ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met Duitschland voor een vrij Nederland No. 10.315 WOENSDAG 7 JANUARI 1942 82® Jaargang Buitenland DUETSCHLAftSD STRIJDT VOOR EUROPA. f HOOG FRANSOH AMBTENAAR HOOD AANGETROFFEN. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post /1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE SAN BE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. N ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ADVERTENTH5Nper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bp regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VEBSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VKIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. DUITSCH WEERMAGHTSfBERlCHT. Het opperbevel van de Duitsche weer- macbt deelde Dinsdag mede: De gevechten in de middenzone van bet Oostelijke front duren voort. Onze X troepen brengen den vijand door afweer- y vuur en tegenaanvallen overal zware X verliezen toe. Bij den oorlog in de lucbt heeft zich een formatie Kroatiscbe vlie- X gers bijzonder onderscheiden door moe- »j« dige aanvallen in scheervlucbt. De bij X Feodosia aan land gezette Sovjet-strijd- kracbten en schepen voor Jewpatoria zijn met succes aangevallen door ge- vechts- en jacbtvliegers. Een motor- torpedoboot werd tot zinken gebracht,X- drie transportschepen werden besclia- digd. X Bij de Faroer en aan de WesLkust van y Engeland zijn twee vrjandelijike koop- X vaardijscbepen door bommen beschadigd. In Noord-Afrika levendige verken- X nings- en artillerieactie in bet gebied van Solloem en bij Agedabia. Op Brit- X sche stellingen en ravitailleeringswegen X zijn doeltreffende aanvallen gedaan. V Op Malta zijn Britscbe vliegvelden ge- X bombardeerd. y v WEINIG REDEN TOT GEESTDRIFT. Nuchter beoordeelaar van den toestand betoonde zich, schrijft de N. ft. Crt., de En- gelsche militaire deskundige Liddell Hart ook toon, toen bij zijn landgenooten voorbield, dat wat betreft de krijgsoperaties in Noord- Afrika, het duidelijik was, dat zoolang niet de vijand gebeel uit Noord-Afrika verdreven was, het Britscbe offensief in breed strate- gisch opzicht geen volledig succes kon zijn en dat aan het Oostelijke front, de oorlogs- kansen voor de Duitschers niet ook maar bij benadering op zoo beslissende wijze gekeerd waren, dat de toon gerechtvaardigd zou zijn, waarop van geallieerde zijde over de gebeur- tenissen aan het Oostelijke front geschreven en gesproken werd. Br is inderdaad voor Engelan'd weinig reden om van den vooruitgang, dien de eigen legers met heel wat grooter moeite dan men aairvankeiijk verwacbt had, in Noord-Afrika hebtoen gemaaikt en van de terreinwinst, welke bet betekken van de winterkwartieren door de Duitsche legers in bet Oosten den Sovjet- bondgenooten laat, veel ophef te maken. De oprechtste verwachtingen, welke Enge; land van het in den oorlog betrekken van de SovjeinUnie bad, zijn toch reeds bescbaamd. Dat was, toen nog de hoop bestond, dat met de Sovjetlegers in den rug Engeland zicb scbrap zou kunnen zetten om een verder af- glijden onder de Amerikaansche overmacht te voorkomen. De snelle en omvangrijke nederlagen van de Sovjetlegers bebben deze kans echter te niet gedaan. Spoedig moest Churchill de ontmoeting met Roosevelt „ergens in een baai van den Atlantiscben Oceaan" forcee- ren, waarin de Vereenigde Staten zicb welis- waar tot gemeenschappelrjke verantwoorde- lijkheid voor de oorlogvoering en de nadien te vestigen orde verplichtten, maar dan ook zooveel van het heft in eigen handen namen, dat sindsdien bet zwaartepunt van de coalitie tegen Hitler zicb definitief naar Washington bleek te hebben verpiaatst. Bovendien moest Engeland met alien na- di-uk eigen lot aan dat van de Vereenigde Staten verbinden voor wat den Stillen Oceaan betreft. En toen de