geno- teerd. U krijgt nog schriftelijk bericht." En dat was nu weer hum nieuwe hoop, daar van leefden ze, daaruit putten zij telkens weer nieuwe kraoht. Hoe dringend zij dezen stroohalm noodig hadden, bleek, toen ook Marlene voor eenige weken op non actief werd gesteld. Dr. Wel- kenlaub w^,s naar Hamburg vertrckken om aan een wetensohappelijk congres deel te nemen en in aansluiting daarop wilde hrj eenige weken aan zee door'srengen. In dezen tijd, waarin Lorenz en Marlene dagelijks van den ochtend tot den avond bij elkaar hoktem, beiden even gedeprimeerd en zou een groote fout zijn, zoo verklaarde ge neraal Terpoorten, indien de Japanners on- derschat werden. Een ander tekort in de vet- dediging van Nederlandsch-IndiS noemde de generaal het ontbreken van tanks. Be Ver. Staten hebben weliswaar beloofd tanks te zullen leveren, doch tot dusver is er nog geen enkele aangekomen. PERSGHEF N EDER1.A N DSGH EN OMRGEP Met ingang van 5 dezer is tot perschef van den Nederlandschen Omroep benoemd de heer H. M. C. Schroder, voordien perschef van de n.v. „Koolhoven-Vhegtuigen" te Rotter dam en laatstelijk werkzaam als afdeelmgs- chef bij den pers- en propagandadienst van den Nederlandschen Omroep. De heer Schroder is tevens benoemd tot hoofd van den pensdienst van den Nationalen Jeugdstorm, welke funetie door hem als eere- ambt wordt vervuld. INSPECTIEDIENST VAN HET C. D. R. Het Centraal Distributiekiantoor heeft een inspectiedienst voor de distributie inigesteld. met de opdracht een nauwgezette controle te gaan oefenen op de toepassing der voor- schriften. Deze dienst heeft het recht, bij on- juiste toepassing in te grijpem, teneinde een tot het uiterste doorgevoerde rechtvaardig- heid bij de bebandeling van bijzondere geval- len te verzekeren. De nieuwe inspectiedienst zal zich aan- vankelijk beperken tot de voorschriften t.a.v. bijzomdere arbeidsvormen en zelfverzorgers. Vooral bij de toekenning van extra rantsoeneh voor zwaren en zeer zwaren arbeid en voor langdurigen, giftigen, vuilen en nachtarbeid. deed zich steeds meer behoefte gevoelen aar. een regeling, die niet meer speling toehet dan beslist onvermijdelijk was. Ook wat de voor schriften voor zelfverzorgers betreft (huis- slachters e.d.) zullen de puntjes thans op de i worden gezet. Voor deze categorieen zijn den Iaatsten tijd verschillende nieuwe regelin- gen en bepalingen van kracht geworden, ter wijl-nog andere zullen volgen. Het behoeft wel geen betoog, dat aan de verantwoordelijkheid en bevpegdheid der plaatselijke diensten niet in het minst zal worden getomd. De inspectie heeft alleen een repressieve en adviseerende taak. Er zijn 5 hoofdinspecteurs, 15 inspecteurs en een aantal adjunct-inspecteurs. Deze Iaat sten, die ieder een bepaald inspectiegebied hebben, doen niets dan controleeren, coneta- teeren en rapporteeren. Hun werkzaamheden worden geleid door inspecteurs, die kantoor houden by een der grootere diensten in hun inspectie. Deze inspecteurs hebben o.m. tot taak, het treffen van beslissingen naar aan leiding van.de resultaten der controle. Tegen hun beslissingen staat beroep open bjj de hoofdinspecteurs. De hoofdinspecteurs hebben voorts de algemeene leiding in hun gewest. AANVULLING PETROLEUM- BESGHIKKING. In de Maandag verschenen Staatscourant is opgenomen een aanvulling van de petro- leumbeschikking 1940 (1). Daarin wordt be paald, dat de personen en lichamen, aan wie een bestelbon wordt verleend, daarvoor een door den directeur van het rrjksbureau, resp. den inspecfeur-generaal van liet verkeer of den