oorlog, dien president Roosevelt zoo lang achterna had geloopen, hem tenslotte toch nog overviel, deelde de Elngelsche vloot in de verliezen van den eersten slag. Nu ook Hongkong en Manilla verloren zijn, komt aan Engelsche zijde een duidelijke ge- prikkeldheid voor den dag. ,,Nog steeds is niets te bemerken van de een of andere actie van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan, die alleen nog den toestand zou kun nen redden", aldus klaagt Liddell Hart. En na een uitvoerige schildering van den ongun- stigen toestand, welke zulke ernstige bedrei- ging voor de beide zeemogendheden inboudt, vervoigt hij„De sleutel voor de oplossing van dit voor Engeland en Amerika ernstige vraagstuk ligt bij de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan. Bevindt zij- zich op weg naar Singapore of houdt men deze als ge- volg van de in Pearl Harbour geleden ver liezen achter?" In stjjgend ongeduld vervoigt Liddell Hart: ,,Voor het uitbreken van den oorlog in den SitiHen Oceaan was berekend', dat de Ameri kaansche vloot in den Stillen Oceaan- ongeveer veertien da gen noodig zou hebben voor den overtocht van Pearl Harbour naar Singapore. Intusschen zijn reeds drie weken verstreken en nog nergens is iets van een actie van deze vloot te bespeuren. In dezen tijd hebben de Engelschen en de Amerikanen aan alle fron- ten in den Stillen Oceaan nederlaag na neder- laag geleden, zoodat de tijd, waarin men Japan nog doeltreffend het hoofd zou kunnen bieden steeds korter wordt. Gaat echter het Westelijke deel van den Stillen Oceaan ver loren, dan zal het zeer moeilijk zijn dit in een tegenoffensief te heroveren Daarom is bet ook begrijpelijk, dat Enge land maar met een half oor luistert naar de berichten van de zoo groot opgezette confe- rentie van Washington. Zeker, men is tot overeenstemming geko- men over de eenbeid van bevelvoering in den Oost-Azischen oorlog. En onder de verkla- ring, waarin de onderteekenaars zich, teza- men met de Sovjet-Unie, verplichten bun vol- ledige militaire en oeconomische hulpbronnen te gebruiken tegen die leden van bet pact van drie en zijn aanbangers, waarmede de be- treffende regeering zicb in oorlog bevindt en met de andere onderteekenaars samen te werken en geen afzonderlijken wapenstil- stand of vrede met de vijanden te sluiten, zijn nog eens extra de handteekeningen van de dominions geplaatst en verder die van een aantal landen, die op het oogenblik geen ,-eigen souvereiniteit genieten of in nieuwe staatkundige vormen zijn opgegaan, alsmede van een aantal Midden-Amerikaansche repu- bliekjes,- die voor niet meer dan satellieten van de Vereenigde Staten kunnen worden geteld. Wat dit alles waard is, blijkt nog meer, wanneer men bedenkt, dat Reuter tegelijk heeft moeten berichten, dat de nieuwe ver- klaring geen voorschriften bebelst over een samenwerking in de oorlogspolitiek, over een samenvatting van troepen, uitrusting of leveranties. Er is zelfs een premie gesteld op verdere toetreding tot de overeenkomst; deze verplichtniet lot oorlogsverklaring aan de Drie mogendheden, materieele hulp is vol- doende. Wil men er daartegenover op wijzen, dat ook de nieuwe driemogendheden-overeen- komst, welke na de jongste 'uitbreiding van den oorlog tusschen Duitschland, Italie en .Japan gesloten is en die bet, wat strekking betreft, in haar vier korte artikelen tegen de Atlantic Charter en de verklaring van Washington opneemt, zicb niet door nauwkeurigheid van verplichtingen onder- scbeidt, dan springt ook meteen het verschil in het oog. De mogendheden, die op grond van bet Driemogendhedenverdrag samenwerken, doen dat met het oog op een orde, waarin voor elk van ben voldoende levensruimten zijn afge- bakend, zoodat zij niet bij voorbaat wantrou- wig op elkanders machtsontploofing beboe- ven te letten en als bet ware vanzelf tot samenwerking op elk vitaal punt worden ge bracht. De drie mogendheden, die de eigenlijke leden van de Washingtonsche overeenkomst zijn (die naar ons 66k uitdrukkelijk verzekerd wordt, geen bondgenootschap heeten mag) staan er heel anders voor. Een van hen is een wereldmacht, de wereldmacht totnutoe; de fwee andere willen wereldmacht worden. Elk van hen heeft er belang bij, dat allebei de anderen in den strijd worden verzwakt. Elk van hen heeft er belang bij, dat de andere twee voor haar vechten, met zoo min moge- lijk resultaat voor zichzelf. Onder die omstandigheden kan er in de verklaring van Washington niet meer staan dan bet weinige, dat erin geschreven is, maar zal er ook nog heel wat wringen en wrikken noodig zijn, voordat er meer van komt, dan er staat. Onder die omstandigheden moest ook bet besluit over de eenheid in de bevelvoering een prestige, regeling worden, waaronder bet maar net aan de ecbecs van de Vereenigde Staten te danken is, dat aan een Engelsch generaal de opperleiding is toeverirouwd, maar met een Amerikaanschen plaatsvervan- ger en een Amerikaanschen bevelhebber van de Vereenigde vloten, zonder dat men kan aannemen, dat militaire redenen dit vanzelf lieten spreken. HET VOORBEELD VAN DEN FuHRER IN DEN STRIJD VAN HET DUITSCHE YOLK. Wil en vertrouwem. Onder bet opschrift: De Fiihrer in den strijd schrijft Rijkspersehef dr. Dietrich in de Duitsche pers: Altijd wanneer de kracbten van de natie in de worsteling met lot en toekomst worden samengebundeld tot de uiters^e krachtsin- spanning, verblijven de g.edachten van het Duitsche volk bij den Fiihrer. Want steeds wanneer het volk zijn Fiihrer aan het werk ziet is bet vervuld van vast vertrouwen en van de grootste zekerheid, sluit het zicb nau- wer aaneen, en ontplooit bet in strijdbare zielsverwantschap met den Fiihrer zijn groot ste krachten. Zoo is het in al die jaren ge- weest, waarin de wil en de energie van den Fiihrer de natie omhoog voerde uit haar ver- val en de diepe, innerlijke verbondenheid met bet volk voor den Fiihrer een onuitputtelijke bron van kracht werden voor zijn geweldige prestaties. Zoo is bet ook steeds geweest in de beslissende oogenblikken van de nu afge- loopen twintig jaar, waarin de Fiihrer met inzet van zijn geheele persoon op de voor de beweging kritieke oogenblikken de juiste lei- ding wist te geven en in den moeilijksten tijd voor bet Duitsche volk de opkomst wist te bewerkstelligen. Steeds heeft de Fiihrer juist in die fazen van den strijd in welke het ge- luk scheen te keeren en juist doorzettings- vermogen en besluitvaardigheid de beslissing zouden brengen, door zijn lichtend voorbeeld de beweging en zijn volk de innerlijke kracht gegeven, de zware stormen te doorstaan, tot de weegschaal van het geluk naar de zijde van de overwinning doorsloeg. Zoo is het steeds geweest, zoo is het ook nu. Wat velen in 1923, en later in de jaren van den strijd om de macht wellicht een terug- slag leek, werd door een heroieke hooding zoo in werkelijkheid een groote overwinning.# Dat wat in de jaren van den inwendigen op- bouw en van een moedige vernieuwing van de Duitsche bewapening door menigeen als ver- metel werd beschouwd, heeft den Duitschen soldaat onsterfelijken roem en het Duitsche volk in Europa de grootste overwinning in de geschiedenis gebracht. Het vorige jaar heeft het door groot besef van verantwoorde- lijkheid gedragen besluit van den Fiihrer om op bet laatste oogenblik een eind te maken aan de bolsjewistische bedreiging van Europa, door den onvergelijkelijken moed van onze legers het geweldige tot den aanval geruste Sowjet-leger verslagen. Hij heeft den bolsje- wistiscben staat als macbt, bereid om Europa aan te vallen, vemietigd en uitgescbakeld. En toen nu na een laten, verregenden herfst al te vroeg