directeur der Nederlandsche visscherij- centrale, vast te stellen bedrag zullen moeten betalen. De betaling geschiedt voor het uit- reiken der bescheiden, op een door de genoem- de instanties nader te bepalen wijze. Met betrekking tot de hoogte van bedoelde bedragen kan worden afgeweken van hef daarvoor in het distributieheffingsbealuit 1939 bepaalde. De beschikking treedt in werking met in gang vap 1 Januari 1942. DE HEER RLOKiZIJL OVER ZIJN RJSIS NAAR (K1ST-PKUISEN. Maandagmiddag heeft de heer Max Btok- zijl op de wekelijksche persconferentie in het bureau van den gevolmachtigde van den rijkscommissaris te Utrecht den joumaisten een en ander verteld over zijn reis naar Oost Pruisen waar hp het bezoek van ir. Mussert aan het Nederlandsche legioen heeft meege- maakt. Het legioen dat voor een belangrijk gedeelte is gevormd uit leden der W.A. is ondergebracht in de groote barakken van een omvangrijk oefenkamp. Deze W.A.-mannen die nadat ir. Mussert eenigen tijd geleden in Den Haag van hen afscheid had genomen, via Brabant in he't Oosten zijn aangekomen om daar te worden opgeleid, staan onder be vel van Duitsche officieren van de Waffen SjS. De dienst, zoo zei de heer Blokzijl, viel in den beginne lang niet mee, omdat de ge- oefendheid in het bijzonder ook de lichame- lijke, welke in he't Duitsche leger wordt ge- eischt, zeer hoog is. Dat was dan ook de reden dat de Nederlandsche officieren niet onmiddellijk commando's kregen overeen- komstig hun rangen en zelf eerst een inten- sieve opleiding moesien doormaken. Ook de soldaten hadden in den beginne soms een zware dobber. De heer Blokzijl wees er in dit verband op, dat de Holiandsche jongens zich vooral vertrouwd moesten maken met de wijize waarop de onderofficieren be- velen gaven en dat zij inplaats van 'het besef -een meneer Pieterse of een meneer Jansen te zijn, zich dat van eenvoudig soldaat te wezen eigeti moesten maken, waarbij in den aanvang het ,,anschnautzen" wel eens verkeerd werd uitgelegd. Thans zijn zij aan hun omgeving, gewend en voelen zich er goed, niettegen- onutywr—iiwi'MiwaOCTJMiiaawiwttmiwamMMB—BBitMM— in zichzelf gekeerd door een toekomst, die hopeloos scheen, kwam het meermalen door een of andere on'beteekenende oorzaak tot conflicten. Zij hielden niet minder van elkaar da<n vroeger, maar de voortdurende zorg had hun weerstand ondermijnd en de troostelooze sfeer van het sombere kamertje, waarop zij waren aangewezen, droeg mede by tot die geirriteerde stemming, waaraan de mensch zich in neerslachtigheid nu eenmaal niet kan onttrekken. Op een ochtend had Marlene geklaagd, dat zij met het geld niet kon rond komen. Zij wilde hem daar natuuriyk geen verwyt van maken, om 's hemels wil, neen, daar bestohd niet de minste reden voor hy sloofde zich genoeg uit om aan het werk te komen. Omdat je er niet mee om weet te gaan!" stoof Dorenz woedend op. ..Natuurlijk als je ook elk oogenblik een nieuwe japon koopt!" Dat had hy niet moeten zeggen, want op dit oogenblik was hy werkely'k onrechtvaai- dig. Inderdaad had zy een paar dagen ge leden een nieuwe jurk gekocht, maar heel goedkoop op een opruiming zy moest er toch behoorlijk uitzien. In haar oude vodden kon ze zich niet eens op straat vertoonen. Ook Lorenz wist dat, hy had er zelfs op aangedrongen, dat zy het doen zou en de jurk samen met haar uitgezocht maar nu scheen de duivel in hem te zijn losgebroken. Hij was in staat geweest om de aansohaffing van een kaartje Stopwol als een verkwisting te beschouwen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2