fel de winter over de slagvelden in Rusland inviei, voor wij nog de laatste vruchten van de beslissende overwinningen hadden kunnen oogster, toen was bet weder- om de Fiihrer,, die zic. met zijn geheele per- soon inzette om de moeilijkheden te overwin- nen, die onze waarlijk heldhaftige troepen na een aanval van zes maanden in het land van den vijand onder ongunstige weersomstandig- heden bedreigen. En wij, die ook in deze weken bij den Fiihrer mogen zijn, wij beleven wederom een van die zeldzame oogenblikken, waarin de Fuhrer zichzelf te boven gaat om ondanks alle tegenslagen van het oogenblik de kracb ten van de natie nog geweldiger te ont- plooien. Op zulke oogenblikken schijnt de Fiihrer ons de personificatie van den levenswil van de natie. Hij wijdt geen aandacht aan zicb zelf, niet aan zijn eigen ik, maar alleen aan bet lot en de toekomst van zijn volk, waarmee hij is groot geworden. iZoowel toen als nu be- speurde de Fuhrer alleen den inneriijken drang en den plicht, zonder verwijl en zonder terughouding op te treden als leider en strij- der van de natie. Destijds, op 13 Maart 1932, riep de Fuhrer den mannen van de bewe>rin°- toe: -rl'k weet tbans, dat gij, mijn kameraden, in de laatste dagen bovenmenschelijke dingen hebt tot stand gebracht. Thans is geen terug- houdendbeid meer mogelijk, de reeds ge- bracbte offers versterken de noodzakelijkheid van den strijd. De arbeid moet nog grooter worden, zoo noodig worden verdubbeld. Nog vanavond worden aanwijzingen voor de voort- zetting en versterking van den strijd aan dc organisaties verstrekt. Vandaag is de twee- de verkiezingsstrijd ingezet. Ook dezen strijd zal ik met mijn geheelen persoon voeren." Wat de Fuhrer destijds in een ongelorflijk zware worsteling aan bovenmenschelijke prestaties heeft verricht om voor de bewe ging de overwinning te bevechten, dat kon bij met recht ook van iederen afzonderlijken nationaal-soeialist eischen. Wat hij thans van zichzelf vergt aan offers en toewijding, dat kan hij ook verwachten van ieder van zijn volksgenooten, voor wier bestaan hij zijn geheelen persoon offert en voor wie zijn sol- daten dagelijks hun leven op het spel zetten. Sedert meer dan zes maanden, sedert "net begin van den veldtocht in het Oosten, ver- toeft de Fiihrer in zijn hoofdkwartier aan het Oostelijke front en, afstand doende van elke afleiding, maakt hij in volledige over-gave aan zijn geweldige taak, zijn leven ondergeschikt aan de eischen van den oorlog. Een gewel dige taak ligt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op zijn schouders. Zij heeft het hem dezen winter niet eens mogelijk ge- maakt, zooals in de beide vorige ooriogsjaren, het Kerstfeest temidden van de troepen aan het front te vieren; als oppertevelhebber van het leger heeft hij geen gelegerhfeid zich eenige dagen van het hooidk.vartier te ver- wjjderen. Zelfs de enkeie uren waarin de FUhrer elken dag met de naaste militaire en politieke medewerkers van zijn staf aan een korten maaltijd aanzit, worden nog beperkt door den tijd, dien hij te werken heeft en de besprekingen die hij heeft te voeren. Overigens ware het te Wenschen dat het geheele Duitsche volk de gespreklten van den Fiihrer zou kunnen hooren, om zich het ge weldige bewustzijn van zijn kracht en zijn onverzettelijk vertrouwen in de overwinning te realiseeren, die den Fuhrer ook in deze weken bezielen. De macht van den wil, die in den Fiihrer is belichaamd, en de kracht van de persoonlijkheid, die de wetten van dezen wil op zijn strijdbare natuur overdroe- gen, vormen het geheim van de suceessen van de nationaal-socialistische beweging. Wat baar strrjders tot leiders beeft gemaakt is de kracht van hun wil. IJzeren wil gaf hun de kracht, elke situatie van den strijd te be- heerschen en tenslotte de zege te behalen. Deze onbuigzame wil is de onuitputtelijke bron van energie, uit welke de beweging bet Groot-Duitsche Rijk heeft opgebouwd en deze onbuigzame wil, die ook thans ieder- van ons moet beheerschen zal het Rijk ook zijn schoone toekomst geven.- Werkelijk groote overwinningen worden in het leven slechts behaald nadat bet karak- ter zwaar op de proef is gesteld door moei lijkheden, waardoor ook diegenen nog sterker worden, die aan snelle en groote overwinnin gen gewend zijn. In een wereldoorlog als de huidige kan slechts een volk. welks hart in het vuur van den tegenstand is gestaald en in den gloed van de beproeving is gehard, de lauweren van de overwinning verdienen. Slechts ^door zulke moeilijkheden zal ons heele volk'de grootte van den strijd besef fen. Maar wanneer het die grootte heeft begre- pen en in de erkenning daarvan zijn energie tot bet uiterste inspant, zooals zijn dappere soldaten dat doen, dan kan het in rustige zekerheid vertrouwen op zijn kracht en op de eindoverwinndng. De aanblik van den Fuhrer heeft eens den nationaal-socialisten de kracht gegeven, Duitschland op te heffen uit de diepste ver- nedering. De aanblik van den Fiihrer heft thans bet geheele Duitsche vt>Ik op tot de grootste inspanning en de grootste krachts- ontplooilng. Naar het D.N.B. in bevoegde Fransche kringen te Vichy verneemt. zou Paringaux, secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, in den trein van Parijs naar Troyes vermoord zijn. In Vichy is Maandagavond over den plot- selingen dood van den secretaris-generaal het volgende officieele communique uitgegeven: ,,Ives Paringaux, de secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, is tusschen Parijs en Troyes dood op de rails aangetroffen. Men beschikt nog niet over nadere bijizonderheden over de omstandig heden waaronder hij den dood gevonden heeft." Met betrekking tot deze officieele mede- deeling verklaart men in bevoegde Fransche kringen, op het oogenblik nog niet nauw- keurig te kunnen zaggen,. of hier sprake is van een moord of van een ongeluk. Pas de lrjkschouwing kan de noodige opheldering hieromtrent verscbaffen. Paringaux, die 41 jaar oud was, was reeds vroeger als medewerker van Pucheu, den huidigen ministar .van binnenlandsche zaken, werkzaam, toen deze nog aan bet hoofd stond van bet ministerie voor de nationale produc- tie. Van beroep was Paringaux eleetrotech- nisch ingenieur. Pucheu, die zicb op het oogenblik te Parijs bevindt, heeft persoonlijk belangstelling voor het gerechtelijk onderzoek aan den dag ge- legd. V66r den komenden ministerraad wordt hij in Vichy terugverwacht. In bevoegde Fransche 'kringen spreekt men de door Reuter verspreide bewering tegen, als zou de Fransche minister van binnen landsche zaken, Pucheu, met Paringaux ver moord zijn. Alleen laatstgenoemde werd dood op de rails aangetroffen in de buurt van het station Flanaboin-Gouaix. 6 WAVELL'S HOOFDKWARTIER TE SOERABAJA. Schweiz. Press Telegraph meldt uit Londen: Generaal Wavell, de nieuw benoemde opper- bevelhebber der geallieerde strijdkraehten in Zuid-Oost Azie, heeft, naar officieel word, meegedeeld, zijn hoofdkwartier verpiaatst van New Dehli in Britsch-Tndfe naar Soerabaia op Java. De opperbevelhebber der geallieerde vloot- strijdkraehten in het Verre Oosten admiraa! Harold Hart, beeft zijn hoofdkwartier be- trokken. Waar dit kwartier is gevestigd, is een militair geheim en kon niet worden mee gedeeld. De Popolo di Roma deelt in een verslag over generaal Wavell's verklaringen ter ge- legenheid van zijn "benoeming tot opperbevel hebber der geallieerde strijdkraehten o.a. mede, dat Wavell zou bebben gezegd, dat En- geljmd's positie in het Verre Oosten kan wor den vergeleken met die van Groot-Britannie in bet Naburige Oosten, ten tijde van Frank- rijk's nederlaag. Engeland dieni thans te doen wat bet toen deed, namelijtk strijden, vol- houden en afwachten totdat bulp arriveert. DE STRIJD OP MALAKKA. De Britsche bericbtendienst publiceert een bericht uit Singapore, volgens hetwelk de Britscbe strijdkraehten zich in het gebied van Kwala Selangor hebben moeten terugtrekken. De Japanners staan thans 35 mijl ten Noor- den van de rivier de Burnam. Het is niet be- kend, aldus de Britsche bericbtendienst, of de Japanners door de operaties te land deze stel lingen hebben veroverd, of een nieuwe lan ding hebben ondernomen. Onder omstandig heden kunnen de Japanners thans de Britsche troepen in den rug aanvallen. DE JAPANNERS BEZETTEN HET VLIEGVELD VAN KWANTAN. Domei meldt van het front van Malakka: De Japansche troepen hebben hun opmarsch in Zuidelijke richting langs de Ooslkust van Malakka voortgezet en op 3 Januari bet vlieg- veld van Kwantan bereikt, zes km ten Zui- den van de stad Kwantan. Het verzet van de ongeveer duizend man sterke Australische troepen werd weldra gebroken. De vijand heeft hiermede alle posities aan de Oostkust van Malakka- verloren. De Japanners maak- ten ruim 500 krijgsgevangenen en bemach- tigden een groote buit aan wapens en voer- tuigen. HET CONFLICT TUSSCHEN PERU EN ECUADOR. Naar Radio Caracas meldt, zou de regee ring van Peru alle bemiddelingspogingen tot bijlegging van het grensconfliet met Ecuador hebben afgewezen Peru zou niet bereid zijn, de bij de jongste gevechtshandelingen bezette gebieden terug te geven. NA DEN VAL VAN MANILLA. De indnuk te Berlijn. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De val van Manilla heeft in de Duitsche hcofdslad beg'rijpelijkerwijze grooten indruk gemaakt, hoewel men dit Japansche succes reeds dagen lang had zien aankomen. Op zich zelf acht men dit in militaire kringen nog niet zoo opmerkelijk als het feit, dat de Vereenigde Staten niet in staat zijn gebleken om in den tijd van 24 dagen eenigerlei hu-lp over den iStillen Oceaan te zenden. De slag tegen Pearl Harbour was al verbluffend genoeg. Hoewel in Amerika reeds sinds tien- tallen jaren een anti-Japansche stemming iheerschte, hoewel de president al jaren de oorlog naliep en door oeconomische wurg- maatregelen Japan trachtte te verstiikken, hoewel hooge militairen en de ministers zich zonder eenige fceperking vijandig en oorlogs- zuchtig tegenover Tokio uitlieten, zaten de leger-, luch't- en marinemannen in Honoloe- ioe in de strandhotels en genoten van ..America's playground''. De vloot lag netjes op een rijtje of liever op twee of meer rijtjes als gold het een uitstalkast. De bewakers sliepen of waren eveneens naar de Hula- Hula's geslipi. En deze beroeps-militairen, die hun gansche bestaan en hun heele levens- onderlhoud aan bet vaderland danken, deden niets om dat vaderland in de uren des gevaars te beschermen, gaven daarentegen zijn kost- baarste schepen aan de vemietiging prrjs. En diezelfde menscben, ook de politieke leiders, die volkomen hebben gefaald, hadden nog den moed om de ongewapende en weerlooze Phi- lippino's, tot vrouwen en kinderen toe, tot den uitersten tegenstand aan te sporen zoo gelijk men dat in Eurepa ook al zoo vaak bad gedaan en nog doet. In 24 dagen na Pearl Harbour is Amerika er nog niet in geslaagd, om zijn zee-, of zelfs luchtvloot naar het be- dreigde Manilla te sturen, dat anders toch in vier dagen per Olipper te bereiken was. Trots alle Britsche en van Engeland ge- pachte steunpunten in den Pacific, durfde men bet blijkbaar niet aan, om groote forma- ties uit te sturen. In plaats daarvan legt men papieren verklaringen af, grootendeels onderteekend door regeeringen in balling- schap, en welke uiteraard slechts ;berekend zijn, om de volkeren der bezette gebieden tot tegenstand" aan te sporen. Doen deze zuLks niet, dan worden zij door de plichtverzakers van Pearl Harbour, gelijk Churchill b.v. te Ottawa jegens Oslo en Vichy deed, voor landverraders uitgekreten. Het kan den mogendheden van de spil slechts aangenaam zijn, als de politieke en militaire leiders, die voor de echecs der Angelsaksen aansprakelijk zijn, zoolang mogelijk op him post blijven. SCHEPEN BIJ CORREGIDOR BESTOOKT. Formaties Japansche marine-vliegtuigen hebhen Maandag hevige aanvallen gedaan op vijandelijke vrachtbooten, die ten Noord- Oosten van het eiland Corregidor verzameld waren en een aantal kleine en middelgroote schepen in brand gestoken. Een schip. dat gelijkenis vertoonde met eeii bulpkruiser, werd eveneens door bommen getroffen. De Japansche vliegtuigen lieten voorts ont- plofbare stoffen vallen op een stelling van de luchtdoelartillerie in bet Noord-Oosten van het eiland, waar groote schade werd aange- richt. Ondanks hevig afweervuur zijn alle Japan sche vliegtuigen op hun basis teruggekeerd. De correspondent van de Daily Mail te New-York meldt omtrent de gebeurtenissen op de Philippijnen en de tegenslagen der Ame rikanen aldaar, dat niemand in Amerjka poogt den emst van den toestand te ver- kleinen. - t De Japanners, aldus deze correspondent, bebben thans de geheele Zuidkust van de baai van Cavite veroverd, en de Amerikaansche opperbevelhebber, MacArthur, blijft terug trekken bij gebrek aan versterkingen en steun. De Japanners werpen steeds nieuwe troepen en tanks in den strijd. Daartegenover be- scbikken de Amerikanen over slechts weinig tanks, stukken geschu't en vliegtuigen. De Japanners versterken hun troepen- contingent op de Philippijnen bijna ieder uur. MacArthur heeft weiriig kans op een over- winning in den slag op de Philippijnen, daar hij in het geheel geen versterkingen krijgt. Ook de Daily Express verneemt uit New- York, dat de val van Manilla en van de vloot- basis Cavite den Amerikanen iedere hoop heeft behomen op een overwinning van gene raal MacArthur. Naar de Britsche berichtendienst uit Was hington meldt. beeft het Amerikaansche ministerie van marine medegedeeld, dat de Heron, een klein moederschip voor water- vliegtuigen, tijdens een luchtaanval, die zeven uur duurde, door een bomtreffer beschadigd is, doch een haven heeft kunnen bereiken. (De Heron, die behoort tot de Aziatische vloot en op de Philippijnen was gestcJion- neerd, is oorspronkelijk als mijnenveger ge- bouwd, doch werd later ingericht voor de verzorging van watervliegtuigep. Het schip meet 800 ton. (Red. N.R.C.) AUSTRALISCJH MANDAATSGEBIED GEBOM BARDEERD. Het opperbevel van de Australische lucht- macfcit heeft naar Domei meldt, bekend ge maakt, dat het vliegveld Rabaul op Nieuw Pommerem (een Australisch mandaatseiland ten Oosten van Nieuw Guinea) tweemaal is gebombardeerd. Het oiticieele communique geeft toe, dat er schade werd aangericht. MOSKOU GE,BOMBARDEERD. Duitsche gevechtsvliegers hebben, naar het D.N.B. Verneemt, in den nachf van 4 op 5 Januari militaire eft voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Moskou aangevallen-. Er konden voile treffers op het hoofdtele- graafjiantoor en op een kazerne worden waargenomeci. VLEGVELD OP NIEUW-GUINEA AANGEVALLEN. De Japanners zouden Zondag een vliegveld op Noord Nieuw-Genua hebb<#i aangevalllen. naar de Engelsche nieuwsdienst meldt. Volgens dezelfde brcn zijn van West-Borneo nieuwe Japansche landingen gemeld. DE WASHINGTONSCHE VERKLARING VAN DE ANTI-SPIL-MOGENDHEDEN. De huipnfiddelen Voor den strijd. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Om den indruk van de militaire nederlaag in Europa en de verloren beslissende slagen in het Zuidzeegebied te verzachten, hebben Stalin, Churchill en Roosevelt' het ditmaal met Nieuwjaar eens op diplomatiek gebied geprobeerd. Het Wit'te Huis heeft thans